PARA SIEMPRE

Wine Restaurants

Χάρητος 45, Κολωνάκι [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Ανοιχτά καθημερινά από το πρωί.
Γράψε τη δική σου κριτική

2017

Το επισκεφθήκαμε Δεκέμβριο, παρέα 4 ατόμων, με ιδιαίτερα καλούς τρόπους & υπομονή.
Το κατάστημα λοιπον αυτό, αν δε βρισκόταν σε τέτοιο σημείο, θα είχε γνωρίσει δύσκολες μέρες... Αυτό, κυρίως λόγω συμπεριφοράς προσωπικού, τουπέ, αργής εξυπηρέτησης και μετριότατου μενού. Το τελευταίο διορθώνεται αλλά τα υπόλοιπα κατά τη γνώμη μου είναι θέμα διοίκησης, η οποία προφανώς ή δεν αντιλαμβάνεται το πρόβλημα ή έχει επαναπαυθεί...

Οι σερβιτόροι χωρίς εκπαίδευση, αδιάφοροι & απρόσωποι.

Η εξυπηρέτηση εξαιρετικά αργή.

Η ποικιλία πιάτων μέτρια και όχι τόσο αυθεντικά Ισπανική - Το μενού θα το έλεγες mix Ιταλίας, Ελλάδας και κάτι από Ισπανία... τα tapas επίσης.
Παραγγείλαμε paella για 2 άτομα - ομολογουμένως γενναία μερίδα... αλλά... περισσότερο έφερνε σε ριζοτο-λαπά, γεμάτο βραστό ψάρι με την αντίστοιχη οσμή της ψαρόσουπας και χωρίς καθόλου μπαχαρικά ή χρώμα paella. Γαρίδες & μύδια ΟΚ βρασμένα αλλά το σύνολο του πιάτου δύσκολα χαρακτηριζόταν πετυχημένο.

Σπάνια βάζω τόσο αυστηρή κριτική αλλά όταν τίθενται θέματα σεβασμού του πελάτη, οποιος κι αν είναι ο φόρτος εργασίας, θεωρώ ότι πρέπει να υπάρξει δραστική αλλαγή.
Δε θα το σύστηνα - υπάρχουν αρκετά αξιόλογα wine bars με ξεκάθαρο προσανατολισμό του τι προσφέρουν και καλή εξυπηρέτηση για να επισκεφτεί κανεις...

2017

Βράδυ ερωτευμένων και βλέποντας προσφορά για έκπτωση σε αντίστοιχο ιστότοπο με κουπόνια, είπα να το δοκιμάσουμε μιας και πολλές φορές είχαμε περάσει από έξω και μας άρεσε η ατμόσφαιρα. Βέβαια πηγαίναμε πολύ επιφυλακτικοί καθώς τα 2 σχόλια που υπήρχαν ήδη για τον συγκεκριμένο χώρο δεν ήταν και τα καλύτερα.
Με το που μπήκαμε, το μαγαζί ήταν ήδη σχεδόν γεμάτο και ο ιδιοκτήτης περίμενε να πάμε προς αυτόν ενώ μία άλλη κυρία, που εκ των υστέρων μάθαμε ότι είναι η πεθερά του, έτρεξε αμέσως να μας εξυπηρετήσει.
Ο χώρος είναι λίγο βιομηχανικού και μεσογειακού χαρακτήρα, με ανάλαφρη μουσική, τόσο όσο ώστε να μην υπάρχει οχλαγωγία, ζεστά χρώματα στους τοίχους και γενικά ευχάριστη ατμόσφαιρα.
Με το που καθίσαμε, υπήρχε ήδη ένα ροζ τριαντάφυλλο στο τραπέζι και η κυρία μας ενημέρωσε ότι 2 λικέρ στο τέλος και ένα γλυκό crème brulée θα είναι κερασμένα από το μαγαζί. Θετικές οπότε οι πρώτες μας εντυπώσεις.
Καθίσαμε και αμέσως ο σερβιτόρος ήρθε να μας πάρει παραγγελία και μας έφερε και το μπουκάλι με το ροζ κρασί μαζί με ένα μπουκάλι με νερό, χωρίς να μας ρωτήσει ωστόσο.
Καθώς περιμέναμε αρχίσαμε να παρατηρούμε ότι όλα τα διπλανά μας τραπέζια είχαν αρχίσει να δυσαρεστούνται από την αναμονή και μάλιστα ένα ζευγάρι ξένων έλεγε συνεχώς πώς είναι απαράδεκτο να έχει περάσει 1.5 ώρα από την παραγγελία και να τους έχει πάει μόνο μία σαλάτα. Για να μην μακρυγορώ, και εμείς, μετά από 45' αναμονής, είπαμε στον μοναδικό σερβιτόρο της βραδιάς, να δει πού είναι η παραγγελία μας. Το τόνισα και στην κυρία επίσης ώστε να είμαι σίγουρη ότι θα εισακουστεί το ερώτημά μου και η αλήθεια είναι εντός των επόμενων 10' είχαν έρθει σχεδόν όλα μας τα πιάτα. Πιστεύω ότι σίγουρα δεν θα σερβιριζόμασταν στην ώρα μας σχετικά αν δεν είχα πει κάτι, δεδομένου ότι κανένα από τα 5 τραπέζια γύρω μας δεν είχε εξυπηρετηθεί επί 2 ώρες, οπότε και έφυγαν και εκνευρισμένοι και απογοητευμένοι χωρίς κάποιος να προσπαθήσει να δικαιολογηθεί. Η κυρία έκανε ότι μπορούσε όμως δυστυχώς αυτό δεν έφτανε. Ήταν αστεία η όλη φάση και μπορεί εμείς όντως να εξυπηρετηθήκαμε κανονικά όμως σχεδόν κανένα άλλο τραπέζι. Και ο ιδιοκτήτης πραγματικά φαινόταν σαν να ήταν σε άλλον κόσμο.
Για να μην μακρυγορώ άλλο, στα του φαγητού τώρα. Ιδανικά θα ήθελα να βάλω 2.5 ντοματούλες όμως καθώς αυτό δεν είναι εφικτό, έβαλα τελικά 2 διότι το κυρίως δικό μου πιάτο ήταν μέτριο και σχετικά κρύο. Ειδικότερα παραγγείλαμε τα εξής:

1) Ένα τάπας με στραπατσάδα και ισπανικό σαλάμι σορίζο. Μας ήρθαν 4 μεγάλα κομμάτια ψωμί καψαλισμένο με αρκετή ποσότητα και σε στραπατσάδα και σε σορίζο. Πολύ νόστιμο ορεκτικό, με το σαλάμι να είναι όσο δυνατό πρέπει σε γεύση ώστε να έρχεται και να δένει άψογα με την ομελέτα. Θα το ήθελα ίσως λίγο πιο ζεστό προσωπικά.
2) Μία μερίδα πατάτες μπράβα, με μπράβα σάλτσα, γλυκιά και πικάντικη μαζί, με αϊολί και αυγό από επάνω. Απλά καταπληκτικές. Το αυγό μελάτο όσο έπρεπε, οι πατάτες με χρυσαφένιο χρώμα και τραγανές, σε μικρά τετράγωνα κομμάτια, η σάλτσα γλυκιά και πικάντικη ταυτόχρονα που όλα μαζί πραγματικά ήταν πανδαισία γεύσεων στο στόμα.
3) Μία σαλάτα Μεσόγειος. Μεγάλη ποσότητα, δροσερή ανάμικτη σαλάτα, με ντοματίνια κονφί και μαριναρισμένες λωρίδες πιπεριές φλωρίνης και υποτίθεται με ψητό μπακαλιάρο που όμως και κρύος ήταν και ψητός δεν μου έκανε. Ωστόσο νόστιμη και τίμια εκδοχή.
4) Ένα ρουλάντεν κοτόπουλου γεμιστού με χαμόν και συνοδείας πίστο, κάτι σαν το ρατατούιγ. Πολύ νόστιμο πιάτο αποτελούμενο από 6 ρολλάκια κοτόπουλου, με τη γέμιση να το γλυκίζει και το ρατατούιγ/πίστο να αποτελείται κυρίως από ψιλοκομμένη μελιτζάνα και κολοκυθάκι, με μια ελαφριά πικάντικη σάλτσα ντομάτας και ένα αυγό από επάνω. Νόστιμο πιάτο που μας έκανε να θέλουμε να μπούμε στο διαδίκτυο να βρούμε τη συνταγή για να την επαναλάβουμε και στο σπίτι.
5) Ένα μπέργκερ με πικάντικα κεφτεδάκια συνοδείας μικρού καλαθιού με αρκετή ποσότητα πατάτες τηγανιτές κομμένες σε κυβάκια και 2 σως, ντομάτας και μία άσπρης που δεν κατάλαβα ακριβώς τι είχε πέρα από γιαούρτι, μαγιονέζα και μυρωδικά. Νόστιμο, αρκετά μεγάλο μπέργκερ ωστόσο τα κεφτεδάκια ήταν σχετικά χλιαρά προς το κρύο, που σήμαινε ότι τα είχαν αρκετές ώρες πριν ψήσει. Αυτό ειλικρινά που μου άρεσε ήταν η γλυκοπικάντικη σάλτσα μέσα στο μπέργκερ που έδενε αρμονικά και έτσι η θερμοκρασία στα κεφτεδάκια, που ο κιμάς δεν ήταν πικάντικος, κάπως σε ξεγελούσε. Γενικά όμως ήταν προς το κρύο αυτό το κυρίως.

Στο τέλος όντως μας κέρασαν το γλυκό με τα 2 λικέρ με βάση το ακτινίδιο που μας είχαν πει. Πολύ δροσιστικό το λικέρ, ωστόσο η crème brulée ήταν κρύα στο εσωτερικό της, ζεστή μόνο περιφερειακά και η κρούστα επάνω πολύ σκληρή.
Για όλα αυτά και με ένα μπουκάλι ροζέ κρασί, Κτήμα Μουσών, 9, στα 20,00 Ευρώ, ο λογαριασμός ήρθε 65,00 Ευρώ που μετά την έκπτωση ωστόσο πληρώσαμε 25,00 Ευρώ.
Οι μερίδες κανονικές, η τιμές τους φυσιολογικές αντίστοιχα που αν όντως δεν υστερούσαν τόσο μα τόσο πολύ στην εξυπηρέτηση θα έδινα και μία δεύτερη ευκαιρία. Τώρα όμως δυστυχώς δεν πιστεύω ότι θα το κάνω δεδομένου ότι ούτε και ο ιδιοκτήτης φάνηκε να ανησυχεί για την πελατεία του.

Wine Restaurants - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Σάββατο βράδυ έχουμε κλείσει τραπέζι.
Το μαγαζί ειναι γεμάτο κόσμο, ενα όμορφο περιβάλλον με λιτό διάκοσμο, μέτριας εντασης μουσική που μετά ανέβηκε σε σημειο να φωναζουμε για να ακουστούμε.
Το σερβις ειναι το μεγάλο του μειονέκτημα κι εξηγούμαι: το προσωπικο ειναι αδιάφορο και επιπλέον αγενές (μας ειρωνεύτηκαν 2 σερβιτόροι! ), ψάναμε με το τουφέκι το σερβιτόρο και επρεπε να ζητησουμε το ιδιο πράγμα 3 φορές για να ερθει!
Τα φαγητά άργησαν παρα πολύ να ερθουν, ερχόταν 1 πιάτο ανα 15 λεπτά και αυτα που ήρθαν δεν ξεπερνούσαν την μετριότητα.
Αν και αναγράφονταν στον καταλογο δεν υπήρχαν Σαββατο βράδυ coca cola light (έλαβα την απάντηση ''δεν ειμαστε περιπτερο'' όταν ρώτησα αν υπάρχει κάτι άλλο Light), δεν υπήρχε σανγκρια χωρίς αλκοολ και ανθρακούχο νερό σε μικρο μπουκάλι.
Με τιμή 15 ευρω το άτομο σαφώς υπάρχουν καλύτερες επιλογές.
Κλασσικο παράδειγμα του πώς μπορει να χαλάσει ενα μαγαζί όταν δεν υπάρχει οργάνωση κι επιβλεψη απο τον ιδιοκτήτη αλλα το δουλεύουν 25χρονοι υπαλληλοι μονοι τους.

Αποφύγετε το, δεν υπάρχει λόγος να ψάχνετε πάρκινγκ στο κολωνάκι για τέτοια εξυπηρέτηση!