Μεζεδοπωλειο-ουζερι. Ανοιχτά και Κυριακή μεσημέρι.

11 Ιούλ 2017

Σαββατοβραδο λοιπον και η παρεα ειχε την ατυχη ιδεα να κατεβουμε στην Πειραικη για ουζακι και ψαρομεζε. Σαφως Σαββατοβραδο και μαλιστα με περιπου καυσωνα δεν ειναι και η πιο καλη ιδεα να πας σε τετοια μερη. Και η αποψη μου επαληθευτηκε οταν περνωντας με το αυτοκινητο απο ολα τα μαγαζια της περιοχης πολυ δυσκολα εβρισκες ακομα και σκαμπω για να ακουμπησεις τα πραγματα σου. Αφου περασαμε να γνωστα λιμερια οπως ΔΙΑΣΗΜΟΣ και ΒΡΑΧΙΑ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΙΚΗΣ και δεν μπορεσαμε να βρουμε τρραπεζι ουτε για δειγμα ( η αναμονη ηταν σαν να εισαι συνταξιουχος στην ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ στις 29 του μηνα ) λιγο παρακατω βρηκαμε τον Καλυβα που ειχε δυο τρια τραπεζακια αδεια και αποφασισαμε να κατσουμε εκει.

Το μαγαζι ειναι μολις περασεις το εκκλησακι και τον Σταυρο που εινα στα βραχια της πειραικης και ειναι σε μια εσοχη σαν πλατειτσα διπλα στον δρομο. Σαν χωρος δεν εχει κατι ξεχωριστο και οπως ολα τα μαγαζια της περιοχης εχει θεα στην θαλασσα και στο εκκλησακι. Τα τραπεζια κλασσικα παλιου μαγαζιου και ακομα και οι σερβιτοροι κλασσικοι παλαιας κοπης.

Η εξυπηρετηση του μαγαζιου σε πολυ καλα επιπεδα και σε αυτο βοηθαει προφανως η εμπειρια των ανθρωπων που εργαζονται εκει που δεν αφηνουν απο τα ματια τους κανενα απο τα οχι και λιγα τραπεζια της πλατειας που βρισκεται το μαγαζι. Και το στρωσιμο και το ψωμι και το δευτερο καραφακι ουζο ολα στην ωρα τους χωρις καμια καθυστερηση.

Ας παμε τωρα κλασσικα στο γιατι να φαμε στο μαγαζι του Καλυβα...... απλα για κανενα λογο οταν ειδικα εχεις δοκιμασει τα υπολοιπα μαγαζια της Πειραικης.

Το ψωμι ερχεται σχετικα αμεσα για ψημενο ψωμι αν και σχετικα λιγο ( τεσσερις φετες για δυο ατομα ) για τετοιου ειδους μαγαζι.

Πρωτο πιατο μια καβουροσαλατα η οποια δεν μπορεσα να ξεχωρισω αν ηταν ΒΕΜ η ΕΚΜΑ παντως δεδομενο οτι ηταν κονσερβα απο αυτες που πουλανε αφειδως τα μαρκετ και αποτελουνται απο μαγιονεζα και σουριμι και δεν εχουν να προσφερουν τιποτα παραπανω απο ενα τζατζικι η μια τυροκαυτερη.1/4 επιεικως

Δευτερο πιατο μια γαυρο τηγανητο ( απουσια αθερινας ) ο οποιος δεν τον λες και κακο αλλα δεν τον λες και απαυγασμα γευσης. Επισης θα διευκρινησω οτι οι μεριδες ηταν μικρες οχι μονο του γαυρου αλλα γενικα. Εξ ου και οτι δυο ατομα καταφεραμε να φαμε πληρως τοσα πιατα.2/4 ο γαυρος

Τριτο κλασσικο πιατο τα καλαμαρακια τα τηγανητα που αποδειχτηκε και το βατερλω της βραδυας. Επιεικως αθλια. Λαστιχο σε επιπεδο που ακομα και τα πλοκαμια να μην εχουν την παραμικρη τραγανοτητα. Για το κυριως καλαμαρι δεν συζηταμε καν. Επρεπε να μασας τουλαχιστον δεκα λεπτα για να μπορεσεις να εκτελεσεις διαδικασια καταπωσης.. Φριχτο πιατο για την περιοχη. Αν το ετρωγα καπου σε μια περιοχη ασχετη με ψαρομαγαζα και ψαρομεζεδες μπορει να το δικαιολογουσα αλλα στην Πειραικη με τον εν λογω ανταγωνισμο αυτο ειναι απαραδεκτο..0/4 για τα καλαμαρακια

Επομενο πιατο μια μεριδα γαριδες ψητες οι οποιες ηταν ενα πιατο που ισως και να εσωζε την παρτιδα αν υποθεσουμε οτι ηταν ενα νουμερο πιο μεγαλες. Ασχετου παντως ηταν καλα ψημενες και με την προσθηκη λαδολεμονου που ηρθε επικουρικα ηταν ενα πολυ καλο πιατο.3/4 οι γαριδες.

Τελευταιο πιατο το κλασικο ψητο χταποδι το οποιο ηρθε χωρις λαδοξυδο ( κατι που ομως μας επεσημανε αμεσως ο σερβιτορος ) και που με την προσθηκη των αναγκαιων εγινε επισης ενα πολυ αξιοπρεπες πιατο που μπορεις να το πεις και ανταξιο της περιοχης.3/4 και στο χταποδι

Για την ολη ζημια που καναμε ( στον εαυτο μας με την επιλογη μας εννοω ) πληρωσαμε 55 € που ισως να θεωρηθουν φυσιολογικα για την ποσοτητα του φαγητου αλλα σιγουρα δεν ειναι για την ποιοτητα.

Σαφως θα ειχα να προτεινω καποια αλλα μαγαζια της περιοχης πριν φτασει καποιος να κατσει στον Καλυβα.

30 Αυγ 2016

Αρτι αφιχθείς εκ Κρήτης, βράδυ Σαββάτου, πριν της Παναγίας και ακόμα εκτός ρουτίνας, οπερ μαγείρεμα μηδεν και προμήθειες απο σουπερ μαρκετ μηδεν, ψαχνουμε, 3 άτομα, εναγωνίως να τσιμπήσουμε κάτι. Περισσότερο ψάχνουμε να πάμε κάπου δροσερά, μιάς και ακόμα βρισκόμαστε υπό την επήρεια των μελτεμιών της βόρειας πλευράς Κρήτης, όπου φάγαμε καλά αλλά ενίοτε και άσχημα. Αλλα για την Κρητική εμπειρία θα τα πούμε στο περιθώριο των κριτικών των ενθάδε κειμένων καθιδρυμάτων εστίασης και ουζομπυροοινοποσίας.

Αν και επιζητώ να καταλύσω σε δοκιμασμένες λύσεις, η πλειοψηφία των καταστηματαρχών αργεί και καθεύδει στα εξοχάς. Παιρνουμε αμπάριζα την Πειραϊκή, μιά και είχαμε πιάσει Πειραία στην περιπλάνηση, αλλά και εκεί ούτε τα μισά ανοιχτά. Τέλος πάντων, καταλήγουμε στο εν λόγω κατάστημα, κυρίως λόγω της τοποθεσίας, πάνω στην στροφή του μνημείου του Αφανούς Ναύτη (ή Σταυρός), όπου και η όψη αλλα και η θερμοκρασία είναι σχετικά πιό ωραίες.

Μας υποδεικνύεται τραπέζι αν και χωρίς μεγάλο ενθουσιασμό, κάπως ξερά (ενα χαμόγελο βρε παιδί μου, άδεια η Αττική και ήρθαμε να συμβάλλουμε στο μεροκάματο). Υποψιάζομαι ότι η συνεχής ροή πελατών στις κανονικές περιόδους εργασίας, λόγω τοποθεσίας, έχει "χαλάσει" λίγο την συμπεριφορά. Το έχω ξαναπεί και σε άλλη κριτική, για κατάστημα του Γκαζοχωρίου, όσο η ροή πελατών παραμένει υψηλή, λόγω προνομιακής τοποθεσίας, αυτά τα φαινόμενα θα είναι παρόντα και εμφανή. Αλλά όταν λήξει το πανηγύρι, η συσσώρευση τέτοιων φαινομένων θα έχει αποτέλεσμα να κλάψουνε μανούλες.

Ο εσωτερικός χώρος φάνηκε παλιός, κάπως απρόσωπος, καθήσαμε έξω, αλλά η παράταξη των τραπεζοκαθισμάτων ήταν κάπως πυκνή. Ο χώρος δεν διεκδικεί ιδιαίτερες περγαμηνές και δεν συμπεριλαμβάνεται στα ατού του καταστήματος. Λευκά τραπεζομάντηλα, αλλά με το απαραίτητο πρόσθετο χάρτινο από πάνω, καρέκλες ανετες. Στην πρόσοψη του καταστήματος υπάρχει τεντα-σκίαστρο, που ανοίγει τις ζεστές βραδιές για δροσιά.

Μουσική, λαικά δεκαετίας 60 και 70, αλλά χωρίς άνετη ακρόαση. Μετά από λίγο, κατέφθασε ντουέτο αξιοπρεπέστατων πλανοδίων καλλιτεχνών, με μπουζούκι και κιθάρα, που τραγουδούσαν τα ίδια τραγούδια με μεγαλύτερη επιτυχία και ακουστικό αποτέλεσμα, χωρίς να γίνονται φορτικοί. Χάρμα! Σε αντίθεση με τις ορδές των λοιπών μικροπωλητών, που παρείχαν απο γκαζόλαμπες για το διάβασμα, μέχρι γλάστρες βασιλικό για το πέστο, που επιτίθονταν κατά κύματα.

Άμεσα μας παρέχεται κατάλογος, εμφιαλωμένο νερό (1ο φάουλ, το αντιπαρήλθαμε, κακώς αλλά ψάχναμε ώρα πολλή και δεν είχαμε όρεξη για περαιτέρω μούτρα) και μάλιστα του ενός μόνο λίτρου (2ο φάουλ, μας ξέφυγε στην αρχή), αρχή με €1,30. Πάλι καλά! Ακολουθεί ψωμάκι ψημένο, απλό, μια χαρά ηταν, ποσότητα 6 φέτες. 3Χ0,80=2,40. Πιάτο με λεμονάκια (αυτό χωρίς χρέωση).

Διάλειμμα για αφήγηση. Η χαριτοβρυτος θυγάτηρ μου με τα ψάρια δεν έχει και τον μεγάλο έρωτα. Δεν τα σνομπάρει, αλλά αν ο κατάλογος γράφει μπουγιαμπέσα με κιμά, δεν θα σκεφτεί το άτοπον της περιγραφής, θα κολλήσει στον κιμά και θα το παραγγείλει. Όπερ και στον κατάλογο υπάρχουν 2-3 πιάτα με κρέας, κολλάει λοιπόν εκεί, και όταν ερχεται η ώρα της παραγγελίας εκφωνεί μεγαλοφώνως "ΜΠΙΦΤΕΚΙΑ!!! ". Η έκπληξη που κατέλαβε τον παραγγελιοδόχο εκέινη την στιγμή πρέπει να ήταν τεράστια διότι μία τεράστια ξυνίλα ζωγραφίστηκε στο πρόσωπο του, σαν την φάτσα της Τασσώς Καββαδία (Θεός σχωρέστην, oi καλύτερες μεταφράσεις του ήρωος SAS, στα πάλαι ποτέ ΒΙΠΕΡ), όταν ο Νίκος Γαλανός της μοστραρε την Μπέτυ Λιβανού για νύφη.

Υφος ξερό και απαξιωτικό: "Ειμαστε ταβέρνα με θαλασσινά, δεν έχουμε κρεατικά, κύριε! ". Ναι ρε παιδιά το ξέρουμε, αλλά το έχετε στον κατάλογο και δεν το έχετε διαγράψει. "Ναι, αλλά σταματήσαμε τα κρεατικά διότι μύριζε η σχάρα και χάλαγε την γεύση στα θαλασσινα". Οκ, δεν πειράζει, θα πάρουμε κάτι άλλο. Οπότε έρχεται το coup de grace. "Κοιτάξτε, αμα θέλετε να σας παραγγείλω και να σας φέρω κανένα σουβλάκι απο δίπλα! ", όπου δίπλα το παρακείμενο σουβλακοπωλείο!!!!. Τώρα κανονικά σηκώνεσαι και φεύγεις, διότι δεν μπορείς να διακρίνεις απο το διαρκές ξερο ύφος, αν σε δουλεύει ή όντως θέλει να σε εξυπηρετήσει, αλλα με τρόπο τουλάχιστον άκομψο. ΕΙΠΑΜΕ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ! Αμεση συνειδητοποίηση της γκάφας και αναδίπλωση.

Παραγγείλαμε χωριάτικη, χόρτα (βλήτα, αλλά το έγραφε ο κατάλογος), αθερίνα, καλαμάρι τηγανητό (κατεψυγμένο, το έγραφαν), πατάτες τηγανητές, τζατζίκι, σαγανάκι τυρι (κεφαλοτύρι) και καραβιδόψιχα τηγανητή (συνοδευόμενη απο σως ταρταρ).

Η χωριάτικη καλή, χωρίς κάτι ιδιαίτερο, ποσότητα μέτρια προς καλή, στα 5 ευρώ, σχετικά καλή τιμή για το είδος και τον τόπο του καταστήματος. Τα χόρτα, σχετικά μικρή μερίδα, ήρθανε σε μεταλλικό μακρόστενο ρηχο πιάτο (ραβιέρα), σε λεπτή στρώση. Εντάξει χρεωθήκανε 3 ευρώ αλλά και πάλι χόρτα βλήτα είναι, πόσο να κάνουνε, για να μην μπεί ποσότητα που να μπορούν να φάνε απο 2 πηρουνιές τρία άτομα. Αλλά το πρόβλημα ήταν ότι ήταν ελαφρώς παραβρασμένα, ήγουν χρώμα σκοτωμένο και υφή ενα τσάκ πρίν από την λασπουριά που κατεβάζει το Ποτάμι (ο Κηφισσός της Αττικής, όχι το άλλο) άμα ρίχνει καρέκλες. Περιέργως πώς, όμως, δεν κοβόντουσαν εύκολα με το μαχαίρι.

Η αθερίνα ήταν το καλύτερο πιάτο. Ηρθε ζεστή, τραγανή και με το λεμόνι που βάλαμε, δεν μαλάκωσε καθόλου, οπότε παίρνει άριστα. Ποσότητα ικανοποιητική στα 5,5 ευρώ. Το καλαμάρι, πάλι, είχε ωραιότατο χρυσοκίτρινο χρώμα, χωρίς τρίμματα από το κουρκούτι και μας προδιέθετε για γευστική ευωχία. Δυστυχώς, δεν ήταν τραγανό αλλά αρκετά μαλακό και επί πλέον άνοστο, γεγονος που με παραξένεψε. Σπάνια το καλαμαράκι τηγανητό είναι άνοστο, έστω και το κατεψυγμένο. Με λεμονάκι και αλατάκι ήρθε σε αποδεκτο επίπεδο, αν και η υφή δεν μπορεί να διορθωθεί με τίποτα. Φάουλ η διαφορά τιμής καταλόγου και χρέωσης (6€ στον κατάλογο, 7€ η χρέωση) Δεν ήταν ακριβά, αλλά παραμένει φάουλ.

Τζατζίκι απλό, χωρίς εξάρσεις στα 3 ευρώ και το σαγανακι.... αχ το σαγανάκι.... "Εξω οι κλέφτες" και εγω Ντίνος Ηλιόπουλος να εκλιπαρώ τα διπλανά τραπέζια: "Θα το πιείτε αυτό το νεράκι;", "Κι αυτό το ποτηράκι το γεμάτο το θέτε; Δεν το θέτε;". Βρε καλό μου, βρε χρυσό μου, κεφαλοτύρι για τρίψιμο (με έξτρα αλάτι) στο σαγανάκι; Ως άλλος Ασπροδόντης τραγούδησα στο φεγγάρι τον καημό μου, προς τέρψην της ψυχούλας του Τζακ Λόντον, καθότι λύσσαξα! Χάθηκε μία γραβιέρα, ενα κεφαλοτύρι επιτραπέζιο, ένα Σαν Μιχάλη, κάτι τις πιό μαλακό στο αλάτι; Δεν λέω τίποτις άλλο, νομίζω ότι η εικόνα αποδόθηκε δεόντως γλαφυρά. Τιμή ευρώ 4.

Οταν μου βάζουν στην καραβιδόψιχα (και στις λοιπές -ψίχες) σως ταρτάρ στο πλάι, εγώ σκιάζομαι τι θα φάω. Και πριν αλέκτωρ φωνήσαι δις, οχι τρις, νάτο το μπολάκι με την σως. Κατ' αρχήν δέκα-δώδεκα τεμάχια, μεγέθους 2 εκατοστών, γύρω από μισό μαρούλι, στα δέκα ευρώ, αν δεν έχουν θεϊκή γεύση, τότε είναι ακριβά! Οκ, ξέρουμε ότι η καραβιδόψιχα δεν μπορεί να είναι τραγανή όσο άλλα τηγανητά, αλλά όχι τόοοσο μαλακή. Αλλά το θέμα είναι στο αγευστο του πιάτου. Καλωσόρισα τις συγχρονισμένες καταδύσεις στην ταρτάρ για να αποκτήσει γεύση το πιάτο.

Ηπιαμε ένα ούζο Καζανιαστό, γλυκόπιοτο και νόστιμο, στα 6,5 ευρώ. Οι πατατούλες τηγανητές, πολύ καλές, αλλά έφτασαν λίγο πριν το κέρασμα!

Κέρασμα ωραίο, καρυδόπιτα και ραβανι με παγωτό.

Λογαριασμός! Ρε παιδιά, λογαριασμό! Κανείς; Κανείς. Απασχολημένοι όλοι με τους νεοαφιχθέντες και το καθάρισμα των τραπεζιών απο τους αναχωρήσαντες. Γενικώς ευγενικοί, αλλα φευγάτοι και με ύφος απόμακρό. Κάποια στιγμή μας είδαν (δίπλα τους) και μας τον έφεραν. Χαλάλι, ήρθε με το δελτίο παραγγελίας και τις 5 αντίστοιχες αποδείξεις! Μπράβο τους!

"Ρε μπαμπά! ", λέει η χαριτοβρυτος θυγάτηρ, στην επιστροφή, "Πόσο ήταν ο λογαριασμός;"

"Πενήντα ευρώ κορούλα μου, δηλαδή 50,70 αλλά το στρογγυλέψανε"

"Ναι, ε;", λέει η μικρά, "Η σούμα εδώ απο τις 5 αποδείξεις είναι 50,10. Και ξέρεις, οι 3 από αυτές, με σύνολο 38 απο τα 50 ευρώ, είναι τυπωμένες πρίν απο 4 ώρες! ".

Μμμμμ, ωραία, κι εγώ που νόμιζα! Απλά μαζεύουνε τις αποδείξεις που δεν έχουν πάρει οι πρωινοί και τις ξαναδίνουν στους βραδινούς! Α, ρε ελληναράδες!

Συμπέρασμα: Απλές γεύσεις, διεκπεραιωτικές, με αστοχίες στα υλικά και την εκτέλεση, που χαλάνε όμως την γενική είκόνα. Σε συνδυασμό με την συμπεριφορά, το επίπεδο τιμών σε ορισμένα πιάτα, τις πονηριές στις αποδείξεις και τον χώρο, βγαίνει το ενα τοματόπουλο στην τιμή προς απόδοση. Μάλλον θα αγνοήσουμε την καλύβα του Καλύβα, από τις επιλογές μας την επόμενη φορά.

Ακτή Θεμιστοκλέους 280, Πειραιας