Ανοιχτό από το μεσημέρι.

31 Ιούλ 2017

Σαν επισκέπτομαι την Κυψέλη, γειτονιά των παιδικών μου χρόνων, με περιμένουν συνήθως ευχάριστες γαστρονομικές εκπλήξεις, όπως αυτή σήμερα με τον ΔΙΟΝΥΣΟ (Δ), το πολυβραβευμένο ψητοπωλείο – εστιατόριο στην πολυσύχναστη Πλατεία του Αγίου Γεωργίου (ΠΑΓ), στη συμβολή της Ιθάκης (κάθετη στην Πατησίων) με την Επτανήσου (κάθετη στη Φωκίωνος Νέγρη, στο ύψος του Select).

Αφορμή για την επίσκεψή μου στον Δ, μου έδωσε η βράβευσή του από γνωστό εβδομαδιαίο περιοδικό της αθηναϊκής ψυχαγωγίας και εστίασης, όπου, κατόπιν διαγωνισμού και ψηφοφορίας του κοινού, κρίθηκε ότι διαθέτει μακράν το καλύτερο τυλιχτό σουβλάκι του Λεκανοπεδίου με γύρο - χοιρινό ή κοτόπουλο!!

Και βέβαια, το ιστορικό μαγαζί βρίσκεται στην ΠΑΓ σχεδόν πενήντα χρόνια, αφού πρωτοάνοιξε το 1969, όπως άλλωστε επισημαίνεται στην επιγραφή της πρόσοψής του. Ο σεφ που έφτιαχνε από τότε τα μοναδικά σε γεύση αυτά σουβλάκια, με τον τρυφερό χοιρινό γύρο, όπου δεν έλειπαν τα αναγκαία ίχνη λίπους που τους προσέδιναν την ιδιαίτερη νοστιμιά, ήταν ο Σητειακός Γιώργος Ανδριανάκης, ο οποίος μάλιστα τα είχε λανσάρει 15 χρόνια πιο πριν, από το 1954!! Και ο μεν Γιώργος έφυγε απ’ τη ζωή το 2008, αλλά τα σουβλάκια της οικογενειακής επιχείρησης πέρασαν στα παιδιά, τους συγγενείς και τους εκλεκτούς ψήστες και μάγειρες του Δ, ευφραίνοντας το πανελλήνιο, κάποιους μετανάστες της περιοχής, αλλά και τους ψαγμένους τουρίστες που συνήθως ξετρυπώνουν τέτοια κουτούκια μέσα απ’ τους τουριστικούς οδηγούς τους.

Απ’ τον ΔΙΟΝΥΣΟ λοιπόν έχουν περάσει κατά καιρούς οι περισσότεροι πολιτικοί, και καλλιτέχνες μας και όχι μόνο, κι ανάμεσά τους ο Φλωράκης, ο Σημίτης, ο Πλέσσας, η Λάσκαρη, ο Βουτσάς, η Καραμπέτη, ο Γραμματικάκης, ο Μικρούτσικος που έμενε κάποτε δίπλα, Κεφαλληνίας και Επτανήσου, και πληθώρα άλλων, που γεμίζουν άλλωστε τα τραπεζάκια της Πλατείας κάθε βράδυ!!

Από μικρός έτρωγα τα σουβλάκια απ’ τον Δ ή κάποια μαγαζιά της Φωκίωνος Νέγρη, στερούμενος όμως της γαστρονομικής εμπειρίας που αποκτάται με τον καιρό. Ωστόσο, είχα δεκαετίες να τα δοκιμάσω, και έτσι το μεσημέρι της Πέμπτης 27.7.2017 διάβηκα πάλι το κατώφλι του Δ, αποφεύγοντας τον βραδινό συνωστισμό. Διαπίστωσα αμέσως ότι η ΠΑΓ διαθέτει τρία τουλάχιστον διαμαντάκια εστίασης: τον ΔΙΟΝΥΣΟ, δίπλα του ακριβώς το μεζεδοπωλείο ΚΥΒΕΛΗ, και απέναντι τις ΝΟΣΤΙΜΙΕΣ ΤΗΣ ΜΑΙΡΗΣ που σας παρουσίασα πέρυσι.

Ενώ κατευθυνόμουνα προς τον Δ, έρχονταν στον νου μου εικόνες απ’ τα άλλα σημαντικά ψητοπωλεία και σουβλατζίδικα του Λεκανοπεδίου, που τέρπουν τους ουρανίσκους μας, ευκαιρίας δοθείσης. Ανάμεσά τους, ο Κώστας στην οδό Πεντέλης κι ο Κωστής στην Αγία Ειρήνη, ο Θανάσης στη Μητροπόλεως κι ο Λευτέρης στην Ομόνοια, το Σουβλάκι της Χαροκόπου, ο Καράμπαμπας του Πειραιά κι η Λαμαρίνα της Ζέας, ο Κυρ Αρίστος στο Φάληρο, ο πανταχού παρών Μπαρμπαδήμος, αλλά και παλαιότερα οι ένδοξες μέρες του Κάβουρα στα Εξάρχεια, του Ζάχου στη Βάρκιζα, και εκατοντάδες άλλα στέκια που ξεφυτρώνουν, γνωρίζουν μέρες δόξας και κάποτε χάνονται…

Μπαίνοντας στον Δ, αντίκρισα ένα ευπρεπέστατο εστιατόριο με μεγάλες ψησταριές γύρου χοιρινού και κοτόπουλου, τον καμαρωτό ψήστη και τη βοηθό του, τον ευγενέστατο Κώστα επί της υποδοχής και του σερβιρίσματος, και στο ταμείο τη σύζυγο του ανιψιού του αείμνηστου Γιώργου Ανδριανάκη. Πάνω απ’ τον χώρο ψησίματος διέκρινα το ράφι με τα ποτά που καταστήματος, και πιο αριστερά, τη βιτρίνα με καμιά 10αριά μαγειρεμένα φαγητά (που εναλλάσσονται καθημερινά), ενώ πιο ψηλά, τον μαυροπίνακα με τα εδέσματα και τις τιμές. Στη συνέχεια, οι δύο καθαρές τουαλέτες ανδρών και γυναικών, ενώ μεγάλες τζαμαρίες περιμετρικά φωτίζουν την ευρύχωρη αυτή σάλα, η οποία κλιματίζονταν αποτελεσματικά από μια μεγάλη κεντρική μονάδα. Από ψηλά, μεγάλη τηλεόραση (υποθέτω για το βράδυ), ενώ απ’ τα μεγάφωνα ακούγονταν διακριτικά ελληνική μουσική, με λαϊκά και έντεχνα τραγούδια. Το λευκό μαρμάρινο δάπεδο κοσμούσε τον χώρο, ενώ στα 15 περίπου μπεζ τραπέζια μπορούν άνετα να βολευτούν 50 τουλάχιστον θαμώνες. Επίσης, τόσο στο πεζοδρόμιο όσο και στην Πλατεία απέναντι υπήρχαν άλλα 15 τραπέζια για ισάριθμους, νυχτερινούς συνήθως, θαμώνες τους. Νωρίς το μεσημέρι που έτρωγα κάποιοι πελάτες παίρνανε φαγητό για το σπίτι.

Εννοείται πως ο δημοφιλής Δ έχει καθημερινή υπηρεσία delivery, για τις ώρες λειτουργάς του, από τις 12.00 το μεσημέρι μέχρι τις 02.00 τη νύχτα (!! ), που, όπως μου είπαν, καλύπτει μια μεγάλη ακτίνα 3 χιλιομέτρων, δηλ. όχι μόνο την Κυψέλη, αλλά μια ζώνη που εκτείνεται απ’ το Κέντρο μέχρι τα Άνω Πατήσια, περιλαμβάνοντας μέρος του Γαλατσίου και της Αχαρνών!!

Το μενού του Δ, εκτός απ’ τα ξακουστά του σουβλάκια, περιλαμβάνει και τα εξής εδέσματα:
• 5-6 ορεκτικά, όπως σαγανάκι, σπανακόπιτα, ρώσικη σαλάτα, περί τα 3 €.
• 6 σαλάτες, στα 3-5 €.
• Εναλλασσόμενες καθημερινά σπεσιαλιτέ μαγειρευτών φαγητών, όπως αρνάκι, μοσχαράκι, ψαρόσουπα, κ. λπ., στα 5-7 €.
• Μεγάλη ποικιλία ψητών, όπως αρνί, κοτόπουλο, καθώς και κοκορέτσι ή εξοχικό (συνήθως τα βράδια).
• Πιάτα της ώρας, όπως παϊδάκια, φιλέτο, ψαρονέφρι, σουβλάκια, κ. λπ.
• Ποικιλία λαδερών, στα 5 €.
• Κιμάδες, όπως κεφτέδες, σουτζουκάκια, παπουτσάκια ή μουσακά, παστίτσιο, καθώς και λαχανοντολμάδες, όλα στα 5.80 €.
• Διάφορα θαλασσινά, όπως καλαμαράκια, τσιπούρα, γαύρο, μπακαλιάρο σκορδαλιά, περί τα 7 €.
• Φρούτα εποχής και χαλβά.
• Από ποτά, τα αναψυκτικά τους στο 1.70 €, οι ελληνικές μπύρες στα 2.90 €, το χύμα κρασί στα 6.20 € το λίτρο. Επίσης, ρετσίνα για τους νοσταλγούς της παλιάς Αθήνας, ενώ από εμφιαλωμένα: Αγιορείτικο, στα 13.50 €, και Μακεδονικό, στα 10.20 €.

Ωστόσο, εγώ επιφυλάχτηκα να δοκιμάσω κάποια απ’ τα φαγητά αυτά σε μια προσεχή μου βραδινή έξοδο με παρέα, παρότι ενθουσιάστηκα από τη γκάμα των εδεσμάτων τους, και περιορίστηκα στην κορυφαία σπεσιαλιτέ τους, το τυλιχτό σουβλάκι με τον χοιρινό γύρο, για το οποίο άλλωστε βραβεύτηκαν.

• Παράγγειλα λοιπόν ένα τυλιχτό σουβλάκι με γύρο χοιρινό, που ήρθε κομπλέ και ήταν μοναδικό κυριολεκτικά τόσο ποιοτικά όσο και ποσοτικά. Ήρθε μέσα σε μια μεγάλη πίτα που ξεχείλιζε απ’ τον εκλεκτής ποιότητας πεντανόστιμο και ζουμερό γύρο, το λιπάκι του οποίου εξισορροπούνταν απ’ το τέλειο τζατζίκι και τη ντομάτα. Περιττό να προσθέσω πόσο χόρτασα και ευφράνθηκα με το δίκαια βραβευμένο αυτό τυλιχτό σουβλάκι. Η τιμή ήταν 2.50 €. Χαλάλι χίλιες φορές!!

• Τελικά, συμπλήρωσα το σουβλάκι με μια μερίδα τυρί σαγανάκι, που ήταν κι αυτό εξαίρετο, χορταστικό και το απόλαυσα με το λεμονάκι του! Τιμή στα 3.50 €.

Πληρώνοντας συνολικά 6 €, ένιωσα απόλυτα χορτάτος και μάλιστα στην αγαπημένη μου πατρογονική συνοικία, την Κυψέλη. Την Κυψέλη που ξεπερνά σήμερα τους 100.000 κατοίκους, απ’ τους οποίους περίπου το 1/3 θα είναι οι μετανάστες από Αφρικανικές κυρίως χώρες, ενσωματωμένοι εδώ και πολλά χρόνια.

Προσθέτω, με τη σειρά μου, την ψήφο μου στο ιστορικό αυτό ψητοπωλείο ΔΙΟΝΥΣΟΣ, ψήφο που δικαιούται, αφού συνεχίζει επάξια την παράδοση πέντε δεκαετιών, μια παράδοση που κατέκτησε με το σπαθί του ο pater familias Γιώργος Ανδριανάκης!

Την επόμενη φορά, θα την κάνουμε ομαδικά ταράτσα στον ΔΙΟΝΥΣΟ, τιμώντας τα λιπάκια του ‘βρόμικου’, μιας και το foie gras μας πέφτει πολύ εν καιρώ κρίσης…

Προτείνεται ανεπιφύλαχτα και όσοι βρεθείτε στο Κλεινόν Άστυ το καλοκαίρι τιμήστε το στην ήσυχη Πλατεία του Αγίου Γεωργίου, καταμεσής της συνοικίας Κυψέλης, η οποία φαίνεται πως πήρε την ονομασία της μόλις τον 19ο αιώνα!
Το προηγούμενο όνομα της περιοχής ήταν «Γυψέλη», από τους αρπαχτικούς γύπες που εφορμούσαν απ’ τα γειτονικά Τουρκοβούνια!!

24 Αυγ 2017

Καλησπέρα σε όλους. Έχω πάρα πολύ καιρό να γράψω παρόλο που έχω επισκεφθεί αρκετά μαγαζιά. Ο λόγος ανειλημμένες υποχρεώσεις... και λίγη τεμπελιά. Ευτυχώς εδώ στο μπλογκ έχουμε ανθρώπους που δεν βαριούνται και τους ευχαριστώ πολύ.

Είναι πολύ σημαντική βοήθεια έστω και αν κάποιες φορές τα γούστα μας διαφέρουν. Θα ήθελα απλά να πω την αποψή μου για τον ΔΙΟΝΥΣΟ, πριν λίγο καιρό (15 μέρες περίπου) περνώντας έξω από το μαγαζί είπα να δοκιμάσω το σουβλάκι του. Δεν θέλω να επεκταθώ σε λεπτομέριες απλά θα πω οτι για μένα ήταν έν εντελώς αδιάφορο σουβλάκι, έχω φάει πολύ καλύτερα από σουβλατζίδικα παντελώς άγνωστα.

Όμως είπαμε γούστα είναι αυτά. Καλή Κυριακή σε όλους και καλό υπόλειπο καλοκαιριού!

13 Μαι 2016

Παιδιά, πήγαινα σε αυτό το σουβλατζίδικο πριν από σχεδόν 20 χρόνια. Τότε, ήταν για'μένα από τα καλύτερα της Αθήνας. Θυμάμαι ιδιαίτερα το μπιφτέκι του, που γενικά δεν τρώω και μπιφτέκι (αλλά όλα τα κρέατά του ήταν καλά). Επίσης την όμορφη πλατεία όπου καθόσουν το καλοκαίρι.

Μπήκα τώρα να δω επίκαιρη κριτική, δυστυχώς όμως βλέπω μόνο μία και αυτή μέτρια. Ίσως τη χάλασε την ποιότητά του... Εγώ βαθμολογώ με βάση.. τα παλιά. Αλλά θα το επισκεφτώ και θα ξαναγράψω!