ΘΡΑΚΑ ΑΡΑΧΩΒΑ

Σουβλάκι & Σχάρα

Αρκαδίας 21, Χαλάνδρι [Χάρτης]

Ψητοπωλείο ανοιχτό καθημερινά.

Σουβλάκι & Σχάρα - Χαλάνδρι, Αθήνα

Ψητοπωλείο, ψησταριά, σουβλατζίδικο σε ένα ήσυχο και απόμερο σημείο στη Μεταμόρφωση Χαλανδρίου ακριβώς επάνω σε μια μεγάλη πλατεία. Αρκετά ωραίο σημείο, ειδικά τώρα το καλοκαίρι που βγάζει τραπεζάκια έξω στον ανοιχτό και μεγάλο χώρο. Ο εσωτερικός χώρος δεν είναι αρκετά μεγάλος. Η διακόσμηση, τα τραπεζοκαθίσματα και γενικά όλα παραπέμπουν σε ψητοπωλείο επαρχίας: ξύλο, ρουστίκ, παραδοσιακό χρώμα.

Η εξυπηρέτηση απολύτως ικανοποιητική: γρήγορη, φιλότιμη, πρόθυμη, ευγενική, μη επιτηδευμένη.

Στα του φαγητού 3 ενήλικες και 2 μικρά παιδιά παραγγείλαμε:

-χωριάτικο λουκάνιο με πατάτες τηγανητές που ήταν ζουμερό, καλοψημένο και γευστικότατο

-μπιφτέκι γεμιστό με τυρί και πατάτες τηγανητές που ήταν μοσχαρίσιο, ζουμερό και πραγματικά τεράστιο, μείναμε ικανοποιημένοι, γιατί δοκιμάσαμε όλοι

-κοντοσούβλι χοιρινό με πατάτες τηγανητές, ήταν το μόνο πιάτο που δεν μας άφησε ικανοποιημένους, καθώς ήταν σκληρά και μεγάλα τα κομμάτια, καθόλου μαλακά και ζουμερά, σου δινόταν η εντύπωση ότι ήταν χθεσινό. Μια προηγούμενη φορά που είχα δοκιμάσει κοντοσούβλι στο ίδιο μαγαζί ήταν καθόλα εντάξει. Γι΄ αυτό άλλωστε και αποφάσισα να ξαναπαραγγείλω.

-κοτομπουκιές με πατάτες τηγανητές και σως, πολύ νόστιμο πιάτο, ειδικά για παιδιά

-σαλάτα αγγουροντομάτα, σε μια τεράστια γαβάθα, δροσερή

-1 πίτα καλαμάκι χοιρινό

-1 πίτα παιδικό

-1 κόκα κόλα

Ψωμί και νερό σε κανάτα που ανανεωνόταν διαρκώς.

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 38 ευρώ. Θα το έλεγα σχετικά ακριβό με τσουχτερές τιμές στα συγκεκριμένα είδη. Ωστόσο το μαγαζί είναι πάντα γεμάτο κόσμο και κάνει αρκετή δουλειά, όπως διαπίστωσα, τόσο με delivery όσο και με περαστικούς

Σουβλάκι & Σχάρα - Χαλάνδρι, Αθήνα

Ο λόγος του repeat στο συγκεκριμένο μαγαζί είναι απλός: Η επιβράβευση του ιδιοκτήτη, με τον τρόπο που μπορώ ως χρήστης του ask.
‘’Και γιατί ρε συ θέλει επιβράβευση;’’ θα αναρωτηθεί κάποιος.

Διότι συνεχίζει ταπεινά όπως ξεκίνησε, χωρίς να πάρουν τα μυαλά του αέρα και χωρίς να χαλάσει την ποιότητα των προϊόντων του και κυρίως των κρεάτων του.

Το μαγαζί έχει εξελιχτεί σε κοπτήριο χρημάτων. Ή αλλιώς του ‘’χρωστάει ο Θεός λεφτά’’. Χωρίς καμία διαφήμιση σε site εστίασης, χωρίς σελίδα κοινωνικής δικτύωσης, με όπλο μόνο ένα απλό φυλλάδιο που μοιράζεται στις γειτονιές Χαλανδρίου - Βριλησσίων και ένα μικρό χώρο για όσους θέλουν να γευτούν τα κρέατα του από κοντά, και γίνεται πραγματικός χαμός.

Στην Αράχωβα στην τελευταία μου επίσκεψη καθημερινή, είδα να δουλεύουν πλέον 4 στο ψήσιμο των κρεάτων, 1 στην μέσα ψησταριά για τις πατάτες και τις σαλάτες, 1 στη σάλα, ο κύριος Δημήτρης με το βλοσυρό του βλέμμα στο ταμείο και 3 delivery. Πραγματική κυψέλη.
Η τοποθεσία, η Τούφα Χαλανδρίου, μπροστά από μια μικρή πλατεία κοντά στη Λ. Πεντέλης.
Ο χώρος ανακαινισμένος από τις πρώτες μου επισκέψεις, φρεσκοβαμμένος, καθαρός, φωτεινός, με κλασσικές ψάθινες καφέ καρέκλες και καφέ ξύλινα τραπέζια με κόκκινα καρό τραπεζομάντηλα, κάποια πήλινα και μπακιρένια σκεύη σε προθήκες στους τοίχους μαζί με κάποια υφαντά.
Πάνω από την ψησταριά δεσπόζει ένα παλιό κοντόκανο του 1821, μαζί με την πράσινη επιγραφή με το όνομα του μαγαζιού. Αρκετά λιτή διακόσμηση αλλά μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για ψησταριά. Ο εξωτερικός χώρος έχει τραπέζια και καρέκλες πικ – νικ για αρκετό κόσμο όταν ανοίξει ο καιρός, με φόντο την πλατεία και δροσιά από τα δέντρα της.

Ότι φας είναι χειροποίητο. Από το χοιρινό σουβλάκι, το κοτόπουλο μέχρι τις πατάτες κομμένες ροδέλες και τις σαλάτες του. Όλα ετοιμάζονται την ώρα της παραγγελίας και δεν υπάρχει κάτι ψημένο από πριν.

Τα κομμάτια κρέατος τοποθετούνται ένα – ένα στο καλαμάκι χωρίς κομμάτια λίπους, ψήνονται χωρίς να χάσουν τα υγρά τους και προσφέρονται για κατανάλωση είτε σε αλάδωτη πίτα με ψιλοκομμένη ντομάτα, χειροποίητο ψιλοκαυτερό τζατζίκι ή άλλη sauce και πατάτες αν το ζητήσεις.
Είναι μεν μικρά σε μέγεθος, σίγουρα χρειάζεσαι 2 για να χορτάσεις αλλά τρως καθαρό κρέας σε νορμάλ τιμή (1,70 το χοιρινό 2 το κοτόπουλο).

Στον κατάλογο έχει προστεθεί το μοσχάρι γάλακτος σε καλαμάκι ή σε πίτα, λουκούμι πραγματικό, άλλη γεύση πέραν των τετριμμένων και οι χειροποίητες κοτομπουκιές από φιλέτο κοτόπουλο.
Το καυτερό είναι μια πιο ‘’αντρική’’ παραλλαγή του απλού χοιρινού, με καυτερή sauce με βάση το μπούκοβο.

Για όσους προλάβουν, διότι γίνεται σε μικρή σούβλα άρα σε περιορισμένη ποσότητα, υπάρχει και υπέροχο κοντοσούβλι είτε σε μερίδα συνοδεία από πατάτες, ντομάτα, κρεμμύδι και πίτα (7), είτε μέσα σε πίτα (2,8).

Από άλλες μερίδες δεσπόζει το μπιφτέκι απλό και γεμιστό με κεφαλογραβιέρα Κρήτης που λειώνει στο στόμα σου και το λουκάνικο από τη Μυτιλήνη αρκετά καλή γεύση που φέρνει στο Θεσσαλικό.

Επίσης, στον κατάλογο έχει προστεθεί και μπεκρής μεζές αποτελούμενος από κομμάτια καθαρού χοιρινού λεμονάτα, πατάτες και τριμμένο τυρί. Εδώ θα προτιμούσα τον κλασσικό μπεκρή μεζέ και όχι αυτή του την παραλλαγή.
Στα ορεκτικά εκτός από τις πατάτες σκέτες ή με τριμμένο τυρί, συναντάμε και την ψητή φέτα στα κάρβουνα, μεζές πολύ καλός για να ανοίξει την όρεξη.
Οι σαλάτες του με φρέσκα λαχανικά παρασκευάζονται την ώρα της παραγγελίας, οπότε δεν θα δεις τίποτα μαραγκιασμένο, από την απλή λάχανο καρότο έως τις πιο σύνθετες (chef και Caesars με κομμάτια ψητού κοτόπουλου).
Χόρτα ότι έχει ο μανάβης οπότε ποικίλουν καθημερινά, ντάκο απλό και spicy τυροκαυτερή σπιτική.

Όλα αυτά συνοδεύονται με παγωμένη μπύρα ή με χύμα κρασί. Ειδικά το λευκό είναι να πίνεις και να μην σταματάς.

Για επιδόρπιο δεν ζητάμε και πολλά, εξάλλου ερχόμαστε για τα κρέατα του και μόνο. Μόνο γιαούρτι με μέλι και έξτρα καρύδια, συνήθως κερασμένο.
Για έξτρα χρεώσεις μην ψάξετε δεν υπάρχουν και η απόδειξη έρχεται πάντα και χωρίς να την ζητήσεις.

Τίμιο μαγαζί, άξιοι ψήστες, μερακλής ιδιοκτήτης, καθαρά και γευστικά κρέατα συνθέτουν το παζλ της Θράκας - Αράχωβας ή Αράχωβας για τους γνωρίζοντες. Σίγουρα αξίζει να το επισκεφτείς για να πάρεις για το σπίτι αν είσαι από Χαλάνδρι και τις γύρω περιοχές, ή για να καθίσεις εκεί, ειδικά Καλοκαίρι κάτω από την δροσιά των δέντρων, έχοντας αφήσει χωρίς άγχος τα παιδιά να παίζουν στην πλατεία.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη jim.

Σουβλάκι & Σχάρα - Χαλάνδρι, Αθήνα

Νωρίς βραδάκι καθημερινής κατηφορήσαμε προς το Χαλάνδρι για σουβλακοκατάσταση. Θυμόμουν την πολύ θετική πρόσφατη κριτική του φίλου jim για την Θράκα Αράχωβα και έριξα την ιδέα, να δοκιμάσουμε κι αυτό το μαγαζί, η οποία έγινε δεκτή.

Το εντοπίσαμε πανεύκολα κατηφορίζοντας τη Λεωφόρο Πεντέλης. Είναι στο ύψος του Παντελή, κάνοντας αριστερά το στενό ακριβώς απέναντί του, που είναι η Αρκαδίας, στο τέλος της, το βλέπεις στα αριστερά σου.

Για το χώρο και τη διακόσμησή του, ο φίλος jim τα έχει περιγράψει επαρκέστατα, οπότε δεν θα κουράσω επαναλαμβάνοντας τα ίδια. Πάντως ο βλοσυρός κύριος Δημήτρης μάλλον είναι σήμα κατατεθέν του μαγαζιού. Είναι κρίμα να μη σκας ένα χαμόγελο στους πελάτες, δεν κοστίζει τίποτε.

Ήμασταν 3 άτομα, βρήκαμε το μαγαζί με μία μόνο παρέα όταν πήγαμε, και ζήτησα από τον νεαρό στο σέρβις, που ήταν κατά βάση διεκπεραιωτικός και τυπικός, να καθήσουμε σε χώρο μη καπνιζόντων, αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, τον οποίο χώρο και μας υπέδειξε.

Κανάτα με νερό και ποτήρια προσγειώθηκαν ταχύτατα και εδώ έχω να πω το εξής. Δεν είναι κακό να ανανεώνεται αραιά και πού, το στοκ των ποτηριών σε ένα μαγαζί, όταν αυτά έχουν χιλιοπλυθεί και γεμίσει με άλατα πλυντηρίου, κάνοντάς τα, το λιγότερο αντιαισθητικά στην όψη. Θα μου πείτε τώρα ότι ψάχνω ψύλους στα άχυρα. Πόσο ακριβά να είναι όμως τα απλά γυάλινα νεροπότηρα που πουλιούνται πια με το κιλό;

Το προσπερνώ και συνεχίζω. Ρώτησα αν υπάρχει κοντοσούβλι, μου είπε ο νεαρός σερβιτόρος ότι υπάρχει μια τελευταία μερίδα, και ζήτησα να μας την κρατήσουν.

Φάγαμε λοιπόν τα εξής:

- μερίδα κοντοσούβλι, 7 ευρώ. Ήρθε σε ένα πιάτο λίγο μικρότερο από το κανονικό και λίγο μεγαλύτερο από το πιάτο του γλυκού. Περιελάμβανε 5 ή 6 κομμάτια κρέατος, κρεμμύδια μπόλικα και 4 φετούλες ντομάτας. Δεν υπήρχαν ούτε πίτες ούτε πατάτες στη μερίδα, όπως την έχει περιγράψει ο φίλος jim τον οποίο εμπιστεύομαι και δεν αμφισβητώ σε καμία περίπτωση. Το κρέας ήταν όντως λουκούμι, πολύ νόστιμο, καθόλου βαρύ, ωστόσο η μερίδα ήταν πολύ φτωχική και κουτσουρεμένη και πραγματικά δεν κατάλαβα τον λόγο.

- πατάτες τηγανητές, 2,80 ευρώ. Επίσης πολύ μικρή μερίδα. Ήρθαν κρύες, ούτε καν χλιαρές, μέσα σε 1' ακριβώς λεπτό αφότου παραγγείλαμε, άρα δεν τις τηγάνισαν εκείνη τη στιγμή, εξάλλου και η εικόνα τους έδειχνε να είναι τηγανισμένες κάνα 20 λεπτο πριν.

Επίσης ήταν πολύ λαδοπιωμένες και σίγουρα δεν ήταν πατάτες φρέσκες κομμένες στο χέρι. Το λέω μετά βεβαιότητας, διότι τυχαίνει να γνωρίζω το θέμα της "φρεσκοκατεψυγμένης" πατάτας που είναι ομοιόμορφου συμμετρικού σχήματος. Δεν μπορώ να γνωρίζω αν μέχρι πρόσφατα οι πατάτες τους ήταν φρέσκιες, αυτές που έφεραν πάντως σε εμάς δεν ήταν. Ωστόσο τις φάγαμε γιατί πεινούσαμε πολύ.

- τζατζίκι σπιτικό, 3 ευρώ, πολύ καλό, όπως μου αρέσει, το φάγαμε όλο.

- φέτα ψητή, 3,50 ευρώ. Όχι κάτι το ιδιαίτερο, η συνηθισμένη ψητή φέτα που υπάρχει παντού. Εδώ επίσης η μερίδα σχετικά μικρή, ήταν ένα μικρό κομμάτι κάπως τσιγκούνικο. Φαγώθηκε ευχάριστα χωρίς να ενθουσιάσει.

- 8 καλαμάκια χοιρινά. Μικρά σε μέγεθος, αλλά με 1,30 οκ για την ποσότητά τους. Είναι όντως χειροποίητα, πολύ νόστιμα και ζουμερά, καθαρό το κρέας χωρίς πονηριές με κομμάτια λίπους ανάμεσα.

- 2 καλαμάκια μοσχάρι. Επίσης εξαιρετικά, πολύ μαλακά και τρυφερά. Λίγο ακριβά, 2,50 ευρώ το ένα.

- μας έφεραν στην αρχή 5-6 μικρές φετούλες ψωμί σε ένα καλαθάκι, χρεώθηκε 1 ευρώ. Ζήτησα από τον σερβιτόρο να μας φέρει και πίτες κομμένες για ενίσχυση, και εδώ συνέβη η κουτοπονηριά της βραδιάς. Ήρθαν 6 στρογγυλά πιτάκια, δύο για τον καθένα μας. Θεώρησα ότι, ίσως οι κλασικές πίτες που ζήτησα είχαν τελειώσει ;

Η απορία μου λύθηκε στο τέλος, όταν φεύγοντας κοίταξα σε διπλανά τραπέζια και είδα τις πίτες που όλοι ξέρουμε και εννοούμε αλλά εμείς δεν τις είδαμε στο τραπέζι μας. Και η απορία ολοκληρώθηκε όταν είδα στην απόδειξη ότι χρεώθηκαν 6 πιτάκια χ 0,40 = 2,40 σύν 1 ευρώ το ελάχιστο ψωμάκι που ανέφερα πιο πάνω, ήτοι 3,50 ευρώ για ψωμί.

Επομένως η χαμηλή τιμή που έχουν στα καλαμάκια ( μόνο στο χοιρινό, τα υπόλοιπα είναι πιο ακριβά ) τα οποία δεν συνοδεύονται έστω με ένα μικρό κομματάκι πίτας, ανεβαίνει με τις πίτες που αναγκαστικά παραγγέλνεις ξεχωριστά, και σχεδόν εκτοξεύεται στη σφαίρα του τσιμπημένου για το μικρό του μέγεθος, που τελικά σε ξεγελάει. Εκεί ξενέρωσα πραγματικά.

Ήπιαμε μισό κιλό χύμα λευκό κρασί, σύν ένα τεταρτάκι ακόμα στο τέλος, ήταν απλώς συμπαθητικό. Κέρασμα δεν υπήρξε τίποτε. Ούτε καν το τελευταίο τεταρτάκι κρασιού που χρεώθηκε κανονικά 1,70 ευρώ, ούτε καν λίγο γιαούρτι με μέλι. Ο λογαριασμός σκαρφάλωσε στα 40 ευρώ το σύνολο. Για σουβλάκια.

Αν το προτείνω ; Μάλλον όχι. Δεν προσφέρει κάτι το ιδιαίτερο κατά τη γνώμη μου, που δεν μπορείς να το βρεις και αλλού, με ένα χαμόγελο βρε αδερφέ και χωρίς τις κουτοπονηριές που βγάζουν μάτι. Βέβαια για τους κατοίκους της περιοχής είναι σίγουρα μια καλή λύση, και από ότι είδαμε φεύγοντας, το τιμούν πολύ. Αλλά για εμένα, μια φορά ήταν αρκετή.

Τέλος δεν θέλω να παραλείψω και το εξής. Όταν λέμε χώρος καπνιζόντων και χώρος μη καπνιζόντων, και έχουμε και κάτι ταμπέλες τεράστιες πάνω από το κεφάλι μας να μας το υπενθυμίζουν, καλό είναι να μην προκαλούμε με την αγένειά μας τους άλλους συνδαιτυμόνες που γευματίζουν δίπλα μας. Λίγος σεβασμός δεν βλάπτει.

Αυτό το τελευταίο είναι αφιερωμένο στις 2 κυρίες που ήρθαν λίγο μετά από εμάς, σε ένα μαγαζί που είχε διαθέσιμα τραπέζια και στους 2 χώρους, ζήτησαν να καθήσουν στους μη καπνίζοντες και την ώρα που τρώγαμε άναβαν δίπλα μας τα τσιγάρα τους, απανωτά το ένα μετά το άλλο, για να ξεχαρμανιάσουν. Έλεος όμως πια......

Και κάτι τελευταίο. Όταν υπάρχει ένα μαγαζί σε διάφορες διαδικτυακές σελίδες και δέχεται online παραγγελίες για delivery, είναι τουλάχιστον άκυρο και αστείο να λέει ότι δεν έχει wifi στους πελάτες του. Μου έχει συμβεί άπειρες φορές, μου συνέβη και εδώ και θεωρώ ότι άπτεται του θέματος εξυπηρέτησης και διευκόλυνσης του πελάτη. Στο κάτω κάτω wifi είναι, δεν είναι και ψυχή για να στην κλέψουν.

Σουβλάκι & Σχάρα - Χαλάνδρι, Αθήνα

Έχοντας μετακομίσει πρόσφατα στην περιοχή και αναζητώντας από τότε ένα μαγαζί με καλό σουβλάκι, είδα τις καλές κριτικές και είπα να δοκιμάσω.

Δοκιμάσαμε τυλιχτά με καλαμάκι χοιρινό, κοτόπουλο και μπιφτέκι και πατάτες.

Δυστυχώς περίμενα πολλά περισσότερα και κατά συνέπεια δεν ικανοποιήθηκα, γιατί
α) τα σουβλάκια ήταν πολύ μικρά,
β) Το χοιρινό ήταν το καλύτερο από αυτά που δοκίμασα, ενώ το μπιφτέκι ήταν κακό

Συμπερασματικά η γεύση ήταν μέτρια και απορώ γιατί έχουν γραφτεί τόσες καλές κριτικές για ένα μέτριο προιόν.

Θα συνεχισω τις δοκιμές.

Χρήσιμη;

Εξαιρετικό μαγαζί!!!
Παραγγέλνω και το επισκέπτομαι από την πρώτη μέρα που μετακόμισα στην περιοχή! Και θα συνεχίσω να παραγγέλνω και να το επισκέπτομαι αν δεν αλλάξει κάτι δραματικά...

Ο χώρος μέσα ικανοποιητικός... αλλά ο έξω ότι πρέπει για τα θέλω μου...
Από το σουβλάκι του ως την χοιρινή μπριζόλα του όλα εξαιρετικά και σε κανονικές προς χαμηλές τις τιμές...

Η μόνη μου ένσταση η προτηγανισμένη πατάτα, που ελπίζω κάποια στιγμή να τη σταματήσει, και το ότι Κυριακές μένει κλειστός!

Αν μπορούσα να του έβαζα για αυτά τα δύο στη γεύση και στην εξυπηρέτηση από 3,5 θα το έκανα! Για αυτό και θα το μοιράσω και θα δώσω ένα 4άρι στη γεύση και ένα 3άρι στην εξυπηρέτηση μιας και όταν ανοίγει ο καιρός και πας από εκεί, λόγο κόσμου σε καθυστερεί...
Χαλάλι τους πάντως γιατί είναι καλά παιδιά!!!