ΤΑ ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΑ ΤΟΥ ΜΙΧΑΛΗ

Σουβλάκι & Σχάρα

Δρυάδων 9, Νέο Ηράκλειο [Χάρτης]

Ανοιχτά καθημερινά από το μεσημέρι.

Σουβλάκι & Σχάρα - Ηράκλειο, Αθήνα

24 του Μαη, μετα τη δουλεια, αποφασισα να παρω την γυναικα μου και να παμε σε κανα τοπικο ταβερνακι να φαμε κανα σουβλακι μιας και της "μυρισε" και ως τελειος αντρας που ειμαι δεν χαλαω ποτε χατιρι στην γυναικα μου -στο φαγητο τουλαχιστον, γιατι αν μου πει για καμμια δουλεια του σπιτιου εκει αλλαζει το πραγμα... --. Στην παρεα προστεθηκε και ο κολλητος μου με συνοπτικες διαδικασιες διοτι πολυ απλα εχω φοβερη πειθω σαν ανθρωπος και οχι επειδη ειναι σαν τα μουτρα μου και δεν μπορει να αρνηθει καλεσμα για σουβλακοκατασταση...

Παρεληφθησαν λοιπον οι αλλοι 2 και βρεθηκαμε στο κλασσικο τελμα που μαστιζει γενιες και γενιες. Που θα παμε?!
Αφου απορριψαμε 5-6 για καθαρα ιδιοτελεις λογους πεταω την ιδεα. "Δεν παμε σε αυτο εδω απο πανω να γραψω και γω καμμια κριτικη, που εχω καιρο να γραψω και μου χει λειψει?"..... Αν και νομιζω οτι αυτο που βγηκε απ το στομα μου ηταν: "Δεν παμε σε αυτον εδω πανω που δεν το εχουμε δοκιμασει να δουμε τι παιζει"?

Πραγματι λοιπον ανεβηκαμε στη Δρυαδων - 2 στενα απο το σπιτι του κολλητου (η αχρηστη πληροφορια της ημερας)- βρηκαμε αμεσως parking πραγμα που αποδιδω καθαρα σε θεμα υψιστης τυχης μια και την γνωριζω την περιοχη και μπορω να σας πω μετα βεβαιοτητας οτι θα φτυσετε αιμα για να βρειτε να παρκαρετε -νομιμα- και βρεθηκαμε στα χειροποιητα του Μιχαλη. Ο χωρος απλος, λιτος και απεριττος. Μεσα καθαρα σουβλατζιδικο, εξω ομως εχει κανει καλη κατασταση πανω στο πεζοδρομιο. Χρωμα μπεζ off white κοσμουσε το μεγαλυτερο μερος του εστιατορειου και 2 σκελιδες σκορδα σε εναν τοιχο ως μια ελαχιστη πινελια, ισα ισα να σπαει η μονοτονια. Στα πολυ συν οτι τα τραπεζια (περιπου 10 τω αριθμω) ειχανε μια πολυ καλη αποσταση μεταξυ τους και ηταν ανετα σε μεγεθος. Το 2 μπηκε γιατι αφ ενος δεν ηταν κατι το εξαιρετικο σαν χωρος αφ ετερου ομως το σημειο που ειναι στημενο δεν ειναι οτι καλυτερο.

Ειναι στην αρχη της Δρυαδων, η οποια ειναι ο δρομος που ενωνει το Ηρακλειο με την Μεταμορφωση αρα αρκετα πολυσυχναστη οδος, ακριβως στο σημειο οπου αρχιζουν τα οχηματα να επιταχυνουνε, οποτε ο θορυβος απ τον δρομο πολλες φορες μπορει να γινει εκκωφαντικος. Γι αυτους που απαιτουνε, λοιπον, απολυτη ηρεμια με το φαγητο τους, να ξερουν οτι δεν θα την βρουνε εδω.

Κατσαμε στο τραπεζι και αμεσως προσγειωθηκε η κανατιτσα με νερο βρυσης (θα μπορουσανε να ειχανε μεριμνησει και για κρυο νερακι μια και η κουφοβραση της μερας εσπαγε κοκκαλα) και δυστυχως δεν προσγειωθηκε αντιστοιχα καταλογος. Αναγκαστηκαμε και τον ζητησαμε και μας εφεραν τα προσπεκτους του ντελιβερι. Θεωρω οτι δεν ειναι δα και τοσο μεγαλο το κοστος για μια επιχειρηση να φτιαξει 10 καταλογους να εχει.

Παραγγειλαμε:

-Τζατζικι: Εμενα μου φανηκε ανευρο και πολυ light. Ενιωθα σε καποια φαση οτι ετρωγα γιαουρτι, αλλα στα συν θελω να προσθεσω ηταν, οτι ηταν χειροποιητο. Αυτο το λιγο σκορδακι που ακουγες στο βαθος, ηξερες οτι ηταν φρεσκο. Ποσοτητα μετρια προς μικρη

-Πατατες Τηγανητες: Επισης χειροποιητες, πολυ καλα τηγανισμενες με ελαχιστη λαδιλα και ριγανιτσα. Normal ποσοτητα

-2 Σουβλακια με κεμπαπ (Στο κεμπαπ θα κανω ειδικη μνεια παρακατω)
-2 Σουβλακια με καλαμακι: Το καλαμακι του πολυ καλο σαν κρεας και πολυ καλα ψημενο. Το λιπακι οσο χρειαζοτανε και το μεγαλυτερο μερος του ψαχνο
Σαν ποσοτητα, τα σουβλακια του ηταν καλα. Σαν ποιοτητα δε ολα τα υλικα που χρησιμοποιηθηκαν ηταν φρεσκα.

-Γιαουρτλου κεμπαπ: Ενα πολυ δυνατο πιατο για τα δεδομενα μου. Φρεσκα υλικα. Απαρτιζοτανε απο 3 μεγαλα κεμπαπ τα οποια ηταν για τα γουστα μου πεντανοστιμα. Δεν τα ειχανε βουτηξει στο μπαχαρικο οπως κανουνε πολλα μαγαζια, αντιθετως, το μπαχαρικο σου ερχοταν στον ουρανισκο σου οσο επρεπε και η γευση του κρεατος ηταν πολυ καλη. Η γιαουρτλου (σως) ηταν αντιστοιχη, πολυ νοστιμη. Το πιατο επισης απαρτιζοτανε απο παχια μαλακα πιτακια και μια μικρη ντοματα στα 4. Την ποσοτητα αν δεν την χαρακτηριζα μεγαλη, θα ετεινε σιγουρα προς τα εκει...

Για ολα αυτα και μαζι με 1 μπυρα και 2 αναψυκτικα πληρωσαμε 27 ευρω με αποδειξη, και σε συναρτηση με την ποσοτητα και την ποιοτητα οσων φαγαμε τα θεωρω παρα πολυ καλα και το vfm κορυφαιο.

2 Πραγματακια για την εξυπηρετηση
Στα αρνητικα (το οποιο ειναι ενα πραγμα που με ενοχλει παρα πολυ προσωπικα) ειναι οτι τα κυριως δεν ηρθαν μαζι. Οπως ειναι λογικο τα σουβλακια γινανε πριν την γιαουρτλου. Ομως οταν εισαι μια παρεα, θες να ερθουνε ολα μαζι. Δεν ειναι ωραιο να κοιτας τους αλλους και να ξερογλυφεσαι.
Στα πολυ θετικα ηταν οτι στα υπολοιπα η εξυπηρετηση ηταν αψογη. Η σερβιτορα αμεση, εξυπηρετικη και χαμογελαστη. Επισης ειχανε αρτια οργανωση του χρονου, Μεσα στο εικοσαλεπτο τρωγαμε τα κυριως και το μαγαζι μεσα σε ενα 20λεπτο ειχε γεμισει και εξυπηρετουσε και delivery. Σαν κορυφωση που μου εκανε παρα πολυ καλη εντυπωση ηταν οτι οταν ζητησα το καθιερωμενο πακετακι, ωστε να βαλω την εναπομεινουσα γιαουρτλου, προσφερθηκαν να μου το βαλουν οι ιδιοι στο πακετο αντιθετως με καποιες αλλες περιπτωσεις που σε κοιτανε ακομα και με μισο ματι.

Δεν γνωριζω αν το μαγαζι ειναι νεο ή αν εγω το ανακαλυψα τωρα, ομως ειναι ενα μαγαζι που ελειπε απο την ευρυτερη περιοχη, η οποια οπως εχω ξαναπει πασχει απο τετοιου ειδους μαγαζια (old time classic ταβερνες για να ειμαι ακριβης), οπου μπορεις να φας καλα και οικονομικα. Σιγουρα το αφεντικο (ο Μιχαλης υποθετω) ξερει να διαλεγει κρεατα και απ οτι φαινεται ή ειναι καλος ψηστης ή καλος επαγγελματιας (ή και τα 2). Ο καταλογος (προσπεκτους) απαρτιζεται απο 2 σελιδες ολες κι ολες αλλα πιστοποιω οτι ο, τι φατε θα ειναι φρεσκο, οπως αλλωστε διατυμπανιζει και ο ιδιος σαν μοτο στην αρχικη του σελιδα. Γι αυτο αν βρεθειτε στην περιοχη ή αν μενετε κοντα ειναι μια καλη και οικονομικη επιλογη.
Προσωπικα παντως σιγουρα θα το ξαναεπισκεφθω αν και μετα λυπης μου, με πληροφορησανε οτι το delivery τους ειναι περιορισμενο και οριακα δεν εξυπηρετει την δικια μου περιοχη.

Σουβλάκι & Σχάρα - Ηράκλειο, Αθήνα

Καλησπέρα σας,

τα χειροποίητα του Μιχάλη είναι ενα πολύ καλό ψητοπωλείο, εμείς καλαμάκια χοιρινά
που έχουμε δοκιμάσει είναι πάρα πολύ καλα.

τσικνοπέμπτη που δοκιμάσαμε πρώτη φορά μας άρεσαν.

απο εξυπηρέτηση (τηλεφωνική) δεν είχαμε κανένα παράπονο, παρόλο που αλλάξαμε την παραγγελία δυο φορές.

Χρήσιμη;