30 Μαι 2017

Πελοπόννησος: Μια ταβέρνα που την είχα επισκεφτεί πριν πολλα χρονια, αλλα αν μου την περιέγραφε κάποιος, ουτε που θα μου ερχόταν στο μυαλο. Στην πρόσφατη επίσκεψη μου ομως, τη θυμήθηκα, γιατι έτυχε να έχω παει με την παρέα που με είχε πρώτο παει, και φυσικά ειναι γνώστης της περιοχής! Για το πώς θα πάτε, λυπάμαι αλλα απαντηση εδω δε θα βρειτε. Με πήγαν, και ακομα και gps να είχα, παλι θα μπερδευόμουν!!!! Δεν εχει έρθει ακομα η στιγμή που θα έχω απαντηση για ολα!!!!!

Βρεθήκαμε εκει μια παρέα επτά ατόμων, φιλικό-επαγγελματικού κύκλου, μετα απο κοινωνική εκδήλωση. Ο χωρος ειναι περιποιημένος, μεγάλος, καθαρός, και αυτο που μου άρεσε πιο πολυ ηταν οι περιποιημένες γλάστρες με τα γεράνια απ εξω, και τα φωτάκια. Ξύλινη διακοσμηση, βαριά τραπεζοκαθίσματα, και ένα τζάκι συνθέτουν ένα ωραίο σκηνικό ταβέρνας! Το χειμώνα πιστευω οτι βγάζει άλλη θαλπωρή με το τζάκι αναμμένο, αλλα και τωρα με τα τερτίπια του καιρού, ηταν κοντα στο να κανει ένα Τσακ και να ανάψει!!!!

Η εξυπηρετηςη έγινε απο ένα κύριο ευγενικό, κατατοπιστικό και παρόλο που πήγαμε αργά για φαγητο, δεν τον είδαμε να δυσανασχετεί. Μου εχει τύχει, οπως φαντάζομαι και σε πολλούς απο εσάς, να επισκέπτομαι μέρος εστιασης αργά, και να με κοιταζει με μισό μάτι ο σερβιτόρος γιατι θέλει να κλείσει. Όποτε θα έβαζα 4/4 στην εξυπηρετηςη, όπερα και εγενετο.

Απο φαγητο δεν έχω παράπονο. Είπαμε να φάμε..... και φάγαμε!!!!!!

Σαλάτα ανάμεικτη με πράσινα λαχανικά, αγγούρι, ντομάτα, τυρι τριμμένο και μπαλσαμικο απο πάνω. Πολυ φρέσκια, μεγάλη σε ποςοτητα και το μπαλσαμικο ηταν ποσοτικά επαρκές για να μην αλλοιώνει τη γευση

Τζατζίκι χειροποίητο, πολυ μεστό, με το σκορδακι του, χ2 παρά πολυ καλο, μεγάλη μερίδα, το καθαρίσαμε με άνεση

Πατάτες τηγανητες, κανονικη ποςοτητα, τίποτα το φοβερό, φαγώθηκαν αλλα μακράν το πιο αδύναμο πιατο της βραδιάς.

Κοκορέτσι σαν ορεκτικό, γιατι ενημερωθήκαμε οτι εχει μεινει πολυ λιγο, ηταν καλο, ωραια ψημένο, φαγώθηκε και αυτο ευχάριστα.

Κολοκυθοκεφτέδες, μικροί, ωραια τηγανισμένοι, με τυρι στο εσωτερικό τους, μας ενθουσίασαν.

Σαγανάκι τυρι χ2 πολυ καλο, δεν ηταν πολυ αλμυρό, όποτε φαγώθηκε ευχάριστα.

Ποικιλια κρεατικών για επτά άτομα η οποια περιείχε, κοτόπουλο, λουκάνικο, πανσέτα, μοσχάρι και αρνί αν θυμάμαι καλα. Στο σύνολο τους τα κρέατα ηταν καλοψημένα, και σωστά αλατισμένα, με το πιπεράκι τους, ολα καλα.

Στην αρχή ηρθε ψημένο ψωμάκι, δυο πανερακια και νερό βρύσης σε γυάλινο μπουκαλι. Ήπιαμε αναψυκτικά, γιατι λόγω πρότερης εκδήλωσης είχαμε πιει ποτά, και είπαμε ας μείνουμε στις κοκακολες!!!! Στο τελος μας ηρθε κέρασμα γιαούρτι με γλυκο του κουταλιού και κορμός. Αξιοπρεπή και τα δυο και καλοδεχούμενα.

Στο σύνολο μας, φάγαμε καλα, και περίσσεψε και φαγητο, που το πήραμε πακέτο. Ίσως τελικά να μην ήμασταν τοσο πεινασμένοι ´οσο νομίζαμε. Περάσαμε καλα, πληρώσαμε 131 ευρω, και μείναμε ικανοποιημένοι.

Μια βόλτα σε αυτήν την Πελοπόννησο, την προτεινω ανεπιφύλακτα. Ειδικά αν είστε μεγάλη παρέα θα το ευχαριστηθείτε. Έρχεται και πιο οικονομικά απο την άλλη Πελοπόννησο, την κανονική, γιατι δεν έχετε διόδια!

17 Ιαν 2017

Αρκετά καλή εξοχική ταβέρνα, ανάμεσα στις πολλές της περιοχής ανεβαίνοντας για Πάρνηθα λίγο πριν το τελεφερικ. Μεγάλος χώρος απέξω για να παρκάρεις με άνεση το αμάξι.

Η σάλα μέσα με τζάκι, ξεχωρίζοντας καπνίζοντες στο πάνω πάτωμα και μη καπνίζοντες στο κάτω, κάτι που είναι αρκετά θετικό καθώς υπάρχουν πολλά μαγαζιά που δεν το τηρούν ή δεν τους το επιτρέπει ο χώρος.

Επειδή δεν είχε μαζευτεί ακόμα κόσμος διαλέξαμε εύκολα τραπέζι κοντά στο τζάκι. Ένας από τους πολλούς και φιλικούς σερβιτόρους πλησίασε γρήγορα για να μας ρωτήσει τι θα πιούμε. Μου ξίνισε λίγο το ότι δεν έφερε κατάλογο. Για να μην τους αδικώ όμως, ούτε το ζήτησα, αλλά και απέξω στην είσοδο υπήρχε κατάλογος με τις τιμές να αναγράφονται ξεκάθαρα. Μας κατατόπισε και στο τι έχει από κρεατικά και παραγγείλαμε αμέσως. Παϊδάκια, κοκορέτσι, τζατζίκι, χόρτα, κολοκυθάκια τηγανητά, πατατούλες και κρασάκι.

Τα φαγητά άρχισαν να έρχονται σχεδόν αμέσως. Αρκετά καλό κοκορέτσι, ίσως απο τα καλύτερα που έχω φάει, σωστά ψημένο, μαλακό και νόστιμο χωρίς ξίγκια και λίγδα. Και τα ορεκτικά ωραία και ακόμα καλύτερα τα παϊδάκια. Ζουμερά, εξαιρετικά ψημένα και αυτά, με κομμάτια τόσο από πλευρά όσο και μπριζολάκια σβέρκου. Το αρνάκι φαινόταν από το κοκκαλάκι ότι ήταν μικρό και όχι προβατίνες ή βελάδες. Ο ψήστης θα πρέπει να είναι μετρ του είδους καθώς το κρέας ήταν και σωστά κομμένο και το ψήσιμο άψογο.

Από τιμές τιμές, θα μπορούσε να είναι και φθηνότερο. Ενδεικτικά, τα παϊδάκια είχαν 35 το κιλό και το κοκορέτσι 7. Ο λογαριασμός ήρθε λίγο ψηλά, περισσότερο από αυτό που υπολόγιζα, αλλά φάγαμε πολύ και καλά. Οι τιμές στα ορεκτικά δεν ήταν παράλογες. Αυτό που ήταν παράλογα ακριβό ήταν η σαλάτα με τα αγριοράδικα που ήταν στα 6 ευρω. 12 ευρω μας στοίχισαν μόνο οι δυο σαλάτες, που άμα το ξέραμε θα προτιμούσαμε καμιά λαχανοσαλάτα που έβλεπα στα δίπλα τραπέζια που ήταν και μπόλικη και σαφώς φθηνότερη.

Όσον αφορά τον χώρο και την εξυπηρέτηση, το μαγαζί ήταν αρκετά καθαρό και περιποιημένο, με τα τραπέζια να είναι στρωμένα με τραπεζομάντηλα και όχι λαδόκολλες. Τα γκαρσόνια όλα ευγενικά, γρήγορα και αρκετά δραστήρια. Εξάλλου υπήρχαν και δυο αρχισερβιτόροι που παρακολουθούσαν διακριτικά όλη τη σάλα και οργάνωναν τους υπόλοιπους. Ακόμα και όταν γέμισε όλος ο χώρος δεν χρειάστηκε όυτε μια στιγμή να κουνάμε χέρια ή να περιμένουμε. Οι άνθρωποι φαίνεται ότι είναι επαγγελματίες τόσο στην κουζίνα, όσο και στην εξυπηρέτηση. Πριν πληρώσουμε και φύγουμε μας κέρασαν γλυκάκι ραβανί. Έχουν POS ώστε να δέχονται κάρτες.

Σίγουρα θα το ξαναεπισκεφτώ. Έφαγα αρκετά καλά και αυτό είναι που μετράει. Να προσέξουν όμως τις τιμές ώστε να μην ξεπερνάει τα 15-20 ευρω το άτομο.

(επίσκεψη 1/2017)

24 Ιαν 2016

Σαββατο μεσημερι με χιονι εξω. 7 ατομα. Δυστυχως πρεπει να ειναι απο τις λιγες ταβερνες - εστιατορια που αφηνουν κανονικα τον κοσμο να καπνιζει μεσα προσφεροντας και τασακια μαλιστα αντι να τους ζητουν να βγουν εξω να καπνισουν, ενω ολα τα τραπεζια μεσα εχουν οικογενειες με μικρα παιδια. Απαραδεκτο!!!

Ως προς το φαγητο, ο δισκος με τις σαλατες και τα ορεκτικα ειναι αδιαφορος, οτι περιμενεις ακριβως, τιποτα λιγοτερο, τιποτα περισσοτερο. Το κοκορετσι ειναι καλο.

Το αρνακι σουβλας που μας το διαφημισανε αρκετα, ηρθε εντελως κρυο και οταν ζητησαμε να το παρουν πισω και αν γινεται να ξαναζεσταθει, ηρθε πισω καυτο σε λιγοτερο απο ενα λεπτο! (Μικροκυματων).

Απο τα κυριως το μπιφτεκι αρκετα καλο και η χοιρινη καθως και οι πανσετες με ωραιο ψησιμο.

Η εξυπηρετηση πολυ καλη, φιλικοι ανθρωποι οι σερβιτοροι και γρηγοροι.

Κριμα μεγαλο ως προς την πολιτικη του μαγαζιου για το καπνισμα. Αν θελει να παραβλεπει το νομο ειναι δικαιωμα του, αλλα το οτι δε σεβεται τους μη καπνιζοντες και ιδιως τα μικρα παιδια ειναι απαραδεκτο!