Ανοιχτά καθημερινά από το μεσημέρι.

04 Ιούλ 2016

Αρχές Ιουνίου στην Πεντέλη για μια επίδειξη μόδας γνωστού οίκου, μια παρέα 13 γυναικών, όλων των ηλικιών, αποφασίσαμε να πνίξουμε τον πόνο των περιττών κιλών μας, τρώγοντας σουβλακια! Αρχές καλοκαιριού, η θερμοκρασία ήδη εχει δείξει τις προθέσεις της, οι ζυγαριές ανένδοτες να πέσουν πιο χαμηλά, και ετσι αποφασίσαμε να αποδεχτούμε την πραγματικότητα, και να ενστερνιστούμε το ρητό που λέει πως ο, τι αξιζει στη ζωή ή ειναι ανήθικο ή παχαίνει, τιμώντας κατα βάση το δευτερο σκέλος!

Η επίδειξη μόδας τελείωσε αργά, και ετσι αποφασίσαμε να μην μετακινηθούμε πολυ, η ωρα περασμένη, η κοιλιά γουργουρίζει, και σε τελική τι καλύτερο και πιο εύκολο να φας, απο σουβλακια και μπριζόλες;;;;;

Αφου φορτωθήκαμε οπως οπως στα αυτοκίνητα, καθότι ήμασταν και πολυπληθείς, παρκάραμε στον Ιορδανη, και κατευθυνθήκαμε στον εσωτερικό χωρο, γιατι ο εξωτερικός δεν είχε τραπεζι ουτε για δείγμα. Λογικό απο μια άποψη, γιατι ηταν Σαββατόβραδο, τη μόνη πλέον μέρα που ο Έλληνας βγαίνει, ο καιρός το επέτρεπε, και οικονομικά ηταν μια καλή επιλογή. Ο χωρος εξωτερικά ειναι πολυ ωραίος, μεσα στα δέντρα, με χαλίκι, ο, τι πρεπει και για μεσημεριανή έξοδο. Ο εσωτερικός καθαρός, αλλα τίποτα το ιδιαίτερο. Ξύλινα τραπέζια προηγούμενης δεκαετίας, και καμία διακοσμηση.

Η εξυπηρετηςη ηταν πολυ καλή, αν και έκανε κανα δεκάλεπτο να εμφανιστεί κάποιος, αλλα και εμείς επειδη ερχόμασταν σε βάρδιες, ηταν αναμενόμενη η καθυστέρηση. Ο, τι παραγγειλαμε ομως ηρθε σε σωστό χρόνο, και εκτιμώ οτι οι άνθρωποι απολογηθηκαν για την αρχική καθυστέρηση, λέγοντας πως εχει παρά πολυ κόσμο.

Η παραγγελία μας -τι άλλο;- σουβλακια χοιρινά καλαμάκια, τζατζίκι, χωριάτικη σαλάτα, πατάτες τηγανητές και κολοκυθάκια τηγανητά. Τα καλαμάκια ηταν 30 στον αριθμό, εδω δικαιώνεται η ζυγαριά, που αρνείται πεισματικά να πέσει, εχει και εκείνη τα δίκια της, και ολα τα υπόλοιπα βάλτε τα επι τέσσερα.

Εγώ προςωπικα, οπως και όλη η παρέα, ενθουσιαςτήκαμε απο το φαγητο. Οκ, δεν ειναι κατι που δεν τρως και αλλου, ή κατι που θα σου μεινει, στη μνήμη, αλλα ολα ηταν νόστιμα. Το τζατζίκι ηταν καυτερό οπως έπρεπε, τρωγόταν ευχάριστα.
Τα κολοκυθάκια ηταν σωστά στο τηγάνισμα, χωρις λαδίλα, σωστά αλατισμένα, για αυτο και η επανάλειψημότητα. Οι χωριάτικες σαλάτες ικανοποιητικές σα μέγεθος και γευση, με την τομάτα να ειναι πλέον στην εποχή της, και τα καλαμάκια, γευστικά, καλα ψημένα, και με το λιπακι τους σε αποδεκτό επίπεδο, για να προσδίδει μια ωραια γευση.

Ήπιαμε μπυρες, δε θυμάμαι πόσες, ήπιαμε λευκο κρασι, 3 κοκακολες και νερό σε κανάτα. Κληθήκαμε να πληρώσουμε 10 ευρω το άτομο, και μια χαρα φάγαμε, σκάσαμε και ουτε βάρος είχαμε, μετα απο τοσο τηγανητό και αργά το βραδυ.

Όποτε, κλείνοντας, μπορω να πω οτι το συστηνω, για όποιον βρεθεί στην περιοχή και θελει να κάτσει γις σουβλακια, αξιζει την ευκαιρία. Απο την άλλη άκρη της Αθήνας, η μετάβαση σας δε λέει, αλλα αν είστε εκει κοντα, τωρα που ειναι καλοκαίρι, φάτε σουβλακια κάτω απο τα δέντρα, άφοβα!

11 Σεπ 2016

Ο Ιορδάνης στη Πεντέλη είναι ιδιαίτερα γνωστός, αφού λειτουργεί χρόνια χωρίς αλλαγές στο ούτως ή άλλως περιορισμένων επιλογών μενού του και φαντάζομαι ότι δεν υπάρχουν πολλά για να σχολιάσει κανείς.
Επιλογή που προτιμάται κυρίως το καλοκαίρι, αφού συνδυάζει τη δροσιά που προσφέρει η Πεντέλη, με το σχετικά φθηνό σουβλάκι. Ο λόγος για τον οποίο αποφάσισα να γράψω κριτική για το συγκεκριμένο μαγαζί, είναι κυρίως η ραγδαία πτώση της ποιότητας στο φαγητό.

Χωρίς κάποιος να περιμένει κάτι αξέχαστο, δυστυχώς το χοιρινό καλαμάκι έχει γίνει πλέον πολύ κακό, με σκληρό κρέας και πολύ λίπος, ενώ το ψωμί που τα συνοδεύουν παραμένει εμφανέστατα μπαγιάτικο ακόμα και μετά το πέρασμά του στα κάρβουνα. Οι πατάτες τηγανητές είναι ίσως το μεγαλύτερο φάουλ του μαγαζιού, καθώς σε ένα κατάλογο με πολύ λίγες επιλογές περιμένεις να είναι χειροποίητες και φρέσκες και όχι προτηγανησμένες. Το τζατζίκι αποδεκτό και τα τηγανητά κολοκυθάκια, μάλλον είναι το καλύτερο πιάτο αφού έρχονται ζεστά, καλοτηγανησμένα και χωρίς περιττά λάδια.

Δεν θα αναφερθώ σε τιμές, καθώς λίγο – πολύ είναι οι αναμενόμενες, βεβαίως λίγο τσιμπημένες εάν αναλογιστεί κανείς και την ποιότητα του φαγητού που προσφέρεται. Επίσης, σημειώστε ότι ο λογαριασμός θα ανέβει αρκετά λόγω των υψηλών τιμών στα ποτά και ιδιαίτερα στις μπύρες.

Συμπερασματικά, το μαγαζί έχει επαναπαυθεί στις δάφνες του παρελθόντος και όσο συνεχίζει να γεμίζει με κόσμο, θα συνεχίσει να προσφέρει κακής ποιότητας φαγητό. Σίγουρα, επιλογές για σουβλάκι με τα παρελκόμενά του, υπάρχουν πολλές σε όλες τις γειτονιές. Τη βόλτα στην Πεντέλη συνδυάστε τη με κάτι άλλο.

27 Ιαν 2017

Μεσημεράκι Κυριακής. Μετά από οικογενειακή επίσκεψη στο Αστεροσκοπείο, αποφασίσαμε να τιμήσουμε τον ξακουστό Ιορδάνη και τα σουβλάκια του.
Ανώμαλη προσγείωση στην γη. Απογοήτευση. Το σέρβις ήταν αρκετά γρήγορο (παρά τον κόσμο) αλλά όλα τελειώνουν εκεί.

Ο χώρος και το ντεκόρ αρκετά κάτω από την μετριότητα και τον ανταγωνισμό (ίσως το καλοκαίρι τον σώζει η αυλή), αλλά την παράμετρο αυτή την αγνοήσαμε καθώς πήγαμε καθαρά για το φαγητό.
Η παραγγελία μας ήταν κλασική καθώς ο κατάλογος του μαγαζιού είναι αρκετά περιορισμένος. Σουβλάκια, τηγανητές πατάτες, κολοκυθάκια τηγανητά, τυροκαφτερή, σαλάτα λάχανο/καρότο, ποτά. Δεν μας άρεσε τίποτα. Τα καλαμάκια πολύ σκληρά (έμοιαζαν σαν να είχαν ψηθεί κατεψυγμένα), άνοστα εντελώς, στεγνά, δίχως καθόλου ρίγανη και γεύση.

Τα ψωμάκια μπαγιάτικα και ψημένα ώρες πριν, χωρίς λάδι / ρίγανη θύμιζαν παξιμάδια. Τα κολοκυθάκια? ακόμα έχω την λαδίλα στο λαιμό. Κομμένα απίστευτα λεπτά σαν διαφάνεια και βουτηγμένα στο κουρκούτι. Αφήνουν ένα εκατοστό λάδι στο πιατάκι τους.. Οι πατάτες του ήταν από τις χειρότερες που έχω φάει ποτέ μου.. κακής ποιότητας μισοτηγανισμένες προκάτ πατάτες σε ταλαιπωρημένο λάδι. Δεν είχα το κουράγιο να τις δώσω πίσω. Η σαλάτα υπερβολικά φτωχή και στεγνή, χωρίς ίχνος από λάδι, ξύδι, καρότο κλπ. Η τυροκαφτερή αρκετά μέτρια αλλά ήταν το μόνο που διασώθηκε... Οι τιμές όπως σε όλη την γύρω περιοχή τσιμπιμένες.
(Σερβίρουν τα καλαμάκια χωρίς ψωμί και σου το χρεώνουν έξτρα. Μάλλον έχω μείνει στην εποχή που κάθε καλαμάκι είχε και την φετούλα του).
Η αίσθηση που μου άφησε ήταν πλήρη απογοήτευση. Κάναμε απλά μια κακή επιλογή..

23 Ιουν 2016

Πηγαίνουμε τα τελευταία χρόνια στον Ιορδάνη για καλαμάκια οικογενειακώς και μέχρι πέρυσι απολαμβάναμε καθαρό και φθηνό καλαμάκι με γρήγορη εξυπηρέτηση και δροσιά κάτω από τα δέντρα.

Μέχρι πέρυσι μια και φέτος πριν μία εβδομάδα πήγαμε με παρέα και απογοητευθήκαμε. Το καλαμάκι στο 1,50 από 1 ευρώ (αν δεν κάνω λάθος αλλα και παλι αυξημενο μεσα στην κρίση) και πολύ χειρότερο με μεγάλα κομμάτια λίπους και κακοψημένο. Η σαλάτα, το τζατζίκι, οι πατάτες το ιδιο μέτριας ποιότητας (δεν μας ενοχλούσε μια και πηγαίναμε για το φοβερό καλαμάκι.

Κρίμα γιατί δεν πρόκειται να ξαναπάμε και θα προτιμήσουμε κάποιο άλλο δροσερό μαγαζί για το καλοκαίρι.
Για τους μη γνώστες του μαγαζιου να πω ότι δεν το προτείνω για χειμώνα αφού το εσωτερικό είναι βγαλμένο από το 70 και λίγο χάλι μαύρο.

Ιπποκράτους 1, Πεντέλη