ΓΑΛΗΝΗ

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία

Λιμανι Ραφήνας [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Ανοιχτά από το μεσημέρι.
Γράψε τη δική σου κριτική

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Ραφήνα, Αθήνα
2017

Έλα πάμε στη Ραφήνα να πνιγούμε στη ρετσίνα
Με γαρίδες και ουζάκια να ραγίσουν τα πλακάκια.

Εικάζω ημι-αυθαιρέτως ότι τότε οι γαρίδες δεν είχαν όσο μισό μεροκάματο (18 ευρώ η γαρίδα σαγανάκι). Μόλαταύτα, στρατηγέ μου, βραδιά πανσελήνου, φεγγαράδα (βλ. outro) κι είπαμε να εκδράμουμε στα βόρεια και συναντώντας συγγενείς να πιούμε ένα ουζάκι, με:

- Πέστροφα καπνιστή, με γαρνιτούρα κρεμμυδάκι - κάππαρη. 8,00 ευρώ. Πάρα πολύ καλό και διαρκής υπόμνηση ότι πολλοί εξαιρετικοί μεζέδες για ούζο πολύ συχνά αγνοούνται, λόγω του εθισμού μας στο τηγάνι.

- Γαλέος ψητός με σκορδαλιά. 8,00 εκ νέου. Ήταν καλό και τίμιο. Η μυρωδιά του καπνιστού (από την ψησταριά) συμπλήρωνε τη σκορδαλιά η οποία ήταν μέτριας έντασης. Αν με ρωτήσεις ήταν από τα καλλίτερα πιάτα της βραδιάς στα πλαίσια μιας ειλικρινούς μεσογειακής αντιμετώπισης της γαστρονομίας.

- Καλαμαράκια τηγανιτά. 8,50. Τι να πεις; Έχω φάει καλλίτερα κι έχω φάει πολλά, πολύ χειρότερα. Το καλαμαράκι το τηγανιτό είναι σχεδόν πάντα win-win αλλά ποτέ αποθέωση. Αν ήταν ποδοσφαιριστής θα ήταν ο Μαραγκός κι αν ήταν μπασκετμπολίστας θα ήταν ο Καλαϊτζής. Αν ήταν ηθοποιός θα ήταν η Ξένια η Καλογεροπούλου (να κι ένα παράδειγμα πιο φιλικό προς τις κυρίες).

- Φέτα ψητή. Πολύ καλή με τη ντοματούλα της… Στα 4,50. Μου δημιουργείται μια στενάχωρη απορία όμως. Πως γίνεται 100-150 γραμμάρια φέτας να κοστίζουν στην ταβέρνα όσο 600-800 γραμμάρια κοστίζουν στον μπακάλη; Φετούλα είναι κι όχι κάτιτίς μαγικό ή σπάνιο μέσω του οποίου αποδεικνύεις τη γαστρονομική σου κατάρτιση.

- Μία πατάτες τηγανιτές. Μια χαρά χεράτες πατατούλες. Να χωρέσω εδώ τη μνεία στο καθαρό λάδι μέσα στο οποίο τηγανίστηκαν. 3,00 ευρώ.

- Σαρδέλες ψητές, φιλέτο, στα 7,00 ευρώ. Καίτοι είναι από τα πιο αγαπημένα μου πιάτα οι συγκεκριμένες ήταν άνευρες έως και άνοστες. Σε σημείο που να υποπτεύομαι α) κατάψυξη και β) μη κάρβουνο.

- Μύδια σαγανάκι. Δεν ήταν το κλασικό κοκκινιστό με τη φέτα. Είχε ψιλικά και ομοίαζαν με μύδια αχνιστά. Είχε μερικά θρεμμένα με το τσόφλι τους και μερικά πιο μικρά ξεκουκούλωτα. Αντικειμενικά ενδιαφέρον πιάτο. Για επίπεδο «ουζερί Ραφήνας» ήταν από καλό έως και γκουρμεδιάρ’κο. Προφανώς έχεις φάει καλλίτερα. 10,00 ευρώ.

- Ουζάκι D’Artemis το μπλε. Στα 8,00 ευρώ. Ήθελα καιρό να το δοκιμάσω. Δεν ήταν το 100% απόσταγμα (αυτό είναι το μαύρο) και αυτό το αθηναϊκό ούζο με προβλημάτισε. Ήταν κατά τι άνω του μέσου όρου αλλά επ’ ουδενί δεν συγκαταλέγεται ανάμεσα στα «ιερά τέρατα» των ούζων. Αν σε ενδιαφέρει είναι από τις ποτοποιίες με υπερεκατονταετή ιστορία και ερίζουν δυο πλευρές: η κληρονόμος του ονόματος και ο κληρονόμος των δικαιωμάτων χρήσης (;). Το D’ Artemis έχει τη χάρη κι η Βασιλική Παναγιωτάκη έχει τ’ όνομα. Ποιου το όνομα και ποιου τη χάρη; Του Όθωνα Παναγιωτάκη ιδρυτή της ποτοποιίας εν έτει 1892 επί της οδού Ευρυπίδου αρ. 25. Το μεν D’Artemis, Φιλιπποπουλαίοι, σήμερα βρίσκεται στην Παλλήνη η δε κα Παναγιωτάκη στην Κυψέλη στην οδό Επτανήσου. Ποιος έχει δίκιο δεν ξέρω αλλά θέλω να δοκιμάσω και το ούζο της κας Παναγιωτάκη και θα σας πω ποιος έχει το καλλίτερο διότι αυτό μόνο μετράει.

- Κέρασε και γλυκάκια: γλυκό του κουταλιού πορτοκάλι (από τα λίγα πράγματα που δεν τρώω), το καλλίτερο cheese cake που έχω φάει κερασμένο σε ταβέρνα και σιμιγδαλένιο χαλβαδάκι.

- Δεν κέρασε νερό (1,50 ευρώ ένα μισόλιτρο μπουκάλι) ούτε κέρασε ψωμάκι (4Χ1=4), το οποίο αντικειμενικά έφτανε να ταΐσει ένα λόχο.

Παρά το γεγονός ότι διαλέξαμε να κάτσουμε στο δεύτερο μπαλκόνι ενός άδειου μαγαζιού λεπτό δεν μας έλειψε η διακριτική επίβλεψη.

Ο χώρος σαν χώρος δεν είναι και αξιέραστος αλλά έχει ωραία θέα, καλά ούζα (από Μπαμπατζίμ μέχρι Χατζόπουλο), συμπαθέστατη κουζίνα και τίμια τιμολογιακή πολιτική. Θα πας, θα το φχαριστηθείς, στέκι σου όμως δεν θα γίνει.
Κάτσαμε δεύτερο μπαλκόνι (έχει μπαλκόνι α’ ορόφου και β’) και είχαμε θέα πιάτο την πανσέληνο. Αυτό από μόνο του αξίζει πολλά. Και νομίζω ότι συμπεριλαμβάνεται στην τιμή. Όξω το ουζάκι πληρώσαμε 13,65 το κεφάλι. Ακριβό δεν το λες. Επίσης, δεν λες ότι είναι το απαύγασμα της γαστρονομίας.

Είναι ένα αξιοπρεπέστατο ουζερί στη Ραφήνα.

Και μπράβο του.

Outro:
Μάτια μου η Ελλάδα την πάει τη φεγγαράδα
και μες στην παρακμή της χτυπάει κι Ολυμπιάδα.

(Δίσκος του 1990, «Κρατάει χρόνια αυτή η κολώνια» με συντελεστές Χαρούλα, Μικρούτσικο, Νικολακοπούλου, φοβερός)

Ε, όχι και να μπερδευόμαστε Χαρούλα, αφού σου τάλεγε η Λίνα...