ΚΙΒΩΤΟΣ

Μεζεδοπωλεία

Ρίζου Ροϊλου 11 Γαλάτσι [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Από Δευτέρα μέχρι Παρασκευή 6μ.μ-1 και μισή .Σάββατο και Κυριακή απο τις 1π.μ-1μ.μ.
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Το κατάστημα διαθέτει ολόφρεσκα Ψαρικά Μυτιλήνης!

Γράψε τη δική σου κριτική

Μεζεδοπωλεία - Γαλάτσι - Λαμπρινή, Αθήνα

Ταβέρνα εποχής που σε μεταφέρει πίσω σε παραδοσιακές καταστάσεις, αθωότερες, καλύτερες, αγνότερες. Η πρόσβαση είναι τόσο εύκολη και τόσο δύσκολη ταυτόχρονα. Ανεβαίνοντας τη λεωφόρο Γαλατσίου στο δεξί μας χέρι, βρίσκεται χωμένη σε ένα στενάκι. Αν πάει κανείς προσεκτικά, θα διαπιστώσει ότι η πινακίδα φαίνεται από τη λεωφόρο.
Η ταβέρνα είναι μεγάλη αρκετά και έχει στην κυριολεξία... στο βάθος κήπο, για τους καλοκαιρινούς μήνες. Έχει ένα εξωτερικό χώρο με φυτά στο πίσω μέρος που μοιάζει με κρυμμένη όαση.
Το εσωτερικό είναι περιποιημένο και καθαρό με παλιά παραδοσιακά διακοσμητικά αντικείμενα. Τα σάββατα έχει και ζωντανή μουσική. Ο ιδιοκτήτης είναι βέρος Μυτιληνιός, ένας πολύ πρόσχαρος και πρόθυμος άνθρωπος, ζεστός, με οικιεότητα που σου θυμίζει συγγενικό πρόσωπο και με ζεστό χαμόγελο. Σε κερδίζει αμέσως. Το ίδιος και ο νεαρός σερβιτόρος που πραγματικά ήταν ένα πραγματικά και αυθεντικά καλοσυνάτο παιδί με ανεπιτήσευτη απλότητα, προθυμία και ευγένεια.
Ο κατάλογος θα έλεγα ότι έχει πιάτα για κάθε γούστο τόσο σε ψαρικά, τα περισσότερα εκ των οποίων είναι κατευθείαν από Μυτιλήνη όσο και σε κρεατικά τα περισσότερα εκ των οποίων είναι από Νάξο. Υπάρχουν όμως και ποντιακές αναφορές και γεύσεις, όπως ο γκιουζλεμές τον οποίο τιμήσαμε δεόντως.
Κυριακή μεσημέρι λοιπόν καταφτάνουμε 4 άτομα. Βρήκαμε την ταβέρνα χωρίς καμία δυσκολία και παρκάραμε αμέσως. Όση ώρα παραμείναμε στο μαγαζί διαπιστώσαμε ότι ο κόσμος την τιμάει και δεν παρασύρεται από τις σιερήνες των νέων μαγαζιών που ανοιγοκλείνουν συνεχχώς ώσπου να πεις κύμινο. Οι κλασικές αξίες παραμένουν πεισματικά στο πέρασμα των ετών και υπάρχει σοβαρός λόγος γι΄ αυτό: το καλό, παραδοσιακό, αυθεντικό, μαμαδίστικο, καλομαγειρεμένο φαγητό. Τι άλλο να ζητήσει κανείς;
Από τον ενδιαφέροντα κατάλογο επιλέξαμε, μετά δυσκολίας, είναι η αλήθεια:

- μελιτζάνα χανούμισσα, απογειωτικό πιάτο που κέρδισε τις εντυπώσεις όλων μας. Κατέφτασε ζεστό με λιωμένο τυράκι και ήταν όλα τα λεφτά.

- ψητά μανιτάρια πλευρώτους περιχυμένα με μπαλσάμικο, κλασική αξία

- γκιοσλεμές τυρόπιτα με δικό τους χειροποίητο φύλλο (ας μην ξεχνάμε ότι η Μυτιλήνη, τόπος καταγωγής του ιδιοκτήτη, γειτνιάζει με τη Μικρασία, εξ ου και το πιάτο) και 4 διαφορετικά είδη τυριών μεταξύ των οποίων και λαδοτύρι Μυτιλήνης, κατέφτασε καυτό.

- κοτομπουρεκάκια, επίσης με δικό τους τραγανιστό χειροποίητο φύλλο, ήταν πραγματικά τραγανιστά, ολόζεστα, φρεσκότατα.

- σαλάτα με ποικιλία χορταρικών (λάχανο, καρότο, μαρούλι, ντομάτα σως) σε τεράστια ποσότητα, δροσερή και νόστιμή

-γαρίδες ψητές συνοδεία σαλατικών. Οι γαρίδες κατευθείαν από Μυτιλήνη, ελληνικές, τεράστιες, χορταστικότατες

-μπιφτέκι γεμιστό με τυρί και μπέικον: ζουμερό, τεράστιο σε μέγεθος, με αρωματικά, όχι λιγωτικό, με το τυράκι το λιωμένο να απογειώνει τη γεύση και ψιλοκομμένο μπέικον να συμπληρώνει τις αισθήσεις

- μελιτζάνα μαζί με το περιεχόμενό της ψημένη στα κάρβουνα και γεμιστή με κομματάκια κοκκινιστό μοσχαράκι που έλιωνε κυριολεκτικά στο στόμα. Άλλο ένα πιάτο κόλαση με αναφορές στη μικρασιατική-πολίτικη κουζίνα (οι επιρροές που λέγαμε). Φοβερός συνδυασμός γεύσης και καθόλου βαρύς, αφού η μελιτζάνα δεν είχε τσιγαριστεί ή τηγανιστεί κα δεν είχε λάδαι, μόνο το ζωμό από το κρέας. Συνοδευόταν από τηγανητές πατάτες.

- γεμιστό ψαρονέφρι με γραβιέρα Νάξου, μπέικον και λιαστή ντομάτα. Πολύ ωραίς συνδυασμός με τη λιαστή ντομάτα. Το ψαρονέφρι έλιωνε στο στόμα και δεν ήταν καθόλου ξερό και άτονο όπως συνηθίζεται. Το πήραμε μετά από παραίνεση του ιδιοκτήτη και πραγματικά δεν χάσαμε. Συνοδευόταν επίσης από τηγανητές πατάτες.

- κρασί κόκκινο χύμα 1/2 κιλό.

Το νερό ήρθε σε κανάτα, το ψωμάκι ήρθε ξεροψημένο και ζεστό και στο τέλος κατέφτασε πιατελίτσα με χειροποίητη καρυδόπιτα και σοκολατόπιτα.
Οι τιμές δεν θα μπορούσαν να είναι καλύτερες. Υπολογίστε περίπου 17 ευρώ το άτομο. Βέβαια παίζει ρόλο αν θα πάρετε ψαρικά ή θαλασσινά, γιατί είναι φρέσκα (ακόμη και το καλαμάρι που ρωτήσαμε) και ελληνικά και όπως είναι φυσικό μπορεί να ανεβάσουν το κόστος. Να πάτε και δεν θα χάσετε!

Μεζεδοπωλεία - Γαλάτσι - Λαμπρινή, Αθήνα

Αρτι αφιχθεισα απο την Σπαρτη, μου διαλαλει η κορη μου.
Ρε πατερα θα με πας καπου να φαω καλα. ;
Και μιας και δυο να μαστε στην κιβωτο.

Οταν κανεις κατι με αγαπη και μερακι τα τελευταια 37 χρονια, αυτο φαινεται στο αποτελεσμα. Και το αποτελεσμα γραφει καθαρο, νοστιμο, φαγητο, με αριστες πρωτες υλες, και συνταγες βγαλμενες απο την φαντασια του Μητσου,

Ο χωρος μια παλια μονοκατοικια σε ενα στενακι στα συνορα Πατησια Γαλατσι.
Περι τα 12 τραπεζια στην χειμερινη αιθουσα τον χειμωνα, και ωραια εξωτερικη αυλη για το καλοκαιρακι.

Σαββατο 19/11/2016, ατομα 3 κατηφορισαμε κατα τις 2 ωρα για φαγακι.

Καλοσωρισμα απο τον Μητσο, και αμεσως νερακι σε μπουκαλι, οι καταλογοι, που περαν του καθιερωμενου μενου, υπηρχε και μια κολλα Α4, ροζ χρωματος και χειρογραφα γραμμενες καμια 20-25 φαγητα, μοιρασμενα σε κυριως και μεζεδες.
Ταυτοχρονα και το καλαθι με μια φρατζολα ψωμι.

Επαναλαμβανω μια ολοκληρη ατοφια φρεσκια φρατζολα ψωμι.

Απο κυριως και οτι θυμαμαι την συγκεκριμενη ημερα εχουμε και λεμε.

Κουνελι σαλμι, κοκορας κρασατος, σνιτσελ, κοτοπουλο σαγανακι, συκωτι με καραμελωμενα κρεμμυδια, μπριζολα σταβλισια με 22 ευρω το κιλο, τηγανιες, κοτολετες, κοτοπουλο γεμιστο με τυρια και ζαμπον, μελιτζανα με μοσχαρι, συν τα κλασικα της ωρας.

Απο μεζεδες, σατζικι, μπουρεκι με χορτα, μελιτζανα γεμιστη, μανιταρια γεμιστα, σαγανακια, φετα με μαρμελαδα, γκιουλμεζεδες, φαβα, πιπεριες γεμιστες.

Σταματω εδω δεν περιγραφω αλλο.

Σημειωτεον οτι ξεχναω τα περισοτερα, να ειστε σιγουροι, οτι και ο πιο δυσκολος ουρανισκος θα βρει μια ποικιλια του γουστου του.

Παραγγειλαμε μιξη πρασινης σαλατας που περιειχε λαχανο μαρουλι καροτο, ντοματα, και παχυρευστη βινεγκρετ. Φρεσκοτατη, τραγανη, και σε ποσοτητα που θα την περιγραψω παρακατω.

Κοτοπουλο σαγανακι, με λιωμενα τυρια, συνοδευμενα με πατατα τηγανητη κομενη στο χερι. Μιλαμε για την κολαση γευσης και νοστιμιας. Σερβιρεται σε πηλινο οβαλ
πιατο. Εδω μιλαμε οτι το κοτοπουλο το ξεψαχνιζει ο ιδιος ο Μητσος και το παρασκευαζει μαζι με το ζωμο απο τα κοκκαλα, με αποτελεσμα να καθαριζεις το πιατο, και απο το τελευταιο ιχνος σαλτσας. Τα ιδια Παντελακη μου τα ιδια Παντελη μου, για το μεγεθος
. Παρακατω.

Σνιτζελ, πεντανοστιμο, συνοδευμενο με πατατα τηγανητη. Στο τηγανι περασμενο, ουδεν ιχνος λαδιλας, νοστιμο και ζουμερο συναμα.
Περιγραφη μεγεθους παρακατω.

Μελιτζανα με τυρια και ντοματα στο φουρνο, σερβιρισμενο σε πηλινο στρογγυλο βαθυ πιατο, πεντανοστιμο, και ευγεστο.
Αλλη μια επαναληψη για το μεγεθος, Παρακατω

Μπουρεκι με σπανακι, και ολα τα ψιλικα χορταρικα. Εδω μιλαμε για φυλλο χειροποιητο, περασμενο απο το τηγανι, χωρις ιχνος λαδιλας, και χωρις να σε φουσκωνει. Μαεστρια και στην παρασκευη, μαεστρια και στο τηγανισμα.

ΑΦΙΞΗ ΣΤΟ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΟ ΑΝΙΑΡΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ

Πιστευω οτι το 90% των νοικοκυριων δεν σερβιρει τετοιου μεγεθους μεριδες.
Και δεν το λεει καποιος τσιλιβηθρας, αντιθετως το υψος, τα κιλα μου, ο σωματοτυπος μου, αλλα μαρτυρουν.
Στη σαλατα τουλαχιστον για 3 ατομα υπεραρκετη.
Στο μπουρεκι λαχανικων ενα μακροστενο πραγμα, τουλαχιστον για 3-4 καλοφαγαδες, να το κανουν καλα.
Στο σνιτζελ ενα μεγαλο πιατο που το καλυπτει μονο του, και διπλα αρκετη ποσοτητα πατατας τηγανητης.
Στο κοτοπουκο σαγανακι, περι τις 10 κοτομπουκιες, παλι συνοδευομενες απο την τηγανητη πατατα.
Στην μελιτζανα που θεωρειται μεζες, υπεραρκετη για 2-3-4 ατομα.

ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Η καθε κριτικη μπορει να θεωρηθει και υποκειμενικη. Για τους δυσπιστους, δυσκολους, περιεργους, δινω αβαντζο τα προαναφερθεντα να μην ισχυουν ακριβως οπως τα περιγραφω.
Ελα ομως που υπαρχει και ο παραγων ΑΝΘΡΩΠΟΣ.
Και το κεφαλαιο ανθρωπος κυριες, και κυριοι ειναι ο ΜΗΤΣΟΣ.

Ευγενης, με αγαπη σε αυτο που κανει, βγαζει δικες του συνταγες, με αποτελεσμα να γευεσαι νοστιμο καθαρο φαγητο. Θα σε ρωτησει, θα ενδιαφερθει, για τα τεκταινομενα στο τραπεζι, θα σου δωσει την συνταγη αν την θελεις, θα σου προτεινει, θα σε περιποιηθει ρε αδελφε οπως αυτος ξερει.

Χαρακτηριστικο παραδειγμα, η στιχομυθια μεταξυ μας οταν ειχαμε τελειωσει το φαγητο.

Ο Μητσος βλεποντας την γεμιστη μελιτζανα μισοφαγωμενη, και με φανερο αγχος οτι πιθανως δεν μας αρεσε.

ΜΗΤΣΟΣ: Γιατι αυτο;
ΕΓΩ: Ρε Μητσο με δουλευεις;Η καθε μεριδα σου ειναι γαλοτσα νουμερο 46, Ποσο να φαμε. ;
ΜΗΤΣΟΣ: Ωραια παω να σου φτιαξω πακετο για το σπιτι.

Φθανοντας σπιτι και ανοιγοντας το πακετο διαπιστωνω, οτι περαν των υπολειμματων υπηρχε περι το μισο κιλο λαδοτυρι Μυτιληνης, μια φρατζολα ψωμι, και το υπολοιπο της σαλατας που δεν ειχαμε φαει.

Αυτος ειναι ο Δημητρης, καθαρος, αγνος, το γουσταρει αυτο που κανει, και αυτο ειναι πασιφανες. ΦΙΛΟΞΕΝΕΙΣΑΙ με ολη την εννοια της λεξης, δεν εισαι ο πελατης, δεν ειναι ο στυγνος επαγγελματιας, που θα σε δει σαν 20 ευρω. Και πιστεψτε με αυτο δεν ειναι Δημοσιες σχεσεις, αυτο ειναι αυθεντικο.

Ετσι νιωθει, ετσι κανει.

Και εσυ οταν το δεις αυτο, και θα το καταλαβεις αμεσως, θα του το ανταποδωσεις, με το ελαχιστο που μπορει να κανεις για αυτον γραφοντας μια κριτικη. Γιατι η προσπαθεια, στον να προσφερεις στον αλλο κατι καλο, με ευγενεια ηθος, και μερακι, ανταποδιδεται με ενα ευχαριστω, και φιλοτιμο.

Και κατι τελευταιο. Κερασμα ραβανι για ολους μας, και για ολα τα προαναφερθεντα, μαζι με μισο κιλο κρασι, και ενα αναψυκτικο, ο λογαριασμος ηρθε 44 ευρω για 3 ατομα. Σημειωτεον με ενα μικρο συμπληρωμα φαγαμε και την Κυριακη σπιτι μας απο αυτα που μας ειχε κανει πακετο.
Μητσο μην αλλαξεις ποτε, ο κοσμος σε ξερει, και αυτοι που δεν σε ξερουν να εισαι σιγουρος γρηγορα θα σε μαθουν.
Στο λεει ο ψηλος με τα 110 κιλα του.

Στο επανιδειν, λιαν συντομως για τον κρασατο κοκκορα.

Μεζεδοπωλεία - Γαλάτσι - Λαμπρινή, Αθήνα

Χαιρεται και καλο χειμωνα (η' φθινοπωρο) σε ολους!

Εισαγωγικα θελω να κανω την αυτοκριτικη μου πανω στο θεμα των κριτικων που εχω δημοσιευσει. Σαν ανθρωπος εχω βαθμολογησει με 4αρια εστιατορεια που με εχουν ευχαριστησει. Το θεμα ομως ειναι οτι επεσα στην παγιδα του αρχαριου σε αυτο το θεμα, διοτι τωρα που βρηκα ενα εστιατορειο που πραγματικα με ενθουσιασε, νιωθω οτι εχω καψει το χαρτι μου με παλαιοτερες υψηλες βαθμολογιες.
Δεν πειραζει, προς γνωση και συμμορφωση λοιπον, τωρα που ο πηχης ανεβηκε ισως διορθωθω και εγω... Εξηγουμαι λοιπον:

Επισκεφθηκαμε την Κιβωτο την Κυριακη 28/08 το μεσημερι, 3 ατομα, εχοντας λαβει υπ οψιν μου τα καλα σχολια των χρηστων του A4F. Ο χωρος βρισκεται σε ενα σοκακι κοντα στην Λ. Γαλατσιου. Αν δεν εχετε χαρτη ή GPS λογικα δεν θα το βρειτε ακομα και αν ειστε κατοικος της περιοχης. Αν μπειτε στο στενακι και εχετε μικρο ή μικρομεσαιο αυτοκινητο, ισως να καταφερετε να παρκαρετε απ εξω, αν και σαν περιοχη βρισκεις παρκινγκ ευκολα.

Φτανοντας στο εστιατορειο δεν μου γεμισε το ματι λογω της μικρης του φατσας. Για να ειμαι ειλικρινης ειναι σχετικα απομωνομενο απο τα υπολοιπα καταστηματα εστιασης του Γαλατσιου. Μπαινοντας, λοιπον, μεσα βρεθηκαμε σε ενα εστιατορειο το οποιο θα το χαρακτηριζα στεκι. Το αφεντικο (ο Κυριος Δημητρης απο την Μυτιληνη) μας υποδεχτηκε με ενα αυθεντικα εγκαρδιο χαμογελο. Ειναι ουσιαστικα κατι σαν μονοκατοικια με πολυ ομορφο εσωτερικο χωρο. Εκει ομως που πραγματικα μαγευτηκαμε και οι 3εις ηταν η αυλη του. Ομορφα και λιτα διακοσμημενη, με βλαστηση οσο επρεπε, δεν θυμιζε σε καμμια περιπτωση ταβερνα, αλλα την αυλη της γιαγιας στο χωριο. Το μονο που μας αγχωσε λιγο ηταν οτι δεν υπηρχε κανενας αλλος πελατης εκεινη την στιγμη αλλα ο κυριος Δημητρης που το πιασε με τη μια, μας εξηγησε οτι ηταν η πρωτη φορα που ανοιγε μετα τις διακοπες και δεν το ξερανε οι θαμωνες του.

Καθησαμε στο τραπεζι λοιπον, μας ανοιξε την μουσικη με ωραια παλια λαικα τραγουδια και μας εδωσε τους καταλογους και αλλο ενα ροζ φυλλο. Για μια στιγμη, νομιζα οτι ξαναπολυθηκα απο τον στρατο. Τι ειχε κανει λοιπον? Εκτος απο τους στανταρ καταλογους, ειχε γραψει σε κολλες χαρτι τα φαγητα που ειχε φρεσκα υλικα για να φτιαξει. Πως το λες αυτο με μια λεξη? Μερακι! Με περισσοτερες? Αγαπη για τη δουλεια σου! Και οπως λεει και ο αειμνηστος Bob Ross "ισως καπου εκει να υπαρχει και η λεξη επαγγελματισμος".

Ας μη σας κουρασω αλλο ομως. Παμε στην παραγγελια μας.

-Τζατζικι: Απο τα καλυτερα που εχω φαει και φρεσκοτατο.

-Μπουρεκι λαχανικων: (αυτοκριτικη No2) Δυστυχως αν και με λεει η γυναικα μου, ενιοτε, γουρουνι, δεν ειμαι παμφαγο ζωο. Για την ακριβεια δεν τρωω τα περισσοτερα λαχανικα. Αυτο το εφαγα! Μιλαμε για ενα μπουρεκι διαστασεων 20Χ40 εκατοστα, πεντανοστιμο και σε ερωτηση μας "τι εχει μεσα" η απαντηση ηταν "τα παντα"..... χωρις υπερβολη...

-Παστουρμαδοπιτα: Μεγεθους ενα κλικ μικροτερο απο το μπουρεκι σαν ογκος. Σαν πιατο ενω ειναι βαρυ, δεν πειραξε τα ψιλοευαισθητα στομαχια μας και γευστικοτατο.

-Πιπεριες σαγανακι: Ωραιο πιατο συμφωνα με τα λεγομενα των υπολοιπων. Εγω δεν το δοκιμασα λογω ελλειψης χωρου, γι αυτο και δεν μπορω να το κρινω.

Απο κυριως:
-Μπιφτεκι με πατατες χειροποιητες. Το μπιφτεκι καλυπτε χαλαρα την πιατελα οπου σερβιριστηκε. Ο καταλογος εγραφε κανονικο αλλα, οπως φαινεται, το κανονικο τους περιεχει και τυρι (ακα γεμιστο), περιττο να πω οτι ηταν πεντανοστιμο, και πολυ καλα ψημενο.

-Σαγανακι Κοτοπουλο. Απο τα καλυτερα πιατα που εχω δοκιμασει και ισως το επομενο πιατο που θα παρω. Ισως κανω ενα edit εδω οταν θα ξαναπαω

-Μοσχαρακι με μελιτζανες. Δεν το δοκιμασα αλλα ακουσα διθυραμβικα σχολια.

Κλεινοντας να προσθεσω και 2 πραγματακια που μας κανανε τρομερη εντυπωση. Το ψωμι στην αρχη ηρθε αχνιστο και παρεα του ηρθε και το μυτιληνιο κερασμα ντοματα με κιτρινο τυρι με λαδακι. Οτι φαγαμε ηταν φρεσκοτατο και αν καταλαβα καλα, πρεπει να σερβιριστηκαμε αγνα και διαλεχτα προιοντα απο το νησι του.

Επισης στο τελος ηρθε κερασμα μισο κιλο καρπουζι (χωρις υπερβολη) και πεπονακι.
Η κανατα με το νερο γεμιζε και ξαναγεμιζε αμεσα.

Για ολα αυτα πληρωσαμε μαζι με 3 αναψυκτικα 50 ευρω. Ανετα σκας με τα μισα φαγητα οποτε το V4M απλα κορυφαιο.

Φευγοντας μας εδωσε και κατι φρεσκα ψαρια (ωμα) για να τα δοκιμασουμε οπως μας ειπε, σε ενα σακουλακι. Ενταξει τι να πεις? Μονο που δεν μας κοιμησε κιολας...

Κονκλουθιον:
Η κιβωτος ειναι μια ταβερνα που ανετα θα μπορουσε να λεγεται "Το στεκι του Δημητρη". Ο κυριος ειναι one man show. Μαγειρευει, σερβιρει και κανει και PR αμα λαχει. Μιλαει μαζι σου, σου εξηγει τα πιατα του, σου λεει ιστοριες του χωρις να γινει αγενης, κουραστικος ή μπαστακας. Κανει τον χαβαλε του αλλα δεν καθυστερει να σου φερει την παραγγελια σου. Στεναχωριεται που δεν εφαγες ολο το φαι σου και σου φερνει τα περισσευματα σε συσκευασια ωστε να τα φας εσυ και οχι ο σκυλος σου, προσεγμενα παντα, οπως προσεγμενα κανει την προετοιμασια του και την ετοιμασια των εδεσματων. Δεν νομιζω οτι -προσωπικα- χρειαζομαι καποιο αλλο συστατικο ωστε η εξοδος μου να χαρακτηριστει επιτυχημενη. Εδωσα τα χρηματα μου σε εναν ανθρωπο με μερακι που σεβεται τον πελατη, που ξερει την τεχνη (ηταν περιζητητος οπως μας εξηγησε και ο ιδιος και δεν μου κανει καμμια εντυπωση) και φυγαμε χαρουμενοι και χορτατοι (εως σκασμενοι). Το προτεινω ανεπιφυλακτα και ευχομαι να το τιμησει καποιος απο τα μεγαλα σκουφακια μας που εχουνε καλυτερο πενακι, γιατι νιωθω οτι με το δικο μου, ο, τι και να γραψω ειναι λιγο. Εγω θα το ξαναεπισκεφθω -οπως καταλαβατε- σιγουρα, καποιο σαββατοβραδο ή κυριακομεσημερο με την ζωντανη μουσικη που μας ενημερωσε οτι θα εχει απο εδω και περα.

Μεζεδοπωλεία - Γαλάτσι - Λαμπρινή, Αθήνα

Το μεγάλο ατού του μαγαζιού είναι ο ίδιος ο ιδιοκτήτης που με πολύ μεράκι και ψάξιμο σε όλη την Ελλάδα έχει πάντα να σου προτείνει κάτι πολύ καλό. Έτσι από το μενού θα προτείνω την επιλογή του μάγειρα (προσοχή οι μερίδες είναι τεράστιες). Ο χώρος δεν λέει και πολλά χωρίς να είναι όμως πρόβλημα.

Πήγα Σάββατο και είχε μουσική δυο παιδιά (κιθάρα μπουζούκι) που έκαναν την διαφορά. Από εξυπηρέτηση όλοι άψογοι, φιλικοί, και στην ώρα τους αν και ήταν γεμάτοι από κόσμο. Το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όποιον του αρέσει το καλό Ελληνικό φαγητό.

Ιούλ

Επισκεφτήκαμε την Ταβέρνα Κιβωτός μετά από συστηση φίλων μας και διαβάζοντας τις πολυ καλές κριτικές!

Πήγαμε 2 άτομα και παραγγείλαμε την ανάμεικτη σαλάτα η οποια ήταν εξαιρετικη, ένα μπουρέκι χορταρικών το οποίο ήταν μαγικό, είχε υπεροχη γεύση και υφη.. και ενα γεμιστό μπιφτέκι το οποίο ήταν χειροποίητο και πεντανοστιμο! Η αυλη ηταν πανέμορφη γεμάτη πράσινο, με υπεροχα λουλούδια! Οι μερίδες ηταν τεράστιες και τα πιάτα όλα εξαιρετικά και Πεντανοστιμα!

Οι τιμές πολυ καλές για την εξαιρετική ποιότητα του φαγητού! Μείναμε πολυ ευχαριστημένοι και θα το ξαναεπισκεφτουμε σύντομα αυτό το μαγαζί! Το συστήνουμε ανεπιφύλακτα!!!

Βράδυ 1/2/2016

Παρέα 8 ατόμων μαζευτήκαμε και κατευθυνθήκαμε προς το μαγαζι στο οποίο πήγαμε επειδή είχα διαβασει πολυ καλές κριτικές για τίμες και ποιοτητα και επείδη είμαστε και κοντα στη περιοχή.

Το service ήταν κάτι παραπάνω απο εκπληκτικό και ο Κος Δημήτρης πολυ ζεστός άνθρωπος και ετοιμος να βοηθήσει για το οτιδήποτε χρειαστήκαμε. Έφερνε ψωμί συνέχεια χωρίς να το ζητήσουμε κέρασε πάρα πολλά ποτά και μας χάρισε περίπου 6-7 ποτήρια μπύρας και δύο φυσιτά νεροπότηρα.

Πήραμε 2 μπουρέκια με διάφορα λαχανικά μέσα το οποίο μου φάνηκε αδιάφορο, λουκάνικα καταπληκτικά, μια τυρόπιτα απο την οποία δε δοκίμασα, παστουρμαδόπιτα με παστουρμα απο μιράν αλλα ήταν πολύ φτωχή και δεν έδινε το κάτι παραπάνω, πατάτες τηγανιτές, μια σαλάτα αρκετά καλή με έντονη τη γεύση της μουστάρδας, πλευρώτους ψητά στα οποία θα ήθελα κρέμα βαλσάμικου αλλά και έτσι ήταν ωραία, παϊδάκια ένα κιλό απο τα οποία δε δοκίμασα, 2,3 κιλά σπαλομπριζόλες (2 στον αριθμό) εξαιρετικες απο κάθε άποψη και ενας στη παρέα μια μερίδα καλαμαράκια.

Η μέρα ήταν Δευτέρα και σχεδόν πήραμε ότι είχε το μαγαζί, δεν είχε κάτι άλλο απο ποικιλία, λογικό Δευτέρα νεκρή μέρα μόνο εμείς ήμασταν στο μαγαζι οπότε δεν μπορώ να έχω ολοκληρωμένη άποψη μιας και δε δοκίμασα πράγματα που ήθελα. Επίσης παραγγείλαμε μάγουλα και ουρά μόσχου που δεν ήρθε ποτέ.

Σαν χώρος με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο μιας και ήταν μια περιποιημένη ταβέρνα έτσι θα το χαρακτήριζα.

Το 2 στο value for money το βάζω οχι επειδη δεν ικανοποιήθηκα με το φαΐ (κυρίως με τη σπαλομπριζολα μιας και δε πήγα να φάω πίτες) αλλά επειδή θεώρω οτι με τόσα ποτά που κέρασε ο άνθρωπος τα 165ευρω δηλαδή 20 ανά άτομο ήταν αρκετά με βάση τα πολύ λίγα ορεκτικά και τα παραπάνω σαν κυρίως και με τα μισά ποτα πληρωμένα. Ενδεικτικά να αναφέρω 13 ευρώ μία μερίδα καλαμαράκια και οι πίτες από 7,5 εύρω.

Γενικά ήταν ένα πολύ ωραίο μαγαζί με καλό φαγητό άλλα κατά την άποψή μου τσιμπημένο στις τιμές και για τη περιοχή που είναι χωμένο.

Μεζεδοπωλεία - Γαλάτσι - Λαμπρινή, Αθήνα

Το επισκέφτηκα μαζί με παρέα το Σάββατο το βράδυ. Είχα διαβάσει καλές κριτικές στο ask. Πέρασα τη Παρασκευή απ' έξω για να το δω και αν και ο άντρας μου διαφωνούσε εγώ τελικά έκλεισα τραπέζι
Τελικά ξεπέρασε τις προσδοκίες μου. Όλα ήταν τέλεια.

Το περιβάλλον φιλικό και ζεστό. Η εξυπηρέτηση πολύ καλή και γρήγορη. Το αφεντικό πολύ εξυπηρετικός και φιλόξενος επισκέφτηκε το τραπέζι μας αρκετές φορές για να δεί αν είμαστε ευχαριστημένοι.
Μας πρότεινε μόνος του τη ποικιλία κρεάτων που αποδείχθηκε υπερβολικά μεγάλη για τα 6 άτομα που είμασταν με τα κρέατα αρκετά καλοψημένα ζουμερά και νόστιμα.

Μόνος του επίσης μας πρότεινε το μπουρέκι με χορταρικά το οποίο και αυτό ήταν γευστικό τη σαλάτα εποχής με την υπέροχη σως και επίσης μας επισήμανε να μην πάρουμε πολλά γιατί η ποικιλία είναι πολύ μεγάλη όπως και ήταν τελικά.

Εκπληξη της βραδιάς φυσικά και η ορχήστρα ( 2 ατόμων ) καθώς και το ρεπερτόριο τους.
Το κέφι που δημιουργήθηκε ήταν απερίγραπτο ( μπράβο στα παιδιά )

Τελικά ο λογαριασμός ήταν 87 € με πολύ φαγητό και πολύ ποτό και κέρασμα απο το αφεντικό.
Όλη η παρέα έμεινε ενθουσιασμένη με ρωτούσαν που το ανακάλυψα και φυσικά είπαμε οτι θα ξαναπάμε

Αυγ

Έμαθα την ταβέρνα πριν από περίπου 2 χρόνια, όταν μας την πρότεινε ένας φίλος σεφ, και από τότε περιμένω πώς και πώς να επιστρέψω Αθήνα για να φάω στον κύριο Δημήτρη.

Ας ξεκινήσω από την τοποθεσία, για να επισημάνω ότι δεν βρίσκεις έυκολα το μαγαζί. Έχω ως τοπόσημο μια αντιπροσωπεία piaggio επί της Γαλατσίου (όπως ανεβαίνεις στο δεξί σου χέρι), είναι στο στενό ακριβώς από πίσω.

Ας συνεχίσω με το χώρο. Το μαγαζί έχει εξαιρετική αυλή, με κιτς τραπεζομάντηλα, αλλά αν δεν τα είχε δεν θα μου άρεσε τόσο. Το χειμώνα τα πράγματα δεν είναι τόσο εξαιρετικά, ωστόσο αρκετά καλά, καθώς πρόκειται για μια μεγάλη σάλα με τζάκι. Ο κύριος Δημήτρης θα ανάψει το τζάκι ( και θα κάψει κυριολεκτικά ό, τι έχει) ακόμα και αν είστε οι μοναδικοί θαμώνες του μαγαζιού. Αν θυμάμαι καλά, κάποιες στάνταρ μέρες έχει και ζωντανή μουσική (ρεμπέτικα κυρίως), αλλά αν το σηκώνει η περίσταση, όλα γίνονται (πχ σε κάτι γενέθλια το είχαμε κάψει και ας ήμαστε οι μοναδικοί).

Στο κυρίως θέμα, που αφορά στις γεύσεις.. να ξεκινήσω την περιγραφή της σαλάτας? Τι να πρωτοπώ.. Λοιπόν, έχω δοκιμάσει 2 σαλάτες. Χωριάτικη: αληθινές ντομάτες, κρεμμύδια, αγγούρι και πεντανόστιμη φέτα! Η ποσότητα είναι πολύ μεγάλη, χορταίνουν και με το παραπάνω 5 άτομα. Η δεύτερη σαλάτα που έχω δοκιμάσει είναι μια ανάμεικτη (μαρούλι, ρόκα, καρότο κ. ά λαχανικά) με τη νοστιμότερη βινεγκρέτ που έχω δοκιμάσει. Είχε και τυρί-κρουτόν. Εξίσου τεράστια ποσότητα.

Όσον αφορά στους μεζέδες, να δοκιμάσετε ό, τι προτείνει ο κύριος Δημήτρης. Έχω δοκιμάσει πλευρώτους (πολύ καλό ψήσιμο, πολύ μεγάλη ποσότητα), όλα τα λαδοτύρια (εξαιρετικά), μελιτζάνες με τυριά (φοβερό), σουτζούκι (μιράν, τι άλλο να πω) και μια πατατόπιτα με κίτρινα τυριά (ρευστή γέμιση, πολύ πετυχημένο φύλλο, καταπληκτική).

Όσον αφορά στα κρέατα τώρα, αυτό που προτείνω είναι οπωσδήποτε τη σταβλίσια μοσχαρίσια μπριζόλα (για τους λάτρεις, ζητήστε τη με αίμα, ο άνθρωπος είναι Ο Ψήστης), κι εδώ μιλάμε για πάρα πολύ μεγάλη ποσότητα! Ακόμη, προτείνω το μπιφτέκι του, εκπληκτικό και τεράστιο ΚΑΙ αυτό. Εμείς του ζητάμε να μας φέρει όλα τα κρεατικά στην τάβλα και τις πατάτες ξεχωριστά (αχ αυτές οι πατάτες, φυσικά σπιτικές και τηγανισμένες όπως πρέπει-τραγανές έξω, μαλακές μέσα).

Από αλκοόλ, έχει μεγάλη ποικιλία στις μπύρες (leffe, la trappe, weihenstephan, paulaner κ. ά), κρασί ό, τι σας προτείνει από χύμα. Δεν έχω ρωτήσει για εμφιαλωμένα.

Στο τέλος, πάντα θα κεράσει καρπούζι και ραβανί, ή καρυδόπιτα (γενναίες μερίδες).

Οι τιμές είναι λογικές, χωρίς να θυμάμαι συγκεκριμένα ποσά, γιατί πάντα κερνάει το μαγαζί συνήθως τα ποτά και μερικούς μεζέδες. Αυτό που σίγουρα θυμάμαι είναι ότι στο τέλος πάντα αφήνω κάτι παραπάνω γιατί νιώθω ότι έχω βάλει τον ιδιοκτήτη μέσα. Οι σταβλίσιες πάνε με το κιλό και τα μεζεδάκια είναι στα 3-4 ευρώ.

Συμπερασματικά, προτείνω να μην το παρακάνετε στην παραγγελία γιατί το μαγαζί είναι για μεγάλια στομάχια και να πάτε οπωσδήποτε. Ιδανικά μεγάλη παρέα για να ευχαριστηθείτε την ποικιλία των γεύσεων (ε δε λέει τώρα να πας εκεί ρομαντικό ραντεβουδάκι και μετά να μην μπορείς να σηκωθείς από την καρέκλα).

Μεζεδοπωλεία - Γαλάτσι - Λαμπρινή, Αθήνα

Πραγματικά ηταν ότι καλύτερο έχω παει σε ταβέρνα. Μεγάλες μερίδες, πολυ καλής ποιότητας κρέατα, γευστικοτατα ορεκτικά και πανέμορφο βιολογικό κρασάκι. Απλα συγχαρητήρια στο πολυ καλο και φιλικό ιδιόκτητη ΚυρΔημητρη που ειναι η ψυχή του μαγαζιού και το συστήνω ανεπιφύλακτα, δεν θα το πιστεύετε πόσο καλη ταβέρνα απο όλες τις απόψεις ειναι.

Τελος, και ο εσωτερικός αλλα περισσότερο ο εξωτερικός χώρος του (αυλή), ειναι πανέμορφος. Σημερα εκει θα παω παλι...!

Χρήσιμη;
Μεζεδοπωλεία - Γαλάτσι - Λαμπρινή, Αθήνα

Κυριακή μεσημέρι πήγαμε με την παρέα μας 9 άτομα στην Κιβωτό στο Γαλάτσι. Ο ιδιοκτήτης μας υποδέχτηκε ευγενικά και μας εβαλε να καθίσουμε μπροστά στο πανέμορφο ζεστό τζάκι. Ο χωρος ήταν πολύ φιλόξενος και πολύ καθαρός.

Στην αρχή παραγγείλαμε μία ποικιλία ορεκτικών και όταν μας την έφεραν τρομάξαμε γιατί ήταν τεράστια, Ύστερα ο ιδιοκτήτης μας πρότεινε την ανάμεικτη σαλάτα με μία καταπληκτική γλυκόξινη σως.

Μετά παραγγείλαμε 2 χοιρινές μπριζόλες οι οποίες ήταν τεράστιες και όταν τις δοκιμάσαμε ήταν πεντανόστιμες και ψημένες στα κάρβουνα. Οταν τον ρωτήσαμε απο που είναι μας είπε πως είναι σπιτικές από την Καρδίτσα.

Οι μπριζόλες ήταν πεντανόστιμες όπως και τα γεμιστά μπιφτέκια που δοκιμάσαμε. Το κρασί ήταν βιολογικό Νεμέας, ήταν πολύ καλό και το έπινες με ευχαρίστηση. Ακούσαμε πολύ ωραία παλιά τραγούδια και περάσαμε πολύ καλά.

Στο τέλος της βραδιάς μας κεράσανε σπιτική καρυδόπιτα και ραβανί. Ήταν όλα εξαιρετικά και θα ξαναπάμε σίγουρα. Σας το προτείνουμε ανεπιφύλακτα.