Κάθε Κυριακή στην καλοκαιρινή μας αυλή.

Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

09 Μάρ 2019

Θα ακολουθήσετε τις 10 εντολές κατά γράμμα:
1ον: Δεν ξεκινάτε αν δεν έχετε gps. Θα χαθείτε.
2ον: Παρκάρετε στην απέναντι πλευρά της Γαλατσίου. Άφθονος χώρος. Δεν παρκάρετε στην πλευρά του μαγαζιού. Ανύπαρκτος χώρος.
3ον: Δεν είναι ταβέρνα. Δεν είναι νεοταβέρνα. Δεν είναι μεζεδοπωλείο. Ούτε και γκουρμέ εστιατόριο. Είναι όλα και τίποτα.
4ον: Όταν μπείτε θα μπερδευτείτε. Έχει βαριά σκούρα τραπεζοκαθίσματα και τούβλο παντού. Αρχικά θα το περάσετε για μπυραρία. Μετά θα σκεφτείτε ότι είναι εστιατόριο κεντροευρωπαϊκής κουζίνας. Μετά βλέποντας τους πίνακες σύγχρονης ζωγραφικής θα σκεφτείτε ότι είναι εναλλακτικό στέκι. Αν βγείτε στην αυλή θα το περάσετε για Μεξικάνικό. Μιλάμε για μπλέξιμο.
5ον: Έχετε απλά μια γενική εικόνα για το τι θα φάτε. Πλην όμως δεν αποφασίζετε τι θα φάτε. Ούτε και την ποσότητα που θα φάτε. Απλώς υπακούετε τον κυρ Δημήτρη. Αν σας πει πάρτε και άλλα θα πάρετε και άλλα. Αν σας πει είναι αρκετά θα σταματήσετε. Μην επαναλαμβάνομαι. Υπακούετε.
7ον: Αν ο κος Δημήτρης σας πει πάρε σαλάτα αγκινάρα θα πάρετε. Και θα την φάτε. Όπως την έφαγα εγώ που ανάμεσα σε πυρηνικά απόβλητα και αγκινάρα, ασυζητητί επιλέγω τα πυρηνικά. Αλλά την έφαγα τη ριμάδα. Και ήταν από τις τρεις καλύτερες σαλάτες που έχω φάει στην ζωή μου. Και τα παιδάκια από προβατίνα τα έφαγα. Για την ακρίβεια δεν τα έφαγα. Τα καταβρόχθισα. Και τον γκιουζλεμέ τον πελώριο, που όταν λέμε πελώριο χρειάζονται τρία πιάτα για να χωρέσει τον ρημάξαμε. Και την μοσχαρίσια που είναι από τα 2-3 μαγαζιά στην Αθήνα που ξέρουν να την φτιάχνουν έδωσα μάχη για να αρπάξω κομματάκι. Και το συκώτι που του αξίζει να γραφτεί ποίημα.
6ον: Μια που είπα κυρ Δημήτρης: Ο απόλυτος άρχων. Ο ηγεμών. Υποδέχεται, ξεπροβοδίζει, μαγειρεύει, παίρνει παραγγελίες. Κάτι σαν Βέγγος στα καλύτερα του. Και σε ρωτάει με πραγματικό ενδιαφέρον αν σου άρεσε. Και εννοείται ότι σου άρεσε.
7ον: Αν θέλετε μουσική την ώρα που τρώτε την έχετε. Αν θέλετε να ρίξετε μια γυροβολιά μπορείτε. Αν θέλετε να δώσετε παραγγελιά επίσης γίνεται. Η πολυπληθής ορχήστρα αποτελείται από δύο άτομα: κιθάρα, μπουζούκι.
8ον: Πριν πάτε πάρτε κανά τηλέφωνο. Δεν είναι μεγάλο μαγαζί. Που πάει να πει ότι δεν θέλετε να περάσετε κανένα μισάωρο πάνω από το κεφάλι των υπόλοιπων πελατών περιμένοντας να αδειάσει τραπέζι.
9ον: Δεν χρειάζεται να πάρετε δάνειο. Οι τιμές είναι αστείες: Κιλό προβατίνα 18€. Μοσχαρίσια μισόκιλο 12€.
10ον: ΝΑ ΠΑΤΕ.

17 Μάρ 2018

Σαββατο βραδυ κατοπιν κρατηδης επισκεφθηκαμε την Κιβωτό στο Γαλάτσι 4 ενηλικες και 3 παιδια-μωρά.

Χώρος (3/4):

Κεντρο-αποκεντρα της Λ. Γαλατσίου ενα εδτιατοριο-ταβέρνα με δύσκολο λογικα παρκινγκ. Ο χωρος εξωτερικα και στην ειδοδο δεν σου γεμιζει τον χώρο.

Μπαινοντας στα ενδότερα βρισκεις εναν καλυτερο χωρο σχετικά μικρό με ενα τζάκι αλλά λιγο σκοτεινό.

Γεύση (4/4):

Μεγαλη ποικιλία αλλα τα ειχε συμπυκνωσει σε μια Α4 σαν προτεινομενα ορεκτικά, σαλατες και κυρίως. Παραγγείλαμε:

Σαλατα αναμεικτη μεγαλη με σως (8/10)

Αγγουροντοματα (7/10)

Τυρι φετα με λαδοριγανη (7.5/10)

Τυροπιτα κουρου δικια τους (6/10)

Φετα σε φύλλο με μελι και φυστικι Αιγίνης (8/10)

Σαγανακι με τυρί μαστιχωτο (8/10)

Μπουρεκι Λαχανικών (7.5/10)

Μπριζόλα μοσχαρίσια σταβλισια (9.5/10)

Μπιφτεκι μοσχαρίσιο (8/10)

Κοτόπουλο φιλετο σουβλακι μερίδα (9.5/10)

Κοτοπουλο σαγανακι σε ενα τσιγκινο σκευος με κρεμα γάλακτος (9/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Ο νεαρος σερβιτορος γρηγορος και ευγενικος. Ηταν σχεδον απο πάνω μας για οτι χρειαστούμε.

Ο ιδιοκτητης ηρθε αμεσα να μας παρει παραγγελία και μας εκανε και τις εύστοχες προτασεις του.

Η κουζίνα δουλευε σε διαστημικους χρονους καθως μας εφερε άμεσα ολα τα πιάτα και με σωστή σειρά.

Value for money (4/4):

Για ολα τα παραπανω μαζι με 2 αναψυκτικά λιγο κόκκινο κρασάκι και αφθονο νερο βρύσης κοστισαν 100 ευρώ. Πολυ καλη τιμή για την ποσοτητα, ποιοτητα και εξυπηρέτηση του μαγαζιού.

Συμπέρασμα:

Δεν ειναι τυχαιο που 100 κατασκευαστές πλυντηρίων εε 100 χρηστες του a4f ηθελα να πω συνιστούν Κιβωτό.

Υγ. Ψηφος Κριτικής

Θα ηθελα να τονισω γιατί δεν ψηφιζουμε ως χρήσιμες καποιες κριτικές και να διωξω τυχον παρερμηνείες.

1. Τις διαβάζω όλες (μα ολες ακομα και τις επιτηδευμενες απο τους επιχειρηματίες)
2. Τις θεωρώ ολες χρήσιμες (εκτος απο αυτες των επιχειρηματιων των ιδιων!!! )
3. Σεβομαι ολους οσους μπαινουν στον κοπο να γραψουν μια κριτική για να μας ενημερωσουν για την αποψη και εμπειρία τους.
4. Σεβομαι και τιμώ αυτους που εχουν μια απίστευτη ευφραδια και εναν ποιητικό ταλαντούχο γραπτο λόγο
5. Σεβομαι ομως και αυτους που με οποιο τροπο εχουν και χωρις ταμπού προσπαθουν να μας ενημερώσουν για εστιατορια που εχουν επισκεφθεί και ας ξερουν οτι ο γραπτός λογος τους υστερει σε συγκριση με καποιων αλλων χρηστών.

Για ολους τους παρακανω λογους δεν κανω διακρισεις αναμεσα σε κριτικές και δεν ψηφιζω εδω και καιρό καμία καθώς εαν θα ψήφιζα μία θα τις ψήφιζα όλες με κίνδυνο να παρεξηγηθώ ως δημοσιοσχεσιτης κτλ.

Ευχαριστούμε για την προσοχή σας και για τον κοπο που κανετε να διαβαζετε τις κριτικές μας η ακομα πιο κομψα και σωστα τις εμπειριες μας.

10 Ιαν 2018

- Που είσαι ρε Αναξίμανδρε? Χρόνια και ζαμάνια!

- Κάτσε ρε Vaggg, πως με κατάλαβες?

- Έχω αναγνώριση κλήσης? Χελόοου! Όπως όλος ο πλανήτης.

- Πω ναι! Σόρρυ, μπερδεύτηκα γιατί είμαστε σε κριτική και δεν το σκέφτηκα.

- Που χάθηκες βρε ψυχή? Είχα αρχίσει να πιστεύω ότι έχεις παρεξηγηθεί μαζί μου.

- Vaggg μην είσαι καθυστερημένος. Παρεξηγούμαστε εμείς? Που κάθεσαι και μου γράφεις γράμματα, λες και δεν μπορούμε να τα πούμε από το τηλέφωνο.

- Ε... μα... έλεγα ότι... ίσως... παρεξηγήθηκες που στο έκλεισα. Κατά λάθος το έκανα βέβαια…

- Άσε τα σάπια. Φυσικά και δεν παρεξηγήθηκα. Απλώς ερωτεύτηκα φίλε μου!

- Ωωωωω! Μπράβο ρε Αναξίμανδρε, χαλάλι τότες. Καλή? Για πες…

- Η καλύτερη! Τη λένε Νίτσα, από το Κατίνα-Κατινίτσα-Νίτσα, μένει Γαλάτσι και είναι φίνο μωρό!

- Από Φρειδερίκη σε Νίτσα? Περίεργο όνομα για σένα. Πολύ χαίρομαι πάντως! Δουλεύει? Τι κάνει στη ζωή της?

- Δούλευε σε ένα μαγαζί με kinky εσώρουχα αλλά την έδιωξαν και τώρα ψάχνει... Το ευχάριστο όμως είναι άλλο. Συγκατοικήσαμε!

- Ώστε γι' αυτό έχεις χαθεί! Άντε και καλούς απογόνους! Χαχαχα!

- Έλα φτάνει με αυτά. Λοιπόν πήρα να σου πω για το νέο στέκι μας με το Νιτσάκι! Την Κιβωτό!

- Κιβωτό? Φαντάζομαι δεν εννοείς αυτή στο Γαλάτσι. Είναι κουτούκι κι εσύ ούτε απ’ έξω δεν περνάς από τέτοια μαγαζιά. Που αλλού έχει Κιβωτό?

- Αυτήν εννοώ! Μαγαζάρα! Είναι το στέκι μας με το Νιτσάκι!

- Ε, ρε τι μπορεί να κάνει μια γυναίκα. Εσένα, στο παρελθόν, σου μιλούσα για κουτούκια και έβγαζες σπυριά. Ήθελες μόνο γκουρμεδιές.

- Το μυστικό ρε Vaggg, είναι στην παράδοση όμως. Εκεί είναι η ομορφιά. Στα απλά, καθημερινά πράγματα. Ας πούμε, μόλις μπεις στην Κιβωτό βλέπεις έναν χώρο τόσο οικείο… Έναν χώρο διακοσμημένο με μεράκι. Και αν με το που μπεις, βγεις και δεις την αυλή που έχει στην πίσω πλευρά… κορυφή. Μπορεί να μυρίζει λίγη παλιατζούρα ο εσωτερικός χώρος, αλλά τι πειράζει? Είναι μπολιασμένος με αγάπη! Για μένα είναι το απόλυτο κουτούκι από άποψη διακόσμησης.

- Σαν περίεργα να μου τα λες Αναξίμανδρε…

- Δεν ξέρεις εσύ. Στρίντζος είσαι αφού. Άκου με τι σου λέω. Μόλις μπεις στην Κιβωτό θα καταλάβεις. Θα γνωρίσεις τον κυρ Δημήτρη. Σαν πατέρα μου τον έχω πλέον. Καλύτερος άνθρωπος δεν υπάρχει. Μπορεί να σου φανεί λίγο παρεμβατικός στην αρχή. Θα σου πει τι να πάρεις, θα σου βάλει μερικά έξτρα στην παραγγελία, ίσως, και με το ζόρι. Όμως ξέρει. Δεν θα σου προσφέρει φόλες. Γιατί σ’ αγαπάει το κάνει. Και επειδή σ’ αγαπάει θα σε τσακίσει και στα κεράσματα. Σίγουρα θα κεράσει 2-3 πράγματα. Σ’ εμένα, τουλάχιστον, πάντα το κάνει.. Άσε που θα πάρει και την καρεκλίτσα σου την άδεια για να καθίσει δίπλα σας να τα πείτε όλοι μαζί… Είναι άρχοντας!

- Κάτσε ρε, εμένα δεν μου αρέσει αυτό. Γιατί να κάτσει ο άλλος, που δεν τον ξέρω, δίπλα μου?

- Μην είσαι μίζερος μωρέ, μία είναι η ζωή. Άστον να καθίσει, μπορεί να μάθεις και τίποτα που δεν ξέρεις αν τα πείτε. Σου λέω είναι ωραίος τύπος και, στην τελική, να σε περιποιηθεί θέλει.

- Με έχεις μπερδέψει. Δε μου λες καλύτερα για το φαγητό μπας και βγάλουμε άκρη σήμερα?

- Κεφάλαιο. Μεγάλο κεφάλαιο. Πιο old school κι από το κρυφό σχολειό. Με την καλή έννοια. Παράδοση με λίγα λόγια Vaggg, παράδοση. Από που να ξεκινήσω? Καταρχάς όταν κάθεσαι, μέχρι να παραγγείλεις, κερνάει κάτι. Την τελευταία φορά, ας πούμε, μας κέρασε λαδοτύρι με ντομάτα και φυσικά άφθονο ψωμί. Το λαδοτύρι ήταν αρκετά αλμυρό, μα σε συνδυασμό με τη ντομάτα, η έντονη αίσθηση υπέρτασης έσπαγε εύκολα. Το ψωμί λευκό, κλασικό, μα νόστιμο. Από αυτά, μόνο το ψωμί μπορεί να σου χρεώσει, τύπου 1€ το άτομο. Αυτά…

- Δεν θα συνεχίσεις?

- Α ναι! Συγνώμη, ξεχάστηκα, γιατί σκεφτόμουν το Νιτσάκι μου. Όπως όλα τα μαγαζιά του πλανήτη, έτσι και η Κιβωτός έχει τις σπεσιαλιτέ της, αλλά και τις μη-με-παρετέ της. Η δύναμή της είναι στα ορεκτικά. Ειδικά στις πίτες και τα τυριά τα σπάει. Το Μπουρέκι χορταρικών (6€) είναι ένα από τα πολύ δυνατά χαρτιά του μαγαζιού. Εμφανισιακά μοιάζει με πατημένο molto (το γνωστό κρουασάν). Η ζύμη του είναι πολύ καλή και η γέμισή του ακόμη καλύτερη. Επίσης, η Γραβιέρα σε φύλλο με μαρμελάδα τα σπάει εις διπλούν (6,5€). Φοβερό φύλλο, μεγάλη μερίδα, νόστιμη μαρμελάδα και από πάνω τους πλούσιο πασπάλισμα με τριμμένο φιστίκι. Πρόσεξε βέβαια, γιατί ο κυρ Δημήτρης ίσως σου πει ότι η Φέτα σε φύλλο είναι καλύτερη. Όχι. Εσύ θα πάρεις τη γραβιέρα. Μπορείς να πάρεις και τις δύο, βέβαια, αν είσαστε μεγάλη παρέα. Νοστιμούτσικη είναι και η Μελιτζάνα της χανούμισσας (6,5€), ήτοι μελιτζάνες με λιωμένα τυριά on top, αλλά δεν θα σε έστελνα Κιβωτό για δοκιμάσεις μόνο αυτή, είναι απλώς καλή. Βέβαια το Νιτσάκι μου λιώνει για αυτήν τη μελιτζάνα. Ο κυρ Δημήτρης κάνει, ακόμη, συμπαθητική ανάμικτη Σαλάτα με ντρέσινγκ μέλι-μουστάρδα (7€), αλλά κι αν δεν πάρεις σαλάτα δεν χάνεις τίποτα. Σίγουρα μην πάρεις τη Χοιρινή πρασοτηγανιά (8€). Ακούγεται καλή μα δεν είναι. Του το έχω πει κιόλας. Κάτι με χαλάει στη γεύση αυτού του πιάτου.

- Κι από κυρίως?

- Κυρίως δεν παίρνω πάντα. Έχει κάποια σχάρας και κάποια μαγειρευτά. Το αγαπημένο μου είναι, ίσως, το Αγριογούρουνο (12€). Συνοδεύεται με ρύζι και νόστιμες πατάτες από τα χεράκια του αγαπημένου μου κυρ Δημήτρη. Το μυστικό του, όμως, είναι στη σάλτσα. Δεν γίνεται να είναι περισσότερο μαμαδίστικη. Και γι’ αυτό το αγαπώ. Το κρέας είναι λίγο σκληρό, λόγω αγριάδας του γουρουνιού, αλλά χαλάλι. Έχει και ωραίο χωριάτικο λουκάνικο. Βέβαια, εσύ, που ξέρω ότι βαριέσαι τις παλιομοδίτικες γεύσεις, ίσως είναι καλό να παίξεις πιο πολύ με ορεκτικά.

- Καλά, εγώ, δεν ξέρω και αν θα πάω ποτέ στο μαγαζί που λες.

- Τώρα που βρήκα τον κρυμμένο θησαυρό των κουτουκιών θα πάμε παρέα. Ξέχασα να σου πω, γιατί θεωρώ ότι εννοείται, πως στο τέλος έχει και γλυκάκι. Βέβαια, δεν είναι του γλυκού ο κυρ Δημήτρης, και έτσι μπορεί να μη σου φέρει τίποτα το ιδιαίτερο. Αλλά την κίνηση την κάνει.

- Και τα μπικικίνια? Γιατί έχω δει υψηλά νουμεράκια στις τιμές που μου λες τόση ώρα.

- Κοίτα, οι τιμές είναι τσιμπημένες, όμως με τα κεράσματα του κυρ Δημήτρη δεν πρέπει να αγχώνεσαι. Δεν σου κρύβω ότι χωρίς τα κεράσματα, το κόστος θα ήταν πάνω από 20€ για κάθε άτομο. Ευτυχώς που τα κάνει, μεταξύ μας, γιατί πληρώνω πάντα εγώ και θα με έτσουζε άσχημα, αν δεν ήταν τα κεράσματα.

- Νομίζω είναι πάρα πολλά για την εικόνα που έχω για τα κουτούκια στο μυαλό μου.

- Κοίταξε, δεν είναι λίγα, αλλά δεν συμβαίνει, σχεδόν, ποτέ, αφού ο κυρ Δημήτρης, πάντα, θα σε κεράσει κάτι κι έτσι κάποια χρήματα θα τα γλιτώσεις από αυτό. Βέβαια, έχεις δίκιο, δεν ακούγεται ωραίο σε ένα κουτούκι να πληρώνεις 20€. Θα του το πω αυτό, μήπως και ρίξει 1-2€ τις τιμές σε ορισμένα πιάτα που είναι τσιμπημένα.

- Τώρα μιλάς σωστά. Με καλύτερες τιμές, μπορώ να πω ότι θα το επισκεπτόμουν άνετα… Άλλωστε, τόσο καιρό θέλω να βρω ένα ωραίο κουτούκι!

- Σου ξαναλέω έχει τα πάντα: χώρο απίστευτο για κουτούκι, intimate καταστάσεις με τον φοβερό κυρ Δημήτρη (που να σου αρχίσει και τα αστεία! ) και μερικές πολύ ενδιαφέρουσες γεύσεις! Πράγματι, αν ρίξει ένα κλικ τις τιμές και αναβαθμίσει λίγο τις γεύσεις των κυρίως πιάτων του, έτσι ώστε να πιάσουν το επίπεδο των ορεκτικών, θα μπορούσε να γίνει ακόμη καλύτερος. Πως σου ακούγεται? Θα έρθεις λοιπόν?

- Θα γνωρίσω τη Νίτσα?

- Αμέ… Νομίζεις πηγαίνω πουθενά χωρίς αυτήν?

- (“Αυτό φοβάμαι”, είπα από μέσα μου) Οκ λοιπόν, we have a deal!

09 Δεκ 2017

Μῆνιν ἄειδε, θεά, Πηληϊάδεω Ἀχιλῆος….

Η μικρή μου έχει κάνει το λάθος στην πρώτη Γυμνασίου, χρονιά που διδάσκεται η Οδύσσεια, να αναρωτηθεί για την αρχή της Ιλιάδας. Εγώ, για να είμαι ειλικρινής, σε πρώτη φάση κόλλησα ενώ μένω άναυδη όταν ο καλός μου λέει…

- Καλά δεν ξέρεις? Για να απαντήσει, στη συνέχεια, με απόλυτη φυσικότητα…
- Έρως ανίκατε μάχαν!

Να πω ότι δεν τον έχω προειδοποιήσει άπειρες φορές? Άστο, καλέ μου, το θεωρητικό κομμάτι στη μανούλα που το κατέχει το θέμα. Ασχολήσου εσύ με τις ταυτότητες, τις συναρτήσεις, τα διανύσματα, τον τετραγωνισμό του κύκλου (το γιατί πρέπει ντε και σώνει να τον τετραγωνίσουμε αποτελεί άλυτο μυστήριο. Θεωρώ τον κύκλο ως το αρτιότερο των σχημάτων. Αγαπώ τους κύκλους που ανοίγουν, αυτούς που κλείνουν, τους εφαπτόμενους, σε ένα ή περισσότερα σημεία) κι άλλα τέτοια ακατανόητα.

Φρονώ ότι θα πρέπει να είμεθα προσεκτικοί σ’ αυτά που λέμε πολλώ δε γράφουμε διότι έτσι και ζούσαν Όμηρος και Σοφοκλής θα τον είχαν μηνύσει αφήστε που, έτσι και πέσει στην αντίληψη της Αθηνάς και της Αφροδίτης ότι τις μπέρδεψαν, δε θα έχουμε καλά ξεμπερδέματα, σας το υπογράφω, αφού καλές, χρυσελεφάντινες κι άγιες οι Θεές αλλά κάτι τέτοια δεν τα σηκώνουν, εδώ, συγχύστηκαν για ένα φρούτο και, υποθέτω ότι, τη συνέχεια την ξέρετε.

Στα, οσονούπω, 4 χρόνια που είμαι χρήστης του ask οφείλω να ομολογήσω ότι έχω πάει σε μαγαζιά με υψηλές προσδοκίες και έχω απογοητευτεί αλλά υπάρχουν και εκείνες οι περιπτώσεις που πάω κρατώντας μικρό, ή και καθόλου, καλάθι διαψευδόμενη πανηγυρικώς. Θα είμαι ειλικρινής. Ζω για να διαψεύδομαι. Κατά προτίμηση ευχάριστα αλλά και το αντίθετο έχει τη χάρη και, πάνω απ’ όλα, τη χρησιμότητά του.

Ο σύγχρονος Νώε της Κιβωτού ακούει στο όνομα Δημήτρης. Θα τολμούσα να πω ότι, όπως και ο βιβλικός, είναι αμφιλεγόμενη προσωπικότητα. Μπορεί να σου αρέσει μπορεί και όχι. Μπορεί να τον θεωρήσεις πιεστικό, τραχύ, αυθαίρετο, παρεμβατικό. Μπορεί και όχι. Καθείς κι ο νους του, κατά Καζαντζάκη. Εμένα μου άρεσε. Μου πήγε. Μ αρέσουν οι αυθεντικοί άνθρωποι. Αυτοί, που είναι αυτό που είναι, αδιαφορώντας πλήρως, για την εικόνα που δίνουν στους άλλους αλλά, συνάμα, νοιάζονται τους γύρω τους, θέλουν να περνούν καλά, τους φροντίζουν. Μας έχει φροντίσει με τον καλύτερο τρόπο, και στις δύο επισκέψεις μας, ενώ δε μπορώ παρά να αναφέρω ότι: τηλεφωνώ για να πάμε για φαγητό μια Κυριακή λαμβάνοντας την κοφτή απάντηση … όχι! Έχω τραπέζι, αλλά έχω και βάφτιση … δε θα σας περιποιηθώ. Ξέρω λίγους υπεύθυνους μαγαζιών που το κάνουν αυτό.

Η Κιβωτός αποτελεί μια ιδιόρρυθμη περίπτωση από όποια σκοπιά κι αν το δει κανείς. Ας πούμε για τον χώρο … μόλις αντίκρισα τη μικρή είσοδο ήμουν βέβαιη ότι θα έμπαινα σε ένα παραδοσιακό κουτούκι. Όταν μπήκα είδα έναν ατμοσφαιρικό χώρο με μεγάλα σκούρα ξύλινα τραπέζια, καρέκλες που μόνο ταβέρνα δε θύμιζαν, πολλά σημεία με επένδυση τούβλων, γλυκό καφέ χρώμα που έσπαγε με πινελιές απαλού πράσινου, ένα τζάκι στη γωνία. Κουτούκι δε μου έκανε με τίποτα. Κελάρι, μπυραρία, εστιατόριο της κεντρικής Ευρώπης, όμως, μου έκανε μια χαρά.
Μετά βγήκα στην αυλή και το σκηνικό άλλαξε. Φυτά παντού, ανθισμένες γλάστρες, κεραμικά. Δεσπόζoν χρώμα αυτό το σκούρο βυσσινί, στο χρώμα του ξεραμένου αίματος που τόσο αγαπώ στα ρούχα και τα κραγιόν μου. Μια hacienda στο Γαλάτσι.

Όσον αφορά στο φαγητό, θα μπορούσα να πω ότι, είναι κβαντικό. Η κβαντική φυσική είναι... περίεργη. Ακριβώς επειδή είναι περίεργη και πάει κόντρα στην κοινή λογική, από τότε που αναπτύχθηκε έχουν εμφανιστεί πάρα πολλές ερμηνείες που προσπαθούν να εξηγήσουν το φυσικό νόημά της. Ας πούμε ότι το φαγητό στην Κιβωτό “Είναι και δεν είναι, ταυτόχρονα”.

• Ο ντάκος, είναι και δεν είναι μία κλασσική σαλάτα. Αντί για φέτα ή, έστω, ξινομυζήθρα, έχει γαλοτύρι. Μπαστουνάκια αγγουριού και, σπιτικές, πικρούτσικες ελιές. Ένας ολοκληρωμένος μεζές για να συνοδέψεις το τσίπουρό σου κάνοντας πεπερασμένους συνδυασμούς μεν, διαφορετικούς, στην κάθε μπουκιά, δε.

• Τηγανιτή φέτα σε φύλλο. Είναι γνωστή παρασκευή, από αρχαιοτάτων χρόνων, αλλά, εδώ έχει πιπεριές στη γέμισή της, υπέροχο αρωματικό μέλι και τριμμένο φιστίκι Αιγίνης. Είναι στα ορεκτικά αλλά θα μπορούσε να αποτελέσει κι ένα υπέροχο επιδόρπιο.

• Μελιτζάνες με μέλι και γιαούρτι. Κι αυτές έχουν πιπεριές. Έχουν και μέλι αλλά λειτουργεί απλά ως ενισχυτικό της φυσικής γλυκύτητας της μελιτζάνας. Το γιαούρτι τις σκεπάζει τόσο ωραία και ταιριαστά. Αυτό το πιάτο είναι, για μένα και την κολλητή μου, ότι πιο κοντινό έχουμε βρει σε ένα, παρεμφερές, πιάτο-φετίχ που τρώγαμε, κάποτε, μετά μανίας.
Ταυτόχρονα είναι ένα, διαφορετικό, πιάτο που θέλουμε να ξαναφάμε.

• Μπουρέκι χορταρικών. Είναι σαν κλασσική χορτόπιτα αλλά θυμίζει και πιροσκί. Ή τα τηγανόψωμα που έφτιαχνε η μαμά μου δε μπορώ να αποφασίσω. Η ζύμη του φαινόταν τόσο ορεκτική που με έκανε να δοκιμάσω την άκρη του κι ας μύριζε ανηθίλα (που λέει μια ψυχή) και να το βρω υπέροχο.

• Κοκκινιστό κοτόπουλο. Βαρετό θα μου πείτε. Δεν ήταν. Ήταν ένα πιάτο αντάξιο της μεγάλης “χωριάτικης” μαγειρικής των γάλλων που έχουν πάει τις σάλτσες σε άλλο επίπεδο.

• Αγριογούρουνο. Κυνήγι και γι αυτό αρκετά, ως πολύ, σκληρό. Βαρύ κι όμως με μία σάλτσα, ελαφριά, αρωματική, λεπτόρρευστη. Αστοχία στο κρέας ναι, στη γεύση όχι, αλλά όπως είπε κι η μαύρη οχιά (που καλοπροαίρετη δεν τη λες) “Αν στα 10 πιάτα μόνο το ένα έχει θέμα…. ε! εγώ, άριστα το θεωρώ”.

• Το ανυπέρβλητο για μένα κοτόπουλο σε μαρινάδα καφέ. Που το κοτόπουλο είναι τρυφερό. Η σάλτσα θυμίζει μεξικάνικο mole. Αφήνει μια ανεπαίσθητη πικράδα που εντείνει τη γεύση του. Ακουμπά πάνω σε τηγανισμένο ψωμί. Που πλάι του έχει, όμως, ένα υπέροχο, κρεμώδες, κρητικό τυρί που ακούει στο αστείο όνομα “μαλάκα”. Ένα μοναδικό ελληνό/γαλλικό/μεξικάνικο fusion που αντιπροσωπεύει με τον καλύτερο τρόπο τη διαφορετικότητα στην αντιμετώπιση παραδοσιακών συνταγών που θα συναντήσετε αν αποφασίσετε να πάτε.

Εγώ πάντως θα σας προτρέψω να πάτε. Να δείτε μία ταβέρνα που δεν είναι ακριβώς ταβέρνα. Που έχει το άγαλμα της θεάς Αθηνάς στο τζάκι αλλά και καρέκλες αστικής τραπεζαρίας. Να γνωρίσετε τον κ. Δημήτρη, να τον αφήσετε να σας περιποιηθεί κι αν δε σας αρέσει κάτι να του το πείτε. Αν σας αρέσει κάτι πάλι να του το πείτε. Δεν έχω δει άνθρωπο να χαίρεται περισσότερο με μια καλή κουβέντα. Να δείτε τις τιμές που, ίσως, σας φανούν τσιμπημένες αλλά ο τελικός λογαριασμός θα σας αποδείξει ότι φάγατε και ήπιατε με 16-18 ευρώ. Να δοκιμάσετε κλασσικά πιάτα, στα οποία χρησιμοποιούνται, αποκλειστικά, ελληνικά προϊόντα για τα οποία θα μάθετε κι από πού ακριβώς έχουν έρθει, με έναν ανανεωτικό αέρα. Να πάτε και να γράψετε γι αυτήν.

Αγαπώ τον λόγο. Με μαγεύουν οι λέξεις. Διαβάζοντας αισθάνομαι ότι μπαίνω μέσα στο κείμενο. Γίνομαι μέρος του. Έχω την αίσθηση ότι περπατώ σε ένα αγαπημένο μέρος. Ζω μέσα του. Για αυτό και θέλω τα κείμενα αρμονικά. Όμορφα. Τακτοποιημένα. Ακριβή.

Γιατί έχουν δύναμη. Μεγάλη. Η ελληνική γλώσσα έχει ισχυρές λέξεις, βαθιά νοήματα και θεμελιώδεις χρόνους.

- Ξέρω λοιπόν τι είναι ο ενεστώτας. Ένας δύσκολος χρόνος. Ένα κομμάτι καθαρής αγωνίας.

- Οδύνη κι Ηδονή. Το μόνο που τις χωρίζει είναι ένας αναγραμματισμός.

- Μια απλή αλλαγή ενός συμφώνου. Σε ένα τραγούδι. Ένα Ν αντί ενός Εx.
Ένα τελείως διαφορετικό νόημα, ένα χαμόγελο που φτάνει ως τα μάτια, ένας χτύπος καρδιάς που χάνεται.

22 Ιαν 2018

Επισκεφτήκαμε την Κιβωτό Σάββατο βράδυ 6 ατομα. Ο Κύριος Δημήτρης μας υποδεχτηκε με ένα εγκάρδιο, αυθεντικό χαμόγελο όπως πάντα. Ο χώρος ειναι περιποιημένος, είναι ένα ζεστό και φιλικό περιβάλλον και ιδανικό για κάθε περίσταση. Είναι μία ταβέρνα που σε μεταφέρει πίσω σε παραδοσιακές καταστάσεις και παρόλο που ο χώρος ίσως να μην σε εντυπωσιάσει με την πρώτη ματιά έχει κάτι το διαφορετικό που το κάνει να ξεχωρίζει από τα υπολοιπα μαγαζιά του είδους του.

Πλέον μετά από τόσες φορές που έχω επισκεφτεί την Κιβωτό μπορώ να πω οτι εχω γίνει πιστή πελάτισσα. Η Κιβωτός είναι από τις λίγες αυθεντικές ταβέρνες που έχουν απομείνει και που μπορεί κανείς να βρει, πλέον στην Αθήνα. Παραγγείλαμε λοιπόν την Αναμεικτη Σαλάτα με την γλυκόξινη σως( η οποία είναι σταθερή αξία), Κοτοπιτάκια τα οποία έχουν μια υπέροχη γέμιση, Μανιτάρια γεμιστά, γραβιέρα σε φύλο με μαρμελάδα και φυστίκι Αιγίνης και από κυρίως πιάτα 2 μπιφτέκια γεμιστά και την Σταβλίσια μπριζόλα η οποία ήταν γιγαντιαία στην κυριολεξία! Ήταν όλα εξαιρετικά χωρίς καμία υπερβολή.

Όταν αγαπάς αυτό που κάνεις και το κάνεις και με μεράκι αυτό βγαίνει προς τα έξω. Στην εποχή που ζούμε αρκετοι προτιμούν να χαλάσουν την ποιότητα τους προκειμένου να μειώσουν το κόστος και για αυτο χρησιμοποιούν δεύτερης ποιότητας υλικά, παρολα αυτα η Κιβωτός είναι σταθερή, πάντα με ποιοτικά και φρέσκα υλικά.

Περάσαμε υπέροχα και με την συνοδεία της ζωντανής μουσικής που διαθετει το μαγαζι καθε Σάββατο βράδυ. Στο τέλος μας ηρθε κέρασμα ραβανί, κι αυτό χειροποίητο! Μείναμε απολύτως ευχαριστημένοι όπως και καθε φορα. Οι τιμές σε πολυ λογικά πλαίσια και κανείς θα μπορούσε να τις χαρακτηρίσει χαμηλές αν συλλογιστεί την ποσότητα και την ποιότητα. Αν δεν έχετε επισκεφτεί ακόμα την Κιβωτό πρέπει οπωσδήποτε!