ΛΕΜΟΝΑΚΙ ΜΥΡΩΔΑΤΟ

Μεζεδοπωλεία

Στρ. Καραϊσκάκη 35, Χαϊδάρι [Χάρτης]

Μεζεδοπωλείο, ανοιχτά από το μεσημέρι.

Μεζεδοπωλεία - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Άντε τώρα να γράψεις κριτική μετά από τέτοια ματσάρα, και τέτοια τριποντάρα του Πρίντεζη! Ας προσπαθήσω να βάλω τις σκέψεις μου σε μια τάξη γιατί το μυαλό ταξιδεύει προς Μαδρίτη και τάπας....

Το Lemonaki Myrodato πρέπει να έχει 2 χρόνια λειτουργίας στην περιοχή αλλά η πρώτη επίσκεψη μου έγινε στις 23/4/2015 του Άη Γεωργιού (Πρίντεζη). Αφορμή στάθηκε μια αγορά από το ίντερνετ για κουπόνι 15 ευρώ για να φας για 30. Η επίσκεψη έγινε στις 21:00 το βράδυ.

Κατ'αρχάς να πω πως η Καραϊσκάκη έχει πάρα πολλές επιλογές (ανεξερεύνητες από εμένα). Η συγκεκριμένη είναι πολύ ζωηρή και χαρούμενη. Στα χρώματα κίτρινου και πράσινου, φωτεινό αν κάνετε την περατζάδα σας στον πεζόδρομο θα σας "προκαλέσει" να μπείτε μέσα. Όταν εμείς μπήκαμε, υπήρχαν άλλα 3-4 ζευγάρια, με την πάροδο του χρόνου αρκετός κόσμος ήρθε χωρίς να γεμίσει μέχρι τις 22:40 που φύγαμε.

Ο χώρος είναι καθαρός, με ξύλινες καρέκλες με καλύμματα (τουλάχιστον σε αυτή που καθόμουν, γιατί στις φωτογραφίες είδα και πλαστικές) στα πράσινα και κίτρινα. Υπάρχουν κάποια ποδήλατα για ντεκόρ αλλά αυτό που μου άρεσε ήταν οι διακοσμητικές λεπτομέρειες στα τραπέζια. Ζυγαριές και τασάκια γυάλινα σε στυλ λεμονοστύφτη. Τα σερβίτσια γυάλινα και πεντακάθαρα, ολοκαίνουργια. Πολύχρωμα και τα τραπέζια, αν και καλύπτονται από λαδόκολλες. Το κάπνισμα επιτρέπεται αλλά δεν μας προβλημάτισε καθόλου, μάλλον έχουν καλό εξαερισμό.

Ο εξωτερικός χώρος στον πεζόδρομο θα είναι εξίσου ωραιος και χαλαρωτικός το καλοκαίρι. Από διακόσμηση μου άρεσε πολύ λοιπόν καθώς σου βγάζει πολύ καλή διάθεση, που με τον κόσμο που έρχεται νομίζω όλο και ανεβαίνει. Οι ηλικίες είναι νεαρές έως 30 κυρίως, χωρίς να σημαίνει ότι δεν μπορούν να το επισκεφθούν και μεγαλύτεροι.

ΤΙ 30 ΤΙ 40 ΤΙ 50....

Στο σέρβις 2 νέα παιδιά, με πολύ διάθεση και ευγένεια να σε κάνουν να νιώσεις ευπρόσδεκτος. Τηρούν τις αποστάσεις μεταξύ του φιλικού και επαγγελματικού, μας σταμάτησαν όταν πήγε η παραγγελία να ξεφύγει ενώ διακριτικά μας έκαναν και αυτοί τις προτάσεις τους. Μας πακέταραν το ένα πιάτο που δεν καταφέραμε να φάμε και όπως είπαν το κάνουν σε όλους γιατί είναι αμαρτία το φαγητό να πηγαίνει χαμένο. Στο τέλος μας κέρασαν και γλυκό. Δεν έχω να πω κάτι άλλο, φαίνεται να αγαπάνε αυτό που κάνουν και αυτό βγαίνει και στον κόσμο. Τέτοια άτομα πάνε μπροστά.

Ο κατάλογος είναι μεγάλος χωρίς όμως να επαναλαμβάνεται και να κουράζει. Δυστυχώς όμως 2 άτομα δεν μπορούν να φάνε και πολλά. Υπάρχουν αρκετές σαλάτες, κάποιοι γευστικοί συνδυασμοί πχ με ζυμαρικά, κρεατικά. Αρκετά ορεκτικά αλλά και θαλασσινά που ούτε καν κοίταξα τα συγκεκριμένα.

Πήραμε:

-Ψωμάκι ψημένο με λαδορίγανη (τοποθετήθηκε στη ζυγαριά).

- Λουκουμάδες με ταλαγάνι (ταλαγάνι, δυόσμο και πικάντικο άιβαρ) στα 5.5 ευρώ. Τραγανοί και νόστιμοι, συνοδεύονταν από γιαούρτι-άνηθο ενώ "στηρίζονταν" σε βάση σάλτσας κόκκινης πιπεριάς. Το ταλαγάνι να πω την αλήθεια δεν το κατάλαβα γιατί ήταν αρκετά κρεμώδες το εσωτερικό.5 τεμάχια.

- Κολοκυθοκεφτέδες με σως γιαουρτιού στα 4.5 ευρώ. Αν θυμάμαι 6-7 κομμάτια μικρά αλλά τραγανά και χωρίς λαδίλα. Σε εμένα άρεσαν καθώς και το εσωτερικό τους ήταν ζουμερό και καταλάβαινα το κολοκύθι, στην κοπέλα μου όχι και τόσο. Η σως ίδια με των λουκουμάδων. Από τους καλούς κολοκυθοκεφτέδες που έχω δοκιμάσει.

- Σουτζουκάκια σε στυλ μουσακά με κεφαλοτύρι και γιαούρτι κυμίνου στα 8 ευρώ. Ευφάνταστο πιάτο που μου κίνησε την περιέργεια. Ήρθε ένα μεγάλο πυρέξ με πλούσια ποσότητα φαγητού μαζί με ένα μεγάλο μπολάκι δίπλα με γιαούρτι. Λοιπόν, αν και θα υπερβάλω θα πω πως η μπεσαμέλ με γύρισε 20 χρόνια πίσω. Το 1995-96 έμαθα τα λαζάνια από την Pizza ZEAS (και παραπλήσια είχε και η Pizza Hut). Θυμάμαι πως είχα ερωτευτεί αυτή τη μπεσαμέλ! Πλούσια και τυρένια, κόλλαγε στο στόμα και δεν με ένοιαζε τόσο να φάω και το υπόλοιπο εσωτερικό. Μόνο μπεσαμέλ να είχε και δεν με χάλαγε καθόλου. Η ποσότητα είναι για να σκάσεις (αν έχεις φάει και ορεκτικό). Ίσως θα ήθελα παραπάνω κόκκινη σάλτσα αλλά έφαγα μόλις το 1/4 του πιάτου και το υπόλοιπο το πήρα πακέτο. Το σουτζουκάκι καλό ήταν, μαλακό.

- Μοσχαρίσια φιλετίνια με μανιτάρια και μαυροδάφνη στα 8.5 ευρώ. Επίσης πολύ μεγάλη μερίδα και καυτή. Μας ρώτησαν αν επιθυμούμε ρύζι ή πατάτες για συνοδευτικό. Οι πατάτες που πήραμε ήταν σε μεγάλη ποσότητα και καυτές. Μαλακές και νόστιμες, μάλλον χεράτες. Τα φιλετίνια νόστιμα, λίγο πιο ψημένα από όσο περίμενα χωρίς να σημαίνει όμως ότι ήταν δυσάρεστα. Η σάλτσα μαυροδάφνης ίσως δυσαρεστήσει κάποιους γιατί είναι σε πλούσια ποσότητα και μπορεί να θεωρήσουν ότι υπερκαλύπτει το κρέας. Πολύ γλυκιά, όπως μου αρέσει άλλωστε.

- Ένα αναψυκτικό στο 1.5 ευρώ
- 1/4 κρασί ημίγλυκο αρκετά καλό και ευκολόπιοτο στα 8 ευρώ, το λίτρο λογικά.
- Νερό εμφιαλωμένο στο 1 ευρώ, αφού το ζητήσαμε εμείς πάντως.

- Κέρασμα στο τέλος 2 κομμάτια σοκολατόπιτα, δεν μου άρεσε αλλά εκτιμώ την κίνηση και μόνο

Θα ήθελα να κερνάνε πχ και κάτι που να παραπέμπει στην ονομασία του μαγαζιού πχ σπιτική λεμονάδα. Μακάρι να το σκεφτούν.

ΣΥΝΟΛΟ: Σκάσαμε και φάγαμε καλά. Πληρώσαμε άλλα 5.5 ευρώ για τα ποτά ενώ υπολογίζοντας την αξία του κουπονιού, αφήσαμε και ένα μικρό υπόλοιπο αναξιοποίητο.

Μια πολύ καλή λύση, με live βραδιές Παρασκευές και Σάββατα. Μου αρέσει το όλο στυλ που έχει, μου έβγαλε μια θετική αύρα. Για την ποιότητα του φαγητού να πω πως εξυπηρετηθήκαμε πολύ γρήγορα και με έβαλε σε υποψίες. Γευστικά ικανοποιήθηκα όμως οπότε δεν μπορώ να τους κρίνω αρνητικά και θέλω να τους δώσω κι άλλη ευκαιρία.

Αξίζει και χωρίς κουπόνι και δεν θα ξοδευτείτε ιδιαίτερα λόγω των μεγάλων μερίδων των κυρίως πιάτων.

Όπως λένε και οι ιδιοκτήτες: "Ευπρόσδεκτος είναι όποιος αισθάνεται ΝΕΟΣ!"

Λοιπόν. Λεμονάκι μυρωδάτο....

Έκλεισε μια φίλη τραπέζι καθώς βγαίνουμε συχνά Χαιδάρι και μας άρεσε και σαν μαγαζί και το βρίσκαμε πάντα γεμάτο.
Έκλεισε μεσοβδόμαδα για Σάββατο βράδυ για 4 άτομα. Στην πορεία όμως προστέθηκε και άλλο ένα ζευγάρι και πήραμε Σάββατο πρωί τηλ. και το κάναμε για 6.

Πάμε Σάββατο βράδυ και ο σύντροφός μου και εγώ φτάσαμε πρώτοι και ζητήσαμε το τραπέζι με το όνομα που είχαν δώσει.
Μας λένε για 4 άτομα? Οχι λέμε το αλλάξαμε το πρωί και το κάναμε για 6. Το χαρτί τους εγραφε 4. Με τα πολλά και με μια μικρή συζήτηση μεταξύ σερβιτόρων μας έβαλαν σε ένα τραπέζι των 8. Και μας λένε πάλι καλά που ακυρώθηκε ένα τραπέζι και μπορείτε να κάτσετε ( χάρη μας έκαναν)....

Το μαγαζί μέσα βιομηχανικού στυλ, ψηλοτάβανο, σκούρα ανθρακί με καρέκλες και πινελιές πολύχρωμες. Καινούριο και πολύ ωραία φτιαγμένο. Μισάνοιχτη κουζίνα κλεισμένη με χρωματιστά γυαλιά. Τα σερβίτσια πεντακάθαρα σε σχήμα φύλλου. Και μια ζυγαρία πάνω στο τραπέζι όπου τοποθετούσαν πάνω το ψωμί. Είχε και ζωντανή μουσικη. Τρία παιδιά που τραγουδούσαν και πολύ ωραίο πρόγραμμα. Αρκετή φασαρία από τον κόσμο τριγύρω αλλά και πολύ κόσμο. Το μισό μαγαζί άδειο και γέμισε όλο γύρω στις 12 (! )

Το σέρβις απαράδεκτο ναι καταλαβαίνω το μαγαζί τίγκα τρέχεις όλη την ώρα. Αλλά κοίτα λίγο και δεξιά και αριστερά όταν τρέχεις να δεις 3-4 χέρια σηκωμένα που σε περιμένουν να τα κοιτάξεις και έλα στον γυρισμό. Κάθε φορά που ήθελα να παραγγείλω κρασί ή ψωμι το χέρι καθόταν 5 λεπτά στον αέρα και το κουνούσα και κυμματιστά κιόλας, στο τέλος μιας και καθόμουν στον διαδρομο που περνούσαν τους άρπαζα από τις ποδιές. Απαράδεκτο. Έχω δουλέψει και εγώ σε καφέ και clubs που γινόταν πάταμε να σε πατώ και το μάτι ήταν δεξιά και αριστερά. και αν δεν μπορούα να πάω ή εστελνα άλλον ή εκανα τουλάχιστον ένα νεύμα ότι θα πάω σε λίγο.

Παραγγείλαμε για αρχή μισό κιλό ημίγλυκο κόκκινο μέχρι να έρθουν οι υπόλοιποι. Το κρασί ήταν καλό.
Ανοίξαμε τον κατάλογο μεγάλη ποικιλία ορεκτικών, σαλατών, σχάρας και μερικά μαγειρευτά, μερικά μακαρόνια και 2-3 γλυκά.

Παραγγείλαμε πατάτες της Έλλης ( με τυρι, μπεικον κτλ) πατάτες με bbq καλοτηγανισμένες. Ενώ είχα διαβάσει σε κριτικές για προκάτ εγώ τις βρήκα φρέσκιες.

Πουγκάκια με φέτα και σάλτσα ρακόμελου. Τα θεώρησα άθλια σε γεύση και ωραία σε εμφάνιση. Μέσα η γέμιση ήταν ρόζ με ένα μείγμα τυριών κρύο. Όταν λέμε κρύο, κρύο. Φέτα δεν καταλάβαινες στο στόμα μόνο άνηθο και την κρυάδα. Ενώ το έξω ήταν τηγανισμένο ζεστό το εσωτερικό παραήταν κρύο και δεν είχε ωραία γεύση. Τα πουγκάκια ήταν δεμένα με κάτι μαύρο. Σαν σχοινόπρασο αλλά κατάμαυρο. Δεν μπορεσα να καταλάβω τι ήταν πάντως τρωγόταν. Και η σάλτσα ρακόμελου ήταν ω! του θαύματος ένα σφηνοπότηρο στην μέση με ρακόμελο.

Και εδώ έκανα το μέγα λάθος της βραδιάς... Παράγγειλα μοσχαρίσια φιλετίνια με μαυροδάφνη και μανιτάρια. Με ρώτησαν τι θα ήθελα σαν συνοδεία. Είπα πατάτες. Μέγα πατατού είμαι, Μου ήρθε με ρύζι, μικρό το κακό το γύρισα πίσω και περίμενα. Ήρθε μετά από λίγη ώρα. Σε ένα σημείο ήταν πολύ κρύο το αγνόησα λέγοντας ότι ήταν κατσαρόλας δεν θα ήθελα να φανταστώ κάτι άλλο. Και δυστυχώς το δοκίμασα. Τόοοοσο γλυκό μα τόοοοσο γλυκό. Πιο γλυκό και από τα γλυκά. Έπαθα την πλάκα μου. Δεν ήθελα να πιστέψω ότι αυτό ήταν το πιάτο. Το θεώρησα σαν λάθος, ότι έπεσε μέσα ζάχαρη κανα κιλό κάτι τέλος πάντων. Έβαλα σε όλους να δοκιμάσουν στο τραπέζι καθώς η μερίδα ήταν τεραστια. Μου είπαν ότι ήταν λες και έτρωγαν μαρμελάδα. Δεν άρεσε σε κανέναν. Ένιωθες και στην γλώσσα κομματάκια σαν κορν-φλάουρ? Σιχάθηκα. Το άφησα.. 9,5 ευρώ στα σκουπίδια.

Δοκίμασα και από του δικού μου πένες με κοτόπουλο που πήρε ικανοποιητικές αυτές. Επίσης μεγάλη μερίδα έφαγα τις μισές γιατί δεν γινόταν να φάω το δικό μου πιάτο.

Φωνάξαμε για λογαριασμό. Είχαμε ένα λογαριασμό στο τραπέζι 30κάτι ευρώ με τα πρώτα. Το πήρε το παλικάρι πηγε στην κουζίνα μας είπε 98,5 στο αυτί χωρις να φέρει απόδειξη στο τραπέζι.

Στο τέλος δεν κέρασαν τίποτα.

τιμες 5-6 τα ορεκτικα 8-10 τα κυρίως σαλάτα 6-7 για τις ποσότητες ήταν μια χαρά. Για τις ποιότητες δεν...

Να ξέρετε ότι το μαγαζί δεν δέχεται κάρτα. Ενώ είναι υποχρεωτικό βάση νόμου....

Μεζεδοπωλεία - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Καλη επιλογη για μια ομορφη βολτα με σωστο καλο φαγητο. γρηγορη εξυπηρετιση. χαρουμενο περιβαλλον κ καλες τιμες. το επιλεγω με κλειστα ματια γιατι το εμπιστευομαι. το ζευγαρι που το εχει ειναι επαγγελματιες μα πανω απ ολα ανθρωποι!