Μεζεδοπωλείο, ανοιχτά από το μεσημέρι.

19 Μαι 2016

Λοιπόν. Λεμονάκι μυρωδάτο....

Έκλεισε μια φίλη τραπέζι καθώς βγαίνουμε συχνά Χαιδάρι και μας άρεσε και σαν μαγαζί και το βρίσκαμε πάντα γεμάτο.
Έκλεισε μεσοβδόμαδα για Σάββατο βράδυ για 4 άτομα. Στην πορεία όμως προστέθηκε και άλλο ένα ζευγάρι και πήραμε Σάββατο πρωί τηλ. και το κάναμε για 6.

Πάμε Σάββατο βράδυ και ο σύντροφός μου και εγώ φτάσαμε πρώτοι και ζητήσαμε το τραπέζι με το όνομα που είχαν δώσει.
Μας λένε για 4 άτομα? Οχι λέμε το αλλάξαμε το πρωί και το κάναμε για 6. Το χαρτί τους εγραφε 4. Με τα πολλά και με μια μικρή συζήτηση μεταξύ σερβιτόρων μας έβαλαν σε ένα τραπέζι των 8. Και μας λένε πάλι καλά που ακυρώθηκε ένα τραπέζι και μπορείτε να κάτσετε ( χάρη μας έκαναν)....

Το μαγαζί μέσα βιομηχανικού στυλ, ψηλοτάβανο, σκούρα ανθρακί με καρέκλες και πινελιές πολύχρωμες. Καινούριο και πολύ ωραία φτιαγμένο. Μισάνοιχτη κουζίνα κλεισμένη με χρωματιστά γυαλιά. Τα σερβίτσια πεντακάθαρα σε σχήμα φύλλου. Και μια ζυγαρία πάνω στο τραπέζι όπου τοποθετούσαν πάνω το ψωμί. Είχε και ζωντανή μουσικη. Τρία παιδιά που τραγουδούσαν και πολύ ωραίο πρόγραμμα. Αρκετή φασαρία από τον κόσμο τριγύρω αλλά και πολύ κόσμο. Το μισό μαγαζί άδειο και γέμισε όλο γύρω στις 12 (! )

Το σέρβις απαράδεκτο ναι καταλαβαίνω το μαγαζί τίγκα τρέχεις όλη την ώρα. Αλλά κοίτα λίγο και δεξιά και αριστερά όταν τρέχεις να δεις 3-4 χέρια σηκωμένα που σε περιμένουν να τα κοιτάξεις και έλα στον γυρισμό. Κάθε φορά που ήθελα να παραγγείλω κρασί ή ψωμι το χέρι καθόταν 5 λεπτά στον αέρα και το κουνούσα και κυμματιστά κιόλας, στο τέλος μιας και καθόμουν στον διαδρομο που περνούσαν τους άρπαζα από τις ποδιές. Απαράδεκτο. Έχω δουλέψει και εγώ σε καφέ και clubs που γινόταν πάταμε να σε πατώ και το μάτι ήταν δεξιά και αριστερά. και αν δεν μπορούα να πάω ή εστελνα άλλον ή εκανα τουλάχιστον ένα νεύμα ότι θα πάω σε λίγο.

Παραγγείλαμε για αρχή μισό κιλό ημίγλυκο κόκκινο μέχρι να έρθουν οι υπόλοιποι. Το κρασί ήταν καλό.
Ανοίξαμε τον κατάλογο μεγάλη ποικιλία ορεκτικών, σαλατών, σχάρας και μερικά μαγειρευτά, μερικά μακαρόνια και 2-3 γλυκά.

Παραγγείλαμε πατάτες της Έλλης ( με τυρι, μπεικον κτλ) πατάτες με bbq καλοτηγανισμένες. Ενώ είχα διαβάσει σε κριτικές για προκάτ εγώ τις βρήκα φρέσκιες.

Πουγκάκια με φέτα και σάλτσα ρακόμελου. Τα θεώρησα άθλια σε γεύση και ωραία σε εμφάνιση. Μέσα η γέμιση ήταν ρόζ με ένα μείγμα τυριών κρύο. Όταν λέμε κρύο, κρύο. Φέτα δεν καταλάβαινες στο στόμα μόνο άνηθο και την κρυάδα. Ενώ το έξω ήταν τηγανισμένο ζεστό το εσωτερικό παραήταν κρύο και δεν είχε ωραία γεύση. Τα πουγκάκια ήταν δεμένα με κάτι μαύρο. Σαν σχοινόπρασο αλλά κατάμαυρο. Δεν μπορεσα να καταλάβω τι ήταν πάντως τρωγόταν. Και η σάλτσα ρακόμελου ήταν ω! του θαύματος ένα σφηνοπότηρο στην μέση με ρακόμελο.

Και εδώ έκανα το μέγα λάθος της βραδιάς... Παράγγειλα μοσχαρίσια φιλετίνια με μαυροδάφνη και μανιτάρια. Με ρώτησαν τι θα ήθελα σαν συνοδεία. Είπα πατάτες. Μέγα πατατού είμαι, Μου ήρθε με ρύζι, μικρό το κακό το γύρισα πίσω και περίμενα. Ήρθε μετά από λίγη ώρα. Σε ένα σημείο ήταν πολύ κρύο το αγνόησα λέγοντας ότι ήταν κατσαρόλας δεν θα ήθελα να φανταστώ κάτι άλλο. Και δυστυχώς το δοκίμασα. Τόοοοσο γλυκό μα τόοοοσο γλυκό. Πιο γλυκό και από τα γλυκά. Έπαθα την πλάκα μου. Δεν ήθελα να πιστέψω ότι αυτό ήταν το πιάτο. Το θεώρησα σαν λάθος, ότι έπεσε μέσα ζάχαρη κανα κιλό κάτι τέλος πάντων. Έβαλα σε όλους να δοκιμάσουν στο τραπέζι καθώς η μερίδα ήταν τεραστια. Μου είπαν ότι ήταν λες και έτρωγαν μαρμελάδα. Δεν άρεσε σε κανέναν. Ένιωθες και στην γλώσσα κομματάκια σαν κορν-φλάουρ? Σιχάθηκα. Το άφησα.. 9,5 ευρώ στα σκουπίδια.

Δοκίμασα και από του δικού μου πένες με κοτόπουλο που πήρε ικανοποιητικές αυτές. Επίσης μεγάλη μερίδα έφαγα τις μισές γιατί δεν γινόταν να φάω το δικό μου πιάτο.

Φωνάξαμε για λογαριασμό. Είχαμε ένα λογαριασμό στο τραπέζι 30κάτι ευρώ με τα πρώτα. Το πήρε το παλικάρι πηγε στην κουζίνα μας είπε 98,5 στο αυτί χωρις να φέρει απόδειξη στο τραπέζι.

Στο τέλος δεν κέρασαν τίποτα.

τιμες 5-6 τα ορεκτικα 8-10 τα κυρίως σαλάτα 6-7 για τις ποσότητες ήταν μια χαρά. Για τις ποιότητες δεν...

Να ξέρετε ότι το μαγαζί δεν δέχεται κάρτα. Ενώ είναι υποχρεωτικό βάση νόμου....

Στρ. Καραϊσκάκη 35, Χαϊδάρι