ΤΟ ΠΟΤΗΡΙ

Μουσικά Μεζεδ/λεία

Νεότητος 4, Νέο Ηράκλειο [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Μεζεδοπωλείο με ζωντανή μουσική.
Γράψε τη δική σου κριτική

Μουσικά Μεζεδ/λεία - Ηράκλειο, Αθήνα

Πέμπτη βράδυ πήγαμε επίσκεψη σε ένα φιλικό ζευγάρι στο Ηράκλειο. Αφού τα είπαμε κατά τις 10 και μισή αποφασίσαμε να πάμε για φαγητό. Οι φίλοι μας δεν ακολούθησαν προτίμησαν κάτι πρόχειρο στο σπίτι. Τους ρωτήσαμε να μας προτείνουν κάποιο καλό φαγάδικο στην περιοχή και μας έστειλαν στο Χρονοτριβείο στη οδό πευκων.

Δυστυχώς ήταν κλειστό και αρχίσαμε να αναζητάμε κάποιο απο τα πολλά που υπάρχουν στην περιοχή. Δεν βρέθηκε κάτι που να μας τραβήξει, τα περισσότερα ήταν καφέ ψητοπωλεία και σουβλατζίδικα. Επειδή ήταν αργά και δεν είχαμε υπομονή για περισσότερο ψάξιμο μπήκαμε στο ποτήρι που βρέθηκε μπροστά μας στην οδό Νεότητος που είναι παράλληλη της Μερκούρη πίσω απο το σταθμό του ηλεκτρικού.

Μια ταμπέλα με νέον (μεζεδοπωλείο το ποτήρι) που σε απέτρεπε να μπείς, την παραβλέψαμε η πείνα βλέπεις. Ενας εσωτερικός χώρος μικρός σχετικά με δύο παλιά φωτιστικά στην οροφή ένα κολάζ με παλιές διαφημίσεις στον ένα τοίχο, κουρτινάκια στη τζαμαρία, και ενας εξωτερικός κλεισμένος με νάυλον. Γενικά έδειχνε παρατημένο και σίγουρα χρειάζεται ανακαίνιση.

Στον εσωτερικό χώρο υπήρχαν δύο μεγάλες παρέες δεν ξέρω ίσως να ήταν και όλοι μια παρέα σε δύο τραπέζια καμιά εικοσιπενταριά άτομα και επόμενο ήταν να κάνουν αρκετή φασαρία. Καθίσαμε έξω που ήταν πιο ήσυχα. Στον εσωτερικό χώρο είχε και ένα τρίο κιθάρα μπουζούκι και μια τραγουδίστρια που έπαιζαν γνωστά ρεμπέτικα κυρίως.

Ενας μόνο σερβιτόρος αλλά η μεγάλη παρέα είχε σερβιριστεί ήδη και μας εξυπηρέτησε αμέσως.
Νεράκι σε κανάτα και ψωμί (60 λεπτά το άτομο η χρέωση) με το που καθίσαμε.
Δεν περιμένουμε να φάμε κάτι καλό και παραγγείλαμε με προσοχή.

1 σαλάτα ποπάυ με ρόκα σπανάκι παρμεζάνα λιαστή τομάτα και σως μπαλσάμικο και κάποια τρίματα απο ξηρούς καρπούς που δεν κατάλαβα τι ακριβώς ήταν ξέχασα και να ρωτήσω, πολύ καλή στα 6 Ε

2 γιαουρτοσκόρδιον κοινώς τζατζίκι απλά καλό 3 Ε

3 ένα κοτόπουλο δεν θυμάμαι πώς το ονόμαζε στον κατάλογο αλλά ήταν μπουκίτσες απο στήθος κοτόπουλου με πιπεριές και κρεμύδι και μια σάλτζα μουστάρδας πολύ νόστιμο και νομίζω ότι φτιάχτηκε εκείνη τη στιγμή χωρίς να υπάρχει κάποια προετοιμασία από πρίν.6 Ε

4 Σεφταλιές που ήταν τρία τεμάχια νόστιμες σωστά ψημένες, αλλά με πολύ φτωχή γαρνιτούρα. Δύο ψητές πιπεριές μικρούλες και ξερό κρεμύδι κομένο όπως στη σαλάτα. Οι πιπεριές ήταν έτοιμες απο πριν άρα κρύες αλλά το κρεμύδι ταίριαζε τόσο πολύ με τις σεφταλιές που το φάγαμε όλο, δεν μας ενόχλησε καθόλου που δεν υπήρχε κάτι άλο για γαρνιτούρα και ανακαλύψαμε εναν πολύ καλό συνδυασμό. Οπου ξαναφάω σεφταλιά θα ζητάω απαραίτητα και ένα κρεμύδι όπως με τη φασολάδα. Τιμή 8 Ε

Φάγαμε πολύ καλά εκεί που δεν το περιμέναμε. Απαραίτητα θέλει βελτίωση ο χώρος γιατί είναι κρίμα με τόσο καλό φαγητό να σε αποτρέπει η αισθητική του για να δρασκελίσεις το κατώφλι.

Ηπιαμε μισό κιλό ροζέ κρασί Ζίτσα αρκετά καλό στα 4 Ε σύνολο λογαριασμού 28.30 Ε. Πολύ καλά και με ζωντανή μουσική

. Εχω μια απορία βέβαια γιατί όταν κοιτάξαμε τον κατάλογο οι τιμές ήταν τσιμπημένες και σε συνδυασμό με το χώρο είμασταν έτοιμοι να φύγουμε, ενώ χρεωθήκαμε πιο φθηνά. Δηλαδή η σαλάτα 7.10 και χρεώθηκε 6 το τζατζίκι 3.8 και χρεώθηκε 3 το κοτόπουλο γύρω στα 7 και χρεώθηκε 6.10
οι σεφταλιές 8.9 και χρεώθηκαν 8 και το κρασί 5 και χρεώθηκε 4. Το κάνουν μόνο τις καθημερινές ? και πάλι έπρεπε κάπου να αναφέρεται εκτός αν δεν το προσέξαμε.
Επίσης στο τραπέζι υπήρχε μια προσφορά σε ένα φυλλάδιο, απο Δευτέρα μέχρι Πέμπτη με 13 Ε το άτομο τρώς και πίνεις όσο θέλεις απλά δεν συμπεριλαμβάνει όλο τον κατάλογο, αλλά έχει αρκετές επιλογές.
Τώρα αν θα το πρότεινα ? Για το φαγητό σίγουρα για το χώρο όχι

ΥΓ. την απορία με τις τιμές μου την έλυσε το site τους, potiri. gr, τις μέρες που δεν έχει ζωντανή μουσική (και εμείς επειδή καθίσαμε στον έξω χώρο δεν τη χρεωθήκαμε) έχει εκπτωση 20% στα ποτά και 15% στα φαγητά.