Δευτέρα έως Πέμπτη κ Κυριακή 11.00πμ-1.00πμ Παρασκευή κ Σάββατο 11.00πμ-3.00πμ

Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

02 Ιουν 2016

Μετά από παραθαλάσσια βόλτα, αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε το συγκεκριμένο κατάστημα για μεσημεριανό φαγητό, καθότι δεν θέλαμε να επιστρέψουμε ακόμα εντός των τειχών.

Πρόκειται για ένα παραθαλάσσιο μαγαζί με τραπέζια σε μία εξέδρα δίπλα στην άμμο και κλασσικό μενού ταβέρνας/ψαροταβέρνας. Ο χώρος, αναλόγως τον συνθηκών (καιρός, θέση τραπεζιού, πληρότητα), μπορεί να είναι από συμπαθέστατος έως αδιάφορος πιστεύω. Εμάς μας άρεσε.

Τα πιάτα που δοκιμάσαμε ήταν όλα ικανοποιητικά χωρίς να ξεχωρίζουν ιδιαίτερα, αλλά καθώς είμαι πάντα πολύ επιφυλακτική με αντίστοιχα μαγαζιά, θεώρησα ότι η ποιότητα του γεύματος κινήθηκε σε πολύ καλά επίπεδα. Μας άρεσε ιδιαίτερα η μελιτζανοσαλάτα.

Η εξυπηρέτηση είχε μερικά θεματάκια, κυρίως στους χρόνους, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί κανείς να την πει άσχημη.

Πολύ αρνητικό ήταν το θέμα της απόδειξης. Όταν ζητήσαμε λογαριασμό μας ήρθε ένα δελτίο παραγγελίας και "μουρμουρίστηκε" κάτι με την λέξη απόδειξη που δεν ακούσαμε αν ήταν ότι το δελτίο ήταν η απόδειξη ή ότι η απόδειξη θα ερχόταν μετά. Σε κάθε περίπτωση, το δελτίο πάρθηκε μαζί με τα χρήματα και τα ρέστα έφτασαν μόνα τους.

Εάν δεν ήταν το θέμα της απόδειξης, πιθανότατα θα το επισκεπτόμουν ξανά με ευκολία, αλλά λόγω αυτού θα προτιμήσω να αναζητήσω άλλα καταστήματα στην περιοχή.

18 Ιαν 2016

Το μαγαζί είναι σε ωραία τοποθεσία πάνω στο κύμα (στην αμμουδιά για να είμαι ακριβής), σε μέρος που μπορεί εύκολα κανείς να βρεί ακόμα και αν δεν έχει επισκεφτεί ξανά την περιοχή.

Με τη γυναίκα μου πήγαμε την περασμένη κυριακή στη Λούτσα και σταματήσαμε στο Ρεμέντζο για μεσημεριανό. Πολύ καλό και φιλόξενο προσωπικό, ο σερβιτόρος ήρθε άμεσα για την παραγγελία, χαμογελαστός, όπως πρέπει να είναι.

Εντύπωση μου έκανε πως το φαγητό άργησε λίγο να έρθει, αλλά ευχάριστη έκπληξη απο τα ορεκτικά κιόλας, πως όλα όσα πήραμε ήταν χειροποίητα (πράγμα που σπανίζει πια). Πολύ καλά προετοιμασμένα φαγητά, οι μερίδες ήταν πολύ καλές και χορταστικές η φροντίδα του προσωπικού μας άρεσε πολύ.

Πολύ ευγενική η Κατερίνα η ιδιοκτήτρια του μαγαζιού που μαζί με το λογαριασμό μας κέρασε γλυκό και έδειξε γνήσιο ενδιαφέρον για το πως ήταν το φαγητό και εμπειρία μας.

Οι τιμές είναι πάρα πολύ καλές, ειδικά σε σχέση με άλλα μαγαζιά που έχουμε επισκεφτεί στην ευρύτερη περιοχή (πχ, Πόρτο Ράφτη, Νέα Μάκρη, Ραφήνα κλπ) και σίγουρα θα ξαναπάμε όταν περάσουμε απο τη Λούτσα!

08 Σεπ 2015

Το Remezzo είναι η πιο ποιοτική - αναμφισβήτητα- ψαροταβέρνα της παραλίας της Λούτσας. Αξίζει όσο τίποτε άλλο η ποικιλία θαλασσινών 2 ατόμων (27€) που ουσιαστικά είναι για 3:

Δοκιμαζει κάποιος σε αρκετή ποσότητα γαλέο, θράψαλο, καλαμαράκια, τηγανητο γαυρο, καβουροκεφτεδες, χταπόδι, σκορδαλια, τζατζικι, μελιτζανοσαλάτα = ένα πλήρες γεύμα. Μαζι με μια σαλατα και μια πατάτες είναι κάποιος υπερπλήρης.

Οι τιμές και στην περίπτωση που πάρει κάποιος ψάρι με το κιλό είναι αρκετά οικονομικές!

Έχω επισκεφτεί το REMEZZO πολλές φορές στο παρελθόν και πήγα πάλι την Τρίτη βράδυ.
Παραγγείλαμε μία ποικιλία θαλασσινών, μια μελιτζανοσαλάτα, μία χόρτα και μία φέτα στο φούρνο. Για ποτό προτιμήσαμε ούζο. Γι τα παραπάνω και ένα εμφιαλωμένο νερό, πληρώσαμε 48.50 € (2 άτομα). Στο τέλος μας κέρασαν γιαούρτι με 2-3 γλυκά κουταλιού.
Η ποσότητα των μερίδων κάτι περισσότερο από ικανοποιητική. Η ποικιλία είναι τόσο μεγάλη που στο τέλος δεν καταναλώθηκαν όσα παραγγείλαμε.
Η ποιότητα και οι γεύσεις θυμίζουν σπιτικό φαγητό. Δεν έχουμε κάτι αρνητικό να γράψουμε.
Η εξυπηρέτηση υποδειγματική και πολύ γρήγορη, με χαμόγελο καθόλου προσποιητό.
Στην πληρωμή του λογαριασμού έφεραν απόδειξη, χωρίς να ζητηθεί.
Το συνιστώ ανεπιφύλακτα και θα το επισκεφτώ σύντομα.

14 Οκτ 2016

Απόψε βρεθηκαμε στο Ρεμεντζο με την παρέα μας, μας κέρδισε η υποδοχή και το ζεστό περιβάλλον.

Δοκίμασαμε αρκετά από τα πιάτα και εντυπωσιαστηκαμε από τα χειροποίητα μεζεδάκια και τις πλούσιες μερίδες που σε τίποτα δεν θυμηζαν τα τυποποιημένα που σερβίρονται συνηθως.

Μπορεί να αργησαμε λίγο να σερβιριστουμε αλλά άξιζε τον κόπο γιατί όλα ήταν φρέσκα και σωστά μαγειρεμένα.
Όταν μας ήρθε ή απόδειξη εντυπωσιαστηκαμε και με τις προσιτές τιμές. Ένας χωρος καθαρός και προσεγμένος που μας αφησε με τις καλύτερες εντυπώσεις και σίγουρα θα ξανά επισκεφθουμε.

26 Μαι 2016

Βρεθήκαμε με τέσσερις φίλους στην παραλία της Αρτέμιδας (κοινώς Λούτσα). Κάνοντας βόλτα αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε το Ρεμέντζο Ψαροταβέρνα Μεζεδοπωλείο, κυριολεκτικά πάνω στο κύμα.

Ο χώρος προσεγμένος και καθαρός. Οι σερβιτόροι μας υποδέχτηκαν πολύ ευγενικά.
Παραγγήλαμε τυροκροκέτες, τυροπιτάκια, τυροκαυτερή, γαύρο, γαριδάκη τηγανητό και μυδοπίλαφο. Πάθαμε πλάκα με τα ορεκτίκά, επιτέλους χειροποίητα. Τυροκαυτερή με φέτα και φρέσκια πιπερία οχί την ετοίμη την αλοιφή που προσφέρουν συνήθως. Μόλις ήρθε το μυδοπίλαφο καταλάβαμε ότι είχαμε κάνει την σωστή επιλογή, ήταν όλα τα λεφτά. Το λευκό κράσι χύμα, εξαιρετίκο.

Στο τέλος, μας κέρσαν λεμονόπιτα και παγωτό. Όπου και η λεμονόπιτα ήταν δική τους παραγωγή.
Ήταν μια πραγματικά ευχαριστή γευστική εμπειρία.

Ηταν ένα βραδάκι, που κάποιοι φίλοι, πρότειναν το στέκι τους, σε μία περιοχή, που είχα (κακώς ομολογώ), μια προκατάληψη, για να φάμε πολύ καλά... Επειδή, έχω συνηθίσει, να ακούω υπερβολές (η γνωστή παροιμία,... με κεράσια και καλάθια), ακολούθησα την παρέα, με ένα μούδιασμα..

Ε λοπόν, δικαιώθηκαν....
Ξεκινώ την περιγραφή...
Μαγαζί, στην άκρη του κύματος, οχι τίποτα ιδιαίτερο το ντεκόρ μέσα, αλλά πολύ καθαρό!!
και ΕΡΧΟΝΤΑΙ....

Ψωμάκι, καλοζυμωμένο και καλοψημένο, με σωστή δόση ρίγανης και λαδιού..
Ωραία, πιατέλα με σύνθεση ψαρομεζέδων και "αλοιφών"..
Απίστευτο μυδοπίλαφο, καλομαγειρεμένο και αχνιστό...
Βραστή σαλατούλα, ποικιλία μεγάλη, ΣΩΣΤΑ ΒΡΑΣΜΕΝΗ!!!
Μπίρες, ΣΩΣΤΑ ΠΑΓΩΜΕΝΕΣ, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!
και τέλος η ΑΣΤΑΚΟΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ, ξαναλέω η ΑΣΤΑΚΟΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ!! με μακαρόνια βρασμένα ΟΧΙ ΛΑΣΠΗ, με αστακό ολόφρεσκο, σε σωστή αναλογία μπαχαρικών!!!

Τα παιδιά, δίπλα μας, να μας εξυπηρετήσουν, φιλικά αλλά ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΑ!!!
Μας είπαν, ότι μπορούν, αν τηλεφωνούμε, πρώτα, να μας βρίσκουν οτι τραβάει... η όρεξη μας, απο ψάρι, καθώς έχουν τα φιλαράκια τους, που ψαρεύουν συνέχεια, ολες τις εποχές!!!

Κάποιος, απο την παρέα, είπε οτι και τα κρεατικά τους, είναι καταπληκτικά.. Αυτό, δεν το ξέρω, αλλά δεν αμφιβάλλω, γιατί η μαγείρισσα... είναι δύναμη, στο ψήσιμο!!!

Ο λογαριασμός, λογικότατος, σε αναλογία ποιότητας -ποσότητας!!!
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ, φύγαμε και δεν είχαμε βαριστομαχιάσει, καθώς τα λάδια τους, δεν είχαν "κουραστεί" και "βαρύνει", απο πολλές "διαδρομές"....
Θα ξαναπάω, σίγουρα, και για μεγάλο ψάρι!!!

11 Δεκ 2015

Πήγαμε στο Ρεμεντζο, δύο άτομα, Κυριακή μεσημέρι. Ο σερβιτόρος ευγενικός και χαμογελαστός. Παραγγείλαμε χωριάτικη σαλάτα, κολοκυθοκεφτέδες, τσιπούρα, και ήπιαμε από ένα καραφάκι τσίπουρο ο καθένας.

Γεύση πολύ καλή, τα ψάρια ολόφρεσκα αν και λίγο τσιμπημένες τιμές σε ορισμένα ψάρια. Ο χώρος ωραίος και προσεγμένος, δίπλα από την θάλασσα.

θα ξαναπήγαινα σίγουρα!

13 Οκτ 2015

Βρεθήκαμε 3 φιλαράκια στην Αρτέμιδα μας έκανε κλικ ένα μαγαζί προσεγμένο. Μας πρότειναν ποικιλία ψαρικων. Ήτανε τέλεια είχε καλαμαράκια χταποδάκι γαριδες μπακαλιαρο γαύρο μαρινάτο αθερινα μαρίδα γαύρο τηγανιτο γαλέο 25 ευρώ.

Πήραμε δύο πλωμαρι και πληρώσαμε μόνο 37.60 ευρώ και μας κέρασαν μαστιχα λικερ και λεμονοπιτα το φαγητό είναι υπέροχο. ενοχλητική η μουσική από το διπλά μαγαζί είναι σίγουρο ότι θα ξαναπάω όμως το ρεμεντζο.

ΑΡΧΟΝΤΙΚΟΝ
Κάθε Τετάρτη όσο φας.....
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Περιστέρι