Δευτέρα έως Πέμπτη κ Κυριακή 11.00πμ-1.00πμ Παρασκευή κ Σάββατο 11.00πμ-3.00πμ

Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

02 Ιουν 2016

Μετά από παραθαλάσσια βόλτα, αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε το συγκεκριμένο κατάστημα για μεσημεριανό φαγητό, καθότι δεν θέλαμε να επιστρέψουμε ακόμα εντός των τειχών.

Πρόκειται για ένα παραθαλάσσιο μαγαζί με τραπέζια σε μία εξέδρα δίπλα στην άμμο και κλασσικό μενού ταβέρνας/ψαροταβέρνας. Ο χώρος, αναλόγως τον συνθηκών (καιρός, θέση τραπεζιού, πληρότητα), μπορεί να είναι από συμπαθέστατος έως αδιάφορος πιστεύω. Εμάς μας άρεσε.

Τα πιάτα που δοκιμάσαμε ήταν όλα ικανοποιητικά χωρίς να ξεχωρίζουν ιδιαίτερα, αλλά καθώς είμαι πάντα πολύ επιφυλακτική με αντίστοιχα μαγαζιά, θεώρησα ότι η ποιότητα του γεύματος κινήθηκε σε πολύ καλά επίπεδα. Μας άρεσε ιδιαίτερα η μελιτζανοσαλάτα.

Η εξυπηρέτηση είχε μερικά θεματάκια, κυρίως στους χρόνους, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί κανείς να την πει άσχημη.

Πολύ αρνητικό ήταν το θέμα της απόδειξης. Όταν ζητήσαμε λογαριασμό μας ήρθε ένα δελτίο παραγγελίας και "μουρμουρίστηκε" κάτι με την λέξη απόδειξη που δεν ακούσαμε αν ήταν ότι το δελτίο ήταν η απόδειξη ή ότι η απόδειξη θα ερχόταν μετά. Σε κάθε περίπτωση, το δελτίο πάρθηκε μαζί με τα χρήματα και τα ρέστα έφτασαν μόνα τους.

Εάν δεν ήταν το θέμα της απόδειξης, πιθανότατα θα το επισκεπτόμουν ξανά με ευκολία, αλλά λόγω αυτού θα προτιμήσω να αναζητήσω άλλα καταστήματα στην περιοχή.

Έχω επισκεφτεί το REMEZZO πολλές φορές στο παρελθόν και πήγα πάλι την Τρίτη βράδυ.
Παραγγείλαμε μία ποικιλία θαλασσινών, μια μελιτζανοσαλάτα, μία χόρτα και μία φέτα στο φούρνο. Για ποτό προτιμήσαμε ούζο. Γι τα παραπάνω και ένα εμφιαλωμένο νερό, πληρώσαμε 48.50 € (2 άτομα). Στο τέλος μας κέρασαν γιαούρτι με 2-3 γλυκά κουταλιού.
Η ποσότητα των μερίδων κάτι περισσότερο από ικανοποιητική. Η ποικιλία είναι τόσο μεγάλη που στο τέλος δεν καταναλώθηκαν όσα παραγγείλαμε.
Η ποιότητα και οι γεύσεις θυμίζουν σπιτικό φαγητό. Δεν έχουμε κάτι αρνητικό να γράψουμε.
Η εξυπηρέτηση υποδειγματική και πολύ γρήγορη, με χαμόγελο καθόλου προσποιητό.
Στην πληρωμή του λογαριασμού έφεραν απόδειξη, χωρίς να ζητηθεί.
Το συνιστώ ανεπιφύλακτα και θα το επισκεφτώ σύντομα.

14 Οκτ 2016

Απόψε βρεθηκαμε στο Ρεμεντζο με την παρέα μας, μας κέρδισε η υποδοχή και το ζεστό περιβάλλον.

Δοκίμασαμε αρκετά από τα πιάτα και εντυπωσιαστηκαμε από τα χειροποίητα μεζεδάκια και τις πλούσιες μερίδες που σε τίποτα δεν θυμηζαν τα τυποποιημένα που σερβίρονται συνηθως.

Μπορεί να αργησαμε λίγο να σερβιριστουμε αλλά άξιζε τον κόπο γιατί όλα ήταν φρέσκα και σωστά μαγειρεμένα.
Όταν μας ήρθε ή απόδειξη εντυπωσιαστηκαμε και με τις προσιτές τιμές. Ένας χωρος καθαρός και προσεγμένος που μας αφησε με τις καλύτερες εντυπώσεις και σίγουρα θα ξανά επισκεφθουμε.

26 Μαι 2016

Βρεθήκαμε με τέσσερις φίλους στην παραλία της Αρτέμιδας (κοινώς Λούτσα). Κάνοντας βόλτα αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε το Ρεμέντζο Ψαροταβέρνα Μεζεδοπωλείο, κυριολεκτικά πάνω στο κύμα.

Ο χώρος προσεγμένος και καθαρός. Οι σερβιτόροι μας υποδέχτηκαν πολύ ευγενικά.
Παραγγήλαμε τυροκροκέτες, τυροπιτάκια, τυροκαυτερή, γαύρο, γαριδάκη τηγανητό και μυδοπίλαφο. Πάθαμε πλάκα με τα ορεκτίκά, επιτέλους χειροποίητα. Τυροκαυτερή με φέτα και φρέσκια πιπερία οχί την ετοίμη την αλοιφή που προσφέρουν συνήθως. Μόλις ήρθε το μυδοπίλαφο καταλάβαμε ότι είχαμε κάνει την σωστή επιλογή, ήταν όλα τα λεφτά. Το λευκό κράσι χύμα, εξαιρετίκο.

Στο τέλος, μας κέρσαν λεμονόπιτα και παγωτό. Όπου και η λεμονόπιτα ήταν δική τους παραγωγή.
Ήταν μια πραγματικά ευχαριστή γευστική εμπειρία.

ΜΟΥΣΙΚΟ ΜΕΖΕΔΟΠ...
ΖΩΝΤΑΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΘΕ Β...
Ταβέρνες με τραγούδι
Νέα Ιωνία