MOMO

Cafe - Restaurants

Σαπφούς 96, Καλλιθέα [Χάρτης]

Ανοιχτό καθημερινά από το πρωί.

Αυγ

Πήγαμε και εμείς στο πολυσυζητημένο το τελευταίο διάστημα ΜΟΜΟ στην Καλλιθέα για να δοκιμάσουμε brunch. Και η αλήθεια είναι ότι φύγαμε με πολύ καλές εντυπώσεις, καθώς γευτήκαμε νόστιμες γεύσεις σε ένα πολύ όμορφο περιβάλλον. Πιο αναλυτικά...
Αρχικά να αναφέρω ότι η τηλεφωνική κράτηση είναι κάτι παραπάνω από αναγκαία και καλό είναι να γίνει κάποιες ημέρες πιο πριν. Εμείς τηλεφωνήσαμε για Κυριακή μεσημεράκι το Σάββατο πρωί, προκειμένου να κλείσουμε τραπέζι για δύο άτομα, ωστόσο τα τραπέζια για την πίσω αυλή ήταν όλα κλεισμένα, οπότε μας κράτησαν ένα για τον ημιυπαίθριο διάδρομο.

Δύο άτομα, λοιπόν, Κυριακή μεσημεράκι φθάσαμε στο MOMO με το αυτοκίνητο, βρίσκοντας μάλιστα ελεύθερη θέση ακριβώς απέξω. Η υπόθεση πάρκινγκ, υπό κανονικές συνθήκες, δεν είναι τόσο εύκολη, κάπου ωστόσο θα βολέψετε το όχημά σας σε κάποιο από τα γύρω στενά.

Ο εσωτερικός χώρος είναι αρκετά ατμοσφαιρικός και περιποιημένος, με σκούρα χρώματα και το ξύλο να κυριαρχεί, ενώ μαύροι δερμάτινοι καναπέδες και πολυθρόνες γεμίζουν το χώρο. Μου φάνηκε κάπως σκοτεινός, όπως έχει αναφερθεί από κάποιους χρήστες, και εγώ θα τον προτιμούσα φωτεινότερο. Ο διάδρομος – αίθριο, στον οποίο εμείς καθήσαμε στην ουσία οδηγεί στην πίσω αυλή του ΜΟΜΟ, υπάρχει όμως αρκετός χώρος για να τοποθετηθούν τραπεζάκια, σχετικά άνετα, που επιτρέπουν και την άμεση οπτική πρόσβαση με τον κόσμο που πηγαινοέρχεται στο μαγαζί, χωρίς αυτό το πήγαινε-έλα να γίνεται ενοχλητικό. Δυστυχώς, στην αυλίτσα αμέλησα να ρίξω μια ματιά φεύγοντας, προκειμένου να σας διαφωτίσω σχετικά, επιφυλάσσομαι για επόμενη επίσκεψη. Τέλος, να αναφέρω, ότι υπάρχουν αρκετά τραπεζάκια και στην πλατεία Κύπρου που βρίσκεται απέναντι.

Η εξυπηρέτηση άμεση και γρήγορη, παρά την πολυκοσμία, αρκετά απρόσωπη και διεκπεραιωτική, ωστόσο. Με το στυλ και το ύφος του μαγαζιού θα ταίριαζε μια πιο φιλική χαρούμενη συμπεριφορά. Τέλος πάντων, προβλήματα δεν αντιμετωπίσαμε, τα πιάτα ήρθαν εγκαίρως, απόδειξη κόπηκε κανονικά...

Στα των γεύσεων τώρα... Δύο άτομα παραγγείλαμε:
- ομελέτα φούρνου με τυρί και μπέικον (4,00 €), νόστιμη και καλοψημένη. Η ποσότητα θα μπορούσε να είναι κάπως μεγαλύτερη.
- αυγά benedict (5,90 €), δηλ. αυγά ποσέ σε φρυγανισμένο ψωμί με ζαμπόν που συνοδεύονται από 3 σως (μουστάρδα, μαγιονέζα και κηπουρού σε πειραγμένες κάπως εκδοχές). Φρεσκότατο το ψωμάκι, νόστιμα τα λοιπά υλικά, πολύ καλό το συνολικό αποτέλεσμα. Η ποσότητα σχετικά ικανοποιητική.
- Pancakes (4,50 €). Στο τραπέζι μας ήρθαν 4 τηγανίτες με πραλίνα, μαρμελάδα και maple syrup, πραγματικά πολύ νόστιμες. Μπορώ να πω ότι ήταν το πιάτο που μου άρεσε περισσότερο.
- κέικ ημέρας (3,80 €), με στρώσεις από μαρμελάδα κεράσι (λογικά). Πάρα πολύ μεγάλη μερίδα, αρκετά νόστιμο και φρέσκο. Ίσως προτιμούσα λίγη περισσότερη γέμιση.
Με το brunch ήρθαν δωρεάν δύο κούπες καφέ φίλτρου, ο οποίος δεν μου άρεσε προσωπικά, καθώς τον βρήκα αρκετά ελαφρύ και άγευστο.

Για τα παραπάνω, ο λογαριασμός ήρθε στα 18,20 €, ελαφρώς τσιμπημένος δηλαδή, αλλά ΟΚ μέσα σε σχετικά λογικά πλαίσια.

Συμπερασματικά, η επίσκεψη στο ΜΟΜΟ στέφθηκε με επιτυχία. Το έχω ήδη στα υπόψη για μελλοντική επίσκεψη, κάποια πιο χαλαρή μέρα και ώρα, για ποτό και τσιμπολόγημα, καθώς και οι υπόλοιπες επιλογές του καταλόγου μου φάνηκαν αρκετά ενδιαφέρουσες.

Cafe - Restaurants - Καλλιθέα, Αθήνα

Ακόμα ένα μαγαζί που έχω επισκεφθεί πολλές φορές αλλά δεν μπήκα στην διαδικασία να γράψω κριτική... Το Momo ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα καφέ της πλατείας Κύπρου τόσο στο εσωτερικό του με άφθονο ξύλο, όσο και στην ωραία αυλή που έχει στο πίσω μέρος του για τις ζεστές μέρες...

Προσφέρει καφέ, light γεύματα (melt σάντουιτς, σαλάτες, burger), γλυκά αλλά και brunch τις Κυριακές... Ότι έχω δοκιμάσει είναι νόστιμο αλλά δεν σου μένει και αξέχαστο με καλύτερο από όλα τα pancakes του. Αυτό που δεν μου αρέσει στο Momo είναι ο καφές του, δεν μου τον έχουν πετύχει μέχρι τώρα καμία φορά, ίσως δεν έχουν καλή ποικιλία...

Τέλος, αν και πάντα είναι γεμάτο κόσμο, δεν σου βγάζει αυτή τη ζεστασιά που θα ήθελα ώστε να το κάνω στέκι... Σε αυτό ίσως συμβάλλει και το κάπως απρόσωπο αν και επαγγελματικό service του. Αν βρεθείτε, βέβαια, στην πλατεία Κύπρου είναι προφανώς η καλύτερη λύση...

Cafe - Restaurants - Καλλιθέα, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε το ΜΟΜΟ πρωί Κυριακής για το φημισμένο του κυριακάτικο brunch (12:00-17:00). Το ΜΟΜΟ βρίσκεται στην Πλατεία Κύπρου στην Καλλιθέα, εκεί που βρίσκονται όλες οι καφετέριες, ωστόσο καταφέρνει να ξεχωρίζει, καθώς προσφέρει κάτι το διαφορετικό.

Ας τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή: Το εσωτερικό της καφετέριας ΜΟΜΟ έχει ζεστά σκούρα χρώματα με ωραία μοντέρνα-κλασική αισθητική, δερμάτινες πολυθρόνες, ένα πάσο με stands απέναντι από την ανοιχτή κουζίνα, ενώ στα πλάγια υπάρχει ένας διάδρομος - αίθριο που οδηγεί στον δροσερό κήπο στο πίσω μέρος. Δεν πιστεύεις ότι υπάρχει κάτι τέτοιο στο κέντρο της Καλλιθέας! Το μόνο αρνητικό είναι ότι ο επιτρέπεται το κάπνισμα και επιβαρύνεται ελαφρώς η ατμόσφαιρα παρά τον εξαερισμό. Χώρος λοιπόν, 3/4

Αν και φτάσαμε σχετικά νωρίς, λίγο μετά τις 12:00, αναγκαστήκαμε να κάτσουμε μέσα, διότι τα τραπεζάκια για δύο είτε ήταν κατειλημμένα είτε κρατημένα! Οι σερβιτόροι είναι αρκετοί στον αριθμό, σβέλτοι και διεκπεραιωτικοί. Εξυπηρέτηση λοιπόν, 3/4

Στο δια ταύτα, παραγγείλαμε τα εξής:

- Lemon cake με στρώσεις σοκολάτας, εξαιρετικός συνδυασμός και χορταστικότατη μερίδα,

- Pancakes βρώμης, πολύ νόστιμα (4 στον αριθμό), με επιλογές από maple syrup, πραλίνα και μαρμελάδα,

- Eggs Benedict, 2 αυγά ποσέ πάνω σε ισάριθμα ψωμάκια με ζαμπόν, περιχυμένα με σως μελιού, γευστικότατο αποτέλεσμα και

- φυσικό χυμό ανάμικτο.

Με το brunch έρχεται δωρεάν καφές φίλτρου. Ο, τι δοκιμάσαμε ήταν πολύ νόστιμο και μπορώ να πω ότι δύο άτομα μείναμε ικανοποιημένοι και με το παραπάνω! Γεύση λοιπόν, 4/4

Πληρώσαμε 19,00 ευρώ, τιμή η οποία είναι πολύ καλή σε αντιστοιχία με την ποιότητα. Όσο αφορά στην ποσότητα, οι μερίδες είναι μετρίου... αναστήματος και την παρτίδα την έσωσε το γενναίο κομμάτι lemon cake. Ωστόσο, λόγω της γεύσης/ποιότητας: Value for money, 4/4

Προτείνω στους φίλους του ask4food να δώσουν οπωσδήποτε μια ευκαιρία στο ΜΟΜΟ και το κυριακάτικο brunch του. Συμβουλή: εάν είστε πάνω από δύο άτομα, κάντε κράτηση!

Cafe - Restaurants - Καλλιθέα, Αθήνα

Πιστεύω πως πολλοί από εσάς θα έχετε παρακολουθήσει την αμερικάνικη σειρά "Τα Φιλαράκια", κάποιοι ίσως υπήρξατε και φανατικοί της σειράς όπως εγώ παλαιότερα μέχρι να κουραστώ από τις συνεχείς επαναλήψεις του Star Channel. Αρκετές σκηνές της σειράς γυρίζονται στο στέκι τους, το καφέ Central Perk. Ε, στην πρώτη μου επίσκεψη στο ΜΟΜΟ πριν 2 χρόνια αυτή η εικόνα μου ήρθε στο μυαλό. Ένα αμερικάνικο αντίγραφο. Και να πω την αλήθεια μου άρεσε!

Νομίζω πως είναι κάτι διαφορετικό από τα διάφορα καφέ που υπάρχουν στις πιάτσες και προσφέρουν και φαγητό. Ξεκινάμε...

Πρόκειται για ένα μέρος παρεϊστικο που θα πιείς άνετα τον καφέ σου, θα χαλαρώσεις και αν το τραβάει η όρεξη σου θα τσιμπήσεις και κάτι...

Τι είναι αυτό το κάτι... Αυτό το κάτι περιλαμβάνει σαλάτες, σούπα ημέρας, διάφορα συνοδευτικά σε πολύ καλή τιμή όπως σπρινγκ ρόλς, φιλετάκια κοτόπουλου παναρισμένα με σουσάμι, λουκάνικα, πατάτες (όχι οι συνηθισμένες), μανιτάρια γεμιστα. Ε ρε μεγάλε και που είναι η διαφορά θα με ρωτήσεις...

Η διαφορά είναι στα melt σάντουιτς, τα Haute Dogs όπως τα ονομάζουν και ναι δεν κάνω λάθος έτσι τα γράφουν (από το Haute Couture), δηλαδή υψηλής αισθητικής. Υπάρχουν επίσης Mac and cheese ζυμαρικά αλλά και μπέργκερ, πολύ καλά μπέργκερ...

Η τελευταία μας επίσκεψη έγινε Σάββατο 20/12/2014 από 2 άτομα περίπου στις 21:45. Το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο με κόσμο, κυρίως ηλικίας 20-30 ετών αλλά δεν έλειψε και μια παρέα 40+ όπου απολάμβαναν κοκτέιλ (7 με 9 το βράδυ έχουν προσφορά με 5 ευρώ αν πρόσεξα καλά).

Σε όλες μας τις επισκέψεις καθόμαστε στον κυρίως χώρο με το που μπαίνεις, υπάρχει και ένας πιο πίσω αλλά και η απέναντι πλατεία. Μου αρέσει στον χώρο η προθήκη με τα γλυκά όπου καλύπτονται πλέον με τζαμαρία (στην πρώτη επίσκεψη δεν υπήρχε αυτή η λεπτομέρεια και την είχα σημειώσει αρνητικά). Νόστιμα, φρέσκα και ευπαρουσίαστα τύπου κρουασάν βουτύρου, carrot cake, μάφινς, μπισκότα.

Η πιο όμορφη εικόνα όμως είναι των 2 παιδιών που παρασκευάζουν τα χοτ ντογκ και λοιπά εδέσματα. Χρησιμοποιούν γάντια αλλά κυρίως δίνουν έμφαση στην παρασκευή των πιάτων με χειρουργική ακρίβεια σε κοινή θέα. Σαν να είχαν μια μουσική παράσταση και έπαιζαν όργανα κλασικής μουσικής. Ξέρω είμαι υπερβολικός.

Παραγγείλαμε από τον ευπαρουσίαστο κατάλογο:

- Χοτ ντογκ με αυγό και μπέικον στα 5.8 ευρώ. Τραγανό και φρεσκοψημένο ψωμάκι, υπέροχα ψημένο λουκάνικο σαν βραστο. Το αυγό με κρόκο που σπάει και αγκαλιάζει το ψωμί ενώ το μπέικον σε κομματάκια μαλακά αλλά πολύ αρωματικά. Απλή σύλληψη αλλά πολύ καλοεκτελεσμένη. Δοκιμάστε τη και στο σπίτι.

- Μπέργκερ μάνγκο τσάτνευ και κάρυ στα 8.2 ευρώ. Χορταστικό πιάτο με νοστιμότατο ψωμάκι μπριος, φρεσκότατη και ζουμερή τομάτα. Το μαρούλι με το κόκκινο λάχανο διακριτικό αλλά πολύ τραγανό. Καλοψημένο το μπιφτέκι αλλά ίσως ήθελε λίγα καρυκεύματα παραπάνω, όχι πως ήταν άσχημο πάντως.

Η σως ήταν νοστιμότατη, γλυκιά με πικάντικη επίγευση λόγω του κάρυ. Αφού τελείωσα το πιάτο μου, έφαγα όση περίσεψε μέσα από το μεταλικό μπολάκι. Να τονίσω εδώ πως μόνο το μπέργκερ κοστίζει 6.2 ευρώ αλλά προτιμήσαμε να πάρουμε αυτό των 8.2 που περιελάμβανε σαλάτα Coleslaw (με παραπάνω μαγιονέζα απ'όση περιμένα αλλά καλή) και υπέροχη ψητή πατάτα που δεν ήθελες να τελειώσει.

- Μπέργκερ με μοτσαρέλα και καραμελωμένα κρεμμύδια στα 5.8 ευρώ, χωρίς τα συνοδευτικά δηλαδή. Εδώ το μπιφτέκι αναδείχτηκε περισσότερο αφού "αγκαλιαζόταν" από το τυρί. Για τα υπόλοιπα υλικά (ψωμί, τομάτα, μαρούλι) ισχύει ότι και παραπάνω. Νοστιμότατο και τα καραμελωμένα κρεμμύδια σε ισορροπημένη γλυκύτητα.

- Κόκα Κόλα 250 μλ σε ποτήρι με λεμονάκι στα 2.5 ευρώ.

- Μιλφέιγ με καραμέλα στα 3 ευρώ. Ευπαρουσίαστο, σε ποτήρι. Μου άρεσε πολύ το θρυμματισμένο φύλλο, ήταν τραγανό και φρέσκο ενώ η κρέμα ήταν γλυκή όσο έπρεπε, νόστιμη και αφράτη. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην το φας όλο. Μην περιμένετε το κλασικό μιλφέιγ, είναι κρέμα σε ποτήρι και στη βάση πάλι θρυμματισμένο φύλλο. Το φύλλο άφηνε την αίσθηση ττου καραμελωμένου. Θα ήθελα μια παραλλαγή του να πετύχω κάπου που να έχει πλούσια καραμέλα γάλακτος.

Σύνολο στα 25.3 ευρώ και χορτάσαμε.

Για το σέρβις δεν μπορώ να πω τα καλύτερα, όχι λόγω αντιμετώπισης όμως. Η απόδειξη ερχόταν με οτιδήποτε παραγγέλναμε και ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ, νεράκι σε κανάτα μας προσφέρθηκε μόλις καθήσαμε. Νομίζω πως το προσωπικό ήταν λίγο με τόσο κόσμο, 2 σερβιτόρες αν είδα καλά και ένας βοηθός. Οπότε η αντιμετώπιση δεν μπορούσε να ήταν κάτι παραπάνω από τυπική και διεκπεραιωτική για να προλαβαίνουν.

Κατέληξα πως: Πρόκειται για μια πολύ καλή προσπάθεια που μάλλον την έχει αγκαλιάσει ο κόσμος. Αν έμενα στην περιοχή θα μπορούσα να το κάνω στέκι. Έχουν δώσει βάση στην ποιότητα των υλικών τους που είναι φρεσκότατα και καλοεκτελεσμένα.

Θα τους πρότεινα δημοσιεύσουν και στο facebook τον κατάλογο τους, μόνο καλό θα τους έκανε για να ενημερωθεί και ο κόσμος αλλά και για να του ανοίξει η όρεξη!

Υ. Γ Σε άλλους επισκέπτες μπορεί να φανώ υπερβολικός αλλά έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος από όσα δοκίμασα.

Υ. Γ 2 Το μαγαζί λειτουργούσε παλαιότερα ως Flocafe και ο ιδιοκτήτης του μόλις έληξε η άδεια, αποφάσισε να αλλάξει ριζικά το ύφος της επιχείρησης του με αμερικάνικη κουζίνα, όπως εκείνος προτιμά να γεύεται.

Cafe - Restaurants - Καλλιθέα, Αθήνα

Σημερα 07/02/2016, βρεθηκα για πρωτη φορα στο ΜΟΜΟ στη γειτονικη Καλλιθεα, που ομολογω πως δεν εχω σε πολλη εκτιμηση σαν περιοχη οσο αναφορα τις εξοδους μου, αλλα εννοειται 'γιατι οχι?', παμε για το λεγομενο brunch, οπως μας ειπαν οι υπολοιποι της παρεας που ειχαν την ιδεα να συναντηθουμε εκει νωρις το μεσημερακι της Κυριακης.

Εδω θελω να παρατηρησω πως μου κανει ιδιαιτερη εντυπωση το γεγονος ποσο αντιστροφως αναλογα λειτουργει αυτη η χωρα σε μερικα θεματα. Οσο πιο πολυ φτωχαινουμε και εξαθλιωνομαστε οικονομικα και επαγγελματικα, τοσο πιο πολλες ξενοφερτες, ακριβες, περιττες αλλα απολαυτικες συνηθειες ενστερνιζομαστε στην καθημερινοτητα μας. Να το sushi, να τα cupcake houses με τα πανακριβα γλυκα, να τα μοριακα κοκτειλς, να λοιπον και το brunch... Και βεβαιως μιλαμε για χωρους που οχι απλα δουλευουν, μπορει να περιμενεις και 1 ωρα για να καθισεις. Μπραβο μας που δεν χανουμε το κεφι μας λοιπον!

Για τον χωρο του μαγαζιου θα ελεγα πως διαφερει πολυ σε σχεση με τα γυρω εστιατορια και καφε της περιοχης, που ομολογουμενως δεν εχουν τιποτα να πουν στην πλειονοτητα τους. Ακολουθει το νεο κυμα αμερικανο-βιομηχανικου στυλ, πατωντας σε δοκιμασμενο δρομο δηλαδη μιας και εχει 'πιασει' για τα καλα αυτο το υφος τα τελευταια χρονια σε χωρους εστιασης και μη. Κυριως επικρατει το ξυλο και το τουβλο και παραπεμπει σε αμερικανικο μαγαζι, συμπαθεστατο και ζεστο, χωρις να σου αφηνει τρελλες εντυπωσεις για κατι συγκεκριμενο ομως.

Εκτος απο την κεντρικη σαλα, μπορει καποιος να καθισει στο βαθος στο αιθριο που το μαγαζι το χαρακτηριζει κηπο, ή απεναντι στην πλατεια, κατι που δεν θα το προτεινα γιατι δεν εχει τιποτα παραπανω περα απο κλασσικα τραπεζοκαθισματα, συνεπως ειναι σαν να καθεσαι σε οποιοδηποτε αλλο μαγαζι. Οι τουαλετες ειναι καθαρες και αξιοπρεπεις.

Φτασαμε λοιπον οπως ειπαμε μεσημερι Κυριακης, οπου η περιοχη εσφυζε απο κοσμο που βγηκε να απολαυσει τον χειμωνιατικο ηλιο, η πλατεια γεματη και το ΜΟΜΟ ακομα πιο γεματο! Η μιση παρεα που ειχε φτασει νωριτερα, μας ειπε οτι χρεαστηκε να περιμενει μιση ωρα για να καθισουν. Το καλο ειναι οτι παρολο που εχει συνεχεια και πολυ κοσμο, η διευθυνση δεχεται να κανει κρατησεις, σε αντιθεση με αλλα μαγαζια που δεν το κανουν και δεν μπορεις να προγραμματισεις την εξοδο σου με σιγουρια και χωρις ταλαιπωρια.

Το προσωπικο ηταν επαρκεστατο και πολυ εξυπηρετικο, με μια κυρια μεγαλυτερης ηλικιας που διευθετουσε γρηγορα και με καλη διαθεση οτι χρειαζομασταν που ηταν μαλλον η υπευθυνη. Ακομα και οταν καποια στιγμη συνειδητοποιησαμε πως το ενα ατομο της παρεας ειχε κανει ηδη κρατηση αλλα λογω κακης συνεννοησης αυτοι που εφτασαν πρωτοι δεν το ηξεραν και περιμεναν για τραπεζι ενω το δικο μας ειχε μεινει για ωρα και αδικως δεσμευμενο αφοτου καθισαμε, δεν εδειξε καμια δυσαρεσκεια για αυτο που 'προκαλεσαμε' και μας ειπε απλως πως θα το δωσει αλλου και δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Στη διαθεση του πελατη υπαρχει ενας αρκετα περιεκτικος καταλογος που περιλαμβανει πολυ ενδιαφερουσες εκδοχες burgers, sandwiches, ομελετες φουρνου, hot dogs, σαλατες, σπιτικα γλυκα και ροφηματα. Τις Κυριακες ομως οπως μας ενημερωσαν, σερβιρουν μονο το μενου της τελευταιας σελιδας που αφορα το κομματι του brunch, κατι που δεν μας πτοησε μιας και σε κατι τετοιο προσανατολιζομασταν και οχι σε κυριως πιατα, αφου ειχαμε ολοι ξυπνησει σχετικα αργα και δεν ειχαμε παρει πρωινο, αλλα ουτε πεινουσαμε πολυ. Στο συνολο ημασταν 6 ατομα και οι 5 φαγαμε, ενω ο 6ος πηρε μονο καφε. Το ενα ατομο πηρε αυγά ποσε florentine (με σπανάκι), οι τρεις μας αυγά ποσε Benedict με ζαμπόν μελιού και ο πεμπτος επισης αυγα ποσε με roast beef. Ολα ηταν σερβιρισμενα σε φρεσκοτατο ψωμί brioche.

Για τη μεση πηραμε ενα κεικ καροτου και ενα κεικ σοκολατας με πραλινα. Μαζι με το brunch, προσφερουν δωρεαν γαλλικο καφε, φρεσκος και ευγευστος και (thank God) οχι καμμενος! Τα πιατα ηταν πολυ καλα, φρεσκα και νοστιμα. Σερβιρονται σε ξυλινα πλατω με 3 υποδοχες για μπολακια, που περιειχαν μουσταρδα, σως κοκτειλ και μια ακομα αντιστοιχη σως, με μια λαδοκολα στρωμενη, οπου βαζουν επανω το φαγητο. Αυτο μας προξενησε μια καποια δυσκολια μπορω να πω, διοτι σε μια μικρη πλακε επιφανεια δεν ειναι οτι πιο ευφυες να σερβιρεις αυγα ποσε, που μολις σπασεις τον κροκο προσπαθεις πανικοβλητος να μην τρεξει παντου εξω απο το πλατω το χυμενο μελατο αυγο και να μην γινεις χαλια. Το roast beef επειδη ηταν του συνοδου μου και το δοκιμασα, ηταν επισης πααααρα πολυ καλο.

Το κεικ καροτου ηταν ενα πολυ μικρο κομματακι κεικ, με μια μικρη ποσοτητα υποξινης κρεμας, αλλα δεν μας αρεσε πολυ και παρολο το μικρο μεγεθος του, δεν καταναλωθηκε ολο απο την παρεα. Το κεικ σοκολατας αντιθετα, ηταν ενα τεραστιο και ψηλο κομματι, με 5 στρωσεις σοκολατενιο παντεσπανι και ενδιαμεσα πραλινα, τοσο νοστιμο που οδηγησε σε πηρουνομαχια στο τραπεζι για το ποιος θα προλαβει το περισσοτερο! Ισως αν ητανε λιιιγο πιο ζουμερο θα ηταν ακομα καλυτερο. Θα ηταν εκτιμητεο αν για τα γλυκα μας ειχανε φερει ξεχωριστα κουταλακια ή πηρουνια, ωστε να μην χρησιμοποιουμε τα ιδια για ολα τα πιατα αλμυρα και γλυκα.

Για τα 5 πιατα, τα δυο κεικ και τον cappuccino (οπως ειπαμε οι καφεδες των υπολοιπων μας ηταν προσφορα του μαγαζιου), δωσαμε 42 ευρω. Το κεικ καροτου ειχε 2.20, τα πιατα των αυγων κατα μεσο ορο 6.00 εκαστο και το υπολοιπο αναλογει στον καφε και το κεικ σοκολατας γιατι δεν συγκρατησα τις τιμες τους. Χοντρικα παντως 8 ευρω περιπου το ατομο (για αυτους που φαγαμε) δεν ητανε καθολου ασχημα. Ισως αν ηταν λιγο μεγαλυτερες οι μεριδες θα ηταν καλυτερη η αντιστοιχια μεγεθους/τιμης, αλλα εξισορροπειται με το γεγονος του κερασματος του καφε που εννοειται θα ειχαμε παραγγειλει ετσι κι αλλιως και θα ειχε ανεβασει το συνολο του λογαριασμου ενα 15αρι σιγουρα, οποτε μια χαρα. Βεβαια αν φας κανονικο γευμα, σιγουρα θα δωσεις παραπανω, γι αυτο και βαζω ευρος τιμης 10-16 ευρω.

Δυο γεγονοτα μας χαλασαν λιγο τη διαθεση, Πρωτον οταν ξαφνικα ο συνοδος μου συνειδητοποιησε οτι στο παντελονι του στο σημειο του γονατου ειχε κολλησει μια τεραστια μασημενη τσιχλα που βρισκοταν κολλημμενη στην κατω πλευρα του τραπεζιου απο ενα γαιδουρι που προφανως ειχε κατσει πριν απο εμας, αλλα δεν θα εδινα καμια ευθυνη στο μαγαζι γιατι μεταξυ μας τωρα, ποιος θα κοιταξει κατω απο τα τραπεζια για τσιχλες? Το δευτερο ητανε οτι το ποτηρι του νερου μου και ενος αλλου της παρεας μυριζαν εντονα αυγο.

Σε γενικες γραμμες, μειναμε ευχαριστημενοι και με την πρωτη ευκαιρια θα το ξαναεπισκευτουμε, εχοντας στοχο αυτη τη φορα τα προωθημενα και πολυσυζητημενα burgers και τα melt cheese sandwiches.

Cafe - Restaurants - Καλλιθέα, Αθήνα

Κυριακή νωρίς το μεσημέρι και μετά από κράτηση το ίδιο πρωί, 2 άτομα επισκεφθήκαμε το ΜΟΜΟ για brunch. Το παρκάρισμα στα γύρω στενά μου φάνηκε λίγο πιο έυκολο από το να κερδίσεις το τζόκερ. Υπομονή και κάτι θα βρείτε, αν δεν έχετε πρόβλημα να περπατήσετε 5-10 λεπτά...

-----Χώρος - Ατμόσφαιρα (2/4)-----

Η κράτηση αφορούσε πάσο, αφού δε θέλαμε να ρισκάρουμε τον εξωτερικό χώρο στην πλατεία, παρόλο που η μέρα ήταν ιδανική. Γιαυτό και η βαθμολογία μου θα αφορά εξ' ολοκλήρου τον εσωτερικό χώρο.

Μπαίνοντας είδα 2 χώρους. Τον κυρίως χώρο με τα τραπέζια, την κουζίνα και το μπαρ και έναν φωτεινό διάδρομο με μικρά τραπεζάκια στο πλάι, με το μεγάλο πάσο να έχει και την ιδιότητα του διαχωριστικού. Παντού επικρατεί το ξύλο, όμως ο χώρος δε με ενθουσίασε και δε θα έλεγα ότι είναι το ατού του μαγαζιού. Αρκετό σκοτάδι από τη μία με τα τραπέζια να είναι πολύ κοντά μεταξύ τους, ενώ ο διάδρομος δεν ταίριαζε με το υπόλοιπο ύφος και έμοιαζε περισσότερο σαν μια αυλή που έκλεισε λίγο πρόχειρα για να επεκτείνει το χώρο. Το πάσο ήταν ωραίο και άνετο, ενώ το τσιγάρο δυστυχώς επικρατούσε. Καφές, brunch και τσιγάρο ταίριαζαν ανέκαθεν στην Ελλάδα...
Οι τουαλέτες χρήζουν επιγόντως φροντίδας. Η οσμή θύμιζε τουαλέτες ΙΚΑ, όχι από άποψη καθαριότητας, αλλά μάλλον τα υδραυλικά είχαν τα θέματά τους λόγω παλαιότητας.

-----Γεύση (3/4)-----

Ό, τι δοκιμάσαμε ήταν αρκετά νόστιμο και το απολαύσαμε. Πήραμε:

Jimmy's sandwich, φρυγανισμένο ψωμί toast με βάση το κοτόπουλο πανέ.
Νόστιμο. 3/4

Πίτα ημέρας, ήταν πατατόπιτα με μανητάρια και μπείκον. Ωραία, αλλά λίγο αλμυρή. Το ξέρω ότι είχε φτιαχτεί από το πρωί αλλά θα την ήθελα λίγο πιο φρέσκια. 2,5/4

Από brunch επιλέξαμε, αυγά benedict με σάλτσα bearnaise, εξαιρετικά αυγά ποσέ πάνω σε 2 φρυγανισμένα ψωμάκια με μπείκον, περιχυμένα από πολύ ωραία σάλτσα bearnaise. Σαν συνοδεία υπήρχαν 3 διαφορετικές, πειραγμένες σάλτσες, μουστάρδας, μαγιονέζας και κηπουρού. Και οι 3 πολύ καλές. 4/4

Pancakes, 4 στον αριθμό, μαζί με μερέντα, μαρμελάδα, μέλι. Κλασικές τηγανίτες, ζεστές και νόστιμες. 4/4

Μαζί με το brunch προσφερόταν γαλλικός καφές, μέτριος 2/4.

-----Εξυπηρέτηση (4/4)-----

Το service και η κουζίνα δούλευαν ρολόι. Παρόλο που το μαγαζί ήταν γεμάτο και η κουζίνα είχε πάρει φωτιά, δεν καθυστέρησε τίποτα να έρθει.

-----VFM (4/4)-----

Λογαριασμός με απόδειξη κανονικότατα που ήρθε μαζί με το brunch, λίγο κάτω από 20 euro. Για ότι φάγαμε νομίζω ότι ήταν πολύ τίμιος.

Για όλα τα παραπάνω και αν παραβλέψουμε το μέτριο χώρο θα ξαναπήγαινα και μάλλον θα επιχειρούσα την επόμενη φορά να κάτσω στην πλατεία. Δεν ξέρω αν αξίζει να έρθει κάποιος από μακρυά, αλλά για τους κοντινούς είναι μια καλή Κυριακάτικη επιλογή.

Cafe - Restaurants - Καλλιθέα, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε 4 άτομα Σάββατο μεσημέρι το έν λόγω cafe-bar για brunch (aka τρώω τον άμπακο νωρίτερα απ΄ότι συνήθως).

----------
Ο χώρος σαν πρώτη εντύπωση (και μεσημέρι Σαββάτου) μόλις μπαίνεις σου δίνει την αίσθηση του "μπουκωμένου". Πολλά τραπεζάκια, πολύ κοντά, πολύ βαβούρα. Industrial style διακόσμηση, όμορφος χώρος που χωριζόταν στην κεντρική σάλα που καθίσαμε εμείς και σε ένα δεύτερο μακρόστενο χώρο που δεν πήγα να τον δω. Στο βάθος της κύριας σάλας είχε μια όμορφη και σχετικά μεγάλη μπάρα, όπως και στο πλάι της σάλας.

Είχαμε κάνει μια κράτηση νωρίτερα παρολαυτά το τραπέζι που μας κράτησαν ήταν δίπλα στο πάσο των καφέδων οπότε είχαμε πολλά πέρα-δώθε αλλά χωρίς να ενοχλούν.

----------
Άμεσοι, γρήγοροι, ευγενικοί και χαμογελαστοί. Άν και είχε πολύ κόσμο δεν έχουμε κανένα παράπονο. Χαρακτηριστικότερο παράδειγμα το οτι παραγγείλαμε μια μπύρα και ζητήσαμε να έρθει με το φαγητό και όχι άμεσα. Και ήρθε χωρίς να την ξαναζητήσουμε!!!! Δε μου χει ξανατύχει

----------
Δοκιμάσαμε-φάγαμε αρκετά πιάτα και μπορώ να πω οτι γενικά μείναμε αρκετά ευχαριστημένοι.

- Τα sandwich αν και δεν ήταν μεγάλα ήταν πολύ γευστικά και προτότυπα.

- Τα haute dog (έτσι τα ονομάζουν) απο την άλλη ήταν και γευστικά και μεγάλα.

- Αδιάφορο ορεκτικό η πατάτα με chili con carne που ήταν πολύ μικρούλα και δε θα την ξαναπροτιμούσα ώς επιλογή.

- Αδιάφορη μάλλον και η ομελέτα με τυπί, bacon και μανιτάρια που ήρθε σε πίλινο και ήταν στο φούρνο. Ελαφριά αλλά κάτι τις έλειπε.

- Από γλυκά δοκιμάσαμε cheesecase σε βάση απο μπισκότα oreo. Και αυτό πολύ καλό.

VfM
----------
Τα παραπάνω, μαζί με μία erdinger μικρή, 2 ποτήρια λευκό κρασί και μία βαρελίσια pils κόστισαν 58 euro. Λίγα δεν είναι για sandwich και hot-dog, αλλά είναι σχετικά καλά γιατί μας άρεσε γενικά το φαγητό και ήταν και κάτι διαφορετικό. Αν φας μόνο ένα sandwich / haute dog λογικά θα σου έρθει κάτω απο 10 euro/ατομο. Με κάποιο ορεκτικό τα ανέβεις κλίμακα.

Θα ξαναπάω, να δοκιμάσω το burger που αν και μου φάνηκε μικρό, το δα να περνά απο πάνω μου πολλές φορές και το λιμπίστικα.

Cafe - Restaurants - Καλλιθέα, Αθήνα

Ειναι ενα μαγαζί διαφορετικό απο ολα τ αλλα της Καλλιθεας... Με ωραίο κηπο για το καλοκαιρακι και στα χρωματα του ξυλου στο εσωτερικο του.. Μαζευει normal κοσμο και ειναι μια πολυ καλη επιλογη, ειδικα για καθημερινες.. Το προσωπικο του ειναι εξαιρετικα ευγενικο!

Εχει πολυ προσεγμένη κουζίνα. Τα σαντουιτσακια με κοτοπουλο ειναι νοστιμότατα σε ολες τις εκδοχές τους. Συμπαθητικα ειναι και τα κοτοπουλακια με σουσαμι καθως κ η γεμιστη με τσενταρ πατατα. Η σαλατα κοτοπουλο χρειάζεται λιγο παραπάνω dressing γιατί την προηγούμενη φορα τη βρηκαμε λιγο στεγνη, ενω η κρυα σαλατα ζυμαρικών ειναι απλως καλη.

Ομορφα και πρωτοτυπα ειναι και τα επιδορπια που εχει. Εν κατακλειδι ειναι ενα μαγαζί στην Καλλιθέα που χρειαζοταν και ελειπε απο την περιοχή γι αυτό αλλωστε εχει γινει και στεκι, μαζευοντας αρκετο κοσμο.

Cafe - Restaurants - Καλλιθέα, Αθήνα

Νομίζω οτι ειναι ενα μαγαζι που ελειπε απο την περιοχη και προσφερει κατι παραπανω απο τα συνηθισμενα πια και πολυδιαφημισμενα burger-cafe. Εξαιρερικα τα σαντουιτσ με roast beef!

Το περιβαλλον στον πισω κηπο πολυ ομορφο για το καλοκαιρι και την ανοιξη. Μεσα λιγο στενο αλλα συμπαθητικο με απλο ντεκορ.

Κατι που δεν μου αρεσε και θα ελεγα μου φανηκε μαλλον δυσαρεστο, ηταν η επιλογη της μουσικης που ηταν αχρωμη και μαλλον ενοχλητικη σε ενα σημειο.

Χρήσιμη;
Cafe - Restaurants - Καλλιθέα, Αθήνα

Εξαιρετικό με μια λέξη. Τα έχει όλα. Πολύ νόστιμα φαγητά, χορταστικές μερίδες, ενδιαφέροντες κι ασυνήθιστοι συνδυασμοί σε απλά πράγματα π. χ. τοστ ή μπέργκερ ή χοτ ντογκ, πολύ καλή ποιότητα φαγητού και γλυκών.

Ο χώρος, ιδιαίτερα η μέσα αυλή θυμίζει αυλή σπιτιού στην επαρχία με ξύλινα τραπεζάκια, φαναράκια, δέντρα. Η εξυπηρέτηση πολύ καλή. Πολύ καλή σχέση τιμής-ποιότητας-ποσότητας. Θα μπορούσε να βελτιώσει τον εξωτερικό χώρο του επί της πλατείας που είναι σχετικά τυπικός κι αδιάφορος. Καλή θα ήταν και μια μεγαλύτερη ποικιλία στις μπύρες.

Εν κατακλείδι μια πολύ καλή πρόταση για καφέ, φαγητό και ποτό στην Καλλιθέα.

Χρήσιμη;