Ανοιχτό καθημερινά από το πρωί.

27 Ιουν 2018

Είχα την τύχη να είμαι ο πρώτος που έβαλε τη ΜΟΜΟ στο χάρτη του a4f πριν από 5 και βάλε χρόνια, ίσα που είχε ανοίξει, και θεωρώ ότι, καθώς την επισκεφθήκαμε έκτοτε αρκετές φορές, ενίοτε μάλιστα καλύπτοντας με τα πόδια την απόσταση από το σπίτι μας στη Νέα Σμύρνη, έχω υποχρέωση, παρά το πλήθος των επαινετικών κριτικών που εξακολουθούν να αναρτώνται σε τακτά χρονικά διαστήματα, να περιγράψω περιληπτικά γιατί η ΜΟΜΟ είναι, όπως γράφουν αρκετοί φίλοι, το καλύτερο που έχει να προσφέρει η Καλλιθέα σε all day κατάσταση.

Η πρόοδος που έχει κάνει η ΜΟΜΟ όλα αυτά τα χρόνια οφείλεται στις συνεχείς βελτιώσεις στο χώρο άλλα κυρίως στο μενού. Μόνο το θέμα της στάθμευσης παραμένει αγκάθι, αλλά εδώ είναι Καλλιθέα, οπότε άλλα λόγια ν’ αγαπιόμαστε (σταθερά 7 στα 10).

Ο χώρος, που περιγράφεται τέλεια από το φίλο Vaggg, με το ρουστίκ χειμωνιάτικο μέρος με την ανοικτή κουζίνα και το σκούρο ξύλο να κυριαρχεί παντού και τον υπέροχο αυθεντικό κήπο με το καμαράκι του μπαρ στο βάθος, χωρίς υπερβολή από τους καλύτερους της Αθήνας, με γλυκύτατο φωτισμό, που χωρά ίσως και 120 άτομα σε άνετα τραπέζια με βολικά καθίσματα, κάνει τη ΜΟΜΟ στέκι παντός καιρού, κάτι που λίγα μαγαζιά μπορούν πραγματικά να προσφέρουν. Είναι το μαγαζί της παρέας, λίγο θορυβώδες είναι αλήθεια, όμως με την ποικιλία σε ποτά και φαγητά σε εξαιρετική ποιότητα και πολύ σωστές τιμές ευνοεί την αυθόρμητη επιλογή όποια ώρα της ημέρας κι αν είναι. Κρατήσεις νομίζω ότι δέχονται.

Τώρα μάλιστα που έβαλε και brunch στο μενού του έγινε ακόμα πιο ελκυστικό. Για να είμαι ειλικρινής, μόνο στη ΜΟΜΟ και στο ΖΑΜΡΑΝΟ του Ψυρρή έχω επιτρέψει στον εαυτό μου να παρασυρθεί στην απόλαυση της αμερικανιάς της εποχής, οπότε σ’ αυτό το σημείο η άποψή μου ενέχει σημαντικό ποσοστό αβεβαιότητας.

Ο κατάλογος είναι λίγο στριμωγμένος, νομίζω όμως ότι είναι συνειδητή επιλογή, η ΜΟΜΟ δεν μεγαλοδείχνει και δεν μεγαλοπιάνεται. Λίγα (τρόπος του λέγειν) και καλά. Να εστιάσετε την προσοχή σας στα melt cheese σάντουϊτς (μέχρι 6 ευρώ) και στα ευφάνταστα, όπως φαίνεται από το όνομα που διάλεξαν, haute dogs (επίσης μέχρι 6 ευρώ). Αν πεινάτε περισσότερο και δεν είστε meat lover, η σίγουρη επιλογή, που επίσης δεν απαντάται συχνά στην Αθήνα, είναι τα mac & cheese (μέχρι 8 ευρώ). Αν πάλι χωρίς κρέας δε θεωρείτε ότι έχετε φάει, τότε ένα από τα πολλά και εν μέρει ευρηματικά burger (6 ευρώ ορφανά, 8 με πατατούλες ή σαλάτα coleslaw) είναι σίγουρη επιλογή. Αν ο καιρός είναι κρύος, δεν το συζητώ, θα ξεκινήσετε ή θα αρκεσθείτε με μια σούπα ημέρας.

Το περιβάλλον στη ΜΟΜΟ οδηγεί είτε σε κάποιο κοκτέιλ είτε σε μπυρίτσα. Εκεί λοιπόν, surprise surprise, θα δοκιμάσετε μια από τις καλύτερες ντόπιες μπύρες, την απαστερίωτη βαρελίσια ΑΘΗΝΕΟ, δροσιστική, αρωματική, με γεμάτη γεύση, μου θύμισε μια καινούρια μπύρα της PSCHORR που δοκίμασα πρόσφατα στον ERICH στο Μαρούσι.

Το σέρβις έχει βελτιωθεί πολύ, στο σημείο αυτό θα διαφωνήσω με αρκετούς από τους προλαλήσαντες, έχει όμως σίγουρα να κάνει με την ώρα και τη μέρα. Με το καλωσόρισμα ποτήρια με παγάκια και μπουκάλι με νερό στο τραπέζι. Και για να μη λέτε ότι όλα καλά τα λέω: Στην πληρωμή εφαρμόστηκε η μέθοδος της προφορικής απαγγελίας του ποσού, με πολύ χαμόγελο, αλλά η κάρτα που έβγαλα για να πληρώσω χάλασε το σχέδιο.

Με κόστος γύρω στα 10, το πολύ 15 ευρώ το άτομο, η ΜΟΜΟ εντάσσεται στην κατηγορία των τίμιων μαγαζιών. Σας συνιστώ να της δώσετε μια ευκαιρία, ίσως για κυριακάτικο brunch. Δεν θα το μετανιώσετε, και θα παρκάρετε πολύ πιο εύκολα.
576 λέξεις

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη fratello.

03 Απρ 2018

Μία αγαπημένη συνήθεια των Αμερικανών έφτασε και στη χώρα μας και κάνει θραύση πλέον. Όλες οι καφετέριες «που σέβονται τον εαυτό τους» έχουν προσθέσει μενου brunch. Κατά πόσο βέβαια, όλο αυτό είναι μακρυά ή κοντά στις δικές μας συνήθειες, αποτελεί ερώτημα. Πόσοι πίνουν τον καφέ τους χωρίς κάτι συνοδευτικό? Πόσοι δεν τρώνε κάτι μεταξύ του πρωινού και του μεσημεριανού?

Όπως και να έχει εγώ αγαπώ τα Σαββατοκύριακα που μπορώ να ξυπνήσω χαλαρά, να πάρω την παρέα μου και να πάμε να "αράξουμε" τρώγοντας, πίνοντας και κουτσομπολεύοντας.
Μια τέτοια (σπάνια) Κυριακή χωρίς αγωνιστικές και επαγγελματικές υποχρεώσεις, ψάχναμε ένα μαγαζί όχι πολυ μακρυά να για brunch.

Σε μία σύντομη αναζήτηση στο αγαπημένο ask4food έπεσα πάνω στο momo η περιοχή μας βόλευε πολύ, οι κριτικές ήταν ενθαρρυντικές, προσπάθησα να τους βρω τηλεφωνικώς, ούτως ώστε να μπορέσω να κάνω κράτηση, αλλά δεν τα κατάφερα, φίλη όμως που μένει σε απόσταση αναπνοής πήγε λίγο νωρίτερα και κράτησε τραπεζάκι.
Βρίσκεται σε πολύ κεντρικό σημείο της Καλλιθέας, το παρκάρισμα για μας δεν απετέλεσα πρόβλημα Κυριακή μεσημέρι.

Ο χώρος είναι μεγάλος, με τραπέζια στην πλατεία, στην όμορφη αυλή, στον εσωτερικό χώρο και στο διάδρομο που ενώνει την αυλή με τον εσωτερικό χώρο. Εμείς τη συγκεκριμένη μέρα βρήκαμε τραπεζάκι στον εσωτερικό χώρο, έτσι είχαμε τη δυνατότητα να βλέπουμε την κουζίνα τους, χωρίς να είναι άσχημα και εκεί, θα πρότεινα να επιλέξετε την αυλή, εάν έχετε τη δυνατότητα.

Η εξυπηρέτηση είχε θεματάκια, πχ για να καταφέρουμε να πιούμε νερό πέρασε μιση ώρα, για να έρθει τασάκι, άλλο τόσο, ο «δωρεάν» συνοδευτικός καφές του ενός πιάτου κάπου ξεχάστηκε και έπρεπε να το υπενθυμίσουμε. Διεκπεραιωτική θα τη χαρακτήριζα, με κακές στιγμές, βέβαια κάτσαμε και εμείς εκεί με τις ώρες.
Το μενού τους έχει πολλές επιλογές, υπάρχει ξεχωριστή καρτέλα για brunch(μέχρι τις 17.00), κατά τα άλλα τα πιάτα τους προσφέρουν αρκετές επιλογές για όλες τιως ώρες της ημέρας.

Δοκιμάσαμε:
-αυγα scrambled με ζαμπόν, μια σως μελιου πάνω σε ψωμάκι brioche, συνοδεύεται απο 3 σως και είναι αρκετά νόστιμο, προτείνεται.
-αλμυρο κέικ με πιπεριές, τυριά, αυγό και μαρμελάδα μπέικον, γενναία μερίδα, που δεν κατάφερα να τελειώσω, επιλέξτε το εάν σας αρέσουν τέτοιου είδους εδέσματα.
-σάντουιτς με κοτόπουλο(Χ2), μεγάλη μερίδα, θα μπορούσε να συνοδεύεται από κάτι, πχ λιγη σαλάτα ή ενα ντιπάκι κλπ, νόστιμο θα το χαρακτήριζα, μου έβγαζε όμως έντονη λιπαρή γεύση, δε θα το επέλεγα.
-pancakes, συνοδεύονται με πραλινα, δική τους μαρμελάδα φράουλα και maple syrup, 4τμχ λεπτά, νόστιμα, τα ευχαριστήθηκα πολύ.
-κρουασάν γεμιστό με πραλίνα, δε δοκίμασα, το ατομο που το πήρε το χαρακτήρισε μέτριο και κρύο.
Ήπιαμε τους 3 καφέδες που συνοδευαν τα πιάτα και έναν ακόμη.

Δώσαμε περίπου 7ευρώ το άτομο(4 άτομα) για τα παραπάνω πιάτα μείναμε αρκετά ικανοποιημένοι, από το γευστικό αποτέλεσμα, θεωρώ ότι η κοστολόγηση είναι τίμια.

Θέλει βελτίωση οπωσδήποτε στο σέρβις. Προσωπικά δύσκολα θα το επέλεγα ξανά, κυρίως γιατί τα ελεύθερα σκ είναι λίγα και θα ήθελα να δοκιμάσω άλλα μαγαζιά...

Πιθανόν όμως για τη γύρω περιοχή να είναι η καλύτερη επιλογή.

Nα ευχηθώ Καλό Πάσχα σε όλους και καλή Ανάσταση.

26 Απρ 2018

Το ΜΟΜΟ αποτελεί μια σταθερή επιλογή για έξοδο στην Καλλιθέα και το έχω επισκεφθεί πολλές φορές. Βρίσκεται στην πλατεία Κύπρου, στο κεντρικότερο σημείο δηλαδή της περιοχής, σε ένα όμορφο περιβάλλον και προσφέρει πολύ νόστιμα πιάτα.

Ο χώρος είναι χωρισμένος στην μέσα αίθουσα, στην οποία δεν έχει τύχει να καθίσω ποτέ. Στο πλάι υπάρχει ένας μακρύς διάδρομος με λίγα τραπεζάκια των 2 ατόμων και έναν μεγάλο πάγκο. Το δυνατό ωστόσο σημείο του ΜΟΜΟ είναι η πίσω αυλή με τα πολλά δέντρα, πραγματικά ξεχνάς που βρίσκεσαι.

Έχω πάει πολλές φορές μετά τη δουλειά και έχω δοκιμάσει αρκετά πιάτα, ιδίως από τα burgers, τα οποία πραγματικά είναι πολύ νόστιμα, ενώ συνοδεύονται με μια μικρή χρέωση και από πατάτες και σαλάτα coleslaw. Ιδιαίτερα είναι και τα πιάτα με λουκάνικο σε ψωμάκι, αλλά και κάποιες σαλάτες.

Την τελευταία φορά, λίγο πριν τις γιορτές του Πάσχα πήγα πρώτη φορά για brunch και πήραμε αβγά benedict, αλμυρά cakes καλαμποκιού με κρέμα gorgonzola, pancakes με πραλίνα, μαρμελάδα φράουλα και maple syrup και γλυκό cake ημέρας, με λευκή κρέμα και κομματάκια λευκής σοκολάτας. Και αυτά τα πιάτα ήταν νόστιμα, πιστεύω ωστόσο ότι οι επιλογές σε burgers κλπ. ξεχωρίζουν.

Για τα παραπάνω 4 πιάτα πληρώσαμε περίπου 20 €, μαζί με 2 καφέδες φίλτρου που έρχονται δωρεάν μαζί με το brunch. Οι τιμές επομένως είναι αρκετά λογικές. Σας το προτείνω!!

20 Δεκ 2017

Επίσκεψη στις 17/12

Το Momo είναι ένας all day χώρος στο κέντρο της Καλλιθέας, κοντά στην πλατεία Κύπρου. Αν πάτε από τη διευθυνση που έχει καταχωρηθεί στο ask4food θα αντικρύσετε.. μια ωραία διπλοκατοικία! Και αυτό γιατί το Momo είναι στη Σαπφούς μεν αλλά στο νούμερο 95 και όχι στο 96.

Ο χώρος έχει περιγραφεί πολύ εύγλωττα από όλους τους προηγούμενους χρήστες (μου άρεσαν ιδιάιτερα οι κριτικές των Vaggg και Anna7). Είναι κατά τη γνώμη μου πολύ ωραίος, με τις τρεις "περιοχές" που μπορεί να κάτσει ο θαμώνας, δηλαδή την κυρίως αίθουσα, τον πλαινό διάδρομο (αρκετά ευρύχωρο, και σκεπασμένο με νάυλον), αλλά και τον ανοικτό κατά τα 2/3 οπίσθιο χώρο( στο βάθος κήπο! ).

Το φαγητό κινείται σε american style επιρροές με burgers και hot dogs (ή haute dogs όπως αναγράφεται στον κατάλογο) να κυριαρχούν συνεπικουρούμενα από melt cheese sandwiches, σαλάτες, σούπα της ημέρας. Έχει επιλογές γλυκών και κέικ και φυσικά coctail που θα ικανοποιήσουν όλες τις επιλογές.

Εμείς πήραμε μια σούπα της ημέρας που ήταν σούπα με κρουτόν και bacon ωραία και ικανοποιητική μερίδα, ενα ορεκτικό φρυγανισμένο ψωμί με λιωμενο cheddar (υπάρχει και η επιλογή της μοτσαρέλας) και δύο burger ένα με σως γκοργκονζόλα και ένα με μαρμελάδα bacon (! ). Kαι τα δύο ήταν μεγάλα και χορταστικά. Η μαρμελάδα bacon ήταν αρκετά νόστιμη σαν επιλογή, μια και δεν την είχα ξαναδοκιμάσει.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή και με χαμόγελο. Οι σερβιτόροι αλλά και οι κυρίες (ιδιοκτήτριες) με τις οποίες ήρθα σε επαφή ήταν με χαμογελο και διάθεση να εξυπηρετήσουν.

Για τα παραπάνω συν μια μπύρα ελληνική βαρέλι και μια coca cola ήρθε στα 32 ευρώ, τιμή πολύ καλή για αυτά που φάγαμε. Και φυσικά η απόδειξη κανονικά στο τραπέζι.

Αν θα το πρότεινα και αν θα ξαναπήγαινα? Χωρίς δεύτερη σκέψη εμφατικά ναι. Μου άρεσε και η ατμόσφαιρα και το φαγητό, οπότε είναι μια τίμια επιλογή.

ΥΓ Όπως είπε και ο Vagelis και για εμένα πήγε καιρός από την τελευταία δημοσίευση. Αλλά πάντα χαίρομαι να διαβάζω τις γευστικές περιπέτειες όλων, ιδιαίτερα όσων έχω γνωρίσει και από κοντά!

13 Δεκ 2018

Εχοντας ηδη επισκευθει το Μομο 4 φορες αποφασισα να γραψω μια κριτικη εχοντας πλεον σφαιρικη εικονα για το μαγαζι αυτο. Ο χωρος ειναι πολυ συμπαθητικος και προσεγμενος με μια βιομηχανικη διακοσμιση θα ελεγα. Το κυριοτερο μειον του ειναι το ποσο κοντα ειναι τα τραπεζια το ενα με το αλλο. Δοκιμασα αρκετα πραγματα σε σνακ οπως το πρωινο μομο στα 3ε που ειναι ενα ικανοποιητικο κρουασαν με 3 ντιπ βουτυρο μαρμελαδα φραουλα και μερεντα, τα burger του ειναι ικανοποιητικα επισης. Η ομελετα φουρνου με αφησε ψιλοαδιαφορο... Το μεγαλυτερο προβλημα που θεωρω πως εχει το Μομο ειναι η νοοτροπια του σερβις. Αν και ξεθαρα φαινονται οι αυτοματισμοι και η ταχυτητα του εχει ενα πολυ μεγαλο μειον στην νοοτροπια. Αγελαστοι, που δεν λενε στην υγεια σας η καλη σας ορεξη σε σερβιρουν σαν να σου κανουν χαρη η τους χρωστας. Με εξαιρεση μια μονο κοπελα που μας σερβιρε την πρωτη φορα στον πισω χωρο. Επισης εχω παρατηρησει επιλεκτικο σερβις που σημαινει πως σε πολυ συγκεκριμενους πελατες δειχνουν ενδιαφερον που προφανως η ειναι γνωστοι η αφηνουν καλα τιπς... Δεν θα σταματησω να το επισκεπτομαι λογω των εδεσματων και του ωραιου καφε (, με εξαιρεση τον ελληνικο 3/3 σπασμενο καιμακι, ) μεχρι τουλαχιστον καταντησει κουραστικο να με σερβιρουν λες και μ κανουν και χαρη...

25 Οκτ 2018

Την προηγούμενη εβδομάδα πήγαμε για μπραντς στο momo στην καλλιθέα, εγώ και η φίλη μου, κατα τις 2 το μεσημέρι.

Τραπεζάκια μέσα στο μαγαζί, πίσω στην αυλή και έξω. Το μαγαζί είχε πολύ κόσμο. Υπήρχαν όμως αρκετά τραπέζια που ήταν άδεια και όταν πήγαμε να κάτσουμε οι σερβιτόροι μας είπαν πως είναι για κράτηση.

Έτσι αναγκαστήκαμε να περιμένουμε στην αναμονή με άλλες 2-3 παρέες μπροστά μας.
Όταν τελικά άδειασε ένα τραπέζι μας έβαλαν να κάτσουμε. Το συγκεκριμένο τραπέζι ήταν σε διάδρομο με αποτέλεσμα να πηγαινοέρχονται από πάνω μας συνέχεια πελάτες-σερβιτόροι κλπ κλπ.

Από τον κατάλογο πήραμε αλμυρο κέικ με πιπεριές, τυριά, αυγό και μαρμελάδα μπέικον, αυγα με Portobello μανιταρια τυρια και σαλάτα, έναν καφέ και έναν χυμό. Το πρώτο πιάτο δε μας ενθουσίασε, σε αντίθεση με το δεύτερο. Οι ποσότητες δεν ήταν μεγάλες.

Οι τιμές ήταν πολύ καλές.

Η γενική εντύπωση που μας άφησε ήταν πως είχε όχι και τόσο καλό φαγητό, καλές τιμές, ικανοποιητικό σερβις, ποικιλία στον κατάλογο και ωραία αυλή (που όμως δεν κάτσαμε καθώς δεν είχε τραπέζι).

Θα το ξαναεπισκεφτούμε καθώς θέλουμε να του δώσουμε ακόμη μια ευκαιρία.