Ανοιχτό καθημερινά από το πρωί.

27 Ιουν 2018

Είχα την τύχη να είμαι ο πρώτος που έβαλε τη ΜΟΜΟ στο χάρτη του a4f πριν από 5 και βάλε χρόνια, ίσα που είχε ανοίξει, και θεωρώ ότι, καθώς την επισκεφθήκαμε έκτοτε αρκετές φορές, ενίοτε μάλιστα καλύπτοντας με τα πόδια την απόσταση από το σπίτι μας στη Νέα Σμύρνη, έχω υποχρέωση, παρά το πλήθος των επαινετικών κριτικών που εξακολουθούν να αναρτώνται σε τακτά χρονικά διαστήματα, να περιγράψω περιληπτικά γιατί η ΜΟΜΟ είναι, όπως γράφουν αρκετοί φίλοι, το καλύτερο που έχει να προσφέρει η Καλλιθέα σε all day κατάσταση.

Η πρόοδος που έχει κάνει η ΜΟΜΟ όλα αυτά τα χρόνια οφείλεται στις συνεχείς βελτιώσεις στο χώρο άλλα κυρίως στο μενού. Μόνο το θέμα της στάθμευσης παραμένει αγκάθι, αλλά εδώ είναι Καλλιθέα, οπότε άλλα λόγια ν’ αγαπιόμαστε (σταθερά 7 στα 10).

Ο χώρος, που περιγράφεται τέλεια από το φίλο Vaggg, με το ρουστίκ χειμωνιάτικο μέρος με την ανοικτή κουζίνα και το σκούρο ξύλο να κυριαρχεί παντού και τον υπέροχο αυθεντικό κήπο με το καμαράκι του μπαρ στο βάθος, χωρίς υπερβολή από τους καλύτερους της Αθήνας, με γλυκύτατο φωτισμό, που χωρά ίσως και 120 άτομα σε άνετα τραπέζια με βολικά καθίσματα, κάνει τη ΜΟΜΟ στέκι παντός καιρού, κάτι που λίγα μαγαζιά μπορούν πραγματικά να προσφέρουν. Είναι το μαγαζί της παρέας, λίγο θορυβώδες είναι αλήθεια, όμως με την ποικιλία σε ποτά και φαγητά σε εξαιρετική ποιότητα και πολύ σωστές τιμές ευνοεί την αυθόρμητη επιλογή όποια ώρα της ημέρας κι αν είναι. Κρατήσεις νομίζω ότι δέχονται.

Τώρα μάλιστα που έβαλε και brunch στο μενού του έγινε ακόμα πιο ελκυστικό. Για να είμαι ειλικρινής, μόνο στη ΜΟΜΟ και στο ΖΑΜΡΑΝΟ του Ψυρρή έχω επιτρέψει στον εαυτό μου να παρασυρθεί στην απόλαυση της αμερικανιάς της εποχής, οπότε σ’ αυτό το σημείο η άποψή μου ενέχει σημαντικό ποσοστό αβεβαιότητας.

Ο κατάλογος είναι λίγο στριμωγμένος, νομίζω όμως ότι είναι συνειδητή επιλογή, η ΜΟΜΟ δεν μεγαλοδείχνει και δεν μεγαλοπιάνεται. Λίγα (τρόπος του λέγειν) και καλά. Να εστιάσετε την προσοχή σας στα melt cheese σάντουϊτς (μέχρι 6 ευρώ) και στα ευφάνταστα, όπως φαίνεται από το όνομα που διάλεξαν, haute dogs (επίσης μέχρι 6 ευρώ). Αν πεινάτε περισσότερο και δεν είστε meat lover, η σίγουρη επιλογή, που επίσης δεν απαντάται συχνά στην Αθήνα, είναι τα mac & cheese (μέχρι 8 ευρώ). Αν πάλι χωρίς κρέας δε θεωρείτε ότι έχετε φάει, τότε ένα από τα πολλά και εν μέρει ευρηματικά burger (6 ευρώ ορφανά, 8 με πατατούλες ή σαλάτα coleslaw) είναι σίγουρη επιλογή. Αν ο καιρός είναι κρύος, δεν το συζητώ, θα ξεκινήσετε ή θα αρκεσθείτε με μια σούπα ημέρας.

Το περιβάλλον στη ΜΟΜΟ οδηγεί είτε σε κάποιο κοκτέιλ είτε σε μπυρίτσα. Εκεί λοιπόν, surprise surprise, θα δοκιμάσετε μια από τις καλύτερες ντόπιες μπύρες, την απαστερίωτη βαρελίσια ΑΘΗΝΕΟ, δροσιστική, αρωματική, με γεμάτη γεύση, μου θύμισε μια καινούρια μπύρα της PSCHORR που δοκίμασα πρόσφατα στον ERICH στο Μαρούσι.

Το σέρβις έχει βελτιωθεί πολύ, στο σημείο αυτό θα διαφωνήσω με αρκετούς από τους προλαλήσαντες, έχει όμως σίγουρα να κάνει με την ώρα και τη μέρα. Με το καλωσόρισμα ποτήρια με παγάκια και μπουκάλι με νερό στο τραπέζι. Και για να μη λέτε ότι όλα καλά τα λέω: Στην πληρωμή εφαρμόστηκε η μέθοδος της προφορικής απαγγελίας του ποσού, με πολύ χαμόγελο, αλλά η κάρτα που έβγαλα για να πληρώσω χάλασε το σχέδιο.

Με κόστος γύρω στα 10, το πολύ 15 ευρώ το άτομο, η ΜΟΜΟ εντάσσεται στην κατηγορία των τίμιων μαγαζιών. Σας συνιστώ να της δώσετε μια ευκαιρία, ίσως για κυριακάτικο brunch. Δεν θα το μετανιώσετε, και θα παρκάρετε πολύ πιο εύκολα.
576 λέξεις

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη fratello.

03 Απρ 2018

Μία αγαπημένη συνήθεια των Αμερικανών έφτασε και στη χώρα μας και κάνει θραύση πλέον. Όλες οι καφετέριες «που σέβονται τον εαυτό τους» έχουν προσθέσει μενου brunch. Κατά πόσο βέβαια, όλο αυτό είναι μακρυά ή κοντά στις δικές μας συνήθειες, αποτελεί ερώτημα. Πόσοι πίνουν τον καφέ τους χωρίς κάτι συνοδευτικό? Πόσοι δεν τρώνε κάτι μεταξύ του πρωινού και του μεσημεριανού?

Όπως και να έχει εγώ αγαπώ τα Σαββατοκύριακα που μπορώ να ξυπνήσω χαλαρά, να πάρω την παρέα μου και να πάμε να "αράξουμε" τρώγοντας, πίνοντας και κουτσομπολεύοντας.
Μια τέτοια (σπάνια) Κυριακή χωρίς αγωνιστικές και επαγγελματικές υποχρεώσεις, ψάχναμε ένα μαγαζί όχι πολυ μακρυά να για brunch.

Σε μία σύντομη αναζήτηση στο αγαπημένο ask4food έπεσα πάνω στο momo η περιοχή μας βόλευε πολύ, οι κριτικές ήταν ενθαρρυντικές, προσπάθησα να τους βρω τηλεφωνικώς, ούτως ώστε να μπορέσω να κάνω κράτηση, αλλά δεν τα κατάφερα, φίλη όμως που μένει σε απόσταση αναπνοής πήγε λίγο νωρίτερα και κράτησε τραπεζάκι.
Βρίσκεται σε πολύ κεντρικό σημείο της Καλλιθέας, το παρκάρισμα για μας δεν απετέλεσα πρόβλημα Κυριακή μεσημέρι.

Ο χώρος είναι μεγάλος, με τραπέζια στην πλατεία, στην όμορφη αυλή, στον εσωτερικό χώρο και στο διάδρομο που ενώνει την αυλή με τον εσωτερικό χώρο. Εμείς τη συγκεκριμένη μέρα βρήκαμε τραπεζάκι στον εσωτερικό χώρο, έτσι είχαμε τη δυνατότητα να βλέπουμε την κουζίνα τους, χωρίς να είναι άσχημα και εκεί, θα πρότεινα να επιλέξετε την αυλή, εάν έχετε τη δυνατότητα.

Η εξυπηρέτηση είχε θεματάκια, πχ για να καταφέρουμε να πιούμε νερό πέρασε μιση ώρα, για να έρθει τασάκι, άλλο τόσο, ο «δωρεάν» συνοδευτικός καφές του ενός πιάτου κάπου ξεχάστηκε και έπρεπε να το υπενθυμίσουμε. Διεκπεραιωτική θα τη χαρακτήριζα, με κακές στιγμές, βέβαια κάτσαμε και εμείς εκεί με τις ώρες.
Το μενού τους έχει πολλές επιλογές, υπάρχει ξεχωριστή καρτέλα για brunch(μέχρι τις 17.00), κατά τα άλλα τα πιάτα τους προσφέρουν αρκετές επιλογές για όλες τιως ώρες της ημέρας.

Δοκιμάσαμε:
-αυγα scrambled με ζαμπόν, μια σως μελιου πάνω σε ψωμάκι brioche, συνοδεύεται απο 3 σως και είναι αρκετά νόστιμο, προτείνεται.
-αλμυρο κέικ με πιπεριές, τυριά, αυγό και μαρμελάδα μπέικον, γενναία μερίδα, που δεν κατάφερα να τελειώσω, επιλέξτε το εάν σας αρέσουν τέτοιου είδους εδέσματα.
-σάντουιτς με κοτόπουλο(Χ2), μεγάλη μερίδα, θα μπορούσε να συνοδεύεται από κάτι, πχ λιγη σαλάτα ή ενα ντιπάκι κλπ, νόστιμο θα το χαρακτήριζα, μου έβγαζε όμως έντονη λιπαρή γεύση, δε θα το επέλεγα.
-pancakes, συνοδεύονται με πραλινα, δική τους μαρμελάδα φράουλα και maple syrup, 4τμχ λεπτά, νόστιμα, τα ευχαριστήθηκα πολύ.
-κρουασάν γεμιστό με πραλίνα, δε δοκίμασα, το ατομο που το πήρε το χαρακτήρισε μέτριο και κρύο.
Ήπιαμε τους 3 καφέδες που συνοδευαν τα πιάτα και έναν ακόμη.

Δώσαμε περίπου 7ευρώ το άτομο(4 άτομα) για τα παραπάνω πιάτα μείναμε αρκετά ικανοποιημένοι, από το γευστικό αποτέλεσμα, θεωρώ ότι η κοστολόγηση είναι τίμια.

Θέλει βελτίωση οπωσδήποτε στο σέρβις. Προσωπικά δύσκολα θα το επέλεγα ξανά, κυρίως γιατί τα ελεύθερα σκ είναι λίγα και θα ήθελα να δοκιμάσω άλλα μαγαζιά...

Πιθανόν όμως για τη γύρω περιοχή να είναι η καλύτερη επιλογή.

Nα ευχηθώ Καλό Πάσχα σε όλους και καλή Ανάσταση.

26 Απρ 2018

Το ΜΟΜΟ αποτελεί μια σταθερή επιλογή για έξοδο στην Καλλιθέα και το έχω επισκεφθεί πολλές φορές. Βρίσκεται στην πλατεία Κύπρου, στο κεντρικότερο σημείο δηλαδή της περιοχής, σε ένα όμορφο περιβάλλον και προσφέρει πολύ νόστιμα πιάτα.

Ο χώρος είναι χωρισμένος στην μέσα αίθουσα, στην οποία δεν έχει τύχει να καθίσω ποτέ. Στο πλάι υπάρχει ένας μακρύς διάδρομος με λίγα τραπεζάκια των 2 ατόμων και έναν μεγάλο πάγκο. Το δυνατό ωστόσο σημείο του ΜΟΜΟ είναι η πίσω αυλή με τα πολλά δέντρα, πραγματικά ξεχνάς που βρίσκεσαι.

Έχω πάει πολλές φορές μετά τη δουλειά και έχω δοκιμάσει αρκετά πιάτα, ιδίως από τα burgers, τα οποία πραγματικά είναι πολύ νόστιμα, ενώ συνοδεύονται με μια μικρή χρέωση και από πατάτες και σαλάτα coleslaw. Ιδιαίτερα είναι και τα πιάτα με λουκάνικο σε ψωμάκι, αλλά και κάποιες σαλάτες.

Την τελευταία φορά, λίγο πριν τις γιορτές του Πάσχα πήγα πρώτη φορά για brunch και πήραμε αβγά benedict, αλμυρά cakes καλαμποκιού με κρέμα gorgonzola, pancakes με πραλίνα, μαρμελάδα φράουλα και maple syrup και γλυκό cake ημέρας, με λευκή κρέμα και κομματάκια λευκής σοκολάτας. Και αυτά τα πιάτα ήταν νόστιμα, πιστεύω ωστόσο ότι οι επιλογές σε burgers κλπ. ξεχωρίζουν.

Για τα παραπάνω 4 πιάτα πληρώσαμε περίπου 20 €, μαζί με 2 καφέδες φίλτρου που έρχονται δωρεάν μαζί με το brunch. Οι τιμές επομένως είναι αρκετά λογικές. Σας το προτείνω!!

03 Ιουν 2017

Την περασμένη χρονιά πέρασα μια φάση που έψαχνα με πάθος να βρω το ιδανικό all-day μαγαζί-στέκι. Τα κριτήρια ήταν πολλά. Θα έπρεπε να είναι μια καφετέρια, από αυτές που το βράδυ να μπορείς να πιείς και χαλαρό ποτό, χωρίς καγκουρόκοσμο, με φιλικό σέρβις, νορμάλ τιμές, καλή μουσική ή έστω υποφερτή, ενδιαφέρον διάκοσμο και φυσικά να προσφέρει και κάτι για τσίμπημα (σε καλή γεύση και τιμή) αν πεινάσεις στο all-day στέκι σου. Αν ήμουν κάτοικος Καλλιθέας η αναζήτηση μου για το τέλειο μαγαζί-στέκι θα σταματούσε τη στιγμή που θα πρωτοαντίκριζα το ΜΟΜΟ.

Βλέπετε το ΜΟΜΟ ικανοποιεί με πολύ μεγάλη ευκολία 7 από τα 8 παραπάνω κριτήρια και μάλιστα στα περισσότερα τερματίζει το κοντέρ.

Ας πάρουμε για παράδειγμα το χώρο. Υπάρχουν τρείς διαφορετικοί χώροι στους οποίους μπορεί να καθίσει κάποιος. Ο εσωτερικός και πιο χειμωνιάτικος έχει όμορφα δερμάτινα καθίσματα σε αποχρώσεις του σκούρου καφέ. Κάποια τραπέζια είναι τοποθετημένα στον διάδρομο που οδηγεί στον πίσω χώρο δημιουργώντας έναν επιπλέον χώρο με ιδιαίτερη αίσθηση, σαν τούνελ-στοά. Ο πίσω εξωτερικός-καλοκαιρινός χώρος (που τις καλές μέρες του χειμώνα γίνεται χαμός) χωρίζεται στα δύο. Το 1/3 είναι καλυμμένο και τα 2/3 ακάλυπτα. Το ακάλυπτο τμήμα σκηνοθετεί έναν πολύ όμορφο κήπο, εξαιρετικά διαρρυθμισμένο, με αρκετό πράσινο και όμορφα χρώματα.

Μάλιστα, είναι τέτοια η τοποθεσία του μαγαζιού που σε όποιο χώρο και αν καθίσεις ξεχνάς τελείως ότι είσαι στο κέντρο μιας πυκνοκατοικημένης περιοχής της Αθήνας, καθώς δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου οπτικοακουστική πρόσβαση σε βαβούρα ή εικόνα πολλών αυτοκινήτων/ανθρώπων.

Ο κατάλογος του ΜΟΜΟ περιλαμβάνει ιδιαίτερες επιλογές σε πόσιμα και βρώσιμα με έντονη την αίσθηση του σπιτικού/χειροποίητου, αλλά και του πειραματικού/γκουρμέ. Στα πόσιμα σερβίρονται Ιταλικός καφές, σοκολάτες, ροφήματα με βάση το τσάι και διάφορα αλκοολούχα. Στα βρώσιμα υπάρχει τεράστια ποικιλία στον όμορφο κατάλογο τους με πολλές επιλογές που ιντριγκάρουν το μάτι. Τα περισσότερα πιάτα έχουν πρωτότυπους συνδυασμούς, πχ carrot cake με παγωτό βανίλια και σιρόπι κανέλας.

Σαλάτες (περίπου στα 5-9€), ομελέτες (περίπου στα 3-4€), ορεκτικά (περίπου στα 1,5-5€), mac & cheese (περίπου στα 7-8€), paellas (περίπου στα 8-10€), σούπες ημέρας (5€) και διάφορα γλυκά (περίπου στα 3-5€) συνθέτουν ένα ιδιαίτερα πειραματικό και γευστικά γουστόζικο μενού. Τα κορυφαία πιάτα τους όμως δεν είναι αυτά.

Στο ΜΟΜΟ υπάρχει μεγάλη ποικιλία από Melt Cheese Sandwiches (περίπου στα 4-6€. Υπέροχα, χορταστικά σάντουιτς σε πολλές παραλλαγές με roast beef, κοτόπουλο, τόνο, μπέικον ή χαλούμι σαν βάση), Haute Dogs (περίπου στα 4-6€. Χοτ ντογκ με εξαιρετική παρουσίαση και σε πολύ ιδιαίτερους συνδυασμούς, πχ το Con Curry με λουκάνικο γαλοπούλας, σάλτσα μουστάρδας, bolognese, chili, curry και καραμελωμένα κρεμμύδια) και Burgers (περίπου στα 6-9€ χωρίς συνοδευτικό. Δεν τα έχω δοκιμάσει, αλλά υπάρχουν 12 διαφορετικές επιλογές).

Υπάρχουν καθημερινά και μερικά αλμυρά και γλυκά ημέρας τα οποία μπορεί κάποιος να τα δει στην γυάλινη βιτρίνα στα αριστερά της εισόδου του μαγαζιού. Σχεδόν πάντα θα βρίσκεται εκεί το carrot cake και το κρουασάν πραλίνας τα οποία είναι οικονομικά (λιγότερο από 2,5€ το κομμάτι), χορταστικά και απόλυτα γευστικά. Το μεν με βάση ζουμερού-τρυφερού κέικ με μια σχετικά ξινή κρέμα από πάνω να δίνει άλλη διάσταση, το δε με υπέροχη σφολιάτα και πλούσια δόση πραλίνας στη γέμιση και από πάνω, εγγύηση για τους λάτρεις της σοκολάτας. Τα αλμυρά συνήθως μπορεί να είναι τάρτες ή μικρά σάντουιτς αν θυμάμαι καλά από παρελθοντική επίσκεψη.

Ένας συνδυασμός κάποιου σάντουιτς/χοτ ντογκ/μπέργκερ μαζί με κάποιο μικρό γλυκό κατ’ άτομο είναι συνήθως υπεραρκετός για να χορτάσει τον επισκέπτη. Με βάση την παραπάνω πρόταση ένα ποσό γύρω στα 7-9€ είναι αρκετό για να χορτάσει κάποιος στο ΜΟΜΟ, εξαιρετικό vfm. Για πιο πεινασμένους επισκέπτες, το κόστος θα ανέβαινε ανάλογα, δύσκολα τα έφτανε βέβαια τα 15 ευρώ.

Μάλιστα, με σωστή επιλογή από τον μεγαλούτσικο κατάλογο τους, με βάση τις προτιμήσεις του καθενός, είναι αρκετά εύκολο να δοκιμάσει κανείς γεύσεις αξίας τεσσάρων ντοματούλων. Δεδομένων των αρκετών παραλλαγών σε κάθε πιάτο, ίσως δεν ενθουσιάσουν όλες οι επιλογές το ίδιο κάποιον.

Για παράδειγμα εκείνος που θα ξετρελαθεί με το σάντουιτς BBQ (με roast beef, spread τυριού τσένταρ, καραμελωμένα κρεμμύδια και σάλτσα BBQ σε ψωμί σικάλεως) ίσως δεν βάλει τον ίδιο βαθμό στο CHICKEN GENOVESE (με κοτόπουλο στήθος, spread τυριού μοτσαρέλα, σάλτσα πέστο και λιαστή ντομάτα σε λευκό ψωμί) και αντίστροφα. Ένα παράδειγμα είπα όμως, αν σας αρέσουν και τα δύο τελικά μη με δείρετε.

Η εξυπηρέτηση είναι ο μόνος τομέας στον οποίο το ΜΟΜΟ μας τα χαλάει λίγο.

Διεκπαιρεωτική. Κατανοητό βέβαια, τις πιο πολλές φορές που το έχω επισκεφθεί τα τραπέζια είναι γεμάτα και τα άτομα που σερβίρουν είναι σε ένα συνεχές πήγαινε-έλα.

Αδιάλλακτη. Στο αίτημα μου για προσθήκη υλικού στο σάντουίτς που παρήγγειλα στην τελευταία μου επίσκεψη (υλικό το οποίο υπάρχει σε άλλα σάντουιτς), εισέπραξα ένα έντονα απόλυτο όχι, χωρίς την παραμικρή διάθεση από τη σερβιτόρα έστω να σκεφτεί μια εναλλακτική για το πώς μπορεί να ικανοποιήσει τον πελάτη απέναντί της. Κατά τα άλλα η εξυπηρέτηση είναι ευγενική και σχετικά άμεση.

Συμπερασματικά, το ΜΟΜΟ προτείνεται σθεναρά για να απολαύσει κανείς χαλαρό καφέ ή ποτό, συνοδεία γκουρμεδοποιοτικού και πάνω από όλα εύγευστου σνακ, σε έναν χώρο που καλύπτει τα περισσότερα γούστα (εκτός από όσους ψάχνουν θέα ή άπλα). Τα γλυκά τους τείνουν στο σούπερ, τα αλμυρά τους, κατόπιν προσεκτικής επιλογής, επίσης. Η εξυπηρέτηση δεν θα σας σκλαβώσει, ωστόσο αν πάτε με μικρό καλάθι σε αυτόν τον τομέα, δεν θα σας ενοχλήσει κιόλας.

ΥΓ. Τις Κυριακές υπάρχει και brunch, αναρωτιέμαι πόσο καλύτερο μπορεί να είναι από τα καλούδια που σερβίρονται τις καθημερινές!

20 Δεκ 2017

Επίσκεψη στις 17/12

Το Momo είναι ένας all day χώρος στο κέντρο της Καλλιθέας, κοντά στην πλατεία Κύπρου. Αν πάτε από τη διευθυνση που έχει καταχωρηθεί στο ask4food θα αντικρύσετε.. μια ωραία διπλοκατοικία! Και αυτό γιατί το Momo είναι στη Σαπφούς μεν αλλά στο νούμερο 95 και όχι στο 96.

Ο χώρος έχει περιγραφεί πολύ εύγλωττα από όλους τους προηγούμενους χρήστες (μου άρεσαν ιδιάιτερα οι κριτικές των Vaggg και Anna7). Είναι κατά τη γνώμη μου πολύ ωραίος, με τις τρεις "περιοχές" που μπορεί να κάτσει ο θαμώνας, δηλαδή την κυρίως αίθουσα, τον πλαινό διάδρομο (αρκετά ευρύχωρο, και σκεπασμένο με νάυλον), αλλά και τον ανοικτό κατά τα 2/3 οπίσθιο χώρο( στο βάθος κήπο! ).

Το φαγητό κινείται σε american style επιρροές με burgers και hot dogs (ή haute dogs όπως αναγράφεται στον κατάλογο) να κυριαρχούν συνεπικουρούμενα από melt cheese sandwiches, σαλάτες, σούπα της ημέρας. Έχει επιλογές γλυκών και κέικ και φυσικά coctail που θα ικανοποιήσουν όλες τις επιλογές.

Εμείς πήραμε μια σούπα της ημέρας που ήταν σούπα με κρουτόν και bacon ωραία και ικανοποιητική μερίδα, ενα ορεκτικό φρυγανισμένο ψωμί με λιωμενο cheddar (υπάρχει και η επιλογή της μοτσαρέλας) και δύο burger ένα με σως γκοργκονζόλα και ένα με μαρμελάδα bacon (! ). Kαι τα δύο ήταν μεγάλα και χορταστικά. Η μαρμελάδα bacon ήταν αρκετά νόστιμη σαν επιλογή, μια και δεν την είχα ξαναδοκιμάσει.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή και με χαμόγελο. Οι σερβιτόροι αλλά και οι κυρίες (ιδιοκτήτριες) με τις οποίες ήρθα σε επαφή ήταν με χαμογελο και διάθεση να εξυπηρετήσουν.

Για τα παραπάνω συν μια μπύρα ελληνική βαρέλι και μια coca cola ήρθε στα 32 ευρώ, τιμή πολύ καλή για αυτά που φάγαμε. Και φυσικά η απόδειξη κανονικά στο τραπέζι.

Αν θα το πρότεινα και αν θα ξαναπήγαινα? Χωρίς δεύτερη σκέψη εμφατικά ναι. Μου άρεσε και η ατμόσφαιρα και το φαγητό, οπότε είναι μια τίμια επιλογή.

ΥΓ Όπως είπε και ο Vagelis και για εμένα πήγε καιρός από την τελευταία δημοσίευση. Αλλά πάντα χαίρομαι να διαβάζω τις γευστικές περιπέτειες όλων, ιδιαίτερα όσων έχω γνωρίσει και από κοντά!

21 Αυγ 2016

Πήγαμε και εμείς στο πολυσυζητημένο το τελευταίο διάστημα ΜΟΜΟ στην Καλλιθέα για να δοκιμάσουμε brunch. Και η αλήθεια είναι ότι φύγαμε με πολύ καλές εντυπώσεις, καθώς γευτήκαμε νόστιμες γεύσεις σε ένα πολύ όμορφο περιβάλλον. Πιο αναλυτικά...
Αρχικά να αναφέρω ότι η τηλεφωνική κράτηση είναι κάτι παραπάνω από αναγκαία και καλό είναι να γίνει κάποιες ημέρες πιο πριν. Εμείς τηλεφωνήσαμε για Κυριακή μεσημεράκι το Σάββατο πρωί, προκειμένου να κλείσουμε τραπέζι για δύο άτομα, ωστόσο τα τραπέζια για την πίσω αυλή ήταν όλα κλεισμένα, οπότε μας κράτησαν ένα για τον ημιυπαίθριο διάδρομο.

Δύο άτομα, λοιπόν, Κυριακή μεσημεράκι φθάσαμε στο MOMO με το αυτοκίνητο, βρίσκοντας μάλιστα ελεύθερη θέση ακριβώς απέξω. Η υπόθεση πάρκινγκ, υπό κανονικές συνθήκες, δεν είναι τόσο εύκολη, κάπου ωστόσο θα βολέψετε το όχημά σας σε κάποιο από τα γύρω στενά.

Ο εσωτερικός χώρος είναι αρκετά ατμοσφαιρικός και περιποιημένος, με σκούρα χρώματα και το ξύλο να κυριαρχεί, ενώ μαύροι δερμάτινοι καναπέδες και πολυθρόνες γεμίζουν το χώρο. Μου φάνηκε κάπως σκοτεινός, όπως έχει αναφερθεί από κάποιους χρήστες, και εγώ θα τον προτιμούσα φωτεινότερο. Ο διάδρομος – αίθριο, στον οποίο εμείς καθήσαμε στην ουσία οδηγεί στην πίσω αυλή του ΜΟΜΟ, υπάρχει όμως αρκετός χώρος για να τοποθετηθούν τραπεζάκια, σχετικά άνετα, που επιτρέπουν και την άμεση οπτική πρόσβαση με τον κόσμο που πηγαινοέρχεται στο μαγαζί, χωρίς αυτό το πήγαινε-έλα να γίνεται ενοχλητικό. Δυστυχώς, στην αυλίτσα αμέλησα να ρίξω μια ματιά φεύγοντας, προκειμένου να σας διαφωτίσω σχετικά, επιφυλάσσομαι για επόμενη επίσκεψη. Τέλος, να αναφέρω, ότι υπάρχουν αρκετά τραπεζάκια και στην πλατεία Κύπρου που βρίσκεται απέναντι.

Η εξυπηρέτηση άμεση και γρήγορη, παρά την πολυκοσμία, αρκετά απρόσωπη και διεκπεραιωτική, ωστόσο. Με το στυλ και το ύφος του μαγαζιού θα ταίριαζε μια πιο φιλική χαρούμενη συμπεριφορά. Τέλος πάντων, προβλήματα δεν αντιμετωπίσαμε, τα πιάτα ήρθαν εγκαίρως, απόδειξη κόπηκε κανονικά...

Στα των γεύσεων τώρα... Δύο άτομα παραγγείλαμε:
- ομελέτα φούρνου με τυρί και μπέικον (4,00 €), νόστιμη και καλοψημένη. Η ποσότητα θα μπορούσε να είναι κάπως μεγαλύτερη.
- αυγά benedict (5,90 €), δηλ. αυγά ποσέ σε φρυγανισμένο ψωμί με ζαμπόν που συνοδεύονται από 3 σως (μουστάρδα, μαγιονέζα και κηπουρού σε πειραγμένες κάπως εκδοχές). Φρεσκότατο το ψωμάκι, νόστιμα τα λοιπά υλικά, πολύ καλό το συνολικό αποτέλεσμα. Η ποσότητα σχετικά ικανοποιητική.
- Pancakes (4,50 €). Στο τραπέζι μας ήρθαν 4 τηγανίτες με πραλίνα, μαρμελάδα και maple syrup, πραγματικά πολύ νόστιμες. Μπορώ να πω ότι ήταν το πιάτο που μου άρεσε περισσότερο.
- κέικ ημέρας (3,80 €), με στρώσεις από μαρμελάδα κεράσι (λογικά). Πάρα πολύ μεγάλη μερίδα, αρκετά νόστιμο και φρέσκο. Ίσως προτιμούσα λίγη περισσότερη γέμιση.
Με το brunch ήρθαν δωρεάν δύο κούπες καφέ φίλτρου, ο οποίος δεν μου άρεσε προσωπικά, καθώς τον βρήκα αρκετά ελαφρύ και άγευστο.

Για τα παραπάνω, ο λογαριασμός ήρθε στα 18,20 €, ελαφρώς τσιμπημένος δηλαδή, αλλά ΟΚ μέσα σε σχετικά λογικά πλαίσια.

Συμπερασματικά, η επίσκεψη στο ΜΟΜΟ στέφθηκε με επιτυχία. Το έχω ήδη στα υπόψη για μελλοντική επίσκεψη, κάποια πιο χαλαρή μέρα και ώρα, για ποτό και τσιμπολόγημα, καθώς και οι υπόλοιπες επιλογές του καταλόγου μου φάνηκαν αρκετά ενδιαφέρουσες.

Ο, τι καλύτερο από άποψη αισθητικής και ατμόσφαιρας διαθέτει η Καλλιθέα. Η αυλή εξαιρετική από άνοιξη και μετά, αλλά και μέσα πολύ ωραίος ο χώρος, αν εξαιρέσει κανείς την αρκετά δυνατή μουσική το βράδυ, η οποία όμως δεν ακούγεται στην αυλή.

Πολύ καλές μερίδες και ωραίες γεύσεις. Προσωπικά δεν με ενθουσιάζει ο καφές του και ως ποιότητα και ως ποσότητα (κυρίως στο φρέντο καπουτσίνο).

Στα μείον αναμφισβήτητα το ότι η μεγάλη ποικιλία ποτών και κοκτέιλς δε συνοδεύεται ποτέ από κατι (ξηρούς καρπούς, πατατάκια κλπ). Σε ερώτηση δε για την έλλειψη αυτή, ενημερώθηκα πως είναι άποψη του μαγαζιού.

Υποθέτω για να αναγκαστείς να επιλέξεις κάτι από το μενού, το οποίο είναι πλούσιο μεν, δεν ταιριάζει δε ως συνοδευτικό των ποτών. Είναι πραγματικά κρίμα, διότι άτομα του περιβάλλοντός μου αρνούνται να έρθουν στο momo εξαιτίας αυτής της έλλειψης, αλλά κυρίως εξαιτίας της πολιτικής αυτής του μαγαζιού.