ΤΑ ΑΧΛΑΔΙΑ

Κωνσταντινουπολεως 25, Αιγάλεω [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Τρίτη- Παρασκευή 19:00-02:00 Σαββάτο - Κυριακή 13:00-02:00 Δευτέρα Κλειστά
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Φιλικό προς χορτοφάγους Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Γράψε τη δική σου κριτική

Τοπική ελλ. κουζίνα - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Η επίσκεψή μας πραγματοποιήθηκε ένα Σαββατόβραδο όταν μετά από μπανάκι μας στη θάλασσα αισθανόμασταν την επιτακτική ανάγκη τόσο να σβήσουμε την πείνα μας όσο και να παρατείνουμε όσο το δυνατόν περισσότερο τον χρόνο που θα περνούσαμε ως παρεάκι. Είναι αυτές οι στιγμές που περνάς τόσο όμορφα, που δεν θέλεις να τελειώσουν.
Με το που μπήκαμε, κατευθυνθήκαμε αμέσως στον εξωτερικό τους χώρο ο οποίος προφυλάσσεται και απομονώνεται από τον «έξω κόσμο» με την βοήθεια μας ψηλής μάντρας. Από πάνω μας η οροφή ήταν ανοιχτή κι ανάμεσά της έβλεπες να ξεπροβάλει μέσα στο σκοτάδι μια εντυπωσιακά μεγάλη συκιά. Το βράδυ ήταν πάρα πολύ ζεστό και προκειμένου να υποστηρίξουν την πιο δροσερή θερμοκρασία του χώρου, είχαν τοποθετήσει μεγάλους ανεμιστήρες. Για να είμαι ειλικρινής δεν πρόσεξα εάν υπήρχε κι άλλος ανεμιστήρας εκτός από αυτόν που βρισκότανε ακριβώς από πάνω μας, αλλά ο δικός μας θεωρώ ότι ήταν κρεμασμένος πιο χαμηλά από όσο θα έπρεπε με αποτέλεσμα ναι μεν να μας δροσίζει αλλά ταυτόχρονα η αίσθηση να μην είναι και απόλυτα ευχάριστη λόγω της δυνατής έντασής του. Είναι αυτή η απροσδιόριστη ιδέα ότι η ψύξη κάπου σου έχει στήσει καραούλι για να σου την φέρει μπαμπέσικα…
Κατά τα’ άλλα ο χώρος είναι απλός αλλά προσεγμένος και καθαρός. Ξύλινα τραπεζάκια, τακτικά στοιχισμένα. Πάτωμα από πλακάκια και πράσινο σε μερικές γωνίες τους.

Η αυλή τους χωρίς υπερβολές στη διακόσμησή της, γενικά ευχάριστη και φιλόξενη. Όλο αυτό θα μπορούσε άνετα να είναι σε έναν επαρχιακό προορισμό, κάτι που το αναφέρω αποκλειστικά και μόνο ως θετικό.
Μας εξυπηρέτησαν δύο άτομα. Ήταν και τα δύο γρήγορα κι όλα όσα παραγγείλαμε ήρθαν στην ώρα τους, αλλά δεν θα τα χαρακτήριζα χαμογελαστά ή άμεσα.

Δυστυχώς θα χαρακτήριζα την εξυπηρέτηση ως απρόσπωπη. Μου φάνηκαν μάλλον αποστασιοποιημένα και απλώς διεκπεραιωτικά. Και να πεις ότι η παρέα μας ήταν μαγκωμένη ή μη κοινωνική οπότε δεν διευκολύναμε την πιο «έξω καρδιά» συναναστροφή (που σε μέρη σαν κι αυτό περιμένεις…)? Μέσα στην τρελή χαρά ήμασταν. Φυσικά δεν έχω την απαίτηση να συμμετέχει το service στη δική μας διάθεση, αφού εμείς εκείνη τη στιγμή έχουμε βγει για διασκέδαση ενώ οι ίδιοι εργάζονται, όμως η όλη αντιμετώπισή τους άγγιζε το άλλο άκρο.
Επίσης δεν θα μπορούσα να αφήσω ασχολίαστο ένα λάθος του service τους και έναν ακόμα πιο λανθασμένο στην συνέχεια χειρισμό του. Ανάμεσα στα ποτά που παραγγείλαμε ζητήσαμε και δύο μπουκαλάκια τσίπουρο, κάνοντας αναφορά ότι δεν θέλουμε κάτι με γλυκάνισο. Όταν μας έφεραν τα μπουκαλάκια και δυστυχώς τα ανοίξαμε για να σερβιριστούμε, ανακαλύψαμε ότι περιείχαν και τα 2 ούζο αντί για τσίπουρο. Τους το είπαμε και αποδέχτηκαν το λάθος τους, αλλά δεν έδειξαν ιδιαίτερη διάθεση να τα πάρουν πίσω και να τα αντικαταστήσουν με τα σωστά. Είναι αυτό που σου λένε χλυαρά και άνευρα «μήπως θέλετε να το αλλάξουμε?» αλλά με ύφος ότι δεν το εννοούν, φέροντάς σε έτσι σε δύσκολη και άβολη θέση. Επαναπαύθηκαν στο ότι εμείς δεν φέραμε σθεναρή αντίδραση, έστω κι αν δείξαμε ότι το κάναμε με μισή καρδιά. Άποψή μου είναι ότι θα έπρεπε να τα πάρουν με την μία χωρίς καν να ερωτηθούμε και χωρίς δεύτερη κουβέντα, φέρνοντάς μας σε λίγο τα σωστά. Και για να το τραβήξω και λίγο παραπάνω, από τη στιγμή που "καλύψαμε" την αστοχία τους, θα μπορούσαν να μας πούνε στο τέλος ότι το ένα από αυτά είναι κερασμένο από τους ίδιους. Δυστυχώς ούτε μία συγνώμη δεν ακούστηκε.

Εκτός των δύο αυτών ατόμων, στον χώρο πρέπει να υπήρχε και ο ιδιοκτήτης ο οποίος ανά διαστήματα καθότανε σε διάφορες παρέες που προφανώς είχε γνωστούς και αγαπημένους πελάτες. Όταν αποχωρούσαμε, γύρισε προς το μέρος μας και μας ευχαρίστησε για την επίσκεψή μας.

Η παρέα μας ήταν 7μελής και –το ομολογώ- πεινασμένη!

Με συνοπτικές διαδικασίες επιλέξαμε:
• 2 Σαλάτες από τις ομώνυμές τους. Αν θυμάμαι καλά είχε κυρίως πράσινο μέρος από μαρούλι και ρόκα, ντοματίνια και παρμεζάνα. Το σύνολο έδενε μια αρκετά νόστιμη σος που ευτυχώς δεν είχαν υπερβάλει στην χρήση της. Δροσερή και ευχάριστη σαν σαλάτα. Τιμή στα 7,6 € έκαστη.
• 2 φέτες ψητές. Όσο δεν υπέρβαλαν στην σος της σαλάτας, τόσο το είχαν παρακάνει στην χρήση μπούκοβου πάνω από το ψητό αυτό τυρί. Πραγματικά ήταν φωτιά και λαύρα και θα τα χαρακτήριζα μάλλον δυσάρεστα καυτερά! Επίσης δεν κατάλαβα πως ένα αρκετά μικρό κομμάτι φέτας (έστω και ψητό, πασπαλισμένο με μπούκοβο) δικαιολογεί την τιμή των 5,10€. Τόσο πλέον κάνει μία ολόκληρη χωριάτικη σαλάτα, που εκτός ίσου αν όχι πολύ μεγαλύτερου κομματιού φέτας, έχει και όλα τα γνωστά σε όλους μας, υπόλοιπα υλικά.
• 2 Μεσογειακές τηγανιές. Επειδή δεν έκανα εγώ την παραγγελία, δεν ξέρω αν στον κατάλογο έδιναν διευκρινήσεις για τα υλικά που περιέχει. Φαντάζομαι πως ναι. Πάντως, όταν άκουσα να την παραγγέλνουν και στο άκουσμα της λέξης «τηγανιά», το μυαλό μου έτρεξε σε λιβάδια με αργοψημένο και ζουμερό κρεατάκι. Τελικά η παρουσία σάρκας σε αυτό το ορεκτικό ήταν πολύ μικρή ενώ τον πρωταγωνιστικό ρόλο έπαιζαν τα λαχανικά (πατάτες baby, πιπεριές κτλ). Νόστιμο ορεκτικό αλλά και πάλι δεν μπορώ να δικαιολογήσω το κόστος των 7,6€. Ούτε τα υλικά, ούτε η ποσότητα με διευκολύνουν…
• 2 μερίδες τηγανητές πατάτες. Φρέσκες, ροδοτηγανισμένες και σε μεγάλη μερίδα. Στα 3,7 € η κάθε μια τους.
• 2 Απάκι με αβγά. Χμ… θα το αντιστρέψω και θα το κάνω «αβγά με απάκι» αφού στην ουσία ήταν ομελέτες με ελάχιστο απάκι η καθεμιά τους. Νόστιμο το αποτέλεσμα κι από τα καλύτερα πιάτα που δοκιμάσαμε εκείνο το βράδυ όμως πάλι θα γκρινιάξω για το v4m της αφού το κόστος της ήταν στα 7€.
• Τέλος, και για τους 7 μας επιλέξαμε μία ποικιλία κρεάτων που στον κατάλογο ανέφερε ότι ήταν για 3 άτομα και κόστιζε στα 29€. Εδώ ήταν και η μεγαλύτερη ένστασή μου. Η ποικιλία ήταν μετά βίας για 2 άτομα. Την είχαν παραφορτώσει και της είχαν δώσει ύψος με τηγανητές πατάτες και πιτάκια αλλά η ουσία της παρέμενε φτωχή. Είχε μικρά, λεπτότατα λουκανικάκια που όμως ήταν πολύ νόστιμα, μερικά κεφτεδάκια (3 νομίζω), χοιρινό που όμως δεν ήταν καλοψημένο. Κάποιος είπε ότι βρήκε κομμάτι από αρνί, εγώ δεν γεύτηκα κάτι τέτοιο. Ίσως έκανε λάθος ο φίλος μου ή ίσως να μην στάθηκα εγώ πολύ τυχερός. Κάποια στιγμή έπεσε στο πιρούνι μου μια μπουκιά που πρέπει να ήταν κοτόπουλο. Από τους 7 μας, το ένα άτομο ήταν χορτοφάγος κι έτσι δεν πήρε από την ποικιλία κι ένας ακόμα δεν ήταν αρκετά ταχύς κι έτσι αρκέστηκε κυρίως στις πατάτες της ποικιλίας. Για το ποσό που κόστισε θα την χαρακτήριζα απογοητευτική.
Κι έρχεται το σημείο που ρωτάμε αν έχουν γλυκό. Κι εκεί τρώμε την κατραπακιά. Πριν περάσουμε το κατώφλι τους, μου είχαν πει ότι το εστιατόριο προσανατολίζεται κυρίως στην Κρητική κουζίνα, που προσωπικά υπεραγαπώ. Αυτή η εντύπωση ήρθε και επιβεβαιώθηκε αφού κατά τη διαμονή μας ακούγαμε Κρητική μουσική. Η απάντησή τους ήταν ότι για γλυκό έχουν σοκολατόπιτα και cheesecake. Μα cheesecake σε Κρητικό εστιατόριο? Δηλαδή δεν μπορούσαν να προσφέρουν κάποιο γλυκό που να έχει τις ρίζες τους στην Κρήτη? Θα προτιμούσα πολύ περισσότερο κάποιο παραδοσιακό τους γλυκό κουταλιού με γιαουρτάκι. Ας είχαν cheesecake αλλά ας είχαν βάλει μια Κρητική ή έστω γενικά Ελληνική πινελιά. Ας είχαν «παίξει» με το είδος τυριού που είχαν χρησιμοποιήσει ή κάτι με την μαρμελάδα τους. Όλοι σχολιάσαμε ότι η πρόταση ήταν εκτός τόπου και χρόνου και κάπου παράταιρη με το περιβάλλον και την ατμόσφαιρά τους.
Τελικά πήραμε δυο cheesecake και μία σοκολατοπιτα με παγωτό. Το πρώτο μέσα σε χαμηλά ποτηράκια. Αξιοπρεπέστατα σε γεύση αλλά τα 5,5 που κόστισε έκαστο μου φάνηκαν άκρως τσιμπημένα.
Μαζί με τα 2 ούζα που ήπιαμε, 2 μπύρες από την μη επαρκή σε ετικέτες κάβα τους και κάτι αναψυκτικά, κληθήκαμε να πληρώσουμε σχεδόν 20 ευρώ ανά άτομο που το βρίσκω ως μη απόλυτα αντιπροσωπευτικό για την ποσότητα που πήραμε αν σκεφτείς ότι για το κυρίως μας δαπανήθηκαν 29€ στα 7 άτομα, αυτά της ποικιλίας.
Να προσθέσω ότι στην αρχή κέρασαν ρακή και μικρές αλλά καταπληκτικές ελίτσες, συνοδευόμενες από παξιμάδια με υπερβολικά πολλή ρίγανη που σε πίκριζε. Στο τέλος μας κέρασαν πάρα πολύ νόστιμο καρπούζι το οποίο μας ήρθε πολύ όμορφα προσφερόμενο αφού η κάθε φέτα του είχε καρφωμένο πάνω της το δικό της πιρούνι.
Βλέπω ότι το εστιατόριο αντιπροσωπεύεται όπως επίσης έχω παρατηρήσει τον πολύ ευγενικό και αξιοπρεπέστατο χειρισμό τους σε παλαιότερη αρνητική κριτική, κάτι που για εμένα κερδίζει με την μια τον σεβασμό και εκτίμηση μου.
Κλείνω σημειώνοντας ότι έχω επισημάνει ναι μεν λίγο σκληρά αλλά άκρως καλοπροαίρετα τις αστοχίες που παρατηρήσαμε. Αν ήμουν στην θέση τους θα επένδυα παραπάνω στην αμεσότητα του service (κάτι που από μόνο του μπορεί να σε κερδίσει και να σε κάνει συχνό πελάτη κάπου) και σε μια από τις δυο επιλογές ανάμεσα σε κουρεματάκι στις τιμές ή στην αύξηση των μερίδων. Α… και σε κανένα γλυκάκι του τόπου μας (αν και για τους πιο ψαγμένους, λέγεται ότι το cheesecake έχει αρχαιοελληνικές ρίζες, πριν το πάρουν οι Νεοϋορκέζοι και αλλάξουν την υφή και σύστασή του με την προσθήκη γιαουρτιού στην κρέμα του... ).

Τοπική ελλ. κουζίνα - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Επισκευθήκαμε & εμεις λοιπον αυτο το υπεροχο εστιατοριο. Ο χωρος του μοναδικος, καθαρος και πανω απ ολα μεσα στο κεντρο της Αθηνας-Αιγαλεω (Πολυ κοντα απο το μετρο). Οντας λοιπον και εμεις του χωρου θα μπω κατευθειαν στο "ψητο¨, ξεκινωντας απο τα θετικα.
-Η ποιοτητα του φαγητου που δοκιμασαμε ηταν ΑΨΟΓΗ που σε σχεση με τις τιμες τους μας αφησαν απολυτα ικανοποιημενους, και με ποσοτητες ανταξιες. Συγχαρητηρια σε εσας που δεν δισταζετε να πληρωσετε κατι παραπανω για τις πρωτες υλες σας, λιγοστευοντας ετσι το κερδος σας, αλλα ευχαριστωντας τους πελατες..
-Η κουζινα τους ηταν πολυ γρηγορη και σε συνδυασμο με τα προσεγμενα και καλομαγειρεμενα φαγητα τους, αξιζει συγχαρητηρια.
-Επισης, λεπτομερια που λιγοι παρατηρουν, αλλα δεν μπορω να μη το σχολιασω. Αν και το μαγαζι εκεινη την ημερα εξυπηρετησε πανω απο 100 ατομα, οι τουαλετες παρεμειναν μεχρι και το τελος της βραδιας μας καθαρες και μυρωδατες.
Περνω γρηγορα γρηγορα στα αρνητικα να μην κουραζω αλλο.
-Ηεξυπηρετηση μας ηταν στο 80% αψογη. Το μαγαζι στελεχωνοταν απο 3 σερβιτορους, που θα ηταν αρκετοι για να εξυπηρετησουν την πληθωρα του κοσμου, ΑΝ εργαζονταν ολοι. Δωσαμε την παραγγελια μας ταχυτατα, με τη διαφορα οτι τα ποτα μας ηρθαν μετα απο μιση ωρα, υστερα και απο τα φαγητα μας, χωρις να ζητηθει και μια συγνωμη απο τον σερβιτορο για την καθυστερηση των ποτων. Βεβαια φυσικα και δεν ειμασταν οι μονοι δυσαρεστημενοι αφου ακομα και τα γυρω τραπεζια παραπονεθηκαν. Μαλιστα απο ενα τραπεζι νεαρων πιο διπλα ακουστηκαν καποιοι χαρακτηρισμοι που δεν θα αναφερω αλλα θα συμφωνησω.
Συμβουλη μου: Προσπαθηστε να αναβαθμισετε λιγο το σερβις σας με πιο ικανα ατομα, που σιγουρα αξιζουν τα χρηματα μας.

Τοτε σιγουρα δεν θα ειχαμε ουτε ενα αρνητικο να σας παραθεσουμε.
Σιγουρα θα σας ξαναεπισκευθουμε, με τα δικα μας ποτα την επομενη φορα, για να μη λυσσαξουμε ξανα απο τους υπεροχους χοχλιους σας....

Τοπική ελλ. κουζίνα - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Επισκέφτηκα σήμερα πρώτη φορά το μαγαζί στο Αιγάλεω, επιζητώντας κάτι διαφορετικό από την οχλαγωή της ΑγίαςΛαύρας, μετά από κάποια έρευνα στο διαδίκτυο όπου διάβασα ενθαρρυντικές κριτικές. Ορίστε ποια είναι η δική μου γνώμη:

Χώρος: Πολύ καλός! Ενώ είναι μέσα στο αστικό τοπίο, έχει δημιουργηθεί ένα αίθριο που καλύπτει με ξύλο τη θέα στο δρόμο. Υπάρχουν αρκετά τραπέζια χωρίς να υπάρχει στρίμωγμα και ένας απαλός ωχρός φωτισμός που δίνουν μια ιδιαίτερη ατμόσφαιρα. Δεν είχε πολλές παρέες κι είχε αρκετά τραπέζια διαθέσιμα, αλλά και με περισσότερο κόσμο μπορείς να κάτσεις και να συζητήσεις άνετα. Στη μουσική παίζει σε χαμηλό τόνο κρητικά ακούσματα.

Εξυπηρέτηση: Όχι πολύ καλή... Ένας σερβιτόρος που άργησε να πάρει παραγγελία - ενώ δεν είχε κίνηση το μαγαζί - χωρίς πολύ διάθεση στην παραγγελιοληψία και τη διάθεση των φαγητών. Στο τέλος ενώ υπήρχε μεγάλο ποσό ως ρέστα και δεν του είχαμε κάνει κίνηση να τα κρατήσει, το έθεσε μόνος του, φέρνοντας μας σε δύσκολη θέση.

Φαγητό: Παρότι το μαγαζί ορίζεται ως ιδιαιτέρων γεύσεων κρητικής κουζίνας μεζεδοπωλείου, οι γεύσεις του δεν ήταν κάτι που μας έμεινε αξέχαστο. Παραγγείλαμε μπριζολάκια, μοσχαράκι περιποιημένο, χειροποίητα ζυμαρικά, χοιρινή τηγανιά και στάκα. Η στάκα ήταν απλά 3 αβγά τηγανητά, η τηγανιά σκληρή και χωρίς ξεχωριστή γεύση, το μοσχαράκι πολύ σάλτσα και λίγο τυρί, τα μπριζολάκια κοινά χωρίς να ξεχωρίζουν και τα ζυμαρικά ενδιαφέροντα, το καλύτερο πιάτο των μέτριων υπολοίπων, αλλά μικρή μερίδα, Επίσης, ένα μικρό καρβελάκι ψωμί σκληρό, ίσως και χθεσινής ημέρας. Στο τέλος κερνάει καρπούζι, μόλις τρία μικρά κομμάτια....

Value for money: Πολύ κακό. Θετικό το να ξεπεράσει τη λαίλαπα του τελευταίου καιρό με μερίδες φθηνές μεν, σχεδόν ανύπαρκτες δε, αλλά χάθηκε κάπου στη μέση... Για περίπου 8€ το πιάτο, η ποσότητα δεν ήταν ικανοποιητική, πολλώ δε μάλλον η γεύση ήταν μέτρια χωρίς να προσδίδει τπτ το διαφορετικό από μεζεδοπωλεία με πολύ χαμηλότερες τιμές. Συγκεκριμένα, δώσαμε 19€ το άτομα για αυτά τα φαγητά και 2 μπύρες Άλφα έκαστος. Σε σύγκριση με την ποσότητα και την ποιότητα, πιστεύω μια τιμή έως 13€/ άτομο θα πρέπει να ήταν το ταβάνι του μαγαζιού.

Συνοψίζοντας, παρά τον ωραίο του χώρο, δεν νομίζω ότι θα επισκεφτώ ξανά το συγκεκριμένο μαγαζί, εάν δεν ρίξει ΠΟΛΥ τις τιμές του ή αυξήσει τόσο την ποσότητα όσο και την ποιότητα των εδεσμάτων του, κάτι που θεωρώ επιβεβλημένο για να ξεφύγει από το σωρό των μεζεδοπωλείων που προσφέρουν σχεδόν τις ίδιες γεύσεις, αλλά σίγουρα σε πολύ χαμηλότερες τιμές.

Τοπική ελλ. κουζίνα - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Πήγαμε από περιεργια να δούμε και να δοκιμάσουμε τις γευσεις του γιατι είχαμε ακουσει πολύ ωραια λόγια.

Η αλήθεια είναι ότι έχει ιδιέταιρους μεζέδες, κρητικούς αλλά θα μπορουσαν να ήταν πιο καλομαγειρεμένοι.

Το γαμοπίλαφο ήταν άνοστο και σαν λαπάς
Οι μερίδες του σε σχέση με τις τιμές του πολύ μικρές
Καλή προσπάθεια αλλά θέλει δουλειά ακόμα

31.11.15

Πήγαμε 6 άτομα στα ' Αχλάδια ' αυτό το Σάββατο και οι εντυπώσεις είναι πάρα πολύ θετικές:
Ξεκινάμε: O εσωτερικός χώρος πολύ ζεστός μέσα με πολύ καλή διακόσμηση και με άρωμα Κρήτης, ξεχωρίζει το γνήσιο αλέτρι που είναι κρεμασμένο στον τοίχο. Ο χώρος στην αυλή είναι πολύ ζεστός.

Φαγητό: Στην αρχή έρχεται η πολύ καλή ρακί (η καλύτερη ρακί που έχουμε πιει σε Κρητικό μαγαζί, έχουμε πάει στα περισσότερα Κρητικά μαγαζιά με την κοπέλα μου αλλά τέτοια ρακί δεν υπάρχει πουθενά) παξιμαδάκια και ελίτσες που είναι πεντανόστιμες.

Παραγγείλαμε

Ορεκτικά:

1. Μεζεκλίδικό (δυο μερίδες): Μοσχαράκι με τρια τυριά και μπουκοβό, μια συνταγή ότι πρέπει για κρασί (Ίσως το καλύτερο πιάτο του μαγαζιού ).

2. Τυροκαυτερή (τρεις μερίδες): Η καλύτερη που έχουμε δοκιμάσει χειροποίητη συνταγή.

3. Παστουρμαδόπιτα: Πολύ νόστιμη πίτα με φύλο και τυρί η οποία εξαφανίστηκε σε πέντε λεπτά.

4. Απάκι (δυο μερίδες): Το καλύτερο που έχουμε δοκιμάσει από όλα τα Κρητικά μαγαζία που έχουμε επισκεφτεί, μερίδα μεγάλη και πεντανόστιμη.

5. Μαραθόπιτα ; Αν και δεν είχα δοκιμάσει ξανά μου άρεσε πολύ αλλά ήταν λίγο παραψημένη όμως.

6. Σαλάτα ' Αχλάδια ': Μαρούλι, ρόκα, σπανάκι, ντοματίνια, καλαμπόκι, παρμεζάνα και σως βινεγκρετ. Ήταν πολύ νόστιμη.

7. Πατάτες τιγανιτές (δυο μερίδες); Πολύ νόστιμες και κομένες στο χέρι.

8. Τηγανιά Χοιρινή: Πολύ νόστιμη και χορταστική.

Κυρίως:

1. Σιουφιχτά Καρπαθιώτικά Μακαρόνια (δυο μερίδες): Τέλεια μακαρόνια με στακοβούτυρο και ανθότυρο, νοστιμότατα.

2. Χοχλιοί κοκκινιστοί: Καλομαγειρεμένοι με νόστιμη σάλτσα αλλά οι χοχλιοί ήταν λίγο άνοστοι, επειδή όμως κατάγομαι από την Κρήτη ξέρω πως οφείλεται στο ό, τι δεν είναι η εποχή τους.

Ποτά: Ένα κιλό κρασί ημίγλυκο που ήταν πολύ καλό.

Γλυκά:

1. Σοκολατόπιτα με παγωτό: Πολύ νόστιμη.
2. Σφακιανή πίτα με μέλι: Το πιο νόστιμο γλυκό του μαγαζιού.

Οι πρώτες ύλες του μαγαζιού είναι πολύ καλές ( ελαιόλαδο κλπ ) και αυτό κάνει την μεγάλη διαφορά στα ' Αχλάδια ' έναντι των άλλων Κρητικών μαγαζιών ( σε πολύ λίγα Κρητικά μαγαζιά που έχουμε πάει έχουμε φύγει χωρίς καούρα από την κακή ποιότητα στο λάδι ). Οι συνταγές είναι απλές αλλά πολύ προσεγμένες και με πολύ καλή ποιότητα στις πρώτες ύλες.

Επίσης ένα πολύ καλό στοιχείο που χαρακτηριζει το νοικοκυρεμένο μαγαζί είναι οι τουαλέτες οι οποίες είναι πεντακάθαρες στα ' Αχλάδια '.
Η ρακί είναι πολύ καλής ποιότητας ( η καλύτερη που έχουμε πιει ) πολύ ελαφριά και ανόθευτη.
Το προσωπικό πολύ εξυπηρετικό και πρόθυμο να σε βοηθήσει.

Τέλος ήρθε πολύ καλό ρακόμελο με τον λογαριασμό στα 115 ευρώ, πολύ καλή τιμή για τα πιάτα που πήραμε.

Σίγουρα αξίζει τον κόπο να το επισκεφτείτε κι εσείς.

Τοπική ελλ. κουζίνα - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Πήγαμε στα Αχλάδια για πρώτη φορά Κυριακή μεσημέρι 2 άτομα.
Είχε αρκετά άδεια τραπέζια και μας είπαν να καθίσουμε όπου θέλουμε. Μικρός χώρος αλλά όμορφος και ζεστός. Μια χαρά τα παιδιά που μας πήραν παραγγελία και σερβίρουν.

Κατ' αρχήν φέρανε παξιμαδάκια με πάστα ελιάς και ρακί, όλα πολύ ωραία. Παραγγείλαμε ντάκο, δύο μεγάλα παξιμάδια με ντοματάτα και τυρί σε μεγάλο πιάτο, νόστιμο και χορταστικό.
Για κυρίως πήραμε φιλέτο μοσχαρίσιο, συνοδευόταν από ψητή πατάτα, ψητή ντομάτα και πιπεριά, λίγο στεγνό όπως όλα τα φιλέτα άλλωστε, αρκετά νόστιμο, μερίδα ικανοποιητική.

Και μοσχαράκι με μακαρόνια σκιουφιχτά και ανθότυρο, τέλειο πιάτο (γι' αυτό και μόνο θα ξαναπήγαινα στο μαγαζί).
Μαζί με μισό κιλό κρασί και το κουβέρ πληρώσαμε 30€.
Ααααα και στο τέλος κερνάνε ρακόμελο.
Σίγουρα θα ξαναπάω να δοκιμάσω και άλλες Κρητικές νοστιμιές!