Η ΓΑΛΗΝΗ

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία

Πολυδενδρι, Καπανδρίτι [Χάρτης]

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Αφίδνες, Αθήνα

Στη Γαληνη πηγαινα ΠΟΛΥ παλια πριν 20 χρονια περιπου με τη θεια μου που εμενε στη περιοχη. Παλια ταβερνα λοιπον οικογενειακη υποθεση.
Βρισκεται στην αρχη του Πολυδενδριου και αυτο εχει το πλεονεκτημα οτι βρισκεις παρκινγκ επιπροσθετα διατιθεται και ιδιωτικο παρκινγκ οπισθεν του καταστηματος μαζι με μια παιδικη χαρα που ομως δεν ελεγχονται τα παιδια.

Οι παλιες ταβερνες της ευρυτερης περιοχης αν και παλιες ειναι ιδιες χωρις καμια αλλαγη η ανακαινιση, φανταζομαι οι ιδιοκτητες θα νομιζουν οτι οσο παλιωνουν βελτιωνονται σαν το παλαιωμενο κρασι. Μαγκες δεν ισχυει κατι τετοιο επενδυστε στην επιχειρηση σας.
Αντιθετα η Γαληνη εχει κρατησει τον χαρακτηρα της και εχει μερικως ανακαινιστει και συντηρηθει. Μεγαλη αυλη με μουριες, αραια τραπεζια, εσωτερικως χωρος με ξυλο και πετρα. Απλα λιτα και καθαρα χωρις υπερβολες.

Σερβις θελει μερικη βελτιωση ως προς την κατανοηση της ελληνικης γλωσσης....
Πηραμε σαλατα χωριατικη με φετα, χορτα, τυροκαυτερη, πατατες, κολοκυθακια, μεριδα μπιφτεκι, χοιρινη μπριζολα, μισο κοτοπουλο στα καρβουνα και 6 μπυρες περιπου. Οι μεριδες ειναι αρκετα μεγαλες και για 4 ατομα που ειμασταν πηραμε και φαγητο για το σπιτι. Τα φαγητα ηταν ολα πολυ καλα, σερβιρισμενα σε σωστα σερβιτσια με μαχαιρια που κοβουν!

Πληρωσαμε 73 ευρω για τα παραπανω τιμη αρκετα καλη για τα δεδομενα της περιοχης, αν βρειτε πιο οικονομικα πειτε το μου. Δωσαμε 100 και μας επεστρεψαν 30 ρεστα! Κερασμα καρπουζι.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Αφίδνες, Αθήνα

Ξημερωσε.. επιτελους Κυριακη... εξω καιρος μουντος με μικρη ψιχαλα "τελεια, θα περασουμε ολο το πρωι χουζουρευοντας στο κρεβατι" σκεφτομαι κ ξαναβουταω κατω απτο παπλωμα σαν σουρικάτα στο λαγουμι της ... λογαριαζα ομως χωρις τον ξενοδοχο αφου μολις με ξαναπαιρνει ο υπνος, ακουγεται μια φωνη που δεν θα το πιστεψετε αλλα αντιλαλουσε απτο στομαχι μου " εεε εσυ κι πανω... οι αποθηκες με τα τριγλυκεριδια εχουν σχεδον αδειασει.. για να μην πω για την δεξαμενη με τη χοληστερινη.. που ουτε μια σταλα δεν εχει μεινει.

πεταγομαι σαστισμενος απτο ονειρο εχοντας καρφωμενη μονο μια εικονα στο μυαλο μου... μια μεγαλη ασπρη πιατελα με ξεροψημενα ολοφρεσκα παϊδακια "καταλαβα" σκεφτομαι "μαλλον θα πρεπει να τιμησω τους προγονους μου κ να επισκεφτω για αλλη μια φορα τους ναους της τσικνας"... κ μιας κ ειναι Κυριακη μια χαρα θα μας καθοταν κ μια ψιλοεκδρομουλα (οχι για τιποτε αλλο, απλα για να δωσεις την δικαιολογια στον εαυτο σου οτι περπατησες μεσα στο δασος κ θα πρεπει να γονατισεις ενα σφαχτο στην καθισια σου για να αναπληρωσεις την χαμενη ενεργεια)

... μετα λοιπον απο 2-3 τηλεφωνα κ εφοσον οι προτασεις ειναι πολλες απο την παρεα (αλλος Δερβενοχωρια ελεγε κ αλλος για τα Καλυβια) αναλαμβανω την ευθυνη να οδηγησω την αγελη των κρεατοφαγων σε μια βουκολικη χασαποταβερνα στο Πολυδενδρι οπου ειχα μυηθει παλαιοτερα απο χολιστερινατους με πολλα γαλονια... θυμαμαι την ελεγαν ΓΑΛΗΝΗ (μαλλον ακυρο ονομα για ταβερνα, ισως τιμης ενεκεν προς τα αμνοεριφια που ας ελπισουμε να την εβρισκαν εκει... ποιος ξερει)

... χωρις λοιπον δευτερη σκεψη, σερφαρισμα για να βρω τηλεφωνο κ κλεινω τραπεζι για 8 ατομα, "θα σας βαλω μπροστα στο τζακι" μου λεει ο υπευθυνος "αλλα εκει δεν καπνιζουν, αν θελετε να καπνισετε να σας βαλω στην πισω σάλα που εχει θεα το βουνο"

το διλημμα που εμφανιζεται ειναι μεγαλο (πρωτο τραπεζι πιστα αλλα ποιος ακουει μετα την υπολοιπη παρεα καθως προκειται για θεριακληδες) οπότε ας οψεται κ κλεινω στην πισω αιθουσα.

... μετα απο μια ψιλοβολτα στο φραγμα του Μαραθωνα(ειπαμε για το θεαθηναι κ μονο) η πεινασμενη φαλαγγα περναει την πορτα της αμαρτιας κατα τις 2παρα κ στρογγυλοκαθεται σενα τραπεζι μπροστα στην μεγαλη τζαμαρια με την ωραια θεα της Παρνηθας (ενα περιεργο πραγμα βεβαια που κανενας μας δεν την θαυμασε αφου ενας ενας αρχισε να βγαζει παλτα κ κασκολ δηλωνοντας ετοιμος για τη μαχη... ως αλλος Μιλτιαδης μονο που αντι για ακοντιο κ ασπιδα κρατουσαμε πηρουνι κ πετσετα.

.. η κατα τα αλλα σβελτα σερβιτορα, αγέλαστη(μαλλον θαταν με τους Περσες) ερχεται εξιστορωντας μας "τις νόσους" μια μια κ μεις απλα κουνωντας το κεφαλι μας καταφατικα λεγαμε σε ολα "ναι" αφου βλεπαμε οτι το μαγαζι γεμιζει σταδιακα απο αλλους πολεμαρχους με τις παρεες τους κ νιωσαμε οτι απειλειται η τροφη κ η επιβιωση μας οπότε δεν ηταν ωρα για επιλεκτικες σκεψεις.

... σε 5 λεπτα αρχισε η ροη των εδεσματων κ εντυπωση μας εκανε το τεραστιο πιατο με τις πληθωρικες σαλατες, οι χειροποιητες πατατες που ξεχειλιζαν απτην ποσοτητα, το παϊδακι baby κ τρυφερο χωρις την παραμικρη μυρωδια, οι σταβλισιες αφρατες κ καλοψημενες (οχι rear κ βαμπίριστικες), λουκανικο χωριατικο τραγανο κ κοκορετσι ποιημα(αν κ λιγο σε σχεση με τα υπολοιπα), τυροτηγανοψωμα, τζατζικια, κρασια κ το τσιμπουσι εχει ξεκινησει για τα καλα.

... οι κολλητοι μας των βορειων προαστειων (με γαλλικα κ πιανο) κανουν την πρωτη επιθεση αλαλαζοντας απο χαρα (αν το βιβλιο του Savoir vivre ειχε πόδια σιγουρα θ αυτοκτονουσε πεφτοντας μες στο τζακι) εμεις βλεποντας οτι θα μας στερησουν τη δοξα ακολουθουμε κατα ποδας... πεταμε κ ενα επικαιρο θεμα για συζητηση ετσι για να υπαρχει (μην ειμαστε κ αγενεις)

... το τελος μας βρισκει εκστασιασμενους κ δεχομαι τα συγχαρητηρια της ομήγυρις που για ακομα μια φορα τους οδηγησα στη γη της επαγγελιας

... λογαριασμος 20ευρω το ατομο.. κερασμα ουτε για δειγμα(με μια καρυδοπιτα της γιαγιας δε θα φαλίρετε ρε παιδια).. αποδειξη νομοτυπη κ αναχωρηση

... σταση στο Κεφαλάρι για εσπρεσακι κ lemonpie κ επιστροφη στους κοιτωνες μας με το αισθημα της νικης στο βλεμμα.

Υ. Γ.. το βραδυ η φωνη ξαναρθε λεγοντας
"δεξαμενες γεματες για κανα μηνα κ παμε για φουλαρισμα Ωμεγα3 απο βδομαδα"
.. ουφ, τι να κανω... ειμαι τρελος... ακουω φωνες.