Σ' έναν ήσυχο πεζόδρομο στην καρδιά της Αθήνας, ανακαλύψτε τη γοητεία της αυθεντικής γειτονιάς ,μοιραστείτε και δοκιμάστε πιάτα φορτισμένα με μνήμες από την κουζίνα της μαμάς και χαρείτε την ανακάλυψη υλικών και γεύσεων από την διεθνή κουζίνα.
Συνοδέψτε τα γευστικά σας ταξίδια με αποστάγματα του τόπου μας φτιαγμένα από μικρούς παραγωγούς.
Σ΄ένα χώρο διακοσμημένο με απλά υλικά που τους αλλάξαμε χρήση και θέση κάθε βδομάδα σας προτείνουμε γευστικές εκπλήξεις μέσα από ένα μικρό κατάλογο με πιάτα ημέρας.
Στη ¨ΜΙΚΡΗ ΒΕΝΕΤΙΑ¨ αγαπάμε τη μουσική και διαλέγουμε μελωδίες και ακούσματα με σεβασμό στην ανάγκη της παρέας για επικοινωνία.
Με αρωγό ,το φιλικό και πρόθυμο προσωπικό μας και την εξαιρετική σχέση ποιότητας τιμής ο κάθε επισκέπτης μας θέλουμε να νοιώθει ξεχωριστός και μοναδικός.

Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη ανοιχτό από 18.00 μέχρι αργά το βράδυ Παρασκευή, Σάββατο, Κυριακή όλη μέρα ανοιχτό (13:00 μέχρι αργά το βράδυ).

Έχει ζωντανή μουσική
Παροχές για ΑμεΑ
Έχει parking
Φιλικό προς χορτοφάγους
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

12 Μάρ 2018

Συμβουλή: διαβάστε αυτή την κριτική μια μέρα χωρίς καλή διάθεση, όταν η μόνη λύση για τα προβλήματά σας θα είναι μισή ώρα με έναν σάκο του μπόξ, το γυμναστήριό σας ή να μιλήσετε στον, εκάστοτε, άνθρωπο τον οποίο χρησιμοποιείτε για να ξεσπάσετε. Έτσι θα μπορέσετε να συνταχθείτε καλύτερα με τον γράφοντα (εμένα ντε).

Αν βιώνετε μια μέτρια μέρα, ανάμεσα σε καταπληκτικές, και σας τη δίνει πολύ αυτό, τότε η Μικρή Βενετία είναι ο ορισμός του μαγαζιού που θα σας μπερδέψει, ίσως να θελήσετε να την κράξετε, μα πάντα θα υπάρχει ένα “αλλά”.

Προσωπικά, θα ήθελα πολύ να την κράξω για αρκετά ζητήματα, αλλά… νάτο το “αλλά” και πάλι.

Θα ήθελα, καταρχάς, να την κράξω για το όνομά της. Τη λένε Βενετία, μα δεν θυμίζει πουθενά τη γνωστή Ιταλική πόλη. Μα σε τίποτα ρε παιδί μου? Τι φταίει, βέβαια, η ιδιοκτήτρια του μαγαζιού που τη λένε έτσι κι αποφάσισε να ονομάσει έτσι το εστιατόριό της?

Θα μπορούσα να αρχίσω τις γκρινίτσες και για την εξυπηρέτησή της. Τα άτομα του σέρβις και η ιδιοκτήτρια δεν χαμογελούσαν όσο θα θέλαμε, αλλά τους είχαμε ξενυχτήσει, κιόλας, τους ανθρώπους. Για να μην πω για τη μουσική. Που ήμασταν 15 άτομα, τελευταίοι πελάτες και μας έβαζαν κάτι τραγούδια ταμάμ για υποσυνείδητο νανούρισμα. Ε, ναι ρε φίλε, εδώ δεν υπάρχει “αλλά”. Φταίνε.

Θα ήθελα, επιπλέον, να την κράξω για τον χώρο της (2,5/4). Που είναι μονοκόμματος και ενιαίος. Αλλά έχει άνετα τραπέζια, συμπαθητικές καρέκλες και σωστές τραπεζοαποστάσεις. Κάτι κακό μου βγαίνει να πω και για τα τσουβάλια που κρέμονται από το ταβάνι ή το μεγάλο φωτιστικό που δημιουργήθηκε από σπασμένα πιάτα και μαχαιροπήρουνα ή για τις φιλοσοφικές ατάκες περί ανθρώπου στους τοίχους και τα ποιήματα/διηγήματα στα σουπλά. Θέλω να κράξω για όλα αυτά, γιατί με ξενίζουν, όμως δεν μου βγαίνει, γιατί όσο πιο περίεργα φαίνονται, τόσο κάνουν τη Μικρή Βενετία να ξεχωρίζει για το ντεκόρ της.

Πόσο βασανιστικά αυτά τα “αλλά”, πάντως, ρε παιδί μου? Να θες να εκτονωθείς και να μην μπορείς.

Τα περισσότερα “αλλά”, μάλιστα, συναντώνται στο φαγητό.

Το προσφερόμενο μενού, καταρχάς, είναι τιμολογιακά μπερδεμένο. Φάβα στα 6€ και Κρητική σαλάτα (με τυρί) στα 5,5€? Ψητά λαχανικά με χαλούμι στα 8,5€, ενώ ο Καβουρμάς με αυγά κάνει 7€? Wtg (έχει χαλάσει το f στο πληκτρολόγιό μου)? Αλλά και πάλι, τα παραπάνω δεν είναι ο κανόνας. Υπάρχουν πράγματι κάποιες υπερβολικές-αλλοπρόσαλλες τιμολογήσεις, ωστόσο υπάρχουν και αρκετά πιάτα σε τιμές του μέσου όρου. Το μενού περιλαμβάνει 4 σαλάτες στα 5,5-8,5€, 12 ορεκτικά στα 3,5-9€, καθώς και γύρω στα 15 κυρίως πιάτα με ζυμαρικά, ψάρι και κρέας στα 7,0-12,5€. Τέλος, υπάρχουν μερικά γλυκάκια (5€) καθώς και, εναλλασσόμενα, πιάτα ημέρας. Το μενού έχει ανανεωθεί πρόσφατα.

Δοκιμάσαμε:

• Το ψωμί τους (άσπρο, στα 0,5€ το άτομο), το οποίο δεν μας ξετρέλανε, αλλά είχε καλή φρεσκότητα. Παρέα με αυτό ήρθε κανατόνερο.

• Τον ντάκο (aka Κρητική σαλάτα με κριθαροκούλουρο, τομάτα, φέτα και κάπαρη, στα 5,5€). Εμφάνιση στολίδι, να μην θες να τον φας. Πιο πρωτότυπο ντάκο δεν έχω ξαναδεί, το ομολογώ. Το παξιμάδι ήταν αρκετά τραγανό (με την καλή έννοια) και το συνολικό αποτέλεσμα θα δικαιώσει όποιον προτιμήσει την πιο φθηνή σαλάτα του μενού (3,5/4).

• Τη φάβα με καραμελωμένο κρομμύδι (6€). Πολλά τα 6 γιούρια, δεν το συζητώ, αλλά η υφή της ήταν αρρωστημένα βελούδινη και το κρομμύδι, υπέροχα γλυκό (3/4, δεδομένου ότι αντιπαθώ τη φάβα, ο βαθμός αυτός μεταφράζεται σε άριστα).

• Τη φέτα σε φύλλο κρούστας με ντοματίνι γλυκό (6€). Ενδιαφέρουσα ιδέα, όμορφη παρουσίαση, πετυχημένο ψήσιμο, αλλά όχι κάτι που πρέπει να πάρετε οπωσδήποτε (3/4).

• Τα γεμιστά μανιτάρια με πολύχρωμες πιπεριές, μπέικον και τυρί κρέμα (8€). Ακριβά, αλλά καλοφτιαγμένα, αύριο τα ξεχνάς, αλλά δεν είναι και χάλια, τρώγονται μια χαρά (2,5/4).

• Τις πατατούλες με λευκό κρασί, ελαιόλαδο και χοντρό αλάτι (3,5€). Τις άφησα για το τέλος των ορεκτικών, ως φόρο τιμής που τελείωσαν πρώτες. Με το που τις δεις αρχίζει η γκρίνια: “Γιατί δεν είναι τηγανητές?”, “Δεν ζήτησα πατάτες μωρό (baby)”, “Γιατί είναι τόσο λίγες?”. Είναι λίγες, πράγματι. Πολύ λίγες. Βασικά και τετραπλάσιες να ήταν, θα ήταν και πάλι λίγες. Και φαίνονται σκέτες, πολύ σκέτες. Πατάτες μωρό, κομμένες στη μέση. Υπόσχεση: είναι οι πιο ωραίες, σκέτες, μη τηγανητές πατάτες που θα συναντήσετε σε μεζεδοπωλείο. Το μυστικό βρίσκεται, ξεκάθαρα, στο χοντρό αλάτι (4/4).

• Τη γιουβετσάδα απάκι, σε σάλτσα γλυκού κρασιού και λιαστής ντομάτας (8€). Αν σας αρέσουν οι γλυκές γεύσεις, τότε αυτή η γιουβετσάδα θα είναι μια πολύ πετυχημένη επιλογή. Αν όχι, ίσως σας λιγώσει σε ένα βαθμό. Πάντως το περιεχόμενο απάκι ήταν αρκετό και χωρίς πολλά λίπη (3,5/4).

• Τα χοιρινά φιλετάκια με μέλι και σύκο (11€). Έρχονται παρέα με ρύζι μπασμάτι και σαλάτα. Άλλο ένα πιάτο για τους φαν της γλυκιάς γεύσης. Μάλιστα, η πολύ γευστική σάλτσα του, παραπέμπει ξεκάθαρα στη hoisin σος που συνοδεύει, συνήθως, την πάπια στα Κινέζικα εστιατόρια. Τα φιλετάκια δεν ήταν συνταρακτικά από άποψη ψησίματος, ενώ ήταν, οριακά, σκληρούτσικα. Χάρη στην εξαιρετική σάλτσα, τα ξεχνούσες όλα όμως (3,5/4).

• Το κοτόπουλο με πράσινο κάρυ, γάλα καρύδας και ρύζι μπασμάτι (9,5€). Συμπαθητικό, έκανε τη δουλειά του, μα ξεχάστηκε γρήγορα, όπως η φέτα (2,5/4).

• Το κοτόπουλο φλορεντίν (8,5€). Λέγεται, διαφορετικά, και “κοτόπουλο με χόρτα”. Το πιάτο που δίχασε. Κάποιοι το συμπάθησαν, κάποιοι άλλοι, όπως εγώ, το αντιπάθησαν. Η Φλωρεντία είναι μακριά από τη Βενετία, οπότε ας το θεωρήσουμε μια κακή παρένθεση (1,5/4).

• Το cheesecake (5€), από τα γλυκά τους. Φραουλώδης μαρμελάδα, πηχτή, από αυτές που δεν χρειάζονται 5 κιλά για να δώσουν γεύση, νόστιμη βάση μπισκότου και μεγάλη ποσότητα κρέμας τυριού. Δεν ήταν αξέχαστο, αλλά ήταν πολύ ευχάριστο (3/4).

• Τον μέτριο κορμό σοκολάτας που μας κέρασαν. Κέρασαν είπα? Να κι άλλο “αλλά”.

• Το λευκό χύμα κρασί τους (10€ το λίτρο), το οποίο μας το σέρβιραν σε κολονάτα ποτήρια και ήταν άνω του μετρίου.

Οπότε, για να επανέλθω στο προκείμενο, θα ήθελα να κράξω το φαγητό τους, αλλά δεν μπορώ. Θα ήθελα να γκρινιάξω για το μέτριο ψωμί, το κακό κοτόπουλο, τις περίεργες τιμές σε ορισμένες επιλογές, αλλά δεν γίνεται, όταν τα πιάτα, στην πλειοψηφία τους, ήταν καλοεκτελεσμένα, ομορφοπαρουσιασμένα και νόστιμα.

Θα έκραζα και για τα λεφτά, καθώς δώσαμε 18-19€ το άτομο, χορτάσαμε καλά, μα δεν σκάσαμε, και για μεζεδοπωλείο δεν είναι λίγα. Αλλά δεν μπορώ. Γιατί έφυγα ικανοποιημένος.

Τελικά τι συμβαίνει με αυτήν τη Μικρή Βενετία? Γιατί τόση γκρίνια? Γιατί τόση αρνητική ενέργεια?

Γιατί ο χώρος, είναι ιδιαίτερος, αλλά δεν σε εμπνέει φοβερά, η εξυπηρέτηση είναι εντάξει, αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο κυκλοφορεί, το ίδιο και οι τιμές. Είναι στον μέσο όρο, αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις, τσούζουν, λιγάκι, παραπάνω. Όλα ξεχνιούνται όμως, αν το θέλει κανείς, χάρη στο αρκετά νόστιμο και ποιοτικό φαγητό που σερβίρεται (3,5/4 στη Γεύση), καθώς λίγα μοντέρνα μεζεδοπωλεία πέριξ του κέντρου της Αθήνας έχουν τόσο σταθερή κουζίνα.

Γευστικά, προτείνεται ξεκάθαρα. Σαν συνολική εμπειρία, θέλει την προσοχή του, αλλά εδώ είμαστε για να πούμε για φαγητό, οπότε… προτείνεται και πάλι.

ΥΓ: στο προηγούμενο μενού υπήρχε η «Πατζαροσαλάτα με τζίντζερ και γιαούρτι», μια υπέροχη επιλογή που είναι κρίμα να μην υπάρχει στον καινούριο κατάλογο. Φαντάζομαι ότι θα υπάρχει ενίοτε στα πιάτα ημέρας, οπότε, αν την πετύχετε, δώστε της να καταλάβει!

01 Αυγ 2016

Η ΜΙΚΡΗ ΒΕΝΕΤΙΑ ήταν από τα πρώτα μέρη που είχα αφιερώσει χρόνο για να γράψω κριτική στο ask4food και μάλιστα αρκετά θετική, καθώς μου είχε αφήσει ιδιαιτέρως καλές εντυπώσεις. Συνεπώς, η χαρά μου ήταν μεγάλη, καθώς, όταν μετά από τρία σχεδόν χρόνια ξαναεπισκέφτηκα τη ΜΙΚΡΗ ΒΕΝΕΤΙΑ, διαπίστωσα ότι αυτή παραμένει στο ίδιο, αν όχι υψηλότερο επίπεδο.

Λοιπόν, Σάββατο βράδυ, δύο άτομα, αφού προηγήθηκε η μάλλον αναγκαία τηλεφωνική κράτηση, φθάσαμε στη ΜΙΚΡΗ ΒΕΝΕΤΙΑ, η οποία βρίσκεται στον πεζόδρομο της Γ. Ολυμπίου στο Κουκάκι. Το μαγαζί σχεδόν γεμάτο μόλις φθάσαμε, στην πορεία γέμισε εντελώς, ενώ αρκετές παρέες, κατά τη διάρκεια της βραδιάς, αποχωρούσαν άπραγες, καθώς δεν έβρισκαν τραπέζι, γεγονός που αποδεικνύει σε κάθε περίπτωση ότι η ΜΙΚΡΗ ΒΕΝΕΤΙΑ έχει δημιουργήσει μια σταθερή πελατεία και κόσμο που την εμπιστεύεται και την προτιμά.

Ο καιρός δεν είχε ζεστάνει ακόμη αρκετά, οπότε βολευτήκαμε σε κάποια από τα τραπέζια του εσωτερικού χώρου, ο οποίος δεν έχει διαφοροποιηθεί ιδιαίτερα σε σχέση με την εικόνα που είχα από την προ τριετίας επίσκεψή μου. Μικρός με ευχάριστη και ιδιαίτερη διακόσμηση (τσουβάλια κρεμασμένα στην οροφή, τελάρα τοποθετημένα στους τοίχους κλπ. ), με μοναδική αρνητική επισήμανση ότι τα τραπεζάκια των 2 ατόμων ήταν κάπως μικρά και κολλημένα στον ένα τοίχο του εστιατορίου. Ως προς τον εξωτερικό χώρο, δεν έχω να πω κάτι περισσότερο, λίγα τραπεζάκια επί του πεζοδρόμου της Γ. Ολυμπίου, συνιστούν μια χαρά επιλογή, όταν ο καιρός το επιτρέπει.

Στον τομέα του service δεν υπήρχαν επίσης προβλήματα. Αν και το μαγαζί ήταν γεμάτο, εξυπηρετηθήκαμε γρήγορα, όλα τα πιάτα ήρθαν σε σωστούς χρόνους, η κανάτα με το νερό ανανεώθηκε όποτε ζητήθηκε, απόδειξη κόπηκε κανονικά, ενώ στο τέλος κεραστήκαμε και δύο σφηνάκια ψημένη ρακή και 2 μικρά τρουφάκια. Ίσως το προσωπικό να το προτιμούσα λίγο περισσότερο χαμογελαστό και ευδιάθετο, αλλά ΟΚ Σάββατο βράδυ ήταν, το μαγαζί γεμάτο, ένας ψιλοχαμός γενικά επικρατούσε, οπότε δε θα στερηθούν το «4» στον τομέα εξυπηρέτηση.

Το μενού, χωρίς να είναι ιδιαίτερα εκτεταμένο, προσφέρει αρκετές επιλογές, ικανές να καλύψουν όλες τις προτιμήσεις. Εμείς επιλέξαμε:
- Για αρχή, μία σαλάτα καπρέζε που περιείχε βουβαλίσια μοτσαρέλα, ντοματίνια, ρόκα και λάδι βασιλικού (7,00 €). Νοστιμότατα, τα υλικά φρέσκα και καλής ποιότητας, η ποσότητα ικανοποιητική.
- Πατατούλες με λευκό κρασί, ελαιολάδο και χοντρό αλάτι (3,00 €). Νόστιμο πιάτο επίσης, με αρκετές baby πατάτες, κομμένες στη μέση και πολύ ωραία μαγειρεμένες. Συστήνονται.
- Λουκανικάκια σχάρας (5,00 €). Και εδώ οι εντυπώσεις πολύ καλές, να επισημάνω απλώς ότι το λουκάνικο ήταν αρκετά καυτερό, η σερβιτόρα, ωστόσο, μας είχε ενημερώσει εξ αρχής. Η ποσότητα, σχετικά μικρή, με συνοδεία λίγης μουστάρδας, σε κάθε περίπτωση, πάντως ήταν καυτερό το πιάτο, οπότε η ποσότητα εν τέλει ήταν μια χαρά.
- Σιουφιχτά με στακοβούτυρο και μυζήθρα (6,50 €). Το κλασικό κρητικό πιάτο ζυμαρικών, νοστιμότατο και σε αρκετά μεγάλη ποσότητα, μας άρεσε πάρα πολύ και αναμφίβολα θα το πρότεινα.
- Μπιφτεκάκια (7,00 €). Στο τραπέζι μας ήρθαν δύο καλοψημένα μπιφτέκια, ικανοποιητικού μεγέθους, με ωραία μπαχαρικά. Νοστιμότατα και αυτά, άφησαν τις ίδιες εξαιρετικές εντυπώσεις με τα υπόλοιπα πιάτα. Να αναφέρω μόνο ότι το συνοδευτικό (ρύζι, πουρές κλπ. ) χρεώνεται εξτρά, λόγω μακαρονιών απλώς προτιμήσαμε να μην πάρουμε κάτι επιπλέον.
- 1 λίτρο λευκό κρασί Chardonnay (10,00 €), δροσερό και ευκολόπιοτο, η τιμούλα για χύμα κρασί κάπως τσιμπημένη.

Για τα παραπάνω (συν 1 € επιβάρυνση για το ψωμί – κουβέρ), ο λογαριασμός ήρθε στα 39,50 €, σχετικά νορμάλ δηλαδή, ένα κλικ κάτω στις τιμές ωστόσο θα ήταν ενδεχομένως ευπρόσδεκτο.

Ανακεφαλαιώνοντας, η έξοδος στη ΜΙΚΡΗ ΒΕΝΕΤΙΑ στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία και σίγουρα θα την ξαναεπισκεπτώ, πριν περάσει πάλι μια τριετία αυτήν τη φορά.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ALEX80.

31 Ιούλ 2016

Κυριακή μεσημέρι και πρόταση φίλου για αυτό το μαγαζί που ναι μεν το είχα ακουστά αλλά δεν είχα την ευκαιρία να το επισκεφτώ.

Έξι άτομα η παρέα κι ένας πιτσιρικάς. Όμορφη η πρώτη εντύπωση από έξω καθώς το έψαχνα περνώντας κι άλλα μαγαζιά εκεί στον πεζόδρομο με το πράσινο που σε προστατεύει τουλάχιστον οπτικά απ' το αθηναϊκό μπετό. Κάτσαμε μέσα γιατί ήταν πιο δροσερά αλλά και ο χώρος ήταν ελκυστικός, λιτός και καθαρός και με λεπτομέρειες που έχουν αναφέρει ορθώς κι επαρκώς άλλα μέλη της ομάδας. Εκτός από τον όμορφο μέσα έξω χώρο ευχάριστη εντύπωση μου έκανε και η επιλογή της μουσικής που νόμιζα ότι άκουγα cd από επιλογές του εν Λευκώ αλλά η κοπέλα μου είπε ότι ήταν από κάποιο μουσικό site.

Παραγγείλαμε σαλάτα μεξικάνα, εντυπωσιακή μέσα σε τραγανή φόρμα και εύγευστη μεν αλλά για έναν λιγούρη των δυτ. προαστίων σαν κι εμέ μου φάνηκε μικρή σε ποσότητα όπως και όλα τα πιάτα που ωστόσο θα ξαναπώ ήταν ικανοποιητικά σε γεύση αλλά και στην όψη, όπως για παράδειγμα τα ψιλοκομμένα τηγανητά κολοκυθάκια που σερβιρίστηκαν σε καλαθάκι τετράγωνο με τη σως χωριστά (ευτυχώς για μένα που δεν τη θέλω). Ήταν απίθανα και ξαναπαραγγείλαμε. Όπως ξαναπαραγγείλαμε άλλες δύο φορές και τα λουκάνικα, 6 στο πιάτο, μικρά αλλά πολύ νόστιμα και πικάντικα όσο πρέπει και απολαμβάνεις όπως πρέπει την παγωμένη μπύρα σου αν και η κρίση την ακρίβυνε κι αυτήν 0,30 - 0,50 στα περισσότερα μαγαζιά.

Οι πατάτες με τη φλούδα τους και το χοντρό αλάτι τους νόστιμες αλλά τις περίμενα πιο στεγνές, δεν ήταν τραγανές. Τα χορτοπιτάκια επίσης ωραία, με χαρακτηριστική τη γεύση του μάραθου. Φιλετάκια κοτόπουλου με σως και ρύζι μπασμάτι.. ωραίο στην εικόνα, δεν δοκίμασα όμως παρά μόνο το ρύζι που μου άρεσε, η φίλη που το ζήτησε μου είπε ότι δεν έμεινε πολύ ικανοποιημένη. Εγώ ασχολήθηκα με τα μπριζολάκια σχάρας που τσάκισα σχεδόν μόνος μου. Τα ψητά λαχανικά όπως πρέπει ψημένα κι όχι καμμένα όπως πολλές φορές συμβαίνει. Ο καβουρμάς φανταστικός αλλά όπως ξέρετε δεν είναι για χόρταση. Ουκ εν τω πολλώ το ευ.

Δεν θυμάμαι άλλα πιάτα γιατί δεν τα δοκίμασα όλα ούτε τιμές του καθενός, κυμαίνονται από 5-8 το πιάτο τα περισσότερα, οι μπύρες ποτήρι 2,30 οι μικρες, 3 και κάτι οι μεγάλες και το μισόκιλο κρασί στα ίδια επίπεδα. Συνολικά με τα ποτά μας βγήκε περιπου στα 17 το άτομο χωρίς να υπολογίσω τον πιτσιρίκο και έναν απο την παρέα που ήταν φαγωμένος. Συνοπτικά λοιπόν έμεινα ικανοποιημένος και θα ξαναπήγαινα λόγω περιβάλλοντος και ποιότητας κυρίως.

25 Απρ 2016

Τελικά είναι όλα θέμα προσδοκιών. Οι θετικές κριτικές του ask4food, η καλοκαιρινή σαββατιάτικη διάθεση και ο υπέροχος πεζόδρομος στο κουκάκι μου είχαν δημιουργήσει υψηλές προσδοκίες για τη μικρή βενετία. Η μικρή βενετία ξεχωρίζει στον πεζόδρομο με το καλαίσθητο γούστο της όσον αφορά τη διακόσμηση και τα τραπεζάκια στο πεζόδρομο δίνουν μια ιδιαίτερη αίσθηση άνεσης και ελευθερίας
Σάββατο βράδυ, γεμάτος ο πεζόδρομος, γεμάτη και η μικρή βενετία οπότε οι όποιες καθυστερήσεις στην εξυπηρέτηση (που υπήρχαν) δικαιολογημένες.

Εκεί δυστυχώς που η μικρή βενετία με έχασε (και είναι ο καθοριστικός παράγοντας ) είναι η γεύση των πιάτων καθώς τόσο το ριζότο, κυρίως το ριζότο, που αξιόπιστοι καλοφαγάδες του ask4food το εκθείαζαν, όσο και τα υπόλοιπα πιάτα (σκουμπρί καπνιστό, σαλάτα με προσούτο, τάρτα με σπαράγγια και μανιτάρι γεμιστό) ήταν πολύ μακριά από τις υψηλές προσδοκίες μου.

Η απογοήτευση μου δε ήταν τόσο μεγάλη που δεν παραγγείλαμε το προφιτερόλ που επίσης έχει λάβει θετικές κριτικές μέσα στο site και περιοριστήκαμε να πίνουμε τσίπουρα για να μετριάσουμε τη πίκρα μας: )

Τραγούδι για Σάββατο βράδυ:

Χάρις Αλεξίου - Ένα φιλί

https: //www. youtube. com/watch?v=ONMbPQi8JwI

05 Ιουν 2016

Ξεκινώ δηλώνοντας ότι η Μικρή Βενετία είναι ένα από τα αγαπημένα μου στέκια. Δεν έχω ακόμη προσδιορίσει το λόγο, γιατί νιώθω τόσο καλά σε αυτό το μαγαζί ενώ δεν θα ισχυρισθώ ότι είναι ο ναός του γκουρμέ, ούτε ότι με ξετρελαίνει ο διάκοσμος και ακόμη δηλώνω ότι έχει πρόβλημα στο σέρβις, μόνο όμως τις ώρες αιχμής – ειδικά Σαββατόβραδο.

Από την άλλη πλευρά όμως επικρατεί η καθαριότητα, το λιτό αλλά καλό γούστο, χρησιμοποιούνται καλές πρώτες ύλες – η πεμπτουσία του καλού φαγητού, οι επιλογές καταλόγου είναι τόσες που υποδηλώνουν μια υπεύθυνα ποιοτική κουζίνα ενώ εμπλουτίζονται με τις επιλογές ημέρας προς αποφυγήν της πλήξης, οι τιμές τους είναι αυτές που πρέπει, και βέβαια υπάρχει η πανέξυπνη και δραστήρια ιδιοκτήτρια, η Βενετία που προσπαθεί εναγωνίως να προσφέρει το λιθαράκι της, από άποψη ποιότητας, σε μια κοινωνία που ψάχνει απεγνωσμένα τα πνευματικά και αισθητικά σημεία αναφοράς της.

Μετά τον παραπάνω αναλογισμό, καταλήγω ότι ξεχώρισα αυτό το μαγαζί την ώρα που το μάτι μου έπεσε στην μεγάλη επιγραφή με τη ρήση του Μπρετόν «…η απάντηση σε όλα είναι ο άνθρωπος. », που δεσπόζει στο δεξί τοίχο του εσωτερικού χώρου. Πώς να μην σε ελκύσει λοιπόν κάποιος που προσπαθεί να αφυπνίσει τους γύρω του με αυτήν την φράση, να μην τους αφήσει στο φάτε, πιείτε και τα λοιπά υλιστικά και ζωώδη. Ναι αυτό είναι τελικά που αγαπώ στη ΜΒ, η γαστριμαργική δημιουργία συνυπάρχει με την πνευματική – Ελύτης, Μπρετόν, Κατσαρός – πνεύμα και αισθήσεις διεγείρονται, επικούρειος συνδυασμός.

Επειδή τους επισκέπτομαι δύο με τρεις φορές το μήνα δεν θα γράψω συγκεκριμένα αλλά γενικά. Το φαγητό γενικά είναι καλό και κάποια πιάτα πάρα πολύ καλά. Προσωπικά προτείνω:
- Σαλάτα καπρέζε (ο συνδυασμός ρόκας-βασιλικού είναι αναπάντεχα επιτυχής)
- Πατατοσαλάτα με ρέγγα
- Φάβα με καραμελωμένο κρεμμύδι
- Μανιτάρια γεμιστά (από τα καλύτερα που σερβίρονται αλλά σε μονό αριθμό στη μερίδα)

- Σαγάνι με παστουρμά
- Τυρί τύπου chèvre, δεν θυμάμαι ακριβώς τι, πάντως κατσικίσιο, ψητό
- Πατατούλες φούρνου με το φλούδι τους και χοντρό αλάτι, εξαιρετικό συνοδευτικό για τα ορεκτικά αλλά και τα κυρίως πιάτα
- Κολοκυθάκια sticks, ωραία σερβιρισμένα με ντιπ γιαουρτιού
- Σιουφιχτά ζυμαρικά με στάκα - καταπληκτικά
- Πέννες με σολομό, ωραιότατο πιάτο
- Όλα τα πιάτα κρεατικών είναι πολύ ενδιαφέρονται και καλομαγειρεμένα, προτείνω ιδιαίτερα τα χοιρινά μπριζολάκια και το γιουβέτσι με απάκι. Ξεχωρίζω το κοτόπουλο με σάλτσα τυριών συνοδευόμενο από τον καταπληκτικό χειροποίητο πουρέ πατάτας, επειδή μου αρέσει πάρα πολύ η σάλτσα των τυριών.
- Θαλασσινά δεν έχει τύχει να δοκιμάσω ποτέ στη ΜΒ οπότε δεν μπορώ να προτείνω

Εάν πετύχετε από πιάτα ημέρας τα ακόλουθα να μην διστάσετε:
- Ρυζότο με σπαράγγια
- Ρηζότο λαχανικών
- Σούπα κάστανο
- Το κότσι είναι καλομαγειρεμένο, σωστά μελωμένο και νόστιμο, αλλά έχω την εντύπωση ότι κάποιο από τα υλικά - δεν μπόρεσα να το εντοπίσω - είναι περιττό και βαραίνει πολύ τη γεύση του πιάτου.

Το cheesecake πάρα πολύ καλή αφράτη έκδοση και το προφιτερόλ πολύ καλό όταν σερβίρεται σε σωστή θερμοκρασία – πάλι όταν είχαν πολύ κόσμο μου το έχουν σερβίρει πολύ παγωμένο.
Με το λογαριασμό πάντα κερνάνε κάτι – επειδή εμείς παραγγέλνουμε πάντα γλυκό κερνάνε ή καραφάκι τσίπουρο ή άλλο λικέρ.
Τα ποτά του σπιτιού είναι καλά αλλά όχι άριστα. Το λευκό κρασί θα το προτιμούσα πιο αρωματικό – αυτά βέβαια είναι γούστα, το κόκκινο είναι πολύ καλό, τα τσίπουρα συνήθως είναι πολύ καλά αλλά την τελευταία φορά που πήγαμε μας φέρανε τσίπουρο που δεν ήταν καλόπιοτο - αρχικά αρωματικό και ευχάριστο σε δεύτερη φάση όμως επικίνδυνα βαρύ, στο δεύτερο σφηνάκι μας έκαψε στα μάτια - ότι χειρότερο, το γυρίσαμε σε κρασί και σώθηκε η κατάσταση. Αυτό δεν το περίμενα από τη Βενετία και, επειδή ήμασταν μεγάλη παρέα, ξεχάσαμε να της το πούμε.

Συνοψίζοντας: ο χώρος έχει προσωπικότητα γιατί όντας λιτός και ψυχρός τελικά είναι πολύ ευχάριστος, το φαγητό είναι πολύ καλό, με καλά υλικά και σωστά μαγειρεμένα, οι τιμές είναι από τα καλύτερα “Value for money” της πόλης. Ανάλογα με την παραγγελία και τα άτομα της παρέας, έχει τύχει να πληρώσω από € 12 έως και € 25, ποτέ όμως παραπάνω.

Περιθώρια βελτίωσης θεωρώ ότι υπάρχουν στο σέρβις που θέλει ενίσχυση στα εξής σημεία:
1. οι κοπέλες που σερβίρουν, ενώ εξυπηρετούν άψογα, ώρες ώρες έχουν ύφος σαν να δουλεύουν σε κάτεργο, Δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα αλλά και η άκαμπτη τυπικότητα, όσο να'ναι ακούσια, αφήνει ένα περιέργο αίσθημα,
2. προσοχή στους χρόνους όταν γεμίζει το μαγαζί, υπάρσουν υπερβολικές καθυστερήσεις, που δεν αξίζουν στο μαγαζί και ταιλευταία και συμβουλευτικά για να κάνετε τη διαφορά
3. υπάρχει ένα πολύ λεπτό και ουσιαστικό σημείο που τηρούν πια μόνο κάποια από τα μαγαζιά πολυτελείας, όταν δεν σε σερβίρουν απευθείας από το plat de service: όποιο πιάτο τοποθετείται «στη μέση του τραπεζιού» απαιτείται να συνοδεύεται από το αντίστοιχο κουτάλι, πιρούνι, μαχαίρι για να μοιράζουν σωστά οι συνδαιτυμόνες το φαγητό και να μην αναγκάζονται να βυθίζουν ο καθένας τα δικά του μέσα στο κοινό πιάτο.
Αυτό είναι μεγάλο παράπονό μου σε όλα τα μαγαζιά.

Φέρνουν τα ορεκτικά, τα ακουμπάνε στη μέση, και δεν έχουν σερβίτσιο - σαν να είναι ατομικά, μα αφού δεν είναι... Ισχύει δε και για τα γλυκά - πρέπει να μην ανακατεύονται τα σάλια όλων μέσα στις μερίδες. Παραγγέλνεις δύο κυρίως πιάτα, τους λες είναι για τη μέση και σε αφήνουν να μοιράσεις με μαχαιροπίρουνο, ενώ π. χ. έχει ρύζι και ενώ χρειάζεται και κουτάλι σε αγνοούν επειδικτικά. Βαριά αμέλεια κατά την άποψή μου.
Θυμάμαι σε ένα κουτουκάκι, στου Φιλοπάπου που πηγαίναμε παιδιά, με τους γονείς, είχε φημισμένη φάβα Σαντορίνης, και πάντα τη σέρβιρε σε βαθύ πιάτο με το κουτάλι της, όπως και τις δύο μοναδικές σαλάτες που πρόσφερε και όλα τα ορεκτικά (τζατζίκι, σκορδαλιά, φέτα, κ. λπ. ). Δεν είναι λοιπόν θέμα επιπέδου μαγαζιού, είναι θέμα επιπέδου πολιτισμού και κοσμοαντίληψης!

Και σε καμία περίπτωση το σχόλιο δεν γίνεται δεικτικά για τη ΜΒ, όπου αντίθετα με άλλους που σε στραβοκοιτάνε, εκεί τους το λες και σου φέρνουν αμέσως τα δέοντα τυλιγμένα μέσα στην πετσετούλα τους, όπως πρέπει, αλλά το θέμα είναι να μη χρειασθεί να τα ζητήσεις. Αυτό επειδή τους αγαπώ και θέλω να είναι τέλειοι.

06 Αυγ 2016

Επισκεφθήκαμε το συγκεκριμένο κατάστημα Κυριακή βράδυ καλοκαιριού ύστερα απο ικανοποιητικές κριτικές που διάβασα στο ask4food.

Η αλήθεια είναι πως δεν είχα ξαναπάει στο Κουκάκι και από τις περιγραφές περίμενα κάτι πιο γραφικό όσον αφορά και τον πεζόδρομο και το κατάστημα το ίδιο.
Όσον αφορά την παραγγελία μας κινήθηκα σε "ασφαλή μονοπάτια" βάσει των κριτικών που διάβασα.

Για δυο άτομα:
Φάβα-συμπαθητική
Κολοκυθάκια τηγανιτά-αμάν με αυτόν τον άνηθο στις σάλτσες γιαουρτιού...!
Χοιρινά μπριζολάκια-ok
Ριζότο με μανιτάρια-Καλό
2 μπύρες
Κερασμένα δυο τρουφάκια που μας σχεδόν μας πέταξε η κυρία που μας σέρβιρε στα μούτρα...

Συμπέρασμα:
1) Oικονομικά: 36 ευρώ αν και οι αποδείξεις που μας έφεραν ήταν 4-5 διαφορετικές από 5-6 ευρώ η καθεμία που άθροιζαν ένα άλλο ποσό.... μικρότερο όπως καταλαβαίνετε...
2) Από γεύση: όπως λέει και ο λαός "Ούτε κλαίει, ούτε γελάει... ". Δεν φάγαμε κάτι άσχημο, δε φάγαμε και κάτι αξιομνημόνευτο....

3) Από εξυπηρέτηση: η κυρία που μας σέρβιρε ήθελε προφανώς να είναι κάπου αλλού. Επίσης δε συμμετείχε σε μαθήματα επαγγελματικού προσανατολισμού όταν ήταν μικρή και αυτό την οδήγησε σε λάθος μονοπάτια....
Παιδιά, κανένας δε σας χρωστάει τα λεφτάκια του. "Πουλάτε" παροχή υπηρεσιών. Δεν πεινάμε. Βγαίνουμε έξω για φαγητό προκειμένου να διασκεδάσουμε. Γενικά. Αλλάξτε μούτρα...

25 Ιούλ 2016

Μετά από ένα εξαιρετικό περίπατο με συντροφιά το γλυκό φως της πανσέληνου, χθες το βραδάκι στη Διονυσίου Αρεοπαγίτου, αποφασίσαμε να πιούμε με τη παρέα μας (σύνολο 4 άτομα) ένα τσιπουράκι.

Καθώς δεν γνωρίζαμε κάποιο συγκεκριμένο μαγαζί στη περιοχή, αναζητήσαμε πληροφορίες στο διαδίκτυο και συγκεκριμένα στο site σας.
Πολύ γρήγορα καταλήξαμε στη Μικρή Βενετία, γιατί ήμασταν αρκετά κοντά και η ώρα (23:00μμ) ήταν λίγο περασμένη, αν και αυτό είναι σχετικό, γιατί ναι μεν Τρίτη και εργάσιμη αλλά στην Ελλάδα είμαστε και είναι και καλοκαιράκι!!! Τώρα γιατί αναφέρω αυτές τις λεπτομέρειες θα κατάλαβετε στη συνέχεια...

Φτάσαμε στο πεζόδρομο και η πρώτη εντύπωση του μαγαζιού ήταν πολύ καλή, τόσο για την όμορφη απλή του διακόσμηση όσο και για το καλωσόρισμα του προσωπικού. (?)
Αφού τα τραπεζάκια στον πεζόδρομο ήταν γεμάτα, αποφασίσαμε να καθίσουμε μέσα. Απαλή, όμορφη μουσική συνόδευε τη συζήτησή μας και η δροσιά του κλιματισμού δεν μας έκανε να αισθανθούμε την ανάγκη του πεζόδρομου.
Η παραγγελία μας ήρθε πολύ γρήγορα, γεγονός βέβαια ότι δεν είχε πολύ κόσμο και η ώρα που λέγαμε... ίσως έπαιξε το ρόλο της.
Αρχικά ήρθε το πανεράκι με τις φέτες λευκού ψωμιού και τα ποτά μας. Τρία άτομα πίναμε τσίπουρο (το εκπληκτικό απόσταγμα ΜΠΑΜΠΑΤΖΙΜ, που όπου το βρείτε το συνιστώ ανεπιφύλακτα) και ένα άτομο ήπιε μπύρα. Σύνολο ποτών δύο καραφάκια και τρεις μπύρες.

Για φαγητό παραγγείλαμε:
1 σαλάτα πράσινη (καλή!!! )
1 φέτα σε φύλλο (αδιάφορη)
1 μανιτάρια γεμιστά (πολύ πολύ καλά!!! )
1 σκιουφιχτά (καλά αλλά έχουμε φάει και καλύτερα)
1 κεμπαπάκια Φλωρίνης (πολύ καλά!!! )
Πληρώσαμε 63,50 euro (ούτε φθηνά-ούτε ακριβά κατά τη γνώμη μας)

Και τώρα το πρόβλημα...
Γύρω στις 01:00 πμ ήρθε η μία από τις δύο κοπέλες που μας σέρβιρε και μας ζήτησε να πληρώσουμε, διότι θα έκλεινε το ταμείο. Ομολογώ ότι αυτό μας παραξένεψε όλους, αφού κάτι ανάλογο μας έχει συμβεί μόνο σε καφετέριες γιατί μπορεί τη συγκεκριμένη στιγμή οι σερβιτόροι να τύχει να αλλάζουν βάρδιες. Αλήθεια είναι λοιπόν ότι το συζητήσαμε μεταξύ μας, έτσι για την ιστορία. Τέλος πάντων, δώσαμε τα χρήματα και η κοπέλα μας διαβεβαίωσε ότι μπορούμε να καθίσουμε όσο θέλαμε (μάλλον πρόσεξε ότι δυσανασχετήσαμε).

Σε λίγο τελείωσε η μπύρα του φίλου μας και ζητήσαμε να μας φέρουν μια μπύρα ακόμη. Και τότε ήρθε η απάντηση-κεραμίδα, ότι δεν μπορούν να μας φέρουν μπύρα ή οτιδήποτε άλλο γιατί έχουν κλείσει ταμείο και δεν μπορούν να χτυπήσουν/χρεώσουν οποιοδήποτε προϊόν...!!!

Μείναμε κάγκελο!!! Δηλαδή λέμε ή πρέπει να πνιγεί κανένας μας και να μην έχουμε τι να τον κάνουμε ή να φύγουμε να μην ενοχλούμε κιόλας... όχι, όχι μπορείτε να καθίσετε μας είπαν... μα πως βρε κοπελιά μου να καθίσουμε, να πάμε στο περίπτερο να πάρουμε μια μπύρα και να ξανάρθουμε, ρωτήσαμε, εύλογα θα πω εγώ τώρα!!! Τελικά η λύση βρέθηκε, αφού η κοπέλα σκέφτηκε ότι ναι μεν δεν μπορεί να χτυπήσει στη ταμειακή τη μπύρα (άκουσον-άκουσον) αλλά μπορεί να μας τη κεράσει!!!
Ξ ε ν έ ρ ω μ α!!!
Τι άλλο να πω, δεν θα μας ξαναδούν!!!