ΜΙΚΡΗ ΒΕΝΕΤΙΑ

Μεζεδοπωλεία

Γ. Ολυμπίου 15, Κουκάκι [Χάρτης]
  2130259158 , 6948044254

Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη ανοιχτό από 18.00 μέχρι αργά το βράδυ Παρασκευή, Σάββατο, Κυριακή όλη μέρα ανοιχτό (13:00 μέχρι αργά το βράδυ).
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει ζωντανή μουσική Έχει δίκτυο Wifi Παροχές για ΑμεΑ Έχει parking Φιλικό προς χορτοφάγους Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Σ' έναν ήσυχο πεζόδρομο στην καρδιά της Αθήνας, ανακαλύψτε τη γοητεία της αυθεντικής γειτονιάς ,μοιραστείτε και δοκιμάστε πιάτα φορτισμένα με μνήμες από την κουζίνα της μαμάς και χαρείτε την ανακάλυψη υλικών και γεύσεων από την διεθνή κουζίνα.
Συνοδέψτε τα γευστικά σας ταξίδια με αποστάγματα του τόπου μας φτιαγμένα από μικρούς παραγωγούς.
Σ΄ένα χώρο διακοσμημένο με απλά υλικά που τους αλλάξαμε χρήση και θέση κάθε βδομάδα σας προτείνουμε γευστικές εκπλήξεις μέσα από ένα μικρό κατάλογο με πιάτα ημέρας.
Στη ¨ΜΙΚΡΗ ΒΕΝΕΤΙΑ¨ αγαπάμε τη μουσική και διαλέγουμε μελωδίες και ακούσματα με σεβασμό στην ανάγκη της παρέας για επικοινωνία.
Με αρωγό ,το φιλικό και πρόθυμο προσωπικό μας και την εξαιρετική σχέση ποιότητας τιμής ο κάθε επισκέπτης μας θέλουμε να νοιώθει ξεχωριστός και μοναδικός.

Μεζεδοπωλεία - Κουκάκι, Αθήνα

ΜΙΚΡΗ ΒΕΝΕΤΙΑ (ΜΒ): όσο γραφική είναι η θαλασσοδαρμένη γωνιά της Μυκόνου, άλλο τόσο γευστική είναι η μικρή γαστρονομική γωνιά του Κουκακίου που λειτουργεί στον πεζόδρομο της Γ. Ολυμπίου εδώ και 3 χρόνια.

Δευτέρα 16/11 στις 8.30 μ. μ. έχω ραντεβού με μια φίλη στη Στάση του ΜΕΤΡΟ ΣΥΓΓΡΟΥ-ΦΙΞ και σε τρία λεπτά κατηφορίζουμε στη ΜΒ, το ψαγμένο μεζεδοπωλείο που άνοιξε τον Δεκέμβριο του 2012 η Κουκακιώτισσα κ. Βενετία Αυγερινού. Η Βενετία, μαθηματικό μυαλό και πρώην στέλεχος πολυεθνικής, ανοίγοντας το μαγαζί, που η ίδια βάφτισε με το όνομά της, ξανάνιωσε και ξανάγινε η μικρή Βενετία!

Η ΜΙΚΡΗ ΒΕΝΕΤΙΑ, χώρος και ιδιοκτήτρια, είναι σαφώς αντισυμβατικές. Άλλωστε κι ο τίτλος ΜΒ, μας οδηγεί συνειρμικά στην τόσο γραφική γειτονιά του αντισυμβατικού νησιού μας! Εξάλλου, είναι και σουρεαλίστρια, αφού δεσπόζει σε τοίχο του μαγαζιού της το απόφθεγμα του André Breton « Ο άνθρωπος είναι η απάντηση, όποια κι αν είναι η ερώτηση»!

Η Βενετία δεν ασχολείται η ίδια με τη μαγειρική, αλλά επέλεξε δύο σπουδαίους chef: την Φλωρέτα Ψημάδη, με πολυετή εμπειρία στη γαλλική κουζίνα και προϋπηρεσία στη Σίφνο, το Baccarat του Μεταξουργείου, κ. α., καθώς και τον Γιώργο, βασικό συνεργάτη της.

Υπάρχουν 5-6 τραπέζια έξω στον πολυσύχναστο πεζόδρομο-πιάτσα, ενώ στον εσωτερικό χώρο, γύρω στα 15 τραπέζια από ανοιχτόχρωμο ξύλο, με συνολική δυνατότητα εξυπηρέτησης περί τα 70 άτομα. Το κατάστημα λειτουργεί Δευτέρα-Παρασκευή: 18.00-01.00, ενώ τα Σ/Κ είναι ανοιχτό από τη 1.00 το μεσημέρι, για γεύμα & δείπνο. Προσφέρει εξαιρετικούς μαμαδίστικους μεζέδες και ποικιλία ποτών: Γεύσεις & Αποστάγματα είναι ο χαρακτηριστικός υπότιτλος της ΜΒ!

Δυο λόγια ακόμα για τη διακόσμηση του χώρου, που αποπνέει επίσης έντονα στοιχεία αντικομφορμισμού. Στον ένα τοίχο υπάρχει μια σειρά από κρεμασμένα ξύλινα καφάσια, σε πολλά απ’ τα οποία κυριαρχεί η μορφή του Ελύτη και κάποιοι στίχοι του, ενώ σε άλλα συνυπάρχουν γυναικείες φιγούρες. Στο βάθος, σ’ ένα καθρέφτη, είναι γραμμένα τα γλυκά ημέρας, ενώ παραδίπλα, πάνω απ’ τον τοίχο της μισάνοιχτης κουζίνας φιγουράρουν λογής-λογής πεταλούδες! Απ’ την οροφή κρέμονται δεκάδες τσουβάλια, οι τοίχοι συνδυάζουν αρμονικά αποχρώσεις λευκού με πράσινο, ενώ οι μεγάλες πράσινες μωσαϊκές πλάκες δαπέδου -που δεν ενθουσίασαν τη φίλη μου- προσωπικά θεωρώ ότι δένουν με το όλο εικονοκλαστικό σκηνικό, θυμίζοντάς μου τον στίχο της Λίνας μας «τα πιο ωραία λαϊκά σε σπίτια με μωσαϊκά τα είχαμε χορέψει»!!

Οι θαμώνες εκπροσωπούν κάθε ηλικία, από φοιτητόκοσμο μέχρι τους ώριμους πελάτες των –ήντα…Η εξυπηρέτηση γίνεται με τρόπο άψογο και αποτελεσματικό από 2 νεαρά άτομα, που φαίνεται ότι είναι γνώστες του αντικειμένου. Η μουσική απ’ τα μεγάφωνα συνδύαζε ethnic, pop, disco, με επιτυχίες του Μάνου Χατζιδάκι, κ. α.

Η Βενετία με πληροφόρησε ότι τώρα που χειμωνιάζει θ’ αρχίσουν πάλι οι μουσικές τους Τετάρτες με τα ρεμπέτικα τραγούδια χωρίς μικρόφωνο, μιας και ο μικρός και ζεστός χώρος τους προσφέρεται γι’ αυτό. Εξάλλου, στο πατάρι υπάρχουν δύο καθαρές τουαλέτες ανδρών/γυναικών.

Στο ουσιαστικό θέμα του φαγητού τώρα, όπου πήγα δεόντως προετοιμασμένος απ’ τις κριτικές των φίλων χρηστών του site μας. Δοκιμάσαμε λοιπόν τα εξής:

• Μια λουκάνικα, αρκετά καυτερά, με μουστάρδα (5 €) και έξτρα συνοδευτικό πουρέ (1.50 €). Νοστιμότατο πιάτο, 9/10.

• Μία σιουφιχτά με στακοβούτυρο, κομματάκια ντομάτας και τριμμένη μυζήθρα. Το κλασικό Κρητικό έδεσμα στο πιάτο μας, 9/10: 6.50 €.

• Μία ριζότο άγριων μανιταριών (ολόκληρων) με λάδι τρούφας και παρμεζάνα. Εξαιρετικό, άψογα χυλωμένο, Έλειωνε στο στόμα, 10/10: 8.50 €.

• Αρχικά ήρθε πανεράκι με φέτες λευκού ψωμιού: 1 € και φυσικά νερό κανάτας (άλλωστε βρισκόμαστε στο σωστό χώρο μακριά απ’ τα όποια δήθεν)

• Απ’ τα γλυκά ημέρας διαλέξαμε ένα κ α τ α π λ η κ τ ι κ ό προφιτερόλ, τεράστιο σε ποσότητα και με μια φοβερή επίγευση πηχτής σοκολάτας γκανάζ, που κάθε γλυκατζής καταβροχθίζει… Συνοδευόταν από πλούσια sauce μαύρης σοκολάτας. Προφανώς 10! /10: 5 €.

• Ήπιαμε μια μπύρα Βεργίνα κόκκινη, 500 ml., 5.80 βαθμών αλκοόλ, με φρουτώδη και ξηρή επίγευση, που ταίριαζε απόλυτα με τους μεζέδες μας, 10/10: 3.50 €.

Ο λογαριασμός: στα 31 €, οι αποδείξεις ήρθανε κανονικά (μία για κάθε πιάτο ή ποτό), οπότε η τιμή κατ’ άτομο χωρίς ποτά: στα 10/16 €. Σαφώς πού καλό vfm!

Αξίζει να αναφερθώ γενικά στο μενού τους που μεταξύ άλλων περιλαμβάνει:
• Κρεατικά (ντολμαδάκια, συκώτι, χοιρινά φιλετάκια, κοτόπουλο -με κάρυ, ή φιλέτο, ή ριζότο- απάκι γιουβετσάδα, μπιφτέκια, και μπριζολάκια: 5-10 €).
• Θαλασσινά (γαριδομακαρονάδα, γαρίδες σαγανάκι, σκουμπρί καπνιστό, κ. α.: 8-12 €).

Απ’ τα γλυκά ημέρας, που επίσης επιμελείται η Φλωρέτα, υπάρχουν συνήθως διάφορα παγωτά, cheesecake, κ. λπ., όλα ανεξαιρέτως στα 5 €.

Όσον αφορά τα ποτά, υπάρχει ποικιλία από ρακή, τσίπουρο & ούζο, 200 ml, στα 6-8.50 €, ελληνικές μπύρες, στα 2-3.50 €, αναψυκτικά ~ 1.50 € και κρασί χύμα το ½ λίτρο ~ 5 €. Υπάρχουν ακόμα εμφιαλωμένα κρασιά από 13.50 έως 18.50 € για τα κορυφαία τους (λευκό Παυλίδη – ασύρτικο και κόκκινο Κτήμα Παπαϊωάννου – Αγιοργήτικο Νεμέας).

Επί τη ευκαιρία των ποτών, η Βενετία μάς είπε ότι μεθαύριο Πέμπτη 19/11 θα γίνει degustation του φετινού Beaujolais Nouveau (λαμβάνει χώρα ταυτόχρονα παντού στον κόσμο, κάθε χρονιά την 3η Πέμπτη του Νοέμβρη! ). Ο προμηθευτής της θα της δώσει έγκαιρα φιάλες από ποιοτική νέα σοδειά, ενώ η επί 20ετία γαλλοτραφής Φλωρέτα θα ετοιμάσει για την ημέρα γαλλικά καλούδια, κάτι από Bourguignon, ή κόκορα κρασάτο, κάποια τάρτα ή κρέπα ή Κις Λορέν, κ. τ. τ. Αν τυχόν κάποιος φίλος βρέθηκε εκεί, εννοείται ότι αναμένουμε την κριτική του!

Συστήνοντας λοιπόν τη ΜΒ, αυτό τον θαυμάσιο χώρο που αποπνέει μια τόσο ζεστή ατμόσφαιρα, ας μην ξεχνάμε την τεράστια σημασία και την καυτή επικαιρότητα της φετινής γιορταστικής Πέμπτης 19/11. Πράγματι, η παραδοσιακή γευσιγνωσία του Beaujolais Nouveau συμβολίζει, φ έ τ ο ς ε ι δ ι κ ά, την περήφανη Γαλλία, η οποία -6 μόλις μέρες μετά από ό, τι συνέβη- στέκεται όρθια χάρη στις αξίες της, σε πείσμα κάθε ξενοκίνητης αποτρόπαιας τρομοκρατικής επίθεσης!!

Μεζεδοπωλεία - Κουκάκι, Αθήνα

Τελικά είναι όλα θέμα προσδοκιών. Οι θετικές κριτικές του ask4food, η καλοκαιρινή σαββατιάτικη διάθεση και ο υπέροχος πεζόδρομος στο κουκάκι μου είχαν δημιουργήσει υψηλές προσδοκίες για τη μικρή βενετία. Η μικρή βενετία ξεχωρίζει στον πεζόδρομο με το καλαίσθητο γούστο της όσον αφορά τη διακόσμηση και τα τραπεζάκια στο πεζόδρομο δίνουν μια ιδιαίτερη αίσθηση άνεσης και ελευθερίας
Σάββατο βράδυ, γεμάτος ο πεζόδρομος, γεμάτη και η μικρή βενετία οπότε οι όποιες καθυστερήσεις στην εξυπηρέτηση (που υπήρχαν) δικαιολογημένες.

Εκεί δυστυχώς που η μικρή βενετία με έχασε (και είναι ο καθοριστικός παράγοντας ) είναι η γεύση των πιάτων καθώς τόσο το ριζότο, κυρίως το ριζότο, που αξιόπιστοι καλοφαγάδες του ask4food το εκθείαζαν, όσο και τα υπόλοιπα πιάτα (σκουμπρί καπνιστό, σαλάτα με προσούτο, τάρτα με σπαράγγια και μανιτάρι γεμιστό) ήταν πολύ μακριά από τις υψηλές προσδοκίες μου.

Η απογοήτευση μου δε ήταν τόσο μεγάλη που δεν παραγγείλαμε το προφιτερόλ που επίσης έχει λάβει θετικές κριτικές μέσα στο site και περιοριστήκαμε να πίνουμε τσίπουρα για να μετριάσουμε τη πίκρα μας: )

Τραγούδι για Σάββατο βράδυ:

Χάρις Αλεξίου - Ένα φιλί

https: //www. youtube. com/watch?v=ONMbPQi8JwI

Μεζεδοπωλεία - Κουκάκι, Αθήνα

Ξεκινώ δηλώνοντας ότι η Μικρή Βενετία είναι ένα από τα αγαπημένα μου στέκια. Δεν έχω ακόμη προσδιορίσει το λόγο, γιατί νιώθω τόσο καλά σε αυτό το μαγαζί ενώ δεν θα ισχυρισθώ ότι είναι ο ναός του γκουρμέ, ούτε ότι με ξετρελαίνει ο διάκοσμος και ακόμη δηλώνω ότι έχει πρόβλημα στο σέρβις, μόνο όμως τις ώρες αιχμής – ειδικά Σαββατόβραδο.

Από την άλλη πλευρά όμως επικρατεί η καθαριότητα, το λιτό αλλά καλό γούστο, χρησιμοποιούνται καλές πρώτες ύλες – η πεμπτουσία του καλού φαγητού, οι επιλογές καταλόγου είναι τόσες που υποδηλώνουν μια υπεύθυνα ποιοτική κουζίνα ενώ εμπλουτίζονται με τις επιλογές ημέρας προς αποφυγήν της πλήξης, οι τιμές τους είναι αυτές που πρέπει, και βέβαια υπάρχει η πανέξυπνη και δραστήρια ιδιοκτήτρια, η Βενετία που προσπαθεί εναγωνίως να προσφέρει το λιθαράκι της, από άποψη ποιότητας, σε μια κοινωνία που ψάχνει απεγνωσμένα τα πνευματικά και αισθητικά σημεία αναφοράς της.

Μετά τον παραπάνω αναλογισμό, καταλήγω ότι ξεχώρισα αυτό το μαγαζί την ώρα που το μάτι μου έπεσε στην μεγάλη επιγραφή με τη ρήση του Μπρετόν «…η απάντηση σε όλα είναι ο άνθρωπος. », που δεσπόζει στο δεξί τοίχο του εσωτερικού χώρου. Πώς να μην σε ελκύσει λοιπόν κάποιος που προσπαθεί να αφυπνίσει τους γύρω του με αυτήν την φράση, να μην τους αφήσει στο φάτε, πιείτε και τα λοιπά υλιστικά και ζωώδη. Ναι αυτό είναι τελικά που αγαπώ στη ΜΒ, η γαστριμαργική δημιουργία συνυπάρχει με την πνευματική – Ελύτης, Μπρετόν, Κατσαρός – πνεύμα και αισθήσεις διεγείρονται, επικούρειος συνδυασμός.

Επειδή τους επισκέπτομαι δύο με τρεις φορές το μήνα δεν θα γράψω συγκεκριμένα αλλά γενικά. Το φαγητό γενικά είναι καλό και κάποια πιάτα πάρα πολύ καλά. Προσωπικά προτείνω:
- Σαλάτα καπρέζε (ο συνδυασμός ρόκας-βασιλικού είναι αναπάντεχα επιτυχής)
- Πατατοσαλάτα με ρέγγα
- Φάβα με καραμελωμένο κρεμμύδι
- Μανιτάρια γεμιστά (από τα καλύτερα που σερβίρονται αλλά σε μονό αριθμό στη μερίδα)

- Σαγάνι με παστουρμά
- Τυρί τύπου chèvre, δεν θυμάμαι ακριβώς τι, πάντως κατσικίσιο, ψητό
- Πατατούλες φούρνου με το φλούδι τους και χοντρό αλάτι, εξαιρετικό συνοδευτικό για τα ορεκτικά αλλά και τα κυρίως πιάτα
- Κολοκυθάκια sticks, ωραία σερβιρισμένα με ντιπ γιαουρτιού
- Σιουφιχτά ζυμαρικά με στάκα - καταπληκτικά
- Πέννες με σολομό, ωραιότατο πιάτο
- Όλα τα πιάτα κρεατικών είναι πολύ ενδιαφέρονται και καλομαγειρεμένα, προτείνω ιδιαίτερα τα χοιρινά μπριζολάκια και το γιουβέτσι με απάκι. Ξεχωρίζω το κοτόπουλο με σάλτσα τυριών συνοδευόμενο από τον καταπληκτικό χειροποίητο πουρέ πατάτας, επειδή μου αρέσει πάρα πολύ η σάλτσα των τυριών.
- Θαλασσινά δεν έχει τύχει να δοκιμάσω ποτέ στη ΜΒ οπότε δεν μπορώ να προτείνω

Εάν πετύχετε από πιάτα ημέρας τα ακόλουθα να μην διστάσετε:
- Ρυζότο με σπαράγγια
- Ρηζότο λαχανικών
- Σούπα κάστανο
- Το κότσι είναι καλομαγειρεμένο, σωστά μελωμένο και νόστιμο, αλλά έχω την εντύπωση ότι κάποιο από τα υλικά - δεν μπόρεσα να το εντοπίσω - είναι περιττό και βαραίνει πολύ τη γεύση του πιάτου.

Το cheesecake πάρα πολύ καλή αφράτη έκδοση και το προφιτερόλ πολύ καλό όταν σερβίρεται σε σωστή θερμοκρασία – πάλι όταν είχαν πολύ κόσμο μου το έχουν σερβίρει πολύ παγωμένο.
Με το λογαριασμό πάντα κερνάνε κάτι – επειδή εμείς παραγγέλνουμε πάντα γλυκό κερνάνε ή καραφάκι τσίπουρο ή άλλο λικέρ.
Τα ποτά του σπιτιού είναι καλά αλλά όχι άριστα. Το λευκό κρασί θα το προτιμούσα πιο αρωματικό – αυτά βέβαια είναι γούστα, το κόκκινο είναι πολύ καλό, τα τσίπουρα συνήθως είναι πολύ καλά αλλά την τελευταία φορά που πήγαμε μας φέρανε τσίπουρο που δεν ήταν καλόπιοτο - αρχικά αρωματικό και ευχάριστο σε δεύτερη φάση όμως επικίνδυνα βαρύ, στο δεύτερο σφηνάκι μας έκαψε στα μάτια - ότι χειρότερο, το γυρίσαμε σε κρασί και σώθηκε η κατάσταση. Αυτό δεν το περίμενα από τη Βενετία και, επειδή ήμασταν μεγάλη παρέα, ξεχάσαμε να της το πούμε.

Συνοψίζοντας: ο χώρος έχει προσωπικότητα γιατί όντας λιτός και ψυχρός τελικά είναι πολύ ευχάριστος, το φαγητό είναι πολύ καλό, με καλά υλικά και σωστά μαγειρεμένα, οι τιμές είναι από τα καλύτερα “Value for money” της πόλης. Ανάλογα με την παραγγελία και τα άτομα της παρέας, έχει τύχει να πληρώσω από € 12 έως και € 25, ποτέ όμως παραπάνω.

Περιθώρια βελτίωσης θεωρώ ότι υπάρχουν στο σέρβις που θέλει ενίσχυση στα εξής σημεία:
1. οι κοπέλες που σερβίρουν, ενώ εξυπηρετούν άψογα, ώρες ώρες έχουν ύφος σαν να δουλεύουν σε κάτεργο, Δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα αλλά και η άκαμπτη τυπικότητα, όσο να'ναι ακούσια, αφήνει ένα περιέργο αίσθημα,
2. προσοχή στους χρόνους όταν γεμίζει το μαγαζί, υπάρσουν υπερβολικές καθυστερήσεις, που δεν αξίζουν στο μαγαζί και ταιλευταία και συμβουλευτικά για να κάνετε τη διαφορά
3. υπάρχει ένα πολύ λεπτό και ουσιαστικό σημείο που τηρούν πια μόνο κάποια από τα μαγαζιά πολυτελείας, όταν δεν σε σερβίρουν απευθείας από το plat de service: όποιο πιάτο τοποθετείται «στη μέση του τραπεζιού» απαιτείται να συνοδεύεται από το αντίστοιχο κουτάλι, πιρούνι, μαχαίρι για να μοιράζουν σωστά οι συνδαιτυμόνες το φαγητό και να μην αναγκάζονται να βυθίζουν ο καθένας τα δικά του μέσα στο κοινό πιάτο.
Αυτό είναι μεγάλο παράπονό μου σε όλα τα μαγαζιά.

Φέρνουν τα ορεκτικά, τα ακουμπάνε στη μέση, και δεν έχουν σερβίτσιο - σαν να είναι ατομικά, μα αφού δεν είναι... Ισχύει δε και για τα γλυκά - πρέπει να μην ανακατεύονται τα σάλια όλων μέσα στις μερίδες. Παραγγέλνεις δύο κυρίως πιάτα, τους λες είναι για τη μέση και σε αφήνουν να μοιράσεις με μαχαιροπίρουνο, ενώ π. χ. έχει ρύζι και ενώ χρειάζεται και κουτάλι σε αγνοούν επειδικτικά. Βαριά αμέλεια κατά την άποψή μου.
Θυμάμαι σε ένα κουτουκάκι, στου Φιλοπάπου που πηγαίναμε παιδιά, με τους γονείς, είχε φημισμένη φάβα Σαντορίνης, και πάντα τη σέρβιρε σε βαθύ πιάτο με το κουτάλι της, όπως και τις δύο μοναδικές σαλάτες που πρόσφερε και όλα τα ορεκτικά (τζατζίκι, σκορδαλιά, φέτα, κ. λπ. ). Δεν είναι λοιπόν θέμα επιπέδου μαγαζιού, είναι θέμα επιπέδου πολιτισμού και κοσμοαντίληψης!

Και σε καμία περίπτωση το σχόλιο δεν γίνεται δεικτικά για τη ΜΒ, όπου αντίθετα με άλλους που σε στραβοκοιτάνε, εκεί τους το λες και σου φέρνουν αμέσως τα δέοντα τυλιγμένα μέσα στην πετσετούλα τους, όπως πρέπει, αλλά το θέμα είναι να μη χρειασθεί να τα ζητήσεις. Αυτό επειδή τους αγαπώ και θέλω να είναι τέλειοι.

Μεζεδοπωλεία - Κουκάκι, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε τη Μικρή Βενετία, Κυριακή μεσημέρι, τέσσερα άτομα. Εύκολη η πρόσβαση, δύσκολη η στάθμευση στην περιοχή.

Το μαγαζί έχει εσωτερικό και εξωτερικό χώρο. Καθίσαμε στον εσωτερικό. Ο χώρος είναι προσεγμένος, με στοιχεία διακόσμησης, όχι όμως κάτι το ιδιαίτερο. Το προσωπικό ευγενικό, η εξυπηρέτηση πολύ καλή.

Παραγγείλαμε σαλάτα καπρέζε, πατάτες, ντολμαδάκια, φάβα, γεμιστά μανιτάρια, ριζότο με μανιτάρια και λάδι τρούφας, σιουφιχτά με στακοβούτυρο, κρασί, αναψυκτικά. Τα πιάτα ήταν προσεγμένα στην εμφάνιση και εύγευστα. Μας άρεσαν ιδιαίτερα η σαλάτα, οι πατάτες, η φάβα και το ριζότο (κορυφαίο πιάτο). Δεν μας άρεσαν τα ντολμαδάκια, δεν είχαν επαρκή γέμιση, δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο τα σιουφιχτα και τα γεμιστά μανιτάρια. Υπήρχε κέρασμα γλυκό, εκτίμησα ιδιαίτερα την χειρονομία.

Παραγγείλαμε και ένα προφιτερόλ, το οποίο ήταν καταπληκτικό. Αξίζει να πας για το ριζότο και το προφιτερόλ (ενδεχομένως και άλλα πιάτα που δεν τα δοκιμάσαμε).

Πληρώσαμε 57 ευρώ περίπου, θα μπορούσαν οι τιμές σε κάποια πιάτα να είναι λίγο χαμηλότερες. Π. χ το πιάτο με τα γεμιστά μανιτάρια περιείχε τρία μανιτάρια, μεσαίου προς μικρού μεγέθους και κόστιζε 7 ευρώ.
Σε γενικές γραμμές η Μικρή Βενετία είναι μία αρκετά καλή πρόταση για ποιοτικό φαγητό και ιδιαίτερες γεύσεις.

Μεζεδοπωλεία - Κουκάκι, Αθήνα

Mία ανάλογη εμπειρία μουτρώματος από το προσωπικό είχαμε και εμείς όταν το επισκευθήκαμε. όπως οPZAR1. Στα του φαγητού τώρα πήραμε πιτάκια με παστουρμά μέτρια, λουκανικακια καυτερά καλά, αυγά μάτια με παστουρμά και τυρί ήταν καμμένα και κολλημενα στο σκεύος.

Ένα φιλέτο κοτόπουλο με ρύζι και κουκουνάρια με κρέμα γάλακτος ήταν καλό(αλλά όπου μπαίνει η κρ. γάλακτος σκεπάζει τα πάντα)όπως ξέρουμε όλοι!!!!. Μοσχαρίσια μπριζόλα καλή με καλό ψήσιμο. Γενικά δεν ενθουσιάστηκα ιδιαίτερα από τις γεύσεις και από τον χώρο για να το προτείνω.

Μεζεδοπωλεία - Κουκάκι, Αθήνα

Τρίτη βράδυ και αποφασίζουμε να επισκεφθούμε τη ΜΙΚΡΗ ΒΕΝΕΤΙΑ.
Αφορμή της επιλογής μας η άφιξη δυο φίλων από την Αμερική για μια
επίσκεψη λίγων ημερών στην Ελλάδα, επομένως το φαγητό με ελληνικούς
μεζέδες ήταν μονόδρομος.

Η κράτηση ήταν για τις 9 το βράδυ για 4 άτομα. Μόλις φθάσαμε μας
υποδέχθηκε μια κυρία ευγενής μεν με λίγο όμως βαριεστημένο ύφος δε,
γεγονός που μας έκανε να αισθανθούμε περίεργα. Οφείλω όμως να ομολογήσω
ότι δέχθηκε αδιαμαρτύρητα την αλλαγή τραπεζιού που ζητήσαμε αντί για το
βάθος της αίθουσας να καθίσουμε στα μπροστινά τραπέζια που έβλεπαν στον πεζόδρομο.

Ο χώρος διακοσμημένος λίγο προς το μοντέρνο, με μια κατασκευή από
καφάσια στον ένα τοίχο, που έπαιζαν τον ρόλο ραφιών, που επάνω τους
ήταν τοποθετημένα διάφορα διακοσμητικά αντικείμενα και κορνιζαρισμένες φωτογραφίες και στίχοι του Ελύτη.

Στο βάθος της αίθουσας ένας καθρέφτης που γράφει τα σερβιριζόμενα γλυκά
και στο ταβάνι κρεμασμένα για διακόσμηση τσουβάλια ( κάτι το οποίο ομολογώ
ότι με γέμιζε άγχος όλη τη βραδιά μήπως πέσει κάποιο στο τραπέζι μας).
Όλα αυτά μαζί προσπαθούσαν να δέσουν διακοσμητικά με το πάτωμα από σκούρο μωσαϊκό, βγαλμένο από μια άλλη εποχή.
Μας έφεραν το ψωμί, νερό βρύσης και μας άφησαν να μελετήσουμε τον κατάλογο.

Το μενού είχε αρκετή ποικιλία από μεζέδες και από κυρίως πιάτα και καλά αποστάγματα, όπως τα έγραφαν στον κατάλογο, δηλαδή τσίπουρο και ούζο.

Παραγγείλαμε τα εξής πιάτα τα οποία έφθασαν χωρίς καθυστέρηση στο τραπέζι μας:

Κριθαροκουλούρα με ξινομυζήθρα και τομάτα, σε ικανοποιητική ποσότητα και
αρκετά νόστιμο. (3/4)

Πιτάκια καισαρείας (3/4),

φάβα νόστιμη και σερβιρισμένη με κρέμα βαλσάμικου (3/4),

λουκανικάκια πικάντικα και καυτερά με μουστάρδα (2/4),

μακαρόνια σιουφιχτά με στακοβούτυρο (4/4). Αυτό το πιάτο ενθουσίασε την παρέα και πραγματικά ήταν πολύ καλά μαγειρεμένο, απλώς για τη δική μου γεύση ήταν λίγο πιο λιπαρό απ´ ότι θα ήθελα. Όμως επειδή το στακοβούτυρο έχει πάντα έντονη γεύση, συμφώνησα με τους υπόλοιπους για τη νοστιμιά του.

Το ριζότο που ακολούθησε με μανιτάρια και τρούφα ήταν το πιάτο που πραγματικά με ενθουσίασε (4/4). Το ρύζι πολύ καλά χυλωμένο με σωστή ισορροπία των υλικών και ολόκληρα μανιτάρια που με τη μεστή γεύση τους έδιναν μια άλλου είδους νοστιμιά στο πιάτο.

Τα ντολμαδάκια γιαλαντζί, χειροποίητα σερβιρισμένα με γιαούρτι (σαν ελαφρύ τζατζίκι), πολύ καλά (3/4) και πατάτες ψητές με τη φλούδα τους (3/4).

Επειδή τα ορεκτικά που παραγγείλαμε ήταν αρκετά σε ποσότητα, γιατί οι φίλοι μας ήθελαν να δοκιμάσουν όσα περισσότερα μπορούσαν, αποφασίσαμε να παραγγείλουμε μόνο δύο κυρίως πιάτα και να τα μοιραστούμε.

Έτσι λοιπόν διαλέξαμε το κότσι που ήταν η επιλογή της ημέρας, εκτός καταλόγου, (4/4) και τα μπριζολάκια που μας πρότειναν (4/4). Και τα δύο πιάτα ήταν πολύ νόστιμα και πολύ σωστά ψημένα.

Για επιδόρπιο πήραμε cheese cake, προφιτερόλ και παγωτό καϊμάκι. Όλα πολύ εύγευστα.
Μας κέρασαν και σφηνάκι τσίπουρου.

Για όλα αυτά που παραγγείλαμε με χύμα κρασί, ένα καραφάκι ούζο και δύο αναψυκτικά πληρώσαμε 115 ευρώ.
Οι γεύσεις σε ορισμένα πιάτα χρειάζονται λίγη παραπάνω φροντίδα για να φτάσουν στο τέλειο και ο χώρος θέλει κάτι που θα τον κάνει πιο ζεστό, πιο οικείο.

Σαν συμπέρασμα, θα ήθελα να πάω πάλι, να δοκιμάσω και άλλα πιάτα. Να βρω αυτή την ικανοποίηση του πολύ καλού φαγητού που σε γεμίζει ευχαρίστηση, γιατί πιστεύω ότι το συγκεκριμένο μέρος το αξίζει.

Μεζεδοπωλεία - Κουκάκι, Αθήνα

Σάββατο μεσημέρι διαβάζοντας τις καλές κριτικές στο ask4food αποφασίσαμε με ένα φίλο που μένει στην Νέα Σμύρνη να πάμε να το δοκιμάσουμε.

Το πάρκινγκ δύσκολο στην περιοχή, εάν και εγώ στάθηκα τυχερός. Ο πεζόδρομος φανταστικός, σαν μια όαση μέσα στο τσιμεντένιο κέντρο της πόλης. Πολλά νεανικά καφέ και εστιατόρια. Λόγω του υπέροχου καιρού αποφασίσαμε να καθίσουμε στα λίγα τραπεζάκια που έχει ακριβώς έξω απο το μαγαζί πάνω στον πεζόδρομο με τα δέντρα και την τέντες που έκανε απόλυτη σκιά.

Το μαγαζάκι στον εσωτερικό του χώρο εξίσου μικρό, με λιτή οικονομική αλλά γουστόζικη διακόσμηση. Η γυναικεία υπόθεση όπως είπε και ο frattello φάνηκε παντού, στις δύο κυρίες στο service και στην μία μαγείρισσα που είδαμε μετά που βγήκε έξω απο την κουζίνα και κάθησε.

Το μενού μικρό αλλά πλήρες. Δοκιμάσαμε τον ντάκο, κολοκυθάκια τσίπς συνοδευόμενα απο τζατζίκι, πατατούλες με την φλούδα τους ψητές με χοντρό αλάτι, μία κεφτέδες βυζαντινούς με την κόκκινη ελαφρώς πικάντικη σάλτσα και για κυρίως πήραμε μία μερίδα μπιφτέκια με ρύζι και μία κοτόπουλο στήθος με σάλτσα τυριών και κρέμα γάλακτος με ρύζι επίσης σαν συνοδευτικό.

Τα πιο πολλά πιάτα ήταν καλά, γευστικά. Να δωσω τα εύσημα στον ντάκο, τα κολοκυθάκια τσίπςκαι τις πατατούλες. Τα βυζαντινά κεφτεδάκια καθώς και τα κυρίως ήταν καλά χωρίς κάτι το εξαιρετικό σαν γεύση. Να σημειώσω ένα μείον ότι οι μερίδες είναι μικρές.

Το σέρβις καλό, χωρίς καθυστερήσεις, ωραία παρουσίαση πιάτων. Το νερό ήρθε απο μόνο του σε κανάτα (πολύ θετικό). Το αρνητικό του σέρβις ήταν ότι έφεραν το ένα κυριώς (τα μπιφτέκια) και μετά απο 10 λεπτά έφεραν και το κοτόπουλο, με συνέπεια ο ένας να περιμένει και μετά να αναγκάζεται να ξεκινήσει μόνος του.

Ο λογαριασμός για όλα τα παραπάνω μαζί με μισό κιλό κρασί χύμα καθώς και με πεντανόστιμο κορμό σοκολάτα κέρασμα στο τέλος ανήλθε στα 38 ευρώ κάτι που σίγουρα δεν λές ακριβό.

Πάντως σίγουρα το κατατάσσω στα καλά εστιατόρια και θα το ξαναεπισκεφθώ για να σχηματίσω μία καλύτερη άποψη.

Μεζεδοπωλεία - Κουκάκι, Αθήνα

Αυτή τη φορά η ´παρέα της Δευτέρας*´ αποτελούμενη από 6 νέους, βγήκε και Τρίτη! Ο λόγος ευχάριστος! Ένα μέλος της παρέας έγινε θείος!

Η επιλογή για το μαγαζί ηταν ο υπότιτλός του, γεύσεις κ αποστάγματα, μιας κ ο ευτυχείς θείος κερνάει τσιπουράκι για τον ανιψιό!

Καλές κριτικές και παλαιότερη επίσκεψη, ήταν σίγουρο οτι θα μείνουμε ικανοποιημένοι, όπερ και εγένετο!

Ο χώρος έχει περιγραφεί από άλλους χρήστες και από οτι είδα έχει κ φωτό στο σάιτ, οποτε δεν έχει αξία να γράψω για αυτό. Το μόνο, μπράβο που ενώ το μαγαζί ηταν τίγκα, δεν επέλεξαν να έχουν κ αλλα τραπέζια μαζί, ώστε να τρώμε ολοι αγκαλίτσα! 4/4

Εξυπηρέτηση άριστη. Παρόλο που το μαγαζί ηταν γεμάτο, ημέρα Τρίτη (! ), δεν αντιμετωπίσαμε το παραμικρό. Ολα τέλεια, στην ωρα τους, με χαμόγελο. 4/4

Γεύση με ενδιαφέρον!
Πήραμε αρκετά:

Σαλάτα με προσούτο: 7.5€ ξεκινάμε ωραία, πολύ ωραία, το προσούτο όπως κ η σαλάτα άφθονη! Και πολύ ευγευστη. 4/4

Γραβιέρα: 4.5€ απλή και ωραία, τυρί που θα το είχες άνετα σπίτι σου 3/4

Μπριζολάκι: 7.5€ άριστο πιάτο 4/4

Κοτόπουλο με τυρί: 6.5€ δίχασε πολύ αυτό το πιάτο, 2.5/4
Τρία γλυκά να μας φύγει η αλμύρα... Σπέσιαλ 4.5€

Ηπιαμε, Τσίπουρο Παρνασσού, εξαιρετικό, ευγευστο, γνήσιο απόσταγμα! 4/4

Πληρώσαμε 127.6€ / 22€ το άτομο, έκοψε απόδειξη.

Με ολα τα παραπάνω λοιπόν, στη γεύση θα βάζαμε 3.5/4 αλλά δεν γίνεται! Θα βάλουμε λοιπόν 3/4 με μόνο σκοπό να γίνει το πολύ καλό, άριστο!

Value for money: εδώ είμαστε πολύ καλά γιατι αξίζει! Φάγαμε, ήπιαμε και το κυριότερο, θα ξαναπάμε. Φαγητά και ποτά μας φάνηκαν ποιοτικά και με γνήσια υλικά. Το μαγαζί σίγουρα έχει προσωπικότητα και χαρακτήρα. 4/4

* η παρέα της Δευτέρας απαρτίζεται από 3 εώς 7 νέους, πάντα με πολύ όρεξη για καλό φαγητό και ποτό!

Μεζεδοπωλεία - Κουκάκι, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε τη Μικρή Βενετία το προηγούμενο Σάββατο μετά από κράτηση. Ευτυχώς γιατί το μαγαζί ήταν γεμάτο.

Το μαγαζί είναι όμορφο και σε ωραίο σημείο, πάνω στον πεζόδρομο, αλλά νομίζω ευκολότερα κερδίζεις το τζόκερ παρά να βρεις πάρκινγκ στην περιοχή. Εγώ από καθαρή τύχη (και μετά από κάνα τέταρτο) έβαλα το αμάξι στη θέση κάποιου που μόλις έφευγε.

Η εξυπηρέτηση είναι πολύ καλή αν και λιγάκι περισσότερο διαχυτική τα γούστα μου. Όπως και να έχει οι 2 κοπέλες κάνουν τη δουλειά τους με όρεξη και αυτό περνάει στον πελάτη.

Το φαγητό είναι ενδιαφέρον. Δεν είναι μέτριο ώστε να βάλω 2 ντοματούλες (2,5 θα έβαζα κανονικά αλλά είναι πιο κοντά στο 3 παρά στο 2. Πήραμε αρχικά μια σαλάτα με παντζάρι και τζίντζερ η οποία ήταν και το χειρότερο πιάτο που δοκιμάσαμε. Το στήσιμο και η υφή ήταν πολύ κοντά σε μια παντζαροσαλάτα με κάρδαμο που είχα φάει κάπου τώρα τελευταία αλλά δε με βοηθάει η μνήμη μου... Πάντως με το κάρδαμο ήταν σκάλες καλύτερη.

Για πρώτα πήραμε ντολμαδάκια χειροποίητα, πολύ νόστιμα, μια ταραμοσαλάτα αρκετά καλή και σε μεγάλη ποσότητα και τα σκαλτσούνια που ήταν υπέροχα. Για κύρια πήραμε μπιφτέκια και νιόκι με γκοργκοντζόλα και μπρικ.

Τα μπιφτέκια πληροφορήθηκα πως ήταν όπως έπρεπε να είναι ενώ τα νιόκι που έφαγα εγώ ήταν απλώς καλά. Το ζυμαρικό ήταν τέλειο και έδινε την αίσθηση ότι ήταν χειροποίητο, το μπρικ όμως είχε θέμα. Εκτός του ότι δεν ταίριαζε καθόλου με το τυρί, όπως είχε πέσει κρύο πάνω στο ζεστό πιάτο είχε ζεσταθεί και είχε "σφίξει", σα να ψήθηκε από τη ζέστη του ζυμαρικού ήταν. Τα έβγαλα στην άκρη (ευτυχώς δεν ήταν πάρα πολλά) και απόλαυσα το υπόλοιπο φαγητό.

Στο τέλος δοκιμάσαμε και την "Όπερα" από τα γλυκά τους. Καμία σχέση η συνταγή με το αυθεντικό γλυκό (είχαμε ενημερωθεί από πριν για αυτό). Καλό ήταν, νομίζω ότι δεν ήταν της ημέρας, ίσως χθεσινό.

Για αυτά χωρίς το κρασί (πολύ καλές οι τιμές στα κρασιά) δώσαμε 37 ευρώ. Θεωρώ πως ήταν πολύ καλή η τιμή του γι' αυτά που προσέφεραν κι ενώ το φαγητό δεν ήταν φοβερό είναι ένα μαγαζί που θα του έδινα άλλη μια ευκαιρία.

Μεζεδοπωλεία - Κουκάκι, Αθήνα

Επιστρέψαμε στη Μικρή Βενετία μετά από 3 χρόνια και είδαμε με ευχαρίστηση ότι το μαγαζί εξακολουθεί να είναι προσεγμένο, ίσως και καλύτερο θα έλεγα.

Καταρχήν, ο χώρος είναι πιο ζεστός από τότε, με πολύ ιδιαίτερη διακόσμηση στους τοίχους και τα τσουβάλια που κρέμονται από το ταβάνι και έχει καταπληκτικό εξαερισμό. Ήμασταν η μοναδική παρέα που δεν κάπνιζε και όμως δε δυσανασχετήσαμε καθόλου ούτε μυρίζαμε όταν φύγαμε, πράγμα πολύ σημαντικό για μας.

Όσον αφορά στο σέρβις ήταν γρήγορο και εξυπηρετικό, αλλά απλώς διαικπεραιωτικό, δηλαδή δεν υπήρχε η διάθεση για κάποια κουβέντα παραπάνω ή αστείο. Αυτό για κάποιους δεν είναι αρνητικό, για μας όμως που μας αρέσει να αποκτάμε οικειότητα ήταν λίγο ψυχρό.

Πάμε στο φαγητό τώρα που είναι και το πιο σημαντικό νομίζω. Το μενού περιλαμβάνει πολλά και ελκυστικά πιάτα και ορεκτικά που δύσκολα δε θα καλύψουν όλα τα γούστα. Εμείς πήραμε:

- μια πράσινη σαλάτα με κράνμπερι( δροσερή και μεγάλη αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο)

- φέτα σε φύλλο κρούστας με γλυκό ντοματίνι από πάνω( γλυκό και απολαυστικό-τέλειο)

- φλογέρες Καισαρείας( τραγανές με ντοματίνια αντί ντομάτα και όχι τσιγγουνιές στον παστουρμά- πολύ νόστιμες)

- φάβα ( ήταν όπως την αγαπώ εγώ, σαν μους, όμως θα θέλαμε λίγη ένταση ίσως με λεμόνι και περισσότερα καραμελωμένα κρεμμύδια- ήταν πολύ λίγα)

- καλιτσούνια (αν και το φύλλο ήταν σπιτικό και ήταν ωραία τηγανισμένα τα τυρένια ήταν αδιάφορα, δεν καταλάβαινες τι τυρί ήταν- τα χορτάρινα ήταν ωραία με μάραθο)

- απάκι γιουβετσάδα ( το καλυτερο πιάτο- τόσο νόστιμο και τέλεια χυλωμένο που θέλαμε κι άλλο)

- φιλέτο κοτόπουλο με σάλτσα τυριών όπου επικρατεί η γκογκορτζόλα ( απλά φανταστικό χωρίς να είναι καθόλου βαρύ)

- καυτερά λουκάνικα με μουστάρδα ( είχαμε διαβάσει γι αυτά και επειδή μας αρέσουν τα καυτερά, αλλά δε βρίσκουμε εύκολα τα πήραμε- πολύύ καυτερά, μπουκιά και κρασί)

Τέλος πήραμε δύο γλυκά: cheesecake με σως φράουλα και προφιτερόλ ( πολύ φρέσκα και μεγάλα κομμάτια- όμως υπήρχε και μπράουνις με παγωτό, αλλά η σερβιτόρα δε μας το ανέφερε, το είδαμε σε άλλο τραπέζι)

Γι όλα αυτά πλήρωσαμε 75 ευρώ, δηλαδή περίπου 37 ευρώ το ζευγάρι και ήταν πολύ καλά, γιατί χορτάσαμε και με το παραπάνω. Δεν ανέφερα τι ήπιαμε γιατί πήραμε 2 μπουκάλια κρασί που ανέβασε το λογαριασμό, αλλά αυτό ήταν επιλογή μας- θα μπορούσαμε να πιούμε χύμα. Επίσης, εννοείται ότι υπάρχει κανάτα με νερό και όχι εμφιαλωμένο.

Η Μικρή Βενετία μας άρεσε πολύ και θα ξαναπάμε, ιδίως όταν ανοίξει ο καιρός που θα βγάζει τραπεζάκια στον πεζόδρομο, γιατί υπάρχουν πολλα πιάτα ακόμα που πρέπει να δοκιμάσουμε.