Σ' έναν ήσυχο πεζόδρομο στην καρδιά της Αθήνας, ανακαλύψτε τη γοητεία της αυθεντικής γειτονιάς ,μοιραστείτε και δοκιμάστε πιάτα φορτισμένα με μνήμες από την κουζίνα της μαμάς και χαρείτε την ανακάλυψη υλικών και γεύσεων από την διεθνή κουζίνα.
Συνοδέψτε τα γευστικά σας ταξίδια με αποστάγματα του τόπου μας φτιαγμένα από μικρούς παραγωγούς.
Σ΄ένα χώρο διακοσμημένο με απλά υλικά που τους αλλάξαμε χρήση και θέση κάθε βδομάδα σας προτείνουμε γευστικές εκπλήξεις μέσα από ένα μικρό κατάλογο με πιάτα ημέρας.
Στη ¨ΜΙΚΡΗ ΒΕΝΕΤΙΑ¨ αγαπάμε τη μουσική και διαλέγουμε μελωδίες και ακούσματα με σεβασμό στην ανάγκη της παρέας για επικοινωνία.
Με αρωγό ,το φιλικό και πρόθυμο προσωπικό μας και την εξαιρετική σχέση ποιότητας τιμής ο κάθε επισκέπτης μας θέλουμε να νοιώθει ξεχωριστός και μοναδικός.

Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη ανοιχτό από 18.00 μέχρι αργά το βράδυ Παρασκευή, Σάββατο, Κυριακή όλη μέρα ανοιχτό (13:00 μέχρι αργά το βράδυ).

Έχει ζωντανή μουσική
Παροχές για ΑμεΑ
Έχει parking
Φιλικό προς χορτοφάγους
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

12 Μάρ 2018

Συμβουλή: διαβάστε αυτή την κριτική μια μέρα χωρίς καλή διάθεση, όταν η μόνη λύση για τα προβλήματά σας θα είναι μισή ώρα με έναν σάκο του μπόξ, το γυμναστήριό σας ή να μιλήσετε στον, εκάστοτε, άνθρωπο τον οποίο χρησιμοποιείτε για να ξεσπάσετε. Έτσι θα μπορέσετε να συνταχθείτε καλύτερα με τον γράφοντα (εμένα ντε).

Αν βιώνετε μια μέτρια μέρα, ανάμεσα σε καταπληκτικές, και σας τη δίνει πολύ αυτό, τότε η Μικρή Βενετία είναι ο ορισμός του μαγαζιού που θα σας μπερδέψει, ίσως να θελήσετε να την κράξετε, μα πάντα θα υπάρχει ένα “αλλά”.

Προσωπικά, θα ήθελα πολύ να την κράξω για αρκετά ζητήματα, αλλά… νάτο το “αλλά” και πάλι.

Θα ήθελα, καταρχάς, να την κράξω για το όνομά της. Τη λένε Βενετία, μα δεν θυμίζει πουθενά τη γνωστή Ιταλική πόλη. Μα σε τίποτα ρε παιδί μου? Τι φταίει, βέβαια, η ιδιοκτήτρια του μαγαζιού που τη λένε έτσι κι αποφάσισε να ονομάσει έτσι το εστιατόριό της?

Θα μπορούσα να αρχίσω τις γκρινίτσες και για την εξυπηρέτησή της. Τα άτομα του σέρβις και η ιδιοκτήτρια δεν χαμογελούσαν όσο θα θέλαμε, αλλά τους είχαμε ξενυχτήσει, κιόλας, τους ανθρώπους. Για να μην πω για τη μουσική. Που ήμασταν 15 άτομα, τελευταίοι πελάτες και μας έβαζαν κάτι τραγούδια ταμάμ για υποσυνείδητο νανούρισμα. Ε, ναι ρε φίλε, εδώ δεν υπάρχει “αλλά”. Φταίνε.

Θα ήθελα, επιπλέον, να την κράξω για τον χώρο της (2,5/4). Που είναι μονοκόμματος και ενιαίος. Αλλά έχει άνετα τραπέζια, συμπαθητικές καρέκλες και σωστές τραπεζοαποστάσεις. Κάτι κακό μου βγαίνει να πω και για τα τσουβάλια που κρέμονται από το ταβάνι ή το μεγάλο φωτιστικό που δημιουργήθηκε από σπασμένα πιάτα και μαχαιροπήρουνα ή για τις φιλοσοφικές ατάκες περί ανθρώπου στους τοίχους και τα ποιήματα/διηγήματα στα σουπλά. Θέλω να κράξω για όλα αυτά, γιατί με ξενίζουν, όμως δεν μου βγαίνει, γιατί όσο πιο περίεργα φαίνονται, τόσο κάνουν τη Μικρή Βενετία να ξεχωρίζει για το ντεκόρ της.

Πόσο βασανιστικά αυτά τα “αλλά”, πάντως, ρε παιδί μου? Να θες να εκτονωθείς και να μην μπορείς.

Τα περισσότερα “αλλά”, μάλιστα, συναντώνται στο φαγητό.

Το προσφερόμενο μενού, καταρχάς, είναι τιμολογιακά μπερδεμένο. Φάβα στα 6€ και Κρητική σαλάτα (με τυρί) στα 5,5€? Ψητά λαχανικά με χαλούμι στα 8,5€, ενώ ο Καβουρμάς με αυγά κάνει 7€? Wtg (έχει χαλάσει το f στο πληκτρολόγιό μου)? Αλλά και πάλι, τα παραπάνω δεν είναι ο κανόνας. Υπάρχουν πράγματι κάποιες υπερβολικές-αλλοπρόσαλλες τιμολογήσεις, ωστόσο υπάρχουν και αρκετά πιάτα σε τιμές του μέσου όρου. Το μενού περιλαμβάνει 4 σαλάτες στα 5,5-8,5€, 12 ορεκτικά στα 3,5-9€, καθώς και γύρω στα 15 κυρίως πιάτα με ζυμαρικά, ψάρι και κρέας στα 7,0-12,5€. Τέλος, υπάρχουν μερικά γλυκάκια (5€) καθώς και, εναλλασσόμενα, πιάτα ημέρας. Το μενού έχει ανανεωθεί πρόσφατα.

Δοκιμάσαμε:

• Το ψωμί τους (άσπρο, στα 0,5€ το άτομο), το οποίο δεν μας ξετρέλανε, αλλά είχε καλή φρεσκότητα. Παρέα με αυτό ήρθε κανατόνερο.

• Τον ντάκο (aka Κρητική σαλάτα με κριθαροκούλουρο, τομάτα, φέτα και κάπαρη, στα 5,5€). Εμφάνιση στολίδι, να μην θες να τον φας. Πιο πρωτότυπο ντάκο δεν έχω ξαναδεί, το ομολογώ. Το παξιμάδι ήταν αρκετά τραγανό (με την καλή έννοια) και το συνολικό αποτέλεσμα θα δικαιώσει όποιον προτιμήσει την πιο φθηνή σαλάτα του μενού (3,5/4).

• Τη φάβα με καραμελωμένο κρομμύδι (6€). Πολλά τα 6 γιούρια, δεν το συζητώ, αλλά η υφή της ήταν αρρωστημένα βελούδινη και το κρομμύδι, υπέροχα γλυκό (3/4, δεδομένου ότι αντιπαθώ τη φάβα, ο βαθμός αυτός μεταφράζεται σε άριστα).

• Τη φέτα σε φύλλο κρούστας με ντοματίνι γλυκό (6€). Ενδιαφέρουσα ιδέα, όμορφη παρουσίαση, πετυχημένο ψήσιμο, αλλά όχι κάτι που πρέπει να πάρετε οπωσδήποτε (3/4).

• Τα γεμιστά μανιτάρια με πολύχρωμες πιπεριές, μπέικον και τυρί κρέμα (8€). Ακριβά, αλλά καλοφτιαγμένα, αύριο τα ξεχνάς, αλλά δεν είναι και χάλια, τρώγονται μια χαρά (2,5/4).

• Τις πατατούλες με λευκό κρασί, ελαιόλαδο και χοντρό αλάτι (3,5€). Τις άφησα για το τέλος των ορεκτικών, ως φόρο τιμής που τελείωσαν πρώτες. Με το που τις δεις αρχίζει η γκρίνια: “Γιατί δεν είναι τηγανητές?”, “Δεν ζήτησα πατάτες μωρό (baby)”, “Γιατί είναι τόσο λίγες?”. Είναι λίγες, πράγματι. Πολύ λίγες. Βασικά και τετραπλάσιες να ήταν, θα ήταν και πάλι λίγες. Και φαίνονται σκέτες, πολύ σκέτες. Πατάτες μωρό, κομμένες στη μέση. Υπόσχεση: είναι οι πιο ωραίες, σκέτες, μη τηγανητές πατάτες που θα συναντήσετε σε μεζεδοπωλείο. Το μυστικό βρίσκεται, ξεκάθαρα, στο χοντρό αλάτι (4/4).

• Τη γιουβετσάδα απάκι, σε σάλτσα γλυκού κρασιού και λιαστής ντομάτας (8€). Αν σας αρέσουν οι γλυκές γεύσεις, τότε αυτή η γιουβετσάδα θα είναι μια πολύ πετυχημένη επιλογή. Αν όχι, ίσως σας λιγώσει σε ένα βαθμό. Πάντως το περιεχόμενο απάκι ήταν αρκετό και χωρίς πολλά λίπη (3,5/4).

• Τα χοιρινά φιλετάκια με μέλι και σύκο (11€). Έρχονται παρέα με ρύζι μπασμάτι και σαλάτα. Άλλο ένα πιάτο για τους φαν της γλυκιάς γεύσης. Μάλιστα, η πολύ γευστική σάλτσα του, παραπέμπει ξεκάθαρα στη hoisin σος που συνοδεύει, συνήθως, την πάπια στα Κινέζικα εστιατόρια. Τα φιλετάκια δεν ήταν συνταρακτικά από άποψη ψησίματος, ενώ ήταν, οριακά, σκληρούτσικα. Χάρη στην εξαιρετική σάλτσα, τα ξεχνούσες όλα όμως (3,5/4).

• Το κοτόπουλο με πράσινο κάρυ, γάλα καρύδας και ρύζι μπασμάτι (9,5€). Συμπαθητικό, έκανε τη δουλειά του, μα ξεχάστηκε γρήγορα, όπως η φέτα (2,5/4).

• Το κοτόπουλο φλορεντίν (8,5€). Λέγεται, διαφορετικά, και “κοτόπουλο με χόρτα”. Το πιάτο που δίχασε. Κάποιοι το συμπάθησαν, κάποιοι άλλοι, όπως εγώ, το αντιπάθησαν. Η Φλωρεντία είναι μακριά από τη Βενετία, οπότε ας το θεωρήσουμε μια κακή παρένθεση (1,5/4).

• Το cheesecake (5€), από τα γλυκά τους. Φραουλώδης μαρμελάδα, πηχτή, από αυτές που δεν χρειάζονται 5 κιλά για να δώσουν γεύση, νόστιμη βάση μπισκότου και μεγάλη ποσότητα κρέμας τυριού. Δεν ήταν αξέχαστο, αλλά ήταν πολύ ευχάριστο (3/4).

• Τον μέτριο κορμό σοκολάτας που μας κέρασαν. Κέρασαν είπα? Να κι άλλο “αλλά”.

• Το λευκό χύμα κρασί τους (10€ το λίτρο), το οποίο μας το σέρβιραν σε κολονάτα ποτήρια και ήταν άνω του μετρίου.

Οπότε, για να επανέλθω στο προκείμενο, θα ήθελα να κράξω το φαγητό τους, αλλά δεν μπορώ. Θα ήθελα να γκρινιάξω για το μέτριο ψωμί, το κακό κοτόπουλο, τις περίεργες τιμές σε ορισμένες επιλογές, αλλά δεν γίνεται, όταν τα πιάτα, στην πλειοψηφία τους, ήταν καλοεκτελεσμένα, ομορφοπαρουσιασμένα και νόστιμα.

Θα έκραζα και για τα λεφτά, καθώς δώσαμε 18-19€ το άτομο, χορτάσαμε καλά, μα δεν σκάσαμε, και για μεζεδοπωλείο δεν είναι λίγα. Αλλά δεν μπορώ. Γιατί έφυγα ικανοποιημένος.

Τελικά τι συμβαίνει με αυτήν τη Μικρή Βενετία? Γιατί τόση γκρίνια? Γιατί τόση αρνητική ενέργεια?

Γιατί ο χώρος, είναι ιδιαίτερος, αλλά δεν σε εμπνέει φοβερά, η εξυπηρέτηση είναι εντάξει, αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο κυκλοφορεί, το ίδιο και οι τιμές. Είναι στον μέσο όρο, αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις, τσούζουν, λιγάκι, παραπάνω. Όλα ξεχνιούνται όμως, αν το θέλει κανείς, χάρη στο αρκετά νόστιμο και ποιοτικό φαγητό που σερβίρεται (3,5/4 στη Γεύση), καθώς λίγα μοντέρνα μεζεδοπωλεία πέριξ του κέντρου της Αθήνας έχουν τόσο σταθερή κουζίνα.

Γευστικά, προτείνεται ξεκάθαρα. Σαν συνολική εμπειρία, θέλει την προσοχή του, αλλά εδώ είμαστε για να πούμε για φαγητό, οπότε… προτείνεται και πάλι.

ΥΓ: στο προηγούμενο μενού υπήρχε η «Πατζαροσαλάτα με τζίντζερ και γιαούρτι», μια υπέροχη επιλογή που είναι κρίμα να μην υπάρχει στον καινούριο κατάλογο. Φαντάζομαι ότι θα υπάρχει ενίοτε στα πιάτα ημέρας, οπότε, αν την πετύχετε, δώστε της να καταλάβει!

01 Αυγ 2016

Η ΜΙΚΡΗ ΒΕΝΕΤΙΑ ήταν από τα πρώτα μέρη που είχα αφιερώσει χρόνο για να γράψω κριτική στο ask4food και μάλιστα αρκετά θετική, καθώς μου είχε αφήσει ιδιαιτέρως καλές εντυπώσεις. Συνεπώς, η χαρά μου ήταν μεγάλη, καθώς, όταν μετά από τρία σχεδόν χρόνια ξαναεπισκέφτηκα τη ΜΙΚΡΗ ΒΕΝΕΤΙΑ, διαπίστωσα ότι αυτή παραμένει στο ίδιο, αν όχι υψηλότερο επίπεδο.

Λοιπόν, Σάββατο βράδυ, δύο άτομα, αφού προηγήθηκε η μάλλον αναγκαία τηλεφωνική κράτηση, φθάσαμε στη ΜΙΚΡΗ ΒΕΝΕΤΙΑ, η οποία βρίσκεται στον πεζόδρομο της Γ. Ολυμπίου στο Κουκάκι. Το μαγαζί σχεδόν γεμάτο μόλις φθάσαμε, στην πορεία γέμισε εντελώς, ενώ αρκετές παρέες, κατά τη διάρκεια της βραδιάς, αποχωρούσαν άπραγες, καθώς δεν έβρισκαν τραπέζι, γεγονός που αποδεικνύει σε κάθε περίπτωση ότι η ΜΙΚΡΗ ΒΕΝΕΤΙΑ έχει δημιουργήσει μια σταθερή πελατεία και κόσμο που την εμπιστεύεται και την προτιμά.

Ο καιρός δεν είχε ζεστάνει ακόμη αρκετά, οπότε βολευτήκαμε σε κάποια από τα τραπέζια του εσωτερικού χώρου, ο οποίος δεν έχει διαφοροποιηθεί ιδιαίτερα σε σχέση με την εικόνα που είχα από την προ τριετίας επίσκεψή μου. Μικρός με ευχάριστη και ιδιαίτερη διακόσμηση (τσουβάλια κρεμασμένα στην οροφή, τελάρα τοποθετημένα στους τοίχους κλπ. ), με μοναδική αρνητική επισήμανση ότι τα τραπεζάκια των 2 ατόμων ήταν κάπως μικρά και κολλημένα στον ένα τοίχο του εστιατορίου. Ως προς τον εξωτερικό χώρο, δεν έχω να πω κάτι περισσότερο, λίγα τραπεζάκια επί του πεζοδρόμου της Γ. Ολυμπίου, συνιστούν μια χαρά επιλογή, όταν ο καιρός το επιτρέπει.

Στον τομέα του service δεν υπήρχαν επίσης προβλήματα. Αν και το μαγαζί ήταν γεμάτο, εξυπηρετηθήκαμε γρήγορα, όλα τα πιάτα ήρθαν σε σωστούς χρόνους, η κανάτα με το νερό ανανεώθηκε όποτε ζητήθηκε, απόδειξη κόπηκε κανονικά, ενώ στο τέλος κεραστήκαμε και δύο σφηνάκια ψημένη ρακή και 2 μικρά τρουφάκια. Ίσως το προσωπικό να το προτιμούσα λίγο περισσότερο χαμογελαστό και ευδιάθετο, αλλά ΟΚ Σάββατο βράδυ ήταν, το μαγαζί γεμάτο, ένας ψιλοχαμός γενικά επικρατούσε, οπότε δε θα στερηθούν το «4» στον τομέα εξυπηρέτηση.

Το μενού, χωρίς να είναι ιδιαίτερα εκτεταμένο, προσφέρει αρκετές επιλογές, ικανές να καλύψουν όλες τις προτιμήσεις. Εμείς επιλέξαμε:
- Για αρχή, μία σαλάτα καπρέζε που περιείχε βουβαλίσια μοτσαρέλα, ντοματίνια, ρόκα και λάδι βασιλικού (7,00 €). Νοστιμότατα, τα υλικά φρέσκα και καλής ποιότητας, η ποσότητα ικανοποιητική.
- Πατατούλες με λευκό κρασί, ελαιολάδο και χοντρό αλάτι (3,00 €). Νόστιμο πιάτο επίσης, με αρκετές baby πατάτες, κομμένες στη μέση και πολύ ωραία μαγειρεμένες. Συστήνονται.
- Λουκανικάκια σχάρας (5,00 €). Και εδώ οι εντυπώσεις πολύ καλές, να επισημάνω απλώς ότι το λουκάνικο ήταν αρκετά καυτερό, η σερβιτόρα, ωστόσο, μας είχε ενημερώσει εξ αρχής. Η ποσότητα, σχετικά μικρή, με συνοδεία λίγης μουστάρδας, σε κάθε περίπτωση, πάντως ήταν καυτερό το πιάτο, οπότε η ποσότητα εν τέλει ήταν μια χαρά.
- Σιουφιχτά με στακοβούτυρο και μυζήθρα (6,50 €). Το κλασικό κρητικό πιάτο ζυμαρικών, νοστιμότατο και σε αρκετά μεγάλη ποσότητα, μας άρεσε πάρα πολύ και αναμφίβολα θα το πρότεινα.
- Μπιφτεκάκια (7,00 €). Στο τραπέζι μας ήρθαν δύο καλοψημένα μπιφτέκια, ικανοποιητικού μεγέθους, με ωραία μπαχαρικά. Νοστιμότατα και αυτά, άφησαν τις ίδιες εξαιρετικές εντυπώσεις με τα υπόλοιπα πιάτα. Να αναφέρω μόνο ότι το συνοδευτικό (ρύζι, πουρές κλπ. ) χρεώνεται εξτρά, λόγω μακαρονιών απλώς προτιμήσαμε να μην πάρουμε κάτι επιπλέον.
- 1 λίτρο λευκό κρασί Chardonnay (10,00 €), δροσερό και ευκολόπιοτο, η τιμούλα για χύμα κρασί κάπως τσιμπημένη.

Για τα παραπάνω (συν 1 € επιβάρυνση για το ψωμί – κουβέρ), ο λογαριασμός ήρθε στα 39,50 €, σχετικά νορμάλ δηλαδή, ένα κλικ κάτω στις τιμές ωστόσο θα ήταν ενδεχομένως ευπρόσδεκτο.

Ανακεφαλαιώνοντας, η έξοδος στη ΜΙΚΡΗ ΒΕΝΕΤΙΑ στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία και σίγουρα θα την ξαναεπισκεπτώ, πριν περάσει πάλι μια τριετία αυτήν τη φορά.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ALEX80.

31 Ιούλ 2016

Κυριακή μεσημέρι και πρόταση φίλου για αυτό το μαγαζί που ναι μεν το είχα ακουστά αλλά δεν είχα την ευκαιρία να το επισκεφτώ.

Έξι άτομα η παρέα κι ένας πιτσιρικάς. Όμορφη η πρώτη εντύπωση από έξω καθώς το έψαχνα περνώντας κι άλλα μαγαζιά εκεί στον πεζόδρομο με το πράσινο που σε προστατεύει τουλάχιστον οπτικά απ' το αθηναϊκό μπετό. Κάτσαμε μέσα γιατί ήταν πιο δροσερά αλλά και ο χώρος ήταν ελκυστικός, λιτός και καθαρός και με λεπτομέρειες που έχουν αναφέρει ορθώς κι επαρκώς άλλα μέλη της ομάδας. Εκτός από τον όμορφο μέσα έξω χώρο ευχάριστη εντύπωση μου έκανε και η επιλογή της μουσικής που νόμιζα ότι άκουγα cd από επιλογές του εν Λευκώ αλλά η κοπέλα μου είπε ότι ήταν από κάποιο μουσικό site.

Παραγγείλαμε σαλάτα μεξικάνα, εντυπωσιακή μέσα σε τραγανή φόρμα και εύγευστη μεν αλλά για έναν λιγούρη των δυτ. προαστίων σαν κι εμέ μου φάνηκε μικρή σε ποσότητα όπως και όλα τα πιάτα που ωστόσο θα ξαναπώ ήταν ικανοποιητικά σε γεύση αλλά και στην όψη, όπως για παράδειγμα τα ψιλοκομμένα τηγανητά κολοκυθάκια που σερβιρίστηκαν σε καλαθάκι τετράγωνο με τη σως χωριστά (ευτυχώς για μένα που δεν τη θέλω). Ήταν απίθανα και ξαναπαραγγείλαμε. Όπως ξαναπαραγγείλαμε άλλες δύο φορές και τα λουκάνικα, 6 στο πιάτο, μικρά αλλά πολύ νόστιμα και πικάντικα όσο πρέπει και απολαμβάνεις όπως πρέπει την παγωμένη μπύρα σου αν και η κρίση την ακρίβυνε κι αυτήν 0,30 - 0,50 στα περισσότερα μαγαζιά.

Οι πατάτες με τη φλούδα τους και το χοντρό αλάτι τους νόστιμες αλλά τις περίμενα πιο στεγνές, δεν ήταν τραγανές. Τα χορτοπιτάκια επίσης ωραία, με χαρακτηριστική τη γεύση του μάραθου. Φιλετάκια κοτόπουλου με σως και ρύζι μπασμάτι.. ωραίο στην εικόνα, δεν δοκίμασα όμως παρά μόνο το ρύζι που μου άρεσε, η φίλη που το ζήτησε μου είπε ότι δεν έμεινε πολύ ικανοποιημένη. Εγώ ασχολήθηκα με τα μπριζολάκια σχάρας που τσάκισα σχεδόν μόνος μου. Τα ψητά λαχανικά όπως πρέπει ψημένα κι όχι καμμένα όπως πολλές φορές συμβαίνει. Ο καβουρμάς φανταστικός αλλά όπως ξέρετε δεν είναι για χόρταση. Ουκ εν τω πολλώ το ευ.

Δεν θυμάμαι άλλα πιάτα γιατί δεν τα δοκίμασα όλα ούτε τιμές του καθενός, κυμαίνονται από 5-8 το πιάτο τα περισσότερα, οι μπύρες ποτήρι 2,30 οι μικρες, 3 και κάτι οι μεγάλες και το μισόκιλο κρασί στα ίδια επίπεδα. Συνολικά με τα ποτά μας βγήκε περιπου στα 17 το άτομο χωρίς να υπολογίσω τον πιτσιρίκο και έναν απο την παρέα που ήταν φαγωμένος. Συνοπτικά λοιπόν έμεινα ικανοποιημένος και θα ξαναπήγαινα λόγω περιβάλλοντος και ποιότητας κυρίως.

06 Αυγ 2016

Επισκεφθήκαμε το συγκεκριμένο κατάστημα Κυριακή βράδυ καλοκαιριού ύστερα απο ικανοποιητικές κριτικές που διάβασα στο ask4food.

Η αλήθεια είναι πως δεν είχα ξαναπάει στο Κουκάκι και από τις περιγραφές περίμενα κάτι πιο γραφικό όσον αφορά και τον πεζόδρομο και το κατάστημα το ίδιο.
Όσον αφορά την παραγγελία μας κινήθηκα σε "ασφαλή μονοπάτια" βάσει των κριτικών που διάβασα.

Για δυο άτομα:
Φάβα-συμπαθητική
Κολοκυθάκια τηγανιτά-αμάν με αυτόν τον άνηθο στις σάλτσες γιαουρτιού...!
Χοιρινά μπριζολάκια-ok
Ριζότο με μανιτάρια-Καλό
2 μπύρες
Κερασμένα δυο τρουφάκια που μας σχεδόν μας πέταξε η κυρία που μας σέρβιρε στα μούτρα...

Συμπέρασμα:
1) Oικονομικά: 36 ευρώ αν και οι αποδείξεις που μας έφεραν ήταν 4-5 διαφορετικές από 5-6 ευρώ η καθεμία που άθροιζαν ένα άλλο ποσό.... μικρότερο όπως καταλαβαίνετε...
2) Από γεύση: όπως λέει και ο λαός "Ούτε κλαίει, ούτε γελάει... ". Δεν φάγαμε κάτι άσχημο, δε φάγαμε και κάτι αξιομνημόνευτο....

3) Από εξυπηρέτηση: η κυρία που μας σέρβιρε ήθελε προφανώς να είναι κάπου αλλού. Επίσης δε συμμετείχε σε μαθήματα επαγγελματικού προσανατολισμού όταν ήταν μικρή και αυτό την οδήγησε σε λάθος μονοπάτια....
Παιδιά, κανένας δε σας χρωστάει τα λεφτάκια του. "Πουλάτε" παροχή υπηρεσιών. Δεν πεινάμε. Βγαίνουμε έξω για φαγητό προκειμένου να διασκεδάσουμε. Γενικά. Αλλάξτε μούτρα...

25 Ιούλ 2016

Μετά από ένα εξαιρετικό περίπατο με συντροφιά το γλυκό φως της πανσέληνου, χθες το βραδάκι στη Διονυσίου Αρεοπαγίτου, αποφασίσαμε να πιούμε με τη παρέα μας (σύνολο 4 άτομα) ένα τσιπουράκι.

Καθώς δεν γνωρίζαμε κάποιο συγκεκριμένο μαγαζί στη περιοχή, αναζητήσαμε πληροφορίες στο διαδίκτυο και συγκεκριμένα στο site σας.
Πολύ γρήγορα καταλήξαμε στη Μικρή Βενετία, γιατί ήμασταν αρκετά κοντά και η ώρα (23:00μμ) ήταν λίγο περασμένη, αν και αυτό είναι σχετικό, γιατί ναι μεν Τρίτη και εργάσιμη αλλά στην Ελλάδα είμαστε και είναι και καλοκαιράκι!!! Τώρα γιατί αναφέρω αυτές τις λεπτομέρειες θα κατάλαβετε στη συνέχεια...

Φτάσαμε στο πεζόδρομο και η πρώτη εντύπωση του μαγαζιού ήταν πολύ καλή, τόσο για την όμορφη απλή του διακόσμηση όσο και για το καλωσόρισμα του προσωπικού. (?)
Αφού τα τραπεζάκια στον πεζόδρομο ήταν γεμάτα, αποφασίσαμε να καθίσουμε μέσα. Απαλή, όμορφη μουσική συνόδευε τη συζήτησή μας και η δροσιά του κλιματισμού δεν μας έκανε να αισθανθούμε την ανάγκη του πεζόδρομου.
Η παραγγελία μας ήρθε πολύ γρήγορα, γεγονός βέβαια ότι δεν είχε πολύ κόσμο και η ώρα που λέγαμε... ίσως έπαιξε το ρόλο της.
Αρχικά ήρθε το πανεράκι με τις φέτες λευκού ψωμιού και τα ποτά μας. Τρία άτομα πίναμε τσίπουρο (το εκπληκτικό απόσταγμα ΜΠΑΜΠΑΤΖΙΜ, που όπου το βρείτε το συνιστώ ανεπιφύλακτα) και ένα άτομο ήπιε μπύρα. Σύνολο ποτών δύο καραφάκια και τρεις μπύρες.

Για φαγητό παραγγείλαμε:
1 σαλάτα πράσινη (καλή!!! )
1 φέτα σε φύλλο (αδιάφορη)
1 μανιτάρια γεμιστά (πολύ πολύ καλά!!! )
1 σκιουφιχτά (καλά αλλά έχουμε φάει και καλύτερα)
1 κεμπαπάκια Φλωρίνης (πολύ καλά!!! )
Πληρώσαμε 63,50 euro (ούτε φθηνά-ούτε ακριβά κατά τη γνώμη μας)

Και τώρα το πρόβλημα...
Γύρω στις 01:00 πμ ήρθε η μία από τις δύο κοπέλες που μας σέρβιρε και μας ζήτησε να πληρώσουμε, διότι θα έκλεινε το ταμείο. Ομολογώ ότι αυτό μας παραξένεψε όλους, αφού κάτι ανάλογο μας έχει συμβεί μόνο σε καφετέριες γιατί μπορεί τη συγκεκριμένη στιγμή οι σερβιτόροι να τύχει να αλλάζουν βάρδιες. Αλήθεια είναι λοιπόν ότι το συζητήσαμε μεταξύ μας, έτσι για την ιστορία. Τέλος πάντων, δώσαμε τα χρήματα και η κοπέλα μας διαβεβαίωσε ότι μπορούμε να καθίσουμε όσο θέλαμε (μάλλον πρόσεξε ότι δυσανασχετήσαμε).

Σε λίγο τελείωσε η μπύρα του φίλου μας και ζητήσαμε να μας φέρουν μια μπύρα ακόμη. Και τότε ήρθε η απάντηση-κεραμίδα, ότι δεν μπορούν να μας φέρουν μπύρα ή οτιδήποτε άλλο γιατί έχουν κλείσει ταμείο και δεν μπορούν να χτυπήσουν/χρεώσουν οποιοδήποτε προϊόν...!!!

Μείναμε κάγκελο!!! Δηλαδή λέμε ή πρέπει να πνιγεί κανένας μας και να μην έχουμε τι να τον κάνουμε ή να φύγουμε να μην ενοχλούμε κιόλας... όχι, όχι μπορείτε να καθίσετε μας είπαν... μα πως βρε κοπελιά μου να καθίσουμε, να πάμε στο περίπτερο να πάρουμε μια μπύρα και να ξανάρθουμε, ρωτήσαμε, εύλογα θα πω εγώ τώρα!!! Τελικά η λύση βρέθηκε, αφού η κοπέλα σκέφτηκε ότι ναι μεν δεν μπορεί να χτυπήσει στη ταμειακή τη μπύρα (άκουσον-άκουσον) αλλά μπορεί να μας τη κεράσει!!!
Ξ ε ν έ ρ ω μ α!!!
Τι άλλο να πω, δεν θα μας ξαναδούν!!!

Γ. Ολυμπίου 15, Κουκάκι

2130259158 , 6948044254