17 Ιαν 2017

Γειά σας και καλή χρονιά. Μια ξεχασμένη κριτική, αδημοσίευτη φυσικά ανακάλυψα.
Σάββατο μεσημέρι Αυγούστου έπειτα από ενα υπέροχο μπάνιο στη θάλασσα, οικογενειακές υποχρεώσεις με οδηγούν στον Πειραιά, η καλή διάθεση, για μεζέ στο να ρωτήσω τον φίλο Νίκο, για κάποιο μεζεδοπωλείο προς θάλασσα μεριά. Είμαι Πειραιώτης γέννημα θρέμα, αλλά με πάρα πολλά χρόνια απουσίας απο την πόλη (για διασκέδαση). Α........ καλό μαγαζί η Ακτή θα πάς...... ετσι & ετσι.
(Είμαι καινούργιος στην παρέα του ask4food, βρίσκομαι αρκετό διάστημα εκτός Αθηνών και είναι η πρώτη μου κριτική. )

Σε λίγο η σύζυγος μου κι’εγώ πιάνουμε ένα τραπεζάκι - στο μαγαζί υπάρχουν αλλες δύο παρέες- σέρβις 2 άτομα έρχονται ψημένες φέτες ψωμιού και γαύρος μαρινάτος (καλωσόρισμα του καταστήματος) ο γαύρος όχι το ψωμί.

Παραγγέλνουμε κολοκυθάκια τηγανιτά, γαύρο τηγανιτό καλαμαράκια τηγανιτά, τζατζίκι,2 μπύρες. Σε δέκα λεπτά έρχονται η μιά πίσω από την άλλη 5-6 παρέες ακόμη των 2-5 ατόμων εκάστη και αρχίζει η κόλαση για το σέρβις και τους πελάτες. Απλώς παραθέτω τα γεγονόντα, τέτοια εποχή και πάλι καλά το επίπεδο εξυπηρέτησης σε τέτοιο χώρο, τα παιδιά έτρεχαν έκαναν οτι μπορούσαν απλώς δεν ήταν αρκετό-αν ήθελες να ξαναπαραγγέλεις να ζητήσεις κάτι η και να πληρώσεις ακόμη. Μετα απο 45 λεπτά ενεφανίσθη και τρίτο άτομο προσπαθώνατς να σώσει την κατάσταση, μάλλον αργά. Γι’αυτό και το 2,5-3 στο σέρβις., η για να είμαι ακριβής στην προσπάθεια.
Πάμε στο κυρίως φαγητό. Μερίδες θα το έλεγες πρός το γεμάτες στο (μάτι).
Τζατζίκι με αρκετό νερό λόγω ποιότητας γιαουρτιού η ζέστης, μέτριο.
Καλαμαράκια εντάξει τίποτα σπουδαίο, απο τα σχετικά καλά.
Γαύρος είναι τηγανισμένος οχι ολόκληρο το ψαράκι αλλά σε λωρίδες, όπως φιλετάρεται για να μαριναριστεί. Αποτέλεσμα στο πιάτο ενα βουναλάκι απο καφέ προς το σκούρο καφέ, πραγματάκια σε γεύση ουδέτερη πρός το καμένο, αν δεν γνωρίζαμε τι είχαμε παραγγείλει θα ψαχνόμαστε.
Κολοκυθάκια άλλο ένα βουνό, ωραία κομένα στο μαντολίνο ίσως τα καλύτερα όλων.
Ολα τα τηγανιτά που πήραμε περασμένα σε αλευράκι και όχι σε κουρκούτι, πετυχημένο.
Γιά όλα τα παραπάνω πληρώσαμε € 25,70.
Το τραγικό της ιστορίας είναι η ποιότητα του λαδιού τηγανίσματος που χρησιμοποιούν και κάθε πότε το αλλάζουν. δηλ. το να χρεώνουν υποτίθεται λογικές τιμές λόγω εποχής αλλά να υφίστασαι στομαχικά προβλήματα λόγω ποιότητας λαδιού είναι απαράδεκτο. Αλλάξτε λάδια. Βρε.... Εμείς πάντως αλλάξαμε μαγαζί.
Μετανοιώνω πριν πάμε που δεν μπήκα στο site, να διαβάσω κριτικές. Θα γλίτωνα το στομάχι μου, Zantac, χαμομήλι και μια τρομερή δυσπεψία που κράτησε σχεδόν ένα 24ωρο.

10 Απρ 2016

Πέμπτη βράδυ και το μαγαζί γεμάτο, μετά της δέκα το βράδυ όρθιοι και περίμεναν να αδειάσει τραπέζι να καθίσουν.
Το περιβάλλον μέτριο χωρίς κάτι το ιδιαίτερο και πάνω στο δρόμο, βέβαια 20 μέτρα από την θάλασσα. Ο χώρος κάπως στενάχωρος.
Η εξυπηρέτηση αρκετά καλή, τα φαγητά ήρθαν σε καλό χρόνο, μόνο οι τηγανιτές πατάτες ήρθαν στο τέλος αφού είχαμε τελειώσει, αλλά ήταν αρκετά καλές και οπότε δεν περίσσεψαν.

Πήραμε καβουροσαλάτα την οποία δεν σας την συνιστώ, ήταν φτιαγμένη από surimi (απομίμηση καβουριού) ξεφτισμένο σαν φιδές με ένα αδιάφορο dressing και ακριβή.
Τα βραστά λαχανικά αρκετά καλά, όπως και τα χόρτα (ραδίκια). Οι κολοκυθοκεφτέδες ήταν γευστικοί αλλά κάπως άψητοι εσωτερικά. Οι χταποδοκεφτέδες ήταν καλύτεροι αλλά δεν καταλάβαινες την γεύση του χταποδιού (η κρίση βλέπεις). Η γούνα (λιαστό κ μετά ψητό ψάρι) ήταν πολύ γευστικό, αλμυρό βέβαια. Το ψητό καλαμάρι ήταν καλό όχι όμως το καλύτερο που έχω φάει. Τα μύδια ήταν φρέσκα και είχαν γεύση θάλασσας τα έφεραν όμως κάπως κρύα. Η τυροκαυτερή ήταν χειροποίητη και γευστική.

Ο μπακαλιάρος (ο παστός) ήταν καταπληκτικός άψογο τηγάνισμα και καταπληκτική κρούστα εξωτερικά, και η σκορδαλιά καλή ήταν. Οι τηγανιτές ντομάτες με παρμεζάνα καλές ηταν.
Συνοψίζοντας το φαγητό σε γενικές γραμμές ήταν καλό, η ποσότητα στις μερίδες όσο πρέπει, και οι τιμές κανονικές για την περιοχή.
Για όλα αυτά που ανέφερα παραπάνω + 3 καραφάκια ένα τσίπουρο και 3 μπύρες 100 Ε για έξι άτομα. Και το γλυκό κερασμένο.

29 Σεπ 2015

Πρώτη φορά μετά από πολλές κριτικές στο ask4food προβληματίζομαι αν πρέπει να βάλω 4 άσσους σε μαγαζί.
Τελικά δε το έκανα, τον λόγο για τον οποίον το σκεφτόμουν θα τον εξηγήσω παρακάτω...

Χτες πήγαμε κατά τις 11 το βράδυ παρέα τεσσάρων ατόμων για ένα ουζάκι μετά από γήπεδο.

Ο χώρος τυπικός των μαγαζιών της Πειραϊκής, ένα αδιάφορο μαγαζί μέσα και τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο της ακτής Θεμιστοκλέους - δεν έχουμε να πούμε και πολλά για αυτό.

Παραγγείλαμε αρκετά ορεκτικά και λίγα κυρίως, μιας και απλά λέγαμε να τσιμπήσουμε.

Πήραμε:
Μελιτζανοσαλάτα (αρκετά καλή), μια καβουροσαλάτα (μάλλον μέτρια), πατάτες (συμπαθητικές), τηγανιτά κολοκυθάκια (πολύ καλά), ντάκο (αδιάφορος) και από κυρίως μύδια αχνιστά - εγώ δεν έφαγα γιατί ήταν μαγειρεμένα με σάλτσα μουστάρδας, την οποία προσωπικά απεχθάνομαι, οι συνδαιτυμόνες πάντως είπαν καλά λόγια, γαρίδες σαγανάκι (καλή σάλτσα, οι γαρίδες μάλλον μέτριες) και τηγανητό καλαμαράκι.

Ήπιαμε δύο ουζάκια απαλαρίνα, αναλύσαμε τα ζητήματά μας, και κατά τη μία το βράδυ είπαμε να πληρώσουμε για να πάμε να κοιμηθούμε...
Μαζεύουν, και μας φέρνουν κέρασμα ραβανί με καϊμάκι, αρκετά συμπαθητικό.
Και έρχεται η ώρα του λογαριασμου...

Επειδή με τα μαθηματικά έχω καλή σχέση και πάντα κοιτάω κατάλογο όταν πηγαίνω έξω, πάνω κάτω ξέρω τι πρέπει να πληρώσουμε μετά από κάθε έξοδο.
Και τα 81,10 που μας ζητήθηκαν αρχικά σίγουρα δεν αντιστοιχούσαν στα πράγματα που είχαμε παραγγείλει...

Κοιτάω το δελτίο παραγγελίας (φυσικά ούτε λόγος για απόδειξη), και βλέπω χρεωμένα πράγματα τα οποία ουδέποτε είχαμε παραγγείλει - 3 μπύρες, 2 ούζα, μια κόκα κόλα, και ένα ΜΠΑΚ ΣΚ., το οποίο δε κατάλαβα τι ήταν.
Φωνάζουμε τον σερβιτόρο, του λέμε εμείς είχαμε δύο ούζα και δεν ήπιαμε μπύρες και κόκα κόλα

Α ναι λέει, παίρνει το δελτίο, πάει μέσα και το επιστρέφει διορθωμένο στα 65,20.
Το ξαναπαίρνουμε, και του λέμε
Μάστορα αυτό το ΜΠΑΚ ΣΚ. τι είναι ;
Μπακαλιάρος σκορδαλιά μας λέει.
Μα εμείς δε πήραμε ΜΠΑΚ ΣΚ.
Ξανά πίσω το δελτίο, νέα διόρθωση στα 57,70
Απόδειξη φυσικά πουθένα.

Υπόψην ότι κάθε φορά μετά από τις παρατηρήσεις μας ερχόταν και άλλος σερβιτόρος, ο οποίος προέβαλε αστείες δικαιολογίες
Πληρώνουμε, ζητάμε απόδειξη, την παίρνουμε και φέυγουμε.

Το μαγαζί δεν είναι κακό, το φαγητό συμπαθητικό, οι τιμές είναι κανονικές προς το χαμηλές μπορώ να πω, αλλά είναι προφανές ότι την επόμενη φορά ούτε απέξω...

Υ. Γ. υπάρχει φωτογραφία του - δις - διορθωμένου δελτίου παραγγελίας, προς αποφυγήν οιασδήποτε παρεξήγησης...

Ακτή Θεμιστοκλέους 348, Πειραιας

211 0194407