Μοντερνο ψητοπωλειο.

27 Ιαν 2016

Ένα πολύ εντυπωσιακό και προσεγμένο ψητοπωλείο στο κέντρο της γλυφάδας.
Ο χώρος πολύ καλός και τεράστιος

Για αρχή προσφέρουν σκετες ψητές πιτούλες πολύ νόστιμες και αλάδωτες κάτι το οποιο μου άρεσε, αν και θα προτιμούσα να συνοδευονταν απο καποια σως.

2 άτομα παραγγελαμε μια σαλάτα τσιτσι με ψητά λαχανικά και κατίκι δομοκου και 3 τυλιχτα σουβλάκια το ένα με κεμπάπ κοτόπουλο, το δευτερο με κεμπαπ μοσχαρισιο και το τρίτο με γύρο χοιρινο.

Η σαλάτα εκπληκτική και τεράστια κάτι που μας εντυπωσίασε αρκετά.
Τα σουβλάκια επίσης πολύ νόστιμα και το κεμπάπ κοτοπουλο που είχα εγώ πεντανόστιμο και ελαφρύ. Το μόνο που πιστευω πως ήταν αρνητικό είναι το γεγονός πως τα σουβλάκια ήταν σχεδον παγωμένα καθώς οι πίτες ήταν έτοιμες μάλλον αρκετή ώρα και δεν ζεστάθηκαν ξανα.

Ο λογαριασμός ήρθε στα 21 ευρώ.

Γενική εντύπωση από το μαγαζί αρκετα θετική και σίγουρα θα το επισκεπτόμουν ξανα!

11 Ιαν 2016

Ανήμερα των Φώτων επισκεφτήκαμε το ΤΣΙ ΤΣΙ της Γλυφάδας.
Αυτή ήταν η τέταρτη επίσκεψή μας μέσα στον τελευταίο ενάμιση χρόνο.
Το ΤΣΙ ΤΣΙ αποτελεί μία μοντέρνα - εξελιγμένη έκδοση σουβλατζίδικου. Εκτός από τα κλασσικά καλαμάκια- σουβλάκια βρίσκεις πρωτότυπες σαλάτες και μία μεγάλη γκάμα κρεατικών.

Η επαρκής θέρμανση από σόμπες υγραερίου μας προέτρεψε να καθίσουμε στον εξωτερικό χώρο.
Ωστόσο να αναφέρουμε ότι ο εσωτερικός υπερυψωμένος χώρος είναι πολύ άνετος, ευρύχωρος και με μεγάλες τζαμαρίες.
Ο σερβιτόρος ήρθε αμέσως και μας σέρβιρε εμφιαλωμένο νερό, (κατά την γνώμη μου έπρεπε να ρωτήσει αν θέλουμε βρύσης ή εμφιαλωμένο)το οποίο χρεώθηκε 1.5€. Επίσης μας έφερε ένα καλαθάκι με 3 mini πιτούλες (2 κανονικές και μία καλαμποκιού), όπου χρεώθηκαν 1.10€

Παραγγείλαμε τα εξής:
Σαλάτα ΤΣΙ ΤΣΙ: Δροσερή σαλάτα με λαχανικά σχάρας, μανιτάρι, σπαγγέτι αγγουριού, κατίκι Δομοκού, ημιλιαστή ντομάτα, σως μελωμένου μπαλσάμικου και μαύρο σουσάμι.7.90€

Πλατό κρεάτων για δύο άτομα. 22.90€

Η σαλάτα ήταν πολύ νόστιμη και δροσερή. Αν τα λαχανικά σχάρας ήταν κομμένα σε μικρότερα κομμάτια θα ήταν άψογη.
Το πλατό κρεάτων για 2 άτομα περιείχε:
1 καλαμάκι κοτόπουλο
1 καλαμάκι χοιρινό
1 κεμπάμπ
1 λουκάνικο
1 πανσετάκι
Γύρο κοτόπουλο και
στο κάτω μέρος πιτούλες.

Όλα ήταν καλοψημένα. Η ποικιλία κρεάτων ήταν τεράστια για 2 άτομα.
Συνολικά πληρώσαμε 33.40€
Για μία ακόμη φορά το service ήταν γρήγορο και ευγενικό.
Μείναμε πολύ ικανοποιημένοι και σίγουρα θα ξαναπάμε!!!

23 Νοε 2015

Βραδάκι καθημερινής, επιλέξαμε το Τσι-Τσι Γλυφάδας πέντε άτομα. Ο χώρος όμορφα διακοσμημένος (για μοδάτη σουβλακερί), άνετα τραπέζια και με μια αίσθηση καθαριότητας και επαγγελματισμού, σε αρκετά σημεία.

Στο ψητό τώρα, παραγγείλαμε τα εξής:
1) Την ομώνυμη σαλάτα με το κατίκι, που δεν με ενθουσίασε, ούτε ως παρουσίαση, ούτε ως γεύση. Παρά το ανάλαφρο, καλό dressing, τα ψητά στη σχάρα λαχανικά (πιπεριές, μελιτζάνες) ήταν μεγάλα σε μέγεθος, ριγμένα στη πιατέλα, ενώ δεν είχαν αναμιχθεί σωστά με τα υπόλοιπα υλικά. Το δε κατίκι ήταν σερβιρισμένο στην άκρη του πιάτου, ως αλοιφή. Όταν φτιάχνεις σαλάτα, οφείλεις να την παρουσιάζεις ως σαλάτα. Σε βαθύ μπολ, με τη γεύση να αναδύεται από την μείξη και όχι από τους solo παίκτες.

2) Φάβα, φάουλ. Δεν μπορώ να μιλήσω για γεύση, καθώς ήταν παγωμένη.

3) 2 φτυαριές πατατούλες τηγανιτές. Καλές μερίδες, χωρίς λαδίλα.

4) Ταλαγάνι στη σχάρα. Νόστιμο, αν και θα μπορούσαν να βάλουν και λίγη φαντασία στο σερβίρισμα του πιάτου.

5) Τα τυλιχτά μας τα σουβλάκια σε πίτες καλαμποκιού, τέσσερα σε αριθμό. Εγώ δοκίμασα καλαμάκι κοτόπουλο, άλλος κεμπάπ κοτόπουλο και πάει λέγοντας. Ακούστηκαν μόνο θετικά σχόλια και όντως ήταν καλοψημένα, με ωραίες (διακριτικές) sauce.

Πήραμε άλλα 2 καλαμάκια, 1 Coca, μισό κιλό χύμα λευκό κρασάκι (όχι άξιο λόγου, δεν μας προτείνανε και κάτι καλύτερο, εδώ που τα λέμε τα σβέλτα γκαρσόνια) και πληρώσαμε 50 ευρώ. Δεν μας καλάρεσε, αλλά δεν χαλαστήκαμε κι όλας. Αν κρίνω από αυτά που φάγαμε, σε μεγάλες πείνες θα δοκίμαζα ξανά μόνο τυλιχτό και πιθανότατα σε delivery. Χρειάζεται πολύ δουλειά στα πιάτα του και είναι κρίμα για έναν τέτοιο χώρο.

Στα επίσης θετικά, να προσθέσω την πιατέλα με τα γλυκά, που ήταν κέρασμα υπερπαραγωγή (χαλβά, εκμέκ, ρεβανί, σοκολατόπιτα και παγωτό! ), ενώ στα αρνητικά –κάτι που έχει επισημανθεί και από άλλους στο site- το άδειασμα του εμφιαλωμένου στο τραπέζι, πριν καν τακτοποιηθούμε και πάρουμε χαμπάρι.

Αγγελου Μεταξα 50, Γλυφαδα