Γεύσεις σπιτικές με καλό κρασί και ρακί. Σαββατο και Κυριακη ανοιχτα απο το μεσημερι. Δευτερα κλειστα.

Το Αλισμαρί (πρώην ΕΡΗ) μου είναι γνωστό εδώ και τουλάχιστον 20 χρόνια και δυστυχώς το είχαμε ξεχάσει τα τελευταία 2-3 χρόνια.

Κυριακή μεσημέρι με άδειες κατσαρόλες στο σπίτι, πέφτει η πρόταση να πάμε να τσιμπήσουμε κάτι στο Αλισμαρί.

Χωρίς κράτηση, κάναμε το τόλμημα να πάμε και "ότι κάτσει"!!
Για καλή μας τύχη, μόλις είχε αδειάσει ένα τραπέζι το οποίο και καταλάβαμε με φανερή ανακούφιση!

Ο χώρος δεν προσφέρεται για αναλυτικές περιγραφές -δεδομένου ότι μεγάλο μέρος του ΑΛΙΣΜΑΡΙ βρίσκεται επί πεζοδρομίου προφυλασσόμενο περιμετρικά με τη γνωστή/συνηθισμένη κατασκευή και χωρίς καμία ιδιαίτερη πινελιά διακόσμησης, το ίδιο και ο μέσα μικρός σχετικά χώρος. Στο Αλισμαρί όμως δεν πας για τη διακόσμηση... πας για το σεβασμό στη γεύση και στον πελάτη...

Ο Αργύρης -ιδιοκτήτης του Αλισμαρί- μαζί με την κόρη του "τρέχουν" το μαγαζί και ομολογώ ότι το κάνουν με μεγάλη επιτυχία.
Άμεση εξυπηρέτηση, στρώσιμο τραπεζιού, σερβίτσια και λήψη παραγγελίας στο πι και φι (πεινασμένοι γαρ).
Δύο άτομα -είπαμε να κάνουμε συντηρητική παραγγελία- οπότε πήραμε μία σαλάτα βραστών λαχανικών, μία ποικιλία κρεατικών για 2 άτομα και 1 τζατζίκι συν 2 μπύρες.

Εν αναμονή των φαγητών κατέφθασε νεράκι βρύσης και πανεράκι με ψωμάκι.
Πολύ σύντομα ήρθε και το τζατζίκι (πολύ καλό και αληθινό) και ακολούθησε η σαλάτα.
Ίσως είναι η πρώη φορά που θα αναλύσω τόσο πολύ μία σαλάτα: περιείχε μπρόκολο, κουνουπίδι, χόρτα, κολοκυθάκια και πατζάρια σε γεναιότατη ποσότητα.
Το λαδόξυδο και τα λεμόνια είναι σε πλήρη αφθονία στο τραπέζι οπότε πράττεις κατά βούληση.
Τι νοστιμιά, τι φρεσκάδα, τι γλυκύτητα γεύσεων!!!
Ειλικρινά και μόνο για αυτό το πιάτο της ελληνικής γης αξίζει να επισκεφτείς το Αλισμαρί! Απορώ πως Μάρτιο μήνα το baby κολοκυθάκι του είχε εκπληκτική γεύση, το ίδιο και όλα τα υπόλοιπα λαχανικά. Αριστείο γεύσης!
Ακολούθησε η ποικιλία, εξίσου πλούσια ποσότητα καλοψημένων ζουμερών κρεατικών, με μπιφτέκια γεμάτα μυρωδικά, πεντανόστιμο λουκάνικο, πανσέτα, κοτόπουλο και ίσως(?) παϊδάκι -συμπαθάτε με αλλά δεν την καταφέραμε ολόκληρη εξου και η έλλειψη ολοκληρωμένης εικόνας.
Φυσικά και πήραμε πακέτο για το σπίτι (και τα λαχανικά και τα κρεατικά) αφού είχαμε καταναλώσει μόνο το 50% (και δε μας λες και λιτοδίαιτους).

Λογαριασμός στα euro 34,00 πολύ καλό vfm (ποιότητα, γεύση, ποσότητα).

Φυσικά και θα ξανάρθω, κάνω αρκετές απιστίες αναζητώντας νέους προορισμούς γεύσεων αλλά πάντοτε γυρνάω σε αγαπημένα μέρη όπου νοιώθω ότι η ικανοποίηση του πελάτη έρχεται πρώτη.

03 Αυγ 2017

Έχοντας διαβάσει τις καλες κριτικές για το Αλισμαρί στο ask4food, αποφασίσαμε με τον σύζυγο ένα Σάββατο βράδυ, που θέλαμε να πάμε κάπου κοντά και χωρίς κράτηση να το επισκεφτούμε..... και δεν το μετανιώσαμε.
Μου έκανε εντύπωση όταν φτάσαμε ότι ειχε πολυ λίγο κόσμο και άρχισα να ανησυχώ για την επιλογή μας... αδικα ομως οπως αποδείχτηκε αργότερα.

Πρόκειται για οικογενειακη ταβερνα. Ο κυριος που το εχει και η κορη του, ευγενεστατοι και εξυπηρετικοί. Στην κουζινα δουλευουν αλλα μελη της οικογενειας.

Ότι και να πάρεις είναι φρέσκο, καλομαγειρεμένο με σπιτική γεύση.

τυροπιτα με χειροποιητο φυλλο, εξαιρετικη
κολοκυθοκεφτεδες πολυ νοστιμοι και σπιτικοι
μοσχαρακι με γιουβετσι τελειο, ελιωνε στο στομα
ψαρονεφρι στην σχαρα καλοψημενο και ζουμερο
μαγειρευτο ψαρονεφρι γεμιστο που το συνοδευει με ρυζι αρκετα καλο
βραστα λαχανικα πολυ ωραια
κοτοπουλο στηθος ψητο ζουμερο

Εχουμε παει πολλες φορες και με παρεα και ολοι εμειναν ευχαριστημενοι.

Εχει και ψαρικα.... μεχρι μακαροναδα ειδα σε διπλανο τραπεζι. Μια κυρια ελεγε "δεν υπαρχει" για την πολυ ψιλη αθερινα που πηγε στο τραπεζι της.

Εχω καταλαβει οτι προσεχει πολυ την ποιοτητα των φαγητων.

Εχει μεγαλες μεριδες και καλες τιμές.

Τωρα γιατι δεν εχει πολυ κοσμο, ακομα δεν εχω καταλαβει.... αλλα γουστα ειναι αυτά.

Εγω παντως το συστηνω το μαγαζι και με βγαζει ασπροπροσωπη πάντα.

21 Ιαν 2016

Κυριακή μεσημέρι θέλοντας να μην απομακρυνθούμε πολύ απο το Μόσχατο που βρισκόμασταν και μετά τις καλές κριτικές που διάβασα και σύν το γεγονός ότι έχω περάσει αρκετές φορές απο μπροστά και μου έχει κινήσει την περίεργια καθώς βλέπω κάποιο κόσμο.

Χώρος (2/4):

Ένας εξωτερικός χώρος που έχει μια μόνιμη κατασκευή νομίζω γύρω-γύρω (δηλαδή δεν αφαιρείται το καλοκαίρι) καθαρός αλλά τίποτα το σπουδαίο καθώς το μαγαζί είναι χωμένο σε ένα στενάκι δίπλα απο τον κεντρικό δρόμο του Μοσχάτου. Ο εσωτερικός του χώρος σε ίδιο περίπου μέγεθος ή λίγο μικρότερος απο τον εξωτερικό λίγο σκοτεινός αλλά εξίσου καθαρός. Καμμία διακόσμηση ή πινελιά στον χώρο που να αλλάζει τα δεδομένα. Τα τραπέζια σύνολο πρέπει να είναι 20 το πολύ. Νομίζω ότι εάν υπήρχε το 2.5/4 θα του το έβαζα πιο εύκολα.

Γεύση (3/4):

Παραγγείλαμε πάρα πολλά καθώς είμασταν 5 ενήλικες και 1 μωρό και θέλαμε να δοκιμάσουμε. Ο κατάλογος σχετικά μικρός με αρκετή ποικιλία αλλά πολλά πιάτα δεν υπήρχαν. Αντιθέτως είχε αρκετά άλλα πιάτα που δεν τα έγραφαν στον κατάλογο. Δοκιμάσαμε:

Τυροπιτάρι με φέτα τηγανητό (καλό, βαθμολογία 6.5/10)

Τυροκαυτερή Θεσσαλονίκης (πολύ νόστιμη, βαθμολογία 7/10)

Πρασόπιτα (δεν δοκίμασα αλλά άρεσε στους υπολοίπους, βαθμολογία 6.5/10)

Κολοκυθοκεφτέδες (άρεσαν πολύ, βαθμολογία 7.5/10)

2 Πατάτες τηγανιτές (φρέσκιες, βαθμολογία 7/10)

Χωριάτικη σαλάτα (μεγάλη, φρεσκοκομμένη, βαθμολογία 7/10)

Φέτα τυρί σκέτη (καλή, νόστιμη, βαθμολογία 7/10)

Βραστά λαχανικά (μεγάλη μερίδα, καλά σε γεύση, βαθμολογία 7/10)

2 μερίδες γουρουνοπούλα στον φούρνο με πατάτες (μεγάλη μερίδα, νόστιμη, λίγο στεγνή-ξεροψημένη, βαθμολογία 7/10)

2 μερίδες Ραγού μοσχάρι στην κατσαρόλα (είχε ίνες το μοσχάρι, δεν με ενθουσίασε χωρίς να είναι όμως και κακό, βαθμολογία 6.5/10)

1 λαχανοντολμάδες (τους πήραμε σε πακέτο καθώς ήδη είχαμε σκάσει)

Εξυπηρέτηση (3/4):

Οικογενιακή κατάσταση νομίζω απο τον πατέρα και την κόρη στο σέρβις. Ευγενικοί με συμβουλές για το ότι τα πιάτα ήταν πολλά και προτροπές να μας κάνουν πακέτο ότι αφήσαμε στο τραπέζι. Το αρνητικό της υπόθεσης ήταν ότι τα πιάτα ερχόντουσαν σε άτακτη σειρά και σίγουρα ότι αρκετά πιάτα απο αυτά που ζητήσαμε δεν υπήρχαν ενώ βρισκόντουσαν στον κατάλογο. Θετικό επισης ότι το νερό ηταν σε κανάτα και όχι εμφιαλωμένο.

Value for money (3/4):

Οι τιμές του ήταν πολύ οικονομικές. Για όλα τα παραπάνω 5 άτομα, μαζί με 2 αναψυκτικά,1 μπύρα, μισό κιλό κρασί και μια σόδα κόστισαν περίπου 100 ευρώ. Σίγουρα είναι πολύ καλές οι τιμές του. Το μόνο αρνητικό ότι στα μαγειρευτά που δεν ήταν στον κατάλογο μας τα χρεώσε πρός 10 ευρώ το ένα, αναρωτιέμαι ήταν τόσο η τιμή τους;

Σε κάθε περίπτωση είναι μια καλή λύση για φαγητό στην περιοχή του Μοσχάτου, καλό φαγητό σε καλές τιμές (τίμιο και καθαρό). Προτείνεται για τους τριγύρω κάτοικους ή ευρισκόμενους στην περιοχή για μια χαλαρή έξοδο χωρίς γαστρονομικές εξάρσεις και χωρίς να κλάψουν τα λεφτά τους.

07 Ιαν 2016

Επισκεφτήκαμε το μαγαζί το Σάββατο 02/01/2016. Ήμασταν μια παρέα 6 ατόμων.
Ο χώρος χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο, ήταν ζεστός, έπαιζε χαμηλή μουσική, ήταν στολισμένος χριστουγεννιάτικα, αλλά το εστιατόριο ήταν ψιλοάδειο, φαντάζομαι λόγω του γεγονότος ότι ο κόσμος είχε βγεί αρκετά τις προηγούμενες μέρες.

Ο κατάλογος δεν ήταν εξαιρετικά πλούσιος. Έτσι, χωρίς ιδιαίτερη σκέψη, παραγγήλαμε μια σαλάτα (με μαρούλι, ρόκα, σταφίδα, ρόκα και διάφορα άλλα), πατάτες τηγανητές, 2 μερίδες ψαρονέφρι με ρυζάκι, ενα κεμπάπ που συνοδευόταν από πιτούλα, πατάτες, ντομάτα και κρεμμυδάκι. Επίσης, πήραμε μια τηγανιά κοτόπουλο, μια φέτα με μέλι και ενα τζατζίκι (τούρμπο- μας είχε ενημερώσει σχετικά αυτός που μας πήρε παραγγελία ότι θα είναι δυνατό). Το ψωμάκι που μας έφερε μαζί με την παραγγελία μας ήταν ζεστό. Δυστυχώς δε δοκιμάσαμε το ψαρονέφρι γεμιστό με λιαστή ντομάτα και μανιτάρια καθώς ο μαγαζάτορας μας ενημέρωσε ότι είχε τελειώσει.

Τα αγόρια της παρέας ήπιαν ρακή (2 μικρά καραφάκια) και τα κορίτσια ήπιαμε ενα κιλό λευκό κρασί (συμπαθητικό). Επιπλέον πήραμε μια κοκα κόλα.
Στο τέλος και ενώ είχαμε πλέον μείνει μόνο εμείς στο μαγαζί - αν και δεν ήταν πολύ αργά, γεγονός που μας έκανε να αισθανόμαστε ψιλοάβολα - ο μαγαζάτορας μας κέρασε ένα πιάτο με γιαούρτι και γλυκό του κουταλιού καρότο (πολύ ιδιαίτερο, προσωπικά δεν είχα ξαναδοκιμάσει) καθώς και μια πιατέλα με διάφορα άλλα γλυκά (πορτοκαλόπιτα, σοκολατόπιτα, ραβανί και παγωτό βανίλια) τα οποία και εξαφανίσαμε στο πι και φι.

Για όλα τα παραπάνω δώσαμε 11 ευρώ το άτομο, λογαριασμός που μου φάνηκε μια χαρά αναλογικά με την ποιότητα των φαγητών (Όλα ήταν πολύ γευστικά, ιδιαίτερα το κεμπάπ) και την ποσότητα αυτών (οι μερίδες ήταν όχι μεγάλες αλλά δεν τiς έλεγες και μικρές).

21 Μάρ 2016

Εκπληκτικό φαγητό φάγαμε ψαρικά φρεσκότατα απίθανο γαυράκι σαρδέλλα εκπληκτικές σουπιές με ρεβύθια μυδοπίλαφο εξαιρετικό καλαμάρι ψητό πατάτες τηγανιτές κομμένες στο χέρι ωραίο κρασί ροζέ. εξαιρετικές τιμές το προτείνω ανεπιφύλακτα

ΤΣΑΤΣΑΡΑΚΙ
Το "Τσατσαράκι" μουσικ...