Γεύσεις σπιτικές με καλό κρασί και ρακί. Σαββατο και Κυριακη ανοιχτα απο το μεσημερι. Δευτερα κλειστα.

Το Αλισμαρί (πρώην ΕΡΗ) μου είναι γνωστό εδώ και τουλάχιστον 20 χρόνια και δυστυχώς το είχαμε ξεχάσει τα τελευταία 2-3 χρόνια.

Κυριακή μεσημέρι με άδειες κατσαρόλες στο σπίτι, πέφτει η πρόταση να πάμε να τσιμπήσουμε κάτι στο Αλισμαρί.

Χωρίς κράτηση, κάναμε το τόλμημα να πάμε και "ότι κάτσει"!!
Για καλή μας τύχη, μόλις είχε αδειάσει ένα τραπέζι το οποίο και καταλάβαμε με φανερή ανακούφιση!

Ο χώρος δεν προσφέρεται για αναλυτικές περιγραφές -δεδομένου ότι μεγάλο μέρος του ΑΛΙΣΜΑΡΙ βρίσκεται επί πεζοδρομίου προφυλασσόμενο περιμετρικά με τη γνωστή/συνηθισμένη κατασκευή και χωρίς καμία ιδιαίτερη πινελιά διακόσμησης, το ίδιο και ο μέσα μικρός σχετικά χώρος. Στο Αλισμαρί όμως δεν πας για τη διακόσμηση... πας για το σεβασμό στη γεύση και στον πελάτη...

Ο Αργύρης -ιδιοκτήτης του Αλισμαρί- μαζί με την κόρη του "τρέχουν" το μαγαζί και ομολογώ ότι το κάνουν με μεγάλη επιτυχία.
Άμεση εξυπηρέτηση, στρώσιμο τραπεζιού, σερβίτσια και λήψη παραγγελίας στο πι και φι (πεινασμένοι γαρ).
Δύο άτομα -είπαμε να κάνουμε συντηρητική παραγγελία- οπότε πήραμε μία σαλάτα βραστών λαχανικών, μία ποικιλία κρεατικών για 2 άτομα και 1 τζατζίκι συν 2 μπύρες.

Εν αναμονή των φαγητών κατέφθασε νεράκι βρύσης και πανεράκι με ψωμάκι.
Πολύ σύντομα ήρθε και το τζατζίκι (πολύ καλό και αληθινό) και ακολούθησε η σαλάτα.
Ίσως είναι η πρώη φορά που θα αναλύσω τόσο πολύ μία σαλάτα: περιείχε μπρόκολο, κουνουπίδι, χόρτα, κολοκυθάκια και πατζάρια σε γεναιότατη ποσότητα.
Το λαδόξυδο και τα λεμόνια είναι σε πλήρη αφθονία στο τραπέζι οπότε πράττεις κατά βούληση.
Τι νοστιμιά, τι φρεσκάδα, τι γλυκύτητα γεύσεων!!!
Ειλικρινά και μόνο για αυτό το πιάτο της ελληνικής γης αξίζει να επισκεφτείς το Αλισμαρί! Απορώ πως Μάρτιο μήνα το baby κολοκυθάκι του είχε εκπληκτική γεύση, το ίδιο και όλα τα υπόλοιπα λαχανικά. Αριστείο γεύσης!
Ακολούθησε η ποικιλία, εξίσου πλούσια ποσότητα καλοψημένων ζουμερών κρεατικών, με μπιφτέκια γεμάτα μυρωδικά, πεντανόστιμο λουκάνικο, πανσέτα, κοτόπουλο και ίσως(?) παϊδάκι -συμπαθάτε με αλλά δεν την καταφέραμε ολόκληρη εξου και η έλλειψη ολοκληρωμένης εικόνας.
Φυσικά και πήραμε πακέτο για το σπίτι (και τα λαχανικά και τα κρεατικά) αφού είχαμε καταναλώσει μόνο το 50% (και δε μας λες και λιτοδίαιτους).

Λογαριασμός στα euro 34,00 πολύ καλό vfm (ποιότητα, γεύση, ποσότητα).

Φυσικά και θα ξανάρθω, κάνω αρκετές απιστίες αναζητώντας νέους προορισμούς γεύσεων αλλά πάντοτε γυρνάω σε αγαπημένα μέρη όπου νοιώθω ότι η ικανοποίηση του πελάτη έρχεται πρώτη.

03 Αυγ 2017

Έχοντας διαβάσει τις καλες κριτικές για το Αλισμαρί στο ask4food, αποφασίσαμε με τον σύζυγο ένα Σάββατο βράδυ, που θέλαμε να πάμε κάπου κοντά και χωρίς κράτηση να το επισκεφτούμε..... και δεν το μετανιώσαμε.
Μου έκανε εντύπωση όταν φτάσαμε ότι ειχε πολυ λίγο κόσμο και άρχισα να ανησυχώ για την επιλογή μας... αδικα ομως οπως αποδείχτηκε αργότερα.

Πρόκειται για οικογενειακη ταβερνα. Ο κυριος που το εχει και η κορη του, ευγενεστατοι και εξυπηρετικοί. Στην κουζινα δουλευουν αλλα μελη της οικογενειας.

Ότι και να πάρεις είναι φρέσκο, καλομαγειρεμένο με σπιτική γεύση.

τυροπιτα με χειροποιητο φυλλο, εξαιρετικη
κολοκυθοκεφτεδες πολυ νοστιμοι και σπιτικοι
μοσχαρακι με γιουβετσι τελειο, ελιωνε στο στομα
ψαρονεφρι στην σχαρα καλοψημενο και ζουμερο
μαγειρευτο ψαρονεφρι γεμιστο που το συνοδευει με ρυζι αρκετα καλο
βραστα λαχανικα πολυ ωραια
κοτοπουλο στηθος ψητο ζουμερο

Εχουμε παει πολλες φορες και με παρεα και ολοι εμειναν ευχαριστημενοι.

Εχει και ψαρικα.... μεχρι μακαροναδα ειδα σε διπλανο τραπεζι. Μια κυρια ελεγε "δεν υπαρχει" για την πολυ ψιλη αθερινα που πηγε στο τραπεζι της.

Εχω καταλαβει οτι προσεχει πολυ την ποιοτητα των φαγητων.

Εχει μεγαλες μεριδες και καλες τιμές.

Τωρα γιατι δεν εχει πολυ κοσμο, ακομα δεν εχω καταλαβει.... αλλα γουστα ειναι αυτά.

Εγω παντως το συστηνω το μαγαζι και με βγαζει ασπροπροσωπη πάντα.