ΨΑΡΟΚΟΚΚΑΛΟ

Ψαροταβέρνες
Σας περιμένουμε να γευθείτε τις ψαρονοστιμιές μας από 15 ευρώ/άτομο!
Ώρες λειτουργίας
Παρασκευή
Σάββατο
Κυριακή
12:00 - 01:00
Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Θαλασσινές γεύσεις με μεγάλη ποικιλία στο μενού. Όταν η πολυετής εμπειρία στο χώρο συναντάει την ειλικρίνεια και την όρεξη για δουλειά, τα αποτελέσματα μιλάνε από μόνα τους. Μεγάλες μερίδες και πάντα φρέσκο και ποιοτικό φαγητό σε πολύ καλές τιμές. Aπό το 2015 το κατάστημα έχει επιπλέον χώρο για να μπορεί να εξυπηρετεί πιο άνετα τους φανατικούς φίλους του φρέσκου ψαριού και των νόστιμων ψαρομεζέδων και επιπλέον μπορείτε να επιλέξετε χώρο για καπνίζοντες ή μη. Ιδανικό περιβάλλον και για εταιρικά γεύματα. Ανοιχτά καθημερινά από το πρωί. Για Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή χρειάζεται κράτηση στο 210-8077535.

Πως θα το βρείτε
  Ελ. Βενιζέλου 19, Μελίσσια
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Παροχές για ΑμεΑ Φιλικό προς χορτοφάγους Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Ψαροταβέρνες - Μελίσσια, Αθήνα

Μετά από μια περίοδο ‘’συγγραφικής απραξίας’’ από τη μια και ‘’γαστρονομικής δράσης’’ από την άλλη, είπα να εκμεταλλευτώ την εορταστική περίοδο, να πιάσω το πληκτρολόγιο και να σκοτώσω ευχάριστα και δημιουργικά τον χρόνο μου.

Κατά την προσφιλή μου συνήθεια θα ξεκινήσω από την πιο παλιά μου επίσκεψη, για δε τις υπόλοιπες τις μεταθέτω για next year. ΨΑΡΟΚΟΚΚΑΛΟ στα Μελίσσια, μια περιοχή η οποία χτίζει αργά αλλά σταθερά ένα ανερχόμενο γαστρονομικό status. Πριν 10 χρόνια μπορεί να μην έβρισκες περίπτερο, τώρα όμως υπάρχουν ‘’σχεδόν τα πάντα’’.

Το ΨΑΡΟΚΟΚΚΑΛΟ αποτέλεσε το follow up της προηγούμενης και ιδιαίτερα επιτυχημένης ψαροφαγικής μας εξόδου, με την ίδια βεβαίως παρέα πριν κάποιους μήνες, σε κάποιο άλλο μαγαζί γειτονικής περιοχής. Το προηγούμενο concept ήταν λίγο πιο δημιουργικό, εν αντιθέσει με το ΨΑΡΟΚΟΚΚΑΛΟ το οποίο κινείται σε πιο συμβατικούς δρόμους. Το πλήθος των θετικών askfoodνών κριτικών με ‘’διαβεβαίωσε’’ ότι όλα θα κυλήσουν περίπου ομαλά.

Πέμπτη 24 Νοεμβρίου 2016, ώρα 21:00, άτομα 4, με τηλεφωνική κράτηση η οποία προηγήθηκε λίγες μέρες πριν και μάλλον κρίνεται αναγκαία ακόμη και τις καθημερινές.

Το ΨΑΡΟΚΟΚΚΑΛΟ βρίσκεται στην κατηφορική οδό Ελευθερίου Βενιζέλου, η οποία μαζί με την ανηφορική οδό Παναγή Τσαλδάρη και την πιο επίπεδη Λ. Πηγής συνθέτουν το place to be της περιοχής. Το παρκάρισμα, ας είναι καλά η πολεοδομική αναρχία των Μελισσίων, ίσως σας δυσκολέψει λίγο, αναλόγως αν πρόκειται ή όχι για ΣΚ.

Ο εσωτερικός χώρος είναι το ‘’προϊόν’’ επεκτάσεων που έλαβαν χώρα στο πρόσφατο παρελθόν. Είναι φωτεινός, ευχάριστος, μοντέρνος και ως τεχνοτροπία κινείται πολύ κοντά σε αυτή της ‘’νέο-ψαροταβέρνας’’. Ως προς την λειτουργικότητα δεν είναι και ότι καλύτερο και το διαπίστωσα στο δρόμο προς τις τουαλέτες, με τα διαδοχικά s-άκια που έγραψα μέχρι να φτάσω. Κατά τα λοιπά τα γνωστά, ο τεράστιος μαυροπίνακας, τα κιτρινομουσταρδί κασόνια σε τοίχους και οροφή, τα (κολλημένα) μπουκάλια ούζου-τσίπουρου, τα ‘’ψαροφωτιστικά’’, τα παστέλ χρώματα στο decor και η συμπαθητική art de la table, θα αποσπάσουν σε μικρό ή μεγάλο βαθμό την προσοχή σας.

Η εξυπηρέτηση είναι πολυπληθής και οργανωμένη, με τους υπαλλήλους να είναι ομοιόμορφα ντυμένοι. Η ροή των πιάτων από την κουζίνα, με πολλά προβλήματα, μας άγχωσε και μας προβλημάτισε, διότι πολύ απλά ξεμείναμε και από χώρο για τα πιάτα. Μεταφέραμε στο service τον εκνευρισμό μας, διότι επιδοθήκαμε σε ένα ‘’μαραθώνιο ταχύτητας’’, για να προλαβαίνουμε την άναρχη και γρήγορη ροή των πιάτων. Δυστυχώς ‘’μας σύνδεσαν με Κάιρο’’, οπότε το chatting και το socializing της παρέας πήγε περίπατο και μεταφέρθηκε σε τρίτο χρόνο, όταν πλέον είχαμε νικήσει την ροή των πιάτων. Οι δύο ντοματούλες νομίζω ότι είναι μια δίκαιη βαθμολογία για αυτό που βιώσαμε. Κατά τα λοιπά δεν ανακαλώ κάτι ιδιαίτερα θετικό ή αρνητικό από το service, το οποίο κινείται στα όρια του αποστασιοποιημένου.

Η κάρτα του menu είναι μεγάλου μεγέθους και είναι αυτή που περιμένεις να βρεις σε μια καλή ψαροταβέρνα. Είναι διαθέσιμη μαζί με τις τιμές, η πλειοψηφία των οποίων κινείται κάτω από το ψυχολογικό όριο των 10€, στο αναβαθμισμένο προφίλ της επιχείρησης εδώ στο ask4food, κάτι το οποίο δείχνει σεβασμό προς τον πελάτη. Κατά βάση κινείται στα όρια του κλασικού ρεπερτορίου με λίγες δημιουργικές εξάρσεις, κάτι το οποίο δεν είναι απαραίτητα κακό.

Η παραγγελία μας όπως θα δείτε και παρακάτω ήταν extra large, πολύ σωστά δομημένη ανάμεσα σε σαλάτες, ορεκτικά και κυρίως. Αποφύγαμε λόγω νύκτας τα τηγανητά και ξεκινάμε:

-Άφθονο φρυγανισμένο ψωμάκι, μαζί με ένα συμπαθητικό κέρασμα, νομίζω ότι ήταν γαύρος μαρινάτος, έναντι 1€ το άτομο. Το ψωμάκι ελλείψει ζωτικού χώρου το βάλαμε στο δίπλα τραπέζι και μετά από 15 λεπτά εξαφανίσθηκε (κάποιος σερβιτόρος το πήρε χωρίς να μας ρωτήσει).

-Σαλάτα χόρτα εποχής, καλής ποιότητας και ποσότητας στα 4,5€.

-Συμπαθητική τυροκαυτερή στα 4€.

-Πολύ καλή σπιτική φάβα με καραμελωμένο κρεμμύδι και χταπόδι στα 6,5€.

-Ψητές σαρδέλες φιλέτο, στα 7€. Ως γεύση, ποιότητα και ψήσιμο, οφείλω να αναγνωρίσω ότι κινήθηκαν στην χρυσή μετριότητα, προξενώντας έκπληξη για ένα πιάτο που συνήθως τα καταφέρνει πολύ καλά.

-Μύδια λεμονάτα στα 7€. Εντυπώσεις ανάμεικτες, μέτρια ποσότητα και δεν μπορώ να τα συγκρίνω με τα αξεπέραστα της ΠΙΠΕΡΙΑΣ. Παρόλα αυτά το spicy ζουμάκι τους έλεγε πολλά και προέτρεψε το σύνολο των συνδαιτυμόνων σε ‘’κουτάλιασμα’’, κινούμενο οριακά εντός της ευπρέπειας.

-Πεσκανδρίτσα σαγανάκι στα 8€, ένα πιάτο ανάμεσα στα signature του μαγαζιού. Αρκετά καλό πιάτο, με πληθώρα ποιοτικού υποστηρικτικού υλικού, θα μπορούσε να πάει λίγο καλύτερα αν η σάλτσα ήταν ‘’λιγότερο δεμένη’’.

-Εξαιρετικές ψητές γαρίδες στα 8€, μάλλον το πιάτο που ισοβάθμησε στην κορυφή μαζί με το επόμενο. Η επιτυχία τους οφείλονταν και σε ένα μικρό seasoning, που δυστυχώς δεν αποκρυπτογραφήσαμε.

-Καλαμάρι γεμιστό στα 10€. Αποτέλεσε δική μου επιλογή, ένα πιάτο που αγαπώ και συνήθως με ανταμείβει. Εξαιρετική εκτέλεση του καλαμαριού και της γέμισης, σε πολύ λογική τιμή.

-Κλείσιμο με ριζότο με μελάνι σουπιάς στα 9€. Πέραν της πολύ λογικής τιμής, εντύπωση προκάλεσε και η θηριώδης ποσότητα (τουλάχιστον 1,5 φορά μεγαλύτερη του φυσιολογικού), για ένα πιάτο το οποίο απλά κινήθηκε στα πλαίσια του συμπαθητικού, με έννοιες όπως αυτή του al dente και της γεύσης, να αποκτούν δευτερεύουσα προτεραιότητα.

-Ενάμιση κιλό χύμα άσπρο κρασί Μαλαγουζιά στα 11,70€, θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω γευστικά αξιοπρεπές. Το τέταρτο μισόκιλο μας το κέρασαν.

-Ένα εμφιαλωμένο νερό στο 1€.

-Κέρασμα σορμπέ λεμόνι και χαλβάς σιμιγδαλένιος.

Check please
Με αναλυτική απόδειξη στα 80,70€. Εκτιμώ ότι το vfm ‘’is on fire’’, για ένα υπερπλούσιο ψαρο-θαλασσινό γεύμα, κινούμενο στα όρια της κτηνωδίας, με άφθονο καλό κρασάκι και αρκετά καλή στις περισσότερες των περιπτώσεων ποιότητα.

Κατέληξα ότι:

Έχω την αίσθηση ότι το ΨΑΡΟΚΟΚΚΑΛΟ παίζει μόνο του μπάλα, στο πεδίο της ψαροφαγίας στην εγγύς περιοχή. Δεν παραξενεύει το γεγονός ότι ακόμη και τις καθημερινές είναι sold out, με μεγάλο ατού τις πολύ προσιτές τιμές και τον συμπαθητικό χώρο.

Αποτελεί μαζί με το Kozi’s και το Μαύρο Πρόβατο τα blue chips της περιοχής, αφήνοντας τα υπόλοιπα μαγαζιά σε ρόλο δευτεραγωνιστών. Τυχαίο; Δεν νομίζω, ο κόσμος που τα προτιμά κάτι παραπάνω φαίνεται να ξέρει.

Καλοφαγάδες φίλοι μου, σας εύχομαι καλή χρονιά, χρόνια πολλά, με υγεία, αγάπη, ευτυχία και επιτυχίες, σε εσάς και τις οικογένειές σας.

Αυγ

Διαβάζοντας και ψηφίζοντας πρώτη ( παρά τις "αντίθετες" υποδείξεις της... ) την κριτική της πολυαγαπημένης tzia για το Θαλασσάκι, πολλές φορές αναφώνησα: μα πώς γίνεται να έχει γράψει ακριβώς αυτά που θα γράψω εγώ τώρα αλλά για άλλο μαγαζί ; Τί ταύτιση σκέψης και αυτή...

Λοιπόν φίλοι μου... Αστεροσκοπείο Πεντέλης ή αλλιώς Ινστιτούτο Αστρονομίας, Αστροφυσικής, Διαστημικών Εφαρμογών και Τηλεπισκόπησης. Αστρονόμοι, αστρολάβοι και διοπτρικό - διαθλαστικό τηλεσκόπιο Newall του 1869 και βάρους 16 τόνων, διαθέσιμο για νυχτερινή παρατήρηση των αστεριών και των πλανητών, της Σελήνης και του Κρόνου, τοπίο μαγευτικό από όποια οπτική κι αν το προσεγγίσεις, είτε του ψαγμένου μελετητή είτε του εκστασιασμένου παρατηρητή είτε του ρομαντικού επισκέπτη. Η εξήγηση βρίσκεται στο τέλος της κριτικής.

Δευτέρα 25/7, 3 άτομα, σε έξοδο οικογενειακή, χωρίς να έχουμε κάνει κράτηση, αποφασίζουμε να κατευθυνθούμε προς τα Μελίσσια στο Ψαροκόκκαλο, που τόσο καιρό το είχα στη λίστα μου και όλο δεν καθόταν, έχοντας κατά νου τις γνώμες φίλων μου, που είχαν πάει, αλλά και τις πολύ καλές επιδόσεις του στο a4f. Πόσο ρίσκο να είναι άραγε η μη - κράτηση, Δευτέρα βράδυ νωρίς, σε μια σχεδόν άδεια Αθήνα ; Πάμε και βλέπουμε, ήταν η ιδέα.

Το μαγαζί ήδη στις 20.30 ήταν αρκετά γεμάτο και πολύ γρήγορα γέμισε εντελώς. Οποιαδήποτε άλλη μέρα ή ώρα είχαμε πάει, θα φεύγαμε άπραγοι και πολύ θα στεναχωριόμουν. Ευτυχώς μας βρήκαν ένα άνετο 4άρι τραπέζι σε καλό σημείο από άποψης δροσιάς, αν και όχι τόσο βολικό καθώς ήταν το πέρασμα για τους αεικίνητους σερβιτόρους και τους άγαρμπους πελάτες που σκούνταγαν συνεχώς την καρέκλα του ενός από την παρέα με αποτέλεσμα έναν μικρό εκνευρισμό.

Ξεκινώντας από το σέρβις λοιπόν, είναι δύο ταχυτήτων. Ενώ τα πιο νεαρά αγόρια είναι πολύ εξυπηρετικά, με χαμόγελο και ευγένεια, δεν μπορώ να πω το ίδιο για τον πιο μεγάλο κύριο που είναι επί του συντονισμού. Ξινούλη να τον πω... πολλά βαρύ να τον πω.... μην του μιλάτε του παιδιού, να τον πω... Οτιδήποτε ήθελα να ρωτήσω ή να ζητήσω, απλά έψαχνα με το μάτι οποιονδήποτε σερβιτόρο από τα άλλα παιδιά, γιατί ένιωθα πως τον συγκεκριμένο τον ενοχλούσα από πιο σημαντικά καθήκοντα που είχε. Ευτυχώς ο ιδιοκτήτης είναι πιο χαμογελαστός και έξω καρδιά άνθρωπος.

Εμφιαλωμένο νερό άμα τη εμφανίσει του στο τραπέζι μας, ζήτησα ευγενικά να επιστραφεί και να αντικατασταθεί με κανάτα με παγάκια, όπως είχα δει και σε άλλα τραπέζια. Πρόβλημα ουδέν, ούτε μούτρα ούτε τίποτα, ανανεώθηκε δις, μέχρι το τέλος της βραδιάς.

Ο συντονιστής έλαβε γρήγορα δράση, καθώς το μενού τους, που προς τιμήν τους το έχουν εδώ ανηρτημένο, το είχα ξεψαχνίσει, αχ αχ, ο κυριούλης δεν μας έδωσε χρόνο ούτε 5 λεπτά για μελέτη. Μα τί βιασύνη κι αυτή καλέ μου κυριούλη, μέσα στην καλοκαιρινή ραστώνη;

Η, μεγάλη όπως αποδείχτηκε, παραγγελία μας ήταν τα εξής, και ευτυχώς που ματαιώσαμε στο τελευταίο δευτερόλεπτο ένα επιπλέον πιάτο:

- Ταλαγάνι Μεσσηνίας ψητό, πολύ καλό ορεκτικό και σε καλή ποσότητα, σερβίρεται με ψητές ντομάτες και είναι νοστιμότατος ο συνδυασμός.

- Φάβα σπιτική, νόστιμη, αρκετά συμπαγής, μόνο με ψιλοκομμένο ξερό κρεμμύδι από πάνω, μου έλειψε η γλυκιά πάπρικα, ο μαιντανός και η κάπαρη που έχω συνηθίσει αλλού να έχει από πάνω, αλλά και το λεμόνι/ λάδι που τα ζήτησα εξτρά να μας τα φέρουν. Ωστόσο φαγώθηκε όλη.

- Πατάτες τηγανιτές φρέσκιες, ζεστές και τραγανές, σε καλό λάδι τηγανισμένες.

- Γαριδάκι τηγανιτό, το οποίο μάλλον ήταν γαρίδες κανονικές, πολύ ψωμωμένες και όχι ψιλούτσικες, ωραία τηγανισμένες, όχι ξεραμένες αλλά τραγανές και γευστικές, επίσης σε μεγάλη μερίδα.

- Μύδια φρέσκα αχνιστά με μουστάρδα και λεμόνι, ψωμωμένα και πεντανόστιμα. Απλά υπέροχα. Ίσως, ανεπαίσθητα, λίγο πιο αλμυρά από ό, τι έπρεπε, αλλά η σάλτσα υπέροχα δεμένη και νόστιμη, είχε και κρεμμυδάκι φρέσκο μέσα. Μόλις τελειώσαμε τα μύδια, άρχισα να βουτάω μέσα τις πατάτες. Για τέτοια κατάσταση μιλάμε... Αν παρέβλεπα το savoir vivre, θα είχα πιει το ζουμάκι από την γαβάθα σαν σουπίτσα. Αλλά, δεν το έκανα.

- Καλαμάρι φρέσκο, ψητό, γεμιστό με φέτα και πιπεριά. Άψογο ψήσιμο, ωραία παρουσίαση, χορταστική μερίδα, με συνοδεία πατάτας οφτής ( οι φίλοι με κρητική καταγωγή όπως και το αγαπημένο pontiki ξέρουν τί εννοώ ). Το τσακίσαμε.

- Μακαρονάδα θαλασσινών, με φρέσκα μύδια, γαρίδες ολόκληρες αλλά και κάποιες καθαρισμένες και baby καλαμαράκια. Αρκετά μεγάλη ως μερίδα, χορταστική ακόμη και για 2-3 άτομα. Σωστά βρασμένα τα μακαρόνια, νόστιμη και δεμένη η σάλτσα, είχε και λίγο μαιντανό μέσα, εγώ βέβαια τον προτιμώ ωμό ψιλοκομμένο από πάνω, αλλά κάτι μου έλειπε, μια σπιρτάδα... λίγο σκόρδο... λίγη κανέλλα... ίσως λίγο κρασάκι κόκκινο μέσα στη σαλτσούλα να δώσει λίγο χαρακτήρα. Ωστόσο φαγώθηκε μέχρι τελευταίας πιρουνιάς.

- Ψωμάκι ψημένο με λάδι και ρίγανη ήρθε στην αρχή, μέσα σε καλαθάκι, όχι σε μεγάλη ποσότητα, στο τέλος έμεινε και λίγο, αν δεν είχαμε πάρει τόσα πιάτα θα είχε φαγωθεί όλο μιας και ήταν νοστιμότατο. Επίσης σε μπωλ ήρθαν και πάρα πολλές ελιές ξυδάτες Καλαμών. Αυτό χρεώθηκε από ότι είδα στην απόδειξη 3 επί 1 ευρώ. Λιγάκι φάουλ πιστεύω η χρέωση αυτή των 3 ευρώ για το ψωμάκι. Aλλά let it be.

- Ήπιαμε κι ένα μπουκάλι ούζο Γιαννατσή, από τη Μυτιλήνη, με τα σέα του και τα μέα του, μας το πρότειναν ως εναλλακτική λύση στο Καζανιστό Στουπάκη, που ήταν σε έλλειψη, και μας άρεσε αρκετά. Για όλα τα παραπάνω δεν σημειώνω τιμές, καθώς υπάρχουν όλα αναλυτικά στη σελίδα τους εδώ για όποιον θέλει να δει.

Το σύνολο με απόδειξη έφτασε στα 55 ευρώ. Δεν τα θεωρώ πολλά για την ποσότητα και το είδος του φαγητού, ίσως όμως θα μπορούσε να συμπιέσει τις τιμές, σε κάποια πιάτα, λίγο προς τα κάτω, μιας και δουλεύει σαν τρελό.

Ο ιδιοκτήτης έτρεχε όλο το βράδυ να εξυπηρετήσει παντού και έκανε κι ένα γύρο από όλα τα τραπέζια να ρωτήσει τον κόσμο αν έμεινε ευχαριστημένος, πέρασε κι από εμάς, και όταν του είπαμε ότι ερχόμαστε για πρώτη φορά, μας είπε γελαστά ότι διαλέξαμε δύσκολη μέρα. Του απάντησα ότι θα υπάρξει και δεύτερη φορά αλλά σίγουρα όχι παρασκευοσάββατο και πάντως με ρεζερβέ απαιραιτήτως.

Το κέρασμά τους στο τέλος σε όλα τα τραπέζια ανεξαιρέτως, παγωμένο καρπουζάκι σε γενναία μερίδα και μια ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ γρανίτα λεμόνι που μου έμεινε καρφωμένη για πάντα στο μυαλό.

Εν κατακλείδι, πρόκειται για ένα μαγαζί που για μένα δικαιώνει τη φήμη του, πλην των ελάχιστων μικρών πταισμάτων, που δεν με απασχόλησαν και ιδιαίτερα να πω την αλήθεια. Σε κάνει να σκέφτεσαι ότι είσαι διακοπές και ό, τι σου προσφέρει είναι τίμιο και καθαρό. Το προτείνω και θα ξαναπάω.

Φεύγοντας, κουβαλήσαμε με κόπο τα φουσκωμένα, σαν τα μπαλόνια, στομάχια μας, και ανηφορήσαμε βόλτα με το αυτοκίνητο μέχρι την Πεντέλη, στο Αστεροσκοπείο, όπου η δροσιά και το οξυγόνο μας αναζωογόνησε, αλλά πολύ περισσότερο η φωτισμένη Αθήνα, ο έναστρος ουρανός και η εντυπωσιακή θέα μας έκανε να ξεφύγουμε από ό, τι γήινο μπορεί να θολώνει το μυαλό.

Και όπως λέει και κάποιος επιστήμονας, που αναλαμβάνει τις βραδυνές ξεναγήσεις των ενδιαφερόμενων στο χώρο και στα μηχανήματα του Αστεροσκοπείου, για ενδελεχή παρατήρηση του ουρανού- όπου σκοπεύω να κλείσω σύντομα θέση και να πάω και εγώ -, τα αστέρια δεν είναι νεκρά και δεν πέφτουν. Και αυτό σημαίνει, ότι για τις ευχές μας πρέπει να βάλουμε προσωπική δύναμη και προσπάθεια για να καταφέρουμε να τις πλησιάσουμε.

Καλό καλοκαίρι σε όλους σας φίλοι μου!!!

Ψαροταβέρνες - Μελίσσια, Αθήνα

Καταλήξαμε στο Ψαροκόκκαλο μετά από σύντομη περιήγηση στο ask4food, βραδάκι, καθημερινής, κατά τις 8. Λίγος ο κόσμος, ήταν ακόμα νωρίς. Το εστιατόριο είναι σε ένα αρκετά καινούργιο κτήριο σε κεντρικό σημείο των Μελισσιων και καταλαμβάνει σχεδόν όλο το ισόγειο. Πληροφορήθηκα ότι πέρισυ έγινε επέκταση σε διπλανό χώρο, πρώην καφετέρια, που ανακαινίσθηκε αναλόγως.

Καθήσαμε στο σκεπαστό χώρο, μεταξύ του μέσα και του έξω. Εντύπωση μου έκανε το πληθος των τραπεζιών, τα οποία όμως, αν και καθημερινή, γέμισαν όλα μέσα στην επόμενη μιάμιση ώρα.

Οι σερβιτόροι όλοι άνδρες, ομοιόμορφα ντυμένοι με έντονες κίτρινες μπλούζες με λογότυπο μπροστά και από ένα γράμμα της λέξης"ψαροκόκκαλο" στην πλάτη. Εντυπωσιακός ο εσωτερικός χώρος, εν μέρει ντυμένος με βαμμένα κίτρινα ξύλινα κασόνια -ακόμα και το ταβάνι. Δίπλα μας ένας τοίχος με επένδυση κασονιών που λειτουργούν ως αποθηκευτικά ράφια αλλά και για μόστρα με πολλά μπουκαλάκια ούζα και τσίπουρα. Ευφάνταστα φωτιστικά στη μισοσκεπαστή βεράντα, με ψαροαμπαζούρ - ομοιώματα ψαριών δημουργούν μια ψαροκουρτίνα γύρω από τη λάμπα. Το ψάρι ως κεντρική ιδέα στην απέναντί μας αίθουσα, με τον τεράστιο μαυροπίνακα στον οποίο εξηγείται -μετά της σχετικής απεικονίσεως- στα πόσα λεπτά ψαρέματος τσιμπάει το κάθε είδος ψαριού. Μπορεί να ακούγονται κάπως κιτς όλα αυτά, αλλά δεν είναι -το μαγαζί φαίνεται σύγχρονο, περιποιημένο, σένιο. Μοναδικό μελανό σημείο τα βαριά σκυλάδικα άσματα - που ελπίζω να έτυχε να ακούγονται εκείνη τη μέρα και να μην μπαίνουν κατά σύστημα.

Πάνω στο τραπέζι ρέπλικα δίσκου παλιού καφενείου-ντελίβερι (από αυτούς τους μεταλλικούς που τους πιάνεις από πάνω και ανεμίζουν) με τα σχετικά λαδόξιδα, αλατοπίπερα κλπ.
Ψωμί λαχταριστό, λαδωμένο και ριγανάτο (€2), νερό εμφιαλωμένο (€1).

Παραγγείλαμε:

- Σαγανάκι πεσκανδρίτσας (€8) - το ασχημούρικο ψάρι γίνεται καταπληκτικό σαγανάκι με ντομάτα, φέτα κλπ - δεν του το'χα.
- Μύδια λεμονάτα (€6,5) - μπόλικα και καλοθρεμμένα. Το ζουμί τους ήταν όλα τα λεφτά, καταπληκτικό, να το πιείς στο ποτήρι.
- Κουτσουμούρες (€13) -μερίδα- με αρκετά φρεσκότατα καλοτηγανισμένα ψαράκια
- Χταπόδι ψητό (€9,5) -λεπτοκομμένο αλλά καθόλου ξερό, από τα καλύτερα που έχω φάει
- Χόρτα εποχής (€4,5) - Τεράστια μερίδα, πολύ νόστιμα
- 1/2 κρασί - μοσχοφίλερο (€3,9)

Σίγουρα ένα από τα ατού είναι οι ποσότητες που ήταν μεγάλες για ψαρομάγαζο.

Μας άρεσαν όλα -και πολύ- και σε συνδιασμό με τα €48 που δώσαμε, νομίζω ότι είναι vfm για ΒΠ. Το κέρασμα γενναιόδωρο, με ποτό-σορμπέ λεμόνι και δύο κομμάτια χαλβά σιμιγδαλένιο. Σίγουρα δεν είχαν καμμία πρεμούρα να τους αδειάσουμε το τραπέζι για ναρθουν άλλοι -όπως είπα πριν, το μαγαζί ήταν φίσκα- γιατί πέρασε πολλή ώρα και χρειάστηκε να επαναλάβουμε την επιθυμία μας να έχουμε το λογαριασμό. Σίγουρα θα ξαναπάμε, να δοκιμάσουμε κι ένα σωρό άλλα πράγματα που μας έκαναν κλικ στον κατάλογο, όπως πχ φάβα με χταπόδι, μάγουλα σαλαχιού και λινγκουίνι με αχιβάδες.

Ψαροταβέρνες - Μελίσσια, Αθήνα

Επίσκεψη μεσημέρι Κυριακής 8/5/2016 (ημέρα της μητέρας, συμπτωματικά! ), 8 ενήλικα και ορεξάτα άτομα.

Χώρος καλά αξιοποιημένος – σαν στυλ, βέβαια, δεν είναι κάτι το πρωτότυπο ή αξιομνημόνευτο, αλλά είναι καθαρό και με ικανοποιητική απόσταση τραπεζιών. Καθίσαμε έξω λόγω καλοκαιρίας και ευχαριστηθήκαμε. Μέσα δεν μπήκα, οπότε δεν εκφέρω άποψη. Το σημείο χωροταξικά δεν είναι δύσκολο να το εντοπίσετε, ενώ και το παρκάρισμα δεν αποτελεί πρόβλημα. Βαθμολογία 3 στα 4.

Εξυπηρέτηση «έχανε» λίγο, λόγω κοσμοσυρροής. Άργησαν λιγάκι να μας πάρουν παραγγελία, όπως και να μας φέρουν ένα τελευταίο κυρίως πιάτο. Θα έπρεπε να βάλω 2, αλλά σέβομαι την τρεχάλα των νεαρών παιδιών, το χαμόγελο και την προθυμία να καλύψουν τις όποιες «αστοχίες». Βαθμολογία 3 στα 4, λοιπόν.

Γεύσεις πραγματικά καλές. Πήραμε 3 σαλάτες, 2 πατάτες τηγανιτές, και από ψαρικά 1 μερίδα αθερίνα, 1 φιλέτο σαρδέλας, 1 γόνο καλαμαριού, 1 γαρίδες με τυρί, 1 κριθαρότο πεσκανδρίτσας, 1 ριζότο γαρίδας και 1 μερίδα κουτσομούρες. Τα συνοδεύσαμε με 3 ούζα Στουπάκι (200 ml έκαστο), μισό κιλό μοσχοφίλερο και 1 μπύρα. Πολύ καλό μέγεθος μερίδων (όχι πιατάκια, αλλά πιατέλες! ), εμφανώς καλό τηγάνι, και ειδική εύφημος μνεία στα πιάτα ζυμαρικών με θαλασσινά, που συναγωνίζονται επώνυμους σεφ! Το κατάστημα φέρνει ασυζητητί ψωμάκι ψημένο στα κάρβουνα με λάδι και ρίγανη, νερό σε κανάτα και φιάλη λαδιού-ξυδιού για κατά βούληση χρήση. Επίσης, κερνάει γρανίτα λεμόνι και σιμιγδαλένιο χαλβά στο τέλος του γεύματος. Πιο αντικειμενικός βαθμός θα ήταν μάλλον το 3,5 (κοιτάξτε το, βρε παιδιά, στο site, αν γίνεται), αλλά το στρογγυλεύω προς τα πάνω, οπότε 4 στα 4.

Και πάμε στο VFM: Καταρχήν, μπράβο που έχουν δημοσιεύσει στο αγαπημένο μας site τον πλήρη κατάλογο του μαγαζιού. Εμένα μου δείχνει εντιμότητα και ειλικρίνεια, μια αντίληψη σεβασμού στον πελάτη τύπου «κύριοι, αυτά φτιάχνουμε, τόσο τα κοστολογούμε, ελάτε να μας δοκιμάστε και να κρίνετε». Στο δια ταύτα, όλα τα παραπάνω που φάγαμε και ήπιαμε κοστολογήθηκαν 114,80 ευρώ, ήτοι 14,35 ευρώ το άτομο. Εντάξει, αν πάρετε μεγάλο ψάρι ή εμφιαλωμένο κρασί, σαφώς και θα ανέβει κάπως ο λογαριασμός. Αν τα βάλουμε κάτω, όμως, αντικειμενικά είναι λίγα τα ψαρομάγαζα στην ευρύτερη περιοχή Αθηνών και Πειραιώς που θα μπορούσαν να κοντράρουν αυτή τη σχέση ποιότητας-τιμής. Για δε Βόρεια Προάστια, αναμφίβολα το καλύτερο στην κατηγορία του. Επομένως… 4 και ωραία!

Χρειάζεται να σας πω αν το συνιστώ;

Ψαροταβέρνες - Μελίσσια, Αθήνα

Στο κατάστημα έχω πάει όλες τις μέρες και εποχές του έτους. Το πρόβλημα παραμένει το ίδιο. Η φήμη του, το έχει κάνει τρομερό δύσκολο στη διαθεσιμότητα. Θα πρέπει να κάνεις την κράτηση αρκετές μέρες νωρίτερα για να έχεις τύχη να βρεις τραπέζι. Οπότε μιλάμε για ένα κατάστημα που είναι πάντα γεμάτο παρότι διπλασιάστηκε (και βάλε) σε χώρο το τελευταίο έτος,

Tι έχω δοκιμάσει:

Αλμυρίκια: Δεν είχα ξαναφάει, έχουν μια περίεργη υφή σε σχέση με τα χόρτα, αλλά ήταν μια χαρά γευστικά.
Φάβα με καραμελωμένα κρεμμύδια: Δεν είμαι λάτρης της φάβας, οπότε με άφησε αδιάφορο, η παρέα όμως εμεινε απόλυτα ικανοποιημένη.

Ποικιλία ψητών λαχανικών: Δεν ξέρω τι τους βάζουνε αλλά τα πάντα είχαν γεύση. Μερικές φορές η μερίδα είναι αδιανόητα μεγάλη.

Σαλάτα βραστών. Καρότα, πατάτες συνοδεία μυρωδικών, κολοκυθάκια, παντζάρια και αρκετά χόρτα, συνθέτουν ένα όμορφο πιάτο.
Πατάτες. Ακόμα και το πλέον απλό πιάτο μπορεί να σε κάνει να εκτιμήσεις το κατάστημα.

Γαριδομακαρονάδα: 4 μεγάλες γαρίδες, με τρομερά νόστιμο από τη σάλτσα μακαρόνι, σε μεγάλη μερίδα.
Μακαρόνια και Κριθαρότο με πεσκανδρίτσα. Δεν είχα ξαναδοκιμάσει αυτό το ψάρι, αλλά τα πιάτα με άφησαν πλήρως ευχαριστημένο. Ειδικά η μακαρονάδα ίσως η καλύτερη με θαλασσινά/ψαρικά που έχω δοκιμάσει.

Ριζότο με μύδια: Ωραία μαγειρεμένο ρύζι, στο ζουμί από τα μύδια, τα οποία ήταν και πεντανόστιμα, σε μεγάλη μερίδα.

Καλαμαράκια: Ως μερίδα μεγάλη, ως γεύση αδιάφορα, και μάλλον έπρεπε να είναι πιο τραγανά.
Καλαμαράκι γόνος. Μεγάλη μερίδα, συνοδεία σως, που μάλλον σώνει συνολικά το πιάτο.
Ριζότο με σουπιά (και το μελάνι της). Εντυπωσιακό σε εμφάνιση (κατάμαυρο), εξίσου σε γεύση και ποσότητα.

Σίγουρα δεν μπορείς να το φάτε όλο εάν είστε δύο, γιατί στην πορεία κάπως σε λιγώνει και είναι σίγουρα βαρύ ως πιάτο. Σίγουρα από τα πιάτα που πρέπει να δοκιμάσει κάποιος.

Σαρδέλες/Γαύρος. Καλή μερίδα, ωραία τηγανισμένα.
Μύδια αχνιστά με μουστάρδα. Ένα πιάτο όνειρο, με απίστευτη σάλτα μουστάρδας/λεμονιού στην οποία βρέχεις όλο το ψωμί σου (ή παραγγέλνεις και άλλο) και μύδια μεγάλα και νόστιμα.
Πεσκανδρίτσα Ψαροκόκκαλο. Όποιος δεν έχει φάει, να φάει. Απλά ΤΕΛΕΙΟ. (10/4)

Για αρχή έρχεται καψαλισμένο, ελαφρά λαδωμένο, ψωμί, ενω ενίοτε και τσίρος!
Το νερό σε κανάτα φθάνει αμέσως στο τραπέζι.
Απόδειξη έρχεται κανονικότατα.

Στο τέλος υπάρχει κέρασμα άλλοτε γλυκό (ψητό μήλο) με παγωτό καιμάκι, άλλοτε φρούτο, άλλοτε ποτό γρανίτα με χαλβά. Εύγε τους.

Εξυπηρέτηση:
Πολύ καλή. Ο υπάλληλος που παίρνει την παραγγελία εξυπηρετεί και κατευθύνει γρήγορα για το τι υπάρχει από το μενού και στο πόσα να παραγγείλουμε. Τα πιάτα φθάνουν με σωστή σειρά ενώ το τραπέζι αδειάζει άμεσα από τα περιττά πιάτα.

Χώρος:
Τα τραπεζάκια άνετα. Έχει χώρο στο πεζοδρόμιο/αυλή (τίποτα το ιδιαίτερο) ενώ ο εσωτερικός χώρος ουδέτερος με μια τσαχπινιά με το ντεκόρ με τα ούζα.

Τιμές:
Για την γεύση και την ποσότητα τραγικά χαμηλές.

Θεωρώ ότι είναι από τις πιο τίμιες προτάσεις που υπάρχουν για οποιαδήποτε περίσταση. Πρόταση ψητά λαχανικά, μαραρονάδα πεσκανδρίτσα, μύδια αχνιστά μουστάρδα, πεσκανδρίτσα ψαροκόκκαλο.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη denvas.

Ψαροταβέρνες - Μελίσσια, Αθήνα

Την περασμένη βδομάδα πήγα με τη φίλη μου για ψαράκι στα Μελίσσια, και συγκεκριμένα στο ΨΑΡΟΚΟΚΚΑΛΟ, που είχα από καιρό ακούσει τα καλύτερα. Φυσικά είχε προηγηθεί τηλεφωνική κράτηση, γιατί τα βράδια είναι γεμάτο συνήθως, από ό, τι διάβασα στο σάϊτ.

Είναι συμπαθητικός ο χώρος του, με δύο ευρύχωρες αίθουσες μέσα, και μια τρίτη εξωτερικά, που είναι στεγασμένη και υπάρχουν σόμπες. Εμείς κάτσαμε μέσα, στους μη καπνίζοντες, και μου έκαναν ωραία εντύπωση οι ανοιχτές σιελ και λευκές αποχρώσεις τραπεζιών και καθισμάτων, οι οποίες παραπέμπουν σε στυλ Αιγαιοπελαγίτικου νησιού. Επίσης οι τοίχοι ήταν έξυπνα διακοσμημένοι και μάλιστα με πολύ μεράκι.

Η ταβέρνα λειτουργεί καθημερινά από το μεσημέρι μέχρι την πρώτη νυχτερινή, βρίσκεται σε κεντρική αρτηρία της περιοχής, και το βράδυ που πήγαμε είχε αρκετή νεολαία.

Μας ενημέρωσαν ότι υπήρχε φρέσκο φαγκρί, τσιπούρα, στείρα, μπαρμπούνι και κουτσομούρα. Εμείς όμως προτιμήσαμε σαλάτα και θαλασσινά. Συγκεκριμένα, αφού μας φέρανε καλαθάκι που είχε ψωμί ψητό με λαδορίγανη και νερό σε κανάτα, πήραμε τα εξής πιάτα.

Φάβα με καραμελωμένα κρεμμύδια και χταπόδι, σαλάτα βραστών λαχανικών, ριζότο με μύδια, γαρίδες σαγανάκι και ωραίο μαριδάκι τηγανιτό. Ήπιαμε ½ λίτρο κρασί λευκό χύμα μοσχοφίλερο. Στο τέλος μας κέρασαν γλυκό του κουταλιού. Τα φαγητά ήταν όλα νόστιμα, φρέσκα, χορταστικά και καλοφτιαγμένα.

Πρέπει να προσθέσω ότι οι σερβιτόροι ήτανε πολύ εξυπηρετικοί και ήξεραν καλά τη δουλειά τους, ο δε λογαριασμός στα 40 €, ήταν λογικός και αναμενόμενος για ό, τι δοκιμάσαμε στο Ψαροκόκαλο.

Μπορώ να πω ότι είναι τίμιο μαγαζί και βέβαια το προτείνω, ειδικά αν ο δρόμος σάς φέρει προς τα ‘κει πάνω!

Ψαροταβέρνες - Μελίσσια, Αθήνα

Κρεατα και Ζυμαρικα το τελευταιο διαστημα, πηξαμε!! Ειπαμε επιτελους να κανουμε και μια επιδρομη σε θαλασσινες γευσεις μιας και ο καιρος παροτι Νοεμβρης παραμενει αρκετα καλος και σε προδιαθετει για ουζοκατασταση!

Μετα την δουλεια λοιπον, Παρασκευη μεσημερι και χαλαροι πλεον απο το stress της εβδομαδας εγω και ενας συναδελφος διαλεξαμε το ΨΑΡΟΚΟΚΚΑΛΟ για το μεσημεριανο μας γευμα.

Χωρος

Περνώντας απο εξω, το μαγαζι δεν σου γεμιζει το ματι παροτι ειναι πανω στην ελευθεριου Βενιζελου (κεντρικη οδος των Μελισσιων). Σε πρωτη φαση σου φαινεται μικρο μαγαζακι αλλα οταν τελικα αποφασισεις να μπεις μεσα καταλαβαινεις πως ο χωρος ειναι αρκετα μεγαλος αλλα σε μπερδευει λιγο το πως ειναι διαμορφωμενος. Στην ουσια το μαγαζι χωριζεται σε 3 διαφορετικους χωρους.

Τον εξωτερικο, οπου ειναι κλειστος με ζελατινα και και με τις απαραιτητες σομπες υποθετω δεν θα εχεις προβλημα θερμοκρασιας(την μερα που το επισκεφθηκαμε δεν μπορουσαμε να το διαπιστωσουμε γιατι η θερμοκρασια αγγιζε τους 25 βαθμους). Τον εσωτερικο με το που μπαινεις στο μαγαζι ο οποιος λογικα ειναι και ο πιο παλιος μιας και η διακοσμηση ειναι λιτη και τα τραπεζακια καπως φθαρμενα σε σχεση με το αλλο δωματιο εσωτερικου παλι χωρου, το οποιο ειναι εμφανως πιο περιποιημενο με καινουργια τραπεζια(τρομερο ενα μεγαλο που ειναι φτιαγμενο απο μεγαλη πορτα) και φρεσκοβαμμενους τοιχους και ωραια χρωματα.
Το καπνισμα δεν επιτρεπεται παρα μονο στον εξωτερικο χωρο οπου ειχε και 3-4 παρεες εκεινη την στιγμη.

Εξυπηρετηση

Πολυ οικογενειακο το κλιμα θα ελεγα, καλωσορισμα με χαμογελο απο ολους,2-3 αστειακια απο τον υπευθυνο( μπορει και ιδιοκτητη) που μας εκαναν να νιωσουμε οτι ειμαστε ηδη γνωστοι και γενικοτερα ενα πολυ καλο κλιμα απο ολους τους εργαζομενους της ταβερνας. Νερο σε κανατα, και τις περισσοτερες φορες αμεση ανταποκριση οταν χρειαζομασταν κατι. Το προσωπικο αποτελειται απο ανθρωπους διαφορων ηλικιων, μιας και λογω της ωρας προλαβαμε και τις 2 βαρδιες και ειδαμε ατομα απο 20-25 χρονων μεχρι και σερβιτορο ανω των 50 ετων, ολοι ευχαριστοι και εξυπηρετικοτατοι ομολογω.

Γευση

Στα του φαγητου τωρα, επιλεξαμε

-μια σαλατα αναμεικτη σαλατα την οποια δεν θα την χαρακτηριζα κατι το ιδιαιτερο, ουτε ποιοτικα αλλα ουτε και ποσοτικα.

-μια πατατες τηγανητες, φρεσκες πολυ καλες

-μια γαριδες σαγανακι, πολυ ωραια σαλτσα και καλομεγειρεμενο πιατο γενικοτερα, νομιζω με προσθηκη τυριου ηταν, λογικα φετας.

-μαριδακι τηγανητο, μια χαρα και αρκετα γενναια μεριδα στα 6,50 ευρω. Βεβαια το επιλεξαμε αναγκαστικα μιας και δεν διεθετε το καταστημα αθερινα, οπως επισης ουτε και χταποδι που ζητησαμε.

-Μια μεριδα μπαρμπουνι, οσο μπορω να καταλαβω φρεσκο μου φανηκε, αρκετα γευστικο στα 13,50 ευρω

Στο διπλανο τραπεζι εμφανιστηκε μια ποικιλια θαλασσινων η οποια περιειχε καλαμαρι, σαρδελες, γαριδες και 1-2 ακομα επιλογες που δεν μπορεσαμε να διακρινουμε τι ακριβως ηταν. Επισης γενναια μεριδα φανηκε με κοστος οπως ειδαμε στον καταλογο στα 19 ευρω. Θα ειναι στην επομενη επισκεψη μας στις επιλογες μας.

Αξιζει τα λεφτα του?

Για τα παραπανω συμπεριλαμβανομενου ενος ουζου Βαρβαγιαννη μπλε στα 7,50 ευρω και του ψωμιου που χρεωθηκε 2 ευρω ο λογαριασμος ηρθε στα 43 ευρω. Αρα χωρις τα ποτα στα 35,50. μπορω να πω πως για να κανει καποιος ενα γευμα χορταστικο θα χρειαστει να δωσει 20 ευρω ανα ατομο, τα οποια δεν θεωρω πολλα για θαλασσινα ειδικα αν οι γευσεις ειναι σε ικανοποιητικο επιπεδο.

Κερασμα στο τελος 2 ποτηρακια γρανιτα λεμονι καθως και γλυκακι!! το εκτιμησαμε ιδιαιτερα!!

Συμπερασματικα, τιμιο μαγαζακι, το οποιο ειναι οτι πρεπει για ουζο-ψαρο-μεζεδες με ικανοποιητικες γευσεις σε καλες τιμες. Μην περιμενει κανεις γκουρμεδιες, αλλωστε ψαροταβερνα χαρακτηριζεται και σε αυτη την κατηγορια πιστωνεται θετικα!

Ψαροταβέρνες - Μελίσσια, Αθήνα

Επισκεφτηκα το μαγαζί κατόπιν κράτησης. Ο χώρος είναι καλός χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. Καθαρά όμως. Μεγάλος χώρος και μέσα και έξω με πολλα τραπέζια.
Η εξυπηρέτηση ήταν καλή.

Μερικές φορές χρειαζόταν να περιμένεις λίγο παραπάνω.
Το φαγητό ήταν εξαιρετικό. Αξίζει κανείς να επισκεφθεί το μαγαζί. Με το που κάθεσαι σου φέρνουν μεταλλικό νερό και ψωμί ψημένο με λάδι και ρίγανη. Μπορείς να αντικαταστήσεις το μεταλλικό νερό με κανάτα.

Από ορεκτικά πήραμε πατάτες τηγανιτές. Μεγάλη μερίδα και οχι προτηγανισμενες. Από σαλάτες την σαλάτα ψαροκοκκαλο και χόρτα. Όλα πολύ ωραία. Μύδια με μουστάρδα και λεμόνι πολύ ωραία και σε μεγάλη ποσότητα. Πεσκανδριτσα σαγανάκι εξαιρετική. Πολύ ωραίο πιάτο. Το προτείνω. Ένα κιλό μπαρμπούνια. Μπύρες και ούζο. Στο τέλος κέρασμα χαλβάς και ποτακι με λεμόνι.

Ο λογαριασμός στα 84€. Μεγάλες μερίδες, καθαρές γεύσεις, όχι τηγανιλα. Εννοείται ότι θα ξαναπαω για να δοκιμασω και άλλα πιάτα. Επειδή το μαγαζί είναι γνωστό προτείνω να κάνετε κράτηση για να βρείτε σίγουρα τραπέζι.

Ψαροταβέρνες - Μελίσσια, Αθήνα

Με αφορμή τις θετικές κριτικές του site, το Ψαροκόκκαλο αποτελούσε πάντα επιλογή προς επίσκεψη.
Φιλικό πρόσωπο δε, αναφέρθηκε στην εν λόγω ψαροταβέρνα με άκρως καλές εντυπώσεις.
Ετσι λοιπόν, έγινε επίσκεψη την περασμένη Κυριακή το απογεύμα.

Η εντύπωση από το χώρο πολύ καλή.
Χαρακτηρίζεται ως μοντέρνα ψαροταβέρνα, με ευχάριστη και έξυπνη διακόσμηση.
Εμείς προτιμήσαμε τον εξωτερικό χώρο, όπως ενδείκνυε και η μέρα.
Ο κόσμος αρκετός, παρά το προχωρημένο της ώρας, δίχως ωστόσο να υπάρχει δυσκολία στην έυρεση τραπεζιού.
Μόλις καθήσαμε, κατέφθασε το γκαρσόνι αφήνοντας τους καταλόγους και ενημερώνοντας ότι η πεσκανδρίτσα είχε τελειώσει.
Το κριθαρότο πεσκανδρίτσας αποτελούσε πρώτη επιλογή καθώς γίνεται ειδική μνεία.
Οι επιλογές όμως είναι πολλές.

Παραγγείλαμε:

1) Σαλάτα Ψαροκόκκαλο

Πολύ ωραία σαλάτα, με φρέσκα υλικά και υπέροχο dressing.
Συνοδεύει ιδανικά τα θαλασσινά εάν δεν θέλει κανείς την κλασική χωριάτικη ή χόρτα.

2) Τυρί σαγανάκι

Πολύ καλό, χωρίς λαδίλα.

3) Τηγανιτές γαριδούλες

Μεγάλη μερίδα από πεντανόστιμες γαρίδες μικρούς μεγέθους, άψογα τηγανισμένες.

4) Πατάτες τηγανιτές

Φρέσκιες, μαμίσιες

5) Μπακαλιάρος σκορδαλιά

Συμπαθητικός ο μπακαλιάρος, καλή η σκορδαλιά.

Γενικά, μείναμε πολύ ευχαριστημένοι απο την επίσκεψή μας στο Ψαροκόκκαλο.
Πολύ καλό τηγάνι που φαίνεται, καθώς φεύγοντας δεν νιώθαμε ότι είχαμε βαρυστομαχιάσει.
Το κόστος ανήλθε στα 30ευρώ μαζί με απόδειξη και κέρασμα χαλβά (πολύ καλός) και ένα ρόφημα λεμονιού (σαν sorbe).

Είναι βέβαιο ότι θα επισκεφτώ ξάνα το Ψαροκόκκαλο προκειμένου να δοκιμάσω την περίφημη πεσκανδρίτσα.

Το συνιστώ!

Αυγ

Πηγαμε στο μαγαζι απογευματακι κυριακης μετα απο εναν μαλλον ολεθρο που ειχε περασει απ το μαγαζι! αμαζευτα τραπεζια και κουρασμενοι σερβιτοροι!! αυτο μου εβγαλε μια ανακουφηση!! (ωραια λεω καλα θα φαμε για να παιζει ετσι το πραγμα)

Στα του φαγητου: βλητα απιστευτα
Πατατες (αν και ηρθαν προς το τελος)φρεσκες!!
Γαριδες με κρεμα: οχι οχι κακος συνδιασμος δν μου αρεσε καθολου και απειρα βαρυ!
Κριθαρακι με πεσκανδριτσα: καλο με ενθουσιασε η ιδεα της συνταγης οχι οσο η εκτελεση της αλλα ηταν μια χαρα(απειρες πιπεριες μου το χαλασαν
Γαυρος: απιστευτα φρεσκος ωραιο τηγανι!

Σερβις: τα παιδια ηταν μετα απο χαμο αλλα ο χαβαλες και η εξυπηρετηση τους ηταν πολυ καλη!! Μου αρεσε που ο κυριος που πηρε την παραγγελια φοβερος την ωρα που σχολαγε εφυγε με μια πουρακλα χερετοντας ολο το μαγαζι!! και κανοντας πλακα!!