Θαλασσινές γεύσεις με μεγάλη ποικιλία στο μενού. Όταν η πολυετής εμπειρία στο χώρο συναντάει την ειλικρίνεια και την όρεξη για δουλειά, τα αποτελέσματα μιλάνε από μόνα τους. Μεγάλες μερίδες και πάντα φρέσκο και ποιοτικό φαγητό σε πολύ καλές τιμές. Aπό το 2015 το κατάστημα έχει επιπλέον χώρο για να μπορεί να εξυπηρετεί πιο άνετα τους φανατικούς φίλους του φρέσκου ψαριού και των νόστιμων ψαρομεζέδων και επιπλέον μπορείτε να επιλέξετε χώρο για καπνίζοντες ή μη. Ιδανικό περιβάλλον και για εταιρικά γεύματα. Ανοιχτά καθημερινά από το πρωί. Για Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή χρειάζεται κράτηση στο 210-8077535.

Παροχές για ΑμεΑ
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

30 Δεκ 2018

Χρόνια πολλά και Καλή Χρονιά σε όλους, σ' αυτούς που λείπουν, σ' αυτούς που μας λείπουν ανεπανόρθωτα και σ' όσους είναι δίπλα μας. Στο Ψαροκόκκαλο έχω πάει πολλές φορές από τότε που άνοιξε μέχρι τώρα, κυρίως λόγω του ότι έχει αρκετά καλές τιμές και ωραίο περοβάλλον εσωτερικά, οπότε βγαίνει κανείς ασπροπρόσωπος αν θέλει να πάει με παρέα κάπου στα βόρεια για να φάει ψαρικά χωρίς να χρειαστεί να κηρύξει πτώχευση μετά. Βέβαια όπως είναι λογικό δεν μπορεί να δρέψει δάφνες υψηλής γαστρονομίας ούτε πρωτοτυπίας όμως πραγματικά η μέτρια ποιότητα (προσοχή μέτρια όχι χάλια) σε συνδυασμό με τις τεράστιες ποσότητες και τις κανονικές τιμές το κάνουν έναν δημοφιλή προορισμό για παρέες και οικογένειες που ξεκινούν αλόμη και από την άλλα άκρη της πόλης για να το επισκεφθούν.
Εξ' αιτίας του παραπάνω λόγου σχεδόν πάντα πρέπει να κάνει κανείς κράτηση αρκετά νωρίτερα ειδικά για τραπέζι το Σ/Κ ή/και για βραδυνή έξοδο. Εμείς 3 φίλες, καταφέραμε λίγες μέρες πριν το τέλος του 18 να βρούμε τραπέζι χωρίς μεγάλη δυσκολία, κυρίως γιατί καταθάσαμε καθημερινή μεσημέρι στις 2.30. Οχι ότι ήταν άδειο τουναντίον σχεδόν γεμάτο ήταν αλλά βολευτήκαμε και μάλιστα σε άνετο τραπέζι τεσσάρων ατόμων. Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει πολύ ο αριθμός 3 όταν πρόκειται για μέρη σαν το ψαροκόκκαλο ή άλλα πολυσύχναστα γιατί έτσι κερδίζεις μία χάρη αφού αναγκαστικά τραπέζι για τρείς μόνο δεν υπάρχει.
Ο εξωτερικός χώρος του Ψαροκόκκαλου δεν μου άρεσε ποτέ γιατί δεν με παραπέμπει σε μεζεδοπωλείο ή ταβέρνα αφού πρόκειται για το υπερυψωμένο ισόγειο ενός συμπλέγματος πολυκατοικιών που έχουν ένα τύπου αίθριο-μπαλκόνι όπου το καλοκαίρι βγάζει τραπέζια το ψαροκόκκαλο και υπάρουν χώροι για μαγαζιά αυτοί οι γνωστοί χώροι με τις τζαμαρίες. Βέβαια το Ψαροκόκκαλο (Ψ/Κ για συντομία) κατέχει την μερίδα του λέοντος έχοντας κλείσει με τζαμαρία και μέρος του ημιυπαίθριου οπότε δεν υπάρχει μπέρδεμα με άλλους αλλά η αλήθεια είναι ότι όταν περνάς από τη λεωφόρο (εντάξει ένας δρόμος με κίνηση είναι και μάλιστα μονόδρομος) δεν σε τραβάει να μπεις μέσα. Ομως αυτό ίγο μετράει γιατί οι καλές κριτικές και οι καλές τιμές το έχουν κάνει λαοφιλές. Ο εσωτερικός χώρος παρά το ότι είναι αρκετά πυκνός μου αρέσει πολύ, ιδιαίτερα η διακόσμηση με τα έντονα κίτρινα χρώματα και τα μπουκάλια ουζου στις προθήκες που μοιάζουν σαν βιβλιοθήκες ούζου + τα χριστουγεννιάτικα και όχι μονο φωτάκια λόγω των ημερών. Για την εξυπηρέτηση και το σέρβις δεν έχω να πω πολλά κυρίως γιατί δεν θα προσθέσω κάτι νέο σε σχέση με προηγούμενες κριτικές αλλά και γιατί δεν είμαι ιδιαίτερα απαιτητική οπότε τις περισσότερες φορές μένω ικανοποιημένη ή μάλλον δε δίνω και ιδιάιτερη σημασία. Πρέπει να γίνει κάτι πολύ χοντρό για να το κάνω θέμα, αλλά τότε δεν θα το κάνω απλώς θέμα θα γίνει το σώσε.
Στο Ψ/Κ όποτε έχω πάει όλα έχουν κυλήσει ομαλά το ίδιο και αυτή τη φορά χωρίς κανένα παράπονο. Τα ευγενικά παιδιά μας εξυπηρέτησαν χωρίς πολλά πολλά αλλά και σε καλούς χρόνους. Καταρχήν με το που καθήσαμε κατέφθασε ψωμί φρυγανιστό με πιατάκι με ελιές και ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό το οποίο και κρατήσαμε καθώς και οι κατάλογοι.
Διαβάσαμε σαν ανθρωποι τους καταλόγους και όταν τους ακουμπήσαμε ήρθε ο σερβιτόρος για την παραγγελία.
Ο κατάλογος του Ψ/Κ είναι αρκετά πλούσιος σε ορεκτικά με θαλασσινά και σε σαλάτες με μεγάλη έμφαση κατά τη γνώμη μου στα ρυζότα και τα ζυμαρικά με γαρίδες κλπ προφανώς γιατί συμφέρουν αμφότερους πελάτες και ιδιοκτήτες όλως περιέργως. Οι μεν πελάτες τα θεωρούν vfm οι δε ιδιοκτήτες κερδίζουν περισσότερο.
Εγώ όποτε έχω πάει, ψάρι μεγάλο δεν έχω πάρει και δεν νομίζω ότι θα πάω ποτέ για ψάρια Α κατηγορίας στο Ψ/Κ γιατί χωρίς να θέλω να το κατηγορήσω αυτό που ειδικεύεται είναι κυρίως κλασσικά μεζεδάκια και μικρά ψαράκια άντε μέχρι μικρό μπαρμπούνι και κουτσομούρες.
Ετσι και αυτή τη φορά κινηθήκαμε αναλόγως και παραγγείλαμε:
-1 φάβα με καραμελωμένο κρεμμύδι και χταπόδι Χ 7 ευρώ τεράστια μερίδα που εμένα δεν μου άρεσε γιατί φυσικά το χταπόδι ήταν ανύπαρκτο κάτι θρυμματισμένες σακκούλες μάλον, το καραμελωμένο κρεμμύδι ήταν ένας πολτός και θα ήταν χίλιες φορές καλύτερα να παίρναμε την απλή φάβα με κρεμμυδάκι που έχει και την μισή τιμή.
- 1 ταραμοσαλάτα χ 4,5 ευρώ επίσης επικό μέγεθος αλλά αυτή τη φορά κάτι μου μύριζε μάλλον το λάδι ή σπορέλαιο ίσως που είχαν βάλει. Γενικώς δεν μου άρεσε ενώ συνήθως την προτιμώ.
- 1 πεσκανδρίτσα ψαροκόκκαλο Χ 8 ευρώ που είναι μαγειρεμένες μπουκίτσες πεσκανδρίτσας χωρίς κόκκαλα με κρέμα γάλακτος λίγο σκόρδο και κάτι σαν φέτα, κατ' εμέ το καλύτερο πιάτο από αυτά που έχω δοκιμάσει στο Ψ/Κ. Ομως για πρώτη φορά απογοητεύτηκα κάπως, γιατί βρήκαμε 2-3 κομμάτια σχεδόν ωμά μέσα στη σάλτσα αν και ήταν νόστιμο όπως πάτντα.
1 γόνος καλαμαράκι κατεψυγμένο Χ 7 ευρώ έρχεται με μία σάλτσα κέτσαπ- μαγονέζα σε μπολάκι αρκετά καλό
1 μύδια αχνιστά με λεμόνι X 7 ευρώ τεράστια σουπιέρα και πολύ νόστιμο ζουμί αν και τα μύδια είναι αρκετά μικρά.
1 γαριδάκι τηγανητό χ 6.5 ευρώ πολύ πολύ καλό και τραγανό
1 πατάτες τηγανητές (μάλλον ένας λόφος) Χ 4 ευρώ, μακράν οι καλύτερες τηγανητές πατάτες οι οποίες είναι ότι πρέπει να τις βουτάει κανείς στα μύδια.
Τέλος ήπιαμε το χύμα κρασί Ζίτσα ροζέ 1/2 κιλό Χ 4 ευρώ περίπου και μας κέρασαν μαζί με το λογαριασμό την γνωστή γρανίτα λεμόνι που είναι πολύ καλή και από ένα κομματάκι χαλβά καθόλου άσχημο επίσης.
Συνολικά μαζί με τo tip δώσαμε 3 άτομα 50 ευρώ δλδ περίπου 16 ευρώ το άτομο και πραγματικά σκάσαμε αφού τη φάβα την ταραμοσαλάτα και τα μισά καλαμαράκια τα πήραμε πακέτο.
Σε γενικές γραμμές το Ψ/Κ πιστεύω διατηρεί το επίπεδο που έχει, παρά τις κάποιες αστοχίες που κάποιες από αυτές τις θεωρώ τυχαίες όπως την πεσκανδρίτσα που την παίρνω πάντα και με ενθουσιάζει ή τον ταραμά επίσης και την φάβα με χταπόδι που θα έπρεπε να περιμένουμε ότι προφανώς με 7 ευρώ δεν πρόκειται να δεις χταπόδι αλλά σάλτσα από χταπόδι και να διαλέξουμε κάτι άλλο. Σίγουρα θα ξαναπάω για την ποικιλία του σε ωραία αχνιστά μύδια την ποικιλία του σε γαρίδες, την πεσκανδρίτσα πάντα και τις καλές τιμές σε συνδυασμό με τις τεράστιες μερίδες. Επισημαίνω ότι στη γεύση αυτή τη φορά θα έβαζα 2,5 αν μπορούσα, όμως σε γενικές γραμμές που αλλού θα φάει κανείς μεζεδάκια σε ένα ωραίο περιβάλλον χωρίς να ελαφρύνει κατά πολύ το προτοφόλι του. Και επειδή τα ίδια πιάτα τα έχω φάει αλλού σε χειρότερη ποιότητα και κατά πολύ ακριβότερα θα ξαναπήγαινα στο Ψ/Κ και θα δοκίμαζα και κάποια από τις μακαρονάδες του οι οποίες γίνονται πάντα ανάρπαστες όπως έχω δει στα διπλανά τραπέζια.
Και πάλι καλή χρονιά με ωραίες γεύσεις και και ακόμα ωραιότερες παρέες

27 Ιουν 2018

Πρόκειται για την πιο έντιμη και ίσως και την καλύτερη ψαροταβέρνα στο είδος της. Είχα ξαναπάει αρκετές φορές στο παρελθόν αλλά λόγω πολλών ταξιδιών και αναζητήσεων πιο εξεζητημένων εστιατορίων είχα αρκετό καιρό να την επισκεφθώ. Έχω ξαναγράψει θετικά σχόλια πριν 3-4 χρόνια και τώρα που ξαναπήγα με φίλους δύο-τρία συνεχόμενα Σάββατα, έχω ακόμη πιο θετική εικόνα.

Θα αρχίσω με το μόνο αρνητικό στοιχείο που είναι η πολυκοσμία, το στρίγμωμα και η μεγάλη φασαρία που γίνεται τα Σαββατοκύριακα. Δεν είναι το μέρος που θα πας να απολαύσεις την θέα της θάλασσας και την ομορφιά του περιβάλλοντος. Είναι το μέρος που θα φας εξαιρετικά και θα πληρώσεις πολύ λογικά. Φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι πελάτες το βλέπουν σαν έναν χώρο όπου θα απολαύσουν ωραία και νόστιμα ψαρομεζεδάκια. Εγώ το βλέπω σαν μιά ψαροταβέρνα που έχει πάντα ολόφρεσκο και ντόπιο ψάρι σε πολύ χαμηλές τιμές και εξαιρετικά θαλασσινά.

Αναλυτικότερα:
Παρέα τεσσάρων ατόμων παραγγείλαμε γαύρο μαρινάτο (τεράστια μερίδα 4 ευρώ), λαβράκι καρπάτσιο (τεράστια μερίδα 8.50), χωριάτικη, χταπόδι πολύ καλό (9 ευρώ νομίζω),
πετροσωλήνες σαγανάκι (πολύ καλό), καλαμάρι,1 κιλό απίστευτη γάμπαρη ολόφρεσκια (45 ευρώ το κιλό) και μιά καταπληκτική στείρα, ολόφρεσκια και τέλεια ψημένη (50 ευρώ το κιλό). Ήπιαμε τρία κιλά κρασί και πληρώσαμε 150 ευρώ αφού σκάσαμε στο φαγητό!

Το συγκεκριμένο εστιατόριο το αντιμετωπίζω σαν μία πολύ σοβαρή επιχείρηση του είδους γιατί αγαπώ το καλό φαγητό και σε αυτό το μαγαζί τρώω πάντα πολύ καλα, Είμαι ο πελάτης που ξοδεύει αρκετά χρήματα στο φαγητό και φυσικά δεν ξεσπιτώνομαι γιά να χαραμίζω το βράδυ μου για γαύρο και κατεψυγμένο καλαμαράκι.

Ο επιχειρηματίας αυτού του εστιατορίου πέραν του γεγονότος ότι είναι ένας συμπαθέστατος νέος άνθρωπος είναι πολύ έξυπνος και ξέρει πολύ καλά το θέμα, Αγοράζει εξαιρετικά και ολόφρεσκα ψάρια και θαλασσινά, τα παρασκευάζει σωστά και τα χρεώνει σε πολύ χαμηλές τιμές. Αντιλαμβάνεται ότι η σωστή αντιμετώπιση προς τον πελάτη θα τον ανταμείψει σε βάθος χρόνου και πραγματικά του αξίζει κάθε επιτυχία.

Σε άλλη μου επίσκεψη με την σύζυγο μου παραγγείλαμε ένα κιλό καραβίδες που ήταν ζωντανές και μιά στείρα εξαιρετική. Πιστεύετε ότι υπάρχουν πολλλές ψαροταβέρνες που θα βρεις φρέσκια καραβίδα και μάλιστα σε εποχή υψηλής ζήτησης; Σας διαβεβαιώ πως οχι. Θα φας τις κατεψυγμένες καραβίδες που είναι λιώμα.

Το πρόσωπικό του εστιατορίου είναι πάρα πολύ καλό και έμπειρο. Πέραν από τον Κώστα τον μαιτρ που είναι παληά καραβάνα και έχει μεγάλη εμπειρία στο είδος καθώς και ο πολύ καλός σερβιτόρος που μας εξυπηρετεί συνήθως, υπάρχει και η μασκώτ του μαγαζιού, ο γραφικότητες Τζίμμης. Φοβερή φυσιογνωμία!

Επειδή έχουν ανοίξει πολλα μοντέρνα ψαρομάγαζα και μας πασσάρουν ψάρια Σενεγάλης και Ομάν και πολλά κατεψυγμένα, το Ψαροκόκκαλο είναι μιά μικρή όαση σε μιά αδιάφορη γειτονιά που δεν παραπέμπει σε Ψαροφαγία.

Θεωρώ πραγματικά ότι είναι το εντιμότερο ψαρομάγαζο της Αθήνας και ελπίζω να κρατηθεί έτσι και μην πάρουν τα μυαλά τους αέρα όπως έγινε με το Ψάριστον!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη J.R..

17 Ιαν 2018

Όταν Δευτέρα βράδυ, μετά από το σαββατοκύριακο των Θεοφανίων και του αη Γιαννιου μετά από τις γαστριμαργικές καταχρήσεις των χριστουγέννων που οι περισσότεροι αναλώθηκαν, ένα μαγαζί είναι ασφυκτικά γεμάτο σίγουρα κάτι ύποπτο συμβαίνει.

Έτσι λοιπόν αποφασίσαμε να διαλευκάνουμε το μυστήριο που τελικά μόνο μυστήριο δεν είναι καθότι το ψαροκόκαλο ακολουθεί κατά γραμμα την περιγραφή των ιδιοκτητών του.
Ποιότητα ποσότητα και καλές τιμές.

Η αλήθεια είναι ότι η περιγραφή αυτή ανταποκρίνεται κατά πολύ στην πραγματικότητα.
Το μενού βρίθει ψαρομέζέδων αλλά και φρέσκων ψαριών για όσους το επιθυμούν.
Εμείς μια παρέα πέντε ατόμων προσπαθήσαμε να δοκιμάσουμε όσο περισσότερα αντέχαμε και τελικά τα πήγαμε αρκετά καλά δεδομένων των απίστευτων ποσοτήτων που σερβίρονται οι μερίδες.

Κοινός παρανομαστής όλων η ποσότητα αλλά και η ποιότητα.

Αθερίνα τηγανισμένη με μαστοριά σε λάδι που δεν μύριζε και που δεν την είχε ποτίσει, τα ίδια και για το γαριδάκι η πεσκανδρίτσα σαγανάκι αδιάφορη όπως και η ομώνυμη σαλάτα αλλά το ριζότο όλα τα λεφτά, μύδια νόστιμα, πολλή καλή η παντρεμένη σαρδέλα και πατατούλες στο χέρι καλοτηγανισμένες.

Όλα αυτά συνοδευμένα με ένα καραφάκι ούζο και ένα κιλό χύμα κρασί μισό μοσχοφίλερο και μισό ζίτσα πολύ συμπαθητικά και τα δύο και νερό εμφιαλωμένο που σου φέρνουν από την αρχή μαζί με ελιές και ψημένο ψωμί.

Στο τέλος μας κέρασαν κάποια γλυκά συμπαθητικά και μας έφεραν τον λογαριασμό που σε συνδυασμό με την ποιότητα και ποσότητα του φαγητού καταλαβαίνεις γιατί γίνεται περίπου λαϊκό προσκύνημα καθημερινώς.
Με 78 ευρώ ήτοι 15 ευρώ το άτομο λύσαμε το μυστήριο της κοσμοσυρροής,
Ο χώρος μέσα άνετος και καλόγουστος ο εξαερισμός ικανοποιητικός, δεν μυρίζουν τα ρούχα σου για να σου θυμίζουν που ήσουν το προηγούμενο βράδυ, ενώ και το σέρβις καλό για την ώρα που πήγαμε (8μμ).
Στα μείον η φασαρία όταν γεμίζει το μαγαζί αναγκαίο κακό θα έλεγε κανείς αλλά σίγουρα ενοχλητικό.
Εννοείται ότι θα ξαναπάμε αλλά κατά προτίμηση πάντα καθημερινή.

24 Οκτ 2018

Το ψαροκόκκαλο μου το συνέστησαν φίλοι και πήγαμε παρέά 6 ατόμων Πέμπτη βράδυ.

Πολύς κόσμος, πολύς ο θόρυβος αλλά έχει μια γραφικότητα.

Οι τιμές του είναι πολύ χαμηλές, και αν πετύχεις φρέσκο ψάρι τρως πραγματικά καλά. Εγώ προσωπικά δεν τρελλάθηκα με τα ορεκτικά αλλά οι μερίδες είναι μεγάλες και αξιοπρεπείς. Όταν όμως ήρθε η στείρα, ξετρελλάθηκα!

Εξαιρετική! Την επόμενη φορά δεν θα πάρω πρώτα, ίσως μια σαλάτα για να ευχαριστηθώ το ψάρι. Το συστήνω γιατί είναι έντιμο μαγαζί.

16 Νοε 2017

Στο Ψαροκόκκαλο πήγαμε για πρώτη φορά πριν δύο χρόνια κι έκτοτε το επισκεπτόμαστε συχνά πυκνά.

Με ποικιλία θαλασσινών και ψαριών, ότι έχουμε δοκιμάσει είναι νόστιμο, φρέσκο και σε καλή ποσότητα μερίδας. Μη περιμένετε να βρείτε τα μεγάλα ιδιαίτερα ψάρια, θα σας καλύψει όμως σε μικρά και φρέσκα, όπως και καλομαγειρεμένα θαλασσινά. Έχει κάποιες εξτραβαγκάντ επιλογές με θαλασσινά και τυριά ή creme fresh, να μη τις δοκιμάσετε. Το δυνατό του σημείο το κριθαρότο με πεσκανδρίτσα, όπως επίσης και η ποικιλία ψαριών για 2 άτομα με ψάρια ημέρας. Στις σαλάτες θα μπορούσε να προσφέρει κάτι επιπλέον και να τις ανανεώσει.

Το περιβάλλον είναι συμπαθητικό, αν και τα θερμαντικά υγραερίου ένα χειμωνιάτικο βράδυ πέρυσι μας πρόσφεραν έναν ωραιότατο πονοκέφαλο (! ).
Η εξυπηρέτηση θα μπορούσε να είναι καλύτερη. Είναι πάντως άνιση. Δηλαδή: άλλες μέρες κυλούν όλα ρολόι, τα πιάτα έρχονται με τη σειρά τους και με διαφορά ώρας, άλλες μέρες (συνήθως Σαββατόβραδα με άπειρο κόσμο που εναλλάσσεται κάθε 2 ώρες στα τραπέζια) έρχονται όλα μαζί. Αλλά πάντα στη γνωστή ποιότητα.

Αξίζει τα λεφτά του και είναι μια καλή λύση ακόμα και μέσα στην εβδομάδα. Το προτείνω.