Τσιπουράκια, ρακιές, ουζο και κρασί από μικρούς παραγωγούς απ την Ελλάδα, που συνοδέυονται από εκλεκτούς μεζέδες.

21 Φεβ 2018

Πολλοί συν-καλοφαγάδες θα το γνωρίζετε ότι την πρώτη Κυριακή κάθε μήνα από Νοέμβρη έως και Μάρτη οι αρχαιολογικοί χώροι και τα μουσεία που ανήκουν στο δημόσιο είναι δωρεάν. Συχνά πυκνά δράττομαι της ευκαιρίας λοιπόν και τις πρώτες Κυριακές αυτές ξεχύνομαι σε μουσεία και προφανώς και συνδυάζω τη βόλτα αυτή με φαγοπότια. Έτσι λοιπόν κι αυτήν την όμορφη πρώτη Κυριακή του Φλεβάρη, αποφασίσαμε να κινηθούμε προς την Ελευσίνα και τ’ αρχαία της.

Παραδόξως, αν και από τα μέρη εκείνα περνάω μια ζωή, ποτέ δεν είχα βολτάρει στην πόλη της Ελευσίνας. Η αλήθεια είναι ότι η πόλη δεν μ’ ενθουσίασε, ελπίζω να αξιοποιηθεί με κάποιον τρόπο το γεγονός ότι έχει επιλεγεί ως Πολιτιστική Πρωτεύουσα της Ευρώπης για το 2021 και κάπως ν’ αναβαθμιστεί. Σε κάθε περίπτωση ο αρχαιολογικός της χώρος είναι εξαιρετικά διατηρημένος και αξίζει μια βόλτα, όπως και το μικρό και περιποιημένο μουσείο. Ολοκληρώνοντας την περιήγησή μας στ’ αρχαία, συνεχίσαμε τη βόλτα μας γύρω τριγύρω, μέχρι να μας ανοίξει καλά καλά η όρεξη και να κινηθούμε προς το Ρακούν, μιας κι είχε αξιοπρεπείς κριτικές σε μια πλήρως αχαρτογράφητη γαστρονομικά για μένα περιοχή.

Η μέρα ήταν ηλιόλουστη και ζεστή κι έτσι προτιμήσαμε να καθίσουμε σ’ ένα από τα τραπεζάκια που βρίσκονται έξω στον πεζόδρομο, δίπλα ακριβώς από τον αρχαιολογικό χώρο- σημείο εξαιρετικό. Τον εσωτερικό χώρο τον είδα πολύ φευγαλέα, στη διαδρομή μου προς τις πεντακάθαρες και παιχνιδιάρικες τουαλέτες και δεν μ’ εντυπωσίασε ιδιαίτερα. Ωστόσο, μιας και πολύ το χάρηκα το εξωτερικό μας τραπεζάκι, που φυσικά κι ευνοείται τρομερά από το σημείο, δεν μπορώ να βάλω λιγότερο από τρεις ντοματούλες στον τομέα του χώρου!

Η περιποίηση πολύ καλή από τα νέα παιδιά που το τρέχουν, τα οποία ήταν πολύ εξυπηρετικά, υπερσβέλτα κι ευγενέστατα. Δεν μας έλειψε τίποτα, όλα λειτούργησαν ρολόι και τ’ αντανακλαστικά τους ήταν σούπερ άμεσα. Αρχικά, ας πούμε, όταν αναρωτιόμασταν σε ποιο τραπέζι να κάτσουμε και μας υπέδειξαν ευγενικά πού δεν θα μας χτυπάει ο ήλιος, αλλά και λίγο αργότερα που στο τελείως ξεκούδουνο έπιασε μια μικρή βροχούλα κι αμέσως κατέβασαν τις τέντες.

Τι νοστιμιές φάγαμε, όμως; Θα σας πω. Αρχικά να δηλώσω ότι για κάποιον λόγο ήμουν σίγουρη ότι θα είχε θαλασσινούς μεζέδες, ίσως λόγω της κατηγοριοποίησής του ως τσιπουράδικο, και μόλις διαπιστώσαμε ότι δεν παίζει θαλασσινό ούτε για δείγμα, μας έφυγε η μισή χαρά. Μόλις όμως άρχισε να φτάνει η παραγγελία μας την ξαναβρήκαμε. Έχουμε και λέμε, λοιπόν:

Αρχικά ήρθε ζυμωτό ψωμί, το οποίο με ενθουσίασε, μου φάνηκε μάλιστα πολύ σπιτικό και μου δημιούργησε την αίσθηση του χειροποίητου. Μικρές φετούλες που τις τίμησα με χαρά. Ταίριαξαν ωραία με την τυροκαυτερή που δεν υπήρχε περίπτωση να λείπει από το τραπέζι μας, η οποία συνοδευόταν με πλήθος από σκορδοπιτάκια. Καλή η τυροκαυτερή, ωραίο το συνταίριασμά της με τις πιτούλες.

Πήραμε και μια φάβα, σε άκρως χορταστική και πλούσια μερίδα, σε πολύ σωστή πυκνότητα- για τα δεδομένα τα δικά μου τουλάχιστον. Είχε μπόλικο κρεμμύδι από πάνω καθώς και κάποιο μυρωδικό- άνηθο, ίσως; ερχόταν και με το λεμονάκι της και γενικά ήταν μια πολύ καλά εκτελεσμένη φάβα.

Από σαλάτα επιλέξαμε την πράσινη σαλάτα με iceberg, καρύδια κι ένα πετυχημένο κι αρκετά ελαφρύ, αλλά κι εύγευστο ταυτόχρονα ντρέσινγκ, που θα σας γελάσω αν ισχυριστώ ότι θυμάμαι από τι αποτελείτο, μόνο το μέλι μού χει μείνει- ίσως και μουστάρδα, ίσως όχι. Νόστιμη, σε καλή μερίδα κι αυτή, φρέσκια, μας άφησε πολύ ευχαριστημένους.

Τέλος, πήραμε και μία τηγανιά κοτόπουλο, η οποία ήταν πολύ νόστιμη και παρότι «τηγανιά» ήταν κι αυτή ένα πιάτο ελαφρύ. Τρυφερά κομματάκια κοτόπουλο, μαγειρεμένα σε πολύ ωραία σάλτσα, το ψωμί αξιοποιήθηκε κι εκεί κι έκανε κάτι πολύ περιποιημένες βούτες.

Τα τέσσερα αυτά πιάτα ποσοτικά ήταν ιδανικά για τους δύο μας κι είμαστε αρκετά φαγανοί, ζωή νά χουμε. Το φαγητό μας το συνοδεύσαμε με ένα διακοσαράκι χύμα τσίπουρο, το οποίο το ήπιαμε με ευκολία, αλλά για να είμαι ειλικρινής, δεν μας έκανε ιδιαίτερη αίσθηση, το βρήκαμε ελαφρώς αδιάφορο κι αλήθεια σας το λέω, είμαστε κι οι δυό μεγάλοι τσιπουροπότες. Επίσης, το βρήκα αρκετά τσουχτερά τιμολογημένο, 8 ευρώ το χύμα διακοσάρι, κάπως μού κανε. Νερό μας έφεραν άμεσα εμφιαλωμένο και το κρατήσαμε, δεν ζητήσαμε ν’ αλλαχθεί με βρύσης.

Το σύνολο του λογαριασμού ήρθε στα 29,70 ευρώ, 15 ευρώ το άτομο δηλαδή, καθόλου άσχημα. Σε γενικές γραμμές πρόκειται για μία αξιοπρεπή επιλογή στην Ελευσίνα, φαίνεται ότι το προσπαθούν κι έχουνε μεράκι εκεί στο Ρακούν- εκ του ΡΑκή κατά το δοΚΟΥΝ, όπως διαπίστωσα ιντερνετικά. Εμείς μείναμε ευχαριστημένοι, αν και δεν ξετρελαθήκαμε κιόλας. Αν με ξαναβγάλει ο δρόμος προς τα κει και δεν έχω διάθεση για πειραματισμούς θα το ξανατιμήσω. Αν κι από την άλλη, πάντοτε σχεδόν έχω διάθεση για πειραματισμούς. Όπως και νά ‘χει, θα το πρότεινα για ένα χαλαρό τσίμπημα, κατά προτίμηση πάνω στον πεζόδρομο και με κάποιο ίσως από τα εμφιαλωμένα του τσίπουρα!

04 Φεβ 2017

Κάποιο Σάββατο, με εκδρομική διάθεση, βρεθήκαμε στην Ελευσίνα, μία επιλογή που δεν την είχαμε στο μυαλό μας. Αφού περπατήσαμε δίπλα στην θάλασσα και χαζέψαμε την κλειστή αλλά πολύ ενδιαφέρουσα αγορά, αποφασίσαμε να γευματίσουμε. Κάτι το ότι είχαμε ακούσει κάποια θετικά λόγια για το κατάστημα, κάτι η ωραία θέα του στον αρχαιολογικό χώρο, αποφασίσαμε να το δοκιμάσουμε.

Ο χώρος δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά τα τραπέζια είναι ευρύχωρα και με άνετες αποστάσεις, κάτι τι οποίο εκτιμήσαμε. Θεωρώ ότι τα τραπεζάκια έξω στον πεζόδρομο, όταν ο καιρός το επιτρέπει, σίγουρα θα είναι πολύ καλύτερα, λόγω και της θέας που προανέφερα.

Ο κατάλογος ήταν μικρός και κινούταν περισσότερο σε μεζεδάκια παρά σε πιάτα. Εμείς πήραμε διάφορα πιάτα στη μέση οπότε θεωρώ ότι πήραμε μία αντιπροσωπευτική εικόνα. Σε γενικές γραμμές θεωρώ ότι τα πιάτα ήταν καλά, αν και ήταν πιο πολύ του τηγανιού από ότι προτιμώ εγώ. Θα ήταν επιθυμητό να υπήρχαν πιο πολλά μη-τηγανητά πιάτα, αλλά παρόλα αυτά το μενού ταίριαζε με το ύφος του μαγαζιού.

Το πιάτο που ξεχώρισα προσωπικά ήταν η τηγανιά λευκών μανιταριών που ήταν πολύ νόστιμη (αν και αλμυρούτσικη). Ένα πιάτο μπεκρή μεζέ από την άλλη δεν μας άρεσε πολύ, έφερνε πιο πολύ σε κοκκινιστό. Έβαλα δύο ντοματούλες στην γεύση καθώς θεωρώ ότι γενικά τα πιάτα είχαν περισσότερες προοπτικές από το τελικό τους αποτέλεσμα (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν ήταν καλά, μια χαρά ήταν).

Τα χύμα ποτά που δοκιμάσαμε (τσίπουρο και κρασί) ήταν καλά.

Μία πρόταση θα ήταν να έρχεται περισσότερο ψωμί στο τραπέζι, καθώς η μερίδα ήταν πολύ μικρή. Ανανεώθηκε βέβαια όσες φορές το ζητήσαμε, αλλά αυτή η διαδικασία ήταν φασαρία και για εμάς και για τον σερβιτόρο.

Απόδειξη ήρθε κανονικά. Δεν υπήρξε κάποιο κέρασμα αλλά είχαμε φάει καλά και δεν μας έλειψε. Το κόστος ήταν γύρω στα €13 ανά άτομο.

Θα το επισκεπτόμουν ξανά.

31 Ιαν 2016

Λίγο πριν μπω σε mood διακοπών θα μιλήσω για την επίσκεψη μου στο Ρακούν που... δεν στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία όπως οι αμέσως προηγούμενες. Η ιστορία έχει ως εξής:

Διατηρούμε επιχείρηση στο κέντρο της Ελευσίνας και την Τετάρτη 20/1/16 είπα να πάρω την κοπέλα μου όταν σχολάσει και μαζί με τον Θάνο (επίδοξο σεφ με πιθανότητες στο εγγύς μέλλον να ανοίξει δική του επιχείρηση εστίασης) να πάμε να τσιμπήσουμε κάτι και να πούμε 2-3 κουβέντες. Από τις δυσκολίες της καθημερινότητας μέχρι γκομενικά και τι άλλο... ταξίδια!!!

Η πρώτη επιλογή ήταν το Καπάκι αλλά επειδή ήταν άδειο... και πως να μην ήταν δηλαδή με τόσο ψόφο... είπαμε να δοκιμάσουμε το (πιο γνωστό σε μένα) Ρακούν.

Δε νομίζω πως υπάρχει λόγος να αναφέρω λοιπές άσχετες λεπτομέρειες για αυτό το συμπαθέστατο ζωάκι και το γιατί έδωσε την ονομασία του στο μαγαζί οπότε θα μπω κατευθείαν στο θέμα.

Πίστευα πως πρόκειται για στέκι που τραβάει περισσότερο τη νεολαία, με χαμηλό φωτισμό και μεζεδάκια στη μέση. Αντ' αυτού βρήκαμε 2 παρέες (4 και 6 ατόμων) μεγαλύτερων ηλικιών και 1-2 με 25-30άρηδες. Αυτό δεν μπορώ να πω πως με χάλασε!

Βρήκα πολλές ατέλειες στον χώρο. Θα ξεκινήσω από τις τουαλέτες, αφρόντιστες και στο βάθος. Θα μπορούσαν να κάνουν κάποιες διακοσμητικές παρεμβάσεις για να φαίνονται πιο γουστόζικες, να έχουν πιο συχνή επίβλεψη και όχι να υπάρχουν σαν αναγκαίο κακό. Από εκεί και πέρα δεν μπορώ να πω πως υπήρχε κάτι που με κέρδισε κατά την επίσκεψη μου. Ελάχιστες διακοσμητικές παρεμβάσεις και τραπέζια σε περίεργη διάταξη, κάποια κολλημένα... Χαρακτηριστικό που μου έμεινε ήταν πως κάποιος πελάτης κρέμασε το παλτό του σε καρέκλα άλλου τραπεζιού (! )...

Για μη λέω μόνο τα αρνητικά, θα πω πως μου άρεσαν τα τραπέζια τους που δεν παρέπεμπαν σε μεζεδοπωλείο αλλά σε μαγαζί πολυτελείας (σχετικά πάντα). Όχι όμως και οι καρέκλες τους (ψάθινες αλλά με ωραία πλάτη)! Όπως και να έχει, σίγουρα θα είναι πολύ καλύτερα με καλό καιρό αν καθήσετε στον εξωτερικό χώρο, πάνω στον πεζόδρομο με θέα ακριβώς απέναντι στα αρχαία!

Η εξυπηρέτηση από ένα παιδί που έτρεχε να τα κάνει όλα. Οπότε καταλαβαίνετε πως δεν νιώσαμε φιλικότητα, άνεση και χαλαρότητα. Δεν μπορώ να κατηγορήσω όμως τον εργαζόμενο. Μόνος του ήταν... σε κρύα βραδιά ήταν... Τι να σου κάνει ο έρημος;Προσπαθούσε να είναι εκτελεστικός. Ούτε κάποιο κέρασμα, ούτε κάτι αξιοσημείωτο. Α! Απόδειξη μας δόθηκε κανονικά.

Ο κατάλογος εκτενέστατος και παιχνιδιάρικος. Καλύπτει όλα τα γούστα, είτε κρεατικά είτε ψαρικά, με πολλούς μεζέδες και πολλές προτάσεις για τσίμπημα. Το τελικό αποτέλεσμα περίεργο όμως. Εδώ πραγματικά χρειάζεται έστω σαν μέση επιλογή το 2.5 για να είναι πιο δίκαιες οι βαθμολογίες.

Η παραγγελία μας ήταν:

- Στην αρχή καταφθάνει ψωμί και νερό εμφιαλωμένο που στην απόδειξη κοστίζουν 1.2 ευρώ. Δεν θυμάμαι να δοκίμασε κανείς το ψωμί.

Από την κατηγορία "πιτάκια τηγανιτά" πήραμε

- Μπουρεκάκια λαχανικών, στα 4.5 ευρώ τα 6 τεμάχια. Τα λαχανικά τύπου καρότο-πιπεριά ενώ έδιναν τη μυρωδιά όπως είναι η γέμιση στα σπρίνγκ ρόλς και ήταν κομμένα σε κύβους, δεν είχαν κάτι το ιδιαίτερο να επιδείξουν καθώς το ζυμάρι ήταν πολύ παχύ και βαρύ, το ίδιο ισχύει και για τα...

- Παστουρμαδοπιτάκια στα 6 ευρώ τα 6 τεμάχια. Ιδιαίτερα φουσκωμένα και υπερβολικά καλυμμένα από το ζυμάρι που και λόγω τηγανίσματος ήταν πιο βαριά και δεν κοβόντουσαν εύκολα με το μαχαίρι. Η γέμιση ήταν ελάχιστη και ίσα που καταλάβαινες τη φλοίδα παστουρμά.

Παρακάτω...

- Λευκά μανιτάρια σβησμένα με λεμόνι και δεντρολίβανο στα 5.5 ευρώ. Αυτά μάλιστα! Ζουμερότατα και όξινα μέσα στο τηγανάκι τους, είχαν και ωραία σαλτσούλα. Αξίζουν δοκιμής.

- Λουκάνικο ψητό γεμιστό στη σχάρα στα 5 ευρώ. Νοστιμότατο και καλοψημένο, χωρίς πολύ λίπος. Ιδανικό για συνοδεία με τα μανιτάρια. Το τυρί ήταν κίτρινο και ταίριαζε καθώς δεν το βάραινε.

- Πανσέτα μαριναρισμένη στη σχάρα με πατατούλες στα 7.5 ευρώ. Ήρθαν 4 τεμάχια, ζουμερά και καλοψημένα. Μερακλίδικο ψήσιμο, χωρίς πολλά λίπη. Είχε μια "ιδιαίτερη" αλμύρα, ευχάριστη για τα γούστα μου.

- Πατάτες τηγανιτές χοντρές με τη φλούδα τους σε τηγανάκι στα 3 ευρώ. Δεν ξετρελαθήκαμε λόγω του ψησίματος που λογικά ήταν πρώτα βρασμένες και μετά στο τηγάνι. Ένιωθες το άμυλο να σε καλύπτει. Κάποιο μπαχαρικό ίσως καλυτέρευε τη γεύση τους. Οι ίδιες ήταν σαν συνοδευτικό και στα πανσετάκια, αν είμασταν πιο προσεκτικοί στον κατάλογο θα είχαμε παραγγείλει κάτι άλλο.

- Ένα αναψυκτικό στα 2 ευρώ.
- Μία Carlsberg 500 μλ στα 3.5 ευρώ.
- Ζητήσαμε ημίγλυκο κρασί αλλά δεν είχε και μας πρότειναν δικό τους gluhwein, δηλαδή ζεστό γλυκό κρασί. Παραήταν πιπεράτο, δεν μας ικανοποίησε καθώς θέλαμε πιο ανάλαφρη γεύση. Το καραφάκι κόστισε 5 ευρώ.

Σύνολο στα 43.2 ευρώ.

Η τελική αποτίμηση με βρίσκει κάπου στη μέση, κάπου στο ναι μεν αλλά...

Οι μεταπτώσεις ήταν μεγάλες, με πιάτα που άρεσαν και πιάτα εντελώς αδιάφορα. Οι επιλογές μας βέβαια ήταν πάνω-κάτω στο 1/10 του καταλόγου, οπότε μπορεί να βρούμε και άλλα διαμαντάκια αλλά και άλλες "πατάτες". Ιδιαίτερα οι τηγανιτές ζύμες θα έπρεπε να περιοριστούν ή να βελτιωθούν σαν συνταγή...

Από εκεί και πέρα θα ήταν μια καλή στάση αν κάνατε κάποια βόλτα Κυριακή μεσημέρι ή κατά τους καλοκαιρινούς μήνες γιατί για χειμώνα η κατάσταση είναι ψιλοδράμα όταν είναι κλειστά τα εμπορικά καταστήματα. Μετά τις 9 το βράδυ μοιάζει σαν χωριό η Ελευσίνα.

Σε επόμενη επίσκεψη μου σε μαγαζί της Ελευσίνας λοιπόν, θα έδινα μια ευκαιρία σε κάποιο άλλο μαγαζί για να δω σε τι επίπεδο βρίσκεται. Τα κρεατικά του πάντως με ικανοποίησαν.

Υ. Γ Καθημερινά προσφέρει 200 μλ απόσταγμα και 4 μεζέδες από τις 12.00 ως τις 20.00. Τώρα που το σκέφτομαι δεν είναι άσχημη ιδέα. Και για να μην ξεχάσω, ο Θάνος είπε πως οι σερβιτόρες του είναι και όμορφα κορίτσια...

31 Μάρ 2016

πολύ καλό μαγαζι με θέα στα αρχαία της ελευσίνας.

Οι γευσεις καλές, αλλά οι μερίδες λίγο μικρές.
πήραμε κεφτεδάκια, συκώτι, πίτα κτλ

η εξυπηρετηση αρκετά καλή και όλοι πρόθυμοι.

η μουσική την ημέρα που πήγαμε εκπληκτική (σαντούρι) η ένταση σωστή,
και γενικά ένα μαγαζί τίμιο που αξίζει τα λευτά του

σίγουρα θα ξανα -ξαναπάω

05 Σεπ 2016

Ο χώρος είναι πολύ συμπαθητικός, στον πεζόδρομο της Ελευσίνας, απέναντι από τον αρχαιολογικό χώρο. Πήγαμε βράδυ μετά από θεατρική παράσταση, παρέα 8 ατόμων. Τραπεζάκια έξω στο στυλ ενός τυπικού μεζεδοπωλείου.
Εξαιρετικά φιλόξενοι οι οικοδεσπότες, μας έφεραν πρόθυμα και γρήγορα ό, τι παραγγείλαμε. Αναλυτικά:

-πολύ καλή μικτή σαλάτα, με μαυρομάτικα φασόλια, λάχανο, καρότο, μελιτζανοσαλάτα, βραστές πατάτες.
-ντοματόπιτα (Χ2), νόστιμη και σε καλό μέγεθος.
-Παστουρμαδοπιτάκια (Χ2 πάλι) πολύ καλά τηγανισμένα.
-Κεφτέδες με μελιτζάνα (σαν ιμάμ, μεγάλη μερίδα).
-Λουκάνικο, λεπτό αλλά ζουμερό, σβησμένο με κρασί.
-Ταλαγάνι εξαιρετικό στη σχάρα.
-Μανιτάρια τηγανιά, πολύ καλά.
-τσίπουρο Μπαμπατζίμ, με και χωρίς γλυκάνισο (συνολικά 4Χ50ml και 2Χ200ml).

Μαζί με νερό και αναψυκτικά πληρώσαμε 70 ευρώ, τιμή που θεωρώ πολύ καλή σε σχέση με όσα φάγαμε, τόσο για την ποσότητα όσο και για την ποιότητα αυτών.
Μόνο αρνητικό σημείο η έλλειψη εμφιαλωμένου κρασιού, έστω και λίγων επιλογών, κατά τα άλλα μια ωραία εμπειρία.

Θα ξαναπάμε σίγουρα!

Νικολαΐδου 66, Ελευσίνα