Τσιπουράκια, ρακιές, ουζο και κρασί από μικρούς παραγωγούς απ την Ελλάδα, που συνοδέυονται από εκλεκτούς μεζέδες.

21 Φεβ 2018

Πολλοί συν-καλοφαγάδες θα το γνωρίζετε ότι την πρώτη Κυριακή κάθε μήνα από Νοέμβρη έως και Μάρτη οι αρχαιολογικοί χώροι και τα μουσεία που ανήκουν στο δημόσιο είναι δωρεάν. Συχνά πυκνά δράττομαι της ευκαιρίας λοιπόν και τις πρώτες Κυριακές αυτές ξεχύνομαι σε μουσεία και προφανώς και συνδυάζω τη βόλτα αυτή με φαγοπότια. Έτσι λοιπόν κι αυτήν την όμορφη πρώτη Κυριακή του Φλεβάρη, αποφασίσαμε να κινηθούμε προς την Ελευσίνα και τ’ αρχαία της.

Παραδόξως, αν και από τα μέρη εκείνα περνάω μια ζωή, ποτέ δεν είχα βολτάρει στην πόλη της Ελευσίνας. Η αλήθεια είναι ότι η πόλη δεν μ’ ενθουσίασε, ελπίζω να αξιοποιηθεί με κάποιον τρόπο το γεγονός ότι έχει επιλεγεί ως Πολιτιστική Πρωτεύουσα της Ευρώπης για το 2021 και κάπως ν’ αναβαθμιστεί. Σε κάθε περίπτωση ο αρχαιολογικός της χώρος είναι εξαιρετικά διατηρημένος και αξίζει μια βόλτα, όπως και το μικρό και περιποιημένο μουσείο. Ολοκληρώνοντας την περιήγησή μας στ’ αρχαία, συνεχίσαμε τη βόλτα μας γύρω τριγύρω, μέχρι να μας ανοίξει καλά καλά η όρεξη και να κινηθούμε προς το Ρακούν, μιας κι είχε αξιοπρεπείς κριτικές σε μια πλήρως αχαρτογράφητη γαστρονομικά για μένα περιοχή.

Η μέρα ήταν ηλιόλουστη και ζεστή κι έτσι προτιμήσαμε να καθίσουμε σ’ ένα από τα τραπεζάκια που βρίσκονται έξω στον πεζόδρομο, δίπλα ακριβώς από τον αρχαιολογικό χώρο- σημείο εξαιρετικό. Τον εσωτερικό χώρο τον είδα πολύ φευγαλέα, στη διαδρομή μου προς τις πεντακάθαρες και παιχνιδιάρικες τουαλέτες και δεν μ’ εντυπωσίασε ιδιαίτερα. Ωστόσο, μιας και πολύ το χάρηκα το εξωτερικό μας τραπεζάκι, που φυσικά κι ευνοείται τρομερά από το σημείο, δεν μπορώ να βάλω λιγότερο από τρεις ντοματούλες στον τομέα του χώρου!

Η περιποίηση πολύ καλή από τα νέα παιδιά που το τρέχουν, τα οποία ήταν πολύ εξυπηρετικά, υπερσβέλτα κι ευγενέστατα. Δεν μας έλειψε τίποτα, όλα λειτούργησαν ρολόι και τ’ αντανακλαστικά τους ήταν σούπερ άμεσα. Αρχικά, ας πούμε, όταν αναρωτιόμασταν σε ποιο τραπέζι να κάτσουμε και μας υπέδειξαν ευγενικά πού δεν θα μας χτυπάει ο ήλιος, αλλά και λίγο αργότερα που στο τελείως ξεκούδουνο έπιασε μια μικρή βροχούλα κι αμέσως κατέβασαν τις τέντες.

Τι νοστιμιές φάγαμε, όμως; Θα σας πω. Αρχικά να δηλώσω ότι για κάποιον λόγο ήμουν σίγουρη ότι θα είχε θαλασσινούς μεζέδες, ίσως λόγω της κατηγοριοποίησής του ως τσιπουράδικο, και μόλις διαπιστώσαμε ότι δεν παίζει θαλασσινό ούτε για δείγμα, μας έφυγε η μισή χαρά. Μόλις όμως άρχισε να φτάνει η παραγγελία μας την ξαναβρήκαμε. Έχουμε και λέμε, λοιπόν:

Αρχικά ήρθε ζυμωτό ψωμί, το οποίο με ενθουσίασε, μου φάνηκε μάλιστα πολύ σπιτικό και μου δημιούργησε την αίσθηση του χειροποίητου. Μικρές φετούλες που τις τίμησα με χαρά. Ταίριαξαν ωραία με την τυροκαυτερή που δεν υπήρχε περίπτωση να λείπει από το τραπέζι μας, η οποία συνοδευόταν με πλήθος από σκορδοπιτάκια. Καλή η τυροκαυτερή, ωραίο το συνταίριασμά της με τις πιτούλες.

Πήραμε και μια φάβα, σε άκρως χορταστική και πλούσια μερίδα, σε πολύ σωστή πυκνότητα- για τα δεδομένα τα δικά μου τουλάχιστον. Είχε μπόλικο κρεμμύδι από πάνω καθώς και κάποιο μυρωδικό- άνηθο, ίσως; ερχόταν και με το λεμονάκι της και γενικά ήταν μια πολύ καλά εκτελεσμένη φάβα.

Από σαλάτα επιλέξαμε την πράσινη σαλάτα με iceberg, καρύδια κι ένα πετυχημένο κι αρκετά ελαφρύ, αλλά κι εύγευστο ταυτόχρονα ντρέσινγκ, που θα σας γελάσω αν ισχυριστώ ότι θυμάμαι από τι αποτελείτο, μόνο το μέλι μού χει μείνει- ίσως και μουστάρδα, ίσως όχι. Νόστιμη, σε καλή μερίδα κι αυτή, φρέσκια, μας άφησε πολύ ευχαριστημένους.

Τέλος, πήραμε και μία τηγανιά κοτόπουλο, η οποία ήταν πολύ νόστιμη και παρότι «τηγανιά» ήταν κι αυτή ένα πιάτο ελαφρύ. Τρυφερά κομματάκια κοτόπουλο, μαγειρεμένα σε πολύ ωραία σάλτσα, το ψωμί αξιοποιήθηκε κι εκεί κι έκανε κάτι πολύ περιποιημένες βούτες.

Τα τέσσερα αυτά πιάτα ποσοτικά ήταν ιδανικά για τους δύο μας κι είμαστε αρκετά φαγανοί, ζωή νά χουμε. Το φαγητό μας το συνοδεύσαμε με ένα διακοσαράκι χύμα τσίπουρο, το οποίο το ήπιαμε με ευκολία, αλλά για να είμαι ειλικρινής, δεν μας έκανε ιδιαίτερη αίσθηση, το βρήκαμε ελαφρώς αδιάφορο κι αλήθεια σας το λέω, είμαστε κι οι δυό μεγάλοι τσιπουροπότες. Επίσης, το βρήκα αρκετά τσουχτερά τιμολογημένο, 8 ευρώ το χύμα διακοσάρι, κάπως μού κανε. Νερό μας έφεραν άμεσα εμφιαλωμένο και το κρατήσαμε, δεν ζητήσαμε ν’ αλλαχθεί με βρύσης.

Το σύνολο του λογαριασμού ήρθε στα 29,70 ευρώ, 15 ευρώ το άτομο δηλαδή, καθόλου άσχημα. Σε γενικές γραμμές πρόκειται για μία αξιοπρεπή επιλογή στην Ελευσίνα, φαίνεται ότι το προσπαθούν κι έχουνε μεράκι εκεί στο Ρακούν- εκ του ΡΑκή κατά το δοΚΟΥΝ, όπως διαπίστωσα ιντερνετικά. Εμείς μείναμε ευχαριστημένοι, αν και δεν ξετρελαθήκαμε κιόλας. Αν με ξαναβγάλει ο δρόμος προς τα κει και δεν έχω διάθεση για πειραματισμούς θα το ξανατιμήσω. Αν κι από την άλλη, πάντοτε σχεδόν έχω διάθεση για πειραματισμούς. Όπως και νά ‘χει, θα το πρότεινα για ένα χαλαρό τσίμπημα, κατά προτίμηση πάνω στον πεζόδρομο και με κάποιο ίσως από τα εμφιαλωμένα του τσίπουρα!

20 Μάρ 2018

«Στην Ελευσίνα μια φορά…» όπως λέει και το υπέροχο τραγούδι του Μανώλη Μητσιά. Η ηλιόλουστη μέρα στη καρδία του Χειμώνα ( ήταν βλέπετε των ‘ Φώτων ‘η ημέρα που έγινε η επίσκεψη μας στο συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο ) μας καλούσε για μια μεσημεριανή έξοδο για φαγητό. Για να είμαι ειλικρινής η πρόταση να πάμε προς Ελευσίνα δεν έγινε δεκτή από όλη την παρέα με ιδιαίτερο ενθουσιασμό, άποψη βέβαια που μετά το τέλος του φαγητού άλλαξε ριζικά μιας και όλοι ομόφωνα συμφώνησαν ότι τελικά η επιλογή μας άξιζε!!

Το Ρακούν λοιπόν που μας τράβηξε την προσοχή και ήταν τελικά η επιλογή μας είναι ένα -όπως αυτοσυστήνεται -κρητικό μεζεδοπωλείο που βρίσκεται στο όμορφο πεζόδρομο με τις νεραντζιές που ξεκινά από την πλατεία της Ελευσίνας και φτάνει σχεδόν μέχρι την παραλία. Στο εσωτερικό οι επισκέπτες απολάμβαναν το φαγητό τους με συνοδεία παραδοσιακών κρητικών ακουσμάτων εμείς όμως επιλέξαμε να καθίσουμε στον εξωτερικό χώρο έχοντας ακριβώς μπροστά μας σαν σε όμορφο κάδρο τον αρχαιολογικό χώρο της πόλης. Οτιδήποτε κι αν δοκιμάσαμε ήταν εύγευστο. Από τις ψητές πατατούλες με μυρωδικά έως και τα νοστιμότατα baby σουβλάκια κοτόπουλο με τιμές που κυμαίνονταν από 3,00 e έως 9,00 e. Το σέρβις φιλικό, αρκούντως. επεξηγηματικό στις όποιες ερωτήσεις μας αλλά και γρήγορο συνέβαλε και αυτό στην θετική μας εμπειρία.

Ο λογαριασμός ήρθε στα 52,50 e κάτι που σημαίνει γύρω στα 13e /άτομο.
Συμπέρασμα: αξίζει να το επισκεφτείτε ιδιαίτερα τώρα που ανοίγει ο καιρός.

Εμείς πάντως θα ξαναπάμε σίγουρα!

04 Φεβ 2017

Κάποιο Σάββατο, με εκδρομική διάθεση, βρεθήκαμε στην Ελευσίνα, μία επιλογή που δεν την είχαμε στο μυαλό μας. Αφού περπατήσαμε δίπλα στην θάλασσα και χαζέψαμε την κλειστή αλλά πολύ ενδιαφέρουσα αγορά, αποφασίσαμε να γευματίσουμε. Κάτι το ότι είχαμε ακούσει κάποια θετικά λόγια για το κατάστημα, κάτι η ωραία θέα του στον αρχαιολογικό χώρο, αποφασίσαμε να το δοκιμάσουμε.

Ο χώρος δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά τα τραπέζια είναι ευρύχωρα και με άνετες αποστάσεις, κάτι τι οποίο εκτιμήσαμε. Θεωρώ ότι τα τραπεζάκια έξω στον πεζόδρομο, όταν ο καιρός το επιτρέπει, σίγουρα θα είναι πολύ καλύτερα, λόγω και της θέας που προανέφερα.

Ο κατάλογος ήταν μικρός και κινούταν περισσότερο σε μεζεδάκια παρά σε πιάτα. Εμείς πήραμε διάφορα πιάτα στη μέση οπότε θεωρώ ότι πήραμε μία αντιπροσωπευτική εικόνα. Σε γενικές γραμμές θεωρώ ότι τα πιάτα ήταν καλά, αν και ήταν πιο πολύ του τηγανιού από ότι προτιμώ εγώ. Θα ήταν επιθυμητό να υπήρχαν πιο πολλά μη-τηγανητά πιάτα, αλλά παρόλα αυτά το μενού ταίριαζε με το ύφος του μαγαζιού.

Το πιάτο που ξεχώρισα προσωπικά ήταν η τηγανιά λευκών μανιταριών που ήταν πολύ νόστιμη (αν και αλμυρούτσικη). Ένα πιάτο μπεκρή μεζέ από την άλλη δεν μας άρεσε πολύ, έφερνε πιο πολύ σε κοκκινιστό. Έβαλα δύο ντοματούλες στην γεύση καθώς θεωρώ ότι γενικά τα πιάτα είχαν περισσότερες προοπτικές από το τελικό τους αποτέλεσμα (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν ήταν καλά, μια χαρά ήταν).

Τα χύμα ποτά που δοκιμάσαμε (τσίπουρο και κρασί) ήταν καλά.

Μία πρόταση θα ήταν να έρχεται περισσότερο ψωμί στο τραπέζι, καθώς η μερίδα ήταν πολύ μικρή. Ανανεώθηκε βέβαια όσες φορές το ζητήσαμε, αλλά αυτή η διαδικασία ήταν φασαρία και για εμάς και για τον σερβιτόρο.

Απόδειξη ήρθε κανονικά. Δεν υπήρξε κάποιο κέρασμα αλλά είχαμε φάει καλά και δεν μας έλειψε. Το κόστος ήταν γύρω στα €13 ανά άτομο.

Θα το επισκεπτόμουν ξανά.