ΨΙΘΥΡΟΙ ΓΕΥΣΕΩΝ

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία

Νέγρη Φωκίωνος 48, Κυψελη [Χάρτης]

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Κυψέλη, Αθήνα

Έχω πολύ καιρό που λέω να γράψω αυτή την κριτική και όλο κάτι τυχαίνει!
Λοιπόν, αφιερώνω χρόνο για να γράψω για ένα τέτοιο ψητοπωλείο από το οποίο κανείς δεν έχει απαιτησεις όταν το δεί, διανύοντας την φωκίωνος, μόνο και μόνο για να το επαινέσω! αυθόρμητα και ειλικρινά!

Οποτεδήποτε και εάν το έχουμε επισκεφτεί έχουμε αποχωρήσει με άριστες εντυπώσεις, παρ΄ότι μπορεί να είχαμε μικροπαράπονα! η άριστη ανθρώπινη συμπεριφορά προσωπικού και καταστηματάρχη και η τιμιότητα με την οποία αντιμετωπίζουν τον πελάτη, μας έχει κερδίσει όλους από την πρώτη κιόλας επίσκεψη.

Ο χώρος αδιάφορος έως άσχημος, τυπικό ψητοπωλείο ψηλά στην φωκίωνος στην δεξιά πλευρά όπως ανεβαίνεις, με εσωτερικό και εξωτερικό χώρο με τραπέζια στον εξωτερικό χώρο με κλειστά πλαινά με πλαστικό και σόμπες. Χωρητικότητας περίπου 80-100 ατόμων. Αυτή η εικόνα προσωπικά με αποτρέπει από το να πάω σε ένα μαγαζί, αλλά για να είμαι ειλικρινής, το αδικεί εάν δεν δοκιμάσεις το φαγητό και εάν αφιερώσουν χρήματα μπορεί να τους αυξησει την πελατεία!

Το φαγητο είναι πλούσιο. Μαγειρευτά, ψητά, σούβλας, τα κλασσικά πρώτα πιάτα, πατατούλες, πιτούλες και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς σε αυτό το πλαίσιο.
Ότι κι αν έχουμε πάρει μας άρεσε πάρα πολύ. το κοκκινιστό πολύ νόστιμο και μαμαδίστικο, τα σούβλας (κοντοσούβλι, εξοχικό, κλέφτικο, κοκορέστι κλπ) με αρκετο λιπάκι, καλοψημένα και νόστιμα! τα σουβλάκια αξιοπρεπέστατα χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. Τα ορεκτικά απλά καλά έως πολύ νόστιμα, αναλόγως πιάτου! Όλα τα μαγειρευτά που έχουμε πάρει μας κατενθουσίασαν. Οι σαλάτες δεν είναι το δυνατό του σημείο αλλά οι ποσότητες είναι κανονικότατες. Και πάντα ψωμάκι ψημένο με λαδάκι και ρήγανη. Το 3 οφείλεται στο γεγονός ότι δεν υπάρχει τίποτα το ιδιαίτερο σαν πιάτο και στο ότι τα σουβλάκια δεν είναι το δυνατό τους σημείο.

Η εξυπηρέτηση είναι αυτή που νομίζω ότι σε κερδίζει. Δείχνουν να σέβονται τα λεφτά και τον χρόνο σου και να σέβονται γενικά τον πελάτη που τους εμπιστεύεται. Αρκετά ευγενικά παιδιά που δείχνουν να μην παίρνουν τα μάτια τους απο πάνω σου όση ώρα βρίσκεσαι εκεί, ανεξαρτήτως του όγκου των πελατών! Μας προτείνουν και κέρασμα στο τέλος αλλά δεν έχει τύχει να δοκιμάσω ποτέ. Η αποδειξη πάντα στην ώρα της και όλα σωστά και γρήγορα.

Οι τιμές είναι οι απολύτως φυσιολογικές για ένα τέτοιο μαγαζί. υπολογίστε περίπου 1,5-2 τα σουβλάκια, γύρω στα 8 ευρώ η μερίδα και 6 οι πιό φθηνές επιλογές για κυρίως. Κρασάκι που δεν σε χτυπάει με 2-3 ευρώ και με τα πρώτα στα 2-3 ευρώ έκαστο.

Δεν ξέρω εάν θα με εμπιστευτείτε και θα το επισκεφθείτε αλλά να σας προειδοποιήσω ότι για κάποιον που προτιμά τις δήθεν "υγιεινές" low fat επιλογές και γεύσεις, δεν συνίσταται. Το λιπάκι στο φαγητο και η επιλογή του τηγανιτού είναι σε αφθονία (καλώς για μερικούς απο εμάς). Η ποιότητα σε κάθε περίπτωση δεν υστερεί ούτε σε αυτό. Σίγουρα πάντως δεν θα απογοητευτείτε από την εξυπηρέτηση και την προσπάθεια να σας ευχαριστήσουν. Εύχομαι να μην έχει την τύχη πολλών καταστημάτων στην φωκίωνος που κάνουν το κύκλο τους 2-3 χρόνια και κλείνουν... αιφνιδίως και αδικαιολόγητα. Σε σχέση με νεοσύστατα παρακείμενα που φημίζονται υποτίθεται για την ποιότητα και την γεύση τους, το προτιμώ με τεράστια διαφορά!