06 Σεπ 2017

Η Βοσκοπούλα επιλέχθηκε ως λύση ανάγκης λίγο μετά τον 15αύγουστο, που τα 5 στα 4 μαγαζιά στην Αθήνα ήταν κλειστά αλλά και την 1η Σεπτεμβρίου για μια μικρή γιορτή πολυαγαπημένου προσώπου. Γιατί την επέλεξα; Επειδή είχα ακούσει ότι έχει καλή ψησταριά και σούβλα ( και έτσι είναι ) και επειδή ποιός οδηγεί μέχρι τη Χασιά ή τα Καλύβια ; Και τελικά, μάλλον δεν έχει να ζηλέψει και τίποτα από τις γνωστές ταβέρνες τύπου Χριστόφορος, Μουρούζης, κτλ. με όλο το πακέτο και full extra.

Η θέση της είναι και δεν είναι προνομιακή, καθώς στρώνει τραπέζια σε μια τεράστια δροσερή πλατεία, με το πράσινο σε πλήρη ανάπτυξη και με μνήμες ταβέρνας σε χωριό, εξυπηρετώντας μεγάλο αριθμό ανθρώπων.

Η γραφική και όμορφη ατμόσφαιρα μέσα στην απλότητά της, έρχεται και ξενερώνει με τις μεγάλες πολυκατοικίες με τα μπαλκόνια - σπιρτόκουτα απέναντι, καθώς βρίσκεται σε δρόμο - περιοχή οικιστικά πυκνοδομημένη. Οπότε, ο Σάκης του 3ου με την τηλεόραση στο τέρμα που πίνει την μπύρα του ( από το κουτάκι ) φορώντας μια ελαφριά σωβρακοφανέλα λόγω ζέστης, αλλά και η κυρία Κίτσα του 2ου με τα μπικουτί και τη ρόμπα που ρίχνει πασιέντζα στο μπαλκόνι μασουλώντας φυστίκι αράπικο, είναι εικόνες ενός άλλου Δαλιανίδη που θα ζωντανέψουν μπροστά σας και δεν πρέπει να σας ενοχλήσουν. Εγώ σας προειδοποίησα.
Για το χειμώνα θα γλιτώσετε. Αν όμως καταφέρετε να σταυρώσετε κάθισμα στον λιλιπούτειο εσωτερικό χώρο, γιατί εδώ πραγματικά γίνεται το μέγα προσκύνημα της Μέκκας για ένα τραπέζι. Αναρωτιέμαι, πού κάθεται το χειμώνα όλη αυτή η διαδήλωση ;;

Τα ευγενικά παιδιά στο σέρβις τρέχουν σαν κλώνοι του Γιουσέιν Μπολτ αλλά δεν αρκεί. Απλά δεν προλαβαίνουν. Δεν έχουν συντονισμό μεταξύ τους, ξεχνούν πράγματα, κάνουν ζογκλερικά και ο πελάτης πρέπει να έχει πολλή υπομονή ή γερά νεύρα, να ζητάει, να περιμένει, να υπενθυμίζει.
Μερικοί από ό, τι είδα δεν έχουν τέτοιες αντοχές και αρχίζουν τα "γαλλικά" ( όχι εγώ ). Αν το δείτε χαλαρά και προετοιμαστείτε για μεγάλες αναμονές ή και για το ενδεχόμενο να μην έρθουν ποτέ στο τραπέζι κάποια πιάτα που έχετε παραγγείλει, τότε ναι, ίσως στο τέλος καταφέρετε να γευτείτε το μοναδικό τους κοντοσούβλι ή τα απίστευτα ζουμερά χοιρινά μπριζολάκια.

Στην ουρά αναμονής για μια θέση στον ήλιο, χρειάζεται μάτι γερακίσιο να μην σας κλέψει τη σειρά ο εξυπνάκιας του χωριού. Μόνοι σας, με το μάτι του Κύκλωπα γαρίδα, θα βρείτε και θα γραπώσετε το τραπέζι που θα αδειάσει και θα το ρεζερβάρετε.

Αβρότητες δε χρειάζονται. Αλλιώς θα βλέπετε τους άλλους να τρώνε και θα στέκεστε ακόμα εκεί μαζί με τις γλάστρες.

Αν κάνετε το λάθος να ζητήσετε κατάλογο, προσθέστε + 15 λεπτά μακριά από το στόχο, δηλαδή την παραγγελία κ το φαί. Την πρώτη φορά παράγγειλα στα τυφλά, την δεύτερη ζήτησα κατάλογο για να χρονομετρήσω. Δράμα....

Μη φοβηθείτε, οι τιμές είναι παραπάνω από νορμάλ. Γι αυτό εξάλλου συρρέουν μετά μανίας και η Σίσσυ με το αμόρε της από την Εκάλη, και ο Νώντας με τη Σούλα και τα 4 καμάρια τους από το Κάτω Ζευγολατιό και η παλιοσειρά από το στρατό και η κουστωδία των υπερήλικων από το ΚΑΠΗ Άνω Μαγούλας και βεβαίως η σέχτα των μυστικών askforfoodιανων που έχουμε παντού απλωμένα τα πλοκάμια μας. Όλοι εδώ. Κάθε μέρα.

Νερό. Ή εμφιαλωμένο ή θα κορακιάσετε, τα έζησα και τα δύο. 1,5 λίτρο 1,5 ευρώ. Για κανάτα μη τα ξαναλέω, δεν προλαβαίνουν.
Κρασάκι χύμα βιολογικό Λήμνου, πολύ ντάξει.
Μπύρες στα 2,30 με 2,50 ευρώ, τζιτζί.

Στο low budget, καλαμάκια - πατάτες - πίτες - σαλάτα ( μικρό μέγεθος, απλά οκ, για να γλιστράει το κρέας ) Στο high level, κοντοσούβλι ( μη τυχόν και το παραλείψετε ), μπριζολάκια χοιρινά ανεπανάληπτα, ξεκοκαλισμένο μπούτι κοτόπουλο στα κάρβουνα, κοκορέτσι, παιδάκια. Οι περισσότερες μερίδες έρχονται και με πατάτες στο πλάι.
Τζατζίκι not, υδαρές, άγευστο, κακό. Τυροκαυτερή not not not. Πού ακούστηκε τυροκαυτερή με γιαούρτι, φέτα και πιπέρι ;;;; Να σας στείλω για παρέα την κυρία Τασία......

Κολοκυθάκια ναι, αλλά με ερωτηματικό. Τραγανά, άλαδα, μικρή μερίδα. Την πρώτη φορά ήρθαν, τη δεύτερη χάθηκαν στο δρόμο όπως και το άτιμο το κοντοσουβλι. Σε εμάς και σε πολλές παρέες. Κυριακή πρωί, ακόμη τα αναμένουμε.

Κέρασμα δεν παίζει. Συγνώμες ειλικρινέστατες για τις αστοχίες, παίζουν και είναι δεκτές. Είπαμε, δεν προλαβαίνουν. Για τα πιάτα που δεν θα βρουν το δρόμο τους για το τραπέζι σας, υπενθυμίστε το στα παιδιά και θα αφαιρεθούν από το λογαριασμό χωρίς σούξου μούξου. Το πάθαμε σήμερα και διορθώθηκε χωρίς γκρίνιες.

Την πρώτη φορά 3 άτομα δώσαμε 33 ευρώ ( με κοντοσούβλι, κοτόπουλο ξεκοκαλισμένο, 2 καλαμάκια κοτόπουλο, κολοκυθάκια, τζατζίκι, πίτες, εμφιαλωμένο και 1/2 lt κρασί ) και τη δεύτερη φορά 2 άτομα 23 ευρώ ( με χωριάτικη, τυροκαυτερή - μη μου την θυμίζεις, ψωμάκι καρβέλι υπέροχο, 1/2 κιλό μπριζολάκια και 1 Fischer ) με νόμιμες αποδείξεις.

Εν τέλει προτείνεται ;; Ναι υπό προυποθέσεις.
Αν μείνετε βιδωμένοι στις ( άβολες ) καρέκλες, στο κατηφορικό πεζοδρόμιο, με το ζωντανό πλατώ του Δαλιανίδη γύρω γύρω, έχοντας αποθέματα στωικότητας αλλά και χιούμορ για το λούμπεν σκηνικό, τότε ναι. Θα φάτε νόστιμο τσι τσι, χωρίς να ξενιτευτείτε στα Καλύβια Θορικού.

Κι επειδή εγώ εμπίπτω στην παραπάνω περιγραφή, κι επειδή αυτή είναι μια λούμπεν κριτική, όπως ενίοτε είμαι κι εγώ, βεβαίως και θα ξαναπάω.
Τέτοια εμπειρία δεν την χάνω. Γιατί, χάνω μήπως το κοντοσούβλι ;;

24 Σεπ 2016

Επίσκεψη στις 18/9/2016, 2 άτομα

Βασικά, περνούσαμε και είπαμε να κάτσουμε γιατί μας είχε κόψει μια πείνα!

Ο χώρος αρκετά ευχάριστος και αν και τα εξωτερικά τραπέζια με το μαγαζι, τα χωρίζει ένας δρόμος, έχει αρκετή ησυχία.

Η εξυπηρέτηση ήταν και γρήγορη και πολύ καλή. Τα παιδιά που μας εξυπηρέτησαν ήταν ευγενικά, χαμογελαστά και ειλικρινή σε ότι ρωτούσαμε (σε φάση "δεν ξέρω για το τάδε πιάτο, δεν το έχω δοκιμάσει αλλά έχω ακούσει καλά λόγια, εμένα πχ μου αρέσει πάρα πολύ το τάδε πιάτο") πράγμα που το εκτίμησα ιδιαιτέρως.

Το μαγαζί είναι τύπου "Στα κάρβουνα", οπότε, μπορεί κάποιος να το δει σαν ψητοπωλείο ή σαν ταβέρνα χωρίς ψάρι, ότι επιλέξετε!

Φάγαμε

1. Ντοματοσαλάτα

Πολύ καλή, ειδικά η ντομάτα

2. Τυροκαυτερή

Πολύ καλή, ΠΟΛΥ καυτερή!

3. Μπιφτέκια (τεμάχιο) x2

Ναι είμαι μπιφτεκάς και τα προτείνω ανεπιφύλακτα!

4. Πατάτες τηγανητές

Εντάξει, καλές, αλλά λίγο λαδωμένες, θα πρότεινα να το προσέξουν λίγο αυτό

6. Ξεκοκκαλισμένο μπούτι κοτόπουλο μερίδα

Πολύ νόστιμο το κοτόπουλο, συνοδεύεται με μια σος μουστάρδα-λεμόνι, αρκετά διακριτική. Συνοδεύεται με πατάτες τηγανητές

7. Μπιφτέκι κοτόπουλου (1 τεμάχιο)

Πάρα πολύ νόστιμο!

Πληρώσαμε 25 ευρώ περίπου, ήπιαμε νερό

Θα ξαναπάω σίγουρα ακόμα και για να πάρω για το σπίτι!

28 Νοε 2016

Χθες πηγαμε 4 ατομα στην Βοσκοπουλα. Ομολογω οτι περιμενα διαφορετικο περιβάλλον. Με κατέληξε για ενα μαγαζι τετοιου είδους.
Εξυπηρετηση αψογη. Καθίσαμε στον χωρο μη καπνιζοντων και πηραμε.:
Δυο σαλατες
2 κιλα κρασι
Μας κερασαν γλυκο και ο λογαριασμός ηρθε 58 ευρω με Φορολογικη Αποδειξη
Το συστηνω ανεπιφυλακτα.

03 Οκτ 2015

Όποιος δεν το έχει επισκεφτεί... σπεύσατε στην πλατεία της λαμπρινής στην κάτω πλευρά από το πάρκο! για καλοκαίρι είναι το καταλληλότερο μέρος για να φάς μέσα στο πάρκο. για το χειμώνα δεν συνίσταται λόγω κρύου και μάλλον θα πρέπει να περιοριστείτε σε delivery και πακέτα!

από το καλύτερο κοντοσούβλι που έχω φάει στην αθήνα, ωραίες πατατούλες και απο σουβλάκι αρκετά καλό. όποτε και εάν πήγα το καλοκαίρι ήταν φίσκα. αλλά έχει πολύ προσωπικό και θα σε εξυπηρετήσουν αμέσως. όλοι ευγενέστατοι και καλά οργανωμένοι. οι τιμές ίσως και λίγο τσιμπημένες για ψητοπωλείο αλλά τα άξιζε τα λεφτά του και με το παραπάνω! οι μερίδες βέβαια για να είμαι δίκαιη δεν ήταν και όπως τις έχω συνηθίσει σε τέτοια μαγαζιά. από μέτριες έως μικρές!

προτείνω οπωσδήποτε κοντοσούβλι και λουκάνικο και συνοδεύστε τα με τζατζίκι. το κρασάκι του επίσης καλό. εμείς 4 άτομα με 2 μερίδες κοντοσούβλι, μια γύρο, μια πατάτες, μια τζατζίκι, μια κολοκυθάκια και μια μερίδα αρνί και 0,5 κιλό κρασί και 2 κόκα κόλες πληρώσαμε γύρω στα 60 ευρώ! αρκετά καλά!