ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΕΣ

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία

Λεωφόρος Αγίου Ιωάννου Καρέα 73, Καρεας [Χάρτης]

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Βύρωνας - Υμηττός, Αθήνα

Επισκεφτήκαμε Κυριακή μεσημέρι για πρώτη φορά την εν λόγω ταβέρνα (που - απ'ότι μου είπε κάποιος από την παρέα - είναι από τις πρώτες που άνοιξαν στον Καρέα - μιλάμε για πριν 50 χρόνια) λόγω του ότι η αγαπημένη μας παραδιπλανή, Ο Πλάτανος, έκλεισε. Δυστυχώς, 14 άτομα μείναμε λίγο απογοητευμένα.

Ο χώρος είναι μίας τυπικής ταβέρνας που έχει μεν ανακαινιστεί αλλά χωρίς κάποιο προσωπικό και ιδιαίτερο γούστο. Γύρω γύρω τζαμαρία. Στον κεντρικό μεγάλο χώρο επιτρέπεται το κάπνισμα, οπότε την κάπνα του την είχε. Η ταβέρνα είχε ζωντανή μουσική με ηχεία (που δεν είναι αναγκαία για το μέγεθος του χώρου) που μας ανάγκαζαν να φωνάζουμε για να ακουστούμε (δυστυχώς το τραπέζι μας ήταν δίπλα στο ένα ηχείο).

Το προσωπικό από αδιάφορο και αγέλαστο, έως απαίδευτο και αγενές (παρ'ότι πολύ γρήγορο στην εξυπηρέτηση). Καθίσαμε 14 άτομα και λάβαμε..3 μενού. Κατά την παραγγελία μας, ζητήσαμε μία από τις σαλάτες να είναι του Σεφ, για να λάβουμε την εξής απάντηση: "Και τι να την κάνετε τη σαλάτα τού Σεφ; (! ) Δεν έχουμε. " Ξεπερνώντας το.. πολιτισμικό σοκ, παραγγείλαμε αρκετά ορεκτικά τα οποία ήρθαν αμέσως. ΠΡΙΝ προλάβουμε να τα τελειώσουμε, άρχισαν να καταφθάνουν τα μαγειρευτά πιάτα (που είχαν παραγγήλει οι μισοί). Τα "της ώρας" πρέπει να ήρθαν 5-10 λεπτά αργότερα - δηλαδή το μισό τραπέζι έτρωγε και το άλλο μισό κοίταγε.

Οι μερίδες μεγάλες. Το νερό έρχεται σε κανάτα - ψωμί φρέσκο και μπόλικο. Κόκκινο κρασί χύμα είχαν μόνο ημίγλυκο, οπότε προτιμήσαμε ροζέ και λευκό. Από ορεκτικά πήραμε σαλάτες (η ρόκα/μανούρι καλή), πατάτες (τίποτα το ιδιαίτερο), κολοκυθάκια τηγανητά (νόστιμα χωρίς λαδίλα), κοντοσούβλι (πολύ μαλακό και νόστιμο), φάβα (πολύ νόστιμη), τζατζίκι (ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ καυτερό, ακόμα και για εμάς που το βάζουμε το σκορδάκι μας), φέτα με λαδορίγανη. Ζητήσαμε λουκάνικα - δεν είχαν.

Τα μαγειρευτά (κουνέλι στιφάδο) νόστιμο. Το ίδιο και τα μπιφτέκια (γεμιστά και μη). Στο χοιρινό είχαμε θεματάκι, καθώς όλες οι χοιρινές μπριζόλες ήταν χοντροκομμένες και το κρέας στεγνό. Το χοιρινό σουβλάκι που πήρε ένας εκ της παρέας ήταν πολύ σκληρό και έτσι έμεινε αφάγωτο. Μόλις ζητήσαμε λογαριασμό ήρθε κέρασμα χαλβάς σιμιγδαλένιος με σταφίδες (ήθελε λίγο περισσότερο ψήσιμο κατά τη γνώμη μου).

Πληρώσαμε 18 ευρώ το άτομο μαζί με το κρασί (χύμα) και τα αναψυκτικά. Απόδειξη πήραμε.

Θα ξαναπάμε; Όχι.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Βύρωνας - Υμηττός, Αθήνα

Πρόσφατη επίσκεψη στη συγκεκριμένη ταβέρνα. Είχα περιέργεια να δω αν υπήρχε στη βάση του site και μου εκάνε κι εμένα πραγματικά πολύ μεγάλη εντύπωση που υπάρχει μόνο μία κριτική για αυτήν την πάρα πολύ συμπαθητική ταβέρνα στο δρόμο του Καρέα.

Διαβάζοντας την κριτική του georgep, είναι σαν να διαβάζω την κριτική που σκόπευα να κάνω. Στον κεντρικό δρόμο του Καρέα όπου υπάρχουν αρκετές (χασαπο)ταβέρνες τριγύρω άλλες καλές, άλλες όχι τόσο καλές κι άλλες που το έχουν γυρίσει σε καθαρά σουβλατζίδικα.

Πηγαίνοντας στην περιοχή Κυριακή βράδυ, δεν περιμέναμε να έχει πολύ κόσμο η περιοχή. Μία ταβέρνα είχε ήδη σβήσει φώτα, μια άλλη τελείως άδεια οπότε κάτσαμε στις Τριανταφυλλιές που ήταν η μοναδική που εξυπηρετούσε κόσμο.

Ο κατάλογος απλός. Μην περιμένετε κάτι το εξεζητημένο. Πλην του "κουνέλι στιφάδο" και έναν ξεκάρφωτο "γαλέο σκορδαλιά", όλα τα άλλα πιάτα είναι αυτά που περιμένεις να βρεις σε μια χασαποταβέρνα: μπριζόλα χοιρινή και μοσχαρίσια, μπιφτέκι απλό και μπιφτέκι γεμιστό, σουβλάκι χοιρινό και σουβλάκι κοτόπουλο, λουκάνικο, μοσχαρίσια γάλακτος, παϊδάκια αρνίσια και κοτόπουλου και τέλος. Από ορεκτικά επίσης τα κλασσικά: κολοκυθάκια τηγανητά, τυρί σαγανάκι, πατάτες, τζατζίκι, τυροκαυτερή και μερικές σαλάτες.

Πήραμε:

- ραδίκια, ζεστά όταν ήρθαν, πλούσια μερίδα με αρκετό λάδι
- λουκάνικο χωριάτικο, αρκετά πικάντικο, ωραία ψημένο και συνοδεύεται από φρέσκιες πατάτες
- μερίδα παϊδάκια αρνίσια, καλά κομμάτια, επίσης καλή μερίδα
- μερίδα μπιφτέκια, νομίζω το καλύτερο πιάτο που πήραμε από τα κρεατικά και
- σαγανάκι τυρί, δίχως υπερβολή πρέπει να είναι το καλύτερο που έχω φάει εντός Αττικής. Μου θυμίζει κι ένα σαγανάκι που έτρωγα πιτσιρικάς σε μία ταβέρνα που πλέον δεν υπάρχει και μου ξύπνησαν αναμνήσεις

Σέρβις τυπικό και επαγγελματικό.

Ο χώρος χρήζει βελτίωσης. 'Η μάλλον πρέπει να βρουν μια λύση να μην είναι τόσο παλαιομοδίτικος. Βεβαια και το να τρως σε ταβέρνα που είναι λες και ξεφύτρωσε από τα μέσα της δεκαετίας του '80 έχει την πλάκα του. Επαυξάνω πάντως στο ότι ο χώρος είναι πεντακάθαρος. Υπήρχε κι ένας στολισμός λόγω των ημερών διακριτικός.

Από μπύρες οι κλασικές που βρίσκεις παντού (ας όψεται η αθηναϊκή), κρασί χύμα και από ετικέτες δυο-τρεις κι αυτές οι πολύ κλασικές μπουτάρη-χατζημιχάλη.

Στο τέλος κέρασμα χαλβάς σιμιγδαλένιος.

Συνοψίζοντας μία πάρα πολύ καλή χασαποταβέρνα σε μια περιοχή που προσφέρεται και για εκδρομή καθώς κάπου εκεί κοντά αν θυμάμαι καλά έχει ένα μοναστήρι και πάρκο. Καλής ποιότητας κρέατα, αν και φάγαμε αργά το βράδυ δεν μας ενόχλησαν καθόλου. Τέλος, τρως αρκετά οικονομικά καθώς για όλα τα παραπάνω συν δύο μπύρες πληρώσαμε 36,00 ευρώ.

Προτείνονται (οι Τριανταφυλλιές) ανεπιφύλακτα