Πιστοί στο κρέας με ευέλικτες μεθόδους ψησίματος. Κυριακή & μεσημέρι.

04 Μάρ 2019

Μεσημέρι μίας από τις λίγες όμορφες και ηλιόλουστες Κυριακές που είχαμε μέσα στον Φλεβάρη, ο οποίος δεν σταμάτησε να Φλεβίζει φέτος, και αφού είχαμε απολαύσει με φίλη αγαπημένη τέλειους περιπάτους στα Βριλήσσια, μας πιάνει πείνα κι αρχίζουμε να συζητάμε πού να πάμε στο επιτόπου να φάμε. Λέει η φίλη μου, καλέ, στον Χρύσανθο να πάμε! Λέω εγώ, ποιος είναι ο Χρύσανθος; Με κοιτάζει με γουρλωμένα μάτια και χωρίς να μπορεί να το πιστέψει μου λέει, πώς γίνεται να μην ξέρεις τον Χρύσανθο; Ταβερνείο ετών με τα καλύτερα μπριζολίδια της περιοχής! Δεν ήθελα και πολύ, κανά μισάωρο αργότερα διασχίζαμε το κατώφλι του.

Πρόκειται περί αυθεντικής ταβέρνας που μετράει κάποιες δεκαετίες ζωής και δείχνει να είναι πολύ δημοφιλής στους περιοίκους. Το περιβάλλον είναι αυτό της old school ταβέρνας με ειδίκευση στο ψητό, μεγάλη κι ελαφρώς απρόσιτη, αλλά περιποιημένη. Χωρίζεται σε δύο χώρους, τον μέσα, όπου το κάπνισμα απαγορεύεται προς μεγάλης μου τέρψης και τον εξωτερικό, ο οποίος τώρα που πήγαμε ήταν αποτελεσματικά κλεισμένος και προφυλαγμένος κι έτσι ήταν ζεστός και γεμάτος από χαρμάνηδες.

Τα τραπεζοκαθίσματα τα κλασικά αυτού του τύπου ταβέρνας, μεγάλα και σίγουρα και οι αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών αυτές που πρέπει. Εμείς βολευτήκαμε σ’ ένα από τα άνετα τραπέζια μέσα και άμεσα δώσαμε παραγγελία. Εντύπωση μου έκανε ότι ενώ ο χώρος είναι μεγάλος κι ήταν πολύ γεμάτος με κόσμο που μάλιστα εναλλασσόταν, δεν υπήρχε η ενοχλητική αίσθηση βαβούρας που συχνά απαντάται σε τέτοια μέρη.

Η εξυπηρέτηση άμεση, σβέλτη, ευγενική και γενικά οκ. Ούτε υπερβολικά φιλική ή εξόχως προσιτή, ούτε γενικά κάτι αξιομνημόνευτο. Ήταν σίγουρα αποτελεσματική, λάβετε πάντως υπ’ όψιν ότι η φίλη μου είναι θαμώνας και γνώριζε τους ανθρώπους του μαγαζιού. Πάντως παρατηρώντας τριγύρω διαπίστωνες ότι το πράγμα γενικά κυλούσε ομαλά, οπότε ναι, θα εμμείνω στον χαρακτηρισμό της εξυπηρέτησης ως «αποτελεσματικής» ως τον πλέον περιγραφικό.

Στα του φαγητού. Ο κατάλογος είναι μικρός και πολύ συγκεκριμένος και δεν επιφυλάσσει εκπλήξεις. Λίγες σαλάτες τύπου χωριάτικη, μαρούλι, λάχανο- καρότο, κάποια ταβερνίσια ορεκτικά (ήτοι τζατζικάρες, πατάτες και τα τοιαύτα) και έπονται οι ψητούρες, με πρωταγωνιστές τις σπεσιαλιτέ του, τις μοσχαρίσιες μπριζόλες. Όπως αντιλήφθηκα, γι’ αυτές τις μπριζόλες συρρέει ο κόσμος και γι’ αυτές πήγαμε κι εμείς.

Έτσι λοιπόν, η παραγγελία μας,, την οποία δώσαμε με συνοπτικές διαδικασίες και χωρίς πολλά πολλά, περιελάμβανε: μία χόρτα ραδίκια, μία σαλάτα λάχανο – καρότο, ένα τζατζίκι, μία πατάτες τηγανιτές και δύο μπριζόλες μοσχαρίσιες γάλακτος του μισού κιλού έκαστη.

Τα χόρτα ήρθαν σε πλούσια μερίδα, καλοβρασμένα και ιδανικά στη συνοδεία της μπριζόλας. Προσωπικά μ’ αρέσει πολύ ο συνδυασμός κρέατος με χόρτα, οπότε η συμπερίληψή τους στην παραγγελία μας ήταν μονόδρομος. Η φίλη μου ήθελε έξτρα πρασινάδα κι έτσι πήραμε το ένα ακόμη σαλατικό μας, τη σαλάτα λάχανο- καρότο, που ήρθε επίσης σε πλούσια ποσότητα κι ήταν καλή, αν και θα ήθελα να συνοδεύεται εξαρχής από περισσότερα λεμόνια.

Το τζατζίκι εξαιρετικό, ήρθε κι αυτό σε ποσότητα μπαμπάτσικη κι ήταν σωστό και περιποιημένο, αρκούντως σκορδάτο χωρίς να σε πεθαίνει. Οι πατάτες οι τηγανιτές να πω ότι δεν με τρέλαναν, νομίζω ότι είχαν προ-τηγανιστεί κατά την κυριακάτικη προετοιμασία και μετά είχαν ξαναπεραστεί στο τηγάνι. Μπορεί να κάνω και λάθος, ωστόσο αυτή ήταν η αίσθησή μου.

Κι ευτυχώς δε άργησαν να καταφθάσουν και οι μπριζόλες μας. Δύο θαυμάσια κομμάτια κρέατος, τα οποία ήρθαν καλοψημένα και φουλ ζουμερά. Να σημειωθεί ότι δεν ερωτηθήκαμε για το ψήσιμο, πάντως ήταν ιδανικό για τα γούστα τα δικά μου. Πήρε όμως τ’ αυτί μου σε διπλανό τραπέζι να ζητείται συγκεκριμένο ψήσιμο. Τέλος πάντων. Όπως και νά χει, οι μπριζόλες μας ήταν τόσο μαλακές, τόσο ζουμερές και τόσο νόστιμες που δεν ήθελα να τελειώσουν. Άριστα. Επίσης να σημειωθεί ότι δεν συνοδεύονται από κάτι, έρχονται σκέτες.

Πήραμε κι ένα τεταρτάκι κρασάκι κόκκινο, συμπαθές. Για όλα αυτά μαζί και με νερό που ήρθε σε κανάτα και ψωμί, το οποίο δεν μου έχει αφήσει κάποια ανάμνηση, οπότε μη σας πω ψέματα για το ποιόν του, ο λογαριασμός ήρθε στα 44 ευρώ – λογικό αν αναλογιστείτε ότι η καθεμία μπριζόλα είναι στα 15. Τίμιο VfM θαρρώ. Κλείνω λέγοντας ότι εγώ χάρηκα που ανακάλυψα έστω με καθυστέρηση τον Χρύσανθο κι έχω ήδη αποφασίσει να βγάλω εκεί τους γονείς για κρέατα, γιατί είμαι σίγουρη ότι θα το ευχαριστηθούν!

01 Αυγ 2017

Η επίσκεψη στο 'Χρύσανθο' είναι συμφωνία τιμής! Το κάνω 1-2 φορές το χρόνο χωρίς διακοπή τα τελευταία 15 χρόνια, από την εποχή που μαζί με τον αλησμόνητο 'Παπουτσή' αποτελούσαν τους πυλώνες της κρεατοφαγίας στην περιοχή. Ναι, έχει μείνει πίσω από την εποχή μας, ναι, θα θέλαμε μια ανανέωση στο μενού, ναι, λίγη χαμηλή μουσική δεν βλάπτει, ναι μου λείπουν και άλλα πράγματα από το 'Χρύσανθο".

Αλλά όταν νιώσεις τη medium ή medium-rare (σας εκλιπαρώ, σταματήσετε να κακοποιείτε τις μπριζόλες μέχρι να μαυρίσουν) σταβλίσια στο στόμα σου θα του συγχωρέσεις τα πάντα. Όταν θα φας το φιλέτο του ή τη γάλακτος ή το μπιφτέκι του θα καταλάβεις γιατί δεν δεν θέλουν να αλλάξουν τίποτα οι άνθρωποι στο μαγαζί τους.

Αν δεν σας αρέσει το κρέας απλά μην πάτε εκεί, είναι ιεροσυλία.
Οι άνθρωποι ξέρουν να διαλέγουν κρέατα, ξέρουν να τα κόβουν - που πιστέψτε με, είναι ύψιστη τέχνη - ξέρουν να φτιάχνουν σωστή φωτιά και ξέρουν να σου ψήνουν αυτό που θες ακριβώς όπως το θες. Θα συνοδέψεις το κρέας σου με απλή αλλά φρεσκοκομένη σαλάτα, χόρτα εποχής, λίγα ακόμα πρώτα (που δεν είναι κάτι το φοβερό) αλλά πάντα με υπέροχες φρεσκοκομένες και φρεσκοτηγανισμένες πατάτες.

Συνοδέψτε το γεύμα σας με το δικό τους κόκκινο πολύ ωραίο κρασί φτιαγμένο από αγιωργίτικο με καμπερνέ.
Θα το βρείτε εύκολα το μαγαζί και θα παρκάρετε εύκολα. Υπάρχει όμως και δικό τους πάρκινγκ ακριβώς στα αριστερά του μαγαζιού.

Τελειώνοντας θα σε κεράσουν φρέσκο φρούτο.
Να ζητήσω κάποια απλά πράγματα που δεν στοιχίζουν τίποτα;
1. Μην μου φέρνετε το λουκάνικο 'ξεκοιλιασμένο' στο τραπέζι, δεν του αξίζει!
2. Ρίξτε λίγο τυράκι στις πατάτες, θα τις απογειώσετε.
3. Η τυροκαυτερή θέλει δουλειά ακόμα. Δεν είναι του εμπορίου, αλλά θέλει δούλεμα ακόμα και σίγουρα περισσότερο μπούκοβο, Τυροκαυτερή είναι, όχι τυροσαλάτα!
4. Αδέλφια όταν φέρνετε τις μπριζόλες σε μια πιατέλα, φροντίστε να είναι μεγάλη! Είναι 'γυφτιά' να βλέπεις τη μπριζόλα κάποιες φορές τη μισή έξω από την πιατέλα έτοιμη να πέσει!
5. Προσθέστε 2-3 ωραία πρώτα πιάτα. Στο στιλ σας, χωρίς να χαλάσετε την εικόνα του μαγαζιού.
6. Αν στο τέλος με κεράσετε ένα σπιτικό γλυκό με μια χωνευτική τσικουδιά θα σας φιλήσω το χέρι.
Πληρώνεις λίγα; Όχι, ποτέ το καλό πράγμα δεν είναι φτηνό. Πληρώνεις πολλά; Όχι γιατί η μύτη σου το στόμα σου και όλα τα υπόλοιπα θα θυμούνται για μέρες την αμβροσία που έφαγες.

Μεταμορφώσεως & Κολοκοτρώνη 10, 'Ανω Βριλήσσια