ΤΑΒΕΡΝΑ ΤΟΥ ΒΑΡΔΗ

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία

Καισαρειας 9, Υμηττός [Χάρτης]

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Βύρωνας - Υμηττός, Αθήνα

Επίσκεψη στην "Ταβέρνα Του Βαρδή" Σάββατο 3/9/2015 3 ενήλικες + ο junior γύρω στις εννιά το βράδυ.

Ο χώρος είναι μεταξύ παλιάς κρασοταβέρνας και κουτουκιού.
Το μαγαζί αποτελείται από μία μακρόστενη αίθουσα, όπου στην μέση είναι η κουζίνα, ένα-δύο τραπέζια μπροστά και τέσσερα-πέντε στο βάθος συν μια ισόγεια βεράντα μακρόστενη κι αυτή με περίπου 10 τραπέζια περικυκλωμένη με νάιλον τα οποία όμως έχουν κενά από όπου μπαίνει το αεράκι και μόλις πιάσει καλά η ψύχρα θα υπάρχει πρόβλημα. Τα φυτά γύρω γύρω καθώς και ότι ο δρόμος είναι πεζοδρομημένος δίνουν μια ευχάριστη αίσθηση χαλάρωσης.

Ελάχιστα διακοσμητικά στοιχεία και αυτά μάλλον χωρίς ενδιαφέρον με εξαίρεση το γυάλινο κομμάτι του πατώματος στην "βεράντα" του μαγαζιού από όπου βλέπεις αφ'υψηλού τα παλιά βαρέλια στον υπόγειο χώρο.

Την ώρα που πήγαμε υπήρχαν ήδη 5-6 παρέες και άλλα 2-3 τραπέζια rezerve. Η κυρία που μας υποδέχθηκε μας είπε να καθίσουμε όπου θέλαμε πλην των ήδη στρωμένων (rezerve).

Ήρθε σχετικά άμεσα καλαθάκι με ψωμί, μαχαιροπήρουνα, χαρτοπετσέτες και αλάτι. Στα συν ότι έφεραν μόνοι τους και από ένα μικρό πηρούνι, κουτάλι και πλαστικό ποτήρι για τον junior της παρέας.
Σε λίγα λεπτά ήρθε και η σελίδα Α4-τιμοκατάλογος και ένα μπλοκάκι για να γράψουμε την παραγγελία μας.

Πήραμε:
- "Σαλάτα ρόκα παρμεζάνα λιαστές ντομάτες" 4,80€
Με την πρώτη ματιά σου φαίνεται μικρή αλλά τελικά είναι επαρκέστατη για 3 άτομα.
Καλές πρώτες ύλες, αδιάφορο προς κακό το dressing. Ίσως σε τέτοια μαγαζιά να είναι τελικά πιο ασφαλές να παίρνεις μια από τις κλασσικές Ελληνικές σαλάτες παρά μια που έχει προστεθεί στον κατάλογο λόγω μόδας.

- "Κολοκυθοκεφτέδες" 3,80€
7-8 μικροί σε μέγεθος κεφτέδες των οποίων η εξωτερική εμφάνιση παραπέμπει στους κλασσικούς κεφτέδες κρέατος, χρειάστηκε να ρωτήσω για να σιγουρευτώ ότι δεν έγινε λάθος. Εύγευστοι, χωρίς λαδίλα στο τηγάνισμα.

- "Πατάτες τηγανητές" 3,00€
Φρέσκες, λεπτές, καλοτηγανισμένες σε καθαρό λάδι, τραγανές και στεγνές.

- "Καλτσούνια με ανθότυρο και μέλι" 3,80€
4 τεμάχια, όμορφα τηγανισμένα με αρκετή γέμιση αλλά είδα μια τυρόπιτα να πηγαίνει σε διπλανά τραπέζια την οποία θα προτιμήσω την επόμενη φορά.

- "Κατσικάκι τσιγαριαστό" 7,80€
Μεγάλη μερίδα, πολύ ωραία γεύση, καθαρό κρέας. Η σάλτσα είχε μία ιδιαίτερη γεύση από κάποιο κρασί ή κονιάκ που περιείχε.

- "Συκώτι ψητό" 7,50€
Επίσης μεγάλη μερίδα, σωστά ψημένο (για εμένα τουλάχιστον) χωρίς αίμα αλλά και χωρίς να έχει στεγνώσει.

Όλα τα κυρίως έχουν επιλογή γαρνιτούρας από τηγανιτές πατάτες, ρύζι ή μακαρόνια.

- Κόκκινο κρασί χύμα 5€/lt
Μια χαρά ήταν, ευκολόπιοτο και δροσερό.

- Ψωμί 1€

- Νερό σε κανάτα
Σύνολο: 36,40€ με απόδειξη χωρίς να την ζητήσω.

Το service γίνεται από δύο κυρίες και έναν κύριο. Εμείς πήγαμε σχετικά νωρίς και εξυπηρετηθήκαμε στην παραγγελία και στο σερβίρισμα αρκετά καλά από χρόνους, με εξαίρεση το κρασί που τους πήρε λίγο παραπάνω για να το φέρουν. Όταν γέμισε όμως το μαγαζί κατά τις 10 η μπάλλα χάθηκε.

Τα περισσότερα τραπέζια περίμεναν και περίμεναν και περίμεναν... για το οτιδήποτε. Ο κύριος στο service που εκτελεί χρέη runner δεν το έχει καθόλου. Γύρναγε πολλές φορές με πιάτα και ποτά που δεν ήξερε που πήγαιναν. Οφείλω να πω πάντως ότι ήταν ευγενικότατος, όταν ο junior έριξε το ποτήρι του στο τραπέζι, έφερε από μόνος του καινούργιο χάρτινο τραπεζομάντιλο και το άλλαξε.

Όταν ήρθε η ώρα του λογαριασμού τον ζητήσαμε και περιμέναμε και περιμέναμε... ώσπου αναγκάστηκα να πάω μέσα να πληρώσω μόνος μου σε μία από τις δύο κυρίες. Εκεί με έκπληξη διαπίστωσα ότι στην κουζίνα υπήρχαν 4 γυναίκες που ετοίμαζαν και μαγείρευαν, αριθμός υπερβολικός για το μέγεθος του μαγαζιού. Δεν μπορώ να καταλάβω με τόσο προσωπικό γιατί αργούν τόσο πολύ μόλις γεμίζει το μαγαζί.
Συνολικά, στο θέμα γεύση είναι πολύ καλοί, μαμαδίστικο φαγητό και καλές πρώτες ύλες.

Στην εξυπηρέτηση όμως χάνουν πολύ, μάλλον λόγω αργών προσωπικών ρυθμών. Τιμές πολύ καλές για την ποιότητα του φαγητού που τρως.

Αν θα σας το σύστηνα ? Ναι, σίγουρα, αλλά ή θα πάτε νωρίς ή θα έχετε υπομονή... μεγάλη!