ΟΙΝΟΜΑΓΕΙΡΕΙΟ ΤΩΝ ΘΕΩΝ

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία

Μακρυγιάννη 23-27, Μακρυγιάννη [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Γράψε τη δική σου κριτική

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Ακρόπολη, Αθήνα

Το συγκεκριμενο εστιατοριο βρισκεται ακριβως στο σημειο εκεινο της Αθηνας, που πολυ δυσκολα θα παει για φαγητο ενας Ελληνας, η μαλλον Αθηναιος. Βρισκεται στον πεζοδρομο ακριβως εξω απο το μουσειο της Ακροπολης και φατσα απεναντι απο τον ομωνυμο σταθμο μετρο. Με την πρωτη ματια, τοσο του χωρου του εστιατοριου, αλλα και της ευρυτερης περιοχης, αποθαρρυνεσαι, νοιωθεις πως ειναι ενα απο κεινα τα μαγαζια που ασχολουνται βασικα με τον τουριστα.

Εμεις, τρια ατομα βραδακι Κυριακης, βρεθηκαμε στην περιοχη απο νωρις και θελαμε να παμε καπου κοντα για φαγητο. Περασαμε απ'εξω, μας μιλησε ενας συμπαθεστατος κυριος(θα μπορουσες να πεις πως εκανε τη δουλεια του "κραχτη", αλλα ηταν τοσο αξιοπρεπης και ευγενικος, που θα η συγκεκριμενη λεξη θα ηταν ακαταλληλη για να τον περιγραψει)και πειστηκαμε να καθισουμε. Επιπλεον ηρθε και ο ιδιοκτητης του καταστηματος, ενας επισης πολυ ευγενης νεαρος, που μας δηλωσε οτι το πρωτο ποτο θα ειναι κερασμενο, οπως και το γλυκακι στο τελος.

Ο χωρος μεσα δεν ειναι κατι σπουδαιο, ειναι ομως πεντακαθαρος, φρεσκοβαμενος, ανετος και επιπλεον με τη μουσικη και τον φωτισμο σε πολυ καλα επιπεδα. Οτι πρεπει για να απολαυσεις το γευμα σου δηλαδη. Υπαρχει μια μικρη βιτρινα με μαγειρευτα(ειχε γεμιστα, μουσακα, παστιτσιο και καποιο κρεατικο κοκκινιστο)αλλα ο καταλογος που μας ηρθε αμεσως μολις καθισαμε, περιελαμβανε πολλα και διαφορα: Και κρεατικα της ωρας, και σπαγγετι, και χαμπουργκερ, και καποια ψαρικα, και μια μεγαλουτσικη λιστα απο ορεκτικα. Ομολογω οτι αυτη η ευρυτητα επιλογων εμενα προσωπικα με τρομαξε καπως, καθως διαθετω εμπειρια πικρη απο τετοια μαγαζια, ιδιως οταν ειναι Και τουριστικα.

Εμεις αποφασισαμε να επιλεξουμε ζυμαρικα και ζητησαμε να μας φερουν:

-Μια σαλατα "των θεων" με πρασινα λαχανικα, ψητο κοτοπουλο και λαδοτύρι. Πλουσια, με φρεσκοτατα λαχανικα(το τονιζω γιατι σπανια βρισκεις τοσο φρεσκοκομμενη σαλατα), μεγαλουτσικα κοματια καλοψημενου και ζουμερου κοτοπουλου, λαδοτύρι και ενα ντρεσινγκ μουσταρδας. Ηταν μακραν οτι καλυτερο φαγαμε.

-Ενα ριζοτο με κοτοπουλο και παρμεζανα. Απο τα πιο αδιαφορα που εχω δοκιμασει, σιγουρα φτιαγμενο πολλες ωρες πριν και περασμενο εκεινη τι στιγμη απο μικροκυμματα που το εκαναν να ζεματαει. Για να ειμαστε βεβαια ειλικρινεις, το ριζοτο δεν μπορει να ετοιμαστε μεσα σε 10-15 λεπτα και να στο σερβιρουν στην ιδανικη του κατασταση. Ειναι λιγο καταδικασμενο να αποτυχει σε ενα οποιοδηποτε φαγαδικο, ποσο μαλλον σε ενα εστιατοριο που φαινεται να ασχολειται με οτιδηποτε αλλο, εκτος απο τη γευση...

-Ενα λιγκουινι με κοκκινη σαλτσα και κοτοπουλο. Λιαν αδιαφορο και αυτο, αλλα τουλαχιστον μπορουσες να το φας με μια σχετικη ευκολια.

-Σπαγγετι με βασιλικο. Εδω τα καναμε ρόιδο που ελεγε και η γιαγια μου. Ετοιματζιδικο, ανοστο, παραβρασμενο το μακαρονι και με ενα τριμμενο τυρι που μονο παρμεζανα δεν το λες(η αυθεντικη συνταγη φτιαχνεται Παντα με παρμεζανα καλης ποιοτητας). Ενα απο τα πιο ευκολα και απλα πιατα της ιταλικης κουζινας, εδω σε μια απο τις χειροτερες εκδοχες του. Ηταν το πιατο που επελεξα εγω με αποτελσμα να το αφησω μετα απο 3-4 πιρουνιες.

-Μισο κιλο κρασακι κοκκινο χυμα(το κερασμα που λεγαμε)πολυ καλο για τα δεδομενα του μαγαζιου.

Επισης: στην αρχη μας φερανε εμφιαλωμενο νερο(η γνωστη νεοελληνικη παθηση) και μαζι μ'αυτο ενα καλαθακι με πραγματικα νοστιμο και φρεσκο ψωμακι, και χωριατικο, και μαυρο. Μαζι και ενα μικρο μπολακι με μια αδιαφορη παστα ελιας.

Στο τελος για κερασμα επισης, γλυκο καρυδοπιτα και λουκουμαδες. Οχι κατι ιδιαιτερο αλλα μετραει η κινηση.

Καπου εδω οφειλω να μιλησω για το προσωπικο: Δεν ηταν μονο ταχυτατο, ουτε απλως "πολυ ευγενικο"! Ηταν εκπληκτικο! Θα μπορουσε να πει κανεις πως ειναι προσποιητή η τοση ευγενεια. Ομως οχι, ειμαι σιγουρος πως οι ανθρωποι ειναι εκπαιδευμενοι να κανουν τη δουλεια τους χρησιμοποιοντας τον καλυτερο εαυτο τους. Να πω για παραδειγμα πως οταν ηρθαν για να μας ρωτησουν αν ειμαστε ικανοποιημενοι και ειδαν το πιατο μου σχεδον απειραχτο, αμεσως προσπαθησαν να κανουν το καλυτερο δυνατον: Αφου μου προτειναν να μου φερουν χωρις χρεωση κατι αλλο και ειπα οχι, μας εφεραν επιπλεον κρασι για κερασμα, και σα να μην εφτανε αυτο, στο τελος αφαιρεσαν(! ) το ποσον του σπαγγετι απο τον λογαριασμο! Η χειρονομια απο μονη της φτανει!

Για τα παραπανω ο συνολικος λογαριασμος εφτασε τα 41 ευρω και μετα την αφαιρεση του αλπεστο, πληρωσαμε 33 ευρω. Αφου ειχαμε φυγει δε, συνειδητοποιησα αλλα ηταν πλεον αργα, οτι μεσα απο το ask4food θα μπορουσα να ειχα εξασφαλισει ενα επιπελον 20% εκπτωση. Απο τα παραπανω γινεται σαφες οτι τρια ατομα μπορουν να φανε επαρκως με κατι παραπανω απο 10 ευρω. Αν παρεις βεβαια κατι ακριβοτερο, ασφαλως θα πληρωσεις παραπανω, ομως το γενικο συμπερασμα ειναι οτι μπορεις να φας οικονομικα.

Το μεγαλο ζητουμενο ειναι η γευση. Να φταιει που διαλεξαμε ζυμαρικα σε ενα μαγαζι που δεν το΄χει με το ζυμαρικο? Μηπως αν διαλεγαμε ενα μαγειρευτο η καποιο κρεατικο θα ηταν καλυτερο το αποτελεσμα? Δεν μπορω να ειμαι σιγουρος και γι'αυτον ακριβως τον λογο θα το ξαναεπισκεφτω.

Φαινεται πολυ δελεαστικο το πακετο για να το απορριψω επειδη ενα πιατο ηταν κακο. Οι ανθρωποι σιγουρα προσπαθουν και γι'αυτο αξιζουν μια παραπανω ευκαιρια!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Ακρόπολη, Αθήνα

Βρεθηκα στο Οινομαγειρειο των Θεων στις 10/01/2016, μετα απο μια εξαντλητικη και ακρως ενδιαφερουσα ημερα περιηγησης στο μουσειο της Ακροπολης και στα περιξ, κανοντας τουρισμο στην πολη μου με μεγαλη χαρα. Δεδομενου οτι ειχαμε ξελιγωθει με τα πανω κατω, το αμεσο φαγητο καπου κοντα ηταν μονοδρομος για την παρεα. Καποιος προτεινε το συγκεκριμενο μαγαζι, λεγοντας οτι ειναι
ικανοποιημενος πελατης και ετσι συμφωνησαμε να ακολουθησουμε.

Η αληθεια ειναι οτι αν δεν ειχε γινει η προταση, ουδεποτε θα με τραβουσε να καθισω σε ενα εστιατοριο με τοσο τουριστικη εικονα και σημειο, με τον γνωστο 'κραχτη' απεξω που τη δουλεια του κανει ο ανθρωπος αλλα εμενα με απωθει απιστευτα σαν τακτικη το 'γατζωμα' των πελατων. Παρολα αυτα, εφοσον παρθηκε η αποφαση, πηγα με τις καλυτερες προθεσεις.

Πηγαμε γυρω στις 16.00, 3 ατομα στο συνολο και απο πελατεια υπηρχε ενα ζευγαρι μονο, μεχρι να φυγουμε ομως ειχαν ερθει αρκετα τραπεζια.

Ο εσωτερικος χωρος ειναι κλασσικου μαγειρειου, με ανοιχτη βιτρινα να δεις και να διαλεξεις καποιο μαγειρευτο αν θελεις και μια υποτυπωδη αλλα συμπαθητικη διακοσμηση. Εξωτερικα το μαγαζι (οπως και ολα τα υπολοιπα στη σειρα) καλυπτει ενα κομματι του πεζοδρομου της Μακρυγιαννη με τα τραπεζοκαθισματα του και τωρα που ειναι χειμωνας, ειναι καλυμενο περιμετρικα με τον γνωστο μουσαμα, εχοντας διασπαρτες σομπες για θερμανση.

Παρολα αυτα, περνωντας η ωρα που ημουνα καθιστη, στο τελος εφτασα στο σημειο να εχω παγωσει και να συνεχισω το φαγητο μου φορωντας τελικα το μπουφαν, ειτε γιατι οι σομπες δεν επαρκουσαν, ειτε γιατι εμπαζε ο μουσαμας απο παντου. Η οροφη ειναι διακοσμημενη με κρεμαστα φαναρακια που δινουν μια ωραια αισθηση φρεσκαδας, γιατι το υπολοιπο δυστυχως σαν ατμοσφαιρα δεν ειναι ωραιο.

Στον τοιχο δεξια απο την πορτα μια τεραστια τουριστικη εκτυπωση που προμοταρει στους ξενους επισκεπτες και μη το μαγαζι, με αναφορες σε διασημους που το εχουν επισκεφτει και το προτεινουν. Ολοι οι χωροι συμπεριλαμβανομενης και της κουζινας (το κομματι που φαινεται) ειναι πεντακαθαροι, οπως επισης και τα σερβιτσια, καλογυαλισμενα και περιποιημενα. Μονο για τις τουαλετες δεν εχω αποψη γιατι δεν τις επισκεφτηκα.

Δεδομενης της θεσης 'φιλετο' που κατεχει το μαγαζι, τις τιμες και το κυριλε υφος που προσπαθει να πλασαρει το σερβις, η ατμοσφαιρα ειναι πολυ λιγη και ειναι ξεκαθαρο πως δεν εχει δωθει πολλη σημασια στον περιβαλλοντα χωρο και ειναι κριμα που το εχουν αφησει ανεκμεταλλευτο.

Το σερβις ηταν παρα πολυ καλο. Ολοι μας υποδεχτηκαν ευχαριστα, οτι ζητουσαμε συνεβαινε σε χρονο dt χωρις καμια δυσφορια η καθυστερηση. Η εξυπηρετηση ειναι σε επιπεδο πολυ παραπανω απο οτι θα περιμενε κανεις απο ενα απλο μαγειρειο, εννοωντας οτι δεν περιμενεις ποτε σε ενα τετοιο απλο χωρο να σου γεμιζουν το ποτηρι, να σερβιρουν τη σαλατα, να ακολουθουν τους περισσοτερους κανονες του savoir vivre και γενικως να φερονται με τοση επισημοτητα. Εδω να σημειωσουμε πως οσο αναφορα το σερβις γενικως, υπαρχει μια λεπτη γραμμη που διαχωριζει την καλη εξυπηρετηση και την προθυμια, απο την επιτηδευμενη και μη αληθινη συμπεριφορα. Εδω μπορω να πω οτι εχει ξεπεραστει απο καποιους αυτη η γραμμη και μερικες φορες νοιωσαμε οτι περναει στα επιπεδα της στημενης και λιγο -ας μου επιτραπει- δουλοπρεπους στασης που φυσικα και αυτο ειναι κατι που το αντιλαμβανεται ο πελατης. Κακη εντυπωση μου εκανε η αγωνιωδης προσπαθεια του σερβιτορου/μετρ να παραγγειλουμε τα ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ και πολυτελεστερα πιατα του καταλογου.

Το φαγητο τωρα. Πηραμε μια σαλατα με πρασινη βαση λολας, μαρουλιου και τοματινια, ψητο φιλετο κοτοπουλο, φλοιδες παρμεζανας και σως, πολυ φρεσκια και ευχαριστη για ξεκινημα.

Για κυριως οι δυο μοιραστηκαμε ενα mixed grill και ο τριτος της παρεας πηρε ψητο κοτοπουλο με λαχανικα. Η ποικιλια κρεατων ηταν παρα πολυ καλοψημενη και ζουμερη και ενω εγραφε στον καταλογο πως ειναι για δυο ατομα, η αληθεια ειναι οτι ηταν πλουσια και δεν την καταφεραμε ολη.

Περιελαμβανε 2 μικρα μπιφτεκια παραδοσιακοτατα που μου θυμησαν της γιαγιας μου (με το χοντροτριμμενο κρεμμυδι και μαιντανο), 2 κεμπαμπ (λιγο παραψημενα), 2 αρνισια παιδακια, 2 μπριζολακια, 2 κοματια φιλετο κοτοπουλο, 2 κομματια λουκανικο και συνοδευονταν με ψητες πατατουλες baby Νεας Γης με τη φλουδα τους.

Στο συνολο ηταν αρκετα παραπανω αλμυρα τα κρεατα απο οτι θα επρεπε αλλα ολα ειχαν υποστει πολυ εμπειρο και καλο ψησιμο οπως και το κυριως με το κοτοπουλο και το φιλετο της σαλατας. Συνοδευσαμε με ενα αξιοπρεπες λευκο χυμα κρασι. Στο τελος μας κερασαν 3 λουκουμαδες δικης τους παραγωγης, αφου απο οτι εμαθα στην ιδια οικογενεια ανοικει ενα μαγαζι με λουκουμαδες λιγα μετρα παρακατω.

Σε γενικες γραμμες φυγαμε ικανοποιημενοι αν και οι τιμες θα μπορουσαν να ειναι λιγο πιο χαμηλες (25 ευρω η ποικιλια, και τα πιατα περιπου 9-10 ευρω το πιο οικονομικο). Γενικως ο καταλογος περιλαμβανει παραδοσιακα μαγειρευτα, ψητα σχαρας και ψαρια/θαλασσινα απο ολα δηλαδη, οπως τα περισσοτερα τουριστικα μαγαζια του κεντρου.

Ενω το μαγαζι ειναι πανω απο το μεσο ορο, δεν νομιζω να ξαναπηγαινα κυριως γιατι δεν με κρατησε ο χωρος γιατι λογω της περιοχης θα προτιμουσα πιο ζεστο και παραδοσιακο περιβαλλον και γενικως δεν μπορω να πω οτι ξετρελλαθηκα απο κατι. Βεβαια δεν πιστευω να ισχυει το ιδιο και για τους τουριστες που κατα τους θερινους μηνες πλουτιζουν τα συγκεκριμενα εστιατορια.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Ακρόπολη, Αθήνα

Μου κανει εντυπωση που το «Οινομαγειρειο των Θεων» δεν ειχε προηγουμενες κριτικες!

Προκειται για ενα ιδιαιτερα αξιολογο εστιατοριο με ωραια μαγειρευτα και, γενικα, πολυ καλο φαγητο!

Ειναι βεβαια σχετικα καινουργιο, καθως μετραει 15 χρονια ζωης.
Βρισκεται σε εξαιρετικο σημειο, πανω σχεδον στο μετρο της Ακροπολης, στον πεζοδρομο του Μακρυγιαννη! Μη σας φοβισει το "τουριστικο" σημειο, ειναι απο τα -λιγα-εστιατορια που ξεχωριζουν εκει τριγυρω. Στους προποδες της Ακροπολης λοιπον, απεναντι απο το νεο μουσειο, αριστο σημειο με ωραια θεα.
Μια φορα επισκεφθηκαμε το «Οινομαγειρειο των Θεων», πριν κανα χρονο, δυο ατομα.

Ανοιξη ηταν, καθισαμε εξω, οπου αληθεια ειναι πως οταν ειναι γεματο το εστιατοριο αισθανεσαι "στριμωγμενος". Το προσωπικο παντως, παρα το γεγονος των πολυαριθμων επισκεπτων, ειναι ακρως εξυπηρετικο, ευδιαθετο και φιλικο, 100% επαγγελματικο δηλαδη.

Απο το μενου, δοκιμασαμε απο τα μαγειρευτα - πιατα ημερας: γιουβετσι με κριθαρακι, πραγματικα καλομαγειρεμενο και «πλουσιο» πιατο και χοιρινο ψητο κατσαρολας, ευγευστο και χορταστικο.

Απο τα ορεκτικα επιλεξαμε τζατζικι (με καροτο και διαφορα αρωματικα), ενδιαφερον, φαβα, εξαιρετικη (Σαντορινης, γαρ) και... ελιες(! ), μια πιατελα γεματη ελιες, σιγουρα μια σπανια επιλογη (ηταν τοσες πολλες που δεν τις φαγαμε ολες!), ενω για σαλατα προτιμησαμε την ελληνικη (χωριατικη), ικανοποιητικη μεριδα. Τα παραπανω συνοδευσαμε με δυο ποτηρια κρασι, απλως οκ.

Πληρωσαμε γυρω στα 40€, ποσο που θεωρω τιμιο για ενα συνολικα τιμιο οινομαγειρειο, με νοστιμοτατα μαγειρευτα, ευγενεστατο και εξυπηρετικο σερβις και καλες τιμες, παρα το τουριστικο του σημειο.

Α, στο τελος μας κερασαν ωραιοτατο γιαουρτι με μελι, ο, τι πρεπει για να κλεισει «γλυκα» ενα καθαρα «ελληνικο» «σπιτικο» γευμα (ή δειπνο).

Σιγουρα θα ξαναπαω, για να δοκιμασω και αλλα μαγειρευτα τους (μουσακα, μοσχαρι κοκκινιστο, λαχανοντολμαδες) καθως και ορεκτικα (αρκετες επιλογες), ενω δευτερευοντως θα στραφω στα κρεατικα και μαλλον θα αποφυγω τα (κατεψυγμενα) θαλασσινα τους.

Σε καθε περιπτωση προτεινεται, για καλο -μαγειρευτο- φαγητο!
ΥΓ: Βαθμολογισα με 3 / 4 το χωρο, καθως απο τη μια ειναι το αριστο σημειο αλλα απο την αλλη υπαρχει το θεματακι που εθιξα, οταν το εστιατοριο ειναι γεματο. Ακριβεστερα θα επαιρνε 2 1/2 / 4.