Ινδικό ταχυφαγείο.

26 Μαι 2017

Κλασική αξία στο κέντρο της Αθήνας για ινδική κουζίνα, αποτελεί για εμένα το εστιατόριο Mirch. Ιδανικό στέκι για οικογένειες, αλλά και παρέες, οι οποίοι είναι λάτρεις της πικάντικης κουζίνας.

Ένα σχετικά μικρό εστιατόριο στο Μοναστηράκι, το οποίο διαθέτει έναν πολύ μικρό κάτω χώρο, όπου βρίσκεται και η ανοιχτή κουζίνα, στην οποία παρακολουθείς τον τρόπο με τον οποίο μαγειρεύουν, καθώς και έναν μεγαλύτερο χώρο στον πάνω όροφο. Ο eπάνω όροφος διαθέτει γύρω στα 15 τραπεζάκια περίπου και ένα μικρό τραπεζάκι στο μπαλκονάκι, κατά τους θερινούς μήνες. Διαθέτει επίσης μεγάλα παράθυρα, τα οποία δροσίζουν την ατμόσφαιρα όταν είναι ανοιχτά την άνοιξη. Ένα μαγαζί το οποίο σχεδόν πάντα είναι γεμάτο, όλες τις ώρες, όμως σίγουρα θα βρεις διαθέσιμο τραπέζι.

Παραγγέλνεις κατά την είσοδό σου στο εστιατόριο, στο ταμείο, επιλέγεις το που θα καθίσεις και όταν είναι έτοιμα, φωνάζουν τον αριθμό της απόδειξής σου ώστε να στα φέρουν στο τραπέζι σου.

Τελευταία φορά, το επισκεφθήκαμε χθες το μεσημέρι, μία παρέα πέντε ατόμων. Παραγγείλαμε όπως πάντα ινδικό σουβλάκι, το οποίο είναι αρκετά χορταστικό. Αποτελείται από ένα μεγάλο τυλιχτό σουβλάκι, κομμένο στα δύο, με πίτα nan, λαχανικά και κοτόπουλο Tikka. To κόστος του είναι 4€. Προσοχή! Σε όσους δεν αρέσουν τα καυτερά, πρέπει να αναφέρουν πως δεν επιθυμούν το σουβλάκι τουςνα είναι καυτερό, καθώς το συγκεκριμένο, όπως και τα περισσότερα πιάτα τους άλλωστε, είναι αρκετά έως πολύ καυτερά. Ακόμα, παραγγείλαμε Chicken Rakora, πεντανόστιμα κομμάτια κοτόπουλου, μαριναρισμένα με κάρυ και συνοδευόμενα από μία γευστικότατη και δροσερή sauce, κόστους 5€. Συνεχίσαμε με λεπτή πίτα Roti, ψημένη σε ταντούρι, χωρίς μαγιά, κόστους 1,5€. Πληρώσαμε σύνολο 33 ευρώ και τα πέντε άτομα και φύγαμε όλοι φουσκωμένοι από το μαγαζί.

Το προσωπικό πάντα ευγενέστατο. Και η κοπέλα στο ταμείο, αλλά και οι κοπέλες οι οποίες φέρνουν τις παραγγελίες.

Ένας εξαιρετικός συνδυασμός ποιότητας, γεύσης και τιμής σε ένα εστιατόριο. Σίγουρα θα ξαναπάω!!!

18 Οκτ 2016

MIRCH λοιπόν. Το θέμα είναι με τι θα το συγκρίνεις. Αν το συγκρίνεις με κάποια άλλα ινδικά, μπορεί λίγο να υπολείπεται. Δεν είμαι ειδήμων οπότε δεν μπορώ να μιλήσω. Πιστεύω όμως ότι πρέπει να το συγκρίνουμε με τα δικά μας τα ταχυφαγεία. Ε τότε δεν νομίζω να συγκρίνεται, γιατί απέχει πάρα πολύ τόσο σε γεύση όσο και σε ποσότητα αλλά και σε τιμές. Το τελικό αποτέλεσμα για μένα ήταν θετικό παρά τα μικρά του φάουλ. Δύο άτομα λοιπόν πήγαμε Σάββατο, ευτυχώς νωρίς, και βρήκαμε τραπέζι στον επάνω όροφο. Φάουλ, μικρό, η στενότητα των τραπεζιών. Είπαμε όμως ότι είναι ταχυφαγείο και έτσι το προσπεράσαμε. Φάουλ μεγαλύτερο, η ζεστή μπύρα που μου σέρβιραν. Στα θετικά τώρα. Πήραμε ένα Τίκκα σουβλάκι που ήταν αρκετό σε ποσότητα και εύγευστο, ενώ για την καυτεράδα του ήταν μέτριο όπως ακριβώς το είχαμε ζητήσει στα 4 ευρώ. Ένα κοτόπουλο Vindaloo στα 8 ευρώ που όπως το είχα ζητήσει ήταν πύραυλος. Πολύ καυτερό, αλλά νοστιμότατο που μαζί με το ρυζάκι, στα 3 ευρώ, έγινε μία τεράστια μερίδα αρκετή για δύο άτομα. Το νεράκι βρύσης είχε προσγειωθεί στο τραπέζι από την αρχή και η εξυπηρέτηση γύρω στα δέκα λεπτά από την παραγγελία. Φύγαμε αρκετά ευχαριστημένοι (και χορτασμένοι) από το συγκεκριμένο μαγαζί με μόλις 15 ευρώ. Αξίζει; και βέβαια αξίζει και μάλιστα αρκετών επισκέψεων.

15 Ιαν 2016

Πεμπτη βραδυ μετα απο θεατρο και ψαχνουμε κατι στο κεντρο να τσιμπησουμε στα γρηγορα! Θυμηθηκα το mirch που ηθελα πολυ καιρο να δοκιμασω αλλα δεν ειχε τυχει.

Θα ξεκινησω απο το χωρο αν και εχει περιγραφει αρκετα σε προηγουμενες κριτικες θα σταθω σε αυτο που μου κεντρισε το ενδιαφερον, δηλαδη στους φουρνους που εχει οπου οι πιττες νααν ψηνονται επιτοπου.

Η εξυπηρετηση ειναι πολυ καλη απο την κοπελα που παιρνει τις παραγγελιες, το μονο αρνητικο ειναι οτι καθυστερει παρα πολυ, δηλαδη για δυο ινδικα σουβλακια περιμεναμε γυρω στα 20 λεπτα.

Δοκιμασαμε μονο το σουβλακι τους, το οποιο εμενα μου αρεσε αρκετα τα λαχανικα που ειχε εδεναν αρκετα και εσβηναν την "αψαδα"(να τονισω οτι εαν καποιος δεν τρωει τα καυτερα μαλλον θα απογοητευτει)η πιτουλα ομως ηταν τοσο γευστικη που πραγματικα ενθουσιαστηκα.

Επισης η σως που εχει, που δεν ειμαι σιγουρη για τα συσταστικα της, νομιζω οτι δενει απολυτα γευστικα με τα υπολοιπα υλικα. Το μονο που θα ηθελα να δοθεί σαν επιλογη ειναι ενα ακομη κρεατικο εκτος απο το κοτοπουλο.

Τελος το vfm για το σουβλακι ειναι εξαιρετικο δηλαδη κοστιζει 4 ευρω και ειναι πλουσιο σε υλικα. Απο οτι ειδα κατα τη διαρκεια της αναμονης ολες οι μεριδες τους ειναι γενναιοδωρες. (οι μεριδες κοστιζουν απο 6-8 ευρω περιπου)Με βαση ενα κανονικο γευμα εβαλα το ευρος των τιμων στο 10-16, στη συγκεκριμενη περιπτωση σε εμας κοστισε φυσικα πολυ λιγοτερο.

Λογω αγαπης στην ινδικη κουζινα σιγουρα οταν μου δοθει η ευκαιρια θα επιστρεψω, μου "εκλεισε το ματι"το κοτοπουλο πακορα.

Δυστυχως δεν μπορεσαμε να καθισουμε και να δοκιμασουμε κατι περισσοτερο διοτι ειχε ηδη πολλες παρεες σε αναμονη παρολα αυτα η πρωτη δοκιμη ηταν θετικη αρα αν βρισκεστε καπου τριγυρω ειναι μια καλη λυση. Σιγουρα υπαρχουν πολυ καλυτερα ινδικα, αλλα στην κατηγορια του street food ειναι αρκετα ψηλα.

07 Απρ 2016

Τυλιχτό με τίκα κοτόπουλο εξαιρετικό και χορταστικό. Νταλ φακές υπέροχες. Λαχανικά πικάντικα πολύ καλά. Μερίδες πολύ μεγάλες. Ρύζι καλό.

Νάαν με σκόρδο πολύ ωραίο, σχετικά λάιτ. Από τα πιο vfm ινδικά, αλλά πολύ πίσω σε vfm από το abc της Αχαρνών, όπου βέβαια το περιβάλλον υστερεί και είναι όλα πολύ πιο αυθεντικά (πακιστανικά και καυτερά).

30 Δεκ 2015

Πρόσφατα πήρα την απόφαση να δοκιμάσω το μαγαζί μιας και μου το είχαν προτίνει ως ένα απο τα καλύτερα μαγαζιά για φτηνό ινδικό.

Η αλήθεια είναι πως πρώτη φορά δοκίμαζα ινδικό οπότε δεν ήξερα και τι ακριβώς να παραγγείλω.

Το μαγαζί βρίσκεται κάτω απο το Μοναστηράκι και είναι εύκολο να πάει κανείς εκεί με το τρένο. Ο χώρος δεν με ενθουσίασε καθόλου. Πρώτα απ'όλα επειδή είχε τύχει να πέρασω την πρωηγούμενη μέρα (πριν βγω για φαγητό εκεί) εξω απο το μαγαζί είδα ότι ήταν στην κυριολεξία "πνιγμένο' και έτσι αποφάσισα να τους πάρω τηλέφωνο την επόμενη για να κλέισω τραπέζι. Δεν κάνουν κρατήσεις.

Όταν το επισκέφτηκα κατάλαβα ότι ο "κόσμος" που είχα την προηγούμενη μέρα ήταν οι πελάτες που περίμεναν να παραγγείλουν. Το μαγαζί είναι δυόροφο. Στην είσοδο είναι η κουζίνα, η οποία είναι ανοιχτή και την βλέπουν όλοι, δυο-τρια τραπεζάκια στριμωγμένα και το μπαρ. Ο χώρος είναι ελάχιστος, οι περισσότεροι περιμένουν απ'έξω και για να πας επάνω κάνεις άθλο.

Στον επάνω όροφο (ο οποίος είναι εξίσου μικροσκοπικός) είναι γεμάτος τραπέζια (το ένα πάνω στο άλλο). Ήμασταν τυχαιροί και βρήκαμε ένα άδειο τραπέζι και καθήσαμε. Το επόμενο πρόβλημα ήταν η παραγγελεία. Πριν παραγγείλει κανείς πρέπει πρώτα να πάει πάνω να δει αν υπάρχει τραπέζι, να το "πιάσει" και μετά να πάει κάποιος κάτω να παραγγείλει, να πληρώσει και μετα του φέρνουν το φαγητό πάνω.

Προσωπικά ήμασταν δυο άτομα οποτε ο ένας έπρεπε να μείνει πάνω και ο άλλος να πάει κάτω. Όπως καταλαβαίνετε αυτός που έμεινε πάνω δεν είχε περιθώρια να διαλέξει τι θα φάει εκτος και αν ήξερε το menu του μαγαζιού απο πριν.

Όπως είπα πρώτη φορά στο μαγαζί δεν ήξερα την νοοτροποία τους και παρήγγειλα κάτι ασφαλές: Κοτόπουλο με καρύδα ( 8,50), κοτόπουλο με κάρρυ (8) ρύζι (3,00 ή 3,50) και ένα ορεκτικό 2 ατόμων (4 νομίζω) και δυο κοκα κολες (2,50 η μια).

Λοιπόν, το φαγητό ήταν πολύ καλό. Το πρόβλημα είναι ότι μη ξέροντας έκανα το λάθος να πάρω δυο κοτόπουλα γιατί πίστευα ότι θα είναι μια κανονική μερίδα. Το κάθε κοτοπουλο έρχεται σε ένα τεράστιο μπολ αρα ουσιαστικα είναι για 2 άτομα, το ίδιο ισχύει και για το ρύζι. Με δυο λόγια με πείπου 10-15 ευρω τρώνε άνετα δυο άτομα.

Το ορεκτικό δεν μου άρεσε καθόλου. 1ον ήταν για δυο άτομα: Δύο πιτουλες με γέμιση, η μια με αρακά και η αλλη με ένα φρούτο (περγαμόντο νομίζω, δεν κατάλαβα) συνοδευόμενα απο μια σάλτσα που μου θύμιζε το δικό μας τζατζίκι αλλά ήταν πιο αραιή. Η σαλτσούλα ήταν πολύ ωραία και δροσερή.

Το κοτόπουλο με την καρύδα ωραίο και εντελώς καινούργιο για τις γεύσεις μου. Στην αρχή μου άρεσε αλλά μετά απο ένα σημείο ένιωθα ότι θα κάνω εμετό αν φάω κι άλλο γιατί ήταν πολύ γλυκό (για μένα πάντα). Το κοτόποθλο με το κάρρυ αν και καυτερό αρκετά καλό. Το ρύζι τίποτα το σπουδαίο.

Με δυο λόγια το φαγητό τους ήταν πολύ καλό (αλλά εγω δεν είμαι συνηθησμένη σε αυτές τις γευσεις). Το ορεκτικό ήταν μια τραγωδία για μένα καθώς επίσης και ο χώρος καθώς στο τέλος μας "σήκωσαν' γιατί ήταν μια παρέα 6 ατόμων που έψαχναν για δευτερο τραπέζι και περίμεναν πάνω απο τα κεφάλια μας για να σηκωθούμε και να πάρουν τις καρέκλες. Κρίμα γιατί έχει πολύ πελάτεια το μαγαζί κάτι πρέπει να κάνουν με τον χώρο.

Φυσικά και θα ξαναπάω αλλά αυτή τη φορά θα παραγγείλω ινδικό σουβλάκι. Δεν νομίζω ότι τυχαία πάνω απο τους μισούς πελάτες έπαιρναν μόνο σουβλάκι. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα διότι πέρα του χώρου οι τιμές είναι πολύ καλές και το φαγητο εξίσου καλής ποιότητας.