Ινδικό ταχυφαγείο.

23 Νοε 2018

Το πολυσυζητημένο Mirch παρότι μετράει περίπου 6 χρόνια ζωής στου Ψυρρή, εγώ το δοκίμασα μόλις τον τελευταίο χρόνο. Μέσα σε αυτό το διάστημα, το έχω επισκεφθεί μέχρι στιγμής 2-3 φορές και δεν με έχει απογοητεύσει. Σήμα κατατεθέν του βέβαια... το Ινδικό τυλιχτό σουβλάκι. Έφαγα... και κόλλησα.

Αυτό που μου έχει κάνει μεγαλύτερη εντύπωση είναι πως όσες φορές το έχω δοκιμάσει είναι ακριβώς ίδιο ποιοτικά, εμφανισιακά και γευστικά με την πρώτη φορά. Και με μια γρήγορη ματιά που έριξα σε παλαιότερες κριτικές συμπεραίνω ότι τελικά, τα πάντα στο Mirch έχουν μια σταθερότητα μέσα στην πάροδο των χρόνων.

O χώρος δεν λέει πολλά, αν σκεφτούμε όμως ότι αυτοσυστήνεται σαν ταχυφαγείο ίσως τελικά λέει πολλά περισσότερα απ’ όσα θα περίμενε κάποιος. Είναι δίπατο με πέτρα και ξύλινο δάπεδο, με λιγοστά και στριμωχτά σιδερένια τραπέζια και άβολες πτυσσόμενες καρέκλες. Ανοιχτές πόρτες χειμώνα καλοκαίρι και για τον επάνω χώρο δεν έχω εικόνα γιατί όποτε έχω πάει γίνεται χαμός και δεν υπάρχει σπιθαμή ελεύθερη. Παρόλα αυτά επειδή υπάρχει ροή, όλο και κάποιο τραπεζάκι θα αδειάσει για να καθίσεις για λίγο ώστε να μη φας στο όρθιο.

Το πιο εντυπωσιακό στοιχείο του χώρου είναι ο λαμπερός από τη φωτιά φούρνος ταντούρι που φαίνεται μπροστά από την ανοιχτή κουζίνα, στου οποίου τα τοιχώματα κολλάνε μαεστρικά οι Ινδοί ψήστες τα nan ζυμάρια αλλά και τις σούβλες με τα μαριναρισμένα κρέατα για να ψηθούν.

Στην εξυπηρέτηση παρά το γεγονός ότι ουσιαστικά πρόκειται για self service (παραγγέλνεις στο όρθιο, πληρώνεις και περιμένεις), είναι όλοι ευγενικοί, σβέλτοι και κάνουν πολύ καλά και οργανωμένα τη δουλειά τους, παρά τις δεκάδες κόσμου που συρρέουν σε μόνιμη σχεδόν βάση κυρίως Π-Σ-Κ μετά ή πριν από το ξενύχτι. Και κανατούλα με νεράκι θα φέρουν στο τραπέζι και χαρτοπετσέτες αλλά και την παραγγελία.

Στα του φαγητού τώρα, τελευταία φορά που το επισκεφθήκαμε 2 άτομα Παρασκευή 19/10/2018 δοκιμάσαμε:

- Ινδικό σουβλάκι (2 τεμάχια) Χ 4,00€

Πρόκειται για τυλιχτή πίτα nan πολύ μεγάλη, άριστα ψημένη που είχε διατηρηθεί μαλακή, με γέμιση μεγάλα κομμάτια από κοτόπουλο Tikka, σάλτσα γιαουρτιού και λαχανικά (ντομάτα, αγγούρι, κρεμμύδι και πρασινάδα (μαρούλι αν θυμάμαι σωστά).

Μοναδικό στην κατηγορία του κατά τα γνώμη μου για την ποιότητά του, την ποσότητα αλλά και για την τιμή του. Εξαιρετικής γεύσης το κοτόπουλο που έχει μαριναριστεί με της Παναγιάς τα μάτια ώστε να έχει αυτό το τρυφερό και πεντανόστιμο αποτέλεσμα. Ελαφρώς πικάντικο, άνετα ανεκτό για τα δεδομένα μου (επίπεδο μιας πιπερίτσας με maximum τις τρεις στον κατάλογο).

Σερβίρεται κομμένο στα δύο (έκαστο) και χορταίνει άνετα έναν πεινασμένο άνθρωπο. Αν δεν πεινάς και πάρα πολύ, ακόμα και με το μισό είσαι κομπλέ. Κι αυτό γιατί όλη αυτή η τεράστια πίτα είναι γεμισμένη από τα παραπάνω υλικά… δεν ψάχνεις να τα βρεις μέσα στην πίτα, ούτε υπερτερούν τα λαχανικά όπως συχνά συμβαίνει στα πιτόγυρα για παράδειγμα που τα στουμπώνουν με πατάτες και υστερούν σε γύρο.

- Κοτόπουλο korma x 8,50€

Μεγάλα καρέ κοτόπουλου μαγειρεμένο με κρέμα γάλακτος, γάλα καρύδας και κάσιους.
Είναι το πιο γλυκό πιάτο που συναντάμε συνήθως στα Ινδικά και το επιλέγω σχεδόν πάντα γιατί μου αρέσει πάρα πολύ. Η εκδοχή του Mirch μπορεί να μην είναι η καλύτερη σε σχέση με όσα korma έχω δοκιμάσει, και ίσως η τιμή του είναι υψηλή για πιάτο ταχυφαγείου, παρόλα αυτά είναι αξιοπρεπές γευστικά και η μερίδα είναι η πιο τίμια που μπορεί να συναντήσει κανείς.

Σερβίρεται σε μεγάλο μπολ γεμάτο κοτόπουλο και σχεδόν ξεχειλισμένο από αυτή την υπέροχη γλυκίζουσα σάλτσα με τριμμένη καρύδα στο κέντρο. Θερμιδική βόμβα μεν, χορταστικότατο δε.

Πληρώσαμε 16,50€ (8,25€/άτομο) που άξιζαν πραγματικά μέχρι το τελευταίο λεπτό του ευρώ, φύγαμε υπέρ πλήρεις και με το μισό τυλιχτό σε πακέτο.

Συμπερασματικά, τo Mirch φαίνεται να κρατάει τον χαρακτήρα του αναλλοίωτο στην πάροδο των χρόνων, τόσο στην ποιότητά του όσο και στις τιμές, αφού χαρακτηριστικά στο πιο δημοφιλές του προϊόν… το Ινδικό σουβλάκι, από το 2013 μέχρι και σήμερα έχει διατηρήσει την ίδια τιμή, το ίδιο μέγεθος και ακριβώς την ίδια γεύση. Αυτό είναι το μυστικό επιτυχίας του.

Προτείνεται.

12 Μάρ 2019

Μιλάμε για ινδικό σουβλατζίδικο. Οπότε προσαρμόστε τον χώρο στο μυαλό σας, ως σουβλατζίδικο και όχι ως εστιατόριο.
Από την πρώτη μέρα που άνοιξε μέχρι και σήμερα το έχω επισκεφθεί γύρω στις 10 φορές. Κλασσικό ινδικό φαγητό. Σουβλάκι ινδικό ΤΕΡΑΣΤΙΟ. Ακόμα και να πεινάς θα φάς το μισό. Φανταστικό Pilau rice. Τα κυρίως είναι πολύ νόστιμα όλα. Δεν έχω λόγια ειλικρινά. Αξιοσημείωτη επίσης η μεγάλη ποικιλία στις μπύρες (μπουκάλι)
Όλα αυτά τα χρόνια διατηρεί την ποιότητα του όπως την πρώτη μέρα!

09 Νοε 2018

Σάββατο μεσημέρι και μετά από κλασσική επίσκεψη στο κέντρο της Αθήνας, 2 ενήλικες με 2 μικρά παιδιά και με δική μου παρότρυνση, πήγαμε και πάλι να ικανοποιήσουμε τις στομαχικές μας αναζητήσεις με Ινδικό φαγητό.

Και την προηγούμενη χρονιά είχα πάει αρκετές φορές, και όλες είχαμε μείνει ικανοποιημένοι.
Βλέποντας ότι η ποιότητα παραμένει πάντα η ίδια, θεώρησα ότι έπρεπε να το τονίσω με μία κριτική.

Πρόκειται για ένα γωνιακό, μικρό μαγαζί επί της Ερμού στο Μοναστηράκι, με έμφαση στο χώρο η κεντρική, ανοιχτή σε όλα τα μάτια, κουζίνα τόσο για το ψήσιμο του ΝΑΝ ψωμιού τους/ πίτα στο ταντούρι όσο και για τα περιβόητα ΤΙΚΚΑ σουβλάκια τους, να κρέμονται επιβλητικά και λαχταριστά πάνω από τον ταντούρι φούρνο.

Ο εσωτερικός χώρος πολύ μικρός, με μόλις 5-6 τραπεζάκια 2 ατόμων, μετά βίας 4, έχει την ιδέα και τον σχεδιασμό ίσως για κάτι γρήγορο στο χέρι καθότι όση ώρα κάτσαμε εκεί, πραγματικά υπήρξε ουρά για σουβλάκι στο χέρι ή πακέτο.
Ευτυχώς την ώρα που πήγαμε μόλις είχε αδειάσει ένα τραπεζάκι και έτσι κάτσαμε αμέσως, αν και στενά με το διπλανό τραπέζι. Η βαθμολογία μου θα μπορούσε να ήταν 2/4 για αυτό τον λόγο, ωστόσο τόσο η καθαριότητα του χώρου όσο και το μπαρ με την ανοιχτή του κουζίνα, το ανέβασαν κατηγορία.

Μεγάλη ποικιλία κυρίως από μπύρες όλου του κόσμου όσο και εγχώριες, και το μενού αρκετά αναλυτικό και για όλες τις προτιμήσεις.
Λόγω των μικρών, αρχικά πήραμε 2 μερίδες ΝΑΑΝ τυριού (3,50 Ευρώ έκαστο). Πάρα πολύ νόστιμη, καθόλου στεγνή, κομμένη σε 4 τεταρτημόρια πίτα θα έλεγα. Τα μικρά μας το λάτρεψαν στην κυριολεξία, αλλά και εμείς επίσης.

Στη συνέχεια πήραμε ένα Indian σουβλάκι, που ουσιαστικά είναι η πίτα τους ΝΑΑΝ σε μεγάλο μέγεθος με μίξη φρέσκων λαχανικών, σουβλάκι Τikka & μία λευκή σάλτσα με βάση το γιαούρτι και τη μέντα (4 Ευρώ). Πολύ νόστιμο εξίσου, με αρμονία τα δροσερά λαχανικά με τα ζεστά φιλετάκια κοτόπουλου. Καθόλου πικάντικο για αυτούς που δεν θέλουν έντονα μπαχαρικά, προσωπικά θα ήθελα μεγαλύτερη ένταση, όμως δεν ήταν και απαραίτητη.

Για κυρίως πήραμε:
Κοτόπουλο ΤΙΚΚΑ (9,00 Ευρώ). Πρόκειται για μία κανονική μερίδα φιλεταρισμένου κοτόπουλο με τα μπαχαρικά ΤΙΚΚΑ, κλασσικά ψημένο στο ταντούρι, συνοδείας σάλτσας μέντας. Απίθανη σάλτσα μέντας, από τις μακρά τις καλύτερες που προσωπικά έχω γευτεί, τέλειο συνοδευτικό και για το ΝΑΑΝ τυριού. Καθότι όμως δεν είχε κάποιο άλλο συνοδευτικό, πήραμε μαζί και λευκό ρύζι Μπασμάτι (3.00 Ευρώ). Σπυρωτό και νόστιμο, που από μόνο του βέβαια δεν αρκεί να σε καλύψει γευστικά, μόνο συνοδείας της σάλτσας και ως συνοδευτικό σε κυρίως πιάτο.

Επίσης πήραμε και ένα κοτόπουλο ΚΟΡΜΑ (8,50 Ευρώ) καθότι του συζύγου μου δεν του αρέσουν καθόλου οι πικάντικες γεύσεις. Πρόκειται για μικρά κομματάκια κοτόπουλου μαγειρεμένα με γάλα καρύδας, κρέμα γάλακτος και κάσιους. Γλυκό για τις δικές μου προτιμήσεις, όμως κρεμώδες όσο έπρεπε, σε κανονική μερίδα και νόστιμο αντίστοιχα. Ιδανικό ακόμα και για τα μικρά μας. Άρεσε σε όλους.

Είναι κρίμα πολύ που δεν είναι πιο μεγάλος ο χώρος του ώστε να μπορείς να καθίσεις ήρεμα και άνετα να απολαύσεις ένα γεύμα ή δείπνο. Ωστόσο οι γεύσεις και οι ποιότητα των πιάτων σε ελκύουν για επόμενη επίσκεψη.

10 Απρ 2018

Έχω πάει κάμποσες φορές στο mirch, κυριως για το ινδικό του σουβλάκι. Ο χώρος είναι μέτριος, ίσως πιο συμπαθητικος κάτω όταν ειναι ανοιχτα τα παραθυρα.

Επάνω είναι κάπως σκοτεινός και δε σε προδιαθετει ευχαριστα ενώ και οι πτυσόμενες καρέκλες του είναι εξαιρετικά άβολες για να νιώσεις ότι χαλαρώνεις.

Ο θόρυβος της Ερμού πάντως δεν ξεπερνιέται, ενώ το καλοκαίρι θυμίζει καμίνι εκείνο το σημείο.
Η εξυπηρέτηση είναι άλλοτε προβληματική και άλλοτε πιο ευχάριστη, αναλόγως σε ποιά βάρδια θα τύχεις.

Την τελευταία φορά που πήγα, πριν λίγο καιρό, πήρα μια σαλάτα την οποία έφεραν χωρίς το κοτόπουλο, που είχε προφανώς ξεχαστεί.
Την πήραν για αντικατάσταση και την ξαναέφεραν σε 20 λεπτά, όταν πλέον είχα τελειώσει το σουβλάκι και δεν υπήρχε πια ούτε λογος ούτε διάθεση.

Για το ίδιο το σουβλάκι, νομίζω έχει πέσει αρκετά η ποιότητά του, δεν έιναι πια όπως παλιά. Κάτι με χάλασε στη γεύση αυτήν τη φορά και επιπλέον ήταν κάπως στεγνό ενώ και τα κομμάτια δεν ήταν καθαρά, βρήκα αρκετό λίπος που έβγαλα στην άκρη.
Δεν ξέρω αν θα συνεχίσω να πηγαίνω, νομίζω με έχει κουράσει, ενώ πλέον στη γύρω περιοχή υπάρχει πλήθος άλλων επιλογών με μεγαλύτερο ενδιαφέρον.
Ο κόσμος φαίνεται να το τιμά με θέρμη.
Δεν είναι κακό. Απλά μάλλον εγώ το βαρέθηκα πια.