Ινδικό ταχυφαγείο.

09 Νοε 2018

Σάββατο μεσημέρι και μετά από κλασσική επίσκεψη στο κέντρο της Αθήνας, 2 ενήλικες με 2 μικρά παιδιά και με δική μου παρότρυνση, πήγαμε και πάλι να ικανοποιήσουμε τις στομαχικές μας αναζητήσεις με Ινδικό φαγητό.

Και την προηγούμενη χρονιά είχα πάει αρκετές φορές, και όλες είχαμε μείνει ικανοποιημένοι.
Βλέποντας ότι η ποιότητα παραμένει πάντα η ίδια, θεώρησα ότι έπρεπε να το τονίσω με μία κριτική.

Πρόκειται για ένα γωνιακό, μικρό μαγαζί επί της Ερμού στο Μοναστηράκι, με έμφαση στο χώρο η κεντρική, ανοιχτή σε όλα τα μάτια, κουζίνα τόσο για το ψήσιμο του ΝΑΝ ψωμιού τους/ πίτα στο ταντούρι όσο και για τα περιβόητα ΤΙΚΚΑ σουβλάκια τους, να κρέμονται επιβλητικά και λαχταριστά πάνω από τον ταντούρι φούρνο.

Ο εσωτερικός χώρος πολύ μικρός, με μόλις 5-6 τραπεζάκια 2 ατόμων, μετά βίας 4, έχει την ιδέα και τον σχεδιασμό ίσως για κάτι γρήγορο στο χέρι καθότι όση ώρα κάτσαμε εκεί, πραγματικά υπήρξε ουρά για σουβλάκι στο χέρι ή πακέτο.
Ευτυχώς την ώρα που πήγαμε μόλις είχε αδειάσει ένα τραπεζάκι και έτσι κάτσαμε αμέσως, αν και στενά με το διπλανό τραπέζι. Η βαθμολογία μου θα μπορούσε να ήταν 2/4 για αυτό τον λόγο, ωστόσο τόσο η καθαριότητα του χώρου όσο και το μπαρ με την ανοιχτή του κουζίνα, το ανέβασαν κατηγορία.

Μεγάλη ποικιλία κυρίως από μπύρες όλου του κόσμου όσο και εγχώριες, και το μενού αρκετά αναλυτικό και για όλες τις προτιμήσεις.
Λόγω των μικρών, αρχικά πήραμε 2 μερίδες ΝΑΑΝ τυριού (3,50 Ευρώ έκαστο). Πάρα πολύ νόστιμη, καθόλου στεγνή, κομμένη σε 4 τεταρτημόρια πίτα θα έλεγα. Τα μικρά μας το λάτρεψαν στην κυριολεξία, αλλά και εμείς επίσης.

Στη συνέχεια πήραμε ένα Indian σουβλάκι, που ουσιαστικά είναι η πίτα τους ΝΑΑΝ σε μεγάλο μέγεθος με μίξη φρέσκων λαχανικών, σουβλάκι Τikka & μία λευκή σάλτσα με βάση το γιαούρτι και τη μέντα (4 Ευρώ). Πολύ νόστιμο εξίσου, με αρμονία τα δροσερά λαχανικά με τα ζεστά φιλετάκια κοτόπουλου. Καθόλου πικάντικο για αυτούς που δεν θέλουν έντονα μπαχαρικά, προσωπικά θα ήθελα μεγαλύτερη ένταση, όμως δεν ήταν και απαραίτητη.

Για κυρίως πήραμε:
Κοτόπουλο ΤΙΚΚΑ (9,00 Ευρώ). Πρόκειται για μία κανονική μερίδα φιλεταρισμένου κοτόπουλο με τα μπαχαρικά ΤΙΚΚΑ, κλασσικά ψημένο στο ταντούρι, συνοδείας σάλτσας μέντας. Απίθανη σάλτσα μέντας, από τις μακρά τις καλύτερες που προσωπικά έχω γευτεί, τέλειο συνοδευτικό και για το ΝΑΑΝ τυριού. Καθότι όμως δεν είχε κάποιο άλλο συνοδευτικό, πήραμε μαζί και λευκό ρύζι Μπασμάτι (3.00 Ευρώ). Σπυρωτό και νόστιμο, που από μόνο του βέβαια δεν αρκεί να σε καλύψει γευστικά, μόνο συνοδείας της σάλτσας και ως συνοδευτικό σε κυρίως πιάτο.

Επίσης πήραμε και ένα κοτόπουλο ΚΟΡΜΑ (8,50 Ευρώ) καθότι του συζύγου μου δεν του αρέσουν καθόλου οι πικάντικες γεύσεις. Πρόκειται για μικρά κομματάκια κοτόπουλου μαγειρεμένα με γάλα καρύδας, κρέμα γάλακτος και κάσιους. Γλυκό για τις δικές μου προτιμήσεις, όμως κρεμώδες όσο έπρεπε, σε κανονική μερίδα και νόστιμο αντίστοιχα. Ιδανικό ακόμα και για τα μικρά μας. Άρεσε σε όλους.

Είναι κρίμα πολύ που δεν είναι πιο μεγάλος ο χώρος του ώστε να μπορείς να καθίσεις ήρεμα και άνετα να απολαύσεις ένα γεύμα ή δείπνο. Ωστόσο οι γεύσεις και οι ποιότητα των πιάτων σε ελκύουν για επόμενη επίσκεψη.

26 Μαι 2017

Κλασική αξία στο κέντρο της Αθήνας για ινδική κουζίνα, αποτελεί για εμένα το εστιατόριο Mirch. Ιδανικό στέκι για οικογένειες, αλλά και παρέες, οι οποίοι είναι λάτρεις της πικάντικης κουζίνας.

Ένα σχετικά μικρό εστιατόριο στο Μοναστηράκι, το οποίο διαθέτει έναν πολύ μικρό κάτω χώρο, όπου βρίσκεται και η ανοιχτή κουζίνα, στην οποία παρακολουθείς τον τρόπο με τον οποίο μαγειρεύουν, καθώς και έναν μεγαλύτερο χώρο στον πάνω όροφο. Ο eπάνω όροφος διαθέτει γύρω στα 15 τραπεζάκια περίπου και ένα μικρό τραπεζάκι στο μπαλκονάκι, κατά τους θερινούς μήνες. Διαθέτει επίσης μεγάλα παράθυρα, τα οποία δροσίζουν την ατμόσφαιρα όταν είναι ανοιχτά την άνοιξη. Ένα μαγαζί το οποίο σχεδόν πάντα είναι γεμάτο, όλες τις ώρες, όμως σίγουρα θα βρεις διαθέσιμο τραπέζι.

Παραγγέλνεις κατά την είσοδό σου στο εστιατόριο, στο ταμείο, επιλέγεις το που θα καθίσεις και όταν είναι έτοιμα, φωνάζουν τον αριθμό της απόδειξής σου ώστε να στα φέρουν στο τραπέζι σου.

Τελευταία φορά, το επισκεφθήκαμε χθες το μεσημέρι, μία παρέα πέντε ατόμων. Παραγγείλαμε όπως πάντα ινδικό σουβλάκι, το οποίο είναι αρκετά χορταστικό. Αποτελείται από ένα μεγάλο τυλιχτό σουβλάκι, κομμένο στα δύο, με πίτα nan, λαχανικά και κοτόπουλο Tikka. To κόστος του είναι 4€. Προσοχή! Σε όσους δεν αρέσουν τα καυτερά, πρέπει να αναφέρουν πως δεν επιθυμούν το σουβλάκι τουςνα είναι καυτερό, καθώς το συγκεκριμένο, όπως και τα περισσότερα πιάτα τους άλλωστε, είναι αρκετά έως πολύ καυτερά. Ακόμα, παραγγείλαμε Chicken Rakora, πεντανόστιμα κομμάτια κοτόπουλου, μαριναρισμένα με κάρυ και συνοδευόμενα από μία γευστικότατη και δροσερή sauce, κόστους 5€. Συνεχίσαμε με λεπτή πίτα Roti, ψημένη σε ταντούρι, χωρίς μαγιά, κόστους 1,5€. Πληρώσαμε σύνολο 33 ευρώ και τα πέντε άτομα και φύγαμε όλοι φουσκωμένοι από το μαγαζί.

Το προσωπικό πάντα ευγενέστατο. Και η κοπέλα στο ταμείο, αλλά και οι κοπέλες οι οποίες φέρνουν τις παραγγελίες.

Ένας εξαιρετικός συνδυασμός ποιότητας, γεύσης και τιμής σε ένα εστιατόριο. Σίγουρα θα ξαναπάω!!!

10 Απρ 2018

Έχω πάει κάμποσες φορές στο mirch, κυριως για το ινδικό του σουβλάκι. Ο χώρος είναι μέτριος, ίσως πιο συμπαθητικος κάτω όταν ειναι ανοιχτα τα παραθυρα.

Επάνω είναι κάπως σκοτεινός και δε σε προδιαθετει ευχαριστα ενώ και οι πτυσόμενες καρέκλες του είναι εξαιρετικά άβολες για να νιώσεις ότι χαλαρώνεις.

Ο θόρυβος της Ερμού πάντως δεν ξεπερνιέται, ενώ το καλοκαίρι θυμίζει καμίνι εκείνο το σημείο.
Η εξυπηρέτηση είναι άλλοτε προβληματική και άλλοτε πιο ευχάριστη, αναλόγως σε ποιά βάρδια θα τύχεις.

Την τελευταία φορά που πήγα, πριν λίγο καιρό, πήρα μια σαλάτα την οποία έφεραν χωρίς το κοτόπουλο, που είχε προφανώς ξεχαστεί.
Την πήραν για αντικατάσταση και την ξαναέφεραν σε 20 λεπτά, όταν πλέον είχα τελειώσει το σουβλάκι και δεν υπήρχε πια ούτε λογος ούτε διάθεση.

Για το ίδιο το σουβλάκι, νομίζω έχει πέσει αρκετά η ποιότητά του, δεν έιναι πια όπως παλιά. Κάτι με χάλασε στη γεύση αυτήν τη φορά και επιπλέον ήταν κάπως στεγνό ενώ και τα κομμάτια δεν ήταν καθαρά, βρήκα αρκετό λίπος που έβγαλα στην άκρη.
Δεν ξέρω αν θα συνεχίσω να πηγαίνω, νομίζω με έχει κουράσει, ενώ πλέον στη γύρω περιοχή υπάρχει πλήθος άλλων επιλογών με μεγαλύτερο ενδιαφέρον.
Ο κόσμος φαίνεται να το τιμά με θέρμη.
Δεν είναι κακό. Απλά μάλλον εγώ το βαρέθηκα πια.

18 Οκτ 2016

MIRCH λοιπόν. Το θέμα είναι με τι θα το συγκρίνεις. Αν το συγκρίνεις με κάποια άλλα ινδικά, μπορεί λίγο να υπολείπεται. Δεν είμαι ειδήμων οπότε δεν μπορώ να μιλήσω. Πιστεύω όμως ότι πρέπει να το συγκρίνουμε με τα δικά μας τα ταχυφαγεία. Ε τότε δεν νομίζω να συγκρίνεται, γιατί απέχει πάρα πολύ τόσο σε γεύση όσο και σε ποσότητα αλλά και σε τιμές. Το τελικό αποτέλεσμα για μένα ήταν θετικό παρά τα μικρά του φάουλ. Δύο άτομα λοιπόν πήγαμε Σάββατο, ευτυχώς νωρίς, και βρήκαμε τραπέζι στον επάνω όροφο. Φάουλ, μικρό, η στενότητα των τραπεζιών. Είπαμε όμως ότι είναι ταχυφαγείο και έτσι το προσπεράσαμε. Φάουλ μεγαλύτερο, η ζεστή μπύρα που μου σέρβιραν. Στα θετικά τώρα. Πήραμε ένα Τίκκα σουβλάκι που ήταν αρκετό σε ποσότητα και εύγευστο, ενώ για την καυτεράδα του ήταν μέτριο όπως ακριβώς το είχαμε ζητήσει στα 4 ευρώ. Ένα κοτόπουλο Vindaloo στα 8 ευρώ που όπως το είχα ζητήσει ήταν πύραυλος. Πολύ καυτερό, αλλά νοστιμότατο που μαζί με το ρυζάκι, στα 3 ευρώ, έγινε μία τεράστια μερίδα αρκετή για δύο άτομα. Το νεράκι βρύσης είχε προσγειωθεί στο τραπέζι από την αρχή και η εξυπηρέτηση γύρω στα δέκα λεπτά από την παραγγελία. Φύγαμε αρκετά ευχαριστημένοι (και χορτασμένοι) από το συγκεκριμένο μαγαζί με μόλις 15 ευρώ. Αξίζει; και βέβαια αξίζει και μάλιστα αρκετών επισκέψεων.