Μεζεδοπωλείο-πολιτιστικός χώρος με τούρκικη και κούρδικη κουζίνα. Ανοιχτό καθημερινά εκτός Δευτέρας.

07 Σεπ 2017

Κυριακή πρωι απολαμβάνω ανέμελη το καφεδακι μου διαβάζοντας τι αλλο.. Κυριακατικη εφημερίδα(μια παλια συνήθεια που λατρεύω)
Κατα τις 12.. αρχισανε τα τηλ. με τις γνωστες φιλικες ανησυχίες του τι θα φάμε σήμερα..

Τεσπα να μην τα πολυλογω, δε θέλαμε να παμε καπου μακριά.. κατι κοντινο για τσιμπολογημα θα ήταν το ιδανικό..
Κλασσικά οποτε μπαινω ask4food και ψαχνω μεζεδοπωλεία γυρω περιοχών..

Το ματι μου πηγε στο.. Λειλιμλει.
Τρωω φλας. Θυμήθηκα οτι ειχα ξαναπάει εκει αλλα προ αμνημονεύτων.. (ωραιες αναμνήσεις.. )

Καταλήγουμε οπότε γυρω στις 2 εκει μια παρεα 3ατομων. (χωρις κράτηση)
Βρίσκεται χαμηλα στη βαλτινων, σε αποσταση αναπνοής απτο πεδίον του αρεως. Η περιοχή γενικά δεν φημίζεται για το πάρκινγκ της αλλα λογω του παρκου εχεις περισσότερες πιθανότητες να βρεις στους γυρω δρομους.

Το μαγαζί λοιπον-κολεκτιβα συγκεκριμένα, οπως αποκαλείται, αποπνει αυτο τον εναλλακτικο αερα(λειτουργει και σαν πολιτιστικο κεντρο αλλωστε π. χ εκμαθηση τουρκικων κτλ) αλλά για μενα η απλότητα και η ζεστασιά σε κερδίζουν αμεσως..

Μέσα ηταν γεματο. Ειχε οικογένειες, περαστικους, κουλτουρε.. ο, τι θες ειχε!
Κάθησαμε εξω.4-5τραπεζακια ολα κ ολα στο πεζοδρόμιο. Κατευθείαν ερχεται νερο σε κανατα.

Παραγγείλαμε τα παρακάτω:

-1 ταμπουλε 4.50 ηρθε σε βαθυ πιατο. Ωραία, ανάλαφρη σαλάτα. Αρκετά καλη και πολυ μεγαλη μεριδα.

-1 ισκεντερ κεμπαπ 7. Σερβιρισμένο με πιττουλες και γιαουρτι. λιγο βαρυ αλλά οχι κακο. το μονο αρνητικο που εχω να καταλογισω ειναι οτι το κεμπάπ δεν ηταν ζεστο, αλλα δεν μας χαλάσε διόλου.

-1 χανουμ κιοφτε 5. Κεφτεδάκια με κιμα, πληγουρι λουσμενα με γιαούρτι. αμετρητα κεφτεδακια.. γευση καλη και δω.
Τιποτα ουαου αλλά χορταστικό πιατο.

-3μπύρες 2 Fischer 2x3=6 και μια Βεργίνα 2.5

*Συνολο 25 ευρο ολα. Κουβερ δεν ειχε. *
Φαινομενικά, πήραμε λιγα αλλά οι μεριδες είναι πολυ χορταστικες και δεν χρειάστηκε να παραγγείλουμε τίποτε αλλο.. μονο αυτα.

Με το φαγητό μας φέρανε αραβικες πίττες και στο τέλος μας κερασανε χαλβα σιμιγδαλενιο..

Συμπερασματικά Θέλω να πω το εξης.

Το λειλιμλει είναι ένα μερος που σε κερδίζει με την απλότητα κ την τιμιοτητα του.
Δεν μπορεις να εισαι αυστηρος μαζί του..
Δεν ξέρω. Κατι μου βγαζει και Θέλω να ξαναπάω..
Οχι για τη σουπερ γευση γιατι μπορεις να βρεις καλύτερα, αλλά γιατι ειναι ξεχωριστό! Φταίει το παρκάκι, φταίει η ξεγνοιασιά που σου βγαζει.. δε ξέρω..

Το αγαπησα. Ετσι απλα.

11 Σεπ 2016

Έχω ένα καφενέ
στου λιμανιού την άκρη
τον έχτισε το δάκρυ
αυτών που μένουνε
και περιμένουνε

Για τους ξενιτεμένους υπάρχουν πολλά τραγούδια (πχ Κάνε Παναγιά η ξενιτιά να πάψει / κι άλλη μάνα πια για χωρισμό μην κλάψει / κι όλα τα παιδιά στο σπίτι τους να `ρθουν ξανά. Καζαντζίδης του 1970. Δύσπεπτος, ίσως πομπώδης, ενίοτε πικρόχολος ή φασαριόζος, μα όχι αναληθής. Μελό ε; Μπα… ). Για αυτούς που είναι πίσω, τους «καλότυχους» λίγα λέμε. Ο Λευτέρης ο Παπαδόπουλος με τον Μάνο τον Λοΐζο είπαν να γράψουν ένα άσμα το 1970. Για όλους εμάς που περιμένουμε. Την επιστροφή.

Οι χώροι εστίασης έχουν το καλό ότι ετυμολογούνται από τη λέξη εστία. Θεότητα του δωδεκαθέου κατά τους αρχαίους ημών. Καθόλου τυχαίο. Η Εστία ήταν προστάτιδα της οικογένειας, καίτοι παρθένα καθώς η Αφροδίτη δεν είχε εξουσία πάνω της (δεν θα μπορούσε να είναι και αλλιώς), του σπιτιού, της οικιακής γαλήνης και γλυκύτητας. Μια εστία είναι λοιπόν και το ΛεϊλιμΛέι. Μια εστία για ανθρώπους που αναζητούν κι αποζητούν τη δική τους. Έτσι το μαγαζί λειτουργεί σαν αυτοδιαχειριζόμενη κολεκτίβα Κούρδων, που για γνωστούς λόγους αφήσαν τα σπίτια τους και μαγειρεύοντας (από τις πιο τίμιες δουλειές) βιοπορίζονται στον τόπο που τους έβγαλε η μοίρα. Αλλού τους περιμένουν –ίσως- οι άνθρωποί τους. Σε κάθε περίπτωση είναι μια τίμια γαστρονομική (και όχι μόνο) απόπειρα. Γι’ αυτό είπα να πάω εκεί με προσφιλέστατο άνθρωπό μου που είχα να τον δω τρία χρόνια καθότι η ‘ανάπτυξη’ εδώ δεν είναι χωρίς κόστος. Όλοι έχουμε κάποιον δικό μας άνθρωπο που έχει φύγει λόγω της εδώ κατάστασης.

Το πεζοδρόμιο της Βαλτινών μαζί με το πάρκο της Ευελπίδων και το λόφο Φινόπουλου είναι ένας δροσερός κήπος για το ταβερνείο τούτο. Καίτοι μόνο στο πεζοδρόμιο βγάζει –λιγοστά- τραπέζια νιώθεις ότι είναι μεγαλύτερο από αυτό που όντως είναι. Το σημείο από το μεσημέρι και μετά, που αδειάζουν τα δικαστήρια, ερημώνει και σου δίνει την εικόνα ότι όλα ανήκουν το ΛεϊλιμΛέι που είναι το μοναδικό μαγαζί (οιουδήποτε τύπου/είδους) σε απόσταση εκατοντάδων μέτρων.

Πήραμε

- Μία πατάτες 2,50. Α’Α’.

-Ένα εζμέ (πικάντικη, σε άλλα μαγαζιά καυτερή, καρυδοντοματένια αλοιφή) στα 3,50.

- Μία χανούμ κιοφτέ. Κεφτεδάκια από κιμά και πλιγούρι φούρνου. Με γιαουρτοσκορδένια (θα παίξει κι αλλού) σάλτσα. Άριστα κι αγαπητικά. 4,50.

- Μία σουτζουκάκια σμυρναίικα με ‘ριζότο’. The weakest link αλλά όχι κακό. Στεγνό, η λιγοστή σαλτσούλα ήταν άριστη, το κύμινο άφαντο. Το ριζότο σπυρωτό πιλάφι με κουκουνάρι και σταφίδα. 5,50. Με σαγήνευσε το σχήμα τους. Πολύ λεπτά και αρκετά μακρουλά, με την καλή την έννοια...

- Ένα τσιλιμπίρ. Ροδέλες από αυθεντικούς κεφτέδες μπλεγμένες με scrambled eggs και την ανωτέρω γιαουρτόσαλτσα plus βουτυράκι. 6,00 ευρώ κι αγάπη στην καρδιά.

- Χουνκιάρ μπεγιεντί. Από τις καλλίτερες εκτελέσεις. Η μελιτζάνα λίγο πιο τυρένια (λαστιχωτή) από αυτό που ήθελα εγώ αλλά εγώ δεν είμαι και το μέτρο. 7,50.

- Αλί ναζίκ. Ο ως άνω πουρές μελιτζάνας με κομματάκια από κεμπάπι και σαλτσούλα. Μειονέκτημα η τσιγκουνιά στη σάλτσα. 6,00 και μέχρι να φτάσουμε σε αυτό εγώ είχα σκάσει…

- Ήπιαμε και κάνα δίκιλο ροζέ, ταβερνίσιο από αυτά που μισούν οι πότες εμφιαλωμένου cabernet sauvignon και αγαπούν οι ταβερνοανατραφέντες. 8,00 το κιλό. Hint ρετσίνας και γλυκών φρούτων.

Το κοινό είναι το αναμενόμενο: τζιβάτοι, εξωκοινοβουλευτικοί, εναλλακτικοί ή και χαλαροί γείτονες, ask4foodίτες (αυτοί είναι παντού) και μερακλήδες που τους αρέσουν τα πολίτικα.

Αν δεν πάρεις απόφαση να σηκώσεις τις αποθήκες τους είσαι μέχρι 15 ευρώ το κεφάλι χωρίς κρασί. Το κρασί πίνεται όπως και το τσίπουρο. Μπύρες από 2,50 έως 3,00.

Είναι από τα αγαπησιάρικα μαγαζιά. Δεν είναι από αυτά που λες «ο κεφτές έπρεπε να είναι λίγο πιο τραγανός και η ροή των πιάτων δεν ήταν η αναμενόμενη». Το αγαπάς ως έχει με τα καλά του και τα κακά του. Έχεις δικαίωμα να μην το αγαπήσεις. Όπως και το κουτάβι που σε κοιτάει στα μάτια έχεις το δικαίωμα να μην το αγαπήσεις. Αν μπορείς....

Νόστιμον. Ήμαρ…

22 Οκτ 2015

Και ενώ κανένα πιάτο δεν θα μπορούσε εύκολα να χαρακτηριστεί "αξιομνημόνευτο" η "αξεπέραστο", νομίζω πως η συνολική εικόνα για μια τόσο δύσκολη κουζίνα όπως η πολίτικη, τούρκικη, λιβανέζικη ή ένα μείγμα αυτών (όπως αυτή του ΛΕΪΛΙΜΛΕΪ) είναι πολύ θετική.

Το γεγονός για παράδειγμα ότι δεν χρειάζεσαι μια εβδομάδα για χώνεψη όλων αυτών, των εκ φύσεων, βαρέων βαρών πιάτων μόνο επιτυχία μπορεί να θεωρηθεί.

Ο πουρές μελιτζάνας σίγουρα το highlight όπως και οι δροσερές σαλάτες (εγώ συμπεριλαμβάνω στις επιτυχίες του menu το ταμπουλέ).

Και φυσικά στα θετικά συγκαταλένται το απίστευτα χαμηλό κόστος αλλά και το πνεύμα του μαγαζιού (πολύ μακριά από επαγγελματικά standars) αλλά μιας γνήσιας boem εώς αναρχικής εκδοσης ενός φαγάδικου.

Και μπορεί να τρομάζουν λίγο οι αφίσες του κουρδικού PKK στην βιτρίνα αλλά η χαλαρή και φιλική διάθεση των ιδιοκτητών (service και κουζίνα) έστω και με ένα τσιγάρο στο χέρι ενίοτε εμένα με βοήθησε για ένα απολαυστικό και χαλαρό Σαββατόβραδο.

Τραγούδι για Σάββατο Βράδυ:

Omar Faruk Tekbilek - Wildflower