Μεζεδοπωλείο με περιστασιακή ζωντανή μουσική τα Σαββατοκύριακα.

24 Μάρ 2018

Αγροτικόν, λοιπόν....
Τον τελευταίο καιρό λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων κινούμαι στην ευρύτερη περιοχή του Περιστερίου, οπότε αναζητώντας λύσεις για φαγητό εκεί γύρω θυμήθηκα το Αγροτικόν που το είχα στο μυαλό μου αρκετό καιρό.

Για τα δυτικά προάστια έχει αρκετά μεγάλη φήμη. Διάφοροι φίλοι που το έχουν επισκεφτεί μου μιλούσαν με καλά λόγια.

Η πρόσβαση είναι πολύ εύκολη, ακόμη και για όσους δε ξέρουν την περιοχή. Βρίσκεται ουσιαστικά σε έναν (ας πούμε) παράδρομο της Θηβών. Το παρκάρισμα στην περιοχή λογικά δε θα σας δυσκολέψει, τουλάχιστον αυτή την εικόνα είχα το βραδάκι καθημερινής που πήγα.

Ο χώρος θυμίζει «καφενειοταβέρνα», τα τραπέζια είναι αρκετά στριμωγμένα, για να χωρέσει περισσότερο κόσμο. Τρίτη βράδυ, γύρω στις 9 που πήγα εγώ, το ισόγειο, ήταν γεμάτο, οπότε με παρέπεμψαν στο υπόγειο, το οποίο κινείται στην ίδια λογική, κατέβηκα, λοιπόν και είδα δυο μόνο παρέες(γέμισε σε χρόνο ρεκόρ), αμφιταλαντεύτηκα λίγο, εάν έπρεπε να φύγω, ή όχι, αλλά τελικά επικράτησε η λογική η παρέα μετράει. Για κάποιο λόγο δε μου έβγαλε τη ζεστασιά που αναζητά κανεις σε ένα τέτοιο μαγάζι, που σε οδηγεί να το κάνεις στέκι. Το κάπνισμα επιτρέπεται, μεν, αλλά καπνός δεν με ενόχλησε.

Η εξυπηρέτηση, αν και απο ότι φαίνεται πρόκειται για Ικαριώτες δεν είχαμε κανένα θέμα με καθυστερήσεις κλπ. Δεν υπήρχε, επίσης, όμως, το κάτι παραπάνω που να σε τραβήξει. Το νεράκι, βέβαια, ήρθε σε κανάτα, δεν ανανεώθηκε όμως. Ο λογαριασμός καθυστέρησε λίγο, όλα αυτα τα βρίσκω, λογικά λόγω προσέλευσης κόσμου.

Ο κατάλογος προσανατολίζεται σε κάποια μεζεδάκια, για να τσιμπήσει κανείς πίνοντας.
Τα ποτά τους είναι, μάλλον, καθαρά, διότι αν και ήπιαμε αρκετά, δεν είχαμε κάνενα θέμα το επόμενο πρωί. Δοκιμάσαμε χύμα ούζο και ρακόμελο και τα δύο ικανοποιητικά και τίμια κοστολογημένα.

Στα του φαγητού πήραμε:

-φάβα με κρεμμυδάκι και κάπαρη, (2ευρώ) μικρή ποσότητα, μέτρια γευστικά

-κεφτεδάκια (3ευρώ), πολύ κακό πιάτο δε το φάγαμε, δε θα επεκταθώ. (θα προτιμούσα να κοστολογηθεί πιο υψηλά και να τρώγεται)

-Ντάκος, (4ευρώ) ένα παξιμάδι με επαρκή ποσότητα υλικών, αξιοπρεπής.

-Σκιουφιχτά με μανιτάρια Portobello και γραβιέρα, (7ευρώ), νόστιμο πιάτο, πολύ μικρή η ποσότητα.

-Μαστέλο Χίου με κονφί ντομάτας, (4ευρώ) ωραία η αντίθεση του τυριου με την ντομάτα.
-ψωμάκι, σε φέτες, το οποίο μάλλον δε χρεώθηκε.

Η γενική εικόνα που έχω για την κουζίνα τους, είναι μέτρια, σε καμία περίπτωση το φαγητό δεν είναι το δυνατό τους σημείο. Θα προτιμούσα μια διαφορετική κοστολόγηση, με καλύτερη ποιότητα-ποσότητα.

Όσον αφορά το οικονομικό κομμάτι μπορώ να πω ότι η κοστολόγηση είναι πολύ καλή στα ποτά, και το φαγητό είναι μεν φτηνό, αλλά αρκεί αυτο?
Προσωπικά δεν με κέρδισε, οπότε δύσκολα θα το επισκεφτώ ξανά, υπάρχουν πολλά αντίστοιχα μαγαζιά. Πολλές φορές αναρωτιέμαι γιατί μερικά μαγαζιά έχουν τόσο πολύ κόσμο, καθημερινή και πολλοί περίμεναν στην ουρά.... Μήπως, εγώ είμαι η περίεργη? Μια δοκιμή ίσως σας πείσει... εμένα όχι πάντως...

12 Μαι 2017

Την περασμένη Παρασκευή, παρέα με δυο φίλες μου επισκεφθήκαμε το μεσημέρι το ΑΓΡΟΤΙΚΟΝ στο Περιστέρι, και το βρήκαμε χάρη στη σωστή περιγραφή που είχε κάνει παλιότερα η χρήστης PONTIKI (από Καβάλας, δεξιά Θηβών και μετά το ΑΒ).

Είναι ένα πολύ συμπαθητικό μεζεδοπωλείο, εξαιρετικά δημοφιλές στους Περιστεριώτες και όχι μόνο, μιας και συνδυάζει εκλεκτούς μεζέδες σε καλές τιμές. Παρότι ήταν μεσημέρι είχε αρκετή κίνηση, από νεαρά επίσης άτομα, κυρίως φοιτητόκοσμο και ντόπιους, και εμείς καθίσαμε έξω στην ωραία τους αυλή, σε ένα σκιερό μέρος.

Το προσωπικό ήταν ευγενικό και μας ενημέρωσε για τα διάφορα πιάτα ημέρας, από τα οποία καταλήξαμε στα εξής μεζεδάκια.

Ένα σαγανάκι με δημητριακά και μέλι, εξαιρετικό!

Ένα σηκώτι τηγανιτό, νόστιμο και ζουμερό.

Μία μερίδα γίγαντες πλακί, όπως τους έφτιαχνε η γιαγιά μου...

Μία κοτομπουκιές με ζεστές πιτούλες!

Μία κεφτεδάκια, πολλύ αφράτα και γευστικά.

Ένα καγιανά με σύγκλινο, απλά συθμπαθητικό.

Ήπιαμε δυο παγωμένες μπύρες Κάϊζερ, που ταιριάζανε με τους μεζέδες μας και τα πρώιμα ζεστά απομεσήμερα του φετινού Μαγιού!!

Λογαριασμός στα 40 € που άξιζαν για τη γευστική μας εμπειρία!

Να πάτε σίγουρα γιατί αξίζει τον κόπο, αφού θα χορτάσετε με ωραίους μεζέδες, σε ένα μαγαζί τίμιο, που ξεχωρίζει στα Δυτικά Προάστια!

Να προτιμήσετε μία επίσκεψή σας νωρίς το βράδυ, αποφεύγοντας ει δυνατόν τις ώρες αιχμής των Σ/Κ.

26 Μαι 2016

Παρασκευή απόγευμα αποφασίσαμε να πάμε να δοκιμάσουμε το θρυλικό στην περιοχή, μεζεδοπωλείο Αγροτικό. Είχα ακούσει πολλά καλά λόγια για το συγκεκριμένο μέρος αλλά και είχα κάνει την μελέτη μου στο ask4food έτσι ώστε να μην την πατήσω. Ο χώρος είναι πολύ ωραίος με μια τρομερή αυλή και ένα μπαρ όπου περιμένει ο κόσμος που δεν έχει τραπέζι. Κατά τις 8.30 που πήγαμε ενώ είχε αρχίσει να γεμίζει, υπήρχαν τραπέζια και δεν αντιμετωπίσαμε κάποιο πρόβλημα. Μετά τις 9 με 9.30 όμως το μαγαζί ήταν ασφυκτικά γεμάτο και παρέες περίμεναν στο μπαρ για να αδειάσει καμία γωνία για να κάτσουν. Η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε ήταν ευγενική και διακριτική. Δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα. Πάμε και στο φαγητό τώρα. 3 άτομα (2 γυναίκες και εγώ) πήραμε τα εξής:

-) Κολοκυθοκεφτέδες οι οποίοι ήταν νόστιμοι και απλωμένοι σε ελαφρύ τζατζίκι. Δεν ήταν οι καλύτεροι που έχω φάει άλλα την δουλειά τους την έκαναν.
-) Κεφτεδάκια τα οποία ήταν πραγματικά αφρός και πεντανόστιμα
-) Ένα ΕΠΙΚΟ λουκάνικο που ήταν αν όχι το καλύτερο σίγουρα όμως από τα καλύτερα που έχω φάει τα τελευταία χρόνια.
-) Τηγανιά χοιρινού η οποία ήταν απίστευτη
-) Μαστέλο Χίου ψημένο. Όποιος δεν έχει δοκιμάσει το συγκεκριμένο τυρί απλά δεν ξέρει τι χάνει!
-) πατάτες τηγανητές φρέσκες, ψιλοκομμένες και πεντανόστιμες.

Ήπιαμε 1 200άρι τσίπουρο το οποίο ήταν μέτριο, 1 200άρι ρακόμελο το οποίο ήταν εξαιρετικό και μια μπύρα.

Πληρώσαμε 38 euro και φύγαμε χορτάτοι. Οι μερίδες δεν είναι μεγάλες λόγω του ότι τις φέρνει σαν μεζέ αλλά είναι πολύ φτηνές με αποτέλεσμα να μπορείς να πάρεις αρκετά πιάτα για να δοκιμάσεις. Τελικά έστω και μέσα στην κρίση υπάρχουν μαγαζιά που πάνε καλά. Φτηνές τιμές, εξαιρετικές πρώτες ύλες και σεβασμός στον πελάτη. Thumbs up.

10 Οκτ 2016

Βρεθήκαμε στο αγροτικον κυριακη βραδυ.. μέσα Σεπτέμβρη... παρεα 4 γυναικών... δυσκολευτήκαμε να βρούμε τραπέζι.. και οι 3χωροι (αίθουσα-πλαινος-και πλατεία) ηταν γεμάτα... παρόλα αυτα καθησαμε στην αυλή ευελπιστώντας οτι θα ακούμε και την μουσική που θα παιζει.. πράγμα αδύνατον λόγω φασαριας...

παραγγειλαμε κρασί μπύρα ποτήρι και απο φαγητο ταλαγανι μπιφτέκια με ξυνομηλο και τυρί (τα οποία ηταν μονο στην σως) και τοματοκεφτεδες με φάβα (υποψία φαβας).. τα μπιφτέκια και το τυρί ηταν καλα...
οι τοματοκεφτεδες με παρα πολυ λάδι... οι τιμές φυσιολογικές... απέναντι μας αντικρίσαμε αφίσες πολιτικές πράγμα που δεν μου άρεσε σε μαγαζι.... παρόλο τον χαμό που γινόταν θεωρώ οτι το σέρβις ηταν αρκετά εξυπηρετικό και φιλικό... το μαγαζι μαλλον εχει γίνει μόδα γιαυτο και συγκεντρώνει τοσο πολυ κοσμο... δεν θα ειναι στην πρώτη προτεραιότητα μου να ξαναπάω..

10 Ιουν 2016

Περίπου πριν δύο μήνες ψάχναμε με τον φίλο μου που να πάμε για φαγητό το μεσημεράκι. Οπότε του πρότεινα το αγροτικόν μιας και το είχα επισκευτεί και παλαιότερα. Πολύ καλός ο χώρος που διαθέτει εάν θέλεις να πας μεσημέρι βέβαια γιατί το βράδυ γίνεται χαμός.

Παραγγείλαμε:
πατάτες με φέτα ( οι οποίες δεν σερβίρονται σκέτες), μέτριες.
κοτόπουλο με γλυκόξυνη σαλτσα, καλό.
μαριναρισμένα μπριζολάκια, μετρια.
τυρόπιτα, εξαιρετικη!!! Αξίζει να την δοκιμάσετε!

Η εξυπηρέτηση δεν ήταν τόσο καλή. Το σέρβις θα μπορούσε να είναι καλύτερο εφόσον δεν είχε τόσο πολύ κόσμο. Ισως λιγο κακόκεφη η σερβιτόρα.

Μου άρεσε ιδιαίτερα ο χώρος όπως είναι διακοσμημένος, χωρίς υπερβολές και χωρίς να είναι αδιάφορο!

Ειναι ένα μαγαζάκι που αξίζει να επισκευτεί κανείς!!!

Καρπενησίου 52, Περιστέρι