Μεζεδοπωλείο με περιστασιακή ζωντανή μουσική τα Σαββατοκύριακα.

12 Μαι 2017

Την περασμένη Παρασκευή, παρέα με δυο φίλες μου επισκεφθήκαμε το μεσημέρι το ΑΓΡΟΤΙΚΟΝ στο Περιστέρι, και το βρήκαμε χάρη στη σωστή περιγραφή που είχε κάνει παλιότερα η χρήστης PONTIKI (από Καβάλας, δεξιά Θηβών και μετά το ΑΒ).

Είναι ένα πολύ συμπαθητικό μεζεδοπωλείο, εξαιρετικά δημοφιλές στους Περιστεριώτες και όχι μόνο, μιας και συνδυάζει εκλεκτούς μεζέδες σε καλές τιμές. Παρότι ήταν μεσημέρι είχε αρκετή κίνηση, από νεαρά επίσης άτομα, κυρίως φοιτητόκοσμο και ντόπιους, και εμείς καθίσαμε έξω στην ωραία τους αυλή, σε ένα σκιερό μέρος.

Το προσωπικό ήταν ευγενικό και μας ενημέρωσε για τα διάφορα πιάτα ημέρας, από τα οποία καταλήξαμε στα εξής μεζεδάκια.

Ένα σαγανάκι με δημητριακά και μέλι, εξαιρετικό!

Ένα σηκώτι τηγανιτό, νόστιμο και ζουμερό.

Μία μερίδα γίγαντες πλακί, όπως τους έφτιαχνε η γιαγιά μου...

Μία κοτομπουκιές με ζεστές πιτούλες!

Μία κεφτεδάκια, πολλύ αφράτα και γευστικά.

Ένα καγιανά με σύγκλινο, απλά συθμπαθητικό.

Ήπιαμε δυο παγωμένες μπύρες Κάϊζερ, που ταιριάζανε με τους μεζέδες μας και τα πρώιμα ζεστά απομεσήμερα του φετινού Μαγιού!!

Λογαριασμός στα 40 € που άξιζαν για τη γευστική μας εμπειρία!

Να πάτε σίγουρα γιατί αξίζει τον κόπο, αφού θα χορτάσετε με ωραίους μεζέδες, σε ένα μαγαζί τίμιο, που ξεχωρίζει στα Δυτικά Προάστια!

Να προτιμήσετε μία επίσκεψή σας νωρίς το βράδυ, αποφεύγοντας ει δυνατόν τις ώρες αιχμής των Σ/Κ.

26 Μαι 2016

Παρασκευή απόγευμα αποφασίσαμε να πάμε να δοκιμάσουμε το θρυλικό στην περιοχή, μεζεδοπωλείο Αγροτικό. Είχα ακούσει πολλά καλά λόγια για το συγκεκριμένο μέρος αλλά και είχα κάνει την μελέτη μου στο ask4food έτσι ώστε να μην την πατήσω. Ο χώρος είναι πολύ ωραίος με μια τρομερή αυλή και ένα μπαρ όπου περιμένει ο κόσμος που δεν έχει τραπέζι. Κατά τις 8.30 που πήγαμε ενώ είχε αρχίσει να γεμίζει, υπήρχαν τραπέζια και δεν αντιμετωπίσαμε κάποιο πρόβλημα. Μετά τις 9 με 9.30 όμως το μαγαζί ήταν ασφυκτικά γεμάτο και παρέες περίμεναν στο μπαρ για να αδειάσει καμία γωνία για να κάτσουν. Η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε ήταν ευγενική και διακριτική. Δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα. Πάμε και στο φαγητό τώρα. 3 άτομα (2 γυναίκες και εγώ) πήραμε τα εξής:

-) Κολοκυθοκεφτέδες οι οποίοι ήταν νόστιμοι και απλωμένοι σε ελαφρύ τζατζίκι. Δεν ήταν οι καλύτεροι που έχω φάει άλλα την δουλειά τους την έκαναν.
-) Κεφτεδάκια τα οποία ήταν πραγματικά αφρός και πεντανόστιμα
-) Ένα ΕΠΙΚΟ λουκάνικο που ήταν αν όχι το καλύτερο σίγουρα όμως από τα καλύτερα που έχω φάει τα τελευταία χρόνια.
-) Τηγανιά χοιρινού η οποία ήταν απίστευτη
-) Μαστέλο Χίου ψημένο. Όποιος δεν έχει δοκιμάσει το συγκεκριμένο τυρί απλά δεν ξέρει τι χάνει!
-) πατάτες τηγανητές φρέσκες, ψιλοκομμένες και πεντανόστιμες.

Ήπιαμε 1 200άρι τσίπουρο το οποίο ήταν μέτριο, 1 200άρι ρακόμελο το οποίο ήταν εξαιρετικό και μια μπύρα.

Πληρώσαμε 38 euro και φύγαμε χορτάτοι. Οι μερίδες δεν είναι μεγάλες λόγω του ότι τις φέρνει σαν μεζέ αλλά είναι πολύ φτηνές με αποτέλεσμα να μπορείς να πάρεις αρκετά πιάτα για να δοκιμάσεις. Τελικά έστω και μέσα στην κρίση υπάρχουν μαγαζιά που πάνε καλά. Φτηνές τιμές, εξαιρετικές πρώτες ύλες και σεβασμός στον πελάτη. Thumbs up.

10 Οκτ 2016

Βρεθήκαμε στο αγροτικον κυριακη βραδυ.. μέσα Σεπτέμβρη... παρεα 4 γυναικών... δυσκολευτήκαμε να βρούμε τραπέζι.. και οι 3χωροι (αίθουσα-πλαινος-και πλατεία) ηταν γεμάτα... παρόλα αυτα καθησαμε στην αυλή ευελπιστώντας οτι θα ακούμε και την μουσική που θα παιζει.. πράγμα αδύνατον λόγω φασαριας...

παραγγειλαμε κρασί μπύρα ποτήρι και απο φαγητο ταλαγανι μπιφτέκια με ξυνομηλο και τυρί (τα οποία ηταν μονο στην σως) και τοματοκεφτεδες με φάβα (υποψία φαβας).. τα μπιφτέκια και το τυρί ηταν καλα...
οι τοματοκεφτεδες με παρα πολυ λάδι... οι τιμές φυσιολογικές... απέναντι μας αντικρίσαμε αφίσες πολιτικές πράγμα που δεν μου άρεσε σε μαγαζι.... παρόλο τον χαμό που γινόταν θεωρώ οτι το σέρβις ηταν αρκετά εξυπηρετικό και φιλικό... το μαγαζι μαλλον εχει γίνει μόδα γιαυτο και συγκεντρώνει τοσο πολυ κοσμο... δεν θα ειναι στην πρώτη προτεραιότητα μου να ξαναπάω..

10 Ιουν 2016

Περίπου πριν δύο μήνες ψάχναμε με τον φίλο μου που να πάμε για φαγητό το μεσημεράκι. Οπότε του πρότεινα το αγροτικόν μιας και το είχα επισκευτεί και παλαιότερα. Πολύ καλός ο χώρος που διαθέτει εάν θέλεις να πας μεσημέρι βέβαια γιατί το βράδυ γίνεται χαμός.

Παραγγείλαμε:
πατάτες με φέτα ( οι οποίες δεν σερβίρονται σκέτες), μέτριες.
κοτόπουλο με γλυκόξυνη σαλτσα, καλό.
μαριναρισμένα μπριζολάκια, μετρια.
τυρόπιτα, εξαιρετικη!!! Αξίζει να την δοκιμάσετε!

Η εξυπηρέτηση δεν ήταν τόσο καλή. Το σέρβις θα μπορούσε να είναι καλύτερο εφόσον δεν είχε τόσο πολύ κόσμο. Ισως λιγο κακόκεφη η σερβιτόρα.

Μου άρεσε ιδιαίτερα ο χώρος όπως είναι διακοσμημένος, χωρίς υπερβολές και χωρίς να είναι αδιάφορο!

Ειναι ένα μαγαζάκι που αξίζει να επισκευτεί κανείς!!!

06 Ιαν 2016

Μεσημέρι Κυριακής, με ψιλόβροχο, παρκάρισε εύκολα και γρήγορα. φθάνοντας στο μαγαζί ευτυχώς βρίσκουμε τραπέζι αμέσως. Οικογενειακά σήμερα, δυο ενήλικες και δυο παιδια. Τα κορίτσια στην υποδοχή ευγενέστατες!

Μας προτείνουν το τραπέζι δίπλα στο πιάνο όπου βολευτήκαμε αμέσως. Ο κατάλογος κατατοπιστικότατος. Παραγγείλαμε αρκετά γρήγορα και χωρίς να σημειώσει τίποτε η κοπέλα τα επανέλαβε με εκπληκτική ακρίβεια. Πήραμε σαλάτα ταμπουλε, ντάκο, φάβα απλή, σαγανάκι με μέλι, μανιτάρια πορτομπέλο ζητά με σως μπαλσάμικο και απο κυρίως κεφτεδάκια, τηγανιά χοιρινή και κοτόπουλο με γλυκόξινη σάλτσα. Α ξέχασα και τις πατάτες με παλαιωμένη γραβιέρα! Όλα ήρθαν στην κατάλληλη θερμοκρασία και με μια σειρά αξιοθαύμαστη.

Ούτε πολύ γρήγορα, να βιάζεσαι να άδειασεις το πιάτο ούτε αργά για να σου λείπει κάτι! Μπράβο στην κουζίνα για τον εξαιρετικό συγχρονισμό της, σε ένα μαγαζί που είχε αρχίσει να ήταν γεμάτο. Αν και ίςως είναι άδικο να γενικεύεις γαι όλα τα πιάτα, ωστόσο και ξεχωριστά να γράψω γαι τις γεύσεις μάλλον θα επαναλαμβάνομαι! Η κάθε μία ήταν ιδιαίτερη, ισορροπημένη, γευστική και πλούσια!

Σε Άρωμα, γεύση, εμφάνιση και νοστιμιά παίρνουν άριστα! Ο μαζί με κρασί και αναψυκτικά, ο λογαριασμός δεν ξεπέρασε τα 50 €. Τι να πω άλλο? φαγητο πεντανόστιμο, τιμές τίμιες και ασυναγώνιστες πραγματικά! Θα ξαναπάμε σύντομα σίγουρα! Μπράβο παιδιά πολύ καλή δουλειά!

Καρπενησίου 52, Περιστέρι