Μεζεδοπωλείο με περιστασιακή ζωντανή μουσική τα Σαββατοκύριακα.

24 Μάρ 2018

Αγροτικόν, λοιπόν....
Τον τελευταίο καιρό λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων κινούμαι στην ευρύτερη περιοχή του Περιστερίου, οπότε αναζητώντας λύσεις για φαγητό εκεί γύρω θυμήθηκα το Αγροτικόν που το είχα στο μυαλό μου αρκετό καιρό.

Για τα δυτικά προάστια έχει αρκετά μεγάλη φήμη. Διάφοροι φίλοι που το έχουν επισκεφτεί μου μιλούσαν με καλά λόγια.

Η πρόσβαση είναι πολύ εύκολη, ακόμη και για όσους δε ξέρουν την περιοχή. Βρίσκεται ουσιαστικά σε έναν (ας πούμε) παράδρομο της Θηβών. Το παρκάρισμα στην περιοχή λογικά δε θα σας δυσκολέψει, τουλάχιστον αυτή την εικόνα είχα το βραδάκι καθημερινής που πήγα.

Ο χώρος θυμίζει «καφενειοταβέρνα», τα τραπέζια είναι αρκετά στριμωγμένα, για να χωρέσει περισσότερο κόσμο. Τρίτη βράδυ, γύρω στις 9 που πήγα εγώ, το ισόγειο, ήταν γεμάτο, οπότε με παρέπεμψαν στο υπόγειο, το οποίο κινείται στην ίδια λογική, κατέβηκα, λοιπόν και είδα δυο μόνο παρέες(γέμισε σε χρόνο ρεκόρ), αμφιταλαντεύτηκα λίγο, εάν έπρεπε να φύγω, ή όχι, αλλά τελικά επικράτησε η λογική η παρέα μετράει. Για κάποιο λόγο δε μου έβγαλε τη ζεστασιά που αναζητά κανεις σε ένα τέτοιο μαγάζι, που σε οδηγεί να το κάνεις στέκι. Το κάπνισμα επιτρέπεται, μεν, αλλά καπνός δεν με ενόχλησε.

Η εξυπηρέτηση, αν και απο ότι φαίνεται πρόκειται για Ικαριώτες δεν είχαμε κανένα θέμα με καθυστερήσεις κλπ. Δεν υπήρχε, επίσης, όμως, το κάτι παραπάνω που να σε τραβήξει. Το νεράκι, βέβαια, ήρθε σε κανάτα, δεν ανανεώθηκε όμως. Ο λογαριασμός καθυστέρησε λίγο, όλα αυτα τα βρίσκω, λογικά λόγω προσέλευσης κόσμου.

Ο κατάλογος προσανατολίζεται σε κάποια μεζεδάκια, για να τσιμπήσει κανείς πίνοντας.
Τα ποτά τους είναι, μάλλον, καθαρά, διότι αν και ήπιαμε αρκετά, δεν είχαμε κάνενα θέμα το επόμενο πρωί. Δοκιμάσαμε χύμα ούζο και ρακόμελο και τα δύο ικανοποιητικά και τίμια κοστολογημένα.

Στα του φαγητού πήραμε:

-φάβα με κρεμμυδάκι και κάπαρη, (2ευρώ) μικρή ποσότητα, μέτρια γευστικά

-κεφτεδάκια (3ευρώ), πολύ κακό πιάτο δε το φάγαμε, δε θα επεκταθώ. (θα προτιμούσα να κοστολογηθεί πιο υψηλά και να τρώγεται)

-Ντάκος, (4ευρώ) ένα παξιμάδι με επαρκή ποσότητα υλικών, αξιοπρεπής.

-Σκιουφιχτά με μανιτάρια Portobello και γραβιέρα, (7ευρώ), νόστιμο πιάτο, πολύ μικρή η ποσότητα.

-Μαστέλο Χίου με κονφί ντομάτας, (4ευρώ) ωραία η αντίθεση του τυριου με την ντομάτα.
-ψωμάκι, σε φέτες, το οποίο μάλλον δε χρεώθηκε.

Η γενική εικόνα που έχω για την κουζίνα τους, είναι μέτρια, σε καμία περίπτωση το φαγητό δεν είναι το δυνατό τους σημείο. Θα προτιμούσα μια διαφορετική κοστολόγηση, με καλύτερη ποιότητα-ποσότητα.

Όσον αφορά το οικονομικό κομμάτι μπορώ να πω ότι η κοστολόγηση είναι πολύ καλή στα ποτά, και το φαγητό είναι μεν φτηνό, αλλά αρκεί αυτο?
Προσωπικά δεν με κέρδισε, οπότε δύσκολα θα το επισκεφτώ ξανά, υπάρχουν πολλά αντίστοιχα μαγαζιά. Πολλές φορές αναρωτιέμαι γιατί μερικά μαγαζιά έχουν τόσο πολύ κόσμο, καθημερινή και πολλοί περίμεναν στην ουρά.... Μήπως, εγώ είμαι η περίεργη? Μια δοκιμή ίσως σας πείσει... εμένα όχι πάντως...

12 Μαι 2017

Την περασμένη Παρασκευή, παρέα με δυο φίλες μου επισκεφθήκαμε το μεσημέρι το ΑΓΡΟΤΙΚΟΝ στο Περιστέρι, και το βρήκαμε χάρη στη σωστή περιγραφή που είχε κάνει παλιότερα η χρήστης PONTIKI (από Καβάλας, δεξιά Θηβών και μετά το ΑΒ).

Είναι ένα πολύ συμπαθητικό μεζεδοπωλείο, εξαιρετικά δημοφιλές στους Περιστεριώτες και όχι μόνο, μιας και συνδυάζει εκλεκτούς μεζέδες σε καλές τιμές. Παρότι ήταν μεσημέρι είχε αρκετή κίνηση, από νεαρά επίσης άτομα, κυρίως φοιτητόκοσμο και ντόπιους, και εμείς καθίσαμε έξω στην ωραία τους αυλή, σε ένα σκιερό μέρος.

Το προσωπικό ήταν ευγενικό και μας ενημέρωσε για τα διάφορα πιάτα ημέρας, από τα οποία καταλήξαμε στα εξής μεζεδάκια.

Ένα σαγανάκι με δημητριακά και μέλι, εξαιρετικό!

Ένα σηκώτι τηγανιτό, νόστιμο και ζουμερό.

Μία μερίδα γίγαντες πλακί, όπως τους έφτιαχνε η γιαγιά μου...

Μία κοτομπουκιές με ζεστές πιτούλες!

Μία κεφτεδάκια, πολλύ αφράτα και γευστικά.

Ένα καγιανά με σύγκλινο, απλά συθμπαθητικό.

Ήπιαμε δυο παγωμένες μπύρες Κάϊζερ, που ταιριάζανε με τους μεζέδες μας και τα πρώιμα ζεστά απομεσήμερα του φετινού Μαγιού!!

Λογαριασμός στα 40 € που άξιζαν για τη γευστική μας εμπειρία!

Να πάτε σίγουρα γιατί αξίζει τον κόπο, αφού θα χορτάσετε με ωραίους μεζέδες, σε ένα μαγαζί τίμιο, που ξεχωρίζει στα Δυτικά Προάστια!

Να προτιμήσετε μία επίσκεψή σας νωρίς το βράδυ, αποφεύγοντας ει δυνατόν τις ώρες αιχμής των Σ/Κ.

10 Οκτ 2016

Βρεθήκαμε στο αγροτικον κυριακη βραδυ.. μέσα Σεπτέμβρη... παρεα 4 γυναικών... δυσκολευτήκαμε να βρούμε τραπέζι.. και οι 3χωροι (αίθουσα-πλαινος-και πλατεία) ηταν γεμάτα... παρόλα αυτα καθησαμε στην αυλή ευελπιστώντας οτι θα ακούμε και την μουσική που θα παιζει.. πράγμα αδύνατον λόγω φασαριας...

παραγγειλαμε κρασί μπύρα ποτήρι και απο φαγητο ταλαγανι μπιφτέκια με ξυνομηλο και τυρί (τα οποία ηταν μονο στην σως) και τοματοκεφτεδες με φάβα (υποψία φαβας).. τα μπιφτέκια και το τυρί ηταν καλα...
οι τοματοκεφτεδες με παρα πολυ λάδι... οι τιμές φυσιολογικές... απέναντι μας αντικρίσαμε αφίσες πολιτικές πράγμα που δεν μου άρεσε σε μαγαζι.... παρόλο τον χαμό που γινόταν θεωρώ οτι το σέρβις ηταν αρκετά εξυπηρετικό και φιλικό... το μαγαζι μαλλον εχει γίνει μόδα γιαυτο και συγκεντρώνει τοσο πολυ κοσμο... δεν θα ειναι στην πρώτη προτεραιότητα μου να ξαναπάω..

Καρπενησίου 52, Περιστέρι