Ψητοπωλειο.

13 Νοε 2016

Το bellissimo το εβλεπα συχνα περνωντας απεξω. Δεν εδινα ομως ποτε σημασια λογω σημειου και χωρου. Προσφατα ομως, μια φιλη μου το προτεινε με τις καλυτερες συστασεις για την γουρουνοπουλα του. Εστειλα πρωτα τον επισημο 'δοκιμαστη' της οικογενειας στα κρεατικα, τον αδερφο μου και αφου το ενεκρινε ειπαμε να παμε μεγαλυτερη παρεα παρασκευη βραδυ να το δοκιμασουμε.

Αρχικα λεγαμε να παμε 3-4 ατομα τελικα καταληξαμε 8... Για να ειμαι σιγουρη οτι θα βρουμε οτι θελαμε ειχα κανει τηλεφωνικη κρατηση απο το μεσημερι, οπου μια ευγενεσταστη κοπελα με διαβεβαιωσε οτι θα μας κρατησουν οτι ζητησαμε.
Φτανοντας εκει οι πρωτοι ενημερωνονται οτι εγινε καποιο λαθος και δεν μας κρατησαν κρεας, η δικη μου γνωμη ηταν να φυγουμε επιτοπου και να παμε αλλου, ενημερωθηκα ομως οτι ο ιδιοκτητης ηταν πολυ ευγενικος, οποτε αποφασισαμε να μεινουμε. Λαθη γινονται, ο χειρισμος ομως, τετοιων καταστασεων ειναι που κερδιζει τον πελατη κατα τη γνωμη μου! Οποτε τους δινω συγχαρητηρια γιατι μας φερθηκαν αψογα, μας κερασαν καποια ορεκτικα κ μια πιατελα με λιγο κρεας(οσο τους ειχε μεινει) και στο τελος γιαουρτι με γλυκο του κουταλιου. Επισης σε επομενη επισκεψη, ζητησαν ξανα συγγνωμη και χαρηκαν που μας ειδαν.

Ο χωρος για το ειδος του ειναι ενταξει, καθαρος με καποιες εικονες απο τον ελληνικο κινηματογραφο. Ενα θεμα με το καπνισμα που επιτρεπεται και με τη φασαρια που επικρατει, τηλεορασεις ανοικτες σε αθλητικα προγραμματα, μουσικη κλπ. Παντως επειδη με ειχαν 'τρομαξει' ολοι τον περιμενα πολυ χειροτερο.

Στα του φαγητου, εχει παρα πολλες επιλογες, σε εξαιρετικες τιμες(υπαρχει νομιζω καταλογος στο ιντερνετ). Οτι δοκιμασαμε ηταν συμπαθητικο. Γυρος χοιρινο και κοτοπουλο, κεμπαπ, μπιφτεκι, κοντοσουβλι και φιλετο κοτοπουλο. Αυτο ομως που πραγματικα αξιζει την επισκεψη σας ειναι το γουρουνοπουλο, σωστα ψημενο με τραγανη πετσουλα! Τζατζικι, τυροκαυτερη και χωριατικη ειναι απλα οκ για να συνοδευσετε το κρεας σας.

Γενικα το μαγαζι ειναι αρκετα οικονομικο, αναλυτικα τις τιμες δεν τις θυμαμαι παντως το γουρουνοπουλο εχει 12€ το κιλο(εξαιρετικη τιμη) και το ατομο για να φαει και να πιει καποιος καλα δεν θα ξεπερασει τα 8€ πιστευω, ιδιαιτερα σε μεγαλες παρεες.

Ειναι μια καλη επιλογη εαν ειστε κοντα και μονο και φυσικα κρινοντας το ειδος του. Εχει καποιες πιτσες κλπ που δεν εχω δοκιμασει. Σημαντικο οτι κλεινει αρκετα αργα!

Υ. γ. Φιλε Ιωγιαννη αλλη μια ευστοχη κριτικη με την οποια συμφωνω απολυτα!

22 Ιαν 2016

Το «Bellissimo» το ξέρω εδώ και πάρα πολλά χρόνια, καθώς ένα από τα καταστήματα της συγκεκριμένης αλυσίδας είχε την έδρα του στη Μπακνανά, στο Νέο Κόσμο, πολύ κοντά στο πατρικό μου και από το οποίο είχα παραγγείλει ουκ ολίγες φορές ντιλίβερι. Πίτσες, σουβλάκια, σκεπαστές, μπέργκερ, πατάτες. Σε γενικές γραμμές ό, τι τραβάει η όρεξή σου.

Κάπου στις αρχές της δεκαετίας του 2000 το κατάστημα επί της Μπακνανά έκλεισε και τη θέση του πήρε μία καφετέρια. Το αμέσως πιο κοντινό μου «Bellissimo» τότε ήταν αυτό του Ταύρου, που το έμαθα από ένα φίλο μου, και το οποίο επισκεπτόμασταν συχνά πυκνά, κυρίως με αντροπαρέα.

Πέμπτη 26/11/2015 λοιπόν και έχοντας ολοκληρώσει τα ψώνια μας στο ΙΚΕΑ, μου ήρθε η ιδέα να πάμε με τη γυναίκα μου να τσιμπήσουμε κάτι στο Bellisimo. Η ταμπέλα έγραφε «Μπελίσσιμο», γεγονός που καταδεικνύει ότι έχει γίνει αλλαγή διεύθυνσης από την τελευταία φορά που το είχα επισκεφθεί.

Ο χώρος εμφανώς διαφοροποιημένος, κυρίως στη διακόσμηση. Το μαγαζί πλέον έχει έναν τοίχο με πολλές ασπρόμαυρες σκηνές από τον κλασικό ελληνικό κινηματογράφο. Μπαίνοντας στο αριστερό σου χέρι υπάρχει μία βιτρίνα με την ψησταριά με τα κοτόπουλα, ενώ ευθεία μπροστά υπάρχει το πάσο και από πίσω του η κυρίως ψησταριά. Στο δεξί μέρος βρίσκεται η κυρίως αίθουσα η οποία περιέχει καμιά εικοσαριά τραπέζια και η οποία είναι κατάλληλα κλεισμένη για τους χειμερινούς μήνες, ενώ υπάρχει και τηλεόραση νομίζω με OTE TV. Αρνητικό βέβαια σημείο η μη απαγόρευση του καπνίσματος…

Μία κυρία μάλλον ρωσικής καταγωγής αρκεί για να παίρνει παραγγελίες, ενώ υπάρχει και ένας νεαρός βοηθός. Η παραγγελία μας έφτασε στο τραπέζι μας χωρίς ιδιαίτερη καθυστέρηση, κόπηκε νόμιμη απόδειξη, ενώ στο τέλος μας προσφέρθηκε γιαούρτι με τριμμένο καρύδι και μέλι. Πολύ τίμια κίνηση από πλευράς του καταστήματος.

Για αρχή παραγγείλαμε μία μερίδα πατάτες με μπέικον, τυρί. Η μερίδα ικανοποιητική και οι πατάτες φρεσκοκομμένες στο χέρι. Όμως το μπέικον ήταν μάλλον ζαμπόν όχι καλής ποιότητας, ενώ οι πατάτες δεν είχαν στραγγιστεί καλά, με αποτέλεσμα να έχουν πολλή «λαδίλα».

Εγώ παρήγγειλα μία μερίδα σκεπαστή, στην οποία έχεις την επιλογή να επιλέξεις το κρέας που επιθυμείς. Εγώ επέλεξα καλαμάκι κοτόπουλο και ήταν πολύ νόστιμη και χορταστική. Ίσως έπρεπε να πω να μην μου βάλουν μέσα μαρούλι, καθώς αυτό είχε «μαραθεί» αρκετά από την υγρασία των υλικών.

Η γυναίκα μου πήρε μία μερίδα κοτόπουλο σούβλας. Αν και μικρή σε μέγεθος, η μερίδα περιελάμβανε ¼ του κοτόπουλου, γαρνιρισμένο με τηγανητές πατάτες και ήταν πολύ εύγευστη.

Για όλα τα παραπάνω, μαζί με μία μπύρα πληρώσαμε το «αστρονομικό» ποσό των 11,90 €! Η μερίδα πατάτες κόστιζε 3 €, η σκεπαστή 4 €, η μερίδα κοτόπουλου 2,90 €, ενώ η μπύρα Amstel είχε 2 €.

Σίγουρα δεν αποτελεί κάποιον γαστρονομικό παράδεισο, ούτε αξίζει τον κόπο να ξεκινήσετε από την άλλη άκρη της πόλης για να πάτε. Αν όμως βρίσκεστε κοντά μην διστάσετε να το επισκεφθείτε. Πρόκειται για μία τίμια και άκρως οικονομική πρόταση.

20 Μάρ 2017

Μετά από κινηματογραφική προβολή στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης, ώρα έντεκα τη νύχτα, τέσσερα άτομα καταφθάνουν στο παραδιπλανό, αρκετά γεμάτο -Σάββατο βράδυ γαρ;- Bellissimo. Kαλησπέρισμα, μεγάλη κανάτα με δροσερό νεράκι, κατάλογοι για επιλογή.

Παραγγελία άμεση/εκτέλεση άμεση: μία μερίδα λουκάνικο (δυο χωριάτικα λουκάνικα, μία πίτα, ψιλοκομμένο μαρούλι, πατάτες τηγανητές, μουστάρδα και κέτσαπ, ένα τζατζίκι (μπόλικο και ελαφρύ), μία πατάτες (φρεσκοκομμένες, καλοψημένες και καυτές), δύο σουβλάκια κοτομπέικον (τεράστια, το ένα με πίτα αραβική), δύο σουβλάκια με γύρο κοτόπουλο (εξίσου μεγάλα). ΄Ολα νοστιμότατα.

Εξυπηρέτηση γρήγορη και διακριτική, κέρασμα γιαουρτάκι με μέλι και τριμμένο καρύδι, πολύ όμορφα σερβιρισμένο (η περιγραφή θα το αδικήσει), ο λογαριασμός στα 22 €, απόδειξη, χαμόγελο, καληνύχτισμα και όλα καλά και ωραία!

20 Αυγ 2015

Η εμπειρία μας είναι από delivery. Πραγματικά δεν προτείνω το μαγαζί. Ενώ οι γεύσεις είναι καλές κ οι τιμές προσιτές 3 από τις δέκα περίπου φορές που εχουμε παραγγείλει η παράδοση ηταν ελλιπής. Την πρώτη ελειπε ένα σουβλάκι.

Πήραμε τηλ κ μας το έφεραν. Τη δεύτερη ένα καλαμάκι., δεν μπήκαμε στον κόπο να πάρουμε να μας το στείλουν, την τρίτη μία εξτρα σάλτσα. Κ φυσικά δεν ειχαν ξεχασει να τα χρεώσουν. Οπότε μπορεί κ να μην γίνονται όλα κατά λάθος. Απλά δεν ξαναπαραγγέλνουμε.

ΑΜΠΑΚΟΣ
Κάθε Τετάρτη Burger Night