BELLISSIMO

Σουβλάκι & Σχάρα

Πειραιως 208, Ταυρος [Χάρτης]

Ψητοπωλειο.

Σουβλάκι & Σχάρα - Ταύρος, Αθήνα

Το bellissimo το εβλεπα συχνα περνωντας απεξω. Δεν εδινα ομως ποτε σημασια λογω σημειου και χωρου. Προσφατα ομως, μια φιλη μου το προτεινε με τις καλυτερες συστασεις για την γουρουνοπουλα του. Εστειλα πρωτα τον επισημο 'δοκιμαστη' της οικογενειας στα κρεατικα, τον αδερφο μου και αφου το ενεκρινε ειπαμε να παμε μεγαλυτερη παρεα παρασκευη βραδυ να το δοκιμασουμε.

Αρχικα λεγαμε να παμε 3-4 ατομα τελικα καταληξαμε 8... Για να ειμαι σιγουρη οτι θα βρουμε οτι θελαμε ειχα κανει τηλεφωνικη κρατηση απο το μεσημερι, οπου μια ευγενεσταστη κοπελα με διαβεβαιωσε οτι θα μας κρατησουν οτι ζητησαμε.
Φτανοντας εκει οι πρωτοι ενημερωνονται οτι εγινε καποιο λαθος και δεν μας κρατησαν κρεας, η δικη μου γνωμη ηταν να φυγουμε επιτοπου και να παμε αλλου, ενημερωθηκα ομως οτι ο ιδιοκτητης ηταν πολυ ευγενικος, οποτε αποφασισαμε να μεινουμε. Λαθη γινονται, ο χειρισμος ομως, τετοιων καταστασεων ειναι που κερδιζει τον πελατη κατα τη γνωμη μου! Οποτε τους δινω συγχαρητηρια γιατι μας φερθηκαν αψογα, μας κερασαν καποια ορεκτικα κ μια πιατελα με λιγο κρεας(οσο τους ειχε μεινει) και στο τελος γιαουρτι με γλυκο του κουταλιου. Επισης σε επομενη επισκεψη, ζητησαν ξανα συγγνωμη και χαρηκαν που μας ειδαν.

Ο χωρος για το ειδος του ειναι ενταξει, καθαρος με καποιες εικονες απο τον ελληνικο κινηματογραφο. Ενα θεμα με το καπνισμα που επιτρεπεται και με τη φασαρια που επικρατει, τηλεορασεις ανοικτες σε αθλητικα προγραμματα, μουσικη κλπ. Παντως επειδη με ειχαν 'τρομαξει' ολοι τον περιμενα πολυ χειροτερο.

Στα του φαγητου, εχει παρα πολλες επιλογες, σε εξαιρετικες τιμες(υπαρχει νομιζω καταλογος στο ιντερνετ). Οτι δοκιμασαμε ηταν συμπαθητικο. Γυρος χοιρινο και κοτοπουλο, κεμπαπ, μπιφτεκι, κοντοσουβλι και φιλετο κοτοπουλο. Αυτο ομως που πραγματικα αξιζει την επισκεψη σας ειναι το γουρουνοπουλο, σωστα ψημενο με τραγανη πετσουλα! Τζατζικι, τυροκαυτερη και χωριατικη ειναι απλα οκ για να συνοδευσετε το κρεας σας.

Γενικα το μαγαζι ειναι αρκετα οικονομικο, αναλυτικα τις τιμες δεν τις θυμαμαι παντως το γουρουνοπουλο εχει 12€ το κιλο(εξαιρετικη τιμη) και το ατομο για να φαει και να πιει καποιος καλα δεν θα ξεπερασει τα 8€ πιστευω, ιδιαιτερα σε μεγαλες παρεες.

Ειναι μια καλη επιλογη εαν ειστε κοντα και μονο και φυσικα κρινοντας το ειδος του. Εχει καποιες πιτσες κλπ που δεν εχω δοκιμασει. Σημαντικο οτι κλεινει αρκετα αργα!

Υ. γ. Φιλε Ιωγιαννη αλλη μια ευστοχη κριτικη με την οποια συμφωνω απολυτα!

Σουβλάκι & Σχάρα - Ταύρος, Αθήνα

Μεσημέρι καθημερινής, επίσκεψη τεσσάρων ατόμων στο Bellisimo.
Εντάξει, δεν υπάρχουν και πολλά να πω γι αυτό το εστιατόριο. Σίγουρα το όνομα δεν είναι ταιριαστό στο στυλ του. Το “Bellisimo” παραπέμπει σε Ιταλικό εστιατόριο, ενώ το συγκεκριμένο είναι κάτι απ’ όλα.

Θέλεις ψητά σχάρας και σούβλας? Έχουμε!
Θέλεις σουβλάκια και τυλιχτά? Έχουμε!
Θέλεις πίτσες και μακαρονάδες? Έχουμε!
Θέλεις burgers και club σάντουιτς?
Θέλεις μαγειρευτά και λαδερά? Θα μου τα κάνεις κρόσια με τις ερωτήσεις τώρα? Φυσικά και έχουμε!

Για να μη κουράζεστε κι εσείς κι εγώ, το Bellisimo έχει ότι τραβάει η όρεξή σας.
Ο κατάλογος είναι τόσο μεγάλος και πυκνός που πελαγώνεις!
Ο χώρος απλά διεκπεραιωτικός. Μεγάλος, άνετος αλλά εντελώς λαϊκός. Όσοι δουν τη διακόσμηση του θα καταλάβουν… Οι θαμώνες είναι από μεμονωμένα άτομα που είναι περαστικά της περιοχής ή δουλεύουν εκεί τριγύρω και κάνουν το διάλλειμα τους μέχρι μεγαλύτερες παρέες.

Η εξυπηρέτηση μαγκιώρικη, όπως θα άρμοζε σε έναν τέτοιο χώρο. Γρήγορη και ατακαδόρα. Δεν καταλαβαίνεις εάν εσύ δίνεις παραγγελία ή αυτός σε κατευθύνει στα μονοπάτια που θέλει να ακολουθήσεις. Από μια φάση και μετά, ζαλισμένοι από τις πολλές προτάσεις και εναλλακτικές, απαντήσαμε ένα «κάνε μας έκπληξη και φέρε μας ότι νομίζεις».

Εμείς πήγαμε για έναν και μόνο σκοπό. Για να φάμε κρέας! Οπότε εκτός από τις πατατούλες και το απαραίτητο τζατζικάκι, όταν μας πρότειναν και καμιά σαλάτα, απαντήσαμε όλοι μαζί ένα βροντερό «όχι» και μας έπιασαν τα γέλια.
Είχαμε ήδη ενημερωθεί ότι η γουρουνοπούλα τους κάνει γρήγορα φτερά κι επειδή ήμασταν καλά διαβασμένοι, είχαμε κάνει κράτηση από την προηγούμενη ημέρα. Ήμασταν 4 άτομα και σκεπτόμασταν να πάρουμε γύρω στο 1,5 κιλό. Μου φάνηκε υπερβολή και μετά από αντιπρότασή μου στην παρέα και την καθοδήγηση του σερβιτόρου καταλήξαμε σε 1 κιλό γουρουνοπούλα και μισό κιλό αρνάκι σούβλας.

Γρήγορα προσγειώθηκαν στο τραπέζι μας οι δύο πιατέλε και κατακλειστήκαμε από κτηνώδη ένστικτα! Έλαμψαν οι κυνόδοντές μας! Γιατί ότι και να λέμε, ο άνθρωπος είναι ένα ακόμα θηλαστικό. Μπορεί στο πέρασμα των χρόνων να εξευγενίστηκε και να κοντρολάρισε τα ένστικτά του, αλλά σε ένα τέτοιο θέαμα αυτά έκαναν πάλι την εμφάνισή τους ανεξέλεγκτα. Ποιος μπορεί να αντισταθεί στην θέα της σχεδόν καραμελωμένης πετσούλας από την γουρουνοπούλα?!
Οφείλω να ομολογήσω ότι ήταν από τις πιο νόστιμες που έχω δοκιμάσει. Ακόμα καλύτερη από αυτή που έχω πάρει σε χωριά έξω από την Καλαμάτα, που τις έχουν σε θερμοκοιτίδες πάνω στον δρόμο.

Από τις λίγες φορές που η πετσούλα ήταν άριστα ψημένη. Μου έχει τύχει στο παρελθόν να έχει τον αμάσητο και να καταντάει σκέτη ταλαιπωρία το να προσπαθείς να την φας. Αυτή ήταν άψογη! Αλλά και το κυρίως κρέας της ήταν ζουμερό και πολύ καλά ψημένο. Το όλο σύνολο, σωστότατο στο αλάτι του και τα πιπέρια του.

Η μερίδα του αρνιού ήταν όχι και από τόσο καλό μέρος του σώματος του αρνιού. Πολύ κόκκαλο και λίπος! Φυσικά εκεί είναι συνήθως και τα πιο νόστιμα σημεία του αρνιού. Επίσης πολύ καλά ετοιμασμένο.
Τρομάξαμε με τον εαυτό μας όταν είδαμε ότι είχαμε ξεκοκκαλίσει δύο πιατέλες από κρέας.

Πληρώσαμε 30 ευρώ για τα παραπάνω και κάτι αναψυκτικά που πήραμε. Στο τέλος μας κέρασαν και γιαουρτάκι και γλυκό συνοδευτικό.
Φύγαμε τρικλίζοντας, νοιώθοντας τις αρτηρίες μας να διαμαρτύρονται από αυτή την επίθεση λίπους αλλά ούτε κι αυτό δεν ήταν σε θέση να ξεκολλήσει το χαμόγελο ικανοποίησης που είχε σχηματιστεί στο πρόσωπό μας!

Εντάξει, το Bellisimo δεν είναι από τα εστιατόρια που θα φύγεις από την άλλη άκρη της Αθήνας για να το επισκεφτείς. Επίσης δεν είναι από αυτά που αν περάσεις από έξω θα πεις ότι σε τραβάει να το δοκιμάσεις. Όμως εάν βρεθείτε στην περιοχή δώστε του μια ευκαιρία. Το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο από αυτό που θα περιμένατε…

Σουβλάκι & Σχάρα - Ταύρος, Αθήνα

Το «Bellissimo» το ξέρω εδώ και πάρα πολλά χρόνια, καθώς ένα από τα καταστήματα της συγκεκριμένης αλυσίδας είχε την έδρα του στη Μπακνανά, στο Νέο Κόσμο, πολύ κοντά στο πατρικό μου και από το οποίο είχα παραγγείλει ουκ ολίγες φορές ντιλίβερι. Πίτσες, σουβλάκια, σκεπαστές, μπέργκερ, πατάτες. Σε γενικές γραμμές ό, τι τραβάει η όρεξή σου.

Κάπου στις αρχές της δεκαετίας του 2000 το κατάστημα επί της Μπακνανά έκλεισε και τη θέση του πήρε μία καφετέρια. Το αμέσως πιο κοντινό μου «Bellissimo» τότε ήταν αυτό του Ταύρου, που το έμαθα από ένα φίλο μου, και το οποίο επισκεπτόμασταν συχνά πυκνά, κυρίως με αντροπαρέα.

Πέμπτη 26/11/2015 λοιπόν και έχοντας ολοκληρώσει τα ψώνια μας στο ΙΚΕΑ, μου ήρθε η ιδέα να πάμε με τη γυναίκα μου να τσιμπήσουμε κάτι στο Bellisimo. Η ταμπέλα έγραφε «Μπελίσσιμο», γεγονός που καταδεικνύει ότι έχει γίνει αλλαγή διεύθυνσης από την τελευταία φορά που το είχα επισκεφθεί.

Ο χώρος εμφανώς διαφοροποιημένος, κυρίως στη διακόσμηση. Το μαγαζί πλέον έχει έναν τοίχο με πολλές ασπρόμαυρες σκηνές από τον κλασικό ελληνικό κινηματογράφο. Μπαίνοντας στο αριστερό σου χέρι υπάρχει μία βιτρίνα με την ψησταριά με τα κοτόπουλα, ενώ ευθεία μπροστά υπάρχει το πάσο και από πίσω του η κυρίως ψησταριά. Στο δεξί μέρος βρίσκεται η κυρίως αίθουσα η οποία περιέχει καμιά εικοσαριά τραπέζια και η οποία είναι κατάλληλα κλεισμένη για τους χειμερινούς μήνες, ενώ υπάρχει και τηλεόραση νομίζω με OTE TV. Αρνητικό βέβαια σημείο η μη απαγόρευση του καπνίσματος…

Μία κυρία μάλλον ρωσικής καταγωγής αρκεί για να παίρνει παραγγελίες, ενώ υπάρχει και ένας νεαρός βοηθός. Η παραγγελία μας έφτασε στο τραπέζι μας χωρίς ιδιαίτερη καθυστέρηση, κόπηκε νόμιμη απόδειξη, ενώ στο τέλος μας προσφέρθηκε γιαούρτι με τριμμένο καρύδι και μέλι. Πολύ τίμια κίνηση από πλευράς του καταστήματος.

Για αρχή παραγγείλαμε μία μερίδα πατάτες με μπέικον, τυρί. Η μερίδα ικανοποιητική και οι πατάτες φρεσκοκομμένες στο χέρι. Όμως το μπέικον ήταν μάλλον ζαμπόν όχι καλής ποιότητας, ενώ οι πατάτες δεν είχαν στραγγιστεί καλά, με αποτέλεσμα να έχουν πολλή «λαδίλα».

Εγώ παρήγγειλα μία μερίδα σκεπαστή, στην οποία έχεις την επιλογή να επιλέξεις το κρέας που επιθυμείς. Εγώ επέλεξα καλαμάκι κοτόπουλο και ήταν πολύ νόστιμη και χορταστική. Ίσως έπρεπε να πω να μην μου βάλουν μέσα μαρούλι, καθώς αυτό είχε «μαραθεί» αρκετά από την υγρασία των υλικών.

Η γυναίκα μου πήρε μία μερίδα κοτόπουλο σούβλας. Αν και μικρή σε μέγεθος, η μερίδα περιελάμβανε ¼ του κοτόπουλου, γαρνιρισμένο με τηγανητές πατάτες και ήταν πολύ εύγευστη.

Για όλα τα παραπάνω, μαζί με μία μπύρα πληρώσαμε το «αστρονομικό» ποσό των 11,90 €! Η μερίδα πατάτες κόστιζε 3 €, η σκεπαστή 4 €, η μερίδα κοτόπουλου 2,90 €, ενώ η μπύρα Amstel είχε 2 €.

Σίγουρα δεν αποτελεί κάποιον γαστρονομικό παράδεισο, ούτε αξίζει τον κόπο να ξεκινήσετε από την άλλη άκρη της πόλης για να πάτε. Αν όμως βρίσκεστε κοντά μην διστάσετε να το επισκεφθείτε. Πρόκειται για μία τίμια και άκρως οικονομική πρόταση.

Αυγ

Η εμπειρία μας είναι από delivery. Πραγματικά δεν προτείνω το μαγαζί. Ενώ οι γεύσεις είναι καλές κ οι τιμές προσιτές 3 από τις δέκα περίπου φορές που εχουμε παραγγείλει η παράδοση ηταν ελλιπής. Την πρώτη ελειπε ένα σουβλάκι.

Πήραμε τηλ κ μας το έφεραν. Τη δεύτερη ένα καλαμάκι., δεν μπήκαμε στον κόπο να πάρουμε να μας το στείλουν, την τρίτη μία εξτρα σάλτσα. Κ φυσικά δεν ειχαν ξεχασει να τα χρεώσουν. Οπότε μπορεί κ να μην γίνονται όλα κατά λάθος. Απλά δεν ξαναπαραγγέλνουμε.