Δεκατεσσερα χρόνια τώρα όλοι οι πελάτες μας, κουλουριώτες και μη, λένε:

"Πάμε στου Κάκια για φρέσκο ψάρι φρέσκο, όστρακα και μεζέδες θαλασσινούς... "

Aν είστε λοιπόν λάτρης του φρέσκου ελληνικού ψαριού και των παραδοσιακών θαλασσινών μεζέδων, έχουμε ετοιμάσει για εσάς ένα ζεστό και οικείο χώρο στη Σαλαμίνα, όπου σας καλούμε να απολαύσετε μια πανδαισία γεύσεων.
Εμείς βάζουμε τη γεύση, τη φροντίδα και το μεράκι μας. Εσείς βάλτε τήν όρεξη...

Ανοιχτό όλη την βδομάδα απο τις 7:30 το πρωί μέχρι τις 2:00 το βράδυ.

Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Μπροστά στη Θάλασσα
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

12 Ιαν 2019

Δεν έχω πάει σε χειρότερο μαγαζί από αυτό. Oλα μου τα χρόνια (35).
Λοιπόν η ιστορία μου ξεκινάει το Αύγουστο που είχα πάει για μπάνιο στην Σαλαμίνα με την γυναίκα και είπαμε από το να φάμε στην Αθήνα και αργά ας φάμε εκεί να βλέπουμε και θάλασσα, έψαξα λοιπόν να βρω το καλύτερο μαγαζί εκεί και μου έβγαλε αυτό.

Λοιπόν καθόμαστε σε ένα τραπέζι γεμάτο με αποφάγια, 25 λεπτά δεν ήρθε κανένας να το μαζέψει ενώ μας είδαν! Λέω δεν πειράζει ας τους το πω εγώ, έρχεται μια κοπέλα το μαζεύει και δεν το στρώνει ( τι φάση και αυτό; πρώτη φορά το είδα να σε αφήνουν σε άδειο τραπέζι) κάποια στιγμή πάω στην τουαλέτα και βλέπω ένα τύπο από το σέρβις, του λέω σε παρακαλώ στρώσε μας το τραπέζι (Του το δείχνω κι όλας για να μην υπάρχει καμία παρεξήγηση στο που έχουμε κάτσει ) για παραγγείλουμε είμαστε μισή ώρα εδώ και ούτε νερό εμφιαλωμένο δεν έχουμε στο τραπέζι, συγνώμη μου λέει τώρα αμέσως θα το τακτοποιήσω.

Λέω μέσα μου, ωραία μπορεί λόγο δουλειάς ρε παιδί μου (που δεν είχαν και τόσο κόσμο αλλά έψαχνα δικαιολογία μέσα μου) να έχουν κλατάρει λίγο, τώρα όλα θα πάνε καλά... γυρίζω λοιπόν και το βλέπω το τραπέζι όπως ήταν άδειο και χωρίς νερό.
Λέω πάλι στην κοπελιά (που είχε έρθει αρχικά) σε παρακαλώ φέρε μας ένα νεράκι και αν γίνεται να σου παραγγείλω κι όλας ζητάω και κατάλογο που δεν μας έφερε κανένας!!!! όχι μου λέει θα παραγγείλετε στα παιδιά που είδατε πριν εγώ απλά μαζεύω τραπέζια. '' Καλώς λέω αν και έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι. ''
Απέναντι βλέπω μια παρέα που ήταν μετά από εμάς να του πηγαίνουν φαγητό ( τους δει γιατί ήταν πίσω μας).... Ε, εκεί έσπασα ζητάω τον υπεύθυνο και του το λέω όλο το σκηνικό: H απάντηση ήταν, Kύριε κάνετε λάθος δεν θα είδατε καλά εσείς! Eμείς πάμε με σειρά εδώ! όλο υφάκι και τουπέ ένας με κάτι τατουάζ και γυαλιά λες και είχε πάει σε καφετέρια βόλτα και όχι να σερβίρει κόσμο... του λέω νερό φέρε μας (10 λεπτά έκανε και αυτό μέχρι να έρθει) Λοιπόν έρχεται ξανά με υφάκι μου λέει βρήκες τι θες... εκείνη την ώρα ή θα πιανόμασταν στα χέρια επειδή με πρόσβαλε στην κοπέλα μου με τον τρόπο που μου μίλαγε ή θα έκανα φασαρία και θα έφευγα Κύριος! έκανα το δεύτερο.

Λοιπόν στα 500μ παραπάνω (είναι ένα ίδιο μαγαζί) αλλά και νερό έφεραν αμέσως θυμίζω καλοκαίρι ντάλα μεσημέρι! και ευγένεια είχαν και κατάλογο και φθηνότερο ήταν στις τιμές και φυσικά είχαμε το φαγητό σε 25λ από την ώρα που το ζητήσαμε όχι 1 ώρα και να μην έχουμε παραγγείλει!!!!

Να πω ότι ήμουν τυχερός που δεν με έδειραν κι όλας! λίγο θα είναι.... οι άνθρωποι δεν έχουν τρόπους δεν σέβονται, προσβάλουν με τον τρόπο που σε βλέπουν και σου μιλάνε, ο μάγκας βέβαια πρέπει να ήταν κάτι εκεί γιατί δεν ίδρωσε το αυτί του και με τον σαματά... του είχα πει χρέωσε μου το νερό να φύγω δεν κάθομαι άλλο εδώ 1+ ώρα σας βλέπω να χαζογελάτε και να κοροϊδεύετε και μου λέει άσε στο κάνω δώρο να με θυμάσαι ( ξανά με ύφος σαράντα καρδιναλίων )

Βάλτε εσείς 5 αστέρια σε μαγαζί που δεν σε σέβεται σαν πελάτη και ως άνθρωπο... και επειδή κάτι ξέρω από τέτοιες δουλειές, άλλο πράγμα να γίνει λάθος κάτι, είναι ανθρώπινο και φυσικά δεν θα πάρω σε κανέναν το κεφάλι με χαμόγελο και καλό τρόπο δέχομαι και ότι μπορεί να με ξέχασες ή και να μην μου αρέσει το φαγητό! αλλά να μου χαλάσεις την διάθεση στην τελική δεν το δέχομαι, για χαλαρό μπάνιο πήγα και είχα γίνει έξαλλος και να με τραβάει η γυναίκα μου να μην γίνω μπίλιες.

27 Απρ 2017

Αν περνούσα έξω από ένα μαγαζί που το λένε «Κάκιας» και μου πρότεινε κάποιος φίλος να μπούμε να το δοκιμάσουμε, θα τον έλεγα τρελό. Μα τι όνομα είναι αυτό? Τελικά, μάλλον εγώ θα ήμουν ο τρελός, καθώς θα έχανα την ευκαιρία να δοκιμάσω κάτι εξαιρετικό σε ένα νησί που έχει πάψει να είναι εξαιρετικό εδώ και καιρό.

Επισκέφθηκα τον Κάκια το ΣΚ της 25ης Μαρτίου, καθώς βρέθηκα στην Κούλουρη (nickname για τη Σαλαμύκονο) για το διήμερο και έψαχνα κάτι διαφορετικό πέρα από τα τετριμμένα. Για καλή μου τύχη διάβασα δύο τέλειες κριτικές από την evi και τον VAGELI και έτσι δεν δυσκολεύτηκα να πάρω την απόφαση. Μάλιστα με εντυπωσίασε το γεγονός ότι η evi, ως έμπειρη χρήστης του site, δεν κώλωσε παρά την κακή της εμπειρία να βάλει 4/4 στις γεύσεις που δοκίμασε, οπότε λέω αν η γεύση υπερνικά τον στιγμιαίο εκνευρισμό, αυτό μόνο καλό μπορεί να είναι.

Ο Κάκιας βρίσκεται στο κέντρο της πόλης, στο σημείο που θα βρει κανείς τα περισσότερα φαγάδικα. Επί σειρά ετών αποτελεί μια από τις κορυφαίες προτάσεις για ψαροφαγία στο νησί, αν όχι την κορυφαία.

Κοιτώντας το μαγαζί απ’ έξω μάλλον κάποιοι θα νιώσουν δυσφορία από την εικόνα των νάιλον που περιστοιχίζουν τον εξωτερικό χώρο. Δεν λες εύκολα «σε τι μαγαζάρα μπαίνω». Αν, βέβαια, βρεις το θάρρος και μπεις θα συναντήσεις έναν συμπαθή χώρο, αρκετά λιτό μα προσεγμένο και καθαρό.

Μάλιστα, όταν καθίσεις στο τραπέζι θα αρχίσεις να παρατηρείς αρκετές διαφορές στις λεπτομέρειες σε σχέση με την πλειοψηφία των άλλων ταβερνών που έχεις πάει. Θα έρθει, για παράδειγμα, ο κατάλογος ο οποίος έχει μεταλλική βάση σε σχήμα ψαριού. Μετά θα έρθουν τα σερβίτσια. «Ααα, τι ωραία», θα πεις όταν δεις τη χάρτινη θήκη στην οποία έχουν βάλει τα ποιοτικά μαχαιροπήρουνα και τη χαρτοπετσέτα σου. «Όμορφο και λιτό τραπεζομάντιλο», θα πεις λίγο αργότερα. Που να φανταστείς ότι το ανάγλυφο τραπεζομάντηλο στο οποίο τρως είναι χάρτινο, απλώς από πιο χοντρό χαρτί από το συνηθισμένο. Μόνο όταν το σκίσεις στην άκρη όπως έκανες στα 12 σου (ή μήπως και ακόμα?), θα το πιστέψεις.

Για αυτές και άλλες τόσες λεπτομέρειες, που ελάχιστοι ιδιοκτήτες (ψαρο)ταβέρνας θα φροντίσουν, ο τριών αστέρων χώρος, παίρνει με ευκολία 4/4.

Στην εξυπηρέτηση, βέβαια, είχαμε δυο μικρές παραφωνίες. Τα καλαμαράκια δεν μας ήρθαν ποτέ με το μελάνι τους όπως ζητήθηκε (έχουμε ελεγχθεί για αχρωματοψία). Και γιατί δεν το είπαμε και εμείς όμως? Θα το λέγαμε, αλλά λίγο νωρίτερα είχαμε γκρινιάξει για άλλη μια παραφωνία και δεν θέλαμε να φανούμε υπερβολικοί. Οι κολοκυθοκεφτέδες που παραγγείλαμε μας ήρθαν με τη μορφή τηγανητών κολοκυθακίων. Το θίξαμε στην πρώτη κοπέλα που είδαμε μπροστά μας η οποία έτυχε να μην είναι η ίδια που πήρε την παραγγελία. Η τελευταία, προς τιμήν της, μόλις έμαθε το παράπονό μας, ήρθε η ίδια να μας ζητήσει συγνώμη και να αναλάβει πλήρως την ευθύνη για το λάθος της εντελώς αβίαστα. Εννοείται πως η συμπεριφορά της εκτιμήθηκε τα μάλα. Το πιάτο, τελικά, αντικαταστάθηκε παρά το ότι ήμασταν δεκτικοί να φάμε τα κολοκυθάκια.

Το μενού τους περιλαμβάνει λίγες σαλάτες, αρκετά ορεκτικά (κάποια κλασσικά ταβερνιάρικα και κάποια με έμφαση στο ψάρι και πιο πειραματική διάθεση) και μεγάλη ποικιλία από ψάρια και θαλασσινά, σχεδόν όλα φρέσκα κιόλας. Η παραγγελία μας (2 άτομα) είχε ως εξής:

- Στο τραπέζι μας περίμενε (είχαμε κάνει κράτηση μέσω e-table) «το καλύτερο νερό του κόσμου» στην προνομιακή τιμή του 1,5€. Για όσους δεν το γνωρίζουν η Ελλάδα έχει αρκετές πρωτιές σε διαγωνισμούς για το καλύτερο εμφιαλωμένο μεταλλικό νερό.

- Η πρώτη άφιξη ήταν το κουβέρ (0,8€ κατ’ άτομο). Ψημένο ψωμάκι σε καλή ποσότητα, συνοδεία δύο ντιπ σε βαζάκια. Ένα πατέ ελιάς και ένα με γιαούρτι και κόκκινη πιπεριά. Πολύ καλό κουβέρ.

- Σαλάτα της Αλέκας με διάφορα λαχανικά, καρύδι και βαλσάμικο με μέλι (6,5€). Καλά ανακατεμένη με το καρύδι τριμμένο και τοποθετημένο στην κορυφή του πιάτου. Οι επιλογές στις σαλάτες είναι ελάχιστες ως μηδενικές (ή έστω μοναδικές αφού υπάρχει η συγκεκριμένη) ωστόσο δεν πειράζει. Η σαλάτα της Αλέκας ήταν πεντανόστιμη και μάλλον θα συντροφεύει όλες τις επόμενες επισκέψεις μας (4/4).

- Πατάτες τηγανητές (2,5€). Κομμένες στο χέρι, χωρίς πολλά λάδια και σε καλή ποσότητα. Πολύ νόστιμες, διατηρώντας το ύφος μιας κλασσικής επιλογής (3/4).

- Κολοκυθοκεφτέδες (4,5€). Πέντε τεμάχια καλού μεγέθους με αρκετό άνηθο στη γέμιση, τραγανοί απ’ έξω, τρυφεροί από μέσα. Καλή επιλογή για τους φαν του άνηθου (3/4).

- Καλαμάρι (φρέσκο) ψητό γεμιστό με φέτα, ντομάτα και πιπεριές (9€). Μέτριο σε μέγεθος το καλαμάρι, πολύ καλό το ψήσιμο και αρκετά δυνατή η γεύση. Όσοι αγαπούν τη συγκεκριμένη επιλογή δύσκολα θα απογοητευτούν (3/4).

- Καλαμαράκια (φρέσκα) τηγανητά (8,3€). Ως προς τα καλαμάρια η συζήτηση. Υπάρχουν δύο τύποι ανθρώπων. Αυτοί που στον κατάλογο των εστιατορίων ψάχνουν την κατάληξη « -άκια τηγανητά» και εκείνοι που διαβάζουν το μενού καρτερικά και με προσοχή ελπίζοντας να δουν κάπου να λέει «καλαμάρι ψητό». Εγώ ανήκω στη δεύτερη κατηγορία. Το ψητό καλαμάρι εννιά στις δέκα φορές θα είναι πιο ευχάριστο από τα συνήθως κατεψυγμένα τηγανητά καλαμαράκια που όλοι πλέον σερβίρουν. Ε, στον Κάκια πέσαμε στο 10% των περιπτώσεων, καθώς η κοπέλα προσγείωσε το τραπέζι μας ένα πιάτο με δύο ολόκληρα τηγανητά καλαμάρια, αχνιστά, τηγανισμένα τόσο τέλεια, που το ψητό καλαμάρι έμελε να κρυώσει περιμένοντας μας να φάμε τα πεντανόστιμα τηγανισμένα αδερφάκια του. Μούρλια (4/4).

- Ήπιαμε λευκό χύμα κρασί στα 3€ το μισόλιτρο. Συμπαθές.

- Πριν φύγουμε, ήρθε κέρασμα γλυκό. Στο σχήμα έμοιαζε με πάστα, ενώ στη γεύση με κορμό. Ένα ιδιαίτερο γλυκό, στο οποίο θα πήγαινε νομίζω να σερβίρεται πιο κρύο από ότι ήρθε σε εμάς. Εξαιρετική επιλογή πάντως για το κλείσιμο ενός εξαιρετικού γεύματος.

Λυπητερή: αποφεύγοντας τις πολύ ακριβές επιλογές σε ψάρια και θαλασσινά, το κόστος για ένα πολύ χορταστικό γεύμα δύο ατόμων θα είναι 15-20€ για τον καθένα για το φαγητό (17€ στην περίπτωσή μας) και στα 17-25€ μαζί με τα ποτά (18,5€ στην περίπτωσή μας). Μέσω κράτησης με e-table εξασφαλίσαμε και έκπτωση 20% και τελικά πληρώσαμε 15€ για να φύγουμε σκασμένοι και πολύ ευτυχισμένοι.

Δεν μένουν πολλά να ειπωθούν για τον Κάκια. Το μεράκι πίσω από το στήσιμο του μαγαζιού και πίσω από την πόρτα της κουζίνας μιλάνε από μόνα τους. Μέχρι να αποφασίσει να με απογοητεύσει, μάλλον δεν θα ξαναψάξω για άλλη ψαροταβέρνα στο νησί.

Αξίζει να δοκιμάσετε:
• Σαλάτα της Αλέκας
• Καλαμάρια όλων των ειδών, ψητά, τηγανητά, γεμιστά ή ακόμα και ζωντανά αν έχουν