Δεκατεσσερα χρόνια τώρα όλοι οι πελάτες μας, κουλουριώτες και μη, λένε:

"Πάμε στου Κάκια για φρέσκο ψάρι φρέσκο, όστρακα και μεζέδες θαλασσινούς... "

Aν είστε λοιπόν λάτρης του φρέσκου ελληνικού ψαριού και των παραδοσιακών θαλασσινών μεζέδων, έχουμε ετοιμάσει για εσάς ένα ζεστό και οικείο χώρο στη Σαλαμίνα, όπου σας καλούμε να απολαύσετε μια πανδαισία γεύσεων.
Εμείς βάζουμε τη γεύση, τη φροντίδα και το μεράκι μας. Εσείς βάλτε τήν όρεξη...

Ανοιχτό όλη την βδομάδα απο τις 7:30 το πρωί μέχρι τις 2:00 το βράδυ.

Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Μπροστά στη Θάλασσα
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

27 Απρ 2017

Αν περνούσα έξω από ένα μαγαζί που το λένε «Κάκιας» και μου πρότεινε κάποιος φίλος να μπούμε να το δοκιμάσουμε, θα τον έλεγα τρελό. Μα τι όνομα είναι αυτό? Τελικά, μάλλον εγώ θα ήμουν ο τρελός, καθώς θα έχανα την ευκαιρία να δοκιμάσω κάτι εξαιρετικό σε ένα νησί που έχει πάψει να είναι εξαιρετικό εδώ και καιρό.

Επισκέφθηκα τον Κάκια το ΣΚ της 25ης Μαρτίου, καθώς βρέθηκα στην Κούλουρη (nickname για τη Σαλαμύκονο) για το διήμερο και έψαχνα κάτι διαφορετικό πέρα από τα τετριμμένα. Για καλή μου τύχη διάβασα δύο τέλειες κριτικές από την evi και τον VAGELI και έτσι δεν δυσκολεύτηκα να πάρω την απόφαση. Μάλιστα με εντυπωσίασε το γεγονός ότι η evi, ως έμπειρη χρήστης του site, δεν κώλωσε παρά την κακή της εμπειρία να βάλει 4/4 στις γεύσεις που δοκίμασε, οπότε λέω αν η γεύση υπερνικά τον στιγμιαίο εκνευρισμό, αυτό μόνο καλό μπορεί να είναι.

Ο Κάκιας βρίσκεται στο κέντρο της πόλης, στο σημείο που θα βρει κανείς τα περισσότερα φαγάδικα. Επί σειρά ετών αποτελεί μια από τις κορυφαίες προτάσεις για ψαροφαγία στο νησί, αν όχι την κορυφαία.

Κοιτώντας το μαγαζί απ’ έξω μάλλον κάποιοι θα νιώσουν δυσφορία από την εικόνα των νάιλον που περιστοιχίζουν τον εξωτερικό χώρο. Δεν λες εύκολα «σε τι μαγαζάρα μπαίνω». Αν, βέβαια, βρεις το θάρρος και μπεις θα συναντήσεις έναν συμπαθή χώρο, αρκετά λιτό μα προσεγμένο και καθαρό.

Μάλιστα, όταν καθίσεις στο τραπέζι θα αρχίσεις να παρατηρείς αρκετές διαφορές στις λεπτομέρειες σε σχέση με την πλειοψηφία των άλλων ταβερνών που έχεις πάει. Θα έρθει, για παράδειγμα, ο κατάλογος ο οποίος έχει μεταλλική βάση σε σχήμα ψαριού. Μετά θα έρθουν τα σερβίτσια. «Ααα, τι ωραία», θα πεις όταν δεις τη χάρτινη θήκη στην οποία έχουν βάλει τα ποιοτικά μαχαιροπήρουνα και τη χαρτοπετσέτα σου. «Όμορφο και λιτό τραπεζομάντιλο», θα πεις λίγο αργότερα. Που να φανταστείς ότι το ανάγλυφο τραπεζομάντηλο στο οποίο τρως είναι χάρτινο, απλώς από πιο χοντρό χαρτί από το συνηθισμένο. Μόνο όταν το σκίσεις στην άκρη όπως έκανες στα 12 σου (ή μήπως και ακόμα?), θα το πιστέψεις.

Για αυτές και άλλες τόσες λεπτομέρειες, που ελάχιστοι ιδιοκτήτες (ψαρο)ταβέρνας θα φροντίσουν, ο τριών αστέρων χώρος, παίρνει με ευκολία 4/4.

Στην εξυπηρέτηση, βέβαια, είχαμε δυο μικρές παραφωνίες. Τα καλαμαράκια δεν μας ήρθαν ποτέ με το μελάνι τους όπως ζητήθηκε (έχουμε ελεγχθεί για αχρωματοψία). Και γιατί δεν το είπαμε και εμείς όμως? Θα το λέγαμε, αλλά λίγο νωρίτερα είχαμε γκρινιάξει για άλλη μια παραφωνία και δεν θέλαμε να φανούμε υπερβολικοί. Οι κολοκυθοκεφτέδες που παραγγείλαμε μας ήρθαν με τη μορφή τηγανητών κολοκυθακίων. Το θίξαμε στην πρώτη κοπέλα που είδαμε μπροστά μας η οποία έτυχε να μην είναι η ίδια που πήρε την παραγγελία. Η τελευταία, προς τιμήν της, μόλις έμαθε το παράπονό μας, ήρθε η ίδια να μας ζητήσει συγνώμη και να αναλάβει πλήρως την ευθύνη για το λάθος της εντελώς αβίαστα. Εννοείται πως η συμπεριφορά της εκτιμήθηκε τα μάλα. Το πιάτο, τελικά, αντικαταστάθηκε παρά το ότι ήμασταν δεκτικοί να φάμε τα κολοκυθάκια.

Το μενού τους περιλαμβάνει λίγες σαλάτες, αρκετά ορεκτικά (κάποια κλασσικά ταβερνιάρικα και κάποια με έμφαση στο ψάρι και πιο πειραματική διάθεση) και μεγάλη ποικιλία από ψάρια και θαλασσινά, σχεδόν όλα φρέσκα κιόλας. Η παραγγελία μας (2 άτομα) είχε ως εξής:

- Στο τραπέζι μας περίμενε (είχαμε κάνει κράτηση μέσω e-table) «το καλύτερο νερό του κόσμου» στην προνομιακή τιμή του 1,5€. Για όσους δεν το γνωρίζουν η Ελλάδα έχει αρκετές πρωτιές σε διαγωνισμούς για το καλύτερο εμφιαλωμένο μεταλλικό νερό.

- Η πρώτη άφιξη ήταν το κουβέρ (0,8€ κατ’ άτομο). Ψημένο ψωμάκι σε καλή ποσότητα, συνοδεία δύο ντιπ σε βαζάκια. Ένα πατέ ελιάς και ένα με γιαούρτι και κόκκινη πιπεριά. Πολύ καλό κουβέρ.

- Σαλάτα της Αλέκας με διάφορα λαχανικά, καρύδι και βαλσάμικο με μέλι (6,5€). Καλά ανακατεμένη με το καρύδι τριμμένο και τοποθετημένο στην κορυφή του πιάτου. Οι επιλογές στις σαλάτες είναι ελάχιστες ως μηδενικές (ή έστω μοναδικές αφού υπάρχει η συγκεκριμένη) ωστόσο δεν πειράζει. Η σαλάτα της Αλέκας ήταν πεντανόστιμη και μάλλον θα συντροφεύει όλες τις επόμενες επισκέψεις μας (4/4).

- Πατάτες τηγανητές (2,5€). Κομμένες στο χέρι, χωρίς πολλά λάδια και σε καλή ποσότητα. Πολύ νόστιμες, διατηρώντας το ύφος μιας κλασσικής επιλογής (3/4).

- Κολοκυθοκεφτέδες (4,5€). Πέντε τεμάχια καλού μεγέθους με αρκετό άνηθο στη γέμιση, τραγανοί απ’ έξω, τρυφεροί από μέσα. Καλή επιλογή για τους φαν του άνηθου (3/4).

- Καλαμάρι (φρέσκο) ψητό γεμιστό με φέτα, ντομάτα και πιπεριές (9€). Μέτριο σε μέγεθος το καλαμάρι, πολύ καλό το ψήσιμο και αρκετά δυνατή η γεύση. Όσοι αγαπούν τη συγκεκριμένη επιλογή δύσκολα θα απογοητευτούν (3/4).

- Καλαμαράκια (φρέσκα) τηγανητά (8,3€). Ως προς τα καλαμάρια η συζήτηση. Υπάρχουν δύο τύποι ανθρώπων. Αυτοί που στον κατάλογο των εστιατορίων ψάχνουν την κατάληξη « -άκια τηγανητά» και εκείνοι που διαβάζουν το μενού καρτερικά και με προσοχή ελπίζοντας να δουν κάπου να λέει «καλαμάρι ψητό». Εγώ ανήκω στη δεύτερη κατηγορία. Το ψητό καλαμάρι εννιά στις δέκα φορές θα είναι πιο ευχάριστο από τα συνήθως κατεψυγμένα τηγανητά καλαμαράκια που όλοι πλέον σερβίρουν. Ε, στον Κάκια πέσαμε στο 10% των περιπτώσεων, καθώς η κοπέλα προσγείωσε το τραπέζι μας ένα πιάτο με δύο ολόκληρα τηγανητά καλαμάρια, αχνιστά, τηγανισμένα τόσο τέλεια, που το ψητό καλαμάρι έμελε να κρυώσει περιμένοντας μας να φάμε τα πεντανόστιμα τηγανισμένα αδερφάκια του. Μούρλια (4/4).

- Ήπιαμε λευκό χύμα κρασί στα 3€ το μισόλιτρο. Συμπαθές.

- Πριν φύγουμε, ήρθε κέρασμα γλυκό. Στο σχήμα έμοιαζε με πάστα, ενώ στη γεύση με κορμό. Ένα ιδιαίτερο γλυκό, στο οποίο θα πήγαινε νομίζω να σερβίρεται πιο κρύο από ότι ήρθε σε εμάς. Εξαιρετική επιλογή πάντως για το κλείσιμο ενός εξαιρετικού γεύματος.

Λυπητερή: αποφεύγοντας τις πολύ ακριβές επιλογές σε ψάρια και θαλασσινά, το κόστος για ένα πολύ χορταστικό γεύμα δύο ατόμων θα είναι 15-20€ για τον καθένα για το φαγητό (17€ στην περίπτωσή μας) και στα 17-25€ μαζί με τα ποτά (18,5€ στην περίπτωσή μας). Μέσω κράτησης με e-table εξασφαλίσαμε και έκπτωση 20% και τελικά πληρώσαμε 15€ για να φύγουμε σκασμένοι και πολύ ευτυχισμένοι.

Δεν μένουν πολλά να ειπωθούν για τον Κάκια. Το μεράκι πίσω από το στήσιμο του μαγαζιού και πίσω από την πόρτα της κουζίνας μιλάνε από μόνα τους. Μέχρι να αποφασίσει να με απογοητεύσει, μάλλον δεν θα ξαναψάξω για άλλη ψαροταβέρνα στο νησί.

Αξίζει να δοκιμάσετε:
• Σαλάτα της Αλέκας
• Καλαμάρια όλων των ειδών, ψητά, τηγανητά, γεμιστά ή ακόμα και ζωντανά αν έχουν

19 Οκτ 2016

Αν και καιρο εμπιστευομαι το site για την εξοδο μου για φαγητο εν τουτοις δεν εχω αφησει αρκετες κριτιτκες για τα μαγαζια που επισκεπτομαι πραγμα που το θεωρω αδικο αφου αρκετες φορες με εχετε βοηθησει να κανω την σωστη επιλογη και να περασω ενα ομορφο μεσημερι/βραδυ.

Οποτε ειπα να βαλω το κοινο καλο πανω απο την τεμπελια μου και να αρχισω να γραφω 2-3 προσωπικες κριτικες για τα μαγαζια που επισκεπτομαι.

Ετσι χθες Κυριακη με αρκετα καλη μερα και καλη διαθεση πηρα το κοριτσι και ειπαμε να επισκεπτουμε την σαλαμινα για βολτα και φαγητο. Μας αρεσει να πηγαινουμε γιατι δεν ειναι πιχτρα απο κοσμο, εχει ευκολο παρκαρισμα και θυμιζει εξοχη για ηρεμια και λιγη χαλαρωση.

Εχουμε παει στον Κακια 4-5 φορες (ισως και παραπανω) και γενικοτερα μας αρεσει το φαγητο και το περιβαλλον.

Πηγαμε λιγο αργα για φαγητο περιπου στις 17:00 με αποτελεσμα να εχουν μεινει λιγα τραπεζια ακομα στα τελειωματα τους και 1-2 παρεες χοντρα χοντρα που μολις ειχαν καθισει.

Αφου ειχε απλετο χωρο επιλεξαμε να κατσουμε απο την πλευρα της θαλασσας σε τραπεζακι με θεα τα καικακια, ιδανικα για ψαρακι και κουβεντουλα.

Αμεσως ηρθε ο σερβιτορος να μας στρωσει και αφηνοντας το εμφιαλομενο νερο του ζητησαμε ευγενικα να μας φερει νερο σε κανατα πραγμα που το εκανε αμεσως χωρις 2η κουβεντα και λεγοντας μας οτι σε λιγο θα ερθει η κοπελα να παρει την παραγγελια μας.

Μετα απο λιγο ερχεται η κοπελα που πολυ ευγενικα μας εξηγησε τι εχουν και επειδη δεν θυμιζομαστε για την ψαροφαγια μας καθως και την υπομονη μας στο καθαρισμα των ψαριων παραγγειλαμε τα εξεις:

Μαριδιτσα ψιλη αλλα επειδη μας ειπε η κοπελα οτι αυτη την περιοδο η μαριδα ειναι χοντρη, τελικα πηραμε αθερινα που ηταν ψιλη και καλοτιγανισμενη. Μετρια προς μικρη μεριδα. Τιμη 6,50

Ενα πιατο με μετριου μεγεθους γαριδες καθαρισμενες, πολυ νοστιμες και με σως που ταιριαζε απόλυτα με το πιατο. Μετρια μεριδα. Τιμη 10,50

Μια χωριατικη πλουσια σε υλικα με τα ολα της με ενα μεγαλο γενναιο κομματι φετα που καταευχαριστηθηκαμε. Μεγαλη μεριδα. Τιμη 6,20

Μια μεριδα τηγανιτες πατατες χωρις λαδιλα και πρεπει να ηταν κομμενες στο χερι. Αρκετα νοστιμες, μετρια μεριδα, τιμη 2,60

Μια μεριδα κολοκυθοκεφτεδες 6 τεραστιοι κολοκυθοκεφτεδες αλλα ηταν λιγο αγευστοι και οχι πολυ του γουστου μου. Δεν αρεσαν ουτε στην κοπελα, μεγαλη μεριδα, τιμη 4,80

Μια μπυρα τιμη 3,00 και ψωμακι σε σακουλιτσα ζεστο και ψημενο στα 1,60 συνολο 35,20 ευρω που θεωρω καλη τιμη με αυτα που πηραμε.

Σε γενικες γραμμες το φαγητο ηταν καλο και περασαμε ομορφα αλλα εχουμε και 2 φαουλ στην ολη υποθεση.

1ο φαουλ τα πιατα ηρθαν με τεραστια χρονοκαθυστερηση. Ενω η σαλατα, οι πατατες και η μπυρα ηρθαν αμεσα τα αλλα πιατα ηρθαν μετα απο 30-40 λεπτα με αποτελεσμα να εχουμε φαει ολα τα αλλα, να εχουμε χορτασει και τα κυρια πιατα να καταναλωνονται απλα επειδη τα ειχαμε πληρωσει. Να πω οτι συμβαινει πρωτη φορα αυτο και τις προηγουμενες φορες δεν ειχαμε τετοιο θεμα οποτε μαλλον θα το ριξω στην ωρα που πηγαμε και θεωρω οτι ειχε μεινει μονο 1 ατομο στην κουζινα.

2ο φαουλ ειναι το γλυκο που σερβιρουν μετα απο το φαγητο. Ενω στα διπλανα τραπεζια, ακομα και σε αυτους που ειχαν ερθει μαζι με μας, σερβιραν γλυκακι μετα απο το φαγητο (ζελε με γιαουρτι νομιζω) εν τουτοις σε μας δεν σερβιραν τιποτα. Αυτο εχει γινει και σε ολες τις προηγουμενες επισκεψεις μας και ειναι ενας απο τους λογους που πιθανον να μην ξαναπαω. Βεβαια δεν εχει να κανει με το γλυκο αλλα επειδη με τοσες φορες που εχει γινει θεωρω οτι βαζουν ταμπελες. Επισης θεωρω οτι ειναι τουλαχιστον απρεπεια και δεν σεβεσαι τους πελατες σου (μην το πω γυφτια) οταν στον πισω φερνεις ορεκτικο και μετα απο λιγο που πληρωνεις εσυ να μην σου φερνουν.