10 Οκτ 2016

Για το αστέρι άκουγα καλά λόγια, για πολλά χρόνια, από τους φίλους μου που μένουν στα βόρεια προάστια.
Την προηγούμενη Κυριακή αποφασίσαμε να πάμε να φάμε στο περιβόητο αστέρι. Από των Πειραιά στα γλυκά νερά.
Παρκάραμε στο πίσω μέρος της ταβέρνας στο υπαίθριο παρκινγκ τους. Όπως πλησιάζαμε δεν μπορούσα να καταλάβω που είναι η ταβέρνα, γιατί το κτήριο που έβλεπα από την πίσω μεριά έμοιαζε σαν παρατημένη βιοτεχνία. Τελικά η ταβέρνα μας ήταν, απλά ο χρόνος έχει σταματήσει στο 1980. Εντάξει το ρετρό δεν είναι κακό, απλά το κιτς δεν σε προϊδεάζει θετικά. Το πάτωμα από μωσαϊκό, οι παλαιότεροι ξέρουν τι λέω και γλιστρούσε.
Ο χώρος μέσα αδιάφορος, η διακόσμηση ετερόκλιτη και η μουσική ένα ποτ πουρί για να ευχαριστηθούν όλες οι ηλικίες και όλες οι φυλές της Αθήνας, μόνο τα παπάκια δεν ακούσαμε.
Για το service θα αναφερθώ στο τέλος.
Το φαγητό τους ήταν με δύο λέξεις πολύ καλό.
Χωριάτικη σαλάτα, είχε απ’όλα μέσα και ήταν καλής ποιότητας, ακόμα και το λάδι και η φέτα ήταν εξαιρετικής ποιότητας, πολύ σπάνιο για εστιατόριο. Η χοιρινή μπριζόλα με κόκαλο, καλά ψημένη, χορταστική, με εξαιρετική γεύση.
Τα τηγανιτά κολοκυθάκια νόστιμα και καλά τηγανισμένα χωρίς την αίσθηση του λαδιού να σε πνίγει.
Το τζατζίκι με μεράκι φτιαγμένο και φρέσκο χωρίς να έχει ανάψει το σκόρδο, σπάνιο και αυτό στης μέρες μας.
Το λουκάνικο, για την ακρίβεια, σουτζουκολουκάνικο με ιδιαίτερη γεύση και καθόλου λιγωτικό είχε την τιμητική του στο τραπέζι μας.
Τα μανιτάρια στη σχάρα νόστιμα αλλά όχι οι υπερβολές που είχα ακούσει πριν πάω.
Τα αρνίσια παιδάκια, ο κράχτης του μαγαζιού, πραγματικά είναι από τα πολύ καλά που έχω δοκιμάσει.
Για την εξυπηρέτηση μας, απλά άργησαν, τα πάντα, και πολύ μάλιστα, απαράδεκτοι. Μην πάτε ποτέ Κυριακή μεσημέρι.
Οι τιμές ήταν μέτριες προς τα πάνω
Αν το μοναδικό κριτήριο σας είναι η ποιότητα του φαγητού τότε το αστέρι είναι ο προορισμός σας.
Κλείνοντας, είχα να δώ Τούρκικες τουαλέτες από τότε που ήμουν στο Στρατό. Στο πνεύμα του Ρετρό όπως προανέφερα.

07 Οκτ 2015

Σχεδόν μετά από έναν χρόνο που επισκεφτήκαμε την συγκεκριμένη ταβέρνα και λές δεν πέρασε ούτε μια μέρα. Βράδυ Παρασκευής (25 Σεπτεμβρίου) παρέα επτά ατόμων (τέσσερις ενήλικες και τρία παιδιά) και τα τραπέζια της εξωτερικής αυλής και της σκεπασμένης εξωτερικής σάλας είχαν αρκετό κόσμο για την συγκεκριμένη περίοδο και εν όψει εκλογών, που όλοι είναι στον κόσμο τους.

Η εξυπηρέτηση άμεση και επαγγελματική από τον κύριο Ηλία και τα υπόλοιπα παιδιά. Από κρεατικά της ώρας υπήρχαν τα πάντα (εκτός από σούβλας) ακόμα και προβατίνα.

Αλλά εμείς σταθεροί στις απόψεις μας πήραμε παϊδάκια, μπιφτέκι, πανσετάκια, λουκάνικο, πατάτες τηγανιτές, σαλάτα, τζατζίκι, σαγανάκι και κολοκυθάκια τηγανιτά. Τα παϊδάκια αρκούν για να φύγεις με τις πιό ζουμερές και καλοψημένες αναμνήσεις για το συγκεκριμένο φαγητό, όλα τα άλλα (εκτός από τα πανσετάκια που δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο) ήταν πολύ καλά. Ψωμάκι ψημένο στην σχάρα και το τζατζικάκι αρκετά έντονο. Επίσης το κρασάκι (και λευκό και κόκκινο) ειναι και αυτό από τα αδιάφορα.

Ο χώρος δεν έχει αλλάξει (ούτε πρόκειται νομίζω) εδώ και τριάντα πέντε χρόνια (όσα θυμάμαι εγώ τουλάχιστον). Παραδοσιακή αφημένη στην φθορά του χρόνου.

Από την οικονομική πλευρά δεν νομίζω ότι με 82,00€ και με απόδειξη θα απογοητευτεί κάποιος.

Θα σας ξαναεπισκεφτούμε κάποια στιγμή.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη dimitris pal.

16ο χλμ Λεωφόρου Λαυρίου, Παιανία, 19002,

ΑΜΠΑΚΟΣ