29 Ιαν 2018

'Οσες φορές και να πάμε στο Αστέρι είναι σαν να πηγαίνουμε για πρώτη μας φορά. 'Ισως να είναι απο τα μοναδικά σημεία των Ανατολικών Προαστείων και όχι μόνο που δεν σε ενδιαφέρει η παλαιότητα του χώρου ή μάλλον πιό σωστά το σταμάτημα του χρόνου γύρω στο 1980.
Βέβαια μετά από περίπου 40 χρόνια που πάω στο Αστέρι (οικογενειακά γύρω στα 12 χρόνια) δεν μπορώ να είμαι και πολύ αντικειμενικός, αλλά πραγματικά ποτέ δεν βρίσκω κάτι αρνητικό να σχολιάσω. Ούτε η διακόσμηση δεν με ενοχλεί ούτε τα κλασσικά ντυσίματα των σερβιτόρων (μαύρο παντελόνι μαύρο πουκάμισο), ούτε η μπαρουτοκαπνισμένη κουζίνα, ούτε η χιλιοαναμένη ψησταριά, ούτε οι τούρκικες τουαλέτες, ούτε τίποτα που δεν έχει να κάνει με την γεύση και μόνο την γεύση.

Τα αρνίσια παϊδάκια του είναι σαν να είναι ψημένα σε άλλο επίπεδο γεύσης, είναι τόσο γευστικά που λές πως είναι μια μυστική συνταγή ζαχαροπλαστικής που μεταδίδεται από γενιά σε γενιά και με τέτοιον τρόπο που δεν μπορεί κανείς να υποκλέψει. Το μοσχαρίσιο μπιφτέκι είναι καθαρό και ξάστερο χωρίς πολλά καρυκεύματα. Οι τηγανιτές πατάτες τους είναι τόσο γευστικές (και βέβαια λαδερές για να πούμε την αλήθεια) που θες να πάρεις όλη την κουζίνα μαζί σου. Τα ορεκτικά πάντα κλασσικά τζατζικάκι (όπως της γιαγιάς μας) και όλα τα υπόλοιπα τυροκαυτερή, τηγανιτά κολοκυθάκια κλπ άψογα.

Η εξυπηρέτηση πάντα μετά από τόσο κόσμο που περνάει απο εκεί είναι τόσο δουλεμένα τα γκαρσόνια και τόσο γυγμασμένα που δεν έχεις να σχολιάσεις κάτι αρνητικό.
Θα ξανάρθουμε... γιατί έτσι μας αρέσει να είναι οι χώροι αυτοί, αυθεντικοί.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη dimitris pal.

20 Νοε 2017

Πεντάστερες γεύσεις!

Ναι, ο χώρος χρειάζεται ανανέωση. Ναι, το σημείο δεν είναι το ιδανικό (το καλοκαίρι ξεχνιέσαι λίγο με την πρασινάδα έξω). Αλλά:
Το φαγητό είναι διαχρονικά κορυφαίο!
Όλα τα κρεατικά είναι τέλεια ψημένα και πεντανόστιμα.

Το περίφημο ΜΑΟ (μοσχάρι άνευ οστού) είναι ίσως το καλύτερο κρέας που μπορεί να φάει κανείς στη ζωή του (χωρίς ίχνος υπερβολής).
Μπιφτέκι άψογο, χωρίς... μπαχαροκαλύμματα.
Παϊδάκια εξαιρετικά.
Κοτόπουλο πολύ καλό.
Από τα υπόλοιπα:
Τα περίφημα ψητά μανιτάρια με τη γεύση κρέατος ξεχωρίζουν.
Τυροπιτάρι πεντανόστιμο.
Χόρτα-Σαλάτες, πατάτες-κολοκυθάκια και λοιπά τηγανητά, όπως πρέπει να είναι.
Ψωμί περιποιημένο, ψημένο με λαδορίγανη.
Εξυπηρέτηση άψογη, φιλική και γρήγορη. Τιμές λογικές.

Η ποιότητα του φαγητού μπορεί να συγκριθεί μόνο με κρητικής ταβέρνας.
Σταθερή επιλογή!

10 Οκτ 2016

Για το αστέρι άκουγα καλά λόγια, για πολλά χρόνια, από τους φίλους μου που μένουν στα βόρεια προάστια.
Την προηγούμενη Κυριακή αποφασίσαμε να πάμε να φάμε στο περιβόητο αστέρι. Από των Πειραιά στα γλυκά νερά.
Παρκάραμε στο πίσω μέρος της ταβέρνας στο υπαίθριο παρκινγκ τους. Όπως πλησιάζαμε δεν μπορούσα να καταλάβω που είναι η ταβέρνα, γιατί το κτήριο που έβλεπα από την πίσω μεριά έμοιαζε σαν παρατημένη βιοτεχνία. Τελικά η ταβέρνα μας ήταν, απλά ο χρόνος έχει σταματήσει στο 1980. Εντάξει το ρετρό δεν είναι κακό, απλά το κιτς δεν σε προϊδεάζει θετικά. Το πάτωμα από μωσαϊκό, οι παλαιότεροι ξέρουν τι λέω και γλιστρούσε.
Ο χώρος μέσα αδιάφορος, η διακόσμηση ετερόκλιτη και η μουσική ένα ποτ πουρί για να ευχαριστηθούν όλες οι ηλικίες και όλες οι φυλές της Αθήνας, μόνο τα παπάκια δεν ακούσαμε.
Για το service θα αναφερθώ στο τέλος.
Το φαγητό τους ήταν με δύο λέξεις πολύ καλό.
Χωριάτικη σαλάτα, είχε απ’όλα μέσα και ήταν καλής ποιότητας, ακόμα και το λάδι και η φέτα ήταν εξαιρετικής ποιότητας, πολύ σπάνιο για εστιατόριο. Η χοιρινή μπριζόλα με κόκαλο, καλά ψημένη, χορταστική, με εξαιρετική γεύση.
Τα τηγανιτά κολοκυθάκια νόστιμα και καλά τηγανισμένα χωρίς την αίσθηση του λαδιού να σε πνίγει.
Το τζατζίκι με μεράκι φτιαγμένο και φρέσκο χωρίς να έχει ανάψει το σκόρδο, σπάνιο και αυτό στης μέρες μας.
Το λουκάνικο, για την ακρίβεια, σουτζουκολουκάνικο με ιδιαίτερη γεύση και καθόλου λιγωτικό είχε την τιμητική του στο τραπέζι μας.
Τα μανιτάρια στη σχάρα νόστιμα αλλά όχι οι υπερβολές που είχα ακούσει πριν πάω.
Τα αρνίσια παιδάκια, ο κράχτης του μαγαζιού, πραγματικά είναι από τα πολύ καλά που έχω δοκιμάσει.
Για την εξυπηρέτηση μας, απλά άργησαν, τα πάντα, και πολύ μάλιστα, απαράδεκτοι. Μην πάτε ποτέ Κυριακή μεσημέρι.
Οι τιμές ήταν μέτριες προς τα πάνω
Αν το μοναδικό κριτήριο σας είναι η ποιότητα του φαγητού τότε το αστέρι είναι ο προορισμός σας.
Κλείνοντας, είχα να δώ Τούρκικες τουαλέτες από τότε που ήμουν στο Στρατό. Στο πνεύμα του Ρετρό όπως προανέφερα.

16ο χλμ Λεωφόρου Λαυρίου, Παιανία, 19002,