Είναι καθαρά οικογενειακή μας υπόθεση η ευχαρίστηση των πελατών που έρχονται για να δοκιμάσουν τα φαγητά μας. Τα φαγητά μας γίνονται με πολύ μεράκι, η σπεσιαλιτέ μας είναι η παραδοσιακή γουρουνοπούλα που γίνεται στον φούρνο με ξύλα όλη νύχτα και οι πίτες της Ευγενίας. Θα χαρούμε να σας γνωρίσουμε από κοντά και να δοκιμάσετε τα υπέροχα φαγητά μας.
Βραβευμένο από το AthensBook. gr και τον Ελεύθερο Τύπο το έτος 2014 και 2015!
Σας ευχαριστούμε και.. σας περιμένουμε στο κατάστημα μας!

Τρίτη-Παρασκευη:18.00 μεχρι αργά το βράδυ Σάββατο και Κυριακή όλη μέρα ανοιχτά Δευτέρα Κλειστά

Παροχές για ΑμεΑ
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

09 Σεπ 2017

Και τώρα θα μου πείτε δηλώνεις χορτοφάγος (άντε, pescetarian για να είμαστε ακριβείς) και κάνεις κριτική για το Φετάνη; Κι όμως φίλοι μου, ναι!

Το αγαπώ αυτό το μαγαζί από την περίοδο ακόμα που ήταν στα εξοχικά Μελίσσια. Και μου αρέσει που οι άνθρωποι βρήκαν ένα χώρο στο Γέρακα "κατώτερο" από τον προηγούμενο και σιγά-σιγά, με πολύ μεράκι, τον έκαναν όμορφο, χαλαρωτικό και επίσης εξοχικό.

Το αγαπώ το μαγαζί επειδή η οικογένεια που το έχει αποτελείται από φιλικούς, φιλότιμους, απλούς ανθρώπους, με ενδιαφέρον για τον πελάτη και αγάπη για τη δουλειά τους. Επειδή όλα είναι απλά και ανεπιτήδευτα. Επειδή το φαγητό είναι νόστιμο, τα υλικά αγνά και οι μερίδες τεράστιες.

Σίγουρα τα μπιφτέκια, το κοντοσούβλι και η ψητή γουρουνοπούλα θεωρούνται (και από ό, τι θυμάμαι είναι) κορυφαία στο είδος τους. Αλλά κι εγώ πάντα χορτασμένη φεύγω από εκεί, οπότε όλοι είμαστε ικανοποιημένοι! Οι σαλάτες φρέσκες και τεράστιες, τα χόρτα εποχής δε λείπουν σχεδόν ποτέ, οι τηγανιτές πατάτες είναι χειροποίητες και κολασμένες. Να μη μιλήσω για τις εξαίρετες σπιτικές πίτες που επιμελείται η μαμά της οικογένειας! Ένα κομμάτι τους είναι αρκετό για να με χορτάσει (η γέμιση ποικίλει ανάλογα με τη μέρα). Αλλά και οι αλοιφές είναι πολύ καλές, τα διάφορα μεζεδάκια (ενίοτε γουρουνιάζω με σαγανάκι), το καψαλιστό ψωμί με τη λαδορίγανη!

Το προτείνω για όλους όσους αγαπούν τις καλές, απλές ταβέρνες. Νόστιμες γεύσεις, ποιότητα και αρκετές εναλλακτικές για τον καθένα, ανεξάρτητα από τις διατροφικές του επιλογές. Στα συν (εκτός από την καταπληκτική εξυπηρέτηση) μπαίνουν και οι πολύ καλές τιμές.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη underwater.

19 Φεβ 2017

Στον Φετάνη είχαμε πάει δυο χρόνια πριν, όταν ήταν ακόμη στα Μελίσσια.
Μετακόμισε, κατα τη γνώμη μου, σε καλύτερο και πιο άνετο μέρος.

Δίπλα απο το μαγαζί έχει τεράστιο χωρο στάθμευσης, αλλα και ακριβώς απέναντι απο αυτό, στην άλλη πλευρά του δρόμου.

Ο εσωτερικός χώρος, ζεστός και φιλικός, σε κερδίζει αμέσως.
Μεσημέρι Κυριακής, το μαγαζί μισογεμάτο και πήγαμε 4 άτομα.

Δεν θα γράψω κάτι παραπάνω απο αυτά που έχουν γράψει και άλλοι χρήστες.
Μας έφεραν το γνωστό... καρβέλι με λαδορίγανη για αρχή και μια κανάτα κρύο νερό.
Διαλέξαμε την πολίτικη σαλάτα, αλλα το μετανιώσαμε.
Είχε υπερβολικό ξύδι κ με δυσκολία τρωγόταν, ακόμη και απο ένα μέλος της παρέας που λατρεύει το ξύδι.
Κανονικά θα έπρεπε να την επιστρέψουμε..
Κι εδώ είναι το λάθος που κάνουν πολλοί μαγαζάτορες..
Προσθέτουν αλάτι, λάδι, πιπερι, ξύδι κλπ όσο αυτοί ΝΟΜΙΖΟΥΝ πως θα αρέσει στον πελάτη.
Θα έπρεπε να βάζουν λιγότερες ποσότητες αρχικά και αν θέλει ο πελάτης, μπορεί να συμπληρώσει, κατα βούληση, εκ των υστέρων.

Σαν ορεκτικά πήραμε τυρόπιτα, η οποία, ήταν εκπληκτική, αν και με ελαφρώς πιο παχύ φύλλο, κατα τη γνώμη μου.

Τα κεφτεδάκια με αληθινές πατάτες μου θύμισαν αυτά που τρώμε στο σπίτι μας.
Μεγάλη ποσότητα και σωστά τηγανισμένες πατάτες.

Η μελιτζανα φούρνου ήταν γευστικότατη, αλκα θα προτιμούσαμε να είναι κομμένη και ανακατεμένη με την τομάτα και όχι ναωτην κόβουμε με μαχαίρι.

Πήραμε και μια μερίδα παϊδάκια κοτόπουλου, μεγάλη μερίδα και αυτή, που κόστιζε 9€.

Στο τέλος μας κέρασαν καρυδόπιτα..
Πληρώσαμε 49,5€, μαζί με 3 μπύρες και ένα αναψυκτικό.
Με την πρώτη ευκαιρία θα ξαναπάμε..

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη lagas.

25 Ιαν 2017

Επισκεφθήκαμε το μαγαζί αντροπαρέα για οινοποσίες και κρεατοφαγία μέχρι σκασμού!
Τα καταφέραμε με κάποιες επισημάνσεις παρόλα αυτά.

α) Πατάτες άψητες και μέσα στο λάδι

β) Σαλάτα μαρούλι αδιάφορη, άνοστη και με κακής ποιότητας μαρούλι

γ) Γουρουνοπούλα καλή αλλά με σάλτσα (κάτι που προσωπικά δεν έχω συνηθίσει)

δ)Παϊδάκια αρνίσια ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ

ε) Τζατζίκι - τυροκαυτερή καλά αλλά τίποτα το ιδιαίτερο

ζ) Κρασί ροζέ καλό

Από τιμές περίπου στο 20αρικο, αρκετά καλά για τις ποσότητες που φάγαμε.

Υ. Γ

Στα θετικά το ευγενέστατο προσωπικό και το φρεσκοψημένο ψωμάκι που πηγαινοερχόταν