Είναι καθαρά οικογενειακή μας υπόθεση η ευχαρίστηση των πελατών που έρχονται για να δοκιμάσουν τα φαγητά μας. Τα φαγητά μας γίνονται με πολύ μεράκι, η σπεσιαλιτέ μας είναι η παραδοσιακή γουρουνοπούλα που γίνεται στον φούρνο με ξύλα όλη νύχτα και οι πίτες της Ευγενίας. Θα χαρούμε να σας γνωρίσουμε από κοντά και να δοκιμάσετε τα υπέροχα φαγητά μας.
Βραβευμένο από το AthensBook. gr και τον Ελεύθερο Τύπο το έτος 2014 και 2015!
Σας ευχαριστούμε και.. σας περιμένουμε στο κατάστημα μας!

Τρίτη-Παρασκευη:18.00 μεχρι αργά το βράδυ Σάββατο και Κυριακή όλη μέρα ανοιχτά Δευτέρα Κλειστά

Έχει ζωντανή μουσική
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

09 Σεπ 2017

Και τώρα θα μου πείτε δηλώνεις χορτοφάγος (άντε, pescetarian για να είμαστε ακριβείς) και κάνεις κριτική για το Φετάνη; Κι όμως φίλοι μου, ναι!

Το αγαπώ αυτό το μαγαζί από την περίοδο ακόμα που ήταν στα εξοχικά Μελίσσια. Και μου αρέσει που οι άνθρωποι βρήκαν ένα χώρο στο Γέρακα "κατώτερο" από τον προηγούμενο και σιγά-σιγά, με πολύ μεράκι, τον έκαναν όμορφο, χαλαρωτικό και επίσης εξοχικό.

Το αγαπώ το μαγαζί επειδή η οικογένεια που το έχει αποτελείται από φιλικούς, φιλότιμους, απλούς ανθρώπους, με ενδιαφέρον για τον πελάτη και αγάπη για τη δουλειά τους. Επειδή όλα είναι απλά και ανεπιτήδευτα. Επειδή το φαγητό είναι νόστιμο, τα υλικά αγνά και οι μερίδες τεράστιες.

Σίγουρα τα μπιφτέκια, το κοντοσούβλι και η ψητή γουρουνοπούλα θεωρούνται (και από ό, τι θυμάμαι είναι) κορυφαία στο είδος τους. Αλλά κι εγώ πάντα χορτασμένη φεύγω από εκεί, οπότε όλοι είμαστε ικανοποιημένοι! Οι σαλάτες φρέσκες και τεράστιες, τα χόρτα εποχής δε λείπουν σχεδόν ποτέ, οι τηγανιτές πατάτες είναι χειροποίητες και κολασμένες. Να μη μιλήσω για τις εξαίρετες σπιτικές πίτες που επιμελείται η μαμά της οικογένειας! Ένα κομμάτι τους είναι αρκετό για να με χορτάσει (η γέμιση ποικίλει ανάλογα με τη μέρα). Αλλά και οι αλοιφές είναι πολύ καλές, τα διάφορα μεζεδάκια (ενίοτε γουρουνιάζω με σαγανάκι), το καψαλιστό ψωμί με τη λαδορίγανη!

Το προτείνω για όλους όσους αγαπούν τις καλές, απλές ταβέρνες. Νόστιμες γεύσεις, ποιότητα και αρκετές εναλλακτικές για τον καθένα, ανεξάρτητα από τις διατροφικές του επιλογές. Στα συν (εκτός από την καταπληκτική εξυπηρέτηση) μπαίνουν και οι πολύ καλές τιμές.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη underwater.

19 Φεβ 2017

Στον Φετάνη είχαμε πάει δυο χρόνια πριν, όταν ήταν ακόμη στα Μελίσσια.
Μετακόμισε, κατα τη γνώμη μου, σε καλύτερο και πιο άνετο μέρος.

Δίπλα απο το μαγαζί έχει τεράστιο χωρο στάθμευσης, αλλα και ακριβώς απέναντι απο αυτό, στην άλλη πλευρά του δρόμου.

Ο εσωτερικός χώρος, ζεστός και φιλικός, σε κερδίζει αμέσως.
Μεσημέρι Κυριακής, το μαγαζί μισογεμάτο και πήγαμε 4 άτομα.

Δεν θα γράψω κάτι παραπάνω απο αυτά που έχουν γράψει και άλλοι χρήστες.
Μας έφεραν το γνωστό... καρβέλι με λαδορίγανη για αρχή και μια κανάτα κρύο νερό.
Διαλέξαμε την πολίτικη σαλάτα, αλλα το μετανιώσαμε.
Είχε υπερβολικό ξύδι κ με δυσκολία τρωγόταν, ακόμη και απο ένα μέλος της παρέας που λατρεύει το ξύδι.
Κανονικά θα έπρεπε να την επιστρέψουμε..
Κι εδώ είναι το λάθος που κάνουν πολλοί μαγαζάτορες..
Προσθέτουν αλάτι, λάδι, πιπερι, ξύδι κλπ όσο αυτοί ΝΟΜΙΖΟΥΝ πως θα αρέσει στον πελάτη.
Θα έπρεπε να βάζουν λιγότερες ποσότητες αρχικά και αν θέλει ο πελάτης, μπορεί να συμπληρώσει, κατα βούληση, εκ των υστέρων.

Σαν ορεκτικά πήραμε τυρόπιτα, η οποία, ήταν εκπληκτική, αν και με ελαφρώς πιο παχύ φύλλο, κατα τη γνώμη μου.

Τα κεφτεδάκια με αληθινές πατάτες μου θύμισαν αυτά που τρώμε στο σπίτι μας.
Μεγάλη ποσότητα και σωστά τηγανισμένες πατάτες.

Η μελιτζανα φούρνου ήταν γευστικότατη, αλκα θα προτιμούσαμε να είναι κομμένη και ανακατεμένη με την τομάτα και όχι ναωτην κόβουμε με μαχαίρι.

Πήραμε και μια μερίδα παϊδάκια κοτόπουλου, μεγάλη μερίδα και αυτή, που κόστιζε 9€.

Στο τέλος μας κέρασαν καρυδόπιτα..
Πληρώσαμε 49,5€, μαζί με 3 μπύρες και ένα αναψυκτικό.
Με την πρώτη ευκαιρία θα ξαναπάμε..

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη lagas.

31 Ιαν 2016

Καλές οι κριτικές, καλή η ανταλλαγή απόψεων, ωραίο να βλέπεις τον αριθμό αυτών που σ’ εμπιστεύονται να μεγαλώνει, όμως τι κάνεις, όταν σε μια επίσκεψη σ’ ένα μέρος όπου είχες φάει εξαιρετικά και είχες γράψει μια άκρως επαινετική κριτική τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά από ότι θυμόσουν και περίμενες; Κατά την άποψή μου η λύση είναι μία και διέπεται από το αξίωμα «Φίλος μεν Φετάνης, φιλτάτη δε η παρέα του ask4food». Έτσι σήμερα θα σας διηγηθώ την εμπειρία από την επίσκεψη στο ΣΤΕΚΙ ΤΟΥ ΦΕΤΑΝΗ το περασμένο Σάββατο, ύστερα από (απαραίτητη όπως απεδείχθη) κράτηση που έκαναν οι κουμπάροι μας οι Μελισσιώτες. Εμπειρία άκρως απογοητευτική που θέλω να ελπίζω ότι οφείλεται απλά στην κακή μέρα, η σύμπτωση όμως πολλών αρνητικών σημείων με κάνει επιφυλακτικό.
Ας αρχίσω με κάτι κατά βάση ευχάριστο: Το ΣΤΕΚΙ ΤΟΥ ΦΕΤΑΝΗ μετακόμισε εδώ και ένα μήνα από τα Μελίσσια στο Γέρακα, στην οδό Κλεισθένους 344, δεν χρειάζεται λοιπόν πια GPS για να τη βρείτε. Η Κλεισθένους ξεκινά από το Σταυρό και καταλήγει στην πλατεία της Πεντέλης, η ταβέρνα βρίσκεται ανεβαίνοντας δεξιά, με πολύ χώρο για άνετο παρκάρισμα γύρω γύρω.

Ο νέος χώρος πρέπει να στέγαζε παλαιότερα κάποια άλλη ταβέρνα, είναι ένα μάλλον μικρό κτίσμα με τσιμεντένια αυλή μπροστά του. Όταν ο καιρός το επιτρέπει, τα πράγματα θα είναι πιο άνετα, προς το παρόν όμως μιλάμε για στριμωξίδι στο τετράγωνο.

Για να καταλάβετε, τα πιο άνετα τραπέζια ήταν δύο σε ένα είδος προθάλαμου, γιατί τρίτο δε χωρούσε. Ο μέσα χώρος, με δέκα περίπου τραπέζια και την κουζίνα-ψησταριά στο βάθος, έφθασε κατά τις 11 η ώρα να φιλοξενεί μπορεί και πενήντα άτομα, γινόταν κυριολεκτικά το αδιαχώρητο, σε σημείο να αφήσουν το τζάκι που σιγόκαιγε σε μια γωνιά να σβήσει (! ), γιατί διαφορετικά θα γινόταν φλαμπέ η παρέα που ήρθε τελευταία και κάθισε, ή μάλλον τοποθετήθηκε, ακριβώς μπροστά του. Η συμπαθής μικρή γκαρσόνα, που σίγουρα θυμούνται όσοι έχουν επισκεφθεί το ΦΕΤΑΝΗ, έκανε αλλεπάλληλες πιρουέτες προσπαθώντας να φθάσει από το πάσο της κουζίνας στα ακριανά τραπέζια. Πού και πού, στα κοντινά τραπέζια, βοηθούσε και η μαμά. Αν νιώθετε ήδη σαρδελοποιημένοι, προσθέστε στο τοπίο και την κάπνα από τα τσιγάρα (σε κάθε τραπέζι ήταν ήδη τοποθετημένο τασάκι! ) και φαντασθείτε σε πόσο ειδυλλιακό περιβάλλον φάγαμε. Το προηγούμενο μαγαζί μπορεί να ήταν παλιό και πρόχειρο, όμως έτρωγες τουλάχιστο σαν άνθρωπος. Για να μην παραλείψω τίποτε θετικό, διαμετρικά απέναντι από το τζάκι καθόταν μια μικρή μουσική κομπανία (κιθάρα, μπουζούκι και μπαγλαμαδάκι) που κάθε τόσο έπιανε ένα τραγουδάκι από τα ωραία ελληνικά και έσπαγε τον πάγο. Γιατί το κτίσμα είναι προκάτ (φίλε PIPERMAN, σαν μηχανικός οφείλεις αυτοψία! ) και ο ώμος μου που ακουμπούσε στη τζαμαρία έγινε κατεψυγμένος.

Το φαγητό, που γι’ αυτό κάνεις κυρίως την επιλογή να πας στο ΦΕΤΑΝΗ, μια απογοήτευση. Το κοντοσούβλι όχι μόνο με κάκιστης ποιότητας κρέας, αλλά και ξαναζεσταμένο. Η αεράτη τυροκαυτερή που με είχε ενθουσιάσει ήταν πια μια συμπαγής μάζα, ίσως ετοιματζήδικη. Οι (βιαστικά) τηγανισμένες πατάτες θρονιασμένες σε μισό δάκτυλο λάδι. Ευτυχώς που η πολίτικη σαλάτα κατάφερε να δράσει κατασταλτικά, γιατί και η περίφημη γουρουνοπούλα δεν είχε τη φινέτσα του παρελθόντος, έβγαζε πολύ λίπος. Κοντολογίς μόνο τα γιγαντιαία μπιφτέκια ανταποκρίνονταν στις αναμνήσεις που είχα. Οι μερίδες εξακολουθούν να είναι πολύ μεγάλες, όμως τι να κάνει η ποσότητα όταν η ποιότητα είναι τόσο χαμηλή;

Θυμάμαι ότι στην προηγούμενη κριτική μου είχα επισημάνει ότι το κέρασμα στο τέλος, κάτι σιροπιαστά της συμφοράς, έπρεπε να αντικατασταθεί επειγόντως, είχα μάλιστα προτείνει κάποιο γλυκό του κουταλιού. Η αντικατάσταση έγινε, με ένα κανταϊφι που θυμίζει τουβλάκια lego. Απαράδεκτο, ήταν μια από τις σπάνιες φορές που μετά το φαγητό ανηφορίσαμε προς την Πεντέλη σε αναζήτηση ενός ανθρώπινου επιδόρπιου.

Το νερό ευθύς εξαρχής σε κανάτα (σωστό! ), το κόκκινο χύμα αξιοπρεπές. Ο λογαριασμός για τέσσερα άτομα σκάρτα 75 ευρώ, για τη δεδομένη ποιότητα μού φάνηκαν σχεδόν πολλά. Απόδειξη κανονικά και με το νόμο, μηχανάκι για πιστωτικές κάρτες το κατάστημα δεν διαθέτει ακόμα, αν κατάλαβα καλά.
Είμαι πραγματικά περίεργος να δω επόμενες κριτικές από αξιόπιστους φίλους καλοφαγάδες, ώστε να καταλάβω αν ο ΦΕΤΑΝΗΣ απλώς ξεστράτισε ένα βράδυ από το δρόμο της αρετής ή θεωρεί ότι έγινε πια τόσο γνωστός που μπορεί άνετα να ρίξει την ποιότητα των προσφερόμενων. Οψόμεθα! Προς το παρόν κρούω τον κώδωνα του κινδύνου, προς όλες τις κατευθύνσεις.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη fratello.

06 Αυγ 2016

Μεγαλη απογοητευση η επισκεψη της Παρασκευης 29.7.

Θα μεινω μονο στα του φαγητου που ειναι και η ουσια...

Πατατες μαυρισμενες και μεσα στη λαδιλα...

Κολοκυθακια τηγανητα χοντροκομμενα και μερικως ωμα...

Γουρουνοπουλα που δεν φαγαμε γιατι μ υ ρ ι ζ ε ασχημα... τεραστια βεβαια μεριδα αλλα δεν τρωγοταν.

Μεγαλη απογοητευση και δεν νομιζω πως θα δωσω αλλη ευκαιρια...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη rf5b.

31 Ιούλ 2016

Η παρέα έψαχνε χώρο για κρεατοφαγική σύναξη, οπότε οι προτάσεις άρχισαν να πέφτουν βροχή. Στο στέκι του Φετάνη είχαμε πάει παλαιότερα στα Μελίσσια με καλές εντυπώσεις, οπότε υποθέσαμε ότι και στην Πεντέλη θα έχει την ίδια καλή συνέχεια.

Το να φτάσεις με το ΙΧ πλέον είναι πολύ πιο εύκολο σε σχέση με τα Μελίσσια και το δαιδαλώδες οδικό δίκτυο που ακολουθούσε τη μορφή των ρεματιών στους πρόποδες του Πεντελικού. Τώρα πηγαίνεις ευθεία από Κλεισθένους και έφτασες, απλά συνιστώ να παρκάρετε όχι στο πάρκινγκ του εστιατορίου δεξιά όπως έρχεστε από Μεσογείων αλλά στο άνοιγμα αριστερά καθώς όντας στο εσωτερικό καμπύλης που κόβει την ορατότητα. η έξοδος από εκεί νύχτα, έχοντας πιεί έστω και στα πλαίσια της κοινωνικής ορθότητας μπορεί να είναι σπαζοκεφαλιά, καθώς οι κάγκουρες δυστυχώς πολλαπλασιάζονται ταχύτερα από ότι σκοτώνται στους δρόμους.

Φτάνοντας στο μαγαζί ε - ρ - η - μ - ι - ά. Απολύτως μόνοι, αλλά μόνο που δεν μας κακοέπεσε καθώς σε τέτοια μαγαζιά δεν πας για το πουλ μουρ, αλλά για μάχη στο στομάχι και τα όποια υπόλοιπα τραπέζια μπορούν να απειλήσουν την κρύα θερμοκρασία της δικιάς σου μπύρας εφόσον παραγγέλνουν με αντίστοιχο τέμπο και εξαναγκάζοντας τοιουτοτρόπως τους σερβιτόρους να δοκιμάζουν τις αντοχές των ψυγείων γεμάτα με λαχταριστές μπύρες.
Ο χώρος συμπαθητικός, ήσυχος χωρίς να ξεχωρίζει ιδιαίτερα. Μιλάω για καλοκαιρινή επίσκεψη οπότε δεν ξέρω πως μπορεί να είναι το χειμώνα.
Όπως και την προηγούμενη φορά το σέρβις ήταν αστραπιαίο αλλά και πάλι τονίζω ότι ήμασταν μόνοι.
Από φαγητά τώρα, μας φέραν στην αρχή κάτι ψωμάρες ψημένες στα κάρβουνα σε μέγεθος παντόφλας απατημένης συζύγου, που νομίζω ότι αφού κάναν που κάναν το κόπο, με λίγο χοντρόκοκο αλάτι και ρίγανη θα γίνονταν ακόμη πιο καλό μεζεδάκι. Η χωριάτικη ήταν σεβαστών διαστάσεων με ένα κομμάτι φέτα αρκετά μεγάλο για να προσγειώσει ένα nano drone ένας επιδέξιος καμμένος χομπίστας. Τα κολοκυθάκια τηγανητά ήταν κλασσικά λεπτοκομμένα, οι πατάτες όχι προκάτ και τηγανισμένες μερακλήδικα. Η μόνη αστοχία στα ορεκτικά ήταν η τυροκαυτερή καθώς παραήταν καυτερή με συνέπεια να μείνει αφάγωτη.

Για κυρίως είχαμε κάνει ειδική παραγγελία παϊδακι προβατίνα με την οποία προσωπικά διαφώνησα και δυστυχώς δικαιώθηκα, αλλά τι να κάνω, έτσι ήθελε η παρέα. Η προβατίνα είναι ένα ειδικό κρέας, καθώς ναι ακόμα και ένας βίγκαν θα το έτρωγε με ηθική ευχαρίστηση μιάς και την έχουν που την έχουν να την αρμέγουν, ε την κάνουν παϊδάκια όταν δεν μπορεί να κατεβάσει γάλα και έτσι έχουμε ένα άκρως οικολογικό κρέας. Εάν προσθέσουμε την ωραία μυρωδιά του αρνίσιου κρέατος, το γεγονός ότι το αρνί είναι ζώο αρκετά λιγότερο βιομηχανοποιημένο από ότι το χοιρινό, το μοσχαρίσιο ή το κοτόπουλο και βάζοντας την ελκυστική τιμή (το χρέωσε μόλις 14 ευρώ το κιλό) έχουμε τον Τσάκ Νόρις των κρεάτων σωστά? Ε λοιπόν φίλοι μου μέγα λάθος. Ναι, έχω πετύχει τρυφερή νόστιμη προβατίνα, που σε κάνει να νιώθεις ότι πετάς άερινα παράλληλα με το έδαφος περιστρεφόμενος περί τον τέως άξονα των Ζ σου και νυν Χ σου, όπως στα καρτούν. Δυστυχώς όμως το 80% των προβατίνων το κρέας είναι σκληρό σαν ΣΟΛΑ και έτσι δυστυχώς και εδώ ανάγκασε ακόμη και το πιο πολύπειρο πηρούνι τους παρέας να τα καταθέσει τα όπλα του και να γεμίσει το ταπεράκι της ντροπής. Υπάρχει λοιπόν ελπίδα για την ανθρωπότητα? Μα φυσικά!! Καλώ τους απανταχού Έλληνες επαγγελματίες ψήστες που τιμούν τα κάρβουνα που πυρώνουν κάθε νύχτα να δοκιμάσουν να φτιάξουν ΚΕΜΠΑΠ ΠΡΟΒΑΤΙΝΑ, με μπόλικα μπαχάρια, με όλο το λιπάκι και σε μορφή κιμά να είναι μανζάμπλ από άποψη σκληρότητας. Το νόμπελ μαγειρικής ιδέας μου το δίνετε αργότερα, σας ευχαριστώ όλους σας.

Αποτυχία λοιπόν? Μα φυσικά όχι. Όταν οι μασέλες κουράστηκαν στις σάρκες της αδικοχαμένης προβατίνας, σειρά το γουρουνόπουλο. Τρυφερό, νόστιμο και λιπαρό όσο πρέπει με την τραγανή σωστά υπεραλατισμένη πετσούλα, ήταν ένα γεύμα για τους μερακλήδες που ακόμα δεν αγχώνονται για τα αποτελέσματα της Βιοιατρικής. Προσοχή: η μερίδα είναι τεράστια οπότε ρωτήστε την ειλικρινή σερβιτόρα για το πόσο πρέπει να πάραγγείλετε.

Το γεύμα έκλεισε με ένα δροσιστικό καρπουζάκι, απλό, τίμιο, καλοκαιρινό και ελληνικό.

Βαθμολογώντας...

Γεύση 3/4
Ναι τα φαγητά ήταν νόστιμα και η σκληρότητα της προβατίνας και η τυροκαυτερή/Βεζούβιος δεν μπορούν να μετριάσουν τις εντυπώσεις. Αναμφισβήτητα όμως την παράσταση κλέβουν τα χοιρινά, τα οποία έχουν ψηθεί με γνώση και τεχνική. Επειδή όμως έχω φάει αρκετά καλά αντίστοιχα χοιρινά στην Ελλάδα, δεν μπορώ να δώσω εύκολα την 4η ντομάτα. Φέρτε όμως έναν άμαθο Ευρωπαίο να φάει εκεί πρώτη φορά και από τον ενθουσιασμό του μπορεί να εισηγηθεί να κόψει κόψει 2-3 δις χρέους.

Εξυπηρέτηση 4/4
Όχι πολλά να πω, κουνιόσουν και τιναζόταν η μικρή σερβιτόρα να σου φέρει ότι ζήτησες. Σίγουρα ο ανύπαρκτος κόσμος βοηθάει, αλλά εγώ αυτή την εξυπηρέτηση είχα, όποτε είμαι καλά.

Χώρος 2/4
Ο χώρος είναι ήσυχος, χαλαρωτικός, αλλά λίγο 90ς. Για εμένα είναι ένα 3άρι λόγω χαλαρότητας που εκπέμπει, αλλά εάν πας μιά κοπέλα που έχει λογαριασμό instagram, της αρέσουν τα κοκτεηλόμπαρα και έχει πάνω από 2 ζευγάρια Toms και πάνω από 5 ζευγάρια δωδεκάποντα, θα προσποιηθεί ότι της αρέσει προσπαθώντας να παίξει χιπστερικά ξέγνοιαστη, αλλά θα το έμπειρο μάτι θα διακρίνει το αμυδρό στράβωμα του χείλους οφειλόμενο στις γλυκιές αναμνήσεις χλίδας που είχε από την προμνημονιακή, εθελοτυφλική περίοδο υπερδανεισμού.

VFM 3/4
Τίμιο μαγαζί, φλερτάρει με την 4η ντομάτα αλλά δεν μπορώ να το κρίνω από μόνο μία επίσκεψη. Με 18 ευρώ φάγαμε αρκετά κρέατα, ήπιαμε μπόλικες μπύρες και κάναμε ρεκόρ τιμής/κιλό προβατίνας. Πρέπει όμως αυτή η προβατίνα να γίνει κεμπάπ και να τινάξει τη μπάνκα στον αέρα.

Θα ξαναπήγαινα...
... με καλή αντροπαρέα που θα εκτιμούσε τα απλά κλασσικά ορεκτικά, σωστά εκτελεσμένα τα οποία μαζί με παγωμένη μπύρα θα συνόδευαν ένα καλό γουρούνι που βρίσκεις εύκολα αφού περάσεις το πανέμορφο φαράγγι της Νέδας μπαίνοντας στο νομό του χοίρου, την Μεσσηνία, αλλά αρκετά πιο δύσκολα στα όρια της Αττικής.

02 Ιούλ 2016

Απλά από τα καλύτερα εστιατόρια για κρέας.
Δοκιμάσαμε εξαιρετική μπριζόλα μοσχαρίσια τέλεια ψημένη ακριβώς όπως την ζητησαμε, ροζ προς το κόκκινο, ζουμερή τρυφερή και νόστιμη μεγάλη για να φάνε άνετα δύο άτομα.

Εκπληκτική γουρουνοπόυλα, επίσης τεράστια μερίδα, καλύτερη και από τους ειδήμονες της Καλαμάτας, πατάτες στο χέρι, νερό επιτέλους κανάτας, ψωμάκια ψημένα με λάδι και αλάτι
Δεν πήραμε πολλά πρώτα για να απολαύσουμε το ζητούμενο, όπως είχαμε πληροφορηθεί, το εκπληκτικό κρέας που μας αποζημίωσε και περίσσεψε μάλιστα.
Πέντε άτομα δύο μερίδες γουρουνοπούλα μια μοσχαρίσια τζατζίκι, πατάτες που ούτως η άλλως οι μερίδες κρέατος περιέχουν, κολοκυθάκια τηγανιτά, δύο γλυκά εκμεκ καταιφι (μετριότατο) ένα κιλό άσπρο κρασί τρεις μπύρες 2 σόδες 75 ευρώ δηλαδή 15 το άτομο και με περίσσευμα γουρουνοπούλα για το σπίτι.

Το σέρβις παρότι η πολύ ωραία αυλή με το αεράκι από την Πεντέλη ήταν γεμάτη Σάββατο βράδυ πολύ ικανοποιητικό. Αισθάνεσαι σαν να φιλοξενείσαι από φίλους.
Πολύ ευγενικές, πρόθυμες και χαμογελαστές οι κυρίες που σερβίρουν.
Μονη ένσταση με κεφαλαία γράμματα, εκτός από το γλυκό που η κρέμα του ελαφρώς ξίνιζε, το επιεικώς απαράδεκτο κρασί και στις δύο αποχρώσεις άσπρο κόκκινο, ροζέ δεν δοκιμάσαμε, σε μια εποχή που το χύμα το βρίσκεις σε πολύ καλή ποιότητα είναι απαράδεκτο να σερβίρεις σε ένα τόσο καλό κατά τα άλλα μαγαζί τέτοια απαράδεκτα κρασιά.

Επίσης το κόκκινο ήταν και ζεστό ακολουθώντας φαντάζομαι την ελληνική λογική οτι θέλει θερμοκρασία δωματίου. Ναι δωματίου αλλά σε σατό με 18 βαθμούς και όχι 30 μέσα στο κατακαλόκαιρο που σκοτώνει αντί να αναδεικνύει την εξαιρετική ποιότητα των κρεάτων.
Σίγουρα το Στέκι του Φετάνη μας κέρδισε.
Θα ξαναπάμε σύντομα να δοκιμάσουμε και τις άλλες γεύσεις που προσφέρει το κατάστημα

08 Φεβ 2016

Το στέκι του Φετάνη είναι ένα απο τα τρία (;) μαγαζία που έχω στο μυαλό μου όταν θέλω να χορτάσω κρέας. Δυστυχώς η μεγάλη απόσταση (από Πειραιά) σε κάνει να το σκεφτείς λίγο παραπάνω ειδικά αν θες να κανονίσεις με μεγάλη παρέα, αλλά πιστεύω αξίζει τον κόπο.

1) Χώρος
Ο παλιός χώρος στα Μελίσια μπορώ να πω ότι μου άρεσε καλύτερα αλλά ο καινούριος έχει μεγαλύτερο εξωτερικό χώρο και παρκινγκ. Εσωτερικά το 2 στην βαθμολογία είναι λογω του ότι επιτρέπεται το κάπνισμα και τα τραπέζια είναι άβολα και κοντά το ένα με το άλλο.

2) Φαγητό
Ευτυχώς σε αντίθεση με τον χώρο το φαγητό θα σε γενικές γραμμές θα ικανοποιήσει και τον πιο απαιτητικό κρεατοφαγά.

Ας ξεκινίσουμε από τα ''άσχημα''. Το κοντοσούβλι είναι σχετικά μικρό σαν μερίδα μέτριο σε γεύση και αρκετά λιπάρο ενώ οι τηγανιτές πατάτες δεν είναι πάντα καλοτηγανισμένες και τραγανές.

Στα καλά τώρα. Ο ψήστης είναι μάστορας. Οι χοιρινές είναι καλοψημένες και ζουμερές ενώ οι μοσχαρίσιες, όπως και να τις ζητήσεις ψημένες, λουκούμι (τεράστιες αμφότερες). Επίσης τα βουνά κρέατος που τα αποκαλούν μπιφτέκια είναι αρκετά νόστιμα και ζουμερά.

Τέλος, ορεκτικά όπως οι πίτες (τυρόπιτα, πιπερόπιτα), μελιτζάνα με τυριά στο πύλινο, χωριάτικη θα συνοδέψουν επάξια το γεύμα σου αλλά να αφήσεις (μεγάλο) κενό για τα κυρίως.

Στο τέλος υπάρχει ένα (αδιάφορο) κέρασμα.

3) Σέρβις
Η κοπέλα στο σέρβις (υποθέτω κόρη των ιδιοκτητών) είναι σβέλτη αλλά μερικές φορές ξεφεύγει λίγο από τον ρόλο της και ίσως πετάξει κάποιο σχόλιο αθελά της με ενδεχόμενο σε κάποιον πελάτη να μην αρέσει. Θα την συμβούλευα να φέρεται πιο επαγγελματικά ειδικά σε πελάτες που επισκέπτονται πρώτη φορά την ταβέρνα.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Greatape.

03 Φεβ 2016

Αχ αχ και ξανά αχ... Πάνω που ετοιμαζόμουν να γράψω αυτήν την κριτική, να σου η κριτική του φίλτατου Fratello, που διαβάζοντάς την, είχα την εντύπωση ότι πήγαμε σε διαφορετικό μαγαζί, ή, έστω, στο ίδιο μεν, ωστόσο με χρονική απόσταση... δεκαετίας και όχι λίγων μόλις ημερών...

Όπως καταλάβατε, είμαι στη δυσάρεστη θέση να διαφωνήσω με τα γραφόμενα του Fratello, τουλάχιστον τα περισσότερα εξ αυτών... Γιατί, ναι, ο χώρος είναι μικρός, ένας προθάλαμος με δύο τραπέζια, και ένας χώρος μεσαίου μεγέθους, με 8-10 τραπέζια, αρκετά κοντά μεταξύ τους, και με δυσκολία να χωρέσουμε όλοι, ειδικά κατά την προσπάθειά μας να καθίσουμε, καθώς οι πλάτες της καρέκλας μας ήταν κολλητά με αυτή των πίσω μας... Ωστόσο, καλή διάθεση να υπάρχει, που υπήρχε, και όλοι βολευτήκαμε. Και ναι, καπνίζουν στον χώρο, την ημέρα που πήγαμε εμείς (Σάββατο, 30/1) κάπνιζαν σε όλα τα τραπέζια, ωστόσο δεν ενοχλούσε (τόσο) η κάπνα, δεν την αισθανόσουν, ούτε τα ρούχα μας μύριζαν την επομένη. Άλλο τώρα το ζήτημα αν θα έπρεπε εξαρχής να τηρείται ο αντικαπνιστικός νόμος... Όσον αφορά στο κρύο, την ημέρα που πήγαμε εμείς είχε γενικώς καλό καιρό και δεν νιώσαμε κρύο, αν και καθόμασταν κοντά στο ένα παράθυρο, μάλιστα στο τέλος είχαν ανοίξει το ένα παράθυρο (ίσως για το τσιγάρο;;) και δεν κρυώσαμε ούτε τότε... Ωστόσο, δεν ξέρω τι γίνεται σε μια μέρα με περισσότερο κρύο..

Εκεί, όμως, που θα διαφωνήσω μετά λύπης μου με την κριτική του Fratello, είναι στο μεγάλο ζητούμενο, το φαγητό. Ήμαστε 5 άτομα, και φύγαμε και οι 5 καταευχαριστημένοι από την ποιότητα των προσφερθέντων εδεσμάτων (στην πλειοψηφία τους, τουλάχιστον), την χαμογελαστή και πρόσχαρη εξυπηρέτηση και τα εξαιρετικά παιδιά στο χωρίς μικρόφωνα μουσικό πρόγραμμα (μπουζούκι, κιθάρα, μπαγλαμαδάκι).

Πιο συγκεκριμένα, παραγγείλαμε:

- Φάβα, σχετικά μέτριας γεύσης, θα προτιμούσα να είχε λίγο περισσότερη ένταση, λχ με παραπάνω λεμονάκι και πιπεράκι, λίγη κάππαρη, λίγο μαϊντανό... Και να ήταν πιο βελούδινη...

- Χόρτα, ήτοι βλήτα, δεν με ενθουσίασαν, μου φάνηκαν "νερουλά", ίσως χρειαζόντουσαν λίγο αλατάκι παραπάνω και λαδάκι πιο "μεστό"

- Τυροκαυτερή, καλή και σχετικά πικάντικη

- Χοιρινό κοντοσούβλι, με πιπεριά και ντομάτα, αν και χλιαρό σε θερμοκρασία, ήταν τρυφερό και πεντανόστιμο, ενθουσιαστήκαμε όλοι, μου θύμισε αρκετά το πατρικό κοντοσούβλι (εμείς, βέβαια, το λέμε "κεμπάπ" στα μέρη μας, έτσι την πάτησα όταν πρωτοήρθα στην Αθήνα και μου έφεραν το... αρνίσιο όταν παρήγγειλα, κλείνει η παρένθεση... )

- Πατάτες τηγανητές, αν και με λίγο παραπάνω λαδάκι στο πιάτο, ήταν ΠΕΝΤΑΝΟΣΤΙΜΕΣ, τραγανές και σε μεγάλη ποσότητα, εξαφανίστηκαν άμα τη αφίξει τους

- 1/2 κιλό παϊδάκια, με παραξένεψε το μέγεθος ορισμένων, καθώς ήταν σχετικά μεγάλα, ωστόσο ήταν νόστιμα, χωρίς να ξετρελαθώ

- 2 υπερτεράστια μπιφτέκια, επίσης πολύ νόστιμα, αφράτα, με μπόλικο δυόσμο και μυρωδικά τόσα - όσα

Συνοδεύσαμε με κόκκινο κρασάκι χύμα, αρκετά καλό και χωρίς παρενέργειες, και στο τέλος μας κεράστηκε καταΐφι, φτιαγμένο από τον μπαμπά Φετάνη, όπως μας ενημέρωσε η επί του σέρβις μικρή, σβέλτη και ευγενέστατη Χρυσούλα, κατά τη γνώμη μας ήταν αρκετά καλό το γλυκάκι, φαγώθηκε ευχάριστα.

Ο λογαριασμός ανήλθε στα 15 ευρώ το άτομο μαζί με το πουρμπουάρ και το κρασί, τιμή, θεωρώ, τίμια και ανταποκρινόμενη στην ποιότητα και την ποσότητα των όσων φάγαμε.

Θα ήθελα επίσης να σημειώσω 2 πράγματα: Αφενός, ότι όταν κάλεσα στο τραπέζι τη Χρυσούλα για να της δώσω τα συγχαρητήριά μας για την ποιότητα των κρεατικών και τον σωστό τρόπο ψησίματός του, με ρώτησε για τη φάβα, της απάντησα ότι δεν μας ενθουσίασε, όπως ούτε και τα χόρτα, φάνηκε προβληματισμένη και απάντησε ότι θα ενημερώσει άμεσα την κουζίνα (δηλαδή τους γονείς και την αδερφή της, καθώς είναι οικογενειακή επιχείρηση) και την επόμενη φορά θα έχουν διορθωθεί οι αστοχίες.

Αφετέρου, ότι στο τέλος, αφού μας ρώτησε αν μας άρεσαν, μας έβαλε τρία καταΐφια για το σπίτι, χωρίς να τα έχουμε ζητήσει. Αυτές οι κινήσεις, προσωπικά, μου δείχνουν ότι εκεί τον πελάτη τον σέβονται, τον εκτιμούν και επιδιώκουν με κάθε τρόπο να μείνει ικανοποιημένος και να ξανάρθει και να ξανάρθει και να ξανάρθει... Μάλιστα, την επόμενη φορά που θα πάμε, μας είπε να την ενημερώσουμε να μας κρατήσει τη φημισμένη γουρουνοπούλα που δεν προλάβαμε, ενώ μας πληροφόρησε ότι φτιάχνουν ωραιότατη γίδα βραστή, και σύντομα θα βάλουν στο μενού και κοτόσουπα, με κοτοπουλάκι σπιτικό, όπως είπε, και όχι τυποποιημένο.

Τέλος, ειδική μνεία αξίζει για τα εξαιρετικά παιδιά στο τραγούδι, πολύ ωραίες φωνές και άριστη επιλογή τραγουδιών, έκαναν το βράδυ μας ακόμη πιο ευχάριστο. Απ' ό, τι μάθαμε, παίζουν κάθε Παρασκευή και Σάββατο βράδυ, μην τους χάσετε!

Εν ολίγοις, το μαγαζί αυτό προτείνεται ως ένα τίμιο και οικογενειακό ταβερνάκι, με νόστιμα κρέατα, με κάποιες αστοχίες που ελπίζω να διορθωθούν, και με λίγη καλή διάθεση ως προς το στριμωγμένο του πράγματος... Υπό τις προϋποθέσεις αυτές, το προτείνω ανεπιφύλακτα!

28 Φεβ 2016

Το στέκι του Φετάνη βρίσκεται στην Κλεισθένους, λίγο μετά το φανάρι της Αναπαύσεως. Ακριβώς δίπλα του υπάρχει ένα μεγάλο οικόπεδο για εύκολο παρκάρισμα.
Πήγαμε Σάββατο μεσημέρι και καθίσαμε στον προθάλαμο με τις τζαμαρίες όπου υπήρχε άφθονο χειμωνιάτικο φως. Ήμασταν οι μοναδικοί πελάτες.

Από τις τζαμαρίες φαίνονταν οι ταράτσες του Γέρακα. Αισθανόσουν ότι τρως στην κουζίνα του σπιτιού σου.
Το φαγητό ήταν από μέτριο ως πολύ καλό. Το σέρβις καλό αλλά αφού δεν υπήρχε κόσμος στην ταβέρνα δεν μπορώ να εκφράσω άποψη με βεβαιότητα. Τα ορεκτικά νόστιμα, χωρίς να θυμάμαι τι ήταν. Το ψωμί ψημένο και λαδωμένο, άφθονο. Παραγγείλαμε χόρτα, λαχανοντολμάδες που ήταν γεμάτοι κιμά, σαν γιουβαρλάκια, με μια καταπληκτική πηχτή, λεμονάτη σάλτσα.

Μπιφτέκι που ήταν καλοψημένο, νόστιμο αλλά συνηθισμένο. Μοσχαρίσια μπριζόλα που μας ήλθε σχετικά άψητη και ζητήσαμε να ψηθεί λίγο παραπάνω. Δεν με ενθουσίασε. Ήπιαμε χύμα λευκό κρασί, σχετικά καλό. Όλες οι μερίδες ήταν τεράστιες. Δώσαμε 57€ και ήταν αρκετά να χορτάσουν και τους πέντε μας. Περίσσεψε φαγητό που πήραμε για το σπίτι.
Εν κατακλείδι καλές τιμές, μην παραγγείλετε πολλά γιατί δεν θα τα φάτε, δοκιμάστε λαχανοντολμάδες. Σημειωτέον, δεν τα πήγαινα ποτέ καλά με αυτούς.

25 Ιαν 2017

Επισκεφθήκαμε το μαγαζί αντροπαρέα για οινοποσίες και κρεατοφαγία μέχρι σκασμού!
Τα καταφέραμε με κάποιες επισημάνσεις παρόλα αυτά.

α) Πατάτες άψητες και μέσα στο λάδι

β) Σαλάτα μαρούλι αδιάφορη, άνοστη και με κακής ποιότητας μαρούλι

γ) Γουρουνοπούλα καλή αλλά με σάλτσα (κάτι που προσωπικά δεν έχω συνηθίσει)

δ)Παϊδάκια αρνίσια ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ

ε) Τζατζίκι - τυροκαυτερή καλά αλλά τίποτα το ιδιαίτερο

ζ) Κρασί ροζέ καλό

Από τιμές περίπου στο 20αρικο, αρκετά καλά για τις ποσότητες που φάγαμε.

Υ. Γ

Στα θετικά το ευγενέστατο προσωπικό και το φρεσκοψημένο ψωμάκι που πηγαινοερχόταν