ΣΤΕΚΙ ΤΟΥ ΦΕΤΑΝΗ

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία

Κλεισθένους 334,Γέρακας [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Δευτερα-Παρασκευη:18.00 μεχρι αργά το βράδυ Σάββατο και Κυριακή όλη μέρα ανοιχτά Ζωντανή μουσική κάθε Σάββατο βραδυ.
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει ζωντανή μουσική Έχει δίκτυο Wifi Παροχές για ΑμεΑ Έχει parking Φιλικό προς χορτοφάγους Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις Επιτρέπονται κατοικίδια

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Η ταβέρνα μας μετά από 12 χρόνια λειτουργίας στα Άνω Μελίσσια μετακομίζει και πάει στον Γέρακα! Δύο αλλαγές θα υπάρχουν: Η μία στον χώρο και η άλλη στην περιοχή.
Είναι καθαρά οικογενειακή μας υπόθεση η ευχαρίστηση των πελατών που έρχονται για να δοκιμάσουν τα φαγητά μας. Τα φαγητά μας γίνονται με πολύ μεράκι, η σπεσιαλιτέ μας είναι η παραδοσιακή γουρουνοπούλα που γίνεται στον φούρνο με ξύλα όλη νύχτα και οι πίτες της Ευγενίας. Θα χαρούμε να σας γνωρίσουμε από κοντά και να δοκιμάσετε τα υπέροχα φαγητά μας.
Βραβευμένο από το AthensBook. gr και τον Ελεύθερο Τύπο το έτος 2014 και 2015!
Σας ευχαριστούμε και.. σας περιμένουμε στο νέο μας κατάστημα!!!!!

Γράψε τη δική σου κριτική

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Γέρακας, Αθήνα

Καλές οι κριτικές, καλή η ανταλλαγή απόψεων, ωραίο να βλέπεις τον αριθμό αυτών που σ’ εμπιστεύονται να μεγαλώνει, όμως τι κάνεις, όταν σε μια επίσκεψη σ’ ένα μέρος όπου είχες φάει εξαιρετικά και είχες γράψει μια άκρως επαινετική κριτική τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά από ότι θυμόσουν και περίμενες; Κατά την άποψή μου η λύση είναι μία και διέπεται από το αξίωμα «Φίλος μεν Φετάνης, φιλτάτη δε η παρέα του ask4food». Έτσι σήμερα θα σας διηγηθώ την εμπειρία από την επίσκεψη στο ΣΤΕΚΙ ΤΟΥ ΦΕΤΑΝΗ το περασμένο Σάββατο, ύστερα από (απαραίτητη όπως απεδείχθη) κράτηση που έκαναν οι κουμπάροι μας οι Μελισσιώτες. Εμπειρία άκρως απογοητευτική που θέλω να ελπίζω ότι οφείλεται απλά στην κακή μέρα, η σύμπτωση όμως πολλών αρνητικών σημείων με κάνει επιφυλακτικό.
Ας αρχίσω με κάτι κατά βάση ευχάριστο: Το ΣΤΕΚΙ ΤΟΥ ΦΕΤΑΝΗ μετακόμισε εδώ και ένα μήνα από τα Μελίσσια στο Γέρακα, στην οδό Κλεισθένους 344, δεν χρειάζεται λοιπόν πια GPS για να τη βρείτε. Η Κλεισθένους ξεκινά από το Σταυρό και καταλήγει στην πλατεία της Πεντέλης, η ταβέρνα βρίσκεται ανεβαίνοντας δεξιά, με πολύ χώρο για άνετο παρκάρισμα γύρω γύρω.

Ο νέος χώρος πρέπει να στέγαζε παλαιότερα κάποια άλλη ταβέρνα, είναι ένα μάλλον μικρό κτίσμα με τσιμεντένια αυλή μπροστά του. Όταν ο καιρός το επιτρέπει, τα πράγματα θα είναι πιο άνετα, προς το παρόν όμως μιλάμε για στριμωξίδι στο τετράγωνο.

Για να καταλάβετε, τα πιο άνετα τραπέζια ήταν δύο σε ένα είδος προθάλαμου, γιατί τρίτο δε χωρούσε. Ο μέσα χώρος, με δέκα περίπου τραπέζια και την κουζίνα-ψησταριά στο βάθος, έφθασε κατά τις 11 η ώρα να φιλοξενεί μπορεί και πενήντα άτομα, γινόταν κυριολεκτικά το αδιαχώρητο, σε σημείο να αφήσουν το τζάκι που σιγόκαιγε σε μια γωνιά να σβήσει (! ), γιατί διαφορετικά θα γινόταν φλαμπέ η παρέα που ήρθε τελευταία και κάθισε, ή μάλλον τοποθετήθηκε, ακριβώς μπροστά του. Η συμπαθής μικρή γκαρσόνα, που σίγουρα θυμούνται όσοι έχουν επισκεφθεί το ΦΕΤΑΝΗ, έκανε αλλεπάλληλες πιρουέτες προσπαθώντας να φθάσει από το πάσο της κουζίνας στα ακριανά τραπέζια. Πού και πού, στα κοντινά τραπέζια, βοηθούσε και η μαμά. Αν νιώθετε ήδη σαρδελοποιημένοι, προσθέστε στο τοπίο και την κάπνα από τα τσιγάρα (σε κάθε τραπέζι ήταν ήδη τοποθετημένο τασάκι! ) και φαντασθείτε σε πόσο ειδυλλιακό περιβάλλον φάγαμε. Το προηγούμενο μαγαζί μπορεί να ήταν παλιό και πρόχειρο, όμως έτρωγες τουλάχιστο σαν άνθρωπος. Για να μην παραλείψω τίποτε θετικό, διαμετρικά απέναντι από το τζάκι καθόταν μια μικρή μουσική κομπανία (κιθάρα, μπουζούκι και μπαγλαμαδάκι) που κάθε τόσο έπιανε ένα τραγουδάκι από τα ωραία ελληνικά και έσπαγε τον πάγο. Γιατί το κτίσμα είναι προκάτ (φίλε PIPERMAN, σαν μηχανικός οφείλεις αυτοψία! ) και ο ώμος μου που ακουμπούσε στη τζαμαρία έγινε κατεψυγμένος.

Το φαγητό, που γι’ αυτό κάνεις κυρίως την επιλογή να πας στο ΦΕΤΑΝΗ, μια απογοήτευση. Το κοντοσούβλι όχι μόνο με κάκιστης ποιότητας κρέας, αλλά και ξαναζεσταμένο. Η αεράτη τυροκαυτερή που με είχε ενθουσιάσει ήταν πια μια συμπαγής μάζα, ίσως ετοιματζήδικη. Οι (βιαστικά) τηγανισμένες πατάτες θρονιασμένες σε μισό δάκτυλο λάδι. Ευτυχώς που η πολίτικη σαλάτα κατάφερε να δράσει κατασταλτικά, γιατί και η περίφημη γουρουνοπούλα δεν είχε τη φινέτσα του παρελθόντος, έβγαζε πολύ λίπος. Κοντολογίς μόνο τα γιγαντιαία μπιφτέκια ανταποκρίνονταν στις αναμνήσεις που είχα. Οι μερίδες εξακολουθούν να είναι πολύ μεγάλες, όμως τι να κάνει η ποσότητα όταν η ποιότητα είναι τόσο χαμηλή;

Θυμάμαι ότι στην προηγούμενη κριτική μου είχα επισημάνει ότι το κέρασμα στο τέλος, κάτι σιροπιαστά της συμφοράς, έπρεπε να αντικατασταθεί επειγόντως, είχα μάλιστα προτείνει κάποιο γλυκό του κουταλιού. Η αντικατάσταση έγινε, με ένα κανταϊφι που θυμίζει τουβλάκια lego. Απαράδεκτο, ήταν μια από τις σπάνιες φορές που μετά το φαγητό ανηφορίσαμε προς την Πεντέλη σε αναζήτηση ενός ανθρώπινου επιδόρπιου.

Το νερό ευθύς εξαρχής σε κανάτα (σωστό! ), το κόκκινο χύμα αξιοπρεπές. Ο λογαριασμός για τέσσερα άτομα σκάρτα 75 ευρώ, για τη δεδομένη ποιότητα μού φάνηκαν σχεδόν πολλά. Απόδειξη κανονικά και με το νόμο, μηχανάκι για πιστωτικές κάρτες το κατάστημα δεν διαθέτει ακόμα, αν κατάλαβα καλά.
Είμαι πραγματικά περίεργος να δω επόμενες κριτικές από αξιόπιστους φίλους καλοφαγάδες, ώστε να καταλάβω αν ο ΦΕΤΑΝΗΣ απλώς ξεστράτισε ένα βράδυ από το δρόμο της αρετής ή θεωρεί ότι έγινε πια τόσο γνωστός που μπορεί άνετα να ρίξει την ποιότητα των προσφερόμενων. Οψόμεθα! Προς το παρόν κρούω τον κώδωνα του κινδύνου, προς όλες τις κατευθύνσεις.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη fratello.

Αυγ

Μεγαλη απογοητευση η επισκεψη της Παρασκευης 29.7.

Θα μεινω μονο στα του φαγητου που ειναι και η ουσια...

Πατατες μαυρισμενες και μεσα στη λαδιλα...

Κολοκυθακια τηγανητα χοντροκομμενα και μερικως ωμα...

Γουρουνοπουλα που δεν φαγαμε γιατι μ υ ρ ι ζ ε ασχημα... τεραστια βεβαια μεριδα αλλα δεν τρωγοταν.

Μεγαλη απογοητευση και δεν νομιζω πως θα δωσω αλλη ευκαιρια...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη rf5b.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Γέρακας, Αθήνα

Αχ αχ και ξανά αχ... Πάνω που ετοιμαζόμουν να γράψω αυτήν την κριτική, να σου η κριτική του φίλτατου Fratello, που διαβάζοντάς την, είχα την εντύπωση ότι πήγαμε σε διαφορετικό μαγαζί, ή, έστω, στο ίδιο μεν, ωστόσο με χρονική απόσταση... δεκαετίας και όχι λίγων μόλις ημερών...

Όπως καταλάβατε, είμαι στη δυσάρεστη θέση να διαφωνήσω με τα γραφόμενα του Fratello, τουλάχιστον τα περισσότερα εξ αυτών... Γιατί, ναι, ο χώρος είναι μικρός, ένας προθάλαμος με δύο τραπέζια, και ένας χώρος μεσαίου μεγέθους, με 8-10 τραπέζια, αρκετά κοντά μεταξύ τους, και με δυσκολία να χωρέσουμε όλοι, ειδικά κατά την προσπάθειά μας να καθίσουμε, καθώς οι πλάτες της καρέκλας μας ήταν κολλητά με αυτή των πίσω μας... Ωστόσο, καλή διάθεση να υπάρχει, που υπήρχε, και όλοι βολευτήκαμε. Και ναι, καπνίζουν στον χώρο, την ημέρα που πήγαμε εμείς (Σάββατο, 30/1) κάπνιζαν σε όλα τα τραπέζια, ωστόσο δεν ενοχλούσε (τόσο) η κάπνα, δεν την αισθανόσουν, ούτε τα ρούχα μας μύριζαν την επομένη. Άλλο τώρα το ζήτημα αν θα έπρεπε εξαρχής να τηρείται ο αντικαπνιστικός νόμος... Όσον αφορά στο κρύο, την ημέρα που πήγαμε εμείς είχε γενικώς καλό καιρό και δεν νιώσαμε κρύο, αν και καθόμασταν κοντά στο ένα παράθυρο, μάλιστα στο τέλος είχαν ανοίξει το ένα παράθυρο (ίσως για το τσιγάρο;;) και δεν κρυώσαμε ούτε τότε... Ωστόσο, δεν ξέρω τι γίνεται σε μια μέρα με περισσότερο κρύο..

Εκεί, όμως, που θα διαφωνήσω μετά λύπης μου με την κριτική του Fratello, είναι στο μεγάλο ζητούμενο, το φαγητό. Ήμαστε 5 άτομα, και φύγαμε και οι 5 καταευχαριστημένοι από την ποιότητα των προσφερθέντων εδεσμάτων (στην πλειοψηφία τους, τουλάχιστον), την χαμογελαστή και πρόσχαρη εξυπηρέτηση και τα εξαιρετικά παιδιά στο χωρίς μικρόφωνα μουσικό πρόγραμμα (μπουζούκι, κιθάρα, μπαγλαμαδάκι).

Πιο συγκεκριμένα, παραγγείλαμε:

- Φάβα, σχετικά μέτριας γεύσης, θα προτιμούσα να είχε λίγο περισσότερη ένταση, λχ με παραπάνω λεμονάκι και πιπεράκι, λίγη κάππαρη, λίγο μαϊντανό... Και να ήταν πιο βελούδινη...

- Χόρτα, ήτοι βλήτα, δεν με ενθουσίασαν, μου φάνηκαν "νερουλά", ίσως χρειαζόντουσαν λίγο αλατάκι παραπάνω και λαδάκι πιο "μεστό"

- Τυροκαυτερή, καλή και σχετικά πικάντικη

- Χοιρινό κοντοσούβλι, με πιπεριά και ντομάτα, αν και χλιαρό σε θερμοκρασία, ήταν τρυφερό και πεντανόστιμο, ενθουσιαστήκαμε όλοι, μου θύμισε αρκετά το πατρικό κοντοσούβλι (εμείς, βέβαια, το λέμε "κεμπάπ" στα μέρη μας, έτσι την πάτησα όταν πρωτοήρθα στην Αθήνα και μου έφεραν το... αρνίσιο όταν παρήγγειλα, κλείνει η παρένθεση... )

- Πατάτες τηγανητές, αν και με λίγο παραπάνω λαδάκι στο πιάτο, ήταν ΠΕΝΤΑΝΟΣΤΙΜΕΣ, τραγανές και σε μεγάλη ποσότητα, εξαφανίστηκαν άμα τη αφίξει τους

- 1/2 κιλό παϊδάκια, με παραξένεψε το μέγεθος ορισμένων, καθώς ήταν σχετικά μεγάλα, ωστόσο ήταν νόστιμα, χωρίς να ξετρελαθώ

- 2 υπερτεράστια μπιφτέκια, επίσης πολύ νόστιμα, αφράτα, με μπόλικο δυόσμο και μυρωδικά τόσα - όσα

Συνοδεύσαμε με κόκκινο κρασάκι χύμα, αρκετά καλό και χωρίς παρενέργειες, και στο τέλος μας κεράστηκε καταΐφι, φτιαγμένο από τον μπαμπά Φετάνη, όπως μας ενημέρωσε η επί του σέρβις μικρή, σβέλτη και ευγενέστατη Χρυσούλα, κατά τη γνώμη μας ήταν αρκετά καλό το γλυκάκι, φαγώθηκε ευχάριστα.

Ο λογαριασμός ανήλθε στα 15 ευρώ το άτομο μαζί με το πουρμπουάρ και το κρασί, τιμή, θεωρώ, τίμια και ανταποκρινόμενη στην ποιότητα και την ποσότητα των όσων φάγαμε.

Θα ήθελα επίσης να σημειώσω 2 πράγματα: Αφενός, ότι όταν κάλεσα στο τραπέζι τη Χρυσούλα για να της δώσω τα συγχαρητήριά μας για την ποιότητα των κρεατικών και τον σωστό τρόπο ψησίματός του, με ρώτησε για τη φάβα, της απάντησα ότι δεν μας ενθουσίασε, όπως ούτε και τα χόρτα, φάνηκε προβληματισμένη και απάντησε ότι θα ενημερώσει άμεσα την κουζίνα (δηλαδή τους γονείς και την αδερφή της, καθώς είναι οικογενειακή επιχείρηση) και την επόμενη φορά θα έχουν διορθωθεί οι αστοχίες.

Αφετέρου, ότι στο τέλος, αφού μας ρώτησε αν μας άρεσαν, μας έβαλε τρία καταΐφια για το σπίτι, χωρίς να τα έχουμε ζητήσει. Αυτές οι κινήσεις, προσωπικά, μου δείχνουν ότι εκεί τον πελάτη τον σέβονται, τον εκτιμούν και επιδιώκουν με κάθε τρόπο να μείνει ικανοποιημένος και να ξανάρθει και να ξανάρθει και να ξανάρθει... Μάλιστα, την επόμενη φορά που θα πάμε, μας είπε να την ενημερώσουμε να μας κρατήσει τη φημισμένη γουρουνοπούλα που δεν προλάβαμε, ενώ μας πληροφόρησε ότι φτιάχνουν ωραιότατη γίδα βραστή, και σύντομα θα βάλουν στο μενού και κοτόσουπα, με κοτοπουλάκι σπιτικό, όπως είπε, και όχι τυποποιημένο.

Τέλος, ειδική μνεία αξίζει για τα εξαιρετικά παιδιά στο τραγούδι, πολύ ωραίες φωνές και άριστη επιλογή τραγουδιών, έκαναν το βράδυ μας ακόμη πιο ευχάριστο. Απ' ό, τι μάθαμε, παίζουν κάθε Παρασκευή και Σάββατο βράδυ, μην τους χάσετε!

Εν ολίγοις, το μαγαζί αυτό προτείνεται ως ένα τίμιο και οικογενειακό ταβερνάκι, με νόστιμα κρέατα, με κάποιες αστοχίες που ελπίζω να διορθωθούν, και με λίγη καλή διάθεση ως προς το στριμωγμένο του πράγματος... Υπό τις προϋποθέσεις αυτές, το προτείνω ανεπιφύλακτα!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Γέρακας, Αθήνα

Το στέκι του Φετάνη είναι ένα απο τα τρία (;) μαγαζία που έχω στο μυαλό μου όταν θέλω να χορτάσω κρέας. Δυστυχώς η μεγάλη απόσταση (από Πειραιά) σε κάνει να το σκεφτείς λίγο παραπάνω ειδικά αν θες να κανονίσεις με μεγάλη παρέα, αλλά πιστεύω αξίζει τον κόπο.

1) Χώρος
Ο παλιός χώρος στα Μελίσια μπορώ να πω ότι μου άρεσε καλύτερα αλλά ο καινούριος έχει μεγαλύτερο εξωτερικό χώρο και παρκινγκ. Εσωτερικά το 2 στην βαθμολογία είναι λογω του ότι επιτρέπεται το κάπνισμα και τα τραπέζια είναι άβολα και κοντά το ένα με το άλλο.

2) Φαγητό
Ευτυχώς σε αντίθεση με τον χώρο το φαγητό θα σε γενικές γραμμές θα ικανοποιήσει και τον πιο απαιτητικό κρεατοφαγά.

Ας ξεκινίσουμε από τα ''άσχημα''. Το κοντοσούβλι είναι σχετικά μικρό σαν μερίδα μέτριο σε γεύση και αρκετά λιπάρο ενώ οι τηγανιτές πατάτες δεν είναι πάντα καλοτηγανισμένες και τραγανές.

Στα καλά τώρα. Ο ψήστης είναι μάστορας. Οι χοιρινές είναι καλοψημένες και ζουμερές ενώ οι μοσχαρίσιες, όπως και να τις ζητήσεις ψημένες, λουκούμι (τεράστιες αμφότερες). Επίσης τα βουνά κρέατος που τα αποκαλούν μπιφτέκια είναι αρκετά νόστιμα και ζουμερά.

Τέλος, ορεκτικά όπως οι πίτες (τυρόπιτα, πιπερόπιτα), μελιτζάνα με τυριά στο πύλινο, χωριάτικη θα συνοδέψουν επάξια το γεύμα σου αλλά να αφήσεις (μεγάλο) κενό για τα κυρίως.

Στο τέλος υπάρχει ένα (αδιάφορο) κέρασμα.

3) Σέρβις
Η κοπέλα στο σέρβις (υποθέτω κόρη των ιδιοκτητών) είναι σβέλτη αλλά μερικές φορές ξεφεύγει λίγο από τον ρόλο της και ίσως πετάξει κάποιο σχόλιο αθελά της με ενδεχόμενο σε κάποιον πελάτη να μην αρέσει. Θα την συμβούλευα να φέρεται πιο επαγγελματικά ειδικά σε πελάτες που επισκέπτονται πρώτη φορά την ταβέρνα.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Greatape.

Στου Φετάνη για σίγουρα.
Θέλουμε μπριζόλες? έχει την τεράστια χοιρινή που πλέον είναι και ζουμερή, και την μοσχαρίσια γάλακτος, στο ψήσιμο που επιθυμείς, που έχω ξανά παινέψει και παλαιότερα.

Θέλουμε σούβλα? αν είναι Σαββατοκύριακο θα βρούμε μαλακό κοντοσούβλι και αρνί. Και για όποιον θέλει παιδάκια, δεν θα απογοητευτεί.
Θέλουμε γουρουνοπούλα από ξυλόφουρνο? έχει αφήσει πίσω σε μαστοριά τους Μεσσήνιους φίλους μας που θεωρούνται εξπέρ. Τέτοια τραγανή πέτσα δεν την βρίσκεις αλλού. Με σκορδάτη επίγευση για τους φαν του είδους.
Θέλεις τεράστιο μπιφτέκι σε στυλ Καλυβίων? κανένα πρόβλημα. Καταφθάνουν στην μερίδα δυό μεγάλα κρεατένια και ζουμερά μπιφτέκια.

Τώρα, όλος αυτός ο καταιγισμός εδεσμάτων ζωικής προέλευσης μπορεί να σας μπουχτίσει, οπότε η χειροποίητη τυρόπιτα ταψιού, τα ντολμαδάκια ή οι χειροποίητες αλοιφές και πατάτες θα απενοχοποιήσουν τις τύψεις σας.

Οι επισκέψεις μας είναι συχνές και πυκνές με διαφορετικές παρέες και η συμπεριφορά των ιδιοκτητών φιλική, αλλά μέχρι εκεί.
Ποτέ δεν δώσαμε θάρρος για συζήτηση στις αρκετά διαχυτικές κόρες. ( ούτε που ξέρω ποιά είναι η Χρυσούλα που έχει αναφερθεί σε άλλα σχόλια ).

Στην τελευταία μας επίσκεψη, Κυριακή μεσημέρι, παρέα 10 ατόμων καταναλώσαμε δυό μερίδες χοιρινές, δυό κοντοσούβλι, δυό γουρουνοπούλες και μιά μπιφτέκια.
Τα συνοδέψαμε με σαλάτα πολίτικη και μιά ανάμεικτη, δυό μερίδες τζατζίκι, μιά τυρόπιτα και ντολμάδες κρεατένιοι με αμπελόφυλλα.
Ήπιαμε και αισίως 6 μπουκάλια Kaiser.

Οι τιμές για το μέγεθος των μερίδων είναι καλές, μόνο η χοιρινή των 12€ ίσως θα μπορούσε να κατέβει λίγο, τα υπόλοιπα κρεατικά είναι στα 9€, και τα συνοδευτικά στα 4ή 5€.

Εμείς γίναμε πελάτες και δεν παίρνουμε το ρίσκο πλέον για άλλα ψαξίματα στην περιοχή. Στανταράκι... δαγκωτό.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη hammer.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Γέρακας, Αθήνα

Η έφοδος των 9! Μεσημέρι Κυριακής και παρέα με GREATAPE, καταφτάσαμε με το GPS έπειτα από αρκετό ψάξιμο στους δρόμους των Μελισσίων. Στα πολύ συν το πάρκιν του μαγαζιού. Αυλίτσα με ωραία θέα στο πράσινο.

Προφορική ανακοίνωση των καλουδιών και στα της παραγγελίας: 2 μερίδες κοντοσούβλι, 2 μερίδες γουρουνοπούλες λουκούμι με ωραία πέτσα ξεροψημένη, 4 πατάτες τηγανητές χειροποίητες πολύ νόστιμες, 2 σαλάτες χωριάτικες μεγάλες, 2 σαγανάκια κεφαλοτύρι ωραία, 2 τυρόπιτες χειροποίητες σαν σουφλέ νοστιμότατες,1 τυροκαυτερή όνομα και πράμα δική τους, 1 λουκάνικο συμπαθητικό, 2 μπριζόλες χοιρινές μπαμπάκι τρυφερές και πεντανόστιμες και σε μεγέθος βροντόσαυρου,1 μπιφτέκια εξίσου νόστιμα, ψωμάκι καψαλισμένο στα κάρβουνα, το οποίο πήρα πακέτο, αλλά δούλεψε μπόλικη παπάρα με την τυροκαυτερή, 2 μισόκιλα κρασί κόκκινο και 2 μπύρες.

Νερό κανάτας άφθονο και λογαριασμός μ απόδειξη στα 140ε. 15,50ε ανά άτομο. Κέρασμα καταίφια τα οποία ήταν το μόνο φάουλ, λόγω σκληρότητας. Αξίζει οπωσδήποτε και μάλιστα με μεγάλη παρέα για να δοκιμάσετε περισσότερα πιάτα. Να μου ζήσεις Ηλία, άντε και στα επόμενα.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Γέρακας, Αθήνα

Επίσκεψη Κυριακή μεσημέρι 25/9/2016 στα πλαίσια οικογενειακής επετείου. Συνολικά επτά άτομα. Το παρκάρισμα πολύ εύκολο ακριβώς απέναντι από την είσοδο του μαγαζιού, αν και υπήρχε χώρος και στο parking.
Η στιγμή της άφιξης στο μαγαζί ήταν αυτή κατά την οποία σχεδόν γέμισε. Το οποίο είχε τα αποτελέσματα του στην πορεία όπως φάνηκε.
Το μαγαζί το είχα επισκεφτεί δυο φορές στην προηγούμενη τοποθεσία του. Η πρόσβαση πλέον είναι παιχνιδάκι, ειδικά όταν μένεις σε γειτονική περιοχή.
Ο νέος χώρος θα έλεγα ότι είναι "λίγος" για τον χειμώνα μιας και η κλειστή αίθουσα είναι μικρή. Υπάρχει όμως αρκετά μεγάλη αυλή που καλύπτει τις ανάγκες όταν ο καιρός είναι καλός.
Στα του φαγητού τώρα. Μάλλον πεινούσαμε αλλά ταυτόχρονα μάλλον υπερεκτιμήσαμε και τις δυνατότητες μας. Παραγγέλθηκαν λοιπόν από δυο μερίδες κοντοσούβλι και (κλασική) γουρουνοπούλα, μια μερίδα μπιφτέκια, 1/4 παϊδάκια προβατίνας και 1/4 παϊδάκια κοτόπουλο. Επίσης σαλάτα χωριάτικη, χόρτα, μία μελιτζανοσαλάτα, τζατζίκι επί 2 όπως και 2 μερίδες πατάτες. Συνοδεύτηκαν από μπύρα, τσίπουρο χύμα και αναψυκτικά για τους μικρούς της παρέας.
Στην αρχή έφτασε στο τραπέζι νερό σε κανάτα καθώς και το κλασικό ψημένο ψωμί με λαδορίγανη στις πάντα γενναίες ποσότητες του Φετάνη.
Με ομαλή ροή έφταναν τα ορεκτικά στο τραπέζι και από τα κρέατα το πρώτο που ήρθε ήταν το κοντοσούβλι. Νοστιμότατο μεν, παρ' όλα αυτά υπήρχαν κάποια κομμάτια αρκετά σκληρά. Από εκεί και πέρα η ώρα προσέλευσης μας (η δική μας και του μεγαλύτερου πλήθους της πελατείας) συνέτεινε στο να παρουσιαστεί μεγάλο χάσμα μέχρι να έρθει το επόμενο πιάτο. Αρχικά ήταν οι δυο μερίδες γουρουνοπούλας. Πολύ μεγάλα κομμάτια εξαιρετικά μαγειρεμένου χοιρινού που πραγματικά έλιωνε στο στόμα. Οι πατάτες που το συνόδευαν επίσης, όπως και τις προηγούμενες φορές, νοστιμότατες.
Δυστυχώς, αν και υπάρχει η δικαιολογία της ταυτόχρονης προσέλευσης κόσμου και πληθώρας παραγγελιών, τα υπόλοιπα κρέατα άργησαν αρκετά. Πρώτα ήρθε το μπιφτέκι, που ο πεινασμένος μου ανιψιός, περίμενε πως και πως. Μεγάλη μερίδα όπως πάντα, πιάτο που έχουμε πάρει σε όλες τις επισκέψεις μας. Τα δυο πιάτα παϊδάκια έφτασαν στο τραπέζι όταν πλέον ήμασταν ήδη χορτάτοι (η υπερεκτίμηση των δυνατοτήτων που λέγαμε) και σε διάθεση επιστροφής στο σπίτι. Εγώ με τον αδελφό μου δοκιμάσαμε από ένα κάθε πιάτου. Το κοτόπουλο λίγο πιο στεγνό, αλλά παρ' όλα αυτά νόστιμο. Η προβατίνα φώναζε από μακρυά. Χαρακτηριστική μυρωδιά μεγάλου ζώου. Ταυτόχρονα όμως πολύ καλά ψημένο και αρκετά μαλακό. Ό, τι δε φαγώθηκε ζητήθηκε και συσκευάστηκε για το σπίτι.
Πριν φύγουμε κεραστήκαμε σοκολατόπιτες οι μικροί της παρέας και αμυγδαλόπιτες οι υπόλοιποι. Απόδειξη όπως πάντα κανονικά στο τραπέζι.
Συνολικά μείναμε ικανοποιημένο από την επίσκεψη μας. Το 3 στην εξυπηρέτηση για την καθυστέρηση στα τελευταία πιάτα. Η καταπληκτική Χρυσούλα είχε βαθμολογηθεί με άριστα τις προηγούμενες φορές. Γενικά είναι από τα μαγαζιά που θα ξαναπήγαινα.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Γέρακας, Αθήνα

Αν και έχουν γίνει αρκετές κριτικές για αυτό το κατάστημα, θα καταθέσω και εγώ την δική μου εμπειρία.... για αυτό το υπερτιμημένο εστιατόριο και για να μην παρεξηγηθώ... αναμονή να εξηγήσω παρακαλώ:
Σάββατο 23/5 παρέα 5 πολύ φαγανών ατόμων!

Οι απανωτές κριτικές και τα διθυραμβικά σχόλια για το φαγητό σε συνδυασμό με την ανάγκη να φάμε απλό καλό νόστιμο κρεατάκι με οδήγησαν να.... επιβάλω την άποψή μου να πάμε στου Φετάνη!

Για την διαδρομή και το σημείο έχουν γράψει όλοι οι προηγούμενοι οπότε δεν θέλω να κουράσω! η μόνη χρηστική και απαραίτητη συμβουλή που θα δώσω: ΜΟΝΟ ΜΕ GPS!! Είναι δαιδαλώδης και κουραστική η διαδρομή, ειδικά για τους αμύητους στα έγκατα των Μελισσίων!

Η ταβέρνα είναι σε υψωματάκι οπότε σκεφτείτε να πάρετε και ζακετάκι μαζί σας! Ο χώρος μέσα ήταν άδειος και είχε δύο τρείς επιμέρους χώρους στην αυλή με φυλλωσιές γύρω γύρω οι οποίοι την ώρα που πήγαμε ήταν σχεδόν όλοι άδειοι! εγώ όπως είχα διαβάσει από τις κριτικές επρόκειτο για το νέο must της πόλης! εξ ού και το... υπερτιμημένο που είπα παραπάνω! έκλεισα με αγωνία τηλεφωνικά το τραπέζι, η κοπέλα ευγενής μου είπε ελάτε και... δεν με ρώτησε καν όνομα! είχα και αγωνία εάν θα βρώ τραπέζι! εκείνη προφανώς ήξερε ότι δεν θα είχαν κόσμο Σάββατο βράδυ. λοιπόν, μέχρι και που φύγαμε 1,5 ώρα μετά είχε έρθει μόνο μια παρέα! δεν τρελαίνομαι να έχει ένα μαγαζί πολυ κόσμο αλλά ομολογώ ότι μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση ότι αυτο το τόσο προβεβλημένο από όλα τα σχετικά site μαγαζί, δεν είχε ψυχή! για να μην τους αδικώ: την ίδια μέρα ήταν και η Eurovision και έπαιζε και ο Ολυμπιακός.

Τέλος πάντων, ας μπω στην ουσία.
Μας έφεραν αμέσως νεράκι βρύσης αφού μας ρώτησαν εάν θελουμε εμφιαλωμένο.

Μας πήρε παραγγελία η μαμά του καταστήματος και μας σέρβιραν οι κόρες! Η κυρία που μας πήρε την παραγγελία μας απέτρεψε σχεδόν από τα μισά από όσα θέλαμε να πάρουμε! επιμείναμε για αρκετά αλλά πήρε και την πρωτοβουλία να μην μας φέρει και τηγανητές πατάτες παρ΄ότι επιμείναμε διότι προφανώς της φάνηκαν όπως μας είπε από την αρχή.... περιττές! Δεν είχε άδικο ως προς τις ποσότητες των μερίδων αλλά πιστέψτε με.... όσο είχαμε τόσο θα τρώγαμε! ΟΚ, χαίρομαι για την ειλικρίνεια και τον επαγγελματισμό της αλλά έλεος! τόση επιμονή δεν χρειαζόταν! επίσης, δεν μου άρεσε και η υπερβολική οικειότητα-ενδιαφέρον- πιάνω κουβέντα θές δεν θές της μιας κόρης! ούτε αυτό ήταν απαραίτητο! εμείς πήγαμε για το φαγητό, τα υπόλοιπα δεν είναι απαραίτητα για να αισθανθεί οικεία ο πελάτης! αρκεί το χαμόγελο και η ευγένεια που είχατε!

Πήραμε:
Μια σπιτική τυρόπιτα: νόστιμη και ιδιαίτερη γεύση αλλά δυστυχώς επειδή είχε ζεσταθεί στο μικροκυμάτων.... δεν μας άρεσε ιδιαίτερα.,
Μια τζατζίκι και μια τυροκαυτερή: απλά άψογα και τα δύο! δεν έχω λόγια! 2,5 μρίδες έκαστη και πάρα πολύ νόστιμη!

Μια ντολμάδες με αμπελόφυλλο αυγοκομμένοι: Εξαιρετικό! Αυθεντικό, μαμαδίσιο και πολύ νόστιμο! η μερίδα αρκετά μεγάλη!

Μισό κιλό παϊδάκια: δυστυχώς ήταν ανάλατα! μαλακά και φαινόντουσαν καλοψημένα και νόστιμα αλλά η έλλειψη του αλατιού ήταν σε βαθμό που αδικούσε όλο το πιάτο. Η μερίδα πολύ καλή! Δίκαιη!

Πήραμε μια γουρουνοπούλα που είναι το σπέσιαλ του μαγαζιού: Τεράστια μερίδα και το εννοώ! φανταστείτε ότι στο σπίτι σερβιριζομαστε σε μικρές πιατέλες! φάγαμε αρκετούς μεζέδες και οι πέντε και έμεινε και λίγο! Εϊχε 3-4 πατατούλες φούρνου επίσης πολύ νόστιμες!

Μια μερίδα μπιφτέκια που άργησε ΛΙΓΑΚΙ: 2 πολύ μεγάλα πολύ μαλακά πολύ νόστιμα μπιφτέκια με λίγες τηγανητές πατατούλες! ήταν μέτρια ψημένα και αυτό μας ξένισε αφού τα τρώμε πολύ ψημένα αλλά ήταν μακράν τα καλύτερα μπιφτέκια που έχω φάει!

Αυτά όλα τα φάγαμε με 2 φραντζόλες ψωμί με λαδορίγανη ψημένο! ΛΟΥΚΟΥΜΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!!!!!!!

Είχαμε παραγγείλει επιπλέον κοντοσούβλι, πατατούλες και σαγανάκι αλλά είπαμε: η ιδιοκτήτρια θεώρησε ότι είναι πολλά! Μάλλον στο τέλος θα κατάλαβε το λάθος της διότι είχαμε αφήσει 2 μεζέδες από όλο το τραπέζι!

Αυτά μαζί με 1 λίτρο κρασί και 1 αναψυκτικό: 67 ευρώ!!!!!!!!

Τι να πώ; και μόνο που θυμάμαι την γουρουνοπούλα σε μέγεθος κουτιού παπουτσιών και το τζατζίκι σε μίνι πιατέλα μου φαίνεται αστείο να κριτικάρω το VFM! Άψογοι!

Πραγματικά συγχαρητήρια για τα γλυκάκια! καταρχήν πρώτη φορά βλέπω σε μαγαζί να με κεράσουν 1 κανονικό μεγάλο γλυκό για καθέναν από τους 5 μας! μας ρώτησαν εάν θέλουμε κανταΐφι ή μους λεμόνι και ζητήσαμε και από τα 2 θεωρώντας ότι θα έρθουν 2! αντ΄αυτού ήρθαν 5 γλυκάκια! Τι γλυκάκια! γλυκάρες~! το κανταίφι από τα καλύτερα που έχω φάει και όλως περιέργως πολύ φρέσκο και η μους λεμόνι παραδόξως για το ύφος του εστιατορίου.... καταπληκτική δροσιστική και νόστιμη! Μπράβο σας!

Ευχαρίστως εάν με βγάλει ο δρόμος μου Μελίσσια να το επισκεφθώ εκ νέου για να δοκιμάσουμε και τα υπόλοιπα!

Ιούλ

Η παρέα έψαχνε χώρο για κρεατοφαγική σύναξη, οπότε οι προτάσεις άρχισαν να πέφτουν βροχή. Στο στέκι του Φετάνη είχαμε πάει παλαιότερα στα Μελίσσια με καλές εντυπώσεις, οπότε υποθέσαμε ότι και στην Πεντέλη θα έχει την ίδια καλή συνέχεια.

Το να φτάσεις με το ΙΧ πλέον είναι πολύ πιο εύκολο σε σχέση με τα Μελίσσια και το δαιδαλώδες οδικό δίκτυο που ακολουθούσε τη μορφή των ρεματιών στους πρόποδες του Πεντελικού. Τώρα πηγαίνεις ευθεία από Κλεισθένους και έφτασες, απλά συνιστώ να παρκάρετε όχι στο πάρκινγκ του εστιατορίου δεξιά όπως έρχεστε από Μεσογείων αλλά στο άνοιγμα αριστερά καθώς όντας στο εσωτερικό καμπύλης που κόβει την ορατότητα. η έξοδος από εκεί νύχτα, έχοντας πιεί έστω και στα πλαίσια της κοινωνικής ορθότητας μπορεί να είναι σπαζοκεφαλιά, καθώς οι κάγκουρες δυστυχώς πολλαπλασιάζονται ταχύτερα από ότι σκοτώνται στους δρόμους.

Φτάνοντας στο μαγαζί ε - ρ - η - μ - ι - ά. Απολύτως μόνοι, αλλά μόνο που δεν μας κακοέπεσε καθώς σε τέτοια μαγαζιά δεν πας για το πουλ μουρ, αλλά για μάχη στο στομάχι και τα όποια υπόλοιπα τραπέζια μπορούν να απειλήσουν την κρύα θερμοκρασία της δικιάς σου μπύρας εφόσον παραγγέλνουν με αντίστοιχο τέμπο και εξαναγκάζοντας τοιουτοτρόπως τους σερβιτόρους να δοκιμάζουν τις αντοχές των ψυγείων γεμάτα με λαχταριστές μπύρες.
Ο χώρος συμπαθητικός, ήσυχος χωρίς να ξεχωρίζει ιδιαίτερα. Μιλάω για καλοκαιρινή επίσκεψη οπότε δεν ξέρω πως μπορεί να είναι το χειμώνα.
Όπως και την προηγούμενη φορά το σέρβις ήταν αστραπιαίο αλλά και πάλι τονίζω ότι ήμασταν μόνοι.
Από φαγητά τώρα, μας φέραν στην αρχή κάτι ψωμάρες ψημένες στα κάρβουνα σε μέγεθος παντόφλας απατημένης συζύγου, που νομίζω ότι αφού κάναν που κάναν το κόπο, με λίγο χοντρόκοκο αλάτι και ρίγανη θα γίνονταν ακόμη πιο καλό μεζεδάκι. Η χωριάτικη ήταν σεβαστών διαστάσεων με ένα κομμάτι φέτα αρκετά μεγάλο για να προσγειώσει ένα nano drone ένας επιδέξιος καμμένος χομπίστας. Τα κολοκυθάκια τηγανητά ήταν κλασσικά λεπτοκομμένα, οι πατάτες όχι προκάτ και τηγανισμένες μερακλήδικα. Η μόνη αστοχία στα ορεκτικά ήταν η τυροκαυτερή καθώς παραήταν καυτερή με συνέπεια να μείνει αφάγωτη.

Για κυρίως είχαμε κάνει ειδική παραγγελία παϊδακι προβατίνα με την οποία προσωπικά διαφώνησα και δυστυχώς δικαιώθηκα, αλλά τι να κάνω, έτσι ήθελε η παρέα. Η προβατίνα είναι ένα ειδικό κρέας, καθώς ναι ακόμα και ένας βίγκαν θα το έτρωγε με ηθική ευχαρίστηση μιάς και την έχουν που την έχουν να την αρμέγουν, ε την κάνουν παϊδάκια όταν δεν μπορεί να κατεβάσει γάλα και έτσι έχουμε ένα άκρως οικολογικό κρέας. Εάν προσθέσουμε την ωραία μυρωδιά του αρνίσιου κρέατος, το γεγονός ότι το αρνί είναι ζώο αρκετά λιγότερο βιομηχανοποιημένο από ότι το χοιρινό, το μοσχαρίσιο ή το κοτόπουλο και βάζοντας την ελκυστική τιμή (το χρέωσε μόλις 14 ευρώ το κιλό) έχουμε τον Τσάκ Νόρις των κρεάτων σωστά? Ε λοιπόν φίλοι μου μέγα λάθος. Ναι, έχω πετύχει τρυφερή νόστιμη προβατίνα, που σε κάνει να νιώθεις ότι πετάς άερινα παράλληλα με το έδαφος περιστρεφόμενος περί τον τέως άξονα των Ζ σου και νυν Χ σου, όπως στα καρτούν. Δυστυχώς όμως το 80% των προβατίνων το κρέας είναι σκληρό σαν ΣΟΛΑ και έτσι δυστυχώς και εδώ ανάγκασε ακόμη και το πιο πολύπειρο πηρούνι τους παρέας να τα καταθέσει τα όπλα του και να γεμίσει το ταπεράκι της ντροπής. Υπάρχει λοιπόν ελπίδα για την ανθρωπότητα? Μα φυσικά!! Καλώ τους απανταχού Έλληνες επαγγελματίες ψήστες που τιμούν τα κάρβουνα που πυρώνουν κάθε νύχτα να δοκιμάσουν να φτιάξουν ΚΕΜΠΑΠ ΠΡΟΒΑΤΙΝΑ, με μπόλικα μπαχάρια, με όλο το λιπάκι και σε μορφή κιμά να είναι μανζάμπλ από άποψη σκληρότητας. Το νόμπελ μαγειρικής ιδέας μου το δίνετε αργότερα, σας ευχαριστώ όλους σας.

Αποτυχία λοιπόν? Μα φυσικά όχι. Όταν οι μασέλες κουράστηκαν στις σάρκες της αδικοχαμένης προβατίνας, σειρά το γουρουνόπουλο. Τρυφερό, νόστιμο και λιπαρό όσο πρέπει με την τραγανή σωστά υπεραλατισμένη πετσούλα, ήταν ένα γεύμα για τους μερακλήδες που ακόμα δεν αγχώνονται για τα αποτελέσματα της Βιοιατρικής. Προσοχή: η μερίδα είναι τεράστια οπότε ρωτήστε την ειλικρινή σερβιτόρα για το πόσο πρέπει να πάραγγείλετε.

Το γεύμα έκλεισε με ένα δροσιστικό καρπουζάκι, απλό, τίμιο, καλοκαιρινό και ελληνικό.

Βαθμολογώντας...

Γεύση 3/4
Ναι τα φαγητά ήταν νόστιμα και η σκληρότητα της προβατίνας και η τυροκαυτερή/Βεζούβιος δεν μπορούν να μετριάσουν τις εντυπώσεις. Αναμφισβήτητα όμως την παράσταση κλέβουν τα χοιρινά, τα οποία έχουν ψηθεί με γνώση και τεχνική. Επειδή όμως έχω φάει αρκετά καλά αντίστοιχα χοιρινά στην Ελλάδα, δεν μπορώ να δώσω εύκολα την 4η ντομάτα. Φέρτε όμως έναν άμαθο Ευρωπαίο να φάει εκεί πρώτη φορά και από τον ενθουσιασμό του μπορεί να εισηγηθεί να κόψει κόψει 2-3 δις χρέους.

Εξυπηρέτηση 4/4
Όχι πολλά να πω, κουνιόσουν και τιναζόταν η μικρή σερβιτόρα να σου φέρει ότι ζήτησες. Σίγουρα ο ανύπαρκτος κόσμος βοηθάει, αλλά εγώ αυτή την εξυπηρέτηση είχα, όποτε είμαι καλά.

Χώρος 2/4
Ο χώρος είναι ήσυχος, χαλαρωτικός, αλλά λίγο 90ς. Για εμένα είναι ένα 3άρι λόγω χαλαρότητας που εκπέμπει, αλλά εάν πας μιά κοπέλα που έχει λογαριασμό instagram, της αρέσουν τα κοκτεηλόμπαρα και έχει πάνω από 2 ζευγάρια Toms και πάνω από 5 ζευγάρια δωδεκάποντα, θα προσποιηθεί ότι της αρέσει προσπαθώντας να παίξει χιπστερικά ξέγνοιαστη, αλλά θα το έμπειρο μάτι θα διακρίνει το αμυδρό στράβωμα του χείλους οφειλόμενο στις γλυκιές αναμνήσεις χλίδας που είχε από την προμνημονιακή, εθελοτυφλική περίοδο υπερδανεισμού.

VFM 3/4
Τίμιο μαγαζί, φλερτάρει με την 4η ντομάτα αλλά δεν μπορώ να το κρίνω από μόνο μία επίσκεψη. Με 18 ευρώ φάγαμε αρκετά κρέατα, ήπιαμε μπόλικες μπύρες και κάναμε ρεκόρ τιμής/κιλό προβατίνας. Πρέπει όμως αυτή η προβατίνα να γίνει κεμπάπ και να τινάξει τη μπάνκα στον αέρα.

Θα ξαναπήγαινα...
... με καλή αντροπαρέα που θα εκτιμούσε τα απλά κλασσικά ορεκτικά, σωστά εκτελεσμένα τα οποία μαζί με παγωμένη μπύρα θα συνόδευαν ένα καλό γουρούνι που βρίσκεις εύκολα αφού περάσεις το πανέμορφο φαράγγι της Νέδας μπαίνοντας στο νομό του χοίρου, την Μεσσηνία, αλλά αρκετά πιο δύσκολα στα όρια της Αττικής.

Αυγ

Έχεις λοιπον βαλει "στο ματι" εδω και πολυ καιρο το συγκεκριμενο μαγαζι και καταφερνεις να "ψησεις" την (δυσκολη) παρεα να σε εμπιστευθει. Μπαινεις στο ask4food να τσεκαρεις διευθυνση....... και πεφτεις στην πλεον αποκαρδιωτικη κριτικη που θα μπορουσες να διαβασεις για την εν λογω ταβερνα....
Με μιση καρδια λοιπον ξεκινας, εχοντας ενημερωσει τους υπολοιπους 5 οτι μπορει και να μην ειναι η κατασταση οπως τους την ειχες περιγραψει.....

Αφιξη λοιπον Σαββατο 6/8 κατα τις 10 το βραδυ, σε μια υπεροχη αυλη οπου στο βαθος μια παρεα απο νεα παιδια με μπουζουκια και κιθαρα παιζουν μουσικη και τραγουδουν "τοσο, οσο" δηλαδη να ακουγεται, χωρις να σε εμποδιζει να μιλας.
Υποδοχη απο την γλυκυτατη Χρυσουλα, την ψυχη της ταβερνας!
Αρκετος κοσμος στα γυρω τραπεζια και καποιοι φαινονται οτι ειναι "θαμωνες".
Σε λιγα λεπτα φτανει η κανατα με το νερο και το ψημενο ψωμι με λαδι και ριγανη.... Πρωτη φορα αφησαμε αφαγωτο ψωμι σε ταβερνα... Εφτανε για 8 ατομα ανετα.

Η παραγγελια μας αναλυτικα:
Πατατες τηγανητες (φυσικα! ). Φρεσκες και καλοτηγανισμενες.
Χωριατικη σαλατα με την κλασικη τεραστια φετα με ριγανη απο πανω,
Τυροκαυτερη, μια χαρα ως προς την πικαντικη γευση.
Τζατζικι, λιγο ελαφρυ για τα δικα μου γουστα, μια χαρα για τους αλλους
Μελιτζανοσαλατα καταπληκτικη, που ισα προλαβα να δοκιμασω, καταναλωθηκε άμεσα!!!!
Σαγανακι (τυρι ψημενο στα καρβουνα) πολυ καλο.
Πιπεριες καυτερες ψητες με λαδι και ριγανη, δε δοκιμασα, δυο απο τους 6 τις τρωνε, καλα να παθουν!

Κεφτεδακια, καταπληκτικα!!! Καυτα και ελαφρως πιπερατα, οπως μου αρεσουν.
Κοντοσουβλι, απο τα καλυτερα που εχω δοκιμασει, αν και θα το ονομαζα "εξοχικο" επειδη ηταν με πιπεριά, ντοματα, κρεμμυδι κλπ, στη σουβλα φυσικα, αλλα αυτο στο χωριο μου το λεμε εξοχικο... Κοντοσουβλι ειναι για μας μονο με κρεας. Καλυτερα παντως: -)
Γουρουνοπουλο, η σπεσιαλιτε του μαγαζιου. Νοστιμο, ακομα και για καποιους που προτιμαμε τη σουβλα απο το φουρνο. Υπεροχα αρτυμενο, μονο σε μια γωνια το κρεας ηταν σκληρο. Μας εξηγησε οτι εκει ισως δεν υπηρχε αρκετο λιπος για να το κρατησει μαλακο.... δεν πειραζει.

Πρόβεια παϊδακια, πολυ μαλακά και νοστιμα, αν και στην αρχη φοβηθηκαμε να τα παραγγειλουμε και (μεταξυ σοβαρου και αστειου) ρωτησαμε τη διπλανη παρεα που ειχε ηδη φαει τα δικα της.
Στο τελος κερασμα καρπουζι.

Αυτα, μαζι με μολις 9 μπυρες, 3/4 kg κρασι και μια coca-cola, 100,50 €. Σκαρτα 17 €/ατομο, πολυ λογικη τιμη γι'αυτα που φαγαμε και ηπιαμε, 12 χωρις τα ποτά.
Μας ενημερωσαν οτι ο χωρος της δροσερης αυλης θα κλεισει με τζάμι το χειμωνα, ωστε να μεγαλωσει η χειμερινη χωρητικοτητα.
Συμπερασμα: Άδικοι οι φοβοι, σιγουρα αξιζει και μια επομενη επισκεψη.