Είναι καθαρά οικογενειακή μας υπόθεση η ευχαρίστηση των πελατών που έρχονται για να δοκιμάσουν τα φαγητά μας. Τα φαγητά μας γίνονται με πολύ μεράκι, η σπεσιαλιτέ μας είναι η παραδοσιακή γουρουνοπούλα που γίνεται στον φούρνο με ξύλα όλη νύχτα και οι πίτες της Ευγενίας. Θα χαρούμε να σας γνωρίσουμε από κοντά και να δοκιμάσετε τα υπέροχα φαγητά μας.
Βραβευμένο από το AthensBook. gr και τον Ελεύθερο Τύπο το έτος 2014 και 2015!
Σας ευχαριστούμε και.. σας περιμένουμε στο κατάστημα μας!

Τρίτη-Παρασκευη:18.00 μεχρι αργά το βράδυ Σάββατο και Κυριακή όλη μέρα ανοιχτά Δευτέρα Κλειστά

Παροχές για ΑμεΑ
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

09 Σεπ 2017

Και τώρα θα μου πείτε δηλώνεις χορτοφάγος (άντε, pescetarian για να είμαστε ακριβείς) και κάνεις κριτική για το Φετάνη; Κι όμως φίλοι μου, ναι!

Το αγαπώ αυτό το μαγαζί από την περίοδο ακόμα που ήταν στα εξοχικά Μελίσσια. Και μου αρέσει που οι άνθρωποι βρήκαν ένα χώρο στο Γέρακα "κατώτερο" από τον προηγούμενο και σιγά-σιγά, με πολύ μεράκι, τον έκαναν όμορφο, χαλαρωτικό και επίσης εξοχικό.

Το αγαπώ το μαγαζί επειδή η οικογένεια που το έχει αποτελείται από φιλικούς, φιλότιμους, απλούς ανθρώπους, με ενδιαφέρον για τον πελάτη και αγάπη για τη δουλειά τους. Επειδή όλα είναι απλά και ανεπιτήδευτα. Επειδή το φαγητό είναι νόστιμο, τα υλικά αγνά και οι μερίδες τεράστιες.

Σίγουρα τα μπιφτέκια, το κοντοσούβλι και η ψητή γουρουνοπούλα θεωρούνται (και από ό, τι θυμάμαι είναι) κορυφαία στο είδος τους. Αλλά κι εγώ πάντα χορτασμένη φεύγω από εκεί, οπότε όλοι είμαστε ικανοποιημένοι! Οι σαλάτες φρέσκες και τεράστιες, τα χόρτα εποχής δε λείπουν σχεδόν ποτέ, οι τηγανιτές πατάτες είναι χειροποίητες και κολασμένες. Να μη μιλήσω για τις εξαίρετες σπιτικές πίτες που επιμελείται η μαμά της οικογένειας! Ένα κομμάτι τους είναι αρκετό για να με χορτάσει (η γέμιση ποικίλει ανάλογα με τη μέρα). Αλλά και οι αλοιφές είναι πολύ καλές, τα διάφορα μεζεδάκια (ενίοτε γουρουνιάζω με σαγανάκι), το καψαλιστό ψωμί με τη λαδορίγανη!

Το προτείνω για όλους όσους αγαπούν τις καλές, απλές ταβέρνες. Νόστιμες γεύσεις, ποιότητα και αρκετές εναλλακτικές για τον καθένα, ανεξάρτητα από τις διατροφικές του επιλογές. Στα συν (εκτός από την καταπληκτική εξυπηρέτηση) μπαίνουν και οι πολύ καλές τιμές.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη underwater.

19 Φεβ 2017

Στον Φετάνη είχαμε πάει δυο χρόνια πριν, όταν ήταν ακόμη στα Μελίσσια.
Μετακόμισε, κατα τη γνώμη μου, σε καλύτερο και πιο άνετο μέρος.

Δίπλα απο το μαγαζί έχει τεράστιο χωρο στάθμευσης, αλλα και ακριβώς απέναντι απο αυτό, στην άλλη πλευρά του δρόμου.

Ο εσωτερικός χώρος, ζεστός και φιλικός, σε κερδίζει αμέσως.
Μεσημέρι Κυριακής, το μαγαζί μισογεμάτο και πήγαμε 4 άτομα.

Δεν θα γράψω κάτι παραπάνω απο αυτά που έχουν γράψει και άλλοι χρήστες.
Μας έφεραν το γνωστό... καρβέλι με λαδορίγανη για αρχή και μια κανάτα κρύο νερό.
Διαλέξαμε την πολίτικη σαλάτα, αλλα το μετανιώσαμε.
Είχε υπερβολικό ξύδι κ με δυσκολία τρωγόταν, ακόμη και απο ένα μέλος της παρέας που λατρεύει το ξύδι.
Κανονικά θα έπρεπε να την επιστρέψουμε..
Κι εδώ είναι το λάθος που κάνουν πολλοί μαγαζάτορες..
Προσθέτουν αλάτι, λάδι, πιπερι, ξύδι κλπ όσο αυτοί ΝΟΜΙΖΟΥΝ πως θα αρέσει στον πελάτη.
Θα έπρεπε να βάζουν λιγότερες ποσότητες αρχικά και αν θέλει ο πελάτης, μπορεί να συμπληρώσει, κατα βούληση, εκ των υστέρων.

Σαν ορεκτικά πήραμε τυρόπιτα, η οποία, ήταν εκπληκτική, αν και με ελαφρώς πιο παχύ φύλλο, κατα τη γνώμη μου.

Τα κεφτεδάκια με αληθινές πατάτες μου θύμισαν αυτά που τρώμε στο σπίτι μας.
Μεγάλη ποσότητα και σωστά τηγανισμένες πατάτες.

Η μελιτζανα φούρνου ήταν γευστικότατη, αλκα θα προτιμούσαμε να είναι κομμένη και ανακατεμένη με την τομάτα και όχι ναωτην κόβουμε με μαχαίρι.

Πήραμε και μια μερίδα παϊδάκια κοτόπουλου, μεγάλη μερίδα και αυτή, που κόστιζε 9€.

Στο τέλος μας κέρασαν καρυδόπιτα..
Πληρώσαμε 49,5€, μαζί με 3 μπύρες και ένα αναψυκτικό.
Με την πρώτη ευκαιρία θα ξαναπάμε..

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη lagas.

06 Αυγ 2016

Μεγαλη απογοητευση η επισκεψη της Παρασκευης 29.7.

Θα μεινω μονο στα του φαγητου που ειναι και η ουσια...

Πατατες μαυρισμενες και μεσα στη λαδιλα...

Κολοκυθακια τηγανητα χοντροκομμενα και μερικως ωμα...

Γουρουνοπουλα που δεν φαγαμε γιατι μ υ ρ ι ζ ε ασχημα... τεραστια βεβαια μεριδα αλλα δεν τρωγοταν.

Μεγαλη απογοητευση και δεν νομιζω πως θα δωσω αλλη ευκαιρια...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη rf5b.

25 Ιαν 2017

Επισκεφθήκαμε το μαγαζί αντροπαρέα για οινοποσίες και κρεατοφαγία μέχρι σκασμού!
Τα καταφέραμε με κάποιες επισημάνσεις παρόλα αυτά.

α) Πατάτες άψητες και μέσα στο λάδι

β) Σαλάτα μαρούλι αδιάφορη, άνοστη και με κακής ποιότητας μαρούλι

γ) Γουρουνοπούλα καλή αλλά με σάλτσα (κάτι που προσωπικά δεν έχω συνηθίσει)

δ)Παϊδάκια αρνίσια ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ

ε) Τζατζίκι - τυροκαυτερή καλά αλλά τίποτα το ιδιαίτερο

ζ) Κρασί ροζέ καλό

Από τιμές περίπου στο 20αρικο, αρκετά καλά για τις ποσότητες που φάγαμε.

Υ. Γ

Στα θετικά το ευγενέστατο προσωπικό και το φρεσκοψημένο ψωμάκι που πηγαινοερχόταν

31 Ιούλ 2016

Η παρέα έψαχνε χώρο για κρεατοφαγική σύναξη, οπότε οι προτάσεις άρχισαν να πέφτουν βροχή. Στο στέκι του Φετάνη είχαμε πάει παλαιότερα στα Μελίσσια με καλές εντυπώσεις, οπότε υποθέσαμε ότι και στην Πεντέλη θα έχει την ίδια καλή συνέχεια.

Το να φτάσεις με το ΙΧ πλέον είναι πολύ πιο εύκολο σε σχέση με τα Μελίσσια και το δαιδαλώδες οδικό δίκτυο που ακολουθούσε τη μορφή των ρεματιών στους πρόποδες του Πεντελικού. Τώρα πηγαίνεις ευθεία από Κλεισθένους και έφτασες, απλά συνιστώ να παρκάρετε όχι στο πάρκινγκ του εστιατορίου δεξιά όπως έρχεστε από Μεσογείων αλλά στο άνοιγμα αριστερά καθώς όντας στο εσωτερικό καμπύλης που κόβει την ορατότητα. η έξοδος από εκεί νύχτα, έχοντας πιεί έστω και στα πλαίσια της κοινωνικής ορθότητας μπορεί να είναι σπαζοκεφαλιά, καθώς οι κάγκουρες δυστυχώς πολλαπλασιάζονται ταχύτερα από ότι σκοτώνται στους δρόμους.

Φτάνοντας στο μαγαζί ε - ρ - η - μ - ι - ά. Απολύτως μόνοι, αλλά μόνο που δεν μας κακοέπεσε καθώς σε τέτοια μαγαζιά δεν πας για το πουλ μουρ, αλλά για μάχη στο στομάχι και τα όποια υπόλοιπα τραπέζια μπορούν να απειλήσουν την κρύα θερμοκρασία της δικιάς σου μπύρας εφόσον παραγγέλνουν με αντίστοιχο τέμπο και εξαναγκάζοντας τοιουτοτρόπως τους σερβιτόρους να δοκιμάζουν τις αντοχές των ψυγείων γεμάτα με λαχταριστές μπύρες.
Ο χώρος συμπαθητικός, ήσυχος χωρίς να ξεχωρίζει ιδιαίτερα. Μιλάω για καλοκαιρινή επίσκεψη οπότε δεν ξέρω πως μπορεί να είναι το χειμώνα.
Όπως και την προηγούμενη φορά το σέρβις ήταν αστραπιαίο αλλά και πάλι τονίζω ότι ήμασταν μόνοι.
Από φαγητά τώρα, μας φέραν στην αρχή κάτι ψωμάρες ψημένες στα κάρβουνα σε μέγεθος παντόφλας απατημένης συζύγου, που νομίζω ότι αφού κάναν που κάναν το κόπο, με λίγο χοντρόκοκο αλάτι και ρίγανη θα γίνονταν ακόμη πιο καλό μεζεδάκι. Η χωριάτικη ήταν σεβαστών διαστάσεων με ένα κομμάτι φέτα αρκετά μεγάλο για να προσγειώσει ένα nano drone ένας επιδέξιος καμμένος χομπίστας. Τα κολοκυθάκια τηγανητά ήταν κλασσικά λεπτοκομμένα, οι πατάτες όχι προκάτ και τηγανισμένες μερακλήδικα. Η μόνη αστοχία στα ορεκτικά ήταν η τυροκαυτερή καθώς παραήταν καυτερή με συνέπεια να μείνει αφάγωτη.

Για κυρίως είχαμε κάνει ειδική παραγγελία παϊδακι προβατίνα με την οποία προσωπικά διαφώνησα και δυστυχώς δικαιώθηκα, αλλά τι να κάνω, έτσι ήθελε η παρέα. Η προβατίνα είναι ένα ειδικό κρέας, καθώς ναι ακόμα και ένας βίγκαν θα το έτρωγε με ηθική ευχαρίστηση μιάς και την έχουν που την έχουν να την αρμέγουν, ε την κάνουν παϊδάκια όταν δεν μπορεί να κατεβάσει γάλα και έτσι έχουμε ένα άκρως οικολογικό κρέας. Εάν προσθέσουμε την ωραία μυρωδιά του αρνίσιου κρέατος, το γεγονός ότι το αρνί είναι ζώο αρκετά λιγότερο βιομηχανοποιημένο από ότι το χοιρινό, το μοσχαρίσιο ή το κοτόπουλο και βάζοντας την ελκυστική τιμή (το χρέωσε μόλις 14 ευρώ το κιλό) έχουμε τον Τσάκ Νόρις των κρεάτων σωστά? Ε λοιπόν φίλοι μου μέγα λάθος. Ναι, έχω πετύχει τρυφερή νόστιμη προβατίνα, που σε κάνει να νιώθεις ότι πετάς άερινα παράλληλα με το έδαφος περιστρεφόμενος περί τον τέως άξονα των Ζ σου και νυν Χ σου, όπως στα καρτούν. Δυστυχώς όμως το 80% των προβατίνων το κρέας είναι σκληρό σαν ΣΟΛΑ και έτσι δυστυχώς και εδώ ανάγκασε ακόμη και το πιο πολύπειρο πηρούνι τους παρέας να τα καταθέσει τα όπλα του και να γεμίσει το ταπεράκι της ντροπής. Υπάρχει λοιπόν ελπίδα για την ανθρωπότητα? Μα φυσικά!! Καλώ τους απανταχού Έλληνες επαγγελματίες ψήστες που τιμούν τα κάρβουνα που πυρώνουν κάθε νύχτα να δοκιμάσουν να φτιάξουν ΚΕΜΠΑΠ ΠΡΟΒΑΤΙΝΑ, με μπόλικα μπαχάρια, με όλο το λιπάκι και σε μορφή κιμά να είναι μανζάμπλ από άποψη σκληρότητας. Το νόμπελ μαγειρικής ιδέας μου το δίνετε αργότερα, σας ευχαριστώ όλους σας.

Αποτυχία λοιπόν? Μα φυσικά όχι. Όταν οι μασέλες κουράστηκαν στις σάρκες της αδικοχαμένης προβατίνας, σειρά το γουρουνόπουλο. Τρυφερό, νόστιμο και λιπαρό όσο πρέπει με την τραγανή σωστά υπεραλατισμένη πετσούλα, ήταν ένα γεύμα για τους μερακλήδες που ακόμα δεν αγχώνονται για τα αποτελέσματα της Βιοιατρικής. Προσοχή: η μερίδα είναι τεράστια οπότε ρωτήστε την ειλικρινή σερβιτόρα για το πόσο πρέπει να πάραγγείλετε.

Το γεύμα έκλεισε με ένα δροσιστικό καρπουζάκι, απλό, τίμιο, καλοκαιρινό και ελληνικό.

Βαθμολογώντας...

Γεύση 3/4
Ναι τα φαγητά ήταν νόστιμα και η σκληρότητα της προβατίνας και η τυροκαυτερή/Βεζούβιος δεν μπορούν να μετριάσουν τις εντυπώσεις. Αναμφισβήτητα όμως την παράσταση κλέβουν τα χοιρινά, τα οποία έχουν ψηθεί με γνώση και τεχνική. Επειδή όμως έχω φάει αρκετά καλά αντίστοιχα χοιρινά στην Ελλάδα, δεν μπορώ να δώσω εύκολα την 4η ντομάτα. Φέρτε όμως έναν άμαθο Ευρωπαίο να φάει εκεί πρώτη φορά και από τον ενθουσιασμό του μπορεί να εισηγηθεί να κόψει κόψει 2-3 δις χρέους.

Εξυπηρέτηση 4/4
Όχι πολλά να πω, κουνιόσουν και τιναζόταν η μικρή σερβιτόρα να σου φέρει ότι ζήτησες. Σίγουρα ο ανύπαρκτος κόσμος βοηθάει, αλλά εγώ αυτή την εξυπηρέτηση είχα, όποτε είμαι καλά.

Χώρος 2/4
Ο χώρος είναι ήσυχος, χαλαρωτικός, αλλά λίγο 90ς. Για εμένα είναι ένα 3άρι λόγω χαλαρότητας που εκπέμπει, αλλά εάν πας μιά κοπέλα που έχει λογαριασμό instagram, της αρέσουν τα κοκτεηλόμπαρα και έχει πάνω από 2 ζευγάρια Toms και πάνω από 5 ζευγάρια δωδεκάποντα, θα προσποιηθεί ότι της αρέσει προσπαθώντας να παίξει χιπστερικά ξέγνοιαστη, αλλά θα το έμπειρο μάτι θα διακρίνει το αμυδρό στράβωμα του χείλους οφειλόμενο στις γλυκιές αναμνήσεις χλίδας που είχε από την προμνημονιακή, εθελοτυφλική περίοδο υπερδανεισμού.

VFM 3/4
Τίμιο μαγαζί, φλερτάρει με την 4η ντομάτα αλλά δεν μπορώ να το κρίνω από μόνο μία επίσκεψη. Με 18 ευρώ φάγαμε αρκετά κρέατα, ήπιαμε μπόλικες μπύρες και κάναμε ρεκόρ τιμής/κιλό προβατίνας. Πρέπει όμως αυτή η προβατίνα να γίνει κεμπάπ και να τινάξει τη μπάνκα στον αέρα.

Θα ξαναπήγαινα...
... με καλή αντροπαρέα που θα εκτιμούσε τα απλά κλασσικά ορεκτικά, σωστά εκτελεσμένα τα οποία μαζί με παγωμένη μπύρα θα συνόδευαν ένα καλό γουρούνι που βρίσκεις εύκολα αφού περάσεις το πανέμορφο φαράγγι της Νέδας μπαίνοντας στο νομό του χοίρου, την Μεσσηνία, αλλά αρκετά πιο δύσκολα στα όρια της Αττικής.

02 Ιούλ 2016

Απλά από τα καλύτερα εστιατόρια για κρέας.
Δοκιμάσαμε εξαιρετική μπριζόλα μοσχαρίσια τέλεια ψημένη ακριβώς όπως την ζητησαμε, ροζ προς το κόκκινο, ζουμερή τρυφερή και νόστιμη μεγάλη για να φάνε άνετα δύο άτομα.

Εκπληκτική γουρουνοπόυλα, επίσης τεράστια μερίδα, καλύτερη και από τους ειδήμονες της Καλαμάτας, πατάτες στο χέρι, νερό επιτέλους κανάτας, ψωμάκια ψημένα με λάδι και αλάτι
Δεν πήραμε πολλά πρώτα για να απολαύσουμε το ζητούμενο, όπως είχαμε πληροφορηθεί, το εκπληκτικό κρέας που μας αποζημίωσε και περίσσεψε μάλιστα.
Πέντε άτομα δύο μερίδες γουρουνοπούλα μια μοσχαρίσια τζατζίκι, πατάτες που ούτως η άλλως οι μερίδες κρέατος περιέχουν, κολοκυθάκια τηγανιτά, δύο γλυκά εκμεκ καταιφι (μετριότατο) ένα κιλό άσπρο κρασί τρεις μπύρες 2 σόδες 75 ευρώ δηλαδή 15 το άτομο και με περίσσευμα γουρουνοπούλα για το σπίτι.

Το σέρβις παρότι η πολύ ωραία αυλή με το αεράκι από την Πεντέλη ήταν γεμάτη Σάββατο βράδυ πολύ ικανοποιητικό. Αισθάνεσαι σαν να φιλοξενείσαι από φίλους.
Πολύ ευγενικές, πρόθυμες και χαμογελαστές οι κυρίες που σερβίρουν.
Μονη ένσταση με κεφαλαία γράμματα, εκτός από το γλυκό που η κρέμα του ελαφρώς ξίνιζε, το επιεικώς απαράδεκτο κρασί και στις δύο αποχρώσεις άσπρο κόκκινο, ροζέ δεν δοκιμάσαμε, σε μια εποχή που το χύμα το βρίσκεις σε πολύ καλή ποιότητα είναι απαράδεκτο να σερβίρεις σε ένα τόσο καλό κατά τα άλλα μαγαζί τέτοια απαράδεκτα κρασιά.

Επίσης το κόκκινο ήταν και ζεστό ακολουθώντας φαντάζομαι την ελληνική λογική οτι θέλει θερμοκρασία δωματίου. Ναι δωματίου αλλά σε σατό με 18 βαθμούς και όχι 30 μέσα στο κατακαλόκαιρο που σκοτώνει αντί να αναδεικνύει την εξαιρετική ποιότητα των κρεάτων.
Σίγουρα το Στέκι του Φετάνη μας κέρδισε.
Θα ξαναπάμε σύντομα να δοκιμάσουμε και τις άλλες γεύσεις που προσφέρει το κατάστημα

29 Σεπ 2016

Επίσκεψη Κυριακή μεσημέρι 25/9/2016 στα πλαίσια οικογενειακής επετείου. Συνολικά επτά άτομα. Το παρκάρισμα πολύ εύκολο ακριβώς απέναντι από την είσοδο του μαγαζιού, αν και υπήρχε χώρος και στο parking.
Η στιγμή της άφιξης στο μαγαζί ήταν αυτή κατά την οποία σχεδόν γέμισε. Το οποίο είχε τα αποτελέσματα του στην πορεία όπως φάνηκε.
Το μαγαζί το είχα επισκεφτεί δυο φορές στην προηγούμενη τοποθεσία του. Η πρόσβαση πλέον είναι παιχνιδάκι, ειδικά όταν μένεις σε γειτονική περιοχή.
Ο νέος χώρος θα έλεγα ότι είναι "λίγος" για τον χειμώνα μιας και η κλειστή αίθουσα είναι μικρή. Υπάρχει όμως αρκετά μεγάλη αυλή που καλύπτει τις ανάγκες όταν ο καιρός είναι καλός.
Στα του φαγητού τώρα. Μάλλον πεινούσαμε αλλά ταυτόχρονα μάλλον υπερεκτιμήσαμε και τις δυνατότητες μας. Παραγγέλθηκαν λοιπόν από δυο μερίδες κοντοσούβλι και (κλασική) γουρουνοπούλα, μια μερίδα μπιφτέκια, 1/4 παϊδάκια προβατίνας και 1/4 παϊδάκια κοτόπουλο. Επίσης σαλάτα χωριάτικη, χόρτα, μία μελιτζανοσαλάτα, τζατζίκι επί 2 όπως και 2 μερίδες πατάτες. Συνοδεύτηκαν από μπύρα, τσίπουρο χύμα και αναψυκτικά για τους μικρούς της παρέας.
Στην αρχή έφτασε στο τραπέζι νερό σε κανάτα καθώς και το κλασικό ψημένο ψωμί με λαδορίγανη στις πάντα γενναίες ποσότητες του Φετάνη.
Με ομαλή ροή έφταναν τα ορεκτικά στο τραπέζι και από τα κρέατα το πρώτο που ήρθε ήταν το κοντοσούβλι. Νοστιμότατο μεν, παρ' όλα αυτά υπήρχαν κάποια κομμάτια αρκετά σκληρά. Από εκεί και πέρα η ώρα προσέλευσης μας (η δική μας και του μεγαλύτερου πλήθους της πελατείας) συνέτεινε στο να παρουσιαστεί μεγάλο χάσμα μέχρι να έρθει το επόμενο πιάτο. Αρχικά ήταν οι δυο μερίδες γουρουνοπούλας. Πολύ μεγάλα κομμάτια εξαιρετικά μαγειρεμένου χοιρινού που πραγματικά έλιωνε στο στόμα. Οι πατάτες που το συνόδευαν επίσης, όπως και τις προηγούμενες φορές, νοστιμότατες.
Δυστυχώς, αν και υπάρχει η δικαιολογία της ταυτόχρονης προσέλευσης κόσμου και πληθώρας παραγγελιών, τα υπόλοιπα κρέατα άργησαν αρκετά. Πρώτα ήρθε το μπιφτέκι, που ο πεινασμένος μου ανιψιός, περίμενε πως και πως. Μεγάλη μερίδα όπως πάντα, πιάτο που έχουμε πάρει σε όλες τις επισκέψεις μας. Τα δυο πιάτα παϊδάκια έφτασαν στο τραπέζι όταν πλέον ήμασταν ήδη χορτάτοι (η υπερεκτίμηση των δυνατοτήτων που λέγαμε) και σε διάθεση επιστροφής στο σπίτι. Εγώ με τον αδελφό μου δοκιμάσαμε από ένα κάθε πιάτου. Το κοτόπουλο λίγο πιο στεγνό, αλλά παρ' όλα αυτά νόστιμο. Η προβατίνα φώναζε από μακρυά. Χαρακτηριστική μυρωδιά μεγάλου ζώου. Ταυτόχρονα όμως πολύ καλά ψημένο και αρκετά μαλακό. Ό, τι δε φαγώθηκε ζητήθηκε και συσκευάστηκε για το σπίτι.
Πριν φύγουμε κεραστήκαμε σοκολατόπιτες οι μικροί της παρέας και αμυγδαλόπιτες οι υπόλοιποι. Απόδειξη όπως πάντα κανονικά στο τραπέζι.
Συνολικά μείναμε ικανοποιημένο από την επίσκεψη μας. Το 3 στην εξυπηρέτηση για την καθυστέρηση στα τελευταία πιάτα. Η καταπληκτική Χρυσούλα είχε βαθμολογηθεί με άριστα τις προηγούμενες φορές. Γενικά είναι από τα μαγαζιά που θα ξαναπήγαινα.

16 Αυγ 2016

Έχεις λοιπον βαλει "στο ματι" εδω και πολυ καιρο το συγκεκριμενο μαγαζι και καταφερνεις να "ψησεις" την (δυσκολη) παρεα να σε εμπιστευθει. Μπαινεις στο ask4food να τσεκαρεις διευθυνση....... και πεφτεις στην πλεον αποκαρδιωτικη κριτικη που θα μπορουσες να διαβασεις για την εν λογω ταβερνα....
Με μιση καρδια λοιπον ξεκινας, εχοντας ενημερωσει τους υπολοιπους 5 οτι μπορει και να μην ειναι η κατασταση οπως τους την ειχες περιγραψει.....

Αφιξη λοιπον Σαββατο 6/8 κατα τις 10 το βραδυ, σε μια υπεροχη αυλη οπου στο βαθος μια παρεα απο νεα παιδια με μπουζουκια και κιθαρα παιζουν μουσικη και τραγουδουν "τοσο, οσο" δηλαδη να ακουγεται, χωρις να σε εμποδιζει να μιλας.
Υποδοχη απο την γλυκυτατη Χρυσουλα, την ψυχη της ταβερνας!
Αρκετος κοσμος στα γυρω τραπεζια και καποιοι φαινονται οτι ειναι "θαμωνες".
Σε λιγα λεπτα φτανει η κανατα με το νερο και το ψημενο ψωμι με λαδι και ριγανη.... Πρωτη φορα αφησαμε αφαγωτο ψωμι σε ταβερνα... Εφτανε για 8 ατομα ανετα.

Η παραγγελια μας αναλυτικα:
Πατατες τηγανητες (φυσικα! ). Φρεσκες και καλοτηγανισμενες.
Χωριατικη σαλατα με την κλασικη τεραστια φετα με ριγανη απο πανω,
Τυροκαυτερη, μια χαρα ως προς την πικαντικη γευση.
Τζατζικι, λιγο ελαφρυ για τα δικα μου γουστα, μια χαρα για τους αλλους
Μελιτζανοσαλατα καταπληκτικη, που ισα προλαβα να δοκιμασω, καταναλωθηκε άμεσα!!!!
Σαγανακι (τυρι ψημενο στα καρβουνα) πολυ καλο.
Πιπεριες καυτερες ψητες με λαδι και ριγανη, δε δοκιμασα, δυο απο τους 6 τις τρωνε, καλα να παθουν!

Κεφτεδακια, καταπληκτικα!!! Καυτα και ελαφρως πιπερατα, οπως μου αρεσουν.
Κοντοσουβλι, απο τα καλυτερα που εχω δοκιμασει, αν και θα το ονομαζα "εξοχικο" επειδη ηταν με πιπεριά, ντοματα, κρεμμυδι κλπ, στη σουβλα φυσικα, αλλα αυτο στο χωριο μου το λεμε εξοχικο... Κοντοσουβλι ειναι για μας μονο με κρεας. Καλυτερα παντως: -)
Γουρουνοπουλο, η σπεσιαλιτε του μαγαζιου. Νοστιμο, ακομα και για καποιους που προτιμαμε τη σουβλα απο το φουρνο. Υπεροχα αρτυμενο, μονο σε μια γωνια το κρεας ηταν σκληρο. Μας εξηγησε οτι εκει ισως δεν υπηρχε αρκετο λιπος για να το κρατησει μαλακο.... δεν πειραζει.

Πρόβεια παϊδακια, πολυ μαλακά και νοστιμα, αν και στην αρχη φοβηθηκαμε να τα παραγγειλουμε και (μεταξυ σοβαρου και αστειου) ρωτησαμε τη διπλανη παρεα που ειχε ηδη φαει τα δικα της.
Στο τελος κερασμα καρπουζι.

Αυτα, μαζι με μολις 9 μπυρες, 3/4 kg κρασι και μια coca-cola, 100,50 €. Σκαρτα 17 €/ατομο, πολυ λογικη τιμη γι'αυτα που φαγαμε και ηπιαμε, 12 χωρις τα ποτά.
Μας ενημερωσαν οτι ο χωρος της δροσερης αυλης θα κλεισει με τζάμι το χειμωνα, ωστε να μεγαλωσει η χειμερινη χωρητικοτητα.
Συμπερασμα: Άδικοι οι φοβοι, σιγουρα αξιζει και μια επομενη επισκεψη.

30 Μαι 2016

Αφορμή για τα λίγα αυτά λόγια στάθηκε η προηγούμενη κριτική.

Στο "Στέκι του Φετάνη" έχω φάει δύο φορές: Την Πρωτομαγιά, πριν μερικά χρόνια, στην παλιά τοποθεσία (Μελίσσια) και τη μέρα του Πάσχα φέτος.

Και τις δύο φορές είχε πέσει (φυσικό) αρκετός κόσμος στην ταβέρνα. Την πρώτη φορά εμείς είμασταν περί τα 12 άτομα, τη δεύτερη 4 άτομα. Την πρώτη φορά ήταν πήχτρα στον κόσμο (ίσως επειδή ο χώρος ήταν μικρότερος) τη δεύτερη πολύς κόσμος, αλλά υπήρχαν αρκετά τραπέζια διαθέσιμα (στην αυλή, άλλωστε η μέρα ήταν πολύ ζεστή).

Την πρώτη φορά έμεινα εντυπωσιασμένος και κατενθουσιασμένος. Παρά τον κόσμο, το φαγητό ήταν άψογο και η εξυπηρέτηση άμεση.

Τη δεύτερη φορά τα μαύρα χάλια. Η εξυπηρέτηση πολύ αργή και το αρνί, όταν έφτασε αφού είχαμε φάει όλα τα άλλα, παγωμένο. Απορία: Αν είχαν το αρνί να κρυώνει, γιατί δεν το σέρβιραν; Άρα, η καθυστέρηση δεν οφειλόταν στο ότι το αρνί ψηνόταν. Αν υποθέσω ότι οφειλόταν στο ότι το αρνί ξεπάγωνε, τότε ας το είχαν τουλάχιστον ζεστάνει.

Δεν διαμαρτυρήθηκα (βαριέμαι τέτοιες διαδικασίες), αλλά η μαμά ήρθε και ζήτησε συγγνώμη χωρίς όμως να μας πει το λόγο για τον οποίο ζητά συγγνώμη. Νομίζω ότι είχε παρει σβάρνα τα τραπέζια και ζητούσε συγγνώμη για τα πάντα όλα.

Δεν είχα σκοπό να γράψω τίποτα, αλλά διάβασα την προηγούμενη κριτική τυχαία, οπότε απλώς την επιβεβαιώνω με τη δική μου εμπειρία.