17 Μάρ 2017

Θα ξεκινησω λεγοντας οτι ειναι πολυ περιεργο που τοσο καιρο δεν ειχα επισκεφτει το συγκεκριμενο μαγαζι δεδομενου οτι περναω απο μπροστα του τουλαχιστον 3 με 5 φορες την εβδομαδα οντας καθημερινος θαμωνας στα διαφορα καφε του Θησειου.

Παντα το εβλεπα και πολλες φορες ειχα ακουσει διαφορα για το συγκεκριμενο μαγαζι, απο πολυ καλα εως αισχιστα, ενα μαγαζι που προφανως λογω ονοματος ειναι καποια συνεχεια της " Καπαρης " στην πλατεια Μερκουρη μαγαζι που σερβιρει οντως πολυ καλο φαγητο.

Η ιστορια του χωρου τεραστεια αφου ο συγκεκριμενος χωρος ξεκιναει να λειτουργει ως PUB στα μεσα της δεκαετιας του "80 και τοτε ονομαζεται wall pub ενα μαγαζι που μαζευε ( ελλειψη αλλου ) ολη την νεολαια της περιοχης απο 15 ετων και ανω.
Στην πορεια και μετα απο το αδοκητο θανατο του ιδιοκτητη οι γυναικα και οι κορες του προσπαθησαν να το γυρισουν σε μεζεδοπωλειο, κατι που ειχε αρχισει να ανθιζει εκεινες τις εποχες, κατι που ενω στην αρχη πηγε καλα και φανηκε να ευδοκιμει στην πορεια, ισως ελλειψη ποικιλιας και καποιου ειδικου πιατου που θα κανει εντυπωση, το μαγαζι αρχισε να πατωνει.

Και καπου εκει ερχεται ξαφνικα η Καπαρη να δημιουργησει ενα μεζεδοπωλειο που η αληθεια ειναι οτι και λειπει και δεν λειπει απο την περιοχη. Η περιοχη πιο πολυ φημιζεται για καφε και ποτακι στο χαλαρο και απο μεζεδοπωλεια κατι το " γευομαι και μαγευομαι " κατι το "αμπιμπαγιο " πιο κατω και καποια αλλα μεζεδοπωλεια στην οδο Ηρακλειδων εχουν καταφερει να θεωρειται πληρης η περιοχη απο τετοιου ειδους εστιαση.

Το μαγαζι λοιπον βρισκεται ακριβως σε μια διχαλα του δρομου που ερχεται απο την πλατεια του Θησειου και καταληγει ο μεν πανω δρομος στον λοφο του Φιλοπαππου και στον περιφερειακο δρομο αυτου, και ο δε κατω δρομος στην συνοικια των Πετραλωνων.

Μπαινοντας στο μαγαζι η αληθεια ειναι οτι δεν μπορεις να συμπερανεις αν σου αρεσει η δεν σου αρεσει ο χωρος. Σιγουρα το μερος που ειναι το μαγαζι στους προποδες του λοφου ειναι πολυ ωραιο αλλα το μαγαζι αυτο καθ αυτο δεν το λες και επιτομη του κλασσικου ( οπως οικαζω οτι θα επρεπε να ειναι ).

Μια μεγαλη αιθουσα που προφανως ειναι φιαγμενη για να φιλοξενει διαφορες εκδηλωσεις τυπου γαμος -βαφτιση με χρωματα που να γυρνανε γυρω απο το μαυρο και το ασπρο αλλα στο σπασμενο τους. Το μαυρο οπου μπορει γκριζαρει και το ασπρο πιο πολυ στο κρεμ φερνει απο τα τραπεζια.

Στους τοιχους του μαγαζιου υπαρχουν καναπεδακια που σαφως δινουν ενα πιο ανετο καθισμα απο τις καρεκλες που εχουν τα αλλα τραπεζια και στην μια μερια του μαγαζιου υπαρχει ενα τζακι με ενα μεγαλο καλογουστο θα ελεγα ρολοι που προφανως κατα τους χειμερινους μηνες θα δινει καποιο χρωμα πιο οικογενειακο στο μαγαζι.
Εμεις επισκευτηκαμε το μαγαζι Κυριακη μεσημερι ενεκα τα γεννεθλια ενος φιλου ( και ενεκα οτι ολα ηταν ασφυκτικα γεματα εκεινη την ωρα για να παμε σε καποιο αλλο γνωστο μαγαζι ) και σαφως δεν απολαυσαμε το τζακι αναμενο.
Στον πισω τοιχο μια σομπα για ξυλα βαμενη στο μαυρο κατραμι χρωμα οπως και τα μπουρια που δημιουργουν την ενεργειακη θερμανση του μαγαζιου.
Η αιθουσα επικοινωνει με την κουζινα και το μεσα μαγαζι με δυο πορτες ( μια η κουζινα και μια για το εσωτερικο ) και ολη η αιθουσα ειναι επαρκως φωτεινη μια και στο μπροστα μερος μια τεραστεια τζαμαρια κλεινει το μαγαζι, που το καλοκαιρι ανοιγει και η ασπορη οροφη, ανοιγομενη και αυτη, σαφως βοηθανε στον απλετο φωτισμο του μαγαζιου κατα τις πρωινες ωρες.

Μπαινοντας στο μαγαζι η ευγενεια περισσευει απο τα ομολογουμενως αρκετα παιδια που δουλευουν στο καταστημα. Δεν μετρησα ακριβως αλλα εχω την εντυπωση οτι την επιφορτηση του σερβις την εχουν περισσοτεροι απο τεσσερις σερβιτοροι. Θα σε καλωσορισουν θα σε τοποθετησουν και σαφως δεν νομιζω οτι θα υπαρξει στιγμη που θα καθυστερησει καποια παραγγελια σου η καποιο συμπληρωμα σου. Σε μονιμη βαση καποιο απο τα παιδια, αλλα πιο ευγενικα αλλα λιγοτερο, θα ειναι στο οπτικο σου πεδιο.

Η αληθεια ειναι οτι πηγαμε και σε ωρα που δεν εσφιζε απο κοσμο το μαγαζι οποτε σαφως δεν μπορω να πω οτι η γνωμη μου ειναι η πιο εμπεριστατωμενη σε σχεση με την εξυπηρετηση. Τεσσερα τραπεζια πεντε σερβιτοροι..... απλα εγω κρινω αυτο που ειδα.,

Aς παμε τωρα να δουμε ποιες ειναι οι γευσεις που προσφερει το μαγαζι δεδομενου οτι πρεπει να αποφυγουμε και την συγκριση με το ομοσταυλο του εστιατοριο.

Σαφως μολις καθεσαι ερχεται το ψωμι το οποιο εχει γλυκανισο και ειναι φρεσκο και πολυ νοστιμο

Πρωτο πιατο που ξεκινησαμε ηταν μια μελιτζανα με τυρι στο πυλινο. Πιατο που αντικειμενικα το περιμενα καλυτερο γιατι οπου και να εχω φαει μελιτζανα στον φουρνο η στο πυλινο εχει παντα μια εντονη γευση και το τυρι δειχνει πολυ. Στο συγκεκριμενο πιατο ουτε την μελιτζανα ακουγες ουτε το τυρι παρα μονο ενα γενικο συνονθυλευμα χωρις ιδιαιτερη γευση.2/4

Δευτερο πιατο κολοκυθοκευτεδες που εδω θα ομολογησω οτι ηταν απιθανα τηγανισμενοι, πιο μικροι απο το συνηθες και αυτο τους εδινε την δυνατοτητα να ειναι τραγανοι και πεντανοστιμοι. Εδω ενα 4/4

Δυο πατατες τηγανητες ετσι για να συμπληρωσουνε τα πρωτα που θα δοκιμαζαμε μαζι με το κρασι. Ειναι αληθεια οτι οσο κι αν αυτο το πιατο φαινεται ανουσιο τοσο ομως μπορει να το χαρακτηρισω ως το καλυτερο πιατο του μαγαζιου. Πεντανοστιμες φρεσκες οχι προκατ και παρολο που καποιες ηταν αρκετα χοντροκομενες ειχαν καταφερει να ειναι ολες το ιδιο τραγανες το ιδιο αλατισμενες και το ιδιο νοστιμες. Η δε ποσοτητα αρτιοτατη. Δυο τεραστεια βαθια πιατα φουλ στην πατατα. Εδω καθαρα 4/4

Επομενο πιατο μια μεριδα μανιταρια γεμιστα με τυρι και μπεικον. Τα μανιταρια οχι πολυ καλα ψημενα ως βαση κραταγανε πολυ το τυρι εμφανες αλλα παντελης η ελλειψη η εστω η αισθηση του μπεικον. Τιποτα το ιδιαιτερο θα το χαρακτηριζα ενα βαρετο ισως και διαδικαστικο πιατο.2/4

Επομενο πιατο ενα μανουρι με μελι και σουσαμι τυλιγμενο σε φυλλο κρουστας. Καμια αισθηση.... προφανως δεν καταφεραν να τα συνδεσουν επαρκως. Το πιατο ηταν αλλου το τυρι κι αλλου η κρουστα. Σιγουρα εχω φαει πολυ καλυτερα τετοια πιατα ειτε με μανουρι ειτε με φετα.1/4

Επομενο πιατο μια τυροκαυτερη που ειναι συνηθως το αγαπημενο μου πιατο. Η συγκεκριμενη ειχε μεσα και κοπανιστη και αυτο ισως την εκανε και λιγο πιο πικαντικη. Πολυ καλη υφη και αξιολογη γευση αλλα λιγο ουδετερη στο πικαντικο της για τα δικα μου γουστα. Πολυ ωραια σερβιρισμενη δε με λιγο τουρσι στο πιατο σαν εικονα ηταν αρκετα καλη.3/4

Επομενο εδεσμα ενα λουκανικο χωριατικο που θα το χαρακτηρισω ως ενα καλο απλο λουκανικο χωριατικο. Nothing more nothing less που λενε και στο χωριο μου στο buckingham. Οποτε εδω ενα 3/4 νομιζω οτι ειναι τιμιο και επαρκες.

Τελευταιο πιατο και ισως απο τα καλυτερα που δοκιμασαμε ενα κριθαρωτο με κοτοπουλο ντοματα και γραβιερα. Πολυ καλο ψησιμο το κριθαρωτο και πολυ ωραια γευση το γενικο συνολο. Κατι μεσα στο συνομλο ηταν πολυ γλυκο και σε καποιες μπουκιες εριχνε λιγο το συνολο αλλα σε γενικο πλανο ηταν ενα υπεροχο πιατο. Θα βαλως ενα 3,5/4

Οφειλω επισης στο ολο συνολο να πω οτι και η παρουσιαση ηταν εξεχουσα σε καθε πιατο και ακομα και τα πιατα ηταν πολυ εντυπωσιακα ( κρυσταλινα τα ατομικα και διαφορων σχεδιων τα υπολοιπα ) οποτε ολο το οπτικο συνολο σε περναει απο το μεζεδοπωλειο στο πιο gourmet συνολο.

Για το ολο πανηγυρακι δωσαμε 70 € μαζι με καποια μισοκιλα κρασι που πιστευω οτι ηταν ενα πολυ τιμιο ποσο για ολα αυτα που φαγαμε.

Ενα μαγαζι που αξιζει ευκαιριων γιατι ουτε τοποθεσιακα σε απογοητευει αλλα ουτε και γευστικα. Εγω προσωπικα το προτεινω σε οποιον θελει να περασει την ωρα του τρωγοντας αξιολογα χωρις βαβουρα απολαμβανοντας καλη εξυπηρετηση και χωρις να πληρωσει μια παεριουσια για το γευμα η το δειπνο.

29 Νοε 2016

Καναμε το τραπεζι του γαμου μας στο συγκεκριμενο μαγαζι. Ο κοσμος που ειχαμε καλεσει ηταν 25 ατομα καθως ο γαμος ηταν πολιτικος κ κλειστος. Σε οτι αφορα το μαγαζι δεν εχω να πω κατι κακο για τα φαγητα και το service.
Απο ικανοποιητικα εως εξαιρετικα θα ελεγα. Ο χωρος επισης παρα πολυ ωραιος κ με γουστο.
Το κακο ειναι οτι το μαγαζι το διαχειριζονται ατομα τα οποια δεν ειναι επαγγελματιες. Γραφω αυτην την κριτικη γιατι θεωρω οτι οσοι επιθυμουν να κανουν κατι αναλογο ( γαμο- βαφτιση) θα πρεπει να το σκεφτουν πολυ καλα. Αρχικα ειχαμε συμφωνησει οτι στο μαγαζι ο κοσμος μας θα εφτανε στις 12 το μεσημερι περιπου.
Υπηρχε μονο ενα παλικαρι το οποιο προσπαθουσε να φτιαξει τον μικτη της μουσικης, ο οποιος μετα απο δικη μας παρατηρηση, κςταλαβαμε οτι ηταν καμενος. Οποτε μουσικη στο τραπεζι του γαμου, τελος..... κ φυσικα δεν μιλαω για μουσικη χορου κτλ..
απλα για ενα χαλι που θα επαιζε.
Οταν ρωτησα την υπευθυνη ( ο Θεος να την κανει), τι συμβαινει με την μουσικη, εκεινη κοιτωντας με ( και καλα) με εκπληξη, με ρωταγε γιατι δεν παιζει!!!!
Επιπλεον επειδη ειχε κ μια βαφτιση στις 2 το μεσημερι στον χωρο του εστιατοριου, το μαγαζι γεμισε κ στα 2 επιπεδα. Κανενα προβλημα με αυτο. Το προβλημα ειναι οτι ειχαν κανει κρατησεις κ σε ξεμπαρκο κοσμο μετα τις 3:30 με αποτελεσμα καποια στιγμη στον χωρο οπου ηταν το τραπεζι του γαμου μας, ενας "κυριος" με τα παιδια του, την γυναικα του κ κατι φιλους τους, ειχαν καθισει ορθιοι απο πανω μας, περιμενοντας μας να φυγουμε.....
φυσικα η υπευθυνη κυρια εξαφανιστηκε με αποτελεσμα να τα ακουνε καποια παιδια που δουλευαν εκει. Κουτοπονηρια στο μεγαλειο της.
Κανενα προβλημα λοιπον με το φαγητο κ το service. Το μαγαζι προυεινεται για φαγητο με φιλους κ οικογενεια. Μακρυα ομως σε οσους θελουν να οργανωσουν κατι παραπανω.
Θα τους δημιουργηθει νευρικοτητα πιθανοτατα σε καποιο ομορφο γεγονος της ζωης τους. Επιπεδο επαγγελματισμου απο την υπευθυνη μηδενικο κυριολεκτικα. Καλη συνεχεια σε ολους.