ΕΡΩΣ - ΗΡΩΣ

Τοπική ελλ. κουζίνα

Τσόχα 41 και Παναγή Κυριακού, (πίσω από το γήπεδο του ΠΑΟ) Αμπελόκηποι [Χάρτης]
  210 6463820. 6944129633

Από Δευτέρα μέχρι και Σάββατο ανοιχτά από το πρωί μέχρι αργά το βράδυ. Κυριακή κλειστά. ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΥΠΑΙΘΡΙΟ ΧΩΡΟ
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Παροχές για ΑμεΑ Έχει parking Κάνει delivery Φιλικό προς χορτοφάγους Δέχεται πιστωτική κάρτα Προσφέρει Πρωινό Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις Επιτρέπονται κατοικίδια

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Έρως-ήρως. Ηρωικός έρωτας δηλαδή. Με μοναδικό γνώμονα την νοσταλγία για την δική μου πατρίδα (τα Χανιά) Γράφτηκαν ύμνοι για την κουζίνα μου και για την αισθητική του χώρου(Αθηνόραμα, ATHENS VOICE, LIFO, Αλάτι κασι Πιπέρι, OLIVE κ. α. KAΘΗΜΕΡΙΝΗ )Τους ευχαριστώ όλους. Δεν τα πειράζω τα φαγητά. Τα αφήνω να διηγούνται την ιστορία τους. Την ίδια ιστορία που διηγούνται οι ασπρόμαυρες φωτογραφίες μιας άλλης Ελλάδας που γεμίζουν τους τοίχους.
Αφουγκραστείτε την και αφεθείτε να σας ταξιδέψουμε. Είμαστε σίγουροι πώς θα σας μείνουμε αξέχαστοι ( ειδικά το καλοκαίρι με τον εξωτερικό χώρο... )

Τοπική ελλ. κουζίνα - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Κάποιο μεσημέρι πριν από 2-3 εβδομάδες, μετά από τρεχάματα στους Αμπελόκηπους, επισκέφθηκα για τρίτη φορά το ΕΡΩΣ-ΗΡΩΣ, που βρίσκεται στη συμβολή Τσόχα και Κυριακού, στην πίσω πλευρά του γεπεδου του ΠΑΟ στην Αλεξάνδρας. Ήθελα πράγματι να αποκρυσταλλώσω την άποψή μου για τον συγκεκριμένο χώρο, που μου είχε ήδη αφήσει καλές εντυπώσεις.

Παρότι το parking στη γύρω περιοχή είναι κάπως δύσκολο, υπάρχει και το Μετρό (Στάση Αμπελοκήπων), αλλά και πληθώρα συγκοινωνιών σε απόσταση μόνο 2 λεπτών με τα πόδια.

Αυτή τη φορά πήγα με δύο συναδέλφους μου. Ήταν ένα ανοιξιάτικο ζεστό μεσημέρι και ο καιρός ήταν ιδεώδης για να καθήσουμε έξω. Ο φιλόξενος και περιποιημένος χώρος έχει γύρω στα 10 τραπέζια, εκ των οποίων τα περισσότερα βρίσκονται στην εσωτερική αίθουσα, όπου κυριαρχεί το λευκό τους χρώμα και τη φωτίζει. Παλαιότερα στεγάζονταν εκεί το καφενείο του Μανώλη.

Η Αντωνία, από την Κάνδανο Χανίων, το άνοιξε πριν από δύο τουλάχιστον χρόνια και προφανώς επιμελείται των πάντων με έρωτα και πάθος για τη μαγειρική τέχνη. Η εσωτερική της διακόσμηση με παλιές ασπρόμαυρες φωτογραφίες μιας αλλης εποχής, μας φανερώνει τη νοσταλγία της για το παρελθόν, καθώς και τη μοναδική ευαισθησία της κρητικής ψυχής!

Η εξυπηρέτηση ήταν ικανοποιητική και ευγενική από τον πρόθυμο σερβιτόρο του μαγαζιού. Η σχετική αλλά εύλογη μικροκαθυστέρηση κάποιων πιάτων της ώρας, μας έδωσε τη δυνατότητα να απολαύσουμε τα ζεστά μεζεδάκια μας, κουβεντιάζοντας με όλη μας την άνεση. Παραγγείλαμε λοιπόν τα εξής εδέσματα:

1 κολοκυθοανθούς (7€)
1 καλιτσούνια ανάμικτα, με μυζήθρα ξυνή και χόρτα (8€)
1 ντολμαδάκια με αμπελόφυλλο (7€)

Για κυρίως πιάτα δοκιμάσαμε:

1 απάκι με στάκα (13€)
1 ρεβυθοκεφτέδες (9€) και
1 μπιφτέκι γαλοπούλας (12€).

Στη συνέχεια πήραμε ένα κορμό σοκολάτας (5€). Όλα τα φαγητά, νοστιμότατα, δικαιώνουν τη φήμη του χώρου.

Μας έφεραν νερό βρύσης, ενώ ήπιαμε 1/2 λίτρο λευκό κρασί χύμα (5€).

Για κέρασμα μας έφεραν στην αρχή ποτηράκια με τοπική τσικουδιά και ένα πιατάκι με κρύα ρεβύθια. Στο τέλος μας κέρασαν δροσιστικό παγωτό καϊμάκι με κεράσι, πραγματικά μια πολύ ευγενική χειρονομία!

Ο συνολικός λογαριασμός, περιλαμβανομένου του κουβέρ (3Χ1=3€: με φέτες ολόφρεσκου ψωμιού), έφθασε τα 70€, δηλαδή 23€ κατ' άτομο, που δεν το θεωρώ ιδιαίτερα τσιμπημένο, αφού άλλωστε όλα τα καλά κρητικά μαγαζιά της Αθήνας (Κατσούρμπος κ. α. ) διατηρούν ένα επίπεδο τιμών. Χαλάλι για τις προσπάθειες μιας καλής μαγείρισσας!

Πραγματικά, αξίζει τον κόπο να δοκιμάσει κάποιος την καλή κρητική κουζίνα, κατανοώντας το γεγονός ότι εάν τυχόν βρεθεί στην Κρήτη, το αντίστοιχο φαγητό μπορεί στο νησί να είναι κάπως φθηνότερο, αφού εκεί υπάρχει πολύ μεγαλύτερη προσφορά εστιατορίων και σχεδόν αμελητέο κόστος μεταφοράς πρώτων υλών κ. λπ. Μολαταύτα, εκφράζω τώρα μια υποκειμενική και γενικευμένη άποψη, που ασφαλώς υπόκειται σε πληθώρα εξειρέσεων...

Στην κριτική μας, για την κρητική κουζίνα και όχι μόνο, πρέπει να είμαστε κατά το δυνατόν ρεαλιστές και όχι επικριτικοί για το παραμικρό...

Συμπερασματικά, συστήνω το ΕΡΩΣ-ΗΡΩΣ για μια ευχάριστη βραδυνή σας έξοδο, όπου θα δοκιμάσετε νόστιμη και φιλότιμη, σπιτική, τοπική κουζίνα!!

Τοπική ελλ. κουζίνα - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Δεύτερη μόλις φορά που επισκέπτομαι το 'Ερως-Ήρως, αν και είναι στη γειτονιά μου και μου αρέσει πολύ ως περιβάλλον. Ζητώ συγνώμη που ανοίγω αρνητικά την κριτική μου, αλλά αν οι τιμές ήταν πιο χαμηλές θα το είχα κάνει στέκι.

Ο εσωτερικός του χώρος είναι ζεστός και καλόγουστος. Την πρώτη φορά κάτσαμε έξω γιατί ήταν Ιούνιος, τώρα αναγκαστικά μέσα. Και έξω πάντως είναι μια χαρά.

Η εξυπηρέτηση ήταν διεκπεραιωτική θα έλεγα. Η κοπέλα που μας σέρβιρε ήταν λίγο ψυχρή, αν και ήμασταν οι μόνοι πελάτες εκείνη την ώρα δε μας μίλησε καλά καλά.

Παραγγείλαμε τα εξής:

ντάκο: πολύ συμπαθητικός, αλλά νομίζω ότι το κρεμμύδι δεν κόλλαγε καθόλου στο πιάτο, ειδικά τόσο μεγάλη ποσότητα (6,5 ευρώ)

χόρτα εποχής: κι αυτό συμπαθητικό πιάτο, αν και 8,5 ευρώ για τη μερίδα δεν ξέρω αν είναι λογικά.

απάκι με τηγανητές πατάτες και στάκα: καλό πιάτο, οι πατατούλες κομμένες στο χέρι και χωρίς λαδίλα (12 ευρώ)

κριθαρώτο με κομματάκια απάκι, τυρί και λαχανικά: το καλύτερο πιάτο της βραδιάς (10 ευρώ)

Πολύ ωραίο το ζυμωτό ψωμί τους (2 ευρώ για 2 άτομα) που είχε μέσα μπαχαρικά, ήταν ιδιαίτερο. Από ποτά: τεταρτάκι λευκό κρασί και καραφάκι μικρό ρακή (3 ευρώ έκαστο).

Σύνολο λοιπόν 39 ευρώ για δύο άτομα. Δηλώνω προβληματισμένη. Δε λέω ότι το φαγητό δεν ήταν καλό. Απλώς οι τιμές των πιάτων κάνουν το 'Ερως-Ήρως ένα εστιατόριο που δεν είναι για συχνή επίσκεψη, τουλάχιστον για το δικό μου βαλάντιο.

Τοπική ελλ. κουζίνα - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Επισκεφτήκαμε το κατάστημα βραδάκυ του Ιουλίου μετά από εργασία που είχαμε στην περιοχή. Ακριβώς πίσω από το γήπεδο του ΠΑΟ στην Λ. Αλεξάνδρας ( στη γωνία πίσω από τη θύρα 6-7 για την ακρίβεια) όπου το parking φυσικά είναι δύσκολο αλλά το Μετρο πολύ κοντά.

Καθίσαμε σε τραπεζάκι έξω στο πεζοδρόμιο και αυτό από μόνο του ήταν δυσάρεστη εμπειρία γιατί είχε θόρυβο, περαστικούς πάνω από το τραπέζι σου, κορναρίσματα κτλ.

Φαγαμε αγγινάρα στο λαδάκι η οποία ήταν πεντανόστιμη

Πιταράκια διάφορα, πολύ ωραία με αγνά υλικά

Κατσικάκι με πατάτες

Απάκι

Ηταν όλα νόστιμα, με ένσταση στο κατσικάκι όπου -νόστιμο κι αυτό - αλλά η ποσότητα κρέατος ήταν μικρή αν αφαιρούσες τα κόκαλα και συνολικά το πιάτο φτωχό για την τιμή του (13 ή 14 ευρώ).

Με εντυπωσίασε θετικά το ρεβύθι μουλιασμένο στο νερό για μέρες που έφεραν σα αρχικό κέρασμα.

Συμπερασματικά, είναι λίγο τσιμπημένο και σε ένα χώρο που τα δίνεις και τα σκέφτεσαι λίγο καθότι τρως σε αστικό περιβάλλον.
Θα ξαναπάω και το χειμώνα, ο εσωτερικός χώρος ήταν όμορφος και η προσπάθεια να σερβίρεις αγνα με βρισκει παντα σύμμαχο

Τοπική ελλ. κουζίνα - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Ήταν καιρός που είχα βάλει στο μάτι αυτό το μαγαζί – αφενός λόγω εγγύτητας, καθώς το εστιατόριο έχει την έδρα του σε μια από τις γειτονιές στις οποίες κατεξοχήν κινούμαι (Αμπελόκηποι), αφετέρου λόγω του εύλογου ενδιαφέρον που πάντα προκαλεί η κρητική κουζίνα (επ’ αυτού θα επανέλθω). Στα «συν» επίσης ήταν η έντονη παρουσία του μαγαζιού στις σελίδες του ask4food (ιδίως με τη μορφή προτάσεων κλπ. ), αλλά και μια κίνηση μείωσης των τιμών που είχα δει περνώντας απέξω τις πολύ δύσκολες ημέρες του περασμένου καλοκαιριού, εν μέσω τραπεζικών περιορισμών και δημοψηφίσματος. Είχα επίσης μια θετική και μια αρνητική γνώμη από γνωστούς μου ανθρώπους που είχαν ήδη φάει εκεί, «δύσκολους» και απαιτητικούς πελάτες και στις δύο περιπτώσεις, οπότε η περιέργειά μου είχε ευλόγως μεγαλώσει.

Το μαγαζί βρίσκεται σε ένα μάλλον «άξενο» σημείο, δίπλα στο γήπεδο του Παναθηναϊκού, πολύ κοντά σε διάφορα σημεία δημόσιου ενδιαφέροντος (από τα παρακείμενα σχολικά συγκροτήματα έως το ίδιο το γήπεδο, τα κοντινά νοσοκομεία κ. α. ) και σε απόσταση αναπνοής από τον σταθμό του μετρό στους Αμπελοκήπους – η γειτονιά σίγουρα δεν είναι το πιο ελκυστικό μέρος στην Αθήνα από την πλευρά της ατμόσφαιρας και της αισθητικής, ωστόσο αφενός έχει το μεγάλο ευεργέτημα της γειτνίασης με το μετρό, αφετέρου διαθέτει ήδη σε απόσταση λίγων εκατοντάδων μέτρων ιστορικά σημεία αναφοράς στη βραδινή Αθήνα, από το θρυλικό οινομαγειρείο στην άλλη πλευρά του γηπέδου και το παρακείμενο φοιτητοστέκι με τη ζωντανή μουσική έως τα δύο γνωστά (και επί σειρά ετών ανθεκτικώς ευρισκόμενα στη μόδα) μπαροεστιατόρια της οδού Τσόχα.

Το μαγαζί αυτοπροδιορίζεται ως εκπρόσωπος της κρητικής κουζίνας – ή, έστω, ως ένας χώρος όπου η κρητική κουζίνα έχει κυρίαρχη θέση. Νομίζω ότι αυτό το ζήτημα αποτελεί ένα από τα πιο θολά τοπία στη σύγχρονη εστιατορική σκηνή της Αθήνας. Από τη στιγμή που δεν κατέστη δυνατή η καθιέρωση της πιστοποίησης αυτής της τοπικής κουζίνας (νομίζω ότι κάποτε ξεκίνησε μια σχετική προσπάθεια, αλλά δεν ξέρω πού κατέληξε), το ερμηνευτικό πεδίο είναι ιδιαίτερα ευρύ – με αποτέλεσμα, τα περισσότερα (αν όχι όλα) τα αποκαλούμενα «κρητικά» εστιατόρια να είναι, επί της ουσίας, χώροι κλασικής εστίασης (εστιατόρια ή ταβέρνες) με (περισσότερο ή λιγότερο ενισχυμένα) στοιχεία κρητικών σπεσιαλιτέ. Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό – άλλωστε, δεν ξέρω κατά πόσο ένα αμιγώς κρητικό μενού θα άντεχε (ποσοτικά και εμπορικά) να αποτελέσει τον κύριο άξονα στον κατάλογο ενός μαγαζιού. Πιστεύω ότι η γοητεία της κρητικής κουζίνας, ιδίως όταν τη γεύεται κανείς στο νησί, δεν έγκειται τόσο στις ιδιαίτερες συνταγές (που σαφώς υπάρχουν κι αυτές και τις αγαπάμε πολύ), όσο στις πολύ καλές πρώτες ύλες, π. χ. στο άριστο λάδι ή στο νοστιμότατο κρέας, που δίνουν άλλη διάσταση σε γεύσεις που κατά τα λοιπά είναι πανελληνίως γνωστές και αγαπητές.

Το «Έρως-΄Ηρως», λοιπόν, δεν ξεφεύγει από την παραπάνω παραδοχή – στην πραγματικότητα ο κατάλογός του είναι ένας συνδυασμός κρητικής, κλασικής ελληνικής και δημιουργικής ελληνικής/μεσογειακής κουζίνας.

Ο χώρος του μαγαζιού είναι μικρός, μέτρησα 9 τραπέζια μέσα, στα οποία προστίθενται 3-4 ακόμα στο πεζοδρόμιο τους θερινούς μήνες. Τα λίγα τετραγωνικά δεν επιτρέπουν και πολλά πράγματα, ωστόσο το στήσιμο και η διακόσμηση, απλή και ολίγον τουρλού (με στοιχεία παράδοσης, νεοταβέρνας – και μπόλικο χρώμα), δημιουργεί τελικά μια θετική διάθεση. Ήταν μεσημέρι Σαββάτου, λίγο μετά το άνοιγμα του μαγαζιού και ήμασταν οι πρώτοι πελάτες στη σάλα (πολύ αργότερα γέμισαν 2-3 ακόμα τραπέζια). Ο νεαρός σερβιτόρος μας υποδέχτηκε ευγενικά και με κάθε διάθεση να μας εξυπηρετήσει, προσφέροντάς μας ρακή με οριακά βρασμένα ρεβύθια και (καλό) ψωμί που μπορούσαμε να επιλέξουμε από το σχετικό πανέρι.

Στη συνέχεια μας έδωσε ένα χειρόγραφο τετράδιο με τα πιάτα ημέρας. Θα του συγχωρήσω ακόμα και το μοναδικό «ψεγάδι», το γεγονός δηλαδή ότι δεν ήξερε να απαντήσει ακριβώς στην ερώτησή μου για ένα πιάτο και χρειάστηκε να ρωτήσει την κουζίνα – δεν μπορώ να φανταστώ κάτι τέτοιο να γίνεται σε ώρα μεγάλης αιχμής, πολλώ δε μάλλον από τη στιγμή που ο κατάλογος των γεύσεων είναι πλούσιος μεν, αλλά όχι και δυσανάλογα μεγάλος.

Για πρώτα πιάτα πήραμε μελιτζανοσαλάτα και (με προτροπή του σερβιτόρου) κολοκυθοανθούς με γέμιση. Η (τόσο ταλαιπωρημένη σε άλλα εστιατόρια) μελιτζανοσαλάτα παίρνει στο «Έρως-Ήρως» την εκδίκησή της – γεύση στιβαρή, ωραία υφή, τέλεια ενισχυμένη με φέτα και σοφή επιλογή μυρωδικών. Σαφώς το καλύτερο πιάτο που ήρθε στο τραπέζι μας. Αντίθετα, οι κολοκυθοανθοί ήταν καλοί, αλλά όχι κάτι το πολύ αξιομνημόνευτο – ίσως ήθελαν μια διαφορετική, πιο δυνατή γέμιση για να αναδειχτούν.

Ακολούθησαν τα δύο κυρίως πιάτα. Πρώτα, το (κλασικό για τέτοιες καταστάσεις) γαμοπίλαφο. Ήταν εύγευστο και γενικά καλοφτιαγμένο (μας είπαν ότι θα αργούσε για να γίνει σωστά στην ώρα του), ωστόσο δεν απογείωνε – στην καλύτερη αθηναϊκή εκδοχή του πιάτου, που είχα φάει προ διετίας σε ανάλογου ύφους μαγαζί, η «βουτυράτη» αίσθηση στο ζουμί και το σωστά διαλεγμένο καρύκευμα οδηγούσαν το γαμοπίλαφο σε άλλη (πολύ νοστιμότερη, αλλά, αλί, και πιο δύσπεπτη) διάσταση. Το άλλο πιάτο, τα κάστανα στιφάδο, επελέγη κατόπιν έντονης προτροπής από τον σερβιτόρο, υπερισχύοντας δύο άλλων επιλογών που υπηρετούσαν την ίδια λογική (ένα ζεστό, θερμαντικό πιάτο για ένα σχετικά ψυχρό μεσημέρι).

Είναι σίγουρα μια εξαιρετική ιδέα, που έρχεται να ταιριάξει δυο γλυκές γεύσεις της κουζίνας και που αποτελεί έξοχη λύση για φυτοφάγους που συμπαθούν το στιφάδο ως παρασκευή, αλλά δεν συμβιβάζονται με τις διάφορες κρεατικές εκδοχές του. Ήταν ένα καλό πιάτο, με μόνο ίσως ελάττωμα την υφή του, καθώς τα κάστανα, ακόμα και στο καλύτερο βράσιμό τους, δεν μπορούν να γίνουν τόσο μαλακά όσο ένα καλομαγειρεμένο κρέας δίπλα στα έτσι κι αλλιώς λουκουμένια μικρά κρεμμυδάκια. Ίσως κι εδώ χρειαζόταν ένα διαφορετικό καρύκευμα, χωρίς να μπορώ να πω κάποια συγκεκριμένη ιδέα.

Για όλα τα παραπάνω - μαζί με ένα καραφάκι ρακή (πέρα από το αρχικό προσφερθέν σφηνάκι) και με κερασμένο εσπρέσο στο τέλος - ο λογαριασμός έφτασε τα 19 ευρώ κατ’άτομο. Ούτε υπερβολικά πολλά, αλλά ούτε και λίγα, αν αναλογιστεί κανείς ότι ήμασταν μάλλον συντηρητικοί στο ποτό και δεν πήραμε επιδόρπιο. Έχω την εντύπωση ότι πάνω-κάτω εκεί (και ακόμα πιο πάνω, ενίοτε) κινείται η τιμολόγηση όλων των συναφών μαγαζιών, κάτι που δεν τα καθιστά τις πιο οικονομικές επιλογές εν καιρώ κρίσης (όπου τα μαγικά πλαφόν είναι συνήθως τα 10, μάξιμουμ 15 ευρώ). Κι αυτό είναι, ίσως, και το μεγαλύτερο μειονέκτημα του «Έρως-Ήρως», το οποίο διαθέτει γενικά καλή κουζίνα (αλλά με σαφείς δυνατότητες βελτίωσης), φιλική εξυπηρέτηση και έναν μικρό και απλό, ωστόσο συμπαθητικό χώρο.

Λόγω της τυπολογίας πολλών από τα πιάτα του, συνίσταται η επίσκεψη σε μεσημβρινές ώρες, κάποια από τις μέρες που λειτουργεί από νωρίς (Παρασκευή-Σάββατο-Κυριακή τώρα τον χειμώνα). Εγώ πάντως, παρά τις μικρές μου ενστάσεις, θα το ξαναεπισκεφτώ σίγουρα, αν μη τι άλλο για να δοκιμάσω ένα από υπόλοιπα «θερμαντικά» του πιάτα (την πολλά υποσχόμενη ρεβυθάδα ή το αγριογούρουνο, που ήταν πιάτο ημέρας την ημέρα που πήγα), που έχασαν «στο νήμα» τη μάχη με τα κάστανα στο γεύμα που μόλις περιέγραψα.

Τοπική ελλ. κουζίνα - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Όλα ηταν άψογα, το σέρβις, το φαγητό, ο χώρος, η ρακή! Η στακα με τα αυγά και το γαμοπίλαφο, μας έκαναν να παραμιλάμε, αλλα ΟΛΑ ηταν εξαιρετικά!

Εκτός απο τα παραπάνω, παραγγείλαμε απάκι και λουκάνικο αγριογούρουνο και καλτσούνια με μυζήθρα και πληρώσαμε 50 ευρω.

Χρήσιμη;

Τοπική ελλ. κουζίνα - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Κάθισα για καφέ με το γιο μου, 18 μηνών, Σάββατο μεσημέρι, με βροχή. Με έναν καφέ μάς έφεραν δυο μεγάλες φέτες κέικ για κέρασμα και αργότερα ένα μεγάλο κομμάτι πορτοκαλόπιτα κι αυτό κερασμένο για το παιδί. Κάργα baby friendly χώρος, που λέγανε και στο χωριό μου: -)

Αλλά από την κουζίνα έβγαιναν θεϊκές μυρουδιές και δεν μπόρεσα να αντισταθώ. Πήρα σε πακέτο για το σπίτι μια μερίδα αρνάκι με μελιτζάνες στο φούρνο. Ήταν τόσο μεγάλη που στο σπίτι τη μοιραστήκαμε με τη γυναίκα μου και δεν χρειάστηκε να συμπληρώσουμε παρά μόνο μια μικρή σαλάτα.

Δεν θέλω να γκρινιάξω, όπως άλλοι, επειδή το μαγαζί βρίσκεται πίσω από το γήπεδο του Παναθηναϊκού, ούτε επειδή δεν βρισκόμουν στο λιμάνι των Χανίων για να αξίζει τα χρήματά του το φαγητό. Αυτές οι γεύσεις κι αυτή η εξυπηρέτηση, πιο πολύ με παρηγορούν στην πόλη, πιο πολύ τις έχω ανάγκη εδώ. Ρωτήστε την ιδιοκτήτρια από πού φέρνει τις πρώτες ύλες, μία μία, και θα καταλάβετε πόσο πραγματικά οικονομικό είναι αυτό που τρώτε.

Έτυχε να κρυφακούσω καθώς εξηγούσε σε έναν γνωστό της από πού έρχονται τα καλούδια της και κατάλαβα ότι αυτό το απαράμιλλο φαγητό που έφαγα αργότερα στο σπίτι (δηλ. το φαγητό που πήρα σε πακέτο) ήταν ίσως, εκτός από τα πιο νόστιμα, και το πιο οικονομικό που είχα φάει ποτέ.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Platon.

Χρήσιμη;