Μεταξύ ρώσικης ταβέρνας και παραδοσιακών ψητών.

12 Δεκ 2015

Η κριτική αυτή είναι αφιερωμένη στον World, τον άνθρωπο που εστίασε όσο κανείς άλλος στα μαγαζιά με κουζίνα ethnic και που τα ίχνη του αγνοούνται εδώ και πάνω από ένα χρόνο.

Το ΑΣΤΕΡΙ ήταν καταχωρημένο στη wish list μου από πολύ παλιά, έτσι ήταν μεγάλη η ικανοποίησή μου όταν επιτέλους κατάφερα να το επισκεφθώ μια Κυριακή μεσημέρι ύστερα από ένα ωραιότατο περίπατο στο κτήμα Τατοϊου. Δεν είναι καθόλου δύσκολο να το βρείτε. Παίρνοντας το δρόμο για Πάρνηθα και λίγο πριν τη μεγάλη ευθεία με τις χασαποταβέρνες στρίβετε πρώτα αριστερά στην Ελευθερίου Βενιζέλου και κατόπιν, όταν φθάσετε στο τέρμα της, κάνετε δεξιά στην Αγίου Διονυσίου. Εκατό μέτρα πιο κάτω αριστερά θα παρκάρετε πολύ εύκολα (2 στα 10) και θα μπείτε στο ΑΣΤΕΡΙ. Βρίσκεστε στο κέντρο του Μενιδίου, σε μια περιοχή όπου κατοικούν πολλοί Έλληνες της διασποράς, αλλά και υπήκοοι διάφορων ανατολικών χωρών.

Ο χώρος, αν και προσφάτως ανακαινισθείς, δεν πρόκειται να σας ενθουσιάσει, μέσα είναι εντελώς ουδέτερος και έξω έχει ελάχιστα τραπέζια. Ούτε πολύ φωτεινός είναι και η σκούρα επίπλωση δε βοηθά να νιώσεις άνετα. Τα τραπέζια είναι όμως τοποθετημένα σε σχετικά αραιή διάταξη και όλα είναι πεντακάθαρα.
Η κυρία στην οποία αναφέρονται και οι άλλοι φίλοι μας υποδέχθηκε με την φιλύποπτα διατυπωμένη ερώτηση αν είμαστε εξοικειωμένοι με την ποντιακή κουζίνα. Ευτυχώς που η διαβεβαίωση ότι η γιαγιά μου ήταν από τη Σαμψούντα ανέβασε στα ύψη της μετοχές μας, η κυρία χαλάρωσε και μας περιποιήθηκε, όσο μείναμε στο ΑΣΤΕΡΙ, με το παραπάνω. Κατάλογος δεν εμφανίστηκε, έχω την εντύπωση ότι κάποια πιάτα είχαν ήδη εξαντληθεί, όπως π. χ. το κεμπάπ και τα μαντί – μικρό το κακό. Ήταν πάντως ήδη μάλλον αργά για μεσημέρι. Προτιμήσαμε να εκμεταλλευτούμε το γλυκό φθινοπωριάτικο ήλιο και να καθίσουμε έξω, γιατί μέσα επικρατούσε μια βαβούρα από πολλές οικογένειες με πολλά παιδιά και γενικά μεγάλες παρέες.
Η παραγγελία μας ήταν επαρκής, για να μπορέσουμε να αποκτήσουμε σαφή εικόνα των κατευθύνσεων και δυνατοτήτων της κουζίνας. Οπωσδήποτε το βαρύ πυροβολικό στο ΑΣΤΕΡΙ είναι ό, τι ψήνεται στα κάρβουνα, δηλαδή σασλίκ χοιρινό, αρνίσιο ή κοτόπουλο και κεμπάπ. Κάτι που δε συναντάς σε όλα τα παρεμφερή μαγαζιά είναι οι σούπες με μοσχάρι, δηλαδή μπορτς και κρεατόσουπα. Στα ενδιάμεσα κατοικοεδρεύουν γνωστοί μεζέδες και σαλάτες.

Μοιραστήκαμε λοιπόν μια γενναία μερίδα μπορτς, όπου κυριαρχούσε το κρεμμύδι, με το παντζάρι να περιορίζεται στο να δώσει απλώς χρώμα στο ζωμό. Το κρέας καλά βρασμένο, γενικά μια καλή επιλογή για πιο κρύες μέρες. Ακολούθησε μια εξίσου μεγάλη σαλάτα, κατόπιν θερμής παράκλησής μας που εισακούστηκε πρόθυμα, μισή ρωσική μισή καρότο. Νόστιμες και οι δύο συνιστώσες, με το καρότο να κλέβει την παράσταση. Η κάπως χλωμή ρωσική ενισχύθηκε πάντως με υπόξινη βελούδινη σμέτανα και ήταν μια χαρά. Κλείσαμε με δύο καλοψημένα σασλίκ, όπου το χοιρινό κέρδισε στα σημεία το αρνί. Το μόνο φάουλ στο τραπέζι ήταν η λεπιόσκα, το γνωστό ψωμί-πίτα, που ήταν απλά κρύα, σαν λάστιχο και δεν έλεγε. Απέναντι ακριβώς βρίσκεται ένας φούρνος, στον οποίο κατευθύνθηκα μετά για να πάρω λεπιόσκα για το σπίτι (40 σεντ το κομμάτι). Ατυχώς είχαν τελειώσει, θα έβγαζαν φρέσκες (! ) στις έξι το απόγευμα.

Μαζί με δύο μπύρες Baltika και ένα νεράκι πληρώσαμε ακριβώς 20 ευρώ και φύγαμε από το ΑΣΤΕΡΙ χορτάτοι, αποφασισμένοι να επανακάμψουμε με πιο μεγάλη παρέα και σε πιο βολική ώρα. Σας το συνιστώ, πάντα σε συνδυασμό με έναν ωραίο περίπατο στα πέριξ.

25 Νοε 2016

Το επισκεφτήκαμε δύο ζευγάρια, Σάββατο βράδυ δύο ζευγάρια
Αστερι σε ολα του. Γεύση και Εξυπηρέτηση απίστευτη!
Πήραμε σασλίκ χοιρινό, αρνίσιο και κεμπάπ
Μια Μεγάλη μερίδα μπορτς, όπου κυριαρχούσε το κρεμμύδι, μια μεγάλη σαλάτα ρώσικη και μια πατατοσαλάτα. Λεπιόσκα, ψωμί ψημένο στο ξυλόφουρνο.
Μια μεγάλη τυρόπιττα σαν πολυ μεγάλη πίτσα μια σούπα
Καυτερή σάλτσα για τα κρέατα
2 κιλά κρασί και τσίπουρο μία κανάτα
Γευση 3.5
Τιμές 4
Χωρος 3
Πληρωμη με ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ
Βεβαια και θα ξαναπαω… περασαμε υπεροχα.

07 Δεκ 2016

Στις 4 Δεκεμβρίου, ημέρα Σάββατο, πήγα με την οικογένειά μου στο εστιατόριο "Αστέρι" με την σκέψη πως ήταν ένα απλό ρώσικο εστιατόριο. Αυτή η σκέψη άλλαξε με μιας, μόλις μπήκαμε μέσα.

Ο χώρος ήταν αρκετά μεγάλος, φιλόξενος και ούτε κάτι υπερβολικό. Μόλις μπήκαμε μέσα, η ιδιοκτήτρια-ιδιοκτήτης του μαγαζιού μας υποδέχθηκε με χαμόγελο και μας είπε που ήταν το τραπέζι μας. Καθίσαμε και σε 5 λεπτά είχε έρθει να πάρει παραγγελίες. Πήραμε για να φάμε 1 ρώσικη σαλάτα, 2 από το κάθε είδος γίγας σουβλάκια, μια ποντιακή τυρόπιτα και 2 σούπες λαχμάν και για να πιούμε 2 αναψυκτικά και ένα τσίπουρο. (Μια κανατούλα γύρω στα 300 ml)

Πρώτα από όλα, ήρθαν τα αναψυκτικά και το τσίπουρο και η ρώσικη σαλάτα (η οποία είναι χειροποίητη) και ήταν το κάτι άλλο!! Ήταν πολύ νόστιμη και μαζί της έφερε και ψωμί, το οποίο ήταν ζεστό και έμοιαζε με πίτα! Μέσα στα επόμενα 5 λεπτά είχαν έρθει και οι σούπες οι οποίες ήταν πολύ ζεστές (μόλις είχαν μαγειρευτεί) και ήταν τέλειες επίσης. 10 λεπτά αργότερα ήρθαν τα σουβλάκια γίγας-που ήταν κυριολεκτικά τα καλύτερα κεμπάμπ που έχω φάει-και μέχρι να τα φάμε ήρθε η ποντιακή τυρόπιτα, που ήταν το καλύτερο! Ήταν μια πίτα σε μέγεθος πίτσας, γεμιστή με τυρί και με τριμμένο τυρί από πάνω!!

Μόλις φάγαμε και τελειώσαμε, ένα μέλος του προσωπικού ήρθε απευθείας και μας είπε αν θέλουμε να πληρώσουμε και είπαμε "ναι". Ήμασταν 4 άτομα και δώσαμε 46 ευρώ.

Ήταν μια πολύ καλή εμπειρία και θα σας πρότεινα να την ζήσετε και εσείς!!

26 Ιαν 2016

Το επισκεφτήκαμε ζευγάρι, Σάββατο βράδυ και με την εξωτερική θερμοκρασία να αγγίζει τους μηδέν βαθμούς. Ζεστό, ήρεμο και πολύ αξιοπρεπές περιβάλλον-τα πάντα πεντακάθαρα. Πολύ όμορφη μουσική και στην ένταση που πρέπει για ένα ευχάριστο γεύμα. Εξυπηρέτηση απίστευτη!

Τα φαγητά, που έφθασαν στο τραπέζι πάρα πολύ ζεστά, ήταν εξαιρετικά γεύσιμα. Αρκετές άγνωστες γεύσεις ρώσικης προέλευσης που έκαναν το κρασί να κατεβαίνει ολοταχώς.

Παράλληλα δεν έλειπαν οι ελληνικές αν και η κυρία που πήρε παραγγελία μας τράβηξε εκεί που ήθελε και μάλλον ήξερε καλά τι να προτείνει!! Ήπιαμε κόκκινο κρασί και ήταν πολύ καλό και με άρωμα.

Η έκπληξη ήταν στο λογαριασμό αφού η τιμή ήταν 15 ευρώ το άτομο και το στομάχι μας στην υπερχείλιση!

Οι άνθρωποι (τρεις είδαμε, δύο κυρίες και ένα παλικάρι) είναι απίστευτα επαγγελματίες σε όλα!! Η αίσθηση μας είναι ότι ζητούν ένα τίμιο μεροκάματο, σέβονται μέχρι εσχάτως τον πελάτη, τα λεφτά που θα τους αφήσει και θέλουν να τον κάνουν να ξαναπάει. Σίγουρα το πέτυχαν μ' εμάς και θα είναι πλέον στην κορυφή των προτιμήσεων μας.

21 Δεκ 2015

Ύστερα απο μια αναζήτησή για κάτι διαφορετικό στην περιοχή κατέληξα στο Αστέρι μια οικογένεια απο δυο ενήλικες και δυο παιδιά 8 και 10 ετών με σκοπό να δοκιμάσουμε ιδιαίτερες γευσεις!

Το αποτέλεσμα ήταν συγκλονιστικό επιλέξαμε ενα πιάτο με διαφορετικές σαλάτες ρωσική, παντζάρι με κόκκινα φασόλια και καρότο ολα εξαιρετικά ειδικά το καρότο ήταν κάτι μοναδικό εδω θα ευχαριστήσω την οικοδέσποινα που μας φιλέψε με ενα πακέτο σαλάτας καρότου κατα την αποχώρηση μας.

Συνεχίζοντας δοκιμάσαμε τα ρωσικά χοιρινά σουβλάκια τα οποία ήταν ατελείωτα εύγευστα και καλοψημένα συνοδεύοντας με ωραίο κόκκινο κρασί και μια πίτα που ήταν υπέρ αρκετή για 4 άτομα.

Αυτο που δεν ήθελα να δω ήταν προτηγανισμένες πατάτες, αλλα δυστυχώς το είδα συνολικά. για 6 σεσλικ χοιρινά, 1 κεμπάπ πολυ νόστιμο, μια πιατέλα σαλάτες μια πατάτες, μισό κιλό κρασί, μια πορτοκαλάδα και μια πίτα πληρώσαμε 27 ευρώ με νόμιμη απόδειξη πήραμε και τα δυο σεσλικ που έμειναν και φύγαμε υπέρ ενθουσιασμένοι!!!

Αγίου Διονυσίου 94, Μενίδι

ΑΡΧΟΝΤΙΚΟΝ
Κάθε Τετάρτη όσο φας.....
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Περιστέρι