Μεζεδοπωλείο με ποικιλίες, ούζο αλλά και καφέ. Τραπέζια στον πεζόδρομο και ζωντανή μουσική τα Σαββατοκύριακα.

28 Σεπ 2017

Καμμιά φορά αναρωτιέμαι πως λειτουργεί το μυαλό των ανθρώπων. Το να σκέφτεται κάποιος ότι ένα μόνο χαρακτηριστικό της επιχείρησης του είναι αρκετό να του δώσει την επιτυχία, με αφήνει άφωνο.

Από την άλλη, κάτι η κρίση, κάτι η πιάτσα, κάτι το να μην πάμε κόντρα στην παρέα, αυτά είναι που "φτιάχνουν" επίπλαστη φήμη που δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, με αποτέλεσμα όχι μόνο την απογοήτευση κάποιων θαμώνων, αλλά και ενίοτε τον θυμό για την εμπειρία, με αποτέλεσμα οι αρνητικές εντυπώσεις να εκφράζονται εμφατικά και με πολλαπλάσια ένταση. Θα προσπαθήσω, λοιπόν, να είμαι όσο αντικειμενικός μπορώ, αποτυπώνοντας την δική μου εμπειρία.

Σάββατο βράδυ, αποφασίζουμε να πάμε με φιλικό και γειτονικό και συνδεόμενο με τους ιερούς δεσμούς της κουμπαριάς, ζεύγος, για μία χαλαρή μπύρα/τσιπουρο/ρακή. Η ημέρα γεμάτη και για τους τέσσερεις μας και αποφασίζουμε να μην απομακρυνθούμε πάνω από πεντάλεπτη διαδρομή από τα σπίτια μας.

Πεντάλεπτη με το αυτοκίνητο δηλαδή, διότι αλλέως θα μέναμε στο σουβλατζίδικο της γωνιάς, άντε το πολύ στο παρακάτω ΑΪΒΑΛΙ. Γιατί δεν το κάναμε, ε; Να τα μας τώρα, να κάθομαι Κυριακάτικο, εν θερμώ, να γράφω κριτική!

Πετάχτηκε η χαριτόβρυτος συμβία, "Τις προάλλες ήπιαμε ένα τσίπουρο εδώ πιό κάτω! ". Από δίπλα σιγοντάρει κι η άλλη, "Ναι, ναι, καλο ήντουνε. ". Ακόμα να μάθω ότι όταν οι γυναίκες μιλάνε για καλό ίδρυμα εστίασης, εννοούν ότι είναι ωραίο το περιβάλλον και έχει κόσμο και βλέπει ο καθένας όλους τους άλλους και χαιρετιούνται και τούμπαλιν (εξαιρούνται της ανωτέρω γενικότητας οι ενθάδε αγωνιζόμενες κυρίες, οι οποίες δεν χαρίζονται κάστανα και το εκτιμώ ιδιαιτέρως. ).

Αντε να παμε! Η Παναγή Τσαλδάρη, άρτι μετονομασθείσα σε Παύλου Φύσσα, αποτελεί τον εμπορικό δρόμο της συνοικίας Αμφιάλης του Δήμου Κερατσινίου. Ταυτόχρονα, αποτελεί και την καφετεριομάνα (τι λεξιπλασία Θεέ μου! ), όπου καταφεύγουν κυρές μετά τα ψώνια και teenagers στην κοπάνα και το απόγευμα, ως στέκι και τόπο συνάντησης. Το βράδυ, τα καφέ μεταλλάσσονται στο κατ' εμε απεχθές υβρίδιο μπάρ/κλαμπ/φαγητό, με δυνατή αγωνιώδη μουσική που βγαίνει απο τεράστια μαγαζιά, ως άλλος κράχτης, μόνο που αντί φουστανέλλα και γκλιτσα από τα Βλάχικα, η μουσική παραπέμπει σε ράπερ με χρυσό δόντι!

Κάπου, λοιπόν στα δύο τρίτα του δρόμου, πρός Σαλαμίνος, εκεί που κυριαρχούν τα εμπορικά και φθίνουν τα καφέ, υπάρχει και το Χρησιμοπωλείον, πάνω ακριβώς στον δρόμο. Δεν έχω προσέξει το πρωί τι γίνεται, λάθος μου το ξέρω, αλλά το βράδυ είναι σχεδόν αδύνατον να περπατήσει κανείς το πεζοδρόμιο, διότι είναι πλήρως κατηλειμμένο απο το κατάστημα.

Εμπρός του καταστήματος και για δύο τρία μέτρα, υπάρχει οριοθετημένος με πέργκολα χώρος που πιάνει το πεζοδρόμιο και πέραν αυτού, με διαφορά ενός μέτρου αρχίζουν τα έτερα τραπεζάκια, μέχρι τον δρόμο.

Μέσα ο χώρος είναι καλαίσθητος, με πέτρινη επένδυση στον τοίχο και ξύλινα παλαιικά επιπλα καφενείου, βαμμένα σε παστέλ χρώματα και με επιγραφές στην πλάτη της καρέκλας του τύπου "Υπομονή" και "Να Μάχεσαι". Οκ, δεν είναι και για θάνατο. Τα τραπέζια σχετικά κοντα το ένα με το άλλο, και στενός διάδρομος μεταξύ τους που οδηγεί σε χώρο ημιυπόγειο, αρκετα πιό κλειστοφοβικό που σώζεται κάπως από επικλινές γυάλινο άνοιγμα το ταβάνι.

Αποφασίζουμε να κάτσουμε έξω, στο ασκεπές μέρος, στο μοναδικό ελεύθερο τραπέζι. Καταφθάνει πάραυτα μπουκάλι με κρύο νερό, όχι εμφιαλωμένο (χμ, καλή πρώτη εντύπωση) και τιμοκατάλογος, καλαίσθητος, με ξύλινη πλάτη, όπου σε κορδονάκια έχουν προσαρμοστεί πλαστικοποιημένες σελίδες του μενού, με τσαχπινιές στην περιγραφή, π. χ αντί "Ποτά" γράφει "Ντρινκολόγιον". Λοιπόν κάτι τέτοια με προϊδεάζουν ή για εξαιρετική εμπειρία ή για εξαιρετική απογοήτευση. Τέλος πάντων....

Ο τιμοκατάλογος, ανταποκρινόμενος στον δυϊσμό του καταστήματος (καφετέρια το πρωί, μεζεδοπωλείο/τσιπουράδικο το βράδυ, κρίση ταυτότητας μεταξύ 6-10 μμ), έχει ισομερή κατανομή στα είδη. Μισές σελίδες με καφέδες, αναψυκτικά κλπ, μισές με μεζέδες και ποτά. Ομολογουμένως, όλα τα είδη σε πολύ χαμηλές τιμές, για την πιάτσα που βρίσκεται, ακόμη και τα μεζεδάκια ενω η ποικιλία κρεατικών έχει, ως ακριβότερο έδεσμα, €15 η απλή και €19 η ενισχυμένη.

Παραγγέλουμε τυροκαυτερή, ντοματοκεφτέδες, πατάτες τηγανιτές, ποικιλία κρεατικών απλή, ένα καραφάκι ρακόμελο για τις κυρίες και μπύρα "ΖΥΘΟΣ ΒΑΠ" Ρόδου δι ημάς τους άρρενες.

Οι σερβιτόροι, νέα αγόρια και κορίτσια, περιποιημένοι, ευγενικοί, καθαροί, χρησιμοποιούν, συμφωνα με την μόδα, εφαρμογή στο smartphone, για την λήψη της παραγγελίας, καθιστώντας την πληροφόρηση πρός την κουζίνα αστραπιαία, με άμεσο θετικό επακόλουθο την συντόμευση του χρόνου σερβιρίσματος.

Καταφθάνουν άμεσα τα ποτά και από εδέσματα η τυροκαυτερή και οι ντοματοκεφτέδες. Δεν μας φέρνουν και δεν μας προτείνεται ψωμί. Καλό που δεν φτάνει το ψωμάκι ακάλεστο, αλλά τυροκαυτερη στο πηρούνι είναι κάπως. Εντάξει, μικρό το φάουλ που δεν μας ρώτησαν. Θα ακολουθήσει έτσι κι αλλιώς η ποικιλία κρεατικών που περιέχει πίτες.

Η τυροκαυτερή είναι σε ικανή ποσότητα και είναι καυτερή-καυτερή, προς τέρψην ημών. Δεν βρίσκω όμως πέραν του καυτερού άλλη γεύση να με τραβάει. Πηρουνίζοντας, λοιπόν, την τυροκαυτερή, ανακαλύπτω τεμάχια τυριού μεγέθους σπιρτόκουτου (?! ) κάτω από την μάζα της τυροκαυτερής. Θέλω να πιστεύω, και έτσι πρέπει να είναι, ότι οφείλεται σε πλημμελή παρασκευή του εδέσματος. Τώρα θα μου πείς ποιός έφτιαξε το έδεσμα; Ο μάγειρας ή το εργοστάσιο; Βασανιστικά ερωτήματα!

Οι ντοματοκεφτέδες είναι αφράτοι, όχι λαδεροί, με μία ελαφρά ξινίλα (από την ντομάτα?), πολυ κανονικού σχήματος, τελείως ομοιόμορφοι, τέλεια ολοστρόγγυλοι, προσομοιάζουν με πούλια απο τάβλι, διπλασίου μεγέθους, τέσσερεις στην μερίδα των 3,5€, νομίζω. Πέραν τούτου, γευστικά, ουδέν. Βασανιστικά ερωτήματα νο2!

Ενα καλαθάκι από μικρή φριτέζα, στρωμένο εσωτερικά με λαδόκολλα, απιθώνεται στο τραπέζι μας, γεμάτο μεγάλη ποσότητα λεπτές πατάτες τηγανητές (6Χ6 mm, ή fast food για όσους ξέρουν), όχι προτηγανισμένες, καθώς φαίνεται ότι πολλές έχουν καμπυλώσει κατά το τηγάνισμα, πράγμα που δεν γίνεται με τις κατεψυγμένες-προτηγανισμένες. Οι πατάτες έχουν ξεροψηθεί, μοιάζουν με τα στικς γνωστής εταιρίας πατατακίων, μόνο χοντρύτερες, μακρύτερες, ενα τσικ λιγότερο ξεροτηγανισμένες, τις φάγαμε άπαντες ασκαρδαμυκτί, ήγουν πρίν να ολοκληρωθεί το ανοιγόκλεισμα του ματιού. Κοίτα ρε παιδί μου τι τζακποτ ήταν οι πατάτες!

Και φτάνει και η ποικιλία κρεατικών, που περιέχει λουκάνικο, πανσετάκια, κεμπαπ, κοτόπουλο φιλέτο, μπιφτέκι και πίτες σε λωρίδες.

Πρώτη κεραμίδα. Πέφτουμε όλοι στις πίτες για να επαλείψουμε την τυροκαυτερή και παθαίνουμε. Πως γίνεται πίτες να είναι καψαλισμένες απ΄όξω και ταυτόχρονα άψητες εσωτερικά, με ξεπερνάει. Είναι σκληρές στο μάσημα, σαν να έχουν μόλις ξεπαγώσει και απλά ζεσταθεί στο γκριλ, χωρίς ίχνος (ελάχιστης επιθυμητής) λιπαρότητας, κατεβαίνουν σαν μάζα ζυμαριού. Τέλεια έλλειψη μπαχαρικού, πχ ριγανίτσα. Αλλα και να την είχαν βάλει που να κολλήσει η ρημάδα, έτσι αλάδωτες που ήταν. Δεν ξέρω αν ήταν προσωρινή αστοχία ή πολιτική, αλλά φίλοι μαγειρες, μεζεδοπωλείο διαχειρίζεστε, όχι τους weight watchers.

Πάμε στο λουκάνικο, για να φάμε την δεύτερη κεραμίδα. Κομμένο σε τεμάχια 2-3 εκατοστών. μετά το ψήσιμο το έχουν ανοίξει στην μέση, όποτε είναι σαν να τρώμε ρετάλια. Και είναι έτσι διότι πιό ομοιογενή γέμιση δεν έχω ματαδεί. Οπτικά αλλα και στο στόμα, δεν ξεχωρίζει τίποτα, ούτε σαν διαφορά υφής, ούτε σαν γεύση, ούτε πικάντικο να πείς ένα πράμα, ούτε τίποτα.

Εδώ πάψαμε να μετράμε τις κεραμίδες. Το μπιφτέκι, κομμένο στην μέση, είναι επίσης ένα ομοιόμορφο πράγμα, σαν να έχεις κόψει στην μέση ζυμάρι με μαχαίρι. Γευστικα, είναι συμπαγές στο μάσημα, δεν χωρίζει σε κομμάτια κιμα πχ, και εκτός της αλμύρας και της καπνίλας απο το γκριλ δεν έχει κι αυτό γεύση.

Τα πανσετάκια είναι ελαφρώς καλύτερα, αλλά είναι χτυπημένα σε πάχος ούτε μισού εκατοστού. Εχουν κάποια γεύση από μπαχαρικά και την λιπαρότητα του χοιρινού, αλλά και αυτά είναι σχετικά επίπεδα (κυριολεκτικά και μεταφορικά), εκτός από το αλάτι, που έχουν αρκετό, μέχρις παρεξηγήσεως

Όπου κεμπάπ, να μην τα ξαναγράφω, διάβαστε το λήμμα "μπιφτέκι", παραπάνω, με καλύτερη υφή εσωτερικά, λίγο πιό σπυρωτή.

Τέλος, το κοτόπουλο λωριδες κι αυτό, έχει τα σημάδια του γκριλ επιφανειακά, ενώ μέσα είναι κάτασπρο. Είναι παράξενα ζουμερό, με την έννοια ότι στο δάγκωμα αφήνει μία αλμυρή υγρασία στο στόμα. Δυστυχώς, επίπεδο κι αυτό.

Επιμύθιο στην ποικιλία κρεατικών: Ποικιλία κρεατικών που βγήκε από το γκριλ δεν συνοδευόταν από έστω ένα λεμονακι! Βάλτο εσύ κι εμείς ας μην το στιψουμε.

Αποκάλυψη η μπύρα "ΖΥΘΟΣ ΒΑΠ" Ρόδου. Σε τιμή 2,5€ η φιάλη των 500 ml, αρωματική και με κάπως φρουτώδεις νότες, όχι "βαριά" στον λυκίσκο, αρα και λιγότερο πικρή, αν και πίο δυνατή στους 5 βαθμούς αλκοόλης, αντί 4,5 που είναι η πλειοψηφία της μπύρας, ήταν το μεγαλύτερο κέρδος από την βραδιά. Δεν την ήξερα καθόλου, μου άρεσε και θα την ψάξω στα ΣΜ. Δεν ξέρω αν η τιμή στο κατάστημα συνάδει με παρόμοια χαμηλή τιμή στο ΣΜ, αλλά αν συμβαίνει κι αυτό, τότε βρήκα διαμάντι, μία ιδιαίτερου χαρακτήρα και ταυτόχρονα οικονομική μπύρα. Μπραβο στον Ροδίτη κο Κούγιο. Ηπιαμε τρείς!

Τα παραπάνω μας κάνουν ένα τοματόπουλο στην γεύση, το οποίο οφείλεται αποκλειστικα στα τραγανα πατατάκια. Αλλωστε η μπύρα δεν χρωστάει τίποτε στο μαγαζί, εκτός ίσως απο το γεγονός ότι σερβιριστηκε δροσερή.

Ο χώρος, αν και καλαίσθητος εσωτερικά, ήταν κάπως κλειστοφοβικός, ιδιαίτερα στο πίσω μέρος, ενώ δεν έχω άποψη για την τσιγαρίλα για την οποία παραπονέθηκε συναγωνιστής σε παλαιότερη κριτική, διότι δεν καθήσαμε μέσα. Το ίδιο ισχύει και στον εξωτερικό χώρο, στενότης, ιδιαίτερα στον ασκεπή χώρο, σε σημείο να πρέπει οι σερβιτόροι να κατεβούν στον δρόμο για να έχουν πρόσβαση στα εξωτερικά τραπεζοκαθίσματα. Δύο τοματόπουλα.

Η εξυπηρέτηση θα έπαιρνε ίσως κι άριστα, αν δεν είχαμε την εμπειρία του λογαριασμού, όπου ο περιποιητής ανέσυρε το smartphone και απλά μας ανακοίνωσε το ποσό. Τι απόδειξη και βλακείες, ούτε δελτίο παραγγελίας δεν πήραμε. Άντε τώρα, λέμε, να πάθουμε τίποτα δήλαδή και να έχουμε δηλώσεις του τύπου "Δεν τους είδαμε δεν τους ξέρουμε, δεν έχουν πατήσει ποτέ στο μαγαζί μας". Δυο τοματόπουλα και πολύ τους είναι και το κρίμα στο λαιμό του ιδιοκτήτη, που δεν πήραν τα σερβιτοράκια τα πρόθυμα την ευφημη μνεία.

Τιμή €41 για ολα τα παραπάνω, κανονικά VFM τεσσάρι καθαρό, αλλά VFM σημαίνει Value For Money, κι εδω ψάξαμε, ψάξαμε, αλλά το Value κάπου μας έπεσε και δεν το βρίσκαμε. Τελικά, παίδες δεν κρίνονται όλα στην τιμή. Βέβαια μιλάμε για πενηντάρηδες που έχουν και κάποιες εμπειρίες και απαιτήσεις, άσε που, κι αν έχουμε πάει σε φτηνα μαγαζιά όπου φάγαμε γευστικα εδέσματα. Τωρα, προκειμένου για νεολαία ή άτομα, γενικώς, που θέλουν κυρίως να καταναλώσουν αλκόολ σε διαφορες μορφές, απλά επιμελούμενοι την ακεραιότητα του στομάχου τους και την επιβράδυνση της έλευσης της μέθης, πάσο.

Τώρα μην νομίζει κανείς ότι ξέχασα να σας γράψω για κέρασμα, έτσι; Όχι ότι μας έλειψε, ας ήταν εν τάξει τα υπόλοιπα εδέσματα....

ΥΓ. Οποιαδήποτε, τυχόν, ομοιότης με την παραπάνω γευστική εμπειρία είναι απολύτως συμπτωματική. Τα παρακάτω εντάσσονται στην μούρλα που με διακατέχει να μοιράζομαι μαζί σας γνώσεις που συσσώρευσα και νομίζω ότι έχουν ενδιαφέρον.

Ενίοτε, καταστήματα, ίσως για να ανταπεξέλθουν στον περιορισμένο χώρο της κουζίνας, στο πλήθος των πελατών και στο επίπεδο τιμών στο οποίο έχουν επιλέξει να τοποθετηθούν, ίσως κάνουν χρήση ευκολιών στις πρώτες ύλες και στον τρόπο παρασκευής. Και δεν εννοώ ότι σερβίρουν προϊόντα που προκαλούν προβλήματα υγείας, απλά χρησιμοποιούν τα shortcuts που τους επιτρέπει η τεχνολογία σήμερα, με αρνητικό όμως αντίκτυπο στην γευστική εμπειρία.

Έτσι, π. χ. τα κατεψυγμένα και προπαρασκευασμένα εδέσματα έχουν καταστεί κανόνας σε μερικές περιπτώσεις. Τα ματάκια μου έχουν δεί ακόμα και κατεψυγμένο και προτηγανισμένο τυρί σαγανακι. Επίσης, πολλάκις, επιλέγεται αντί της καρύκευσης και του μαριναρίσματος η προμήθεια κατεψυγμένου π. χ., φιλέτου κοτόπουλου, στο οποίο έχει εγχυθεί καρυκευμένη άλμη (σαλαμούρα) με ένεση (INJECTION). Αυτή η μέθοδος που εφαρμόζεται και σε κάποια κρέατα, προσδίδει μία προσωρινή τρυφερότητα στο κρέας. Επειδή, όμως η τιμή εξαρτάται από το βάρος, καμμια φορά οι παρασκευαστες το παρακάνουν με το ποσό της άλμης που βάζουν με προφανή προβλήματα, πχ το προϊόν αποβάλλει την άλμη στο ψήσιμο και μαζί με αυτή και τα καρυκεύματα.

Φύλακες της γεύσης, γρηγορείτε!

02 Ιουν 2016

Είχα δοκιμάσει να πάω 2~3 φορές στο Χρησιμοπωλείον, αλλά πάντα όταν σταμάταγα απέξω δεν έβρισκα τραπέζι και δεν έμπαινα στη διαδικασία να περιμένω.
Χτες το βράδυ ήταν πάλι γεμάτο, απλά κατά τύχη πετύχαμε ένα ζευγάρι να φεύγει ακριβώς όταν φτάσαμε, και κάτσαμε.

Σαν χώρος δεν λέει και πολλά πράγματα ενώ τα (πολλά) τραπεζάκια είναι μικρά και στριμωγμένα μεταξύ τους.

Ο κατάλογος είναι μικρός (αυτό ως καλό θα το χαρακτήριζα), και αποτελείται από καμιά δεκαπενταριά μεζεδάκια (στα 3.5€), 3 ψητά (κοτόπουλο / κεμπάπ / μπιφτέκι αν θυμάμαι καλά) και 2~3 ποικιλίες (τυριών/αλλαντικών, κρεατικών και άλλη μία).

Τα παιδιά αφού μάζεψαν αμέσως το τραπέζι μας ενημέρωσαν ότι την Κυριακή (όπως και την Τετάρτη) τα μεζεδάκια έχουν 2.5 αντί για 3.5€.

Είπαμε να δοκιμάσουμε μερικά από αυτά και πήραμε:

1 απάκι μαριναρισμένο, το οποίο ήταν εξαιρετικά λεπτοκομμένο και με κακό μαρινάρισμα, μάλλον το χειρότερο πιάτο
1 σουτζούκι, το οποίο ήταν γευστικό και ψημένο σωστά, σχετικά μικρούτσικη μερίδα όμως
1 τυροκαυτερή η οποία ήταν μάλλον κακή, πρέπει να είχε μέσα αρκετό γιαούρτι και δε με ενθουσίασε καθόλου (το αντίθετο θα έλεγα) - μεγάλη μερίδα πάντως
1 πατατοσαλάτα, αρκετά καλή
1 πατάτα ψητή με κρέμα και μπέικον, επίσης καλή (3 μισές πατάτες)

Επίσης πήραμε και το ψητό κοτόπουλο, το οποίο ήταν αρκετά καλό, κομμένο σε λωρίδες, ζουμερό και καλοψημένο με πιττούλες και σως γιαουρτιού.
Καλή μερίδα για τα λεφτά του.

Ήπιαμε και ένα τσίπουρο Αποστολάκη, και για τα παραπάνω δώσαμε 23.20

Τιμή καλή, αλλά όχι και το απόλυτο vfm, αν αναλογιστείς ότι κανονικά η παραγγελία θα ήταν ένα τάληρο πάνω, και συν τοις άλλοις δεν δοκίμασα κάτι που να με ενθουσιάσει...

Το 2 που έβαλα είναι για τις κανονικές τιμές του μαγαζιού, με την προσφορά χτες θα του έβαζα 3, ενώ Δευτέρες που όπως έγραφε στον κατάλογο τα μεζεδάκια είναι 1+1 δώρο, θα έπαιρνε άνετα 4

Τα παιδιά που σέρβιραν ήταν ευγενικά και γρήγορα, ενώ η απόδειξη ήρθε στο λεπτό μαζί με τα ποτά.

Εγώ πιθανών να ξαναπάω μιας και μένω κοντά (ειδικά Δευτέρα / Τετάρτη / Κυριακή), για να δοκιμάσω και κάνα άλλο από τα μεζεδάκια, αλλά δε νομίζω ότι αξίζει κάποιος που δε κινείται στη γειτονιά να μπει στον κόπο...

21 Φεβ 2016

Παρολο που ειχα διαβασει αρνητικες κριτικες, εντελως τυχαια βρεθηκα χθες εκει, παρεα με μια φιλη μου κτο επισκεφτηκα. Φιλοι καλοφαγαδες θα διαφωνισω μαζι σας....

Χωρος: μικρος που δεσποζουν το ξυλο κ η πετρα. Τα τραπεζια μικρα αλλα σωστα τοποθετημενα κ κυριως καθαρος
Σερβις:2 νεαρα παιδια(αγορι-κοπελα)πολυ ευγενικα, χαμογελαστα κ σβελτα!!! που προθυμα μας ελυσαν τις οποιες αποριες κ μας ενμερωσαν οτι το μαγαζι καθε
Τεταρτη κ Κυριακη εχει προσφορα 1+1 για καθε πιατομεζε
Τις υπολοιπες ημερες εως της 17:00 εκπτωση 30%
Γευση: τηρουμενον των αναλογιων τις κερδισε τις 3 ντοματουλες!!!!
Πηραμε:1 πατατοσαλατα(ικανοποιητικη)
1 τακο με μπολικο ανθοτυρο(καλος)
1σιγκλινο με πληγουρι(εξαιρετικο)
1 λουκανικο(νοστιμοτατο)
1 μανιταρια ψητα με φετα(οκ αλλα δεν τρελαθηκα)
1τυρι ψητο με μελι(νοστιμοτατο)
1 ιολη κ 100ml ρακη
V. F. M:16,40

Συμπερασμα: πολυ καλη επιλογη για να χαλαρωσεις
τσιμπολογοντας, τιμια τιμη σε σχεση ποσοτητας/
ποιοτητας
Σιγουρα θα το ξαναεπισκεφτω!!!!!

29 Δεκ 2015

Ο χώρος αδικείται από την απίστευτη κάπνα που υπάρχει στο μαγαζί. Επίσης δεν μπορείς να συζητήσεις διότι η μουσική είναι στο τέρμα. Η ποικιλία κρεατικών για 2 άτομα που πήραμε δεν υστερούσε σε ποσότητα αλλά σε ποιότητα... Οι τιμές λογικές αλλά δεν θα το επιλέξω ξανά για την έξοδο μου.

Παναγή Τσαλδάρη 53, Κερατσίνι