ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΖΩΝΤΑΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ...

Δευτέρα

Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

24 Νοε 2016

Σαββατόβραδο πηγαμε 6 ατομα στο Τσατσαρακι μετα απο προταση των φιλων. Το μαγαζι γεματο. Το μαγαζάκι βρίσκεται σε πάροδο της Αττικής οδού και βρισκεται απέναντι έχει μεγάλο χώρο για πάρκινγκ
Κρητικές γεύσεις αλλά δίχως Γαμοπίλαφο!!!
Το σέρβις υποδειγματικό! Ευγενέστατοι σερβιτότερες και σερβιτόροι όλοι νέα παιδιά που με κέφι και σωστή οικειότητα εξυπηρετούν τους πάντες. Ξέρουν την δουλεία τους
Πήραμε
Μπουρεκάκια 6,5€
Κανταιφι Τυριών.. Ωραία Γεύση 7€
Εγκυμονούσες Πιπεριές καλό πιάτο στα 6€
Κρασι υπέροχο στα 5€ το μισοκιλό
Αυτά συν κάτι ρακόμελα και κρασία η λογαριασμός ήταν στα 144€ με Φορολογική Απόδειξη δηλαδή 24€ το άτομο, που το θεωρώ ακριβό
Η βαθμολογια μου ειναι η παρακατω:
Εξυπηρετηση Αριστη 4
Γευση 3
Χώρος 2.5
Τιμές Ακριβες 2
Μουσικη 2
Για τον επιχειρηματία ο οποίος από ότι φαίνεται ξέρει καλά την δουλεία του... ας ρίξει λίγιο τις τιμές και ας βάλει το Γαμοπίλαφο σαν πιάτο!!!
Ενοειται οτι θα ξαναπαω εφοσον θελει η παρεα αλλα δεν ειναι η πρωτη επιλογη μου.

12 Νοε 2015

Σαββατόβραδο και μετά από κράτηση της τελευταίας στιγμής, τρία ζευγάρια αποφασίσαμε να το ρίξουμε λίγο έξω μετά μουσικής. Διαβάζοντας τις κριτικές από το site (παρεπιπτόντως, δεν πηγαίνω σε μαγαζί αν δεν ελέγξω τις γνώμες των φίλων από το ask4food), αποφασίσαμε να κινηθούμε κοντά στα σπίτια μας με την προοπτική να μπορέσουμε να πιούμε κάτι παραπάνω.
Το μαγαζάκι βρίσκεται σε πάροδο της Αττικής οδού στο ύψος του γηπέδου Χαλανδρίου και όλως τυχαίως ακριβώς απέναντι έχει μεγάλο χώρο για πάρκινγκ, πολύ θετικό.
Δεδομένου ότι τηλεφωνήσαμε μία μέρα πριν για κράτηση, μας τοποθέτησαν στο έσω - έξω χώρο που όμως θερμάινεται αρκούντως από σόμπες (σημειώνω ότι είπαμε στο σερβιτόρο ότι επιθυμούμε να πάμε σε τραπέζι στον μέσα χώρο όπου παίζει η ορχήστρα, και μόλις άδειασε τραπέζι, ο "γάτος" σερβιτόρος μας μετέφερε χωρίς να του πούμε εμείς τίποτα - μπράβο του! ).

Ο χώρος έχει ήδη περιγραφεί, γι' αυτό θα μείνω απλά στο να πω ότι ο χαβαλές γίνεται μέσα, άρα όσοι θέλετε να κάνετε πολύ κέφι και να το... κουνήσετε κλείστε εγκαίρως τραπέζι μέσα (3 με 4 μέρες νωρίτερα). Οι τουαλέτες καθαρές, μια χαρά και σε σχέση με τον πολύ κόσμο που είχε το μαγαζί, Σαββάτο βράδυ γαρ, αν και υποψιάζομαι ότι και τις καθημερινές δεν μένει άδειο.

Το σέρβις υποδειγματικό! Ευγενέστατοι σερβιτότερες και σερβιτόροι όλοι νέα παιδιά που με κέφι και σωστή οικειότητα εξυπηρετούν τους πάντες. Διπλό μπράβο στους ιδιοικτήτες που σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς έχουν επανδρώσει την επιχείρησή τους με αρκετό προσωπικό, το οποίο όλο το βράδυ ήταν με το χαμόγελο! Συγχαρητήρια παιδιά!

Στην παραγγελία μας τώρα: υπάρχουν σαφείς επιρροές από την κρητική κουζίνα, δεν ξέρω αν είναι σημεία των καιρών ή όντως τα υλικά έρχονται από κάτω. Εμείς από έναν κατάλογο τόσο όσο σε εύρος, επιλέξαμε:
Κρητική σαλάτα 7,5€: μεγάλη μερίδα, υπέροχες οι ντομάτες - ειδικά γι' αυτή την εποχή - με γαλομυζήθρα (υπόγλυκο φρέσκο χανιώτικο τυρί), κάπαρη και τραγανό παξιμάδι (που όμως δεν χρειάζεται σφυρί για να σπάσει). Προτείνεται.

Πατάτες τηγανιτές 3,5€: καλές, όχι όμως κάτι ιδιαίτερο
Μαραθόπιτα 6,5€: πρόκειται για την κλασική κρητική συνταγή, εκτός από μάραθο περιείχε και σταμναγκάθι - μάλλον ήταν του εμπορίου, αξιοπρεπής, σωστά τηγανισμένη.

Ντολμαδάκια 6€: ωραία, σίγουρα σπιτικά, αλλά για 6€ μου φάνηκαν λίγα, θα ήθελα παραπάνω στη μερίδα.
Καταϊφι τυριών: 7€: εδώ οι γνώμες διίστανται, σε κάποιους άρεσε, άλλοι το βρήκαν βαρύ, εγώ τι να πω; η γεύση και ο συνδυασμός μου άρεσαν πολύ, θα προτιμούσα απλά λίγο λιγότερη γέμιση.
Μανιτάρια πλευρώτους 7€: η μελανή στιγμή του μαγαζιού - λάθος ψήσιμο το πιάτο θέλει οποωσδήποτε βελτίωση

Απάκι 6€: καλή ποιότητα, κομμένο σε μικρά sticks στεγνό καλή γεύση, όχι όμως κατί το ιδιαίτερο, κοινώς δεν εκμεταλλέυτηκαν στο έπακρο αυτό το κατά τα άλλα υπέροχο κρητικό έδεσμα.

Παστουρμαδόπιτα 8€: σε όσους αρέσει ο παστουρμάς, μην την παραλείψετε!
Φέτα σαγανάκι 6€: καλή γεύση, όχι κάτι το ιδιαίτερο, θεωρώ ότι βιάστηκαν να το αποσύρουν από το τηγάνι

Ποικιλία κρεατικών για δύο άτομα (δεν θυμάμαι ακριβώς τιμή - μάλλον περί τα 20€): αξιοπρεπής ποικιλία, δεν τρελάθηκα.
Κοτομπουκιές με σως μελιού: χειροποίητες, λεπτές στη γεύση κοτομπουκιές, ωραία η σως, ως εκεί.

Από ποτά θα γράψω τι ήπιαμε, δεν θυμάμαι καλά τις τιμές, φτηνά πρέπει να ήταν (με εξαίρεση τις μπύρες, παιδιά μην σερβίρετε 250ml μπύρα σε μεζεδοπωλεία, ακόμη κι αν έχουν μουσική - μόνο που προσγειώνεται στο τραπέζι ο πελάτης έχει ήδη εκνευριστεί). Υπέροχη τσικουδιά γύρω 3€ το καραφάκι, νομίζω ότι μετά τη δική μας κατανάλωση πρέπει να τους τελείωσε ό, τι απόθεμα είχαν και δεν είχαν.

Το χύμα μοσχοφίλερο λεπτό και αρωματικό, μια χαρά. Για όσους μετά τις αργάμιση μερακλώσουν, υπάρχουν και καθαρά ποτάκια που τα φέρνει ο σερβιρότορος από το εξωτερικό μπαρ.

Άφησα επίτηδες τελευταίο το θέμα διασκέδαση γιατί πραγματικά εμείς περάσαμε καταπληκτικά με τη μουσική που έπαιζε η καλοκουρδισμένη ορχήστρα που ασταμάτητα έπαιζε από τις δέκα περίπου μέχρι τις 3.30 το πρωϊ (όπως καταλάβατε το κλείσαμε το μαγαζί). Μουσικές επιλογές από ρεμπέτικα μέχρι βαριά λαϊκά και μη, για όλα μα όλα τα γούστα με το κέφι να εκτοξεύεται (αν πας με καλή διάθεση, εννοείται) ειδικά μετά τις δώδεκα. Χορός, τραγούδι, κέφι από όλο το μαγαζί πραγματικά αξίζει να το επισκεφτεί κανείς!

Συμπέρασμα: με γύρω στα 15€ ανά άτομο μπορεί κανείς να βγει, να φάει αξιοπρεπώς (τίμιο φαγητό, τιμολογημένο όσο πρέπει δεδομένης της συνοδείας ζωντανής ορχήστρας), να πιει καθαρά ποτά, να διασκεδάσει και - γιατί όχι - να ρίξει και τις βόλτες του. Το τσατσαράκι σε αυτά τα πλαίσια αποτελεί μία πολύ μα πολύ ενδεδειγμένη πρόταση. Συγχαρητήρια για ακόμη μια φορά στους ετοιμοπόλεμους και πρόσχαρους σερβιτόρους αλλά και στους ιδιοκτήτες, συνεχίστε την ωραία σας προσπάθεια!

28 Φεβ 2016

Επισκέφτηκαμε το συγκεκριμένο εστιατόριο Κυριακή μεσημέρι παρέα 5 ατόμων στο εσωτερικό κυρίως χώρο του μαγαζιού. Ο χώρος σχετικά μικρός και τα λίγα τραπέζια του εσωτερικού χώρου είναι ελαφρά στρίμωγμα αλλά όχι σε σημείο να σε ενοχλεί. Η διακόσμηση του χώρου ευχάριστη σχετικά απλή δεν κουράζει ούτε το μάτι ούτε το μυαλό. Τουαλέτες καθαρές ξεχωριστές (ανδρών γυναικών )με μόνο αρνητικό το σαπούνι με άρωμα τριαντάφυλλο......

Γενικά σαν χώρο θα τον έλεγα ευχάριστο χωρίς εξάρσεις ικανοποιητικο για ένα μουσικό μεζεδοπωλειο -εστιατόριο.
Τη καλή εικόνα του χώρου συμπλήρωσε η άψογη εξυπηρέτηση του σερβιτόρου ο οποίος με χιούμορ κ ωραίες ατάκες ανέβασε την διάθεση του τραπεζιού μας, μας πρότεινε δε πιάτα ενώ μας απέτρεψε από άλλα το οποίο μας έκανε να νιώσουμε το μαγαζί οικείο.
Στα πιάτα τώρα, απακι νόστιμο ζουμερό αν και λίγο μικρή σαν μερίδα, σαλάτα με ρόκα κ πράσινα λαχανικά και φέτες τυρί από πάνω μεγάλη νόστιμη αν και την ήθελα πιο υγρή, μπουκιές κοτόπουλο πάνε με γλυκόξινη σως μουστάρδας αδιάφορες, πιπεριές γεμιστές με τυριά κ μπέικον πολύ καλές, μανιτάρια πορτομπελλο γεμιστά με τυριά απλά καλά, τηγάνια μεικτη με λουκάνικα κ απακι αρκετά καλή, κεμπάπ συμπαθητικό, μέχρι εκεί, ποικιλία κρεατικων όχι κακή αλλά σχετικά μικρή. Κρασί λευκό ελαφρυ και ευκολοπιοτο, και κέρασμα ρακομελο δυνατό κ όπως πρέπει. Για όλα αυτά κ κάποια που δε θυμάμαι ο λαγαριασμος ήρθε 21€ το άτομο κοινώς πολύ οικονομικά κ όπως λέμε οι νεοελληνες value for money....

Η μουσική τέλος, αν και η ορχήστρα ήταν πολύ καλή οι φωνές Καλές και το ρεπερτόριο ευχαριστο η μόνη παραφωνία η πολύ δυνατή ένταση των ηχείων στον εσωτερικό χωρο που έκανε τη συνεννόηση στην παρέα δύσκολη κ τα αυτιά μας να βουιζουν μετά από 3 ώρες παραμονής εκεί.

Γενικά είναι μια επιλογή καλή που μας ικανοποίησε και σίγουρα θα την επαναλάβουμε αλλά μάλλον στον εξωτερικό χώρο του μαγαζιού.

10 Δεκ 2015

Αρχικά να πω πως πήγα με προσδοκίες στο μαγαζί γιατί κάποιοι φίλοι μου είχαν πάει παλαιότερα και είχα ακούσει καλά λόγια αλλά ομολογώ πως το μετάνιωσα από πολλές απόψεις.

Εγώ και η φίλη μου πήγαμε μεσημέρι στις 6/12/15. Είχαμε κλείσει τραπέζι και μας είχαν πει πως υπάρχει χώρος καπνιστών και μη. Ήταν μεγάλο λάθος να διαλέξουμε τον εξωτερικό χώρο γιατί ενώ μας διαβεβαίωσε στο τηλέφωνο ότι δε θα έκανε κρύο μάλλον εννοούσε πως δεν υπήρχε ούτε ένας υποτυπώδης εξαερισμός και όταν το μαγαζί γέμισε ήταν σκέτο ντουμάνι.

Η μεγάλη απογοήτευση ήταν ότι το φαγητό ήταν μέτριο προς κακό. Πήραμε ως ορεκτικά μία τυρόπιτα με μέλι και πουγκιά κολοκυθιών. Και τα δύο ήταν λες και τα είχαν τηγανίσει σε φριτέζα, με τόσο λάδι που σου καθόταν στο λαιμό. Το μέλι επίσης ελάχιστο. Έφαγα ελάχιστα και από τα δυο. Βρήκα γενικά τις επιλογές των ορεκτικών ιδιαίτερα μονότονες και ανθυγιεινές και ανακουφίστηκα αργότερα που δεν πήραμε και τρίτο όπως σκεφτόμασταν.

Τα κυρίως (ένα φιλέτο κοτόπουλο και ένα γεμιστό μπιφτέκι) δεν ήταν κάτι πέραν του συνηθισμένου που τρως σε μια οποιαδήποτε ταβέρνα. Προτηγανισμένες πατάτες και το γεμιστό μπιφτέκι με ελάχιστον τυρί.

Βρίσκω τις τιμές, ειδικά στα ορεκτικά, τσιμπημένες λόγω των γεύσεων και της ποιότητας τους.
Το μόνο συν είναι το προσωπικό αν και πάλι στο τέλος χρειάστηκε να ζητήσουμε 3 φορές τον λογαριασμό.

02 Απρ 2016

Tσατσαράκι λοιπόν.... ο ορισμός του μουσικού μεζεδοπωλείου με ταυτότητα!!!
Γνωρίσαμε το μαγαζί τον Σεπτέμβριο του 2013 που κάναμε τον γάμο μας και ταυτόχρονα την βάπτιση της μικρής μας Ελισάβετ.

Παρότι μένουμε σχετικά κοντά, Μαρούσι, το συγκεκριμένο μαγαζί δεν το ξέραμε. Μας το σύστησε η δύσκολη - απαιτητική - στομαχική νονά της μικρής η οποία το λάτρεψε και μας το εγγυήθηκε.. Ε, αφού το λάτρεψε η Θεανώ... μόνο καλό θα ήταν σκεφτήκαμε. Και όντως μείναμε κατευχαριστημένοι και κατενθουσιασμένοι!! Όμως όλο αυτό τον καιρό λόγω μωρού πες, λόγω μιας δεύτερης εγκυμοσύνης πες, λόγω που όποτε το αποφασίζαμε κανένα Σάββατο βράδυ δεν βρίσκαμε τραπέζι, επισκεφτήκαμε το συγκεκριμένο μαγαζί δύο τρεις φορές μόνο. Στο ρεβεγιόν της Πρωτοχρονιάς το 2014, την μεγάλη Παρασκευή του ίδιου χρόνου, και την ημέρα των Φώτων το 2016, πάντα με τις καλύτερες εντυπώσεις.

Όταν έφτασε η ώρα της βάπτισης του μικρού μας Αδάμ, εννοείται ότι κλείσαμε την βάπτιση στο Τσατσαράκι στις 21 Φεβρουαρίου Κυριακή μεσημέρι. Δεν έχω λόγια και εγώ και οι καλεσμένοι μας!!! Επιλέξαμε ένα μενού μετά από πρόταση του Κώστα (ενός εκ των δύο ιδιοκτητών) που περιελάμβανε: Σαλάτα τσατσαράκι, απλά καταπληκτική! (φρεσκοκομμένη, φρεσκοπλυμένη, με κομμάτια κοτόπουλου και μια ιδιαίτερη σως με ουίσκυ και μέλι).

Τυροκαυτερή, σπιτική και πεντανόστιμη όχι τον πολτό που έχουμε συνηθίσει να τρώμε και όσο κατευρή πρέπει. Τηγανιά κοτόπουλου με σόγια σως!!!! (μούδιασε η γλώσσα μας) δοκιμάστε την οπωσδήποτε. Μαστελάκια με σως άγριου μύρτιλου!!! πεντανόστιμα και σωστά τηγανισμένες μπουκίτσες!!! (παρότι το συγκεκριμένο τυρί μου είναι αδιάφορο.. ο άντρας μου επέμενε να το βάλουμε στο μενού και τελικά πολύ καλά έκανε). Μπουρεκάκια μελιτζάνας, συγκονιστικά. Ποικιλία κρεάτων για τέσσερα άτομα με μπιφτέκια, χοιρινά μπριζολάκια μου έλιωναν στο στόμα, λουκάνικα, κεμπάπ.. μακράν το καλύτερο που έχω δοκιμάσει ποτέ, και υπέροχες πατατούλες φρέσκιες..... και φρεσκοτηγανισμένες και τραγανές και πεντανόστιμες!

Ήπιαμε τον Βόσπορο (ίσως όχι όλο αλλά τον μισό σίγουρα), χορέψαμε μέχρι τελικής πτώσης με την υπέροχη ορχήστρα (4 άτομα, 4 υπέροχες φωνές) με κέφι με ζωντάνια με πολλά πολλά γέλια!!!! Αρκεί να σας πω ότι "τσάκωσα στην τουαλέτα" την τραγουδίστρια, την ιδιοκτήτρια και την σερβιτότα μας, να χορεύουν συρτό!!!! έλεος ρε κορίτσια... και στην τουαλέτα;;;

Το καλύτερο σας το αφήνω για το τέλος!! αφού πληρώσαμε τον λογαριασμό (22 ευρώ το άτομο περίπου), αλλού με τόση κατανάλωση αλκοόλ δεν θα ξεμπερδέβαμε ούτε με 27, και ενώ δεν είχαμε καμμία συμφωνία για γλυκό, ήρθαν στα τραπέζια μας κάτι υπέροχες πιατέλες με γλυκά (σοκολατόπιτα, καρυδόπιτα, κορμό σοκολάτας, παγωτά κλπ) που μείναμε να τις κοιτάζουμε με ανοιχτό το στόμα!!! Συγχαρητήρια παιδιά και πάλι συγχαρητήρια που σ'αυτές τις δύσκολες εποχές, δημιουργήσατε ένα χώρο που αφήνει έξω όλα τα προβλήματα και την μιζέρια και μέσα του έχει μόνο χαρά, γέλιο και πολύ χορό!!!