11 Νοε 2018

Κυριακή μεσημέρι παρέα 8 ατόμων επισκεφθήκαμε το Ρακολέμονο.

Χώρος (3/4):

Κέντρο-απόκεντρα του Αιγάλεω σε έναν δρόμο παράλληλο της Ιεράς Οδού με παραδόξως εύκολο πάρκινγκ.

Εσωτερικός χώρος μόνο απλός, καθαρός και ενιαίος. Δεν είχε πολύ κόσμο (άλλα 3 τραπέζια) μέχρι την ώρα που φύγαμε.

Γεύση (3/4):

Ο κατάλογος μικρός με πιατάκια-μεζεδάκια τα οποία τιμήσαμε (σχεδόν όλα). Δοκιμάσαμε

Ντάκος (7/10)

Λουκουμάδες με σύγκλινο και γραβιέρα (5/10)

Λουκάνικο (7/10)

Πατάτες τηγανιτές (7/10)

Μελιτζανοσαλάτα (7/10)

Μπιφτέκια στην σχάρα (7/10)

Γαμοπίλαφο (6/10)

Ζυμαρικά σιουφικτά με Κρεατάκι (6.5/10)

Κολοκυθοφτέδες (6.5/10)

Πατάτες τηγανιτές με μια σάλτσα την οποια δεν θυμαμαι τώρα (7/10)

Κομματάκια κοτόπουλου στην σχάρα νομίζω με μέλι (6.5/10)

Σαλιγκάρια (6.5/10)

Και κανα 2-3 πιάτα που ισως μου διαφεύγουν.

Εξυπηρέτηση (3/4):

Ευγενέστατη κοπέλα στο σέρβις, μικρές καθυστερήσεις στο σέρβις με άναρχη σειρά προετοιμασίας των πιάτων αλλά με κέρασμα στην αρχή και στο τέλος.

Value for money (3/4):

Για όλα τα παραπάνω σε αριθμό πολλαπλάσιο του ενός που παραγγείλαμε πληρώσαμε γύρω στα 130 ευρώ. Γενικά ειναι πολύ οικονομικό για την ποσότητα του φαγητού που φάγαμε αλλά καλο vfm και για την γεύση.

Συμπέρασμα:

Δεν μείναμε τοσο ευχαριστημένοι απο την γεύση όσο οι προηγούμενοι χρήστες θα έβαζα 25/4 εαν υπήρχε). Φάγαμε, χορτάσαμε πληρώσαμε καλά για αυτά που φάγαμε αλλά οι προσδοκίες μας απο τις προηγούμενες κριτικές ηταν παραπάνω.

17 Φεβ 2018

Ένα μαγαζάκι καλά κρυμμένο, που μπορεί να αναδειχθεί μέσα στο σάιτ μας!

Τον τελευταίο καιρό έχω την τύχη να κάνω στις παρέες μου πολύ καλές προτάσεις και να αναμένουμε με αγωνία την επόμενη έξοδο! Το συγκεκριμένο μάλιστα το έμαθα από καθαρή τύχη, όπως έχω αναφέρει σε προηγούμενη κριτική μου!

Έτσι, τα έφερε η τύχη, τη Δευτέρα 5/2/2018 και ώρα 23.00 να ψάχνουμε μαγαζί για έξοδο. Αφού αποτύχαμε σε 2-3 τηλεφωνήματα (πχ Ζωοδόχος Πηγή), μέσω της Εθνικής οδού, βγαίνουμε στο Αιγάλεω. Οι επιλογές ήταν 2! Δράμι και Ρακολέμονο. Ο Τομ το άφησε πάνω μου, και ενώ θυμάμαι πως έχω αρκετά χρόνια να κάνω επίσκεψη, το ρισκάρω. Παρκάρω ακριβώς απ'έξω και κοιτάμε αν είναι ανοιχτό. Μόλις 2 παρέες υπήρξαν μέσα και άρχισα να ανησυχώ.

Παίρνουμε τον χρόνο μας. Το κόνσεπτ είναι ίδιο με τότε. Πιατάκια 3.5 και 4 ευρώ ώστε να μπορείς να έχεις άφθονη ποικιλία. Το μενού κατά 70% το θυμάμαι ίδιο. Καλό μεν, μιας και είχαμε φάει αρκετά καλά, από την άλλη μετά από 2-3 επισκέψεις έχεις εξαντλήσει τον κατάλογο. Θαλασσινά δεν θα βρεις, στα κρεατικά όμως τα πάνε σούπερ!

Θα σε υποδεχθούν με ρακή και παξιμαδάκια (ίσως τα χρεωθείς αυτά) και θα σε αποχαιρετίσουν με ρακολέμονο (ελαφρύ λικεράκι). Παίζει αρκετή Κρήτη σε κουζίνα και σε μουσική, την αποδειξούλα τους τη νόμιμη θα σου τη δώσουν και γενικότερα η όλη εμπειρία είναι σούπερ. Αν πετύχετε και ζωντανή μουσική θα έχετε το τέλειο πακέτο. Σημειώστε πως Παρασκευή και Σάββατο υπάρχει ελάχιστη κατανάλωση 10 ευρώ. Θεωρώ πως ακόμη και έτσι, είναι εξευτελιστικό ποσό.

Ο χώρος είναι μικρός, ζεστός και παρεϊστικος, σαν διακόσμηση δεν έχει κάτι ιδιαίτερο, βγάζει όμως μια χαλαρότητα και μια ξεγνοιασιά. Για χειμώνα είναι σούπερ!

Θα αναφέρω την παραγγελία μας, που κόστισε μόλις 47 ευρώ για 4 άτομα! Εκ των προτέρων, θα σας πω πως οι μερίδες μου φάνηκαν πιο ικανοποιητικές από ότι παλαιότερα!

Κατηγορία 3.5 ευρώ:

- Ντάκος με κρίθινα παξιμαδάκια, τομάτα, ξινομυζήθρα και ρίγανη. Σούπερ δροσερή, φρεσκότατη και με πλούσια υλικά. Λεπτοκομένη τομάτα, πολύ καλής ποιότητας μυζήθρα. Πολύ καλό ξεκίνημα.

- Αλμυροί λουκουμάδες με σύγκλινο και γραβιέρα.5 τεμάχια, αρκετά ψωμένια, διατηρούσαν το λιωμένο τυράκι. Το σύγκλινο όμως δεν το θυμάμαι ιδιαίτερα. Βασικά στη δική μου μπουκιά μάλλον δεν υπήρχε! Ξεχάστε τη λαδίλα!

- Σιγομαγειρεμένη πανσέτα σε κρασάτη σάλτσα με αυγό σε τραγανή κρούστα. Κάναμε το λάθος να μην κόψουμε το αυγό στη μέση, ώστε να "ποτίσει" με τα υγρά του τη γλυκόξινη σάλτσα. Αρκετά λαχανικά "παίζανε" στη σάλτσα, το κρεατάκι σε κυβάκια. Θα του ξανάδινα την ευκαιρία.

- Αρωματισμένες πατάτες με πάπρικα και κρέμα ανθότυρου. Αρκετά τραγανές, έχουν αναμειχθεί με την κρέμα ιδανικά. Για τα δικά μου γούστα, θα τις ήθελα πιο ψωμωμένες, όχι σαν τσιπς.

Ντιπάκια 2.5 ευρώ:

- Στάκα! Μην τυχόν την αφήσετε! Πλούσια ποσότητα, αυθεντική Κρητική, μπορείτε να τη συνδυάσετε με οτιδήποτε κυκλοφορεί στο τραπέζι. Αν υπήρξαν και τίποτα αυγουλάκια...

Για τη σχάρα... κυρίως 4 ευρώ:

- Χειροποίητο λουκάνικο. Συνοδεύεται με πιτούλες, αρκετά καπνιστό, ελαφρύ όμως! Οι 2/4 το χαρακτήρισαν από τα κορυφαία πιάτα της βραδιάς. Συγκριτικά, της Φυσαρμόνικας είναι προτιμότερο για τα γούστα μου.

- Μπουκίτσες από καπνιστό κοτόπουλο με μέλι.4 ζουμερότατα τεμαχιάκια, αφήνουν μια ελαφριά γλυκιά γεύση. Δεν περιμένεις τρομερές γευστικές συγκινήσεις, σίγουρα όμως είναι τίμιο πιάτο και πάντα το παραγγέλνω.

- Σκιουφιχτά με απάκι και ξερή μυζήθρα. Φουλ χιονισμένο πιάτο, καυτό για χειμωνιάτικες βραδιές! Όμορφη και διακριτική σαλτσούλα, τα ζυμαρικά θα τα ήθελα λιγότερο βρασμένα.

- Ποικιλία καπνιστών παραγωγής τους. Σούπερ οικονομικό πιάτο, γεμάτο καπνίλα. Συνδυάστε το με πιώμα.

Και τι πιώμα Θεέ μου! Τι οινόμελο ήταν αυτό! Μόνο και μόνο γι'αυτό θα ξανακάνουμε επίσκεψη. Αν θυμάμαι τα 500 μλ κοστίζουν 5 ευρώ, αλλά πραγματικά όσο και να κοστίζει... Ακόμη και το ένα άτομο που το απέφευγε, παραγγέλνοντας ρακή, την άφησε στην άκρη. Κάναμε τόσο όμορφο κεφάλι που την επόμενη μέρα το πρωί το συζητούσαμε! Για τη ρακή τα είπαμε και πιο πριν, αρκετά δυνατή.

Συμπερασματικά, ήδη κάποιοι φίλοι το βλεφάριασαν για επίσκεψη, ξέχωρα από τη συγκεκριμένη παρέα που ήδη έχει μπει στο δίλλημα Ρακολεμονο ή Δράμι. Σούπερ μαγαζί για χειμώνα, τιμιότατο! Πολύ καλή λύση για αναποφάσιστους σαν εμένα, θα το προτιμήσω για κάτι χαλαρό. Μην περιμένετε υπερπαραγωγές, δώστε του όμως μια ευκαιρία και σίγουρα θα ανέβει στις υψηλές θέσεις του ΑΣΚ!

Για Παρασκευή και Σάββατο βέβαια, αμφιβάλλω αν θα βρείτε τραπέζι...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

27 Φεβ 2018

Πήγαμε δύο άτομα Κυριακή μεσημέρι κατά τις 13.30, ήμασταν μόνοι μας καθ όλη την διάρκεια της παραμονής μας, έτσι εξυπηρετηθήκαμε άμεσα, αισθανθήκαμε σαν στο σπίτι μας.

Ο χώρος μικρός αλλά ωραίος, καθαρός, φωτεινός, με μεγάλα τραπέζια στις σωστές σχετικά αποστάσεις, θέρμανση καλή, αλλά το ύφος της συνεχόμενης κρητικής μουσικής, καίτοι ήταν στην σωστή ένταση, υπήρξε μονότονο και λίγο βαρετό-ενοχλητικό.

Το καλωσόρισμα περιλάμβανε κανάτα με νερό, μικρά παξιμάδια, ελιές και ρακί.
Η παραγγελία μας περιλάμβανε:
Ολόφρεσκο ψωμί με κριτσίνια!!
Σαλάτα με μαριναρισμένα λαχανικά!!
Πατάτες τηγανιτές ξεροψημένες!!
Κρέμα μελιτζάνας με τυριά!!
Στάκα!!
Μπιφτέκια!!
Κοτόπουλο καπνιστό με μέλι!!
Όλα τα παραπάνω μας άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις, οι δε μερίδες αν και μικρές, τελικά μας ικανοποίησαν πλήρως.
Το οινόμελο εξαιρετικό.
Για φινάλε μας κέρασαν δροσερό λικεράκι.

Το κόστος ανήλθε στα 26 ευρώ, αρκετά καλό.

Το parking σχετικά εύκολο.