17 Φεβ 2018

Ένα μαγαζάκι καλά κρυμμένο, που μπορεί να αναδειχθεί μέσα στο σάιτ μας!

Τον τελευταίο καιρό έχω την τύχη να κάνω στις παρέες μου πολύ καλές προτάσεις και να αναμένουμε με αγωνία την επόμενη έξοδο! Το συγκεκριμένο μάλιστα το έμαθα από καθαρή τύχη, όπως έχω αναφέρει σε προηγούμενη κριτική μου!

Έτσι, τα έφερε η τύχη, τη Δευτέρα 5/2/2018 και ώρα 23.00 να ψάχνουμε μαγαζί για έξοδο. Αφού αποτύχαμε σε 2-3 τηλεφωνήματα (πχ Ζωοδόχος Πηγή), μέσω της Εθνικής οδού, βγαίνουμε στο Αιγάλεω. Οι επιλογές ήταν 2! Δράμι και Ρακολέμονο. Ο Τομ το άφησε πάνω μου, και ενώ θυμάμαι πως έχω αρκετά χρόνια να κάνω επίσκεψη, το ρισκάρω. Παρκάρω ακριβώς απ'έξω και κοιτάμε αν είναι ανοιχτό. Μόλις 2 παρέες υπήρξαν μέσα και άρχισα να ανησυχώ.

Παίρνουμε τον χρόνο μας. Το κόνσεπτ είναι ίδιο με τότε. Πιατάκια 3.5 και 4 ευρώ ώστε να μπορείς να έχεις άφθονη ποικιλία. Το μενού κατά 70% το θυμάμαι ίδιο. Καλό μεν, μιας και είχαμε φάει αρκετά καλά, από την άλλη μετά από 2-3 επισκέψεις έχεις εξαντλήσει τον κατάλογο. Θαλασσινά δεν θα βρεις, στα κρεατικά όμως τα πάνε σούπερ!

Θα σε υποδεχθούν με ρακή και παξιμαδάκια (ίσως τα χρεωθείς αυτά) και θα σε αποχαιρετίσουν με ρακολέμονο (ελαφρύ λικεράκι). Παίζει αρκετή Κρήτη σε κουζίνα και σε μουσική, την αποδειξούλα τους τη νόμιμη θα σου τη δώσουν και γενικότερα η όλη εμπειρία είναι σούπερ. Αν πετύχετε και ζωντανή μουσική θα έχετε το τέλειο πακέτο. Σημειώστε πως Παρασκευή και Σάββατο υπάρχει ελάχιστη κατανάλωση 10 ευρώ. Θεωρώ πως ακόμη και έτσι, είναι εξευτελιστικό ποσό.

Ο χώρος είναι μικρός, ζεστός και παρεϊστικος, σαν διακόσμηση δεν έχει κάτι ιδιαίτερο, βγάζει όμως μια χαλαρότητα και μια ξεγνοιασιά. Για χειμώνα είναι σούπερ!

Θα αναφέρω την παραγγελία μας, που κόστισε μόλις 47 ευρώ για 4 άτομα! Εκ των προτέρων, θα σας πω πως οι μερίδες μου φάνηκαν πιο ικανοποιητικές από ότι παλαιότερα!

Κατηγορία 3.5 ευρώ:

- Ντάκος με κρίθινα παξιμαδάκια, τομάτα, ξινομυζήθρα και ρίγανη. Σούπερ δροσερή, φρεσκότατη και με πλούσια υλικά. Λεπτοκομένη τομάτα, πολύ καλής ποιότητας μυζήθρα. Πολύ καλό ξεκίνημα.

- Αλμυροί λουκουμάδες με σύγκλινο και γραβιέρα.5 τεμάχια, αρκετά ψωμένια, διατηρούσαν το λιωμένο τυράκι. Το σύγκλινο όμως δεν το θυμάμαι ιδιαίτερα. Βασικά στη δική μου μπουκιά μάλλον δεν υπήρχε! Ξεχάστε τη λαδίλα!

- Σιγομαγειρεμένη πανσέτα σε κρασάτη σάλτσα με αυγό σε τραγανή κρούστα. Κάναμε το λάθος να μην κόψουμε το αυγό στη μέση, ώστε να "ποτίσει" με τα υγρά του τη γλυκόξινη σάλτσα. Αρκετά λαχανικά "παίζανε" στη σάλτσα, το κρεατάκι σε κυβάκια. Θα του ξανάδινα την ευκαιρία.

- Αρωματισμένες πατάτες με πάπρικα και κρέμα ανθότυρου. Αρκετά τραγανές, έχουν αναμειχθεί με την κρέμα ιδανικά. Για τα δικά μου γούστα, θα τις ήθελα πιο ψωμωμένες, όχι σαν τσιπς.

Ντιπάκια 2.5 ευρώ:

- Στάκα! Μην τυχόν την αφήσετε! Πλούσια ποσότητα, αυθεντική Κρητική, μπορείτε να τη συνδυάσετε με οτιδήποτε κυκλοφορεί στο τραπέζι. Αν υπήρξαν και τίποτα αυγουλάκια...

Για τη σχάρα... κυρίως 4 ευρώ:

- Χειροποίητο λουκάνικο. Συνοδεύεται με πιτούλες, αρκετά καπνιστό, ελαφρύ όμως! Οι 2/4 το χαρακτήρισαν από τα κορυφαία πιάτα της βραδιάς. Συγκριτικά, της Φυσαρμόνικας είναι προτιμότερο για τα γούστα μου.

- Μπουκίτσες από καπνιστό κοτόπουλο με μέλι.4 ζουμερότατα τεμαχιάκια, αφήνουν μια ελαφριά γλυκιά γεύση. Δεν περιμένεις τρομερές γευστικές συγκινήσεις, σίγουρα όμως είναι τίμιο πιάτο και πάντα το παραγγέλνω.

- Σκιουφιχτά με απάκι και ξερή μυζήθρα. Φουλ χιονισμένο πιάτο, καυτό για χειμωνιάτικες βραδιές! Όμορφη και διακριτική σαλτσούλα, τα ζυμαρικά θα τα ήθελα λιγότερο βρασμένα.

- Ποικιλία καπνιστών παραγωγής τους. Σούπερ οικονομικό πιάτο, γεμάτο καπνίλα. Συνδυάστε το με πιώμα.

Και τι πιώμα Θεέ μου! Τι οινόμελο ήταν αυτό! Μόνο και μόνο γι'αυτό θα ξανακάνουμε επίσκεψη. Αν θυμάμαι τα 500 μλ κοστίζουν 5 ευρώ, αλλά πραγματικά όσο και να κοστίζει... Ακόμη και το ένα άτομο που το απέφευγε, παραγγέλνοντας ρακή, την άφησε στην άκρη. Κάναμε τόσο όμορφο κεφάλι που την επόμενη μέρα το πρωί το συζητούσαμε! Για τη ρακή τα είπαμε και πιο πριν, αρκετά δυνατή.

Συμπερασματικά, ήδη κάποιοι φίλοι το βλεφάριασαν για επίσκεψη, ξέχωρα από τη συγκεκριμένη παρέα που ήδη έχει μπει στο δίλλημα Ρακολεμονο ή Δράμι. Σούπερ μαγαζί για χειμώνα, τιμιότατο! Πολύ καλή λύση για αναποφάσιστους σαν εμένα, θα το προτιμήσω για κάτι χαλαρό. Μην περιμένετε υπερπαραγωγές, δώστε του όμως μια ευκαιρία και σίγουρα θα ανέβει στις υψηλές θέσεις του ΑΣΚ!

Για Παρασκευή και Σάββατο βέβαια, αμφιβάλλω αν θα βρείτε τραπέζι...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

27 Οκτ 2016

Το ρακολεμονο το ειχα γνωρισει μεσα απο τo site. Στην πρωτη μου επισκεψη δεν ειχα μεινει ευχαριστημενη. Παρολα αυτα μετα απο καιρο ειπαμε να το ξαναδοκιμασουμε και τοτε αλλαξαμε γνωμη και φτασαμε στο αλλο ακρο να το κανουμε στεκι.

Θα ξεκινησω απο την εξυπηρετηση που πλεον ειναι αρκετα αμεση και φιλικη. Εκτος απο την πρωτη φορα που ειχαμε θεματακια με τον χρονο και την ελλειψη του μισου καταλογου(που ειναι ουτως η αλλως αρκετα περιορισμενος). Το νερακι ανανεωνεται συνεχως. Κερασματακι στην αρχη παξιμαδακια με ελιτσες και ρακη και στο τελος ρακολεμονο που ειναι εξαιρετικο.

Ο χωρος ειναι μικρος ατμοσφαιρικος με λιγα τραπεζια και ανετα τοποθετημενα. Εχει ωραια χρωματα που αποπνεουν μια ηρεμια. Το μονο που με ενοχλει ειναι οτι καποιες φορες, οταν ειναι γεματο και επιτρεπεται το καπνισμα η ατμοσφαιρα γινεται λιγο αποπνικτική, βεβαια ισως φταινε και οι καπνιστες φιλοι μου. Η μουσικη ειναι παντα κρητικη(που μπορει να γινει λιγο κουραστικη, ομως ειναι σωστη η ενταση στη συγκεκριμενη περιπτωση).

Οπως ηδη, ανεφερα ο καταλογος ειναι μικρος, σε συνδυασμο με τις μικρες μεριδες μπορει κανεις να δοκιμασει αρκετα πιατακια. Οτι εχω φαει κατα καιρους ειναι πολυ πολυ νοστιμο. Μην παραλειψετε τους αλμυρους λουκουμαδες με απακι και γραβιερα, τον "πουρε" μελιτζανας (οτι πιο γευστικο εχω φαει σε μελιτζανα) και τις μαριναρισμενες πανσετουλες. Γενικα κινουνται προς την Κρητικη κουζινα και αλλαζουν το μενου τους για να εχει ενδιαφερον για τον πελατη.

Τελος, ολα τα πιατακια κυμαίνονται απο 2,5- 3,5 ευρω. Ο συνολικος λογαριασμος ειναι για να φαει και να πιει αρκετα καλα ενα ατομο λογικα δεν θα ξεπερασει τα 15 ευρω, που τα θεωρω πολυ καλα για τις γευσεις που προσφερει. Eμενα με βολευουν, γενικα οι μικροτερες μεριδες, που κοστολογουνται φυσικα αναλογα, διοτι μπορω να δοκιμασω περισσοτερα.

Υγ Το ρακολεμονο ειναι το πιο τρανταχτο παραδειγμα, για μενα, οτι στο καθε μαγαζι μπορει να υπαρχει μια ασχημη μερα, οποτε καλο ειναι να ειμαστε λιγο επιφυλακτικοι, οταν γραφουμε κριτικη, με την πρωτη επισκεψη σε ενα εστιατοριο.

Υ. γ 2 Ρακη δεν πινω, αυτη ομως που προσφερουν ειναι πολυ καλη, το must ομως τωρα το χειμωνα ειναι το οινομελο τους.

Υγ.3 το παρκαρισμα δεν θα σας δυσκολεψει καθολου, αλλα και η σταση του μετρο ειναι πολυ κοντα, ενας ακομη λογος να του δωσετε μια ευκαιρια.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη TOMIE.

01 Ιουν 2017

Σε ένα στενό, πολύ κοντά στο μετρό Αιγάλεω και με εύκολο θα έλεγα πάρκινγκ, βρίσκεται το ρακολέμονο. Το έχουμε επισκεπτεί ήδη 2 φορές και οι εντυπώσεις ήταν οι καλύτερες!

-Εξυπηρέτηση

Και τις δύο φορές μας σέρβιρε μία κοπέλα. Χαμογελαστή, αρκετά εξυπηρετική και το σέρβις στην ώρα του. Όταν καθήσαμε μας έφερε κανάτα με νερό και το κουβέρ συνοδευόταν με ελιές. Επίσης μας έφερε ένα καραφάκι ρακί (στην αρχή) και ένα καραφάκι ρακολέμονο (στο τέλος).

-Χώρος

Βάζω 3 ντοματούλες καθώς είναι μικρός και σίγουρα όποιος δεν είναι φίλος του καπνίσματος, θα απογοητευεί.

-Γεύση

Ό, τι φάγαμε ήταν γευστικότατο. Γεύσεις που θυμίζουν την αγαπημένη μου Κρήτη όπως το γαμοπίλαφο είχαν την τιμητική τους και η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα να είναι τόόόόσο νόστιμο. Δοκιμάσαμε επίσης, πικάντικο κοτόπουλο, κουσκουσάκι, χοιρινό καπνιστό (εξαιρετικό) και ντάκο. Όλα ήταν πολύ νόστιμα, όπως προείπα. Το κρασί που ήπιαμε ήταν πολύ καλό και δε "βαράει".

-VFM

4/4 γιατί οι μερίδες είναι μικρές αλλά και φτηνές 2,5-4€ και με αυτό τον τρόπο (όπως ήδη έχουν αναφέρει) μπορεί κανείς να δοκιμάσει πολλά πιάτα.

Αξίζει σίγουρα μία επίσκεψη!

04 Ιαν 2016

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά εύχομαι σε όλους με υγεία, χαρές και ότι επιθυμεί ο καθένας στη ζωή του. Πρωτοχρονιά σήμερα και μετά το χθεσινό ξενύχτι η μέρα πέρασε στον καναπέ ακούνητος...

Ψάχνοντας για να βρω ένα μαγαζί για να κάνουμε το ρεβεγιόν της πρωτοχρονιάς, κάπως αργά βέβαια αφού το αποφασίσαμε να βγούμε στης 30 του μήνα και αφού έφαγα πάνω από 10 άκυρα σε ότι μαγαζί πήρα για να κλείσω τραπέζι (βγαίνει ο κόσμος.. ), ένας φίλος μου σύστησε το ΡΑΚΟΛΕΜΟΝΟ και ευτυχώς προλάβαμε το τελευταίο τραπέζι.

Και έτσι κατά της 11 η ώρα η πενταμελής παρέα μας έφτασε στο μαγαζί. Ένας πολύ ωραίος και μικρός χώρος με παλιές φωτογραφίες της Αθήνας στους τοίχους, ωραία ξύλινα τραπεζάκια που όσα ήταν προς τον τοίχο εκτός από καρέκλες είχαν και καναπεδάκια. Στο βάθος δίπλα από την μπάρα που είναι δίπλα στην κλειστή τους κουζίνα είχε φτιαχτεί ένας χώρος για τα 2 παιδιά που μας διασκέδασαν με το μπουζούκι και την κιθάρα τους όλη την νύχτα με υπέροχες επιλογές από ρεμπέτικα και παλιά λαϊκά τραγούδια.

Η εξυπηρέτηση ήταν υποδειγματική παρά τον πανικό που γινόταν, οι κοπέλες που μας εξυπηρέτησαν ήταν ευγενέστατες γρήγορες και με πραγματικό χαμόγελο και διάθεση όλη την βραδιά. Μόλις μισοάδειαζε η κανάτα με το νερό έφερναν καινούρια, δεν χρειάστηκε ούτε μια φόρα να το πούμε, τα πιάτα ερχόντουσαν όλα στην ώρα τους και γενικώς ήταν άψογοι σε όλα τους.

Το μενού ήταν προκαθορισμένο από την αρχή, μία σαλάτα ένα ορεκτικό ένα κυρίως και ένα γλυκό καθ άτομο στα 25 € χωρίς ποτό.

Σαλάτα με φαγόπυρο, αγγουράκι, ντομάτα lime δυόσμο και σάλτσα γρεναδίνης. Πάρα πολύ νόστιμη και δροσιστική με όλα τα υλικά φρέσκα και σε σωστές αναλογίες. (4/4)

Τραγανά ρολάκια με ανθότυρο, με μέλι και σουσάμι. Αρκετά καλά, δεν είχα ξαναφάει με ανθότυρο αυτό το πιάτο, ήταν ενδιαφέρον. Θα μπορούσαν να είχαν βάλει λίγο παραπάνω μέλι, σχεδόν δεν είχαν. (2,5/4)

Χοιρινό ρολό με γραβιέρα, λιαστή ντομάτα, πουρέ πατάτας με θυμάρι & σάλτσα από κρασί Σάμος. Νοστιμότατο το χοιρινό πολύ σωστά ψημένο έλιωνε στο στόμα. Και ο πουρές μου άρεσε χωρίς να πω ότι ήταν κάτι που δεν είχα ξαναφάει... κλασσικός πουρές! (3,5/4)

Κορμός από σοκολάτα γάλακτος γεμιστός με κρέμα φρέσκιας βανίλιας. ΑΠΙΘΑΝΟΣ... Ότι καλύτερο έχω φάει σε κορμό, θα ξαναπήγαινα μόνο για αυτό.
(4/4)

Ήπιαμε πολλά λύτρα ρακί, κρασί και μπύρα χωρίς κανένα πρόβλημα την επόμενή μέρα και ας τα ανακατέψαμε στο τέλος.

Στο Ρακολέμονο πέρασα πάρα πολύ ωραία την αλλαγή του χρόνου με καλή παρέα, ποτό και φαΐ. Θα ξαναπάω σίγουρα να δοκιμάσω κι άλλα πιάτα και να περάσω καλά.

Καλή χρονιά να χουμε.

19 Φεβ 2016

Ρακολέμονο απο τον Αρίστο,

Μεζεδοπωλείο χαρακτηρίζεται το μαγαζί που εύκολα βρίσκεις στο Αιγάλεω στην πρώτη είσοδο δεξιά απο την Ιερά οδό ερχόμενος απο Θηβών, δειγματοπωλείο μπορώ να το χαρακτηρίσω απο πλευράς μου.

Έξτρα μικρές [μικ(μικρές)ρές] μερίδες πλήν όμως νόστιμες επιλογές, μετρημένες δέ,
μπορεί ο καθένας να δοκιμάσει όλο το κατάλογο με μιάς.
2-3 επιλογές σε κρεατάκια, σαλάτες,5-6 επιλογές απο ορεκτικά
ΟΤΙ ΠΑΡΕΙΣ 3,5e.

Ποιό το νόημα να ξαναπάω εάν τα δοκίμασα όλα:

Το σέρβις κάπου κρυμμένο και τα πιάτα με ελαφριά καθυστέρηση κατέφθαναν και προσγειωνόντουσαν άδεια, αφού με 2 φευγάτες πιρουνίες δεν έμενε τίποτα.
Ευχάριστος χώρος σε μερικά σημεία άβολος και μετά απο ένα ζευγάρι κανάτες με κρασάκι είμαστε ένα, πολύ κοντινή η απόσταση στα τραπέζια δεν έμενε κάτι κρυφό.

Κερασμένη ρακί στην αρχή με μικροσκοπικές ελίες(μέ κουκούτσι)προσοχή στα μικρά παιδιά, και ακόμη μία ρακί με γεύση λεμόνι για χωνευτικό(limoncello αλλά ελληνικά).

Η κατάληξη έχει ώς εξής, απαρατήρητο μπορεί και να είναι σε συνοικιακό επίπεδο αποδεκτό, θα ξαναπήγαινα ίσως όχι καλοκαίρι, πλεόν υποψιασμένος.

Θά ήθελα ωστόσο να διευκρινίσω πως άν και φθηνές επιλογές για να πάρεις τη ποσότητα που θα σε χορτάσει ίσως όπως και κατάλαβα θα δώσεις 3*3,5=10,5e,
μόνο για ατομική μερίδα κρέας, οπότε όχι και τόσο vfm.

27 Φεβ 2016

Επισκέπτομαι το συγκεκριμένο μαγαζί τουλάχιστον 1 φορά το μήνα καθώς βρίσκεται σε σχετικά κοντινή απόσταση από το σπίτι μου. Συνεπώς έχω δοκιμάσει ότι περιέχει ο κατάλογος και μπορώ να πω πως παρά το γεγονός ότι είναι ένα εξαιρετικά φθηνό μαγαζί ( οι τιμές κυμαίνονται από 7-14 ευρώ το άτομο, χωρίς τα ποτά τα οποία όμως είναι επίσης φθηνά, ειδικά η εξαιρετική ρακί).

Το μαγαζί βρίσκεται κοντά στο σταθμό του μετρό Αιγάλεω, 5-7 λεπτά περπάτημα από την έξοδο του μετρό στη Πλατεία Εσταυρωμένου και είναι σχετικά απομονωμένο από άλλα μαγαζιά τέτοιου είδους (Κοντινότερο μαγαζί είναι το Cap Cap στη κάθετη οδό του) Στον εσωτερικό του χώρο έχει μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα η οποία σε ξεκουράζει. Το γεγονός ότι είναι μικρό, αλλά και ο σχετικά χαμηλός (αλλά σε φυσιολογικά πλαίσια) φωτισμός, συντελούν σε αυτό το γεγονός, ενώ θα λέγαμε ότι η διακόσμηση του είναι σχετικά μινιμαλιστική. Βέβαια όταν το μαγαζί είναι γεμάτο συνήθως δυσκολεύεσαι να ακούσεις την πολύ ωραία κρητική μουσική που παίζει, ενώ τώρα που έχει γίνει γνωστότερο συνήθως πρέπει να κλείσεις εάν θέλεις να το επισκεφτείς Παρασκευή/Σάββατο βράδυ. Έβαλα 3/4 αλλά πιστεύω ότι με λίγες προσθήκες θα μπορούσε να φθάσει το άριστα.

Το μενού δεν περιέχει τίποτα ακριβότερο από 3,5 ευρώ, ενώ μέσα σε αυτό περιέχονται κάποια ιδιαίτερα πιάτα που θα ήταν πολύ ακριβότερα σε αντίστοιχα μαγαζιά (πχ χοχλιοί) ενώ η ποσότητα αν και εκ πρώτης όψεως φαίνεται μικρή, είναι ικανοποιητική δεδομένου της ποιότητος και των τιμών. Όπως είναι φυσικό κάποιες επιλογές φαίνεται να ξεχωρίζουν στον κατάλογο, ενώ κάποια άλλα πιάτα είναι πιο κοινότυπα. Θεωρώ πως υπάρχουν 3-4 πιάτα τα οποία είναι must (σαλάτα με φαγόπυρο, παραδοσιακά χειροποίητα ζυμαρικά γεμιστά, κριθαρότο, χοχλιοί, και από ντιπάκια στάκα και μελιτζανοσαλάτα, τουλάχιστον αυτά για τα δικά μου γούστα. Από την άλλη πλευρά μπορώ να πω ότι δε ξετρελάθηκα όσες φορές δοκίμασα λουκουμάδες με απάκι, ή μια άλλη σαλάτα τύπου πολίτικη -εάν θυμάμαι καλά- αλλά αυτά είναι γούστα βέβαια. ) Συνοψίζοντας αποτελεί ίσως το καλύτερο Value for Money που γνωρίζω προσωπικά καθώς η ποιότητα του είναι πολύ καλή ενώ η τιμή αυτής ασυναγώνιστη.

Η εξυπηρέτηση είναι εξαιρετική. Το προσωπικό πάντα πολύ φιλικό, φέρνουν ένα πιατάκι με ελίτσες καθώς και λίγη ρακί για το κέρασμα στην αρχή, ενώ στο τέλος φέρνουν το εξαιρετικό λικέρ Ρακολέμονο (εξού και το όνομα) το οποίο είναι χωνευτικό και ίσως θυμίζει λίγο ένα διαφορετικό Λεμοντσέλο.

Στα αρνητικά το γεγονός ότι το μενού δε περιέχει κανένα γλυκό, (έστω λίγο γιαούρτι με ένα γλυκό του κουταλιού) αν και σε κάποιες περιπτώσεις (πχ Πρωτοχρονιά, ή συγκεκριμένες εορτές) φαίνεται να σερβίρουν. Ακόμα, στη περίπτωση που το μαγαζί είναι γεμάτο, και εάν κάθεσαι στο κέντρο, ίσως να μην είσαι τόσο άνετα, αλλά αυτό είναι κάτι που μπορείς να αποφύγεις εάν κλείσεις τραπέζι λίγο νωρίτερα.

Εν ολίγοις θεωρώ το Ρακολέμονο μια εξαιρετική επιλογή για κάποιον που τον ενδιαφέρει η ποιότητα αλλά και το πορτοφόλι του, καθώς και εκτιμά την καλή και φιλική εξυπηρέτηση και το ζεστό περιβάλλον.

Αδριανουπόλεως 17, Αιγάλεω