17 Φεβ 2018

Ένα μαγαζάκι καλά κρυμμένο, που μπορεί να αναδειχθεί μέσα στο σάιτ μας!

Τον τελευταίο καιρό έχω την τύχη να κάνω στις παρέες μου πολύ καλές προτάσεις και να αναμένουμε με αγωνία την επόμενη έξοδο! Το συγκεκριμένο μάλιστα το έμαθα από καθαρή τύχη, όπως έχω αναφέρει σε προηγούμενη κριτική μου!

Έτσι, τα έφερε η τύχη, τη Δευτέρα 5/2/2018 και ώρα 23.00 να ψάχνουμε μαγαζί για έξοδο. Αφού αποτύχαμε σε 2-3 τηλεφωνήματα (πχ Ζωοδόχος Πηγή), μέσω της Εθνικής οδού, βγαίνουμε στο Αιγάλεω. Οι επιλογές ήταν 2! Δράμι και Ρακολέμονο. Ο Τομ το άφησε πάνω μου, και ενώ θυμάμαι πως έχω αρκετά χρόνια να κάνω επίσκεψη, το ρισκάρω. Παρκάρω ακριβώς απ'έξω και κοιτάμε αν είναι ανοιχτό. Μόλις 2 παρέες υπήρξαν μέσα και άρχισα να ανησυχώ.

Παίρνουμε τον χρόνο μας. Το κόνσεπτ είναι ίδιο με τότε. Πιατάκια 3.5 και 4 ευρώ ώστε να μπορείς να έχεις άφθονη ποικιλία. Το μενού κατά 70% το θυμάμαι ίδιο. Καλό μεν, μιας και είχαμε φάει αρκετά καλά, από την άλλη μετά από 2-3 επισκέψεις έχεις εξαντλήσει τον κατάλογο. Θαλασσινά δεν θα βρεις, στα κρεατικά όμως τα πάνε σούπερ!

Θα σε υποδεχθούν με ρακή και παξιμαδάκια (ίσως τα χρεωθείς αυτά) και θα σε αποχαιρετίσουν με ρακολέμονο (ελαφρύ λικεράκι). Παίζει αρκετή Κρήτη σε κουζίνα και σε μουσική, την αποδειξούλα τους τη νόμιμη θα σου τη δώσουν και γενικότερα η όλη εμπειρία είναι σούπερ. Αν πετύχετε και ζωντανή μουσική θα έχετε το τέλειο πακέτο. Σημειώστε πως Παρασκευή και Σάββατο υπάρχει ελάχιστη κατανάλωση 10 ευρώ. Θεωρώ πως ακόμη και έτσι, είναι εξευτελιστικό ποσό.

Ο χώρος είναι μικρός, ζεστός και παρεϊστικος, σαν διακόσμηση δεν έχει κάτι ιδιαίτερο, βγάζει όμως μια χαλαρότητα και μια ξεγνοιασιά. Για χειμώνα είναι σούπερ!

Θα αναφέρω την παραγγελία μας, που κόστισε μόλις 47 ευρώ για 4 άτομα! Εκ των προτέρων, θα σας πω πως οι μερίδες μου φάνηκαν πιο ικανοποιητικές από ότι παλαιότερα!

Κατηγορία 3.5 ευρώ:

- Ντάκος με κρίθινα παξιμαδάκια, τομάτα, ξινομυζήθρα και ρίγανη. Σούπερ δροσερή, φρεσκότατη και με πλούσια υλικά. Λεπτοκομένη τομάτα, πολύ καλής ποιότητας μυζήθρα. Πολύ καλό ξεκίνημα.

- Αλμυροί λουκουμάδες με σύγκλινο και γραβιέρα.5 τεμάχια, αρκετά ψωμένια, διατηρούσαν το λιωμένο τυράκι. Το σύγκλινο όμως δεν το θυμάμαι ιδιαίτερα. Βασικά στη δική μου μπουκιά μάλλον δεν υπήρχε! Ξεχάστε τη λαδίλα!

- Σιγομαγειρεμένη πανσέτα σε κρασάτη σάλτσα με αυγό σε τραγανή κρούστα. Κάναμε το λάθος να μην κόψουμε το αυγό στη μέση, ώστε να "ποτίσει" με τα υγρά του τη γλυκόξινη σάλτσα. Αρκετά λαχανικά "παίζανε" στη σάλτσα, το κρεατάκι σε κυβάκια. Θα του ξανάδινα την ευκαιρία.

- Αρωματισμένες πατάτες με πάπρικα και κρέμα ανθότυρου. Αρκετά τραγανές, έχουν αναμειχθεί με την κρέμα ιδανικά. Για τα δικά μου γούστα, θα τις ήθελα πιο ψωμωμένες, όχι σαν τσιπς.

Ντιπάκια 2.5 ευρώ:

- Στάκα! Μην τυχόν την αφήσετε! Πλούσια ποσότητα, αυθεντική Κρητική, μπορείτε να τη συνδυάσετε με οτιδήποτε κυκλοφορεί στο τραπέζι. Αν υπήρξαν και τίποτα αυγουλάκια...

Για τη σχάρα... κυρίως 4 ευρώ:

- Χειροποίητο λουκάνικο. Συνοδεύεται με πιτούλες, αρκετά καπνιστό, ελαφρύ όμως! Οι 2/4 το χαρακτήρισαν από τα κορυφαία πιάτα της βραδιάς. Συγκριτικά, της Φυσαρμόνικας είναι προτιμότερο για τα γούστα μου.

- Μπουκίτσες από καπνιστό κοτόπουλο με μέλι.4 ζουμερότατα τεμαχιάκια, αφήνουν μια ελαφριά γλυκιά γεύση. Δεν περιμένεις τρομερές γευστικές συγκινήσεις, σίγουρα όμως είναι τίμιο πιάτο και πάντα το παραγγέλνω.

- Σκιουφιχτά με απάκι και ξερή μυζήθρα. Φουλ χιονισμένο πιάτο, καυτό για χειμωνιάτικες βραδιές! Όμορφη και διακριτική σαλτσούλα, τα ζυμαρικά θα τα ήθελα λιγότερο βρασμένα.

- Ποικιλία καπνιστών παραγωγής τους. Σούπερ οικονομικό πιάτο, γεμάτο καπνίλα. Συνδυάστε το με πιώμα.

Και τι πιώμα Θεέ μου! Τι οινόμελο ήταν αυτό! Μόνο και μόνο γι'αυτό θα ξανακάνουμε επίσκεψη. Αν θυμάμαι τα 500 μλ κοστίζουν 5 ευρώ, αλλά πραγματικά όσο και να κοστίζει... Ακόμη και το ένα άτομο που το απέφευγε, παραγγέλνοντας ρακή, την άφησε στην άκρη. Κάναμε τόσο όμορφο κεφάλι που την επόμενη μέρα το πρωί το συζητούσαμε! Για τη ρακή τα είπαμε και πιο πριν, αρκετά δυνατή.

Συμπερασματικά, ήδη κάποιοι φίλοι το βλεφάριασαν για επίσκεψη, ξέχωρα από τη συγκεκριμένη παρέα που ήδη έχει μπει στο δίλλημα Ρακολεμονο ή Δράμι. Σούπερ μαγαζί για χειμώνα, τιμιότατο! Πολύ καλή λύση για αναποφάσιστους σαν εμένα, θα το προτιμήσω για κάτι χαλαρό. Μην περιμένετε υπερπαραγωγές, δώστε του όμως μια ευκαιρία και σίγουρα θα ανέβει στις υψηλές θέσεις του ΑΣΚ!

Για Παρασκευή και Σάββατο βέβαια, αμφιβάλλω αν θα βρείτε τραπέζι...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

27 Φεβ 2018

Πήγαμε δύο άτομα Κυριακή μεσημέρι κατά τις 13.30, ήμασταν μόνοι μας καθ όλη την διάρκεια της παραμονής μας, έτσι εξυπηρετηθήκαμε άμεσα, αισθανθήκαμε σαν στο σπίτι μας.

Ο χώρος μικρός αλλά ωραίος, καθαρός, φωτεινός, με μεγάλα τραπέζια στις σωστές σχετικά αποστάσεις, θέρμανση καλή, αλλά το ύφος της συνεχόμενης κρητικής μουσικής, καίτοι ήταν στην σωστή ένταση, υπήρξε μονότονο και λίγο βαρετό-ενοχλητικό.

Το καλωσόρισμα περιλάμβανε κανάτα με νερό, μικρά παξιμάδια, ελιές και ρακί.
Η παραγγελία μας περιλάμβανε:
Ολόφρεσκο ψωμί με κριτσίνια!!
Σαλάτα με μαριναρισμένα λαχανικά!!
Πατάτες τηγανιτές ξεροψημένες!!
Κρέμα μελιτζάνας με τυριά!!
Στάκα!!
Μπιφτέκια!!
Κοτόπουλο καπνιστό με μέλι!!
Όλα τα παραπάνω μας άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις, οι δε μερίδες αν και μικρές, τελικά μας ικανοποίησαν πλήρως.
Το οινόμελο εξαιρετικό.
Για φινάλε μας κέρασαν δροσερό λικεράκι.

Το κόστος ανήλθε στα 26 ευρώ, αρκετά καλό.

Το parking σχετικά εύκολο.

27 Οκτ 2016

Το ρακολεμονο το ειχα γνωρισει μεσα απο τo site. Στην πρωτη μου επισκεψη δεν ειχα μεινει ευχαριστημενη. Παρολα αυτα μετα απο καιρο ειπαμε να το ξαναδοκιμασουμε και τοτε αλλαξαμε γνωμη και φτασαμε στο αλλο ακρο να το κανουμε στεκι.

Θα ξεκινησω απο την εξυπηρετηση που πλεον ειναι αρκετα αμεση και φιλικη. Εκτος απο την πρωτη φορα που ειχαμε θεματακια με τον χρονο και την ελλειψη του μισου καταλογου(που ειναι ουτως η αλλως αρκετα περιορισμενος). Το νερακι ανανεωνεται συνεχως. Κερασματακι στην αρχη παξιμαδακια με ελιτσες και ρακη και στο τελος ρακολεμονο που ειναι εξαιρετικο.

Ο χωρος ειναι μικρος ατμοσφαιρικος με λιγα τραπεζια και ανετα τοποθετημενα. Εχει ωραια χρωματα που αποπνεουν μια ηρεμια. Το μονο που με ενοχλει ειναι οτι καποιες φορες, οταν ειναι γεματο και επιτρεπεται το καπνισμα η ατμοσφαιρα γινεται λιγο αποπνικτική, βεβαια ισως φταινε και οι καπνιστες φιλοι μου. Η μουσικη ειναι παντα κρητικη(που μπορει να γινει λιγο κουραστικη, ομως ειναι σωστη η ενταση στη συγκεκριμενη περιπτωση).

Οπως ηδη, ανεφερα ο καταλογος ειναι μικρος, σε συνδυασμο με τις μικρες μεριδες μπορει κανεις να δοκιμασει αρκετα πιατακια. Οτι εχω φαει κατα καιρους ειναι πολυ πολυ νοστιμο. Μην παραλειψετε τους αλμυρους λουκουμαδες με απακι και γραβιερα, τον "πουρε" μελιτζανας (οτι πιο γευστικο εχω φαει σε μελιτζανα) και τις μαριναρισμενες πανσετουλες. Γενικα κινουνται προς την Κρητικη κουζινα και αλλαζουν το μενου τους για να εχει ενδιαφερον για τον πελατη.

Τελος, ολα τα πιατακια κυμαίνονται απο 2,5- 3,5 ευρω. Ο συνολικος λογαριασμος ειναι για να φαει και να πιει αρκετα καλα ενα ατομο λογικα δεν θα ξεπερασει τα 15 ευρω, που τα θεωρω πολυ καλα για τις γευσεις που προσφερει. Eμενα με βολευουν, γενικα οι μικροτερες μεριδες, που κοστολογουνται φυσικα αναλογα, διοτι μπορω να δοκιμασω περισσοτερα.

Υγ Το ρακολεμονο ειναι το πιο τρανταχτο παραδειγμα, για μενα, οτι στο καθε μαγαζι μπορει να υπαρχει μια ασχημη μερα, οποτε καλο ειναι να ειμαστε λιγο επιφυλακτικοι, οταν γραφουμε κριτικη, με την πρωτη επισκεψη σε ενα εστιατοριο.

Υ. γ 2 Ρακη δεν πινω, αυτη ομως που προσφερουν ειναι πολυ καλη, το must ομως τωρα το χειμωνα ειναι το οινομελο τους.

Υγ.3 το παρκαρισμα δεν θα σας δυσκολεψει καθολου, αλλα και η σταση του μετρο ειναι πολυ κοντα, ενας ακομη λογος να του δωσετε μια ευκαιρια.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη TOMIE.

01 Ιουν 2017

Σε ένα στενό, πολύ κοντά στο μετρό Αιγάλεω και με εύκολο θα έλεγα πάρκινγκ, βρίσκεται το ρακολέμονο. Το έχουμε επισκεπτεί ήδη 2 φορές και οι εντυπώσεις ήταν οι καλύτερες!

-Εξυπηρέτηση

Και τις δύο φορές μας σέρβιρε μία κοπέλα. Χαμογελαστή, αρκετά εξυπηρετική και το σέρβις στην ώρα του. Όταν καθήσαμε μας έφερε κανάτα με νερό και το κουβέρ συνοδευόταν με ελιές. Επίσης μας έφερε ένα καραφάκι ρακί (στην αρχή) και ένα καραφάκι ρακολέμονο (στο τέλος).

-Χώρος

Βάζω 3 ντοματούλες καθώς είναι μικρός και σίγουρα όποιος δεν είναι φίλος του καπνίσματος, θα απογοητευεί.

-Γεύση

Ό, τι φάγαμε ήταν γευστικότατο. Γεύσεις που θυμίζουν την αγαπημένη μου Κρήτη όπως το γαμοπίλαφο είχαν την τιμητική τους και η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα να είναι τόόόόσο νόστιμο. Δοκιμάσαμε επίσης, πικάντικο κοτόπουλο, κουσκουσάκι, χοιρινό καπνιστό (εξαιρετικό) και ντάκο. Όλα ήταν πολύ νόστιμα, όπως προείπα. Το κρασί που ήπιαμε ήταν πολύ καλό και δε "βαράει".

-VFM

4/4 γιατί οι μερίδες είναι μικρές αλλά και φτηνές 2,5-4€ και με αυτό τον τρόπο (όπως ήδη έχουν αναφέρει) μπορεί κανείς να δοκιμάσει πολλά πιάτα.

Αξίζει σίγουρα μία επίσκεψη!