18 Οκτ 2017

Το School είναι ένα από τα πιο δημοφιλή στέκια στην περιοχή της Αγίας Ειρήνης και ιδιαίτερα διάσημο για τις πίτσες του.

Τα περισσότερα σχόλια έχουν ήδη γραφεί στις πάμπολλες κριτικές που έχουν προηγηθεί, μόνο που σκέφτηκα να προσθέσω μία νεότερη, εφόσον οι πιο πρόσφατες είναι από το 2016.

Ο χώρος έχει κάποιο χαρακτήρα, που τον αντλεί από την επωνυμία του και που του δίνει το κάτι διαφορετικό από τις υπόλοιπες καφετέριες της περιοχής. Τραπεζοκαθίσματα όπως σχολείο (χωρίς τα κλασικά πράσινα θρανία, ευτυχώς..! ), κατάλογος που παραπέμπει σε τετράδιο.

Παρόλο που είναι μικρός, δομείται σε διάφορα επίπεδα. 1) Το ισόγειο της εισόδου, με 2-3 σταντάκια, 2) το πατάρι που εξυπηρετεί γύρω στα 20 άτομα κι έχει απευθείας θέα στο ισόγειο και στην είσοδο και 3) το υπόγειο για πιο ήσυχες καταστάσεις, με πιο άνετα τραπέζια.

Εκεί όμως που παίζονται όλα είναι στα τραπέζια επί του πεζοδρομίου, σχεδόν πάντα ασφυκτικά γεμάτα. Είναι ένα κατά βάση νεανικό στέκι, όπου θα τους δεις και θα σε δουν, θα παρατηρήσεις τις νέες τάσεις σε super star adidas, καρό πουκαμισάκια και urban casual ντύσιμο, θα διακρίνεις χίπστερς και τρέντιδες παρέα, τύπους με δεύτερο στέκι το barber shop της γειτονιάς τους, φοιτήτριες με ψηλόμεσο τζιν, έντονα χείλη και backpack, αλλά και αρκετούς τουρίστες σπρωγμένους απο περιέργεια και απ το trip advisor. Ίδιο crowd και το διπλανό Zaf. Ενίοτε το μάτι σου θα πέσει και σε καμιά από τις πίτσες που πηγαινοέρχονται πληθωρικές και ανέμελες εντός ταψιού ημίμετρης διαμέτρου και θα κατανοήσεις πως ο κακός χαμός γινεται μάλλον για το φαϊ, παρά για την φάση.

Δύο φορές έχω καθίσει μέχρι τώρα στο School για φαγητό. Και τις δύο φορές έχω γευτεί ωραία πράγματα. Τo School είναι τίμιο, δεν θα σε παραπλανήσει με πολλά- πολλά. Έχει πίτσες, σαλάτες, ζυμαρικά. Ό, τι κι αν διαλέξεις από αυτά είναι νόστιμο και θα σε χορτάσει. Κάποια ορεκτικά που υπάρχουν στον κατάλογο, στην ίδια λογική με τα κυρίως (ζύμες κτλ), μάλλον έχουν απλώς φιλική συμμετοχή.

Οι πίτσες διαθέτουν και χάρη και κομψότητα και πλούσιο εσωτερικό κόσμο, τουτέστιν είναι μεγάλες, με λεπτό ζυμάρι και πλούσια υλικά. Είναι απο τα ταψιά αυτά που ενθουσιάζεσαι να τα βλέπεις να προσγειώνονται στο τραπέζι σου και από τα κομμάτια εκείνα, που πρέπει να τα διπλώσεις στη μέση για να τα κοντρολάρεις στο χέρι σου, μέχρι να το φέρεις στο στόμα. Το School δεν είναι το μέρος που θα φας την πίτσα με μαχαίρι και πιρούνι. Είναι το μέρος που θα φας λαίμαργα, όπως στο διάλειμμα του σχολείου.

Οι επιλογές σε υλικά είναι αρκετές. Έχω δοκιμάσει την μαργαρίτα και αυτή με την ρόκα και το προσούτο. Νοστιμότατες και οι δύο. Θυμάμαι μαλιστα ότι στη μαργαρίτα είχε τόσο πολύ λιωμένο τυρί, που πραγματικά το μαζεύαμε μέσα από το ταψί.

Στην τελευταία επίσκεψή μου, με μια φίλη, που δεν ήθελε πίτσα, παραγγείλαμε μία σαλάτα κοτόπουλο γι' αυτήν, κι ένα πιάτο με ζυμαρικά για εμένα.

- η σαλάτα με κοτόπουλο, διέφερε από την σίζαρς (είχε και τριμμένο καρότο, και μια σάλτσα μπαλσάμικο) και περιείχε χωρίς υπερβολή ένα ολόκληρο στήθος κοτόπουλο. Άνετα χορταίναμε και οι δύο, μόνο μ' αυτήν.

- τα ζυμαρικά μου ήταν λιγκουίνι με κιμά και σάλτσα ντομάτας. Tritato λεγοταν. Πιο ελαφριά μακαρονάδα από την μπολοζέν και κυρίως πιο μυρωδάτη. Είχε μέσα λίιιγη κανέλα ή κάποιο μπαχαρικό που έδινε άρωμα. Από τις λίγες φορές που έφαγα ζυμαρικά σε εστιατόριο μέχρι τέλους.

Στην αρχή μας έφεραν μαλακά κριτσίνια με ένα ντιπ από κόκκινη πιπεριά (αν κατάλαβα ορθά). Πεινούσαμε και ήταν ό, τι έπρεπε για έναρξη. Νεράκι άφθονο βρύσης. Μας άφησαν το μπουκάλι στο τραπέζι.

Οι πίτσες είναι όλες στα 9- 15 ευρώ, δηλαδή πολύ καλό vfm για παρέα. Τα ζυμαρικά 9- 13 ( έχει κάποιες καταπληκτικές μακαρονάδες με μανιτάρια και λάδι τρούφας), οι σαλάτες εκεί περίπου και αυτές. Το έχω ξαναπεί ότι για μένα, σαλάτα πάνω από 10 ευρώ δεν δικαιολογείται, οι συγκεκριμένες όμως επειδή είναι τόσο πλούσιες, σαν κυρίως πιατα, περνούν την βάση. Γενικά οι τιμές, για το είδος κουζίνας, είναι κάπως τσιμπημένες, ίσως λόγω περιοχής.

Στον χώρο αφαιρώ ντομάτα βασικά λόγω της έλλειψής του, ιδιαίτερα έξω. Μέσα μια χαρά είναι. Οκ, θα πεις στην πλατεία Αγίας Ειρήνης είσαι, τι θες; Κάθε τετραγωνικό είναι ευρώ. Δεκτό. Όμως, αν τα μισά τραπεζάκια σου, τα διπλά, είναι νηπιαγωγείου και τα υπόλοιπα ενωμένα σε σχήμα Π και τα χωρίζει ένα χαμηλό διαχωριστικό για να μην αντιγράφεις από τον διπλανό σου, αν η μυρωδιά της δικής σου πίτσας σαμποτάρει την αύρα της μανιταροσπαγγέτι μου (για να μην πω για τον καπνό του τσιγάρου σου), ε, τότε υπάρχει πρόβλημα. Αποβολή και απουσία.

Την λογική είμαστε μια χαρούμενη παρέα όλοι εμείς οι τρέντιδες, τι έχουμε να χωρίσουμε, θες να δοκιμάσεις από την πίτσα μου άμα λάχει, δεν την καταλαβαίνω. Πειράζει που θέλω την ελάχιστη ιδιωτικότητα όταν βγαίνω, να πω μια κουβέντα, χωρίς να επιθεωρεί το πάντα ανήσυχο αυτί του διπλανού μου; Κι επιτέλους, αυτή η κακόγουστη μόδα με τις άβολες σχολικές καρέκλες στις καφετέριες πρέπει να σταματήσει. Όλοι έχουμε μια μικρή ή μεγαλύτερη νοσταλγία για τα σχολικά μας χρόνια, αλλά και ο ρεαλισμός έχει κάποια όρια.

Δεν θα μιλήσω για τον θόρυβο των αυτοκινήτων και τα παρκαρισμένα σε απόσταση αναπνοής, γιατί γι' αυτό δεν φταίει το School. Φταίει η ρημοτομία της πόλεως, ο δήμος Αθηναίων, το σύμπαν που έκανε μόδα την γειτονιά αυτή...

Για την εξυπηρέτηση θα πω ότι δουλεύει σε ρυθμούς κέντρου πόλεως, δηλαδή εντελώς απρόσωπη. Νέα παιδιά (φοιτητές άραγε;), εντελώς διεκπεραιωτικοί, στοιχειωδώς ευγενικοί, βιαστικοί. Η μία κοπέλα παραλίγο να μου φέρει στο κεφάλι σκαμπό που προόριζε για έξω, ο άλλος περνούσε τους δίσκους ξυστά από το κεφάλι μου. Με το που κάθεσαι έρχεται ο σερβιτόρος με τον κατάλογο (σόρι, με το τεφτέρι) να σε εξετάσει. Για φαγητό είστε ή για καφέ; Κατάλογο θέλετε; Έχετε αποφασίσει; Κάτσε ρε κοπελιά, και θα ξεχάσω κι όσα έχω διαβάσει.

Αυτά που λέτε. Μην σας τρομάζω, πηγαίνετε στο School για τέλεια πίτσα και ζυμαρικά (και στο ZAF διπλα για καταπληκτικο κλαμπ σαντουιτς), Για μένα το School προσφέρει ίσως την νοστιμότερη πίτσα του κέντρου, κυρίως όταν την επιθυμήσεις σε μια ημερήσια βόλτα. Εγγύηση.

Φτάνει να προλάβετε θρανίο.

14 Μάρ 2016

Το μέρος που κάθε γνήσιος hipster είναι υποχρεωμένος να επισκέπτεται τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα είναι η πλατεία Αγίας Ειρήνης. Και αν πεινάσει είναι επιβεβλημένο να περάσει για μια πιτσούλα στο school: ) Για να μην είμαι υπερβολικός, μπορεί την Κυριακή (μεσημέρι) να πετύχουμε και καμιά οικογένεια που ξεστρατίζει από το μοναστηράκι και το θησείο.

Οι εντυπώσεις ομολογώ από το school περιορίζονται στην περαντζάδα που προσφέρει (και ομολογώ ότι περισσότερο κοιτούσα τους περαστικούς παρά τα κομμάτια της πίτσας που επί πολλή ώρα περίμεναν μπροστά μου) καθώς και στο ότι δεν ήρθε απόδειξη στο τέλος (και εγώ ο γραφικός σταθερά να την ζητάω).

Δεν έχω προτεινόμενο έδεσμα να καταθέσω, τόσο τα ζυμαρικά όσο και οι πίτσες φαίνεται να ακολουθούν το τέμπο της γειτονιάς (ευκολία) οπότε αν επιθυμείτε γαστρονομικές εκπλήξεις μάλλον δεν είστε το κατάλληλο μέρος.
Το νεαρό service είναι αναμενόμενα φιλικό και ο χώρος που έχει επιμέρους επίπεδα και τραπεζάκια έξω (εκεί γίνεται όλο το παιχνίδι) trendy, hipster και ότι άλλο θέλετε.

Τραγούδι για Κυριακή Μεσημέρι:

The Last Shadow Puppets "The Age Of The Understatement"

https: //www. youtube. com/watch?v=XGV8xCkpXjE

07 Ιουν 2017

Μεσημέρι καθημερινής στο School για γρήγορο και απλό γεύμα. Τα τραπέζια -θρανία του έξω χώρου είναι πολύ πρωτότυπα και εντυπωσιακά. Όμως εκείνη την μέρα είχε αρκετή ζέστη οπότε αποφασίσαμε να κάτσουμε μέσα. Ο χώρος χωρίζεται σε 3 επίπεδα όλα με αρκετή ορατότητα έξω. Εμείς κάτσαμε στο επίπεδο του μπάρ σε ένα ψηλό τραπέζι με στουλ ξύλινα τα οποία όμως ήταν αρκετά άνετα.

Το προσωπικό στο σέρβις, νέα ευγενικά παιδιά, έφεραν άμεσα νεράκι σε μπουκάλι και ποτήρια με πάγο. Οι κατάλογοι ήρθαν επίσης γρήγορα. Φυσικά σου κάνουν εντύπωση οι λεπτές μεγάλες πίτσες που περιφέρονται γύρω γύρω και ακόμα κι αν έχεις πάει γαι ζυμαρικό πχ, δύσκολα αντιστέκεσαι σε αυτές.
Οι επιλογές σε ορεκτικά και σαλάτες αρκετές μεν λογικές δε. Μπρουσκέτες διάφορες γύρω στα 4 ευρώ, κάποια άλλα ορεκτικά με κοτόπουλο και φωλιές καταίφι με τυριά που μας έκαναν αμέσως κλικ.

Από τις 4-5 σαλάτες διαλέξαμε την Verde με μπέικον και χαλούμι και αποφασίσαμε να πάρουμε μια πίτσα Fresceca αν δεν κάνω λάθος με καπνιστό χοιρινό μανιτάρια μοτσαρέλα και φρέσκια ρόκα.

Στην αρχή μας έφεραν μπαστουνάκια ζύμης με ντιπ κόκκινης πιπεριάς και ελιάς μέχρι αν έρθουν τα πιάτα μας. Σε πολύ λογικό χρόνο κατέφθασε ένα πιάτο με 3 μεγάλες μπάλες καταίφι πάνω σε φύλα σγουρής σαλάτας γεμιστές με διάφορα κρεμώδη τυριά. Λίγο μετά ήρθε και η σαλάτα η οποία ήταν πολύ όμορφα σερβιρισμένη σε ξύλινο κουτάκι καλυμμένο με λαδόκολλα. Μπόλικα πράσινα τραγανά σαλατικά ανακατεμένα με νόστιμο ντρέσινκ τόσο όσο.... μπόλικο μπέικον σε κυβάκια και 4 μπαστουνάκια ροδοψημένο ζεστό χαλούμι.

Ακολούθησε η πίτσα η οποία ήρθε σε περιστρεφόμενο δίσκο που διευκολύνει το σερβίρισμα. Λεπτή και τραγανή ζύμη μεγάλη σε περίμετρο με λογική ποσότητα σάλτσας ντομάτας, μεγάλες φέτες καπνιστού αλλαντικού, μανιτάρια και τρυφερά φύλα ρόκας. Προσθέτεις φρέσκο πιπεράκι από τον μύλο που έρχεται στο τραπέζι χωρίς καν να ζητηθεί και τρώγεται με μεγάλη απόλαυση. Το μόνο ίσως που θα χρειαζόταν θα ήταν μια ρόδα κοπής για πίτσα να κάνει το κόψιμο και την μοιρασιά πιο εύκολη.

Πήρα ένα ποτήρι δροσερό λευκό κρασάκι μπόλικο σε ποσότητα χωρίς μεζούρες κλπ, στα 4 ευρώ. Ζητήσαμε να πάρουμε τα 2 κομμάτια πίτσα που περίσσεψαν και με χαρά μας τα έφεραν σε όμορφο χάρτινο πακετάκι και λευκή πεντακάθαρη σακουλίτσα.

Ο λογαριασμός στα 30 ευρώ ακριβώς, ποσό λογικό για το σημείο που βρίσκεται το μαγαζί, το σέρβις την ποσότητα και ποιότητα των εδεσμάτων, Πραγματικά χορτάσαμε και τα παιδιά ήταν ευγενέστατα και εξυπηρετικότατα παρ' ότι το μαγαζί είχε αρκετό κόσμο εκείνη την ώρα.

θα ξαναπάω με χαρά να δοκιμάσω και άλλες πίτσες, ειδικά μια με προσούτο που είδα να περνά από μπροστά μου, τα δελεαστικά κοκτέιλ ( σχεδόν όλα στα 9 ευρώ) αλλά και τις μακαρονάδες και τα ριζότο που ήταν επίσης ενδιαφέροντα.

20 Φεβ 2016

Το επισκεφθήκαμε αργά το απόγευμα για καφέ, αλλά καθώς δεν είχα γευματίσει αποφάσισα να τσιμπήσω κάτι. Ο κατάλογος μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον και πλήρης σε πίτσες και ζυμαρικά. Οι τιμές ήταν τσιμπημένες (€12-€13 τα περισσότερα πιάτα).

Προτίμησα μία σαλάτα (κάθε άλλο παρά διαιτητική βέβαια, στα €8.50) η οποία ήταν αρκετά καλή και πλούσια σε μέγεθος, παρόλο που δεν της φαινόταν όταν σερβιρίστηκε. Ρωτήθηκα αν θέλω ψωμί και μου έφεραν ένα ωραιότατο ψωμάκι με λάδι και ρίγανη που χρεώθηκε €0.50. Τα κρασιά που κοίταξα ξεκινούσαν από τα €4 το ποτήρι.

Σε γενικές γραμμές μου άρεσε αρκετά. Το θεωρώ ακριβούτσικο αλλά είναι και η δημοφιλής τοποθεσία που ανεβάζει τις τιμές. Το εσωτερικό του καταστήματος που πέρασα ήταν όμορφο, αλλά υπήρχε η μυρωδιά της κουζίνας.

Και ένα μυστήριο: Από την πόρτα του καταστήματος έβγαιναν κατά διαστήματα κάτι ωραία club sandwich, τα οποία δεν υπήρχαν στον κατάλογο και, όταν ρώτησα, με ενημέρωσαν ότι είναι του διπλανού καταστήματος. Παρόλα αυτά, εγώ διπλανό κατάστημα δεν είδα και πραγματικά έμεινα με την απορία σχετικά με την διάταξη των χώρων του κτηρίου!

28 Δεκ 2015

Δύο φορές το επισκέφθηκα, η πίτσα τέλεια και τις 2! Είναι το είδος αυτό με την πολύ λεπτή ζύμη, και η συγκεκριμένη θυμίζει πολύ κάτι από Ιταλία! Και οι μπρουσκέτες πολύ καλή επιλογή.

Η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά καλή, όταν γεμίζει βέβαια, ξεκινάει ένας μικρός χαμός, λόγω του περιορισμένου χώρου!

Το περιβάλλον τώρα, ωραία διακόσμηση, αλλά εξαιρετικά μικρό. Δυστυχώς σε τόσο μικρό χώρο προτίμησαν να βάλουν πάρα πολλά, μικρά, στριμωγμένα τραπεζάκια, αντί για λιγότερα, μεγαλύτερα και πιο αραιά. Έξω από την άλλη, δε λέει και πολλά μια που βρίσκεται, πάνω στην Αγίας Ειρήνης. Προσωπική άποψη.

Τέλος, είναι αρκετά φθηνό για το φαγητό που προσφέρει. 9-13 η πίτσα. Ίσως χρειάζεται 1 το άτομο αν δεν παραγγείλετε ορεκτικά.

Αξίζει να δοκιμάσετε...

16 Μαι 2016

O εξω χωρος ειναι εξω χωρος ο μεσα θεωρώ οτι ειναι πολυ καλαίσθητος και μου αρεσει!!

Στα του φαγητου αν εισαι κεντρο και θες να φας pizza εκει ειναι το μερος που πρεπει να πας αλλα μονο για πιτσα!! ειναι καταπληκτικη και για 10€η σπεσιαλ θεωρω οτι ειναι καλα!! Τα υπολοιπα θεωρω οτι ειναι ακριβα και οχι και τοσο καλα εκτελεσμενα οσο η πιτσα!! πχ μπρουσκετες με προσουτο 2φετες κομενες σε 4 μικρες και ψηλοκαμενες φετες!! ελεος

Σερβις: δεν μπορω τις τύπισσες που δουλευουν για να παρουν βλέμματα θαυμασμου και ως εκει!! κανε αλλη δουλεια οχι με υφακι σε σερβιρω με φορεμα και αντε παρε το φαι σου!!!! Και εδω να τονισω οτι πιστευω(αποψη μου)ειναι λαθος διοικησης που θελει την hostess του ενα ωραιο κοριτσακι (οκ δεκτο) αλλα ρε φιλε βαλε και σερβιτορο ξεχωρηστα για το φαγητο!! δεν γινετε να τα χεις ολα ενα αχταρμα και με ενα μεροκαματο να γινουν ολα!!

18 Οκτ 2015

Επισκέφτηκα το μαγαζί αυτό, το οποίο θα χαρακτήριζα μπαρ - εστιατόριο, βράδυ καθημερινής, και το βρήκα σχεδόν γεμάτο. Κάθησα στον εσωτερικό χώρο, και οι εντυπώσεις μου σε αυτό το κομμάτι είναι ανάμικτες: όμορφη διακόσμηση και ατμόσφαιρα, όμως άβολα τραπέζια και καθίσματα, φωτισμός τόσο χαμηλός που δεν επέτρεπε να διαβάσει κανείς τον κατάλογο εύκολα, και μουσική σε πιο δυνατή ένταση από ο, τι θα ήθελα.

Το μαγαζί διαθέτει αρκετά ενδιαφέροντα κατάλογο με ορεκτικά, σαλάτες, πίτσες και γλυκά, και σε καλό μέγεθος μάλιστα αφού, ενώ προσφέρει αρκετές επιλογές από κάθε είδος, δεν είναι τόσες ώστε να χάνεται κανείς. Δοκίμασα τη σαλάτα με το χαλούμι, η οποία ήταν πραγματικά υπέροχη, αν και δυστυχώς σε μικρή ποσότητα, και τα ζυμαρικά με κοτόπουλο και μπρόκολο, τα οποία ήρθαν σε αρκετά ικανοποιητική μερίδα και τα βρήκα πραγματικά τέλεια. Γενικά, το φαγητό ήταν τόσο καλό που θα επέστρεφα πολύ ευχαρίστως και μάλλον θα το πράξω στο μέλλον.
Εξυπηρετήθηκα από τουλάχιστον τέσσερα νεαρά, όμορφα και πολύ ευγενικά άτομα.

Όμως, δυστυχώς όσες φορές χρειαστήκαμε κάτι επιπλέον, είτε καλέσαμε αρκετές φορές μέχρι τελικά να έρθει κάποιος, είτε χρειάστηκε να υπενθυμίσουμε δυο τρεις φορές τι έχουμε ζητήσει. Οπότε σε αυτό το θέμα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης πιστεύω. Ίσως είναι και θέμα οργάνωσης του μαγαζιού. Θα ήταν πιο λογικό κατά τη γνώμη μου να μοιράζονται τα τραπέζια, παρά να περνούν τρεις τέσσερις υπάλληλοι από το ίδιο τραπέζι.

Οι τιμές δυστυχώς υπερβολικά υψηλές. Τα περισσότερα κυρίως πιάτα ζυμαρικών κυμαίνονται στα 10 με 13 ευρώ, ποσά που όπως έχω επισημάνει και σε άλλες κριτικές δεν θεωρώ λογικά για αυτό το είδος φαγητού. Πλέον με ξενίζει επίσης όταν το φαγητό προσφέρεται εντελώς "ξερό", δηλαδή χωρίς ένα στοιχειώδες καλωσόρισμα του τύπου ψωμάκι ή κριτσίνι (έστω και αν χρεώνεται) ή ένα μικρό κέρασμα στο τέλος. Δυστυχώς έτσι έγινε σε αυτή την περίπτωση. Ακόμα και το νερό βρύσης ήταν δυσάρεστα ζεστό και όταν τελείωσε δεν το πρόσεξε κανείς από το προσωπικό, παρά χρειάστηκε να παρακαλέσουμε για να ανανεωθεί.
Θα ξαναπήγαινα ευχαρίστως, όμως υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης.

15 Μάρ 2016

Είναι ένα μαγαζί με όμορφη διακόσμηση, πολλά επίπεδα, ίσως να είναι λίγο στενός ο χώρος όταν γεμίζει. Η εξυπηρέτηση ήταν καλή, δεν είχε βέβαια κόσμο. Στην αρχή μας έφεραν ψωμάκια με ελιές και ντιπ, νόστιμο αρκετά.

Ημασταν δυο άτομα, καλοφαγάδες κ νηστικοί, πήραμε μια σαλάτα με γκοργκοντζόλα και μια πίτσα καυτερή και ήταν άψογα. Μεγάλη ποσότητα σαλάτας, με αρκετό dressing, η πίτσα με λεπτή ζύμη, χωρίς λάδια, νοστιμότατο. Χορτάσαμε, ήπιαμε δυο μεγάλες μπυρες βαρελισιες και πληρώσαμε 30€. Δεν ειναι φθηνό για πιτσαρία αλλά αξίζει τα λεφτά του.

Θα ξαναπηγαίναμε ευχαρίστως!!

02 Σεπ 2015

Σάββατο πρωί, βόλτα στο κέντρο της Αθήνας για ψώνια. Εγώ και οι φίλες μου το έχουμε πλέον καθιερώσει και μετά τα ψώνια μας θέλουμε να κάτσουμε κάπου για φαγητό.

Αυτή τη φορά διαλέξαμε στο SCHOOL. Αποφύγαμε να κάτσουμε πάνω στον δρόμο για να έχουμε πιο ησυχία. Έτσι διαλέξαμε τραπέζι στην στοά. Ήμασταν δύο άτομα κι έτσι βολευτήκαμε γιατί ο χώρος εκεί δεν έχει και μεγάλα περιθώρια.

Η εξυπηρέτηση άργησε λίγο γιατί εκείνη την ώρα είχε πάρα πολύ κόσμο αλλά μας αποζημίωσε η ευγένειά τους. Αν εξαιρέσεις την αρχική μικροκαθυστέρηση, όλα μετά ήρθαν στην ώρα τους.

Πήραμε μία πίτσα, μια σαλάτα και δύο παγωμένες μπύρες. Όλα ήταν πάρα πολύ καλά και πιστεύω με καλά υλικά. Η πίτσα όπως μου αρέσει, με λεπτή ζύμη.
Θα μπορούσαμε να βρούμε και πιο φθηνά μαγαζιά στην περιοχή για να φάμε κάτι αλλά ότι πήραμε μας άρεσε πολύ οπότε και δεν το μετανιώσαμε.

04 Νοε 2015

Bar-resto με όμορφη διακόσμηση (εντάξει πιάνετε λίγο ο κ#λος στην σχολική καρέκλα αλλά το concept είναι οκ). Η πίτσα speciale με λεπτό ζυμάρι εύγευστη, η σαλάτα dipollo πολύ καλή.

Για Σαββατόβραδο η εξυπηρέτηση από τους σερβιτόρους άψογη παρόλο που η κίνηση στο μαγαζί (μέσα κι έξω) ήταν μεγάλη.

Οι τιμές είναι τιμές ελληνικές κρίσης (πληρώνεις και κάτι για το σημείο που βρίσκεται το μαγαζί). Όμως το απαράδεκτο είναι το δελτίο παραγγελίας (στα 30 ευρώ) και από κάτω η νόμιμη απόδειξη όπου σου έχουν "χτυπήσει" 7,50 Ευρώ (ένα ποτήρι κρασί και ένα αναψυκτικό).

Στα "χοντρά" φοροδιαφεύγουμε, "κόβουμε" απόδειξη στα "ψιλά". Τα κράτησα ενθύμιο (απόδειξη και δελτίο παραγγελίας) γιατί σε τέτοιου είδους επιχειρήσεις δεν ξαναπατάω πόδι εκ πεποιθήσεως.

ΥΓ> Όπως βλέπετε η βαθμολογία μου είναι αντικειμενική περί γεύσεως, χώρου κλπ δίχως να συνυπολογίζω την παραπάνω λεπτομέρεια.

Πλατεία Αγίας Ειρήνης 8, Μοναστηράκι