18 Οκτ 2017

Το School είναι ένα από τα πιο δημοφιλή στέκια στην περιοχή της Αγίας Ειρήνης και ιδιαίτερα διάσημο για τις πίτσες του.

Τα περισσότερα σχόλια έχουν ήδη γραφεί στις πάμπολλες κριτικές που έχουν προηγηθεί, μόνο που σκέφτηκα να προσθέσω μία νεότερη, εφόσον οι πιο πρόσφατες είναι από το 2016.

Ο χώρος έχει κάποιο χαρακτήρα, που τον αντλεί από την επωνυμία του και που του δίνει το κάτι διαφορετικό από τις υπόλοιπες καφετέριες της περιοχής. Τραπεζοκαθίσματα όπως σχολείο (χωρίς τα κλασικά πράσινα θρανία, ευτυχώς..! ), κατάλογος που παραπέμπει σε τετράδιο.

Παρόλο που είναι μικρός, δομείται σε διάφορα επίπεδα. 1) Το ισόγειο της εισόδου, με 2-3 σταντάκια, 2) το πατάρι που εξυπηρετεί γύρω στα 20 άτομα κι έχει απευθείας θέα στο ισόγειο και στην είσοδο και 3) το υπόγειο για πιο ήσυχες καταστάσεις, με πιο άνετα τραπέζια.

Εκεί όμως που παίζονται όλα είναι στα τραπέζια επί του πεζοδρομίου, σχεδόν πάντα ασφυκτικά γεμάτα. Είναι ένα κατά βάση νεανικό στέκι, όπου θα τους δεις και θα σε δουν, θα παρατηρήσεις τις νέες τάσεις σε super star adidas, καρό πουκαμισάκια και urban casual ντύσιμο, θα διακρίνεις χίπστερς και τρέντιδες παρέα, τύπους με δεύτερο στέκι το barber shop της γειτονιάς τους, φοιτήτριες με ψηλόμεσο τζιν, έντονα χείλη και backpack, αλλά και αρκετούς τουρίστες σπρωγμένους απο περιέργεια και απ το trip advisor. Ίδιο crowd και το διπλανό Zaf. Ενίοτε το μάτι σου θα πέσει και σε καμιά από τις πίτσες που πηγαινοέρχονται πληθωρικές και ανέμελες εντός ταψιού ημίμετρης διαμέτρου και θα κατανοήσεις πως ο κακός χαμός γινεται μάλλον για το φαϊ, παρά για την φάση.

Δύο φορές έχω καθίσει μέχρι τώρα στο School για φαγητό. Και τις δύο φορές έχω γευτεί ωραία πράγματα. Τo School είναι τίμιο, δεν θα σε παραπλανήσει με πολλά- πολλά. Έχει πίτσες, σαλάτες, ζυμαρικά. Ό, τι κι αν διαλέξεις από αυτά είναι νόστιμο και θα σε χορτάσει. Κάποια ορεκτικά που υπάρχουν στον κατάλογο, στην ίδια λογική με τα κυρίως (ζύμες κτλ), μάλλον έχουν απλώς φιλική συμμετοχή.

Οι πίτσες διαθέτουν και χάρη και κομψότητα και πλούσιο εσωτερικό κόσμο, τουτέστιν είναι μεγάλες, με λεπτό ζυμάρι και πλούσια υλικά. Είναι απο τα ταψιά αυτά που ενθουσιάζεσαι να τα βλέπεις να προσγειώνονται στο τραπέζι σου και από τα κομμάτια εκείνα, που πρέπει να τα διπλώσεις στη μέση για να τα κοντρολάρεις στο χέρι σου, μέχρι να το φέρεις στο στόμα. Το School δεν είναι το μέρος που θα φας την πίτσα με μαχαίρι και πιρούνι. Είναι το μέρος που θα φας λαίμαργα, όπως στο διάλειμμα του σχολείου.

Οι επιλογές σε υλικά είναι αρκετές. Έχω δοκιμάσει την μαργαρίτα και αυτή με την ρόκα και το προσούτο. Νοστιμότατες και οι δύο. Θυμάμαι μαλιστα ότι στη μαργαρίτα είχε τόσο πολύ λιωμένο τυρί, που πραγματικά το μαζεύαμε μέσα από το ταψί.

Στην τελευταία επίσκεψή μου, με μια φίλη, που δεν ήθελε πίτσα, παραγγείλαμε μία σαλάτα κοτόπουλο γι' αυτήν, κι ένα πιάτο με ζυμαρικά για εμένα.

- η σαλάτα με κοτόπουλο, διέφερε από την σίζαρς (είχε και τριμμένο καρότο, και μια σάλτσα μπαλσάμικο) και περιείχε χωρίς υπερβολή ένα ολόκληρο στήθος κοτόπουλο. Άνετα χορταίναμε και οι δύο, μόνο μ' αυτήν.

- τα ζυμαρικά μου ήταν λιγκουίνι με κιμά και σάλτσα ντομάτας. Tritato λεγοταν. Πιο ελαφριά μακαρονάδα από την μπολοζέν και κυρίως πιο μυρωδάτη. Είχε μέσα λίιιγη κανέλα ή κάποιο μπαχαρικό που έδινε άρωμα. Από τις λίγες φορές που έφαγα ζυμαρικά σε εστιατόριο μέχρι τέλους.

Στην αρχή μας έφεραν μαλακά κριτσίνια με ένα ντιπ από κόκκινη πιπεριά (αν κατάλαβα ορθά). Πεινούσαμε και ήταν ό, τι έπρεπε για έναρξη. Νεράκι άφθονο βρύσης. Μας άφησαν το μπουκάλι στο τραπέζι.

Οι πίτσες είναι όλες στα 9- 15 ευρώ, δηλαδή πολύ καλό vfm για παρέα. Τα ζυμαρικά 9- 13 ( έχει κάποιες καταπληκτικές μακαρονάδες με μανιτάρια και λάδι τρούφας), οι σαλάτες εκεί περίπου και αυτές. Το έχω ξαναπεί ότι για μένα, σαλάτα πάνω από 10 ευρώ δεν δικαιολογείται, οι συγκεκριμένες όμως επειδή είναι τόσο πλούσιες, σαν κυρίως πιατα, περνούν την βάση. Γενικά οι τιμές, για το είδος κουζίνας, είναι κάπως τσιμπημένες, ίσως λόγω περιοχής.

Στον χώρο αφαιρώ ντομάτα βασικά λόγω της έλλειψής του, ιδιαίτερα έξω. Μέσα μια χαρά είναι. Οκ, θα πεις στην πλατεία Αγίας Ειρήνης είσαι, τι θες; Κάθε τετραγωνικό είναι ευρώ. Δεκτό. Όμως, αν τα μισά τραπεζάκια σου, τα διπλά, είναι νηπιαγωγείου και τα υπόλοιπα ενωμένα σε σχήμα Π και τα χωρίζει ένα χαμηλό διαχωριστικό για να μην αντιγράφεις από τον διπλανό σου, αν η μυρωδιά της δικής σου πίτσας σαμποτάρει την αύρα της μανιταροσπαγγέτι μου (για να μην πω για τον καπνό του τσιγάρου σου), ε, τότε υπάρχει πρόβλημα. Αποβολή και απουσία.

Την λογική είμαστε μια χαρούμενη παρέα όλοι εμείς οι τρέντιδες, τι έχουμε να χωρίσουμε, θες να δοκιμάσεις από την πίτσα μου άμα λάχει, δεν την καταλαβαίνω. Πειράζει που θέλω την ελάχιστη ιδιωτικότητα όταν βγαίνω, να πω μια κουβέντα, χωρίς να επιθεωρεί το πάντα ανήσυχο αυτί του διπλανού μου; Κι επιτέλους, αυτή η κακόγουστη μόδα με τις άβολες σχολικές καρέκλες στις καφετέριες πρέπει να σταματήσει. Όλοι έχουμε μια μικρή ή μεγαλύτερη νοσταλγία για τα σχολικά μας χρόνια, αλλά και ο ρεαλισμός έχει κάποια όρια.

Δεν θα μιλήσω για τον θόρυβο των αυτοκινήτων και τα παρκαρισμένα σε απόσταση αναπνοής, γιατί γι' αυτό δεν φταίει το School. Φταίει η ρημοτομία της πόλεως, ο δήμος Αθηναίων, το σύμπαν που έκανε μόδα την γειτονιά αυτή...

Για την εξυπηρέτηση θα πω ότι δουλεύει σε ρυθμούς κέντρου πόλεως, δηλαδή εντελώς απρόσωπη. Νέα παιδιά (φοιτητές άραγε;), εντελώς διεκπεραιωτικοί, στοιχειωδώς ευγενικοί, βιαστικοί. Η μία κοπέλα παραλίγο να μου φέρει στο κεφάλι σκαμπό που προόριζε για έξω, ο άλλος περνούσε τους δίσκους ξυστά από το κεφάλι μου. Με το που κάθεσαι έρχεται ο σερβιτόρος με τον κατάλογο (σόρι, με το τεφτέρι) να σε εξετάσει. Για φαγητό είστε ή για καφέ; Κατάλογο θέλετε; Έχετε αποφασίσει; Κάτσε ρε κοπελιά, και θα ξεχάσω κι όσα έχω διαβάσει.

Αυτά που λέτε. Μην σας τρομάζω, πηγαίνετε στο School για τέλεια πίτσα και ζυμαρικά (και στο ZAF διπλα για καταπληκτικο κλαμπ σαντουιτς), Για μένα το School προσφέρει ίσως την νοστιμότερη πίτσα του κέντρου, κυρίως όταν την επιθυμήσεις σε μια ημερήσια βόλτα. Εγγύηση.

Φτάνει να προλάβετε θρανίο.

24 Φεβ 2018

Απογευματάκι μετά το γραφείο μας έβγαλε ο δρόμος στην Πλατεία Αγ. Ειρήνης, πεινασμένους και πονοκεφαλιασμένους!
Σκέφτηκα το School γιατί είναι ένα μαγαζί που έχω έρθει αρκετές φορές και για φαγητό και για καφέ και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη.

Το ίδιο συνέβει και χθες, που η ώρα είχε πάει 6 και έπρεπε επειγόντως να γεμίσουμε με κάτι το στομάχι μας που είχε αρχίσει να διαμαρτύρεται αρκετή ώρα πριν...

Ο χώρος δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, χωρισμένος σε τρία επίπεδα, (θα τον έλεγες επιμελώς ατημέλητο... ) αλλά σε αποζημειώνει το καλό φαγητό, η ευγένεια και η προθυμια του προσωπικού.7

Παραγγείλαμε πράσινη σαλάτα με τυρί γκοργκοτζόλα (πολύ ευγευστη, με τη βινεγκρέτ στη σωστή ποσότητα), Ριζότο με μανιτάρια και λάδι τρούφας (υπέροχο), λιγκουίνι με κόκκινη σάλτσα (αυτό δεν το δοκίμασα, αλλά ό φίλος μου το καταβρόχθισε, τόσο που δεν πρόλαβα καν να δοκιμάσω), και το πιο νόστιμο απ' όλα ήταν ένα είδος τυριού τυλιγμένο σε φύλλο καταίφι.... (όνειρο...!! )

Πήραμε και 4 ποτήρια κρασί Βιβλία Χώρα ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό και πληρώσαμε 60€.
Νομίζω ότι η τιμή ήταν άκρως λογική. Θα ξαναπάμε σίγουρα!

07 Ιουν 2017

Μεσημέρι καθημερινής στο School για γρήγορο και απλό γεύμα. Τα τραπέζια -θρανία του έξω χώρου είναι πολύ πρωτότυπα και εντυπωσιακά. Όμως εκείνη την μέρα είχε αρκετή ζέστη οπότε αποφασίσαμε να κάτσουμε μέσα. Ο χώρος χωρίζεται σε 3 επίπεδα όλα με αρκετή ορατότητα έξω. Εμείς κάτσαμε στο επίπεδο του μπάρ σε ένα ψηλό τραπέζι με στουλ ξύλινα τα οποία όμως ήταν αρκετά άνετα.

Το προσωπικό στο σέρβις, νέα ευγενικά παιδιά, έφεραν άμεσα νεράκι σε μπουκάλι και ποτήρια με πάγο. Οι κατάλογοι ήρθαν επίσης γρήγορα. Φυσικά σου κάνουν εντύπωση οι λεπτές μεγάλες πίτσες που περιφέρονται γύρω γύρω και ακόμα κι αν έχεις πάει γαι ζυμαρικό πχ, δύσκολα αντιστέκεσαι σε αυτές.
Οι επιλογές σε ορεκτικά και σαλάτες αρκετές μεν λογικές δε. Μπρουσκέτες διάφορες γύρω στα 4 ευρώ, κάποια άλλα ορεκτικά με κοτόπουλο και φωλιές καταίφι με τυριά που μας έκαναν αμέσως κλικ.

Από τις 4-5 σαλάτες διαλέξαμε την Verde με μπέικον και χαλούμι και αποφασίσαμε να πάρουμε μια πίτσα Fresceca αν δεν κάνω λάθος με καπνιστό χοιρινό μανιτάρια μοτσαρέλα και φρέσκια ρόκα.

Στην αρχή μας έφεραν μπαστουνάκια ζύμης με ντιπ κόκκινης πιπεριάς και ελιάς μέχρι αν έρθουν τα πιάτα μας. Σε πολύ λογικό χρόνο κατέφθασε ένα πιάτο με 3 μεγάλες μπάλες καταίφι πάνω σε φύλα σγουρής σαλάτας γεμιστές με διάφορα κρεμώδη τυριά. Λίγο μετά ήρθε και η σαλάτα η οποία ήταν πολύ όμορφα σερβιρισμένη σε ξύλινο κουτάκι καλυμμένο με λαδόκολλα. Μπόλικα πράσινα τραγανά σαλατικά ανακατεμένα με νόστιμο ντρέσινκ τόσο όσο.... μπόλικο μπέικον σε κυβάκια και 4 μπαστουνάκια ροδοψημένο ζεστό χαλούμι.

Ακολούθησε η πίτσα η οποία ήρθε σε περιστρεφόμενο δίσκο που διευκολύνει το σερβίρισμα. Λεπτή και τραγανή ζύμη μεγάλη σε περίμετρο με λογική ποσότητα σάλτσας ντομάτας, μεγάλες φέτες καπνιστού αλλαντικού, μανιτάρια και τρυφερά φύλα ρόκας. Προσθέτεις φρέσκο πιπεράκι από τον μύλο που έρχεται στο τραπέζι χωρίς καν να ζητηθεί και τρώγεται με μεγάλη απόλαυση. Το μόνο ίσως που θα χρειαζόταν θα ήταν μια ρόδα κοπής για πίτσα να κάνει το κόψιμο και την μοιρασιά πιο εύκολη.

Πήρα ένα ποτήρι δροσερό λευκό κρασάκι μπόλικο σε ποσότητα χωρίς μεζούρες κλπ, στα 4 ευρώ. Ζητήσαμε να πάρουμε τα 2 κομμάτια πίτσα που περίσσεψαν και με χαρά μας τα έφεραν σε όμορφο χάρτινο πακετάκι και λευκή πεντακάθαρη σακουλίτσα.

Ο λογαριασμός στα 30 ευρώ ακριβώς, ποσό λογικό για το σημείο που βρίσκεται το μαγαζί, το σέρβις την ποσότητα και ποιότητα των εδεσμάτων, Πραγματικά χορτάσαμε και τα παιδιά ήταν ευγενέστατα και εξυπηρετικότατα παρ' ότι το μαγαζί είχε αρκετό κόσμο εκείνη την ώρα.

θα ξαναπάω με χαρά να δοκιμάσω και άλλες πίτσες, ειδικά μια με προσούτο που είδα να περνά από μπροστά μου, τα δελεαστικά κοκτέιλ ( σχεδόν όλα στα 9 ευρώ) αλλά και τις μακαρονάδες και τα ριζότο που ήταν επίσης ενδιαφέροντα.