07 Νοε 2016

Τελευταία Κυριακή του Οκτώβρη κι έχουμε μόλις επιστρέψει στην όμορφη Αθήνα μας μετά από μίνι απόδραση στον παγωμένο Βορρά. Υπέροχα τα βερενίκι και τα ζεστά γκούλας στους 0 βαθμούς, αλλά οι ψαρονοστιμιές δίπλα στη θάλασσα στους 20 βαθμούς ελαφρώς καλύτερες! Έτσι, λοιπόν, κι ενώ το απογευματάκι κοντοζύγωνε, τέσσερις μικροί φίλοι φορτωθήκαμε στο γιάρις και κινήσαμε για Ραφήνα.

Ο προορισμός καθόλου τυχαίος, καθώς η μία φίλη καιρό τώρα μελετούσε το καταπληκτικό καλαμάρι «Ηφαίστειο» που πριν από κάποιον καιρό είχαμε φάει ενώ συμπτωματικά είχαμε οι δυο μας βρεθεί στις «Σειρήνες» και ομολογουμένως μας είχε έκτοτε στοιχειώσει. Μιλάμε ότι αυτό το γεμιστό καλαμάρι αποτελεί τον απόλυτο θαλασσινό πειρασμό. Τελείως, λοιπόν, στοχευμένα κατευθυνθήκαμε ντουγρού στις Σειρήνες, όπου ευτυχώς λόγω ώρας ο κόσμος είχε αρχίσει να σπάει, με αποτέλεσμα να βρούμε το τέλειο τραπέζι να χωρέσει τις τεράστιες ορέξεις μας.

Η υποδοχή ευγενέστατη και φιλική και το σέρβις καθ’ όλη τη διάρκεια της παραμονής μας ήταν άψογο. Του κόβω μια ντοματούλα λόγω του εμφιαλωμένου νερού που μας προσγείωσαν χωρίς να το ζητήσουμε, αλλά εντάξει, κι εμείς κακώς που δεν κάναμε κίνηση να το επιστρέψουμε και να ζητήσουμε κανάτα. Σε όλα τα υπόλοιπα ήταν πάντως εξαιρετικοί. Αμεσότατοι σε ό, τι κι αν ζητήσαμε, εξυπηρετικοί, γελαστοί, μέχρι που φρόντισαν να μας κόψουν με μαεστρία το χταπόδι και το καλαμάρι που παραγγείλαμε, μόλις μας τα έφεραν στο τραπέζι.

Ο χώρος είναι απλός, καθαρός και θαλασσινός, όπως αρμόζει σ’ ένα ουζερί. Δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο στοιχείο να σου τραβήξει την προσοχή, είναι όμως αρκούντως περιποιημένος κι αυτό αρκεί. Βρίσκεται πάνω στο λιμάνι, οπότε βλέπεις θάλασσα, αλλά ομολογουμένως το λιμάνι της Ραφήνας δεν νομίζω ότι φημίζεται για την απαράμιλλη ομορφιά του. Εμείς αυτήν τη φορά καθήσαμε στον τύπου εξωτερικό του χώρο, τον καλυμμένο με πλαστικό, όμως λόγω της καλής μέρας αρκετή από την πλαστικούρα ήταν σηκωμένη. Το εσωτερικό του είναι σίγουρα πιο μικρό, αλλά όχι σε σημείο αποπνικτικό, καθώς υπάρχουν περιθώρια μεταξύ των τραπεζιών.

Υπογραμμίζω ότι πρόκειται για ουζερί, καθώς είναι μαγαζί, όπου θα βρεις μία αξιοπρεπέστατη ποικιλία από λογιών λογιών ούζα, πολλά από τα οποία δεν συναντάς συχνά στην Αττική, όπως τον δυναμίτη λέσβος, το άδολο, το βέτο. Εικάζω ότι οι ιδιοκτήτες κάποια σχέση με την πανέμορφη Λέσβο πρέπει να την έχουν, καθώς ο κατάλογος περιλαμβάνει νοστιμιές ντόπιες, όπως λαδοτύρι Μυτιλήνης, γκιουζλεμέδες, λαχταριστή παπαλίνα, μικρή σαρδέλα δηλαδή από τον κόλπο της Καλλονής.

Και τώρα θα σας παραθέσω τις νοστιμιές που επιλέξαμε αυτήν τη φορά και τις οποίες απολαύσαμε με δύο καραφάκια από το ελαφρύ και γλυκόπιοτο ούζο «Ματίς». Η αρχή έγινε με το πεντανόστιμο, καψαλιστό κι ευωδιαστό φρεσκότατο ψωμί που μας έφεραν σε μπόλικη ποσότητα και στο οποίο ήταν αδύνατον να μην πέσεις με τα μούτρα, ακόμα κι αν δεν είσαι ψωμάς, όπως εγώ καλή ώρα. Απολαυστικό τόσο μόνο του όσο και στο πλαίσιο βούτας.

Τρυφερή ταραμοσαλάτα με βελούδινη υφή, πλούσια γεύση και φίνο άρωμα. Ήρθε και κούμπωσε ιδανικά με το ψωμάκι, συνδυάστηκαν άψογα μεταξύ τους. Η ποσότητα δε, επαρκέστατη.

Σε σαλατικό επιλέξαμε να κινηθούμε σε χόρτα και το κατάστημα διέθετε σταμναγκάθι. Αυτό ήταν το μοναδικό πιάτο που δεν θα εγκωμιάσω, καθώς δεν ικανοποίησε κανέναν μας. Ενώ ήρθαν μπόλικα και καταπράσινα σε μεγάλη και βαθειά πιατέλα, κάτι στο βράσιμο μας χάλασε. Η γεύση ήταν τόσο επίπεδη κι αδιάφορη, παρά το λάδι τους και τα έξτρα τους λεμόνια, που προσωπικά κατέληξα να τα παστώσω στην ταραμοσαλάτα και κάπως έτσι να τα φάω.

Συνεχίσαμε με χταπόδι ξυδάτο. Κατέφθασε χταπόδι ψητό, καμαρωτό, ξυδιασμένο στην εντέλεια κι ο μάστορας σερβιτόρος το έκοψε σε μικρά και λαχταριστά κομματάκια. Προειδοποιώ ότι ήταν ενισχυμένο με κάποιο μυρωδικό, που δεν καταφέραμε να ταυτοποιήσουμε, οπότε αν είστε απ’ αυτούς που νομίζουν ότι το ψητό χταπόδι τρώγεται σκέτο και το μεγαλείο του αναδεικνύεται μέσα από την απλότητά του, ίσως να μην ενθουσιαστείτε. Εμάς μας άρεσε πολύ.

Από το τραπέζι μας δεν γινόταν να λείψει κάποιο παστό ψαράκι, καθώς έχουν σπουδαία ποικιλία επιλογών στην κατηγορία αυτή. Εμείς διαλέξαμε τσίρο καπνιστό λιαστό κι ήταν μια λιχουδιά πρώτης τάξης, φίλος του ούζου αδερφικός. Κι αυτός σε ποσότητα καλή, γενικά τις μερίδες τους δεν τις τσιγκουνεύονται.

Πήραμε κι έναν γαύρο τηγανιτό, κλασική αξία. Καλοτηγανισμένος, μυρωδάτος, χωρίς λαδίλα, απλός κι απέριττος.

Και τέλος ήρθε το βαρύ πυροβολικό, το πιάτο που μας έκανε να επιστρέψουμε στις Σειρήνες και για το οποίο θα επανερχόμαστε σταθερά. Το καλαμάρι «Ηφαίστειο». Μια νοστιμιά άλλο πράμα. Ένα μικρό, θαλασσινό έργο τέχνης. Μια λιχουδιά που αν σας αρέσουν τα καυτερά δεν πρέπει να την παραλείψετε. Πρόκειται για ένα καλαμάρι γεμιστό με τυρί κι αρκετά καυτερό, που έρχεται κι αυτό καμαρωτό κι ο σερβιτόρος στο κόβει μπροστά σου περίτεχνα. Οι Σειρήνες έχουν και δύο ακόμα γεμιστά καλαμάρια, αλλά δεν μου πάει η καρδιά να τα προτιμήσω έναντι του Ηφαιστείου.

Στο τέλος του γεύματος ακολουθεί κέρασμα παγωτίνι ξυλάκι, πολύ ωραίο κλείσιμο κι όμορφη κίνηση.

Για τα παραπάνω συν ένα αναψυκτικό κληθήκαμε να πληρώσουμε 71 ευρώ, δηλαδή μας πήγε γύρω στα 18 ευρώ έκαστος. Νομίζω ότι οι τιμές είναι αξιοπρεπείς, αν κι η αλήθεια είναι ότι θέλει να επιδείξεις λίγη προσοχή και σύνεση για να μην ξεφύγεις προς τα πάνω. Αν με ρωτάτε, ένα τσακ παρακάτω θα ήταν σίγουρα καλοδεχούμενο, αλλά από την άλλη πρόκειται για ένα μαγαζί που πέρασε επιτυχώς το δικό μου επαναληπτικό τεστ κι έτσι δεν μπορώ παρά να ξανα-ματα-επιστρέψω και βεβαίως να σας το προτείνω, αν αποφασίσετε να εκδράμετε προς εκείνα τα μέρη.

18 Μαι 2015

Διανυκτερευση φιλου μου στην Ραφηνα για να παρει το πρωινο βαπορι. Για να θυμηθουμε τα παλια πινοντας ενα τσιπουρακι με τον αναλογο μεζε, απο τα πολλα στην σειρα μαγαζια του λιμανιου της Ραφηνας καθισαμε στις Σειρηνες.
Ο χωρος μικρος και στενος με το ζορι να παιρνει περι τα 10 τραπεζια. Εν σχεσει με τα αλλα μεζεδοπωλεια (εξαιρουνται ταβερνες), περιποιημενος.
Επισης το μαγαζι πιο γεματο απο κοσμο εν σχεσει με τα αλλα, κατι που σε προδιαθετει να πας να κατσεις εκει.
Στα θετικα και μερικες κρατημενες θεσεις παρκινγκ, μπροστα στο μαγαζι.

ΦΑΓΗΤΟ.

Απο καλο εως πολυ καλο.
Χταποδι ψητο λιαστο, και οχι βρασμενο.
Σκουμπρι με κρεμμυδι, λεμονι, ιδανικος μεζες για το τσιπουρακι.
Ταραμοσαλατα χειροποιητη, αλοιφη με την αλμυρα της, απο ασπρο ταραμα.
Θαλασσοταραχη. Το πιατο που θα ξαναπαω για αυτο το λογο. Ολα τα frouta di mare σε μια υπεροχη καυτερη σαλτσα σβησμενη με ουζο, ιδανικο για βουτες.
Ψωμι καψαλισμενο στα καρβουνα με παπρικα, πεντανοστιμο.
Το αλλο πειραγμενο φαγητο που το ειδα σε διπλανη παρεα, ειναι τα μακαρονια με θαλλασινα στην λαδοκολα.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Ευγενικοι, γρηγοροι, και αποτελεσματικοι. Μαςαλλαξαν πιατα, αμεσως μολις ειχαμε τελειωσει τα οστρακα.

ΜΕΙΟΝ

Ο χωρος, που ειναι μικρος, και το καθιερωμενο εμφιαλωμενο νερο, που ερχεται αμεσως.

ΣΥΝ

Το κερασμα γλυκακι, και τα "πειραγμενα " μεζεκλιδια.

ΤΙΜΗ

Υπολογιστε περι τα 20-25 ευρω ανα ατομο, αναλογα με την παραγγελια.

Παροτι βραδια ποδοσφαιρου, το μαγαζι οχι μονο γεμισε, αλλα αλλαξε τραπεζια για δευτερη φορα. Παρεες τουριστων απο Κινα, Ιταλια κλπ απολαμβαναν τα μεζεκλιδια τους.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Το μαγαζι αδικειται κυριως απο την στενοτητα του χωρου. Απο την αλλη προσφερει ωραιες περιεργες γευσεις, που σπανια συναντας στην κατηγορια αυτη.

21 Απρ 2014

Επίσκεψη αρχές Απριλίου 2014. Θα γράψω λίγα πράγματα.

Ποιότητα φαγητού μέτρια έως καλή για τα κλασσικά στάνταρντς ενός τσιπουράδικου.
Η εξυπηρέτηση καλή, αν και υπάρχουν ενοχλητικά πραγματάκια!!!, όπως η αναζήτηση της απόδειξης και η εκνευριστική συμπεριφορά του σερβιτόρου που φέρνει το λογαριασμό και περιμένει από πάνω σου να πληρωθεί. Κόντεψε να μπει μες στο πορτοφόλι μου.

Τιμές τσιμπημένες και σίγουρα δεν αξίζει να το προτιμήσεις αν έρχεσαι από την Αθήνα κι έχεις ξοδέψει και κάποια ευρώ σε βενζίνη. Εν ολίγοις, μια ατυχής επιλογή η όλη ιστορία κυρίως σε εποχή κρίσης που κάποιοι ίσως δεν έχουν καταλάβει ότι ο κόσμος πλέον δεν "έχει χρήμα να σκορπάει".

18 Απρ 2014

διαμενω στην ραφηνα αλλα δεν ειμαι απο την ραφηνα. για το εστιατοριο εχω να πω οτι παντα εχει κοσμο ενω τα αλλα ειναι αδεια. αποφασισαμε λοιπον να το επισκεφτουμε. διαπιστωσα οτι δεν εχει κατι το ιδιαιτερο και οι τιμες ειναι αρκετα τσιμπημενες και δεν αντιστοιχουν στην ποιοτητα-μαγειρικη-ποσοτητα που θα επρεπε.

η εξυπηρετηση συνιθισμενη, τα φαγητα μετρια, οι τιμες ανεβασμενες ο χωρος στο λιμανι ραφηνας. στα μειονννννννν οτι σε κανεναν δεν εδιναν αποδειξη και φερνωντας το χαρτι με την παραγγελια για πληρωμη περιμεναν και κοιτουσαν τα πορτοφολια των πελατων.

Συνοπτικα δεν αξιζει να ερθει καποιος στην ραφηνα για αυτο το μαγαζι.

08 Απρ 2014

Προκειται για ενα απο τα πολλα μαγαζακια που βρισκει κανεις στην παραλια της ραθηνας πανω στο λιμανι. Ομως ειναι αυτο που ξεχωριζει οχι για τον χωρο του αλλα για την ποιοτητα του και τις γευσεις του. Αριστερα του υπαρχει ενα ψαραδικο. Για να δειτε για τι ποιοτητα και φρεσκαδα μιλαμε, πηγαινε ο σερβιτορος επαιρνε το ψαρι απο το διπλανο ψαραδικο και το πηγαινε στην κουζινα και απο κει κατευθειαν στο πιατο σας!

Ο χωρος ειναι σχετικα πιο προσεγμενος απο τα παραπλευρως ευρισκομενα ταβερνακια αλλα και παλι ειναι σαν να εχει βγει απο την δεκαετια του ενενηντα, ενω μεγαλο μειον ειναι και το πλαστικο γυρω απο το μαγαζι για να κοβει τον αερα. Επισης τα τραπεζακια ειναι λιγο στριμωχτα και λιγα, οποτε αν θελετε να βρειτε σιγουρα σαββατοκυριακα και αργιες θα πρεπει να κανετε κρατηση.

Ας παμε τωρα στο θεμα μας. Καταρχας ο καταλογος εχει αρκετα πιατακια. Ομως δεν εχει εξηγησεις γι'αυτο ρωτηστε χωρις δισταγμο τον σερβιτορο, ο οποιος ειναι σοουμαν! Γενικα ειναι πολυ εξυπηρετικος και θα σου προτεινει οτι θεωρει καλυτερο και θα σε σταματησει οταν θεωρησει οτι εχεις παραγγειλει επαρκη πιατα. Με το που κατσεις προγνειωνεται ψωμακι ψητομε παπρικα, ολους τους τρελαινει!

Επισης ενα αλλο που θα παρατηρησετε ειναι οτι εχει κατεψυγμενα και φρεσκα. Για παραδειγμα εμεις πηραμε καλαμαρακια τηγανητα φρεσκα, αλλα ειχε και κατεψυγμενα προκειμενου να καλυψει ολα τα βαλαντια.

Ενα αλλο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι θελαμε καλαμαρι γεμιστο στη σχαρα και μας αποτρεψε γιατι τα καλαμαρια που ειχαν μεινει ηταν πιο μικρα και θα χανοντουσταν, οπως χαρακτηριστικα μας ειπε, οταν θα ψηνονταν. Να παρετε ταραμοσαλατα, πατατουλες φρεσκιες τηγανητες, σαλατα σειρηνες με σολωμο καπνιστο, βαλσαμικο, γαριδες και χταποδι μαζι με αναμεικτα λαχανικα.

Παρτε μια ποικιλια θαλασσινων κεφτεδων για να δοκιμασε τε απο ολους, μια Θαλασσοταραχη οπου ειχε φρεσκα θαλασσινα, μυδια, γαριδες, καλαμαρια κοκκινιστα με κρεμμυδακι λιγο πικαντικο και οπωσδηποτε το σημα κατατεθεν του μαγαζιου, την Μακαροναδα με θαλασσινα στην λαδοκολλα. Πραγματικα οπως την ακους δεν σου γεμιζει το ματι αλλα αξιζει και θα δειτε οτι η πλειοψηφια των πελατων την τιμα ενω σου φερνουν και τυρακι τριμμενο αν θες να ριξεις.

Η ποσοτητα του φαγητου ειναι αρκετα ικανοποιητικη. Μια μακαροναδα φτανει για δυο ατομα ανετα. Εχει και καποια πιατα κρεατικων αν δεν σας αρεσουν τα θαλασσινα και τα ψαρικα. Οσον αφορα τις τιμες ειναι λιγο τσιμπημενες χωρις να ειναι εξωφρενικες αλλα να εχετε υποψιν οτι με ορεκτικα και κυριως μια παρεα 3 ατομων ανετα θα δωσει 60 ευρω. Στο τελος εχει κερασμα γλυκακι.

Γενικα ειναι ενα απο τα πολυ τιμια και καλα μαγαζακια με καλο και φρεσκο φαγητο που αν σας βγαλει ο δομος κατα Ραφηνα πλευρα σας το συστηνω ανεπιφυλακτα. Θα σας αποζημιωσουν οι γευσεις του πραγματικα.

Οι τιμες λογω εποχης επιδεχονται μια μειωση αλλα γενικα ειναι αρκετα καλες. Εγω προσωπικα τωρα που ανοιγει ο καιρος θα το επισκεφτω πολυ συντομα και μετα για καφεδακι με θεα την θαλασσα! Ή να παρω το πλοιο για καποιο νησακι? Κανεις δεν ξερει..

09 Δεκ 2013

Προκειται για το πιο καλο τσιπουραδικο της Ραφηνας κι αυτο γιατι οι ιδιοκτητες εχουν πιασει το νοημα. Δεν εχει καμμια σχεση με τα υπολοιπα που ειναι καθαρα τουριστικα και απευθυνεται σε ντοπιους κυριως που ξερουν να εκτιμουν την ποιοτητα.

Εχει καλους ψαρομεζεδες, χρησιμοποιει καθαρα λαδια και σερβιρει καλο χυμα κρασι. Το προσωπικο ειναι πολυ εξυπηρετικο και γνωριζει πως να πουλα το φαγητο.

Πολυ καλο χταποδι πλοκαμι λιαστο, το φρεσκο καλαμαρι ειναι εξαιρετικο και το καπνιστο σκουμπρι απαιχτο. Ακομη και τα τηγανητα καλαμαρακια που ειναι κατεψυγμενα, ειναι μαλακα και πολυ καλης ποιοτητας.

Αν πετυχεις φρεσκο ψαρι, το κανει πολυ καλα. Το μονο που χρειαζεται λιγη προσοχη, ειναι οι τιμες. Ειναι ελαφρως τσιμπημενες για το ειδος του και τον χωρο του.