Ταξινόμηση:

Έξυπνη Με ημερομηνία Με επίπεδο χρήστη

04 Μάρ 2019

Ίουυυ Ίουυυ Ίουυυ Ίουυυ!!!

Είναι μήπως μια κοπέλα που μόλις είδε μια μύγα στην σάλτσα του φαγητού που της σέρβιραν?

Είναι μήπως ένα περιπολικό που πάει να πιάσει τους κακούς?

Ή μήπως είναι το γνωστό, στο σάιτ μας, ουζερί της Ραφήνας?

Μετά από ένα διάλειμμα για ένα πολύ κακό αστείο, ας μιλήσουμε για φαγητό.

Γιατί στις Σειρήνες εκεί εξειδικεύονται.

Μην περιμένεις κάποιον ιδιαίτερο χώρο, εξυπηρέτηση για βραβείο ή τιμές που να κλέβουν εκκλησία. Ο χώρος είναι τέρμα μικρός και αρκετά απλός, όχι όμως παλιακός και σίγουρα καθαρός. Η εξυπηρέτηση είναι σωστή, απλώς ανάλογα τη μέρα μπορεί να τη βιώσεις για 3/4 ή για 4/4. Μην το έχεις δεδομένο. Οι τιμές θα συζητηθούν παρακάτω, να τιμήσουμε και την αλληλουχία βαθμολογιών του site.

Να περιμένεις καλό φαγητό. Ίσως το καλύτερο της περιοχής. Σε μια άλλη κριτική διάβασα κάτι σωστό: οι ιδιοκτήτες έχουν πιάσει το νόημα.

Ισχύει απόλυτα. Το φαγητό στις Σειρήνες ξεφεύγει από ότι θα ήταν συνηθισμένο για ένα τσιπουράδικο λιμανιού. Είναι στο επίπεδο της “καλής ψαροταβέρνας που πειραματίζεται”.

Το μενού περιλαμβάνει αρκετές επιλογές που μπορούν να καλύψουν σχεδόν όλα τα γούστα. Σαλάτες, ορεκτικά, κεφτεδοκαταστάσεις, ψαράκια στο τηγάνι, ψάρια στη σχάρα, ριζότα και ζυμαρικά με ψαροθαλασσινά και αρκετές σπεσιαλιτέ του καταστήματος.

Το χαρακτηριστικό με σχεδόν όλα τα πιάτα που μπορεί να ζητήσεις είναι ότι δεν είναι βαρετά, και έχουν μικρές διαφορές που τα ξεχωρίζουν από τα αντίστοιχα που θα βρεις σε άλλες ψαροταβέρνες. Επιπλέον έχουν εξαιρετική ποιότητα πρώτων υλών.

Το γεύμα ξεκινάει πάντα με πλούσια μερίδα ψημένου ψωμιού με λάδι και μπαχαρικά (έρχεται με πορτοκαλί χρώμα από την πάπρικα και τα υπόλοιπα καλούδια που του έχουν βάλει), το οποίο, πιθανότατα, είναι από τα λίγα ταβερνόψωμα που είναι πιο νόστιμα σκέτα, παρά παπαριασμένα (0,7€/άτομο).

Αν είσαι της σούπας η Ψαρόσουπα προτείνεται με πάθος. Είναι πολύ ακριβή (8€), ειδικά αν τη συγκρίνεις με διπλανά μαγαζιά, όμως πρόκειται για υπερπαραγωγή, καθώς συνοδεύεται με μίγμα πιπεριών και μικρές παπαροψωμομπουκίτσες. Από τις πολύ καλές ψαρόσουπες.

Από τα ορεκτικά, αν είσαι σκορδάκιας, μην χάσεις με τίποτα τα Παντζάρια (5,5€) και τη Σκορδαλιά (4,8€). Τα πρώτα σερβίρονται με ξύδι και τριμμένο σκόρδο και είναι επιεικώς εξαιρετικά, η δεύτερη είναι η πιο νόστιμη που έχω γευτεί ποτέ μου (προσοχή, δεν συμπαθώ γενικά τις σκορδαλιές, άρα δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό ή κακό, για μένα όμως είναι σημαντικό).

Αν θελήσεις Πατάτες τηγανητές (3-4€), θα είναι του χεριού και χρυσαφένιες, ενώ αν θελήσεις σαλάτα ο Ντάκος (7,5€) είναι αρκετά καλός.

Αν είσαι της Φάβας (5,8€), η συγκεκριμένη είναι αρκετά βελούδινη. Θα σου προτείνουν να τη συνδυάσεις με ρεγγοσαλάτα. Μάλλον θα πεις όχι. Έτσι έκανα κι εγώ. Όμως άκου: η γοητευτική γιαγιά της παρέας μας, κατάφερε με το βλέμμα της να εμπνεύσει τον σερβιτόρο να μας κεράσει λίγη για να δοκιμάσουμε. Καθόλου αλμυρή, και υπέροχα καπνιστή, δεν μπορούσα να φανταστώ ότι η ρεγγοσαλάτα είναι τόσο νόστιμη. Μην πεις όχι. Μην πάρεις καν φάβα αν δεν θες τη ρέγγα, πως αλλιώς να στο πω?

Αν είσαι μελιτζανάκιας, η Μελιτζάνα φούρνου (6,5€) συγκλόνισε σχεδόν τους πάντες στο τραπέζι μας. Κοκκινιστή και φοβερά τρυφερή.

Αν ζητήσεις τηγανητό ψαράκι θα είναι σωστά φτιαγμένο. Γευστικές εκπλήξεις δεν υπάρχουν σε αυτή την περίπτωση. Η καλή ποιότητα μιλάει από μόνη της.

Οι σπεσιαλιτέ, τώρα, περιλαμβάνουν κυρίως πιάτα με γαρίδες, καλαμάρι ή ζυμαρικά, καθώς και μια ψαροσαλάτα που δεν δοκιμάσαμε. Δοκιμάσαμε το γεμιστό καλαμάρι, αποφεύγοντας, δυστυχώς, το φημισμένο “Ηφαίστειο” λόγω καυτερότητας, και μείναμε πολύ ικανοποιημένοι από το ψήσιμο και τη γέμισή του. Η τιμή του πόνεσε λίγο βέβαια (16-18€). Δοκιμάσαμε και τη Γαρίδα Σειρήνες (16€) και εκεί πάθαμε την πλάκα μας. Μικρές γαρίδες καθαρισμένες με πιπεριές, καυτερές και μη και μια υπέροχη σαλτσούλα που δεν μπορείς να μη γλείψεις το πιάτο. Προτείνεται με χείλια.

Γενικά δεν δοκιμάσαμε κάτι που να μην προτείνεται. Σπάνιο για μαγαζί της συγκεκριμένης κατηγορίας.

Από κρασιά έχουμε δοκιμάσει μόνο το χύμα μοσχοφίλερό (4€/μισόλιτρο) τους και είναι από τα πολύ καλά. Προτείνεται κι αυτό.

Στο τέλος κερνάνε γλυκάκι. Μας έχει τύχει ατομικό τσίζκεικ ή ποιοτικό παγωτίνι. Μην πεις όχι όταν σε ρωτήσουν. Πάντα υπάρχει κάποιος που από μέσα του ελπίζει να πουν οι άλλοι ναι.

Όταν ένα τυπικό τσιπουράδικο-ψαροταβερνείο είναι ποιοτικά-γευστικά για 6-7/10, οι Σειρήνες είναι για 9,5/10. Αυτή η μεγάλη διαφορά έχει και το αντίτιμό της. Οικονομικό, φυσικά. Δεν θα δώσεις τα 17-20€ που θα δώσεις στο απλό τσιπουράδικο για να χορτάσεις με θαλασσινά, αλλά θα δώσεις 20-25€ για να το πετύχεις. Δεν είναι αμελητέα διαφορά όμως αξίζει, όσο δεν πάει, τα λεφτά της.

Αν ψάχνεις για κάτι παραπάνω από ένα συνηθισμένο τσιπουράδικο, αν θέλεις νόστιμες γεύσεις και να ευχαριστηθείς τα χιλιόμετρα που έκανες, αν είσαι διατεθειμένος το “καλό” να το πληρώσεις λίγο παραπάνω, τότε όταν θα περάσεις το Πικέρμι ο μόνος σου προορισμός για ψάρι πρέπει να είναι οι Σειρήνες.

Δώσε έμφαση στις Σπεσιαλιτέ. Είναι από τις λίγες φορές που η λέξη αυτή έχει το νόημα που της δίνουν!

Είναι λίγο νωρίς για εξορμήσεις σε αυτά τα μέρη, για τους περισσότερους, όμως να ξέρεις ότι αυτά τα μαγαζιά off season έχουν το καλύτερο φαγητό και την πιο ήρεμη εξυπηρέτηση, ενώ σύντομα έρχεται και η Καθαρά Δευτέρα!

(Κάτοικος περιοχής - όχι περιστασιακός ταξιδιώτης)

13 Μάρ 2018

Στις Σειρήνες πρωτοπήγα πριν 1+ χρόνο με την αδερφή μου και φιλική παρέα. Μου είχαν αρέσει πολύ. Γενικά η φάση θαλασσινά και ουζάκι με θέα θάλασσα (ακόμα κι αν λέγοντας θάλασσα εννοούμε το λιμάνι της Ραφήνας) με χαλαρώνει και με αναζωογονεί. Κι όταν τα θαλασσινά είναι καλομαγειρεμένα η ευφορία φτάνει σε επίπεδα ενθουσιασμού!

Το σκεφτόμουν από τότε εκείνο το μαγαζί και ήθελα να ξαναπάω, αλλά δεν μου καθόταν. Αποκορύφωμα η Κ. Δευτέρα πριν λίγες εβδομάδες, όταν επιχειρήσαμε με το έτερον ήμιση μετά από αμαξάδα να πάμε να φάμε εθιμοτυπικά θαλασσινά εδέσματα. Δεν έπεφτε καρφίτσα! Καταλήξαμε σε ένα από τα γειτονικά ουζερί και η σύγκριση ήταν αναπόφευκτη. Έτσι, όταν χθες (Κυριακή μεσημεροαπόγευμα) μετά από αναποδιές στην ψαροταβερνική πιάτσα του Μαραθώνα είπαμε με την αδερφή μου και το φίλο της να επισκεφτούμε τις Σειρήνες, κάτι σκίρτησε μέσα μου! Και η αλήθεια είναι ότι το γεύμα μας ήταν επικό!

Όπως προανέφερα, το αγαπητό αυτό ψαροστέκι βρίσκεται στο λιμάνι της Ραφήνας, ανάμεσα σε άλλες ψαροταβέρνες, ουζερί και ιχθυοπωλεία. Η ταμπέλα με τη σειρήνα δεσπόζει και το αναγνωρίζεις εύκολα. Ο χώρος είναι απλός, κλασικός του είδους που εκπροσωπεί, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, αλλά ταυτόχρονα αρκετά περιποιημένος. Η εγγύτητα με τη θάλασσα είναι ένα ακόμα συν.

Το σέρβις είναι πολύ καλό. Όλοι είναι ευγενείς, επεξηγηματικοί και σερβίρουν σε πολύ σωστούς χρόνους. Εντάξει, ίσως το 4 που βάζω να είναι και λίγο υπερβολικό, αλλά καθώς δεν υπάρχει 3.5 και το 3 μου φαίνεται λίγο επιλέγω αυτό!

Η"σεμνή" μας παραγγελία για τρία άτομα περιλάμβανε σαλάτα Σειρήνες, τυροκαυτερή, σκουμπρί καπνιστό, πατάτες τηγανητές, μπαρμπουνάκια τηγανητά και γεμιστό καλαμάρι Ηφαίστειο. Πριν αρχίσουν να καταφτάνουν τα φαγιά μας προσφέρθηκε μια γενναιόδωρη ποσότητα ποιοτικού καψαλιστού ψωμιού με λάδι, πάπρικα κλπ. Εξαιρετικό! Ακόμα πιο εξαιρετική ήταν όμως η συνέχεια!

Σαλάτα Σειρήνες: δεν είναι στην κατηγορία "σαλάτες" στο μενού, αλλά σε εκείνη με τις σπεσιαλιτέ τους. Την πήρε το μάτι μας να περιφέρεται και έτσι την εντοπίσαμε και την τιμήσαμε. Πρόκειται για μια τεραστίων διαστάσεων σαλάτα με ποικιλία ολόφρεσκων πρασινάδων και άλλων λαχανικών, γαριδούλες, κομματάκια χταποδιού και ένα υπερμεγέθες κομμάτι καπνιστού σολωμού! Το παραπάνω ποιήμα είναι περιχυμένο με μια πεντανόστιμη και διακριτική γλυκιά σως.

Σκουμπρί καπνιστό: και πάλι γενναιόδωρη μερίδα. Ένα μεγάλο κομμάτι ψαριού, το οποίο έκοψε με μαεστρία ο σερβιτόρος, συνοδευόμενο από ψιλοκομμένο κρεμμύδι και λεμόνι. Ήταν υπέροχο! Ζουμερό, όσο πρέπει καπνιστό, όχι υπερβολικά αλμυρό, εξαιρετικό.

Η τυροκαυτερή πεντανοστιμη, χειροποίητη και όσο καυτερή πρέπει! Οι πατάτες τηγανητές σπιτικές και καλοτηγανισμένες, χωρίς λαδίλα. Η μαεστρία στο τηγάνι φάνηκε και στα εξαιρετικά μπαρμπουνάκια, τα οποία ήταν νοστιμότατα.

Τελευταίο πιάτο μια εκ των σπεσιαλιτέ του μαγαζιού: το καλαμάρι Ηφαίστειο! Ένα ολόκληρο ζουμερό ψητό καλαμάρι γεμιστό με τυρί, πιπεριά, σκορδάκι, σχετικά καυτερό. Ένας πεντανόστιμος μεζές, ένα πιάτο για το οποίο (μεταξύ άλλων) αξίζει να επιστρέφει κανείς στις Σειρήνες.

Τα παραπάνω συνοδεύσαμε με δύο καραφάκια ούζο Καζανιστό Στουπάκη. Για επιδόρπιο μας κέρασαν ατομικά κομμάτια νόστιμο cheesecake.

Όλα μαζί μας πήγαν (μαζί με το tip) περίπου 25/άτομο (νομίζω το σύνολο ήταν γύρω στα 73). Τι; Πώς; Σηκωθήκατε ήδη και βάλατε μπρος για Ραφήνα; Λογικό! Από τα μαγαζιά που πραγματικά αξίζουν για τις γεύσεις, την ποιότητα, την εξυπηρέτηση, την ευρηματικότητα, το value for money!