30 Σεπ 2017

Πηγαμε το μεσημερι της τεταρτης 20 σεπτεμβριου 2017. Ημασταν οι μονοι πελατες. Πηραμε τα πιατα ψαρικων με τρια ποτηρια ο καθενας απο λευκα και ροζε ποτηρια κρασι. Τα πιατα ψαρικων ηταν, το πιατο καπνιστου σολωμου, ο ψητος τονος. Και τα δυο πιατα ηταν πολυ μικρη ποσοτητας και στα 11 και 10.50 ευρω αντιστοιχα. Εντυπωσιακο ηταν το ποσο μικρη ποσοτητα εμπεριηχαν τα πιατα για τα χρηματα που δωσαμε.

Ο συνολικος λογαριασμος των 90 ευρω ηταν ιδιαιτερα υψηλος. Μου εκανε εντυπωση οτι παρόλο που καναμε τετοιο λογαριασμο, το μαγαζι δεν κερασε καν ενα καφε, η καποιο γλυκο η εστω κατι!!!!

Οι ποσοτητες των ποτηριων ηταν στα 125 ml. Πραγματικα ιδιαιτερα μικρη ποσοτητα για τις τιμες των 7 και 8 ευρω που τα χρεωνε. Η λιστα των κρασιων ειναι ιδιαιτερα περιορισμενη.

Αν θα ξαναπαω? Φυσικα και οχι!!! Γιατι? παρολο που τα πιατα ειχαν ιδιαιτερα καλη παρουσιαση, ηταν μικρη η ποσοτητα. Μ ενοχλει οταν κανω τετοιο λογαριασμο και το μαγαζι δεν προθυμοποιειται να κερασει εστω ενα καφε. Δυστυχως το παληκαρι που σερβιρε ηταν ανενημερωτος για τα κρασια που σερβιρε.

09 Μάρ 2016

Δευτέρα βράδυ και αποφασίσαμε μια παρέα τριών ατόμων να βρεθούμε στο κέντρο για ποτάκι και κουβέντα. Επιλέξαμε το συγκεκριμένο wine bar γιατί δεν είχαμε ξαναπάει, και μια Κυριακή βράδυ που είχαμε περάσει απ'έξω ήταν πολύ γεμάτο για να καθίσουμε.

Ο ένας της παρέας έφτασε νωρίτερα, κατά τις εννέα, και κάθισε μέσα στο μπαρ να μας περιμένει. Όταν καταφτάσαμε οι άλλοι δύο, καθίσαμε και εμείς στο μπαρ, παρόλο που θα θέλαμε τραπέζι γιατί θα τρώγαμε και κάτι. Να αναφέρω και εγώ πως στο εσωτερικό έχει μόνο δύο μικρά τραπέζια.

Και παρόλο που προσωπικά μου αρέσει η μπάρα, όταν είναι παρέα τριών που θα φάνε κιόλας, δεν είναι καθόλου βολική. Επίσης, να σημειώσω πως τα σκαμπό του μπαρ δεν είναι καθόλου βολικά, γλιστράνε πολύ και δεν νιώθεις άνετα να καθίσεις.
Είπαμε λοιπόν στο σερβιτόρο που μας πήρε την παραγγελία να έχει στο νου του αν ελευθερωθεί κάποιο τραπέζι να μας το κρατήσει για να καθίσουμε. Λίγα λεπτά αργότερα άδειασε ένα από τα λίγα έξω τραπέζια και με δική μας πρωτοβουλία πήγαμε και καθίσαμε.

Παραγγείλαμε:
-ένα καρπάτσιο μόσχου με μυρωδικά και λάδι τρούφας, πολύ ωραίο πιάτο
-τσιαπάτα με κατσικίσιο τυρί και αβοκάντο αν θυμάμαι καλά, στους δύο άρεσε πολύ, η τρίτη της παρέας δεν το δοκίμασε γιατί δεν τρώει κατσικίσιο τυρί
-ποικιλία τυριών και αλλαντικών, μέτριο πιάτο, μου έκανε κακή εντύπωση που δεν είχε ούτε ένα κομμάτι κριτσίνι ή παξιμάδι επάνω στο πλατό
-ζητήσαμε κάποια σιγμή να μας φέρουν κριτσίνια, αλλά αντ'αυτού ήρθε ένα μπωλ με παξιμάδια λαδιού με ελιές, οκ στη γεύση αλλά έπρεπε να μας ενημερώσουν ότι δεν έχουν κριτσίνια και θα μας φέρουν κάτι άλλο
-ένα ποτήρι λευκό γαλλικό κρασί
-ένα ποτήρι μούχταρο (κόκκινο)
-μία μπύρα Χίου.
Το νερό ήρθε στην αρχή σε γυάλινο μπουκάλι, βρύσης.
Δεν προσφέρουν κάτι για αρχή.

Το κόκκινο είχε μία στιφή ξινή γεύση, επειδή όμως δεν είχα ξαναδοκιμάσει τη συγκεκριμένη ποικιλία θεώρησα πως έτσι ήταν. Όταν ζήτησα από τη σερβιτόρα να μου φέρει στη συνέχεια ένα ποτήρι Ευχές Ερατεινές της επεσήμανα το θέμα που είχα με το πρώτο ποτήρι. Μετά από λίγο, επέστρεψε και μου έφερε αυτό που είχα παραγγείλει και λίγο από δεύτερο μπουκάλι μούχταρο που άνοιξαν για να το τσεκάρουν, γιατί όπως παραδέχτηκε και η ίδια δεν ήταν καλή η γεύση του. Το δεύτερο μπουκάλι είχε λίγο καλύτερη γεύση, αλλά και πάλι όπως επίσης παραδέχτηκε η σερβιτόρα δεν ήταν όπως έπρεπε. Δε χρεώθηκε στον τελικό λογαριασμό το ένα ποτήρι κόκκινο.

Ο τελικός λογαριασμός ήρθε στα 46 ευρώ. Το θεωρώ πολύ, γιατί οι μερίδες ήταν μικρές για την τιμή των πιάτων. Τα ποτήρια κρασί αν θυμάμαι καλά ήταν από 6 ευρώ και πάνω.

Δε βαθμολόγησα στην τιμή ανά άτομο, γιατί αν πας για φαγητό θα δώσεις για να χορτάσεις σίγουρα 25 ευρώ το άτομο. Επειδή πας κυρίως για να πιείς κάτι συνοδεία κάποιου πιάτου, η τιμή δεν μπορεί να περιλαμβάνει και τα ποτά.

Στα συν θα αναφέρω πως δε χρεώθηκε στο λογαριασμό το ποτήρι που δεν είχε σωστή γεύση.
Παρόλα αυτά όμως, θεωρώ πως θα πρέπει να δοκιμάζουν τις ανοικτές φιάλες πριν σερβίρουν τον πελάτη, γιατί καθώς ρώτησα δε χρησιμοποιούν coravin.
Στα μείον είναι ο εξαιρετικά μικρός χώρος στο εσωτερικό, που αν θες να συνοδεύσεις με φαγητό το κρασί σου είναι αρκετά άβολο να καθίσεις στο μπαρ.

Αν θα ξαναπάω; Δεν είμαι σίγουρη. Υπάρχουν πολλά μαγαζιά αυτού του είδους πλέον στην περιοχή. Νομίζω θα προτιμήσω κάτι άλλο.

12 Απρ 2016

Καλησπέρα
Επισκέφθηκα το μαγαζί κάποιο βράδυ Κυριακής του Μάρτη. Ήταν γεμάτο έτσι επιλέξαμε θέση στο μπαρ. Στο 10-λεπτο άδειασε τραπέζι αλλά δεν αποδεχθήκαμε την πρόταση να το χρησιμοποιήσουμε. Εξαιρετική μουσική. Εξαιρετικό σέρβις.

Πήραμε δύο μπουκάλια κόκκινο κρασί (ποικιλία από Ισπανία) δύο πιάτα με ποικιλία τυριών αλλαντικών ένα πιάτο φάβα όλα εξαιρετικά. Ήμασταν δύο ζευγάρια και περάσαμε όμορφα. Ίσως θα χρειαζόταν λίγα τετραγωνικά ακόμη για να είναι ο κόσμος πιο άνετα. Πάντως είναι ένα μαγαζί στο οποίο θα ξαναπάω και βέβαια το συστήνω ανεπιφύλακτα.

NORTH MEATING P...
Eγκαίνια με τον Δημήτρ...
Ταβέρνες & Ψητοπωλεία
Μελίσσια