ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ

Μεζεδοπωλεία

Λαζαράκη 28, Γλυφάδα [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Μεζεδοπωλείο με τεράστια ποικιλία σε φαγητά, μεζέδες και ετικέτες ούζων.
Γράψε τη δική σου κριτική

Ιούλ

Γευμα 5 γυναικων και επιλογη μεταξυ διαφορων μεζεδοπωλειων στην Περιοχη.

Καλοκαιρακι με ανελπιστα ευκολο παρκιν, εξω απο το μαγαζι, φανταζομαι γιατι ηταν μεσημερι και ολοι ηταν στις παραλιες.

Η παραγγελια μας ειχε

μια χωριατικη καλη
ενα μαστελο χιου με σως γλυκια πολυ ωραιο
μια φετα σε φυλλο με μελι πολυ ωραια
μια πατατες
ενα ψαρονεφρι με πατατες στρογγυλες παρα πολυ ωραιο
μια τηγανια με 3 κρεατα λουκανικο, κοτοπουλο, χοιρινο πολυ ωραιο με σαλτσα μουσταρδας
ενα μπεκρι μεζε λιγο καυτερουτσικο στο τελος
ενα γιαουρτουγλου το κεμπαπ δεν ηταν καλο (σφικτο)

δεν ηπιαμε κατι παρα μονο 3-4 μπουκαλια νερο
μας κερασαν καρπουζι πεπονι και πληρωσαμε 67.00ευρω

Ολα καλα θα ξαναπαμε

το σερβις πολυ καλο και τα παιδια ευγενικα. Μαλιστα το μαστελο ηταν προταση τους

Μεζεδοπωλεία - Γλυφάδα, Αθήνα

Στο μεζεδοπωλείο Το Ελληνικό, βρεθήκαμε τρία άτομα μάλον κατά τύχη, αποφασίζοντας να αναζητήσουμε ανάλογου τύπου εστιατόριο το Σάββατο 20/2 στην περιοχή της Γλυφάδας.

Είχα διαβάσει βέβαια παλιότερες κριτικές χρηστών του a4f και είχα οπωσδήποτε διαμορφώσει μια σφαιρική άποψη, οπότε κατ αρχήν πήγα με θετική άποψη και «ευχάριστα προκατειλημένος» ώστε να διαμορφώσω με τη σειρά μου τη δική μου γνώμη.

Αφιξη στις 21:00 ακριβώς, εν μέσω αρχής κακοκαιρίας στην ευρύτερη περιοχή της Γλυφάδας (ίσα ίσα προλάβαμε και μπήκαμε στο μεζεδοπωλείο πριν αρχίσει η βροχή). Το μεζεδοπωλείο βρίσκεται επί της οδού Λαζαράκη στη Γλυφάδα, λίγο πιό κάτω από το Mama Roux και πολύ κοντά στη διασταύρωση με την οδό Ζησιμοπούλου όπου κυριαρχούν οι γνωστές καφετέρεις της περιοχής.

Με το που μπαίνεις στο χώρο βρίσκεται στην ομολογουμένως μεγάλη κλειστή πρασιά του, όπου και προορίζεται και ως χώρος για καπνίζοντες και ο οποίος καταλαμβάνει τα 2/3 περίπου του συνολικού ωφέλιμου χώρου (μαζί με τον εσωτερικό χώρο του καταστήματος).

Εμείς, κατευθυνθήκαμε στον εσωτερικό χώρο του καταστήματος, όπου αυτό που δεσπόζει ολόγυρα παντού είναι τα δεκάδες προιόντα, κονσέρβες, μπουκάλια, δοχεία κλπ διαχρονικών προιόντων με πολλά από τα οποία πολλοί από εμάς μεγάλωσαν, και τα οποία πουλιούνται και εκτίθενται κυρίως σε ένα «μπακάλικο».

Ολος ο χώρος αποπνέει φρεσκάδα, πολυχρωμία και ζεστή ατμόσφαιρα. Το κατάστημα μάλιστα είναι ψηλοτάβανο, οπότε όλη η έκταση των τοίχων και μέχρι το ταβάνι είναι διακοσμημένη με όλα αυτά τα πολύχρωμα καλούδια, τα οποία μπορείς να κάθεσαι ώρα να τα χαζεύεις και αποσπούν εύκολα την προσοχή σου, από την άλλη σου προκαλούν και ένα μικρό... δέος μην και κατά λάθος κάποιο κουνηθεί παραπάνω και προσγειωθεί κατά τύχη στο.... κεφάλι σου από μια πιθανή μετατόπιση.

Ελπίζω ότι οι υπεύθυνοι έχουν λάβει τα μέτρα τους κατά την τοποθέτηση.
Παρέλειψα να πω οτι κατά την είσοδό μας, γίναμε άμεσα αντιληπτοί από τον υπεύθυνο του καταστήματος που μας οδήγησε ευγενέστατα στο τραπέζι μας στον εσωτερικό χώρο. Από τη διαμόρφωση του χώρου που προανέφερα, γίνεται αντιληπτό οτι οι δύο χώροι ( ο εσωτερικός που απαγορεύεται το κάπνισμα και ο κλεισμένος εξωτερικός όπου επιτρέπεται) γειτνιάζουν, χωρίς να υπάρχει διαχωρισμός παρά μόνο «φυσικός και νοητός», οπότε η επίπτωση του καπνού είναι αισθητή και στους μέσα αλλά σίγουρα σε λιγότερο βαθμό. Θα πρέπει να ομολογήσω βέβαια οτι καθ όλη τη διάρκεια της παραμονής μας, αισθανθήκαμε σε μικρή έκταση τον καπνό, λόγω κυρίως μικρής σχετικά επιβάρυνσης καπνιζόντων κατά την ώρα που εμείς τουλάχιστον μείναμε στο χώρο.

Λόγω της κατηγορίας που ανήκει το κατάστημα, η συνοδευτική μουσική είναι κυρίως παλιά ελληνικά – με έμφαση στα ρεμπέτικα -, όπου η έντασή της ήταν σε κανονικά επίπεδα, αφήνοντας τη δυνατότητα να μιλήσει αξιοπρεπώς με την παρέα σου. Νομίζω όμως οτι αυτό είναι προνόμιο του εσωτερικού χώρου του καταστήματος και όχι του εξωτερικού κλειστού, όπου εκεί η βαβούρα είναι μεγαλύτερη, οπότε εγώ προσωπικά θα σύστηνα εφ όσον κάποιος δεν είναι καπνιστής, να αναζητήσει τραπέζι στο εσωτερικό χώρο του μεζεδοπωλείου.

Οι σερβιτόροι ήταν πολλοί για το χώρο και κάλυπταν επαρκέστατα όλα τα τραπέζια, γνώστες όλων των πιάτων για τα οποία ήταν προθυμότατοι να επεξηγήσουν τις λεπτομέρειες, ήταν ευγενέστατοι, με χαμόγελο και επαγγελματίες. Εμείς μάλιστα εξυπηρετηθήκαμε από τρεις διαδοχικούς σερβιρότους για την παραγγελία μας, οπότε τα ανωτέρω τα διαπιστώσαμε και γαι τους τρείς, εξ ού και το τεσσαράκι που το έδωσα με όλη την ψυχή μου για το κομάτι της εξυπηρέτησης(και ομολογουμένως είχα πάρα πολύ καιρό να το δώσω)

Ο κατάλογος υπερπλήρης, με έμφαση σε μεζεδάκια και ιδιαίτερα σε διάφορες τεχνοτροπίες με βάση το τυρί και τα παράγωγά του, τα δε κυρίως ήταν και κρεατικά και ψαρικά, πράγμα που σίγουρα προβληματίζει όσον αφορά την ταυτότητα του καταστήματος, η αίσθηση όμως που αποκομίσαμε και απ ότι είδαμε στα τραπέζια είναι οτι οι περισσότεροι το προτιμούν κυρίως για τα κρεατικά του.

Ρωτηθήκαμε ευγενέστατα τι θα πιούμε και εαν θέλαμε νερό εμφιαλωμένο ή κανάτας (στα συν του μαγαζιού) και μας ήρθε και καλαθάκι με διαφόρων τύπων ψωμιού, μαζί με συνοδευτικά πιατάκια από φακές –σαλάτα, καθώς και μικρό λουκάνικο και χοιρινό με συνοδευτικά λαχανικά ως κέρασμα. (Το ψωμί και τα συνοδευτικά του βέβαια χρεώθηκαν €3,9 συνολικά και για τους τρείς μας)
Τρία άτομα λοιπόν πήραμε:

Ενα ταλαγάνι ψητό στη σχάρα (€ 4,6), πολύ καλό σερβιρισμένο σε μικρό τηγανάκι με συνοδευτικά λαχανικά. (Το μόνο φάουλ ήταν οτι μας ήρθε μαζί με τα κυρίως σε αντίθεση με τα λοιπά ορεκτικά που ήρθαν κανονικά στην ώρα που έπρεπε)
Μια μυζηθροπιτάκια (€4,8), τέσσερα στον αριθμό, καλά ως ποσότητα και ως γεύση

Μια μανιτάρια πλευρώτους (€5,5), πολύ καλά ψημένα, με μπαλσαμικο, εξαιρετικά στη γεύση, ικανοποιητικά ως ποσότητα.

Μια μερίδα κοτόπουλο φιλέτο σουβλάκι (€7,8), με πατάτες τηγανητές που ήταν φρέσκιες μεν αλλά λίγο λίγο λιωμένες. Το κοτόπουλο ήταν το μόνο πιάτο που δεν ενθουσίασε, ήταν λίγο «άνευρο», δεν ήταν ζουμερό αλλά πολύ στεγνό, οπότε στο συγκεκριμένο πιάτο η βαθμολογία ήταν χαμηλή(Η μερίδα περιελάμβανε δύο σούβλες κοτόπουλου)

Μια μερίδα ψαρονέφρο χοιρινό(€9,5), ζουμερό, καλή γεύση, σερβιρισμένο με πατάτες «baby», δηλ τις μικρές πατάτες φούρνου με τη φλόδα τους, πολύ καλό ως σύνολο.

Μια μοσχαρίσια μπριζόλα (€12), καλοψημένη και ζουμερή, με ίδιο συνοδευτικό όπως και το προηγούμενο, το μόνο φάουλ μικρή αναλογικά ως ποσότητα σε σχέση με την τιμή της, όχι όμως σε σημείο που να δυσανασχετεί κάποιος.
Μισό κιλό χύμα ημίγλυκο κρασί Σαντορίνης και μια γκαζόζα. (€6). Το κρασί ήταν πολύ καλό.

Στο τέλος ήρθε μικρό κέρασμα από πορτοκαλόπιτα και ένα μικρό κομάτι γλυκού τύπου τούρτας, τα οποία τουλάχιστον ως κίνηση το εκτιμήσαμε όπως σε κάθε ετιατόριο που δείχνει οτι σέβεται τον πελάτη του.

Οι απαστράπτουσες τουαλέτες βρίσκονται στο υπόγειο, με πολύ καλή πρόσβαση, με μεγάλους χώρους και κυρίως καθαρές και με όλα τα είδη προσωπικής υγιεινής.

Κατά την αποχώρησή μας μας ευχαρίστησαν τόσο στο εσωτερικό του καταστήματος όσο και στον εξωτερικό χώρο όπου προσφέρθηκαν πάλι να μας ανοίξουν την πόρτα (μικρές λεπτομέρειες που επιβεβαιώνουν την προσχή στον πελάτη από την αρχή μέχρι το τέλος)

Για όλα τα ανωτέρω ο λογαριασμός στα 54,1 ευρώ(πάντα με απόδειξη), πολύ καλό vfm θα έλεγα (18 ευρώ το άτομο με τα ποτά ή εαν προτιμάτε 16 ευρώ χωρίς τα ποτά)και συνολικά πολύ καλή γευστική εμπειρία στο σύνολό της

Συνοπτικά, εξαιρετική και ευγενική η εξυπηρέτηση των σερβιτόρων καθ όλη τη διάρκεια της παραμονής μας, καλά τα πιάτα στο σύνολό τους – ίσως κάποια να μην είναι το φόρτε τους -, καλό το περιβάλλον και ευχάριστη γενικά η παραμονή μας στο χώρο, οπότε το συστήνω ως συνολική εμπειρία στο είδος της.

Μεζεδοπωλεία - Γλυφάδα, Αθήνα

Προχθές πήγα με το φιλαράκι μου στη Γλυφάδα και συγκεκριμένα στην πιάτσα της Πλατείας Εσπερίδων και της οδού Λαζαράκη, καταλήγοντας στο πασίγνωστο μεζεδοπωλείο, ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ, που λειτουργεί από τις αρχές του 2013, ξεχωρίζοντας ανάμεσα σε διάφορες καφετέριες και μπαρ. Το μαγαζί λειτουργεί κατά τα πρότυπα του ομώνυμου καταστήματος της Θεσσαλονίκης, που είναι ιδιαίτερα δημοφιλές εδώ και χρόνια στην περιοχή του Λευκού Πύργου.

Το Ελληνικό είναι καθημερινά ανοιχτό από τις δύο το μεσημέρι μέχρι περασμένα μεσάνυχτα. Με δυο λόγια, έχει έναν απίστευτο κατάλογο με μια τεράστια ποικιλία 100 και πλέον πιάτων από κάθε σχεδόν γωνιά της χώρας μας, δηλαδή μεζέδες, όπου τα πάσης φύσεως τυριά μας δοξάζονται γευστικά στην κυριολεξία, σαλατικά, ορεκτικά ζεστά και κρύα, καθώς και λογής – λογής κρεατικά, θαλασσινά, ακόμα και κάποια γλυκά. Η ίδια ποικιλία επεκτείνεται και στα ποτά, όπου υπάρχουν πράγματι όλα τα αποστάγματα, αναψυκτικά, μπύρες, χύμα κ. λπ. κρασιά, όλα λίγο-πολύ σε λογικές τιμές! Από ό, τι μάθαμε, τα Π/Σ/Κ επικρατεί το αδιαχώρητο, οπότε θέλει κράτηση και υπομονή, ή απλά κάποια επίσκεψη μια καθημερινή.

Το άριστα ενημερωμένο και πολυπληθές προσωπικό εξυπηρέτησης σώζει την κατάσταση, και προπαντός έχουν την υπομονή να μας εξηγούν κάθε πιθανή απορία μας! Προφανώς σε αρμονία με το όλο περιβάλλον, η μουσική είναι ελληνικά τραγούδια, λαϊκά, ρεμπέτικα αλλά και κάποια πιο παλιά ακούσματα της εποχής των γονιών μας, που ευτυχώς είναι στη σωστή ένταση, ώστε να μπορείς να ακούς τους διπλανούς σου, χωρίς να γίνεται χάβρα!!

Ο χώρος είναι το κάτι άλλο: τεράστιος, ψηλοτάβανος, φωτεινός, με ανοιχτές αποχρώσεις, ενώ για τους καπνιστές υπάρχει, μπαίνοντας, η κλειστή πρασιά, χωρίς ωστόσο οι δυο χώροι να χωρίζονται απόλυτα. Αυτό που εντυπωσιάζει τρομερά είναι τα άπειρα ράφια μέχρι κει πάνω (!! ), όλα τους άψογα διακοσμημένα και γεμάτα με κάθε δυνατό είδος μπακαλικής, όπως μυριάδες μπουκάλια με αποστάγματα και λοιπά ποτά, κονσέρβες, δοχεία και βαζάκια με ό, τι προϊόν ή καλούδι, ε λ λ η ν ι κ ό β έ β α ι α, βάζει ανθρώπου νους!! Αρκεί βέβαια, μέσα σ’ αυτή την κοσμοχαλασιά, να μην μας πέσει τίποτα στο κεφάλι…

Εμείς, μετά από πιατάκι με μεζεδάκια, ψωμί και νερό σε μπουκάλι, που ήρθαν αρχικά και συνυπολογίστηκαν στο κουβέρ, πήραμε τα εξής πιάτα:

-Μια χωριάτικη σαλάτα, δροσερή και χορταστική,
-Ένα σαγανάκι μαστέλο Χίου, πολύ νόστιμο,
-Μια μυζηθροπιτάκια, 4 συνολικά, πολύ γευστικά, ενώ μοιραστήκαμε
-Μια μερίδα χοιρινό ψαρονέφρι, ζουμερό και συνοδευμένο από τις μοδάτες baby potatoes του, και
-Ήπιαμε ½ λίτρο χύμα κόκκινο κρασί demi-sec, που μας πρότειναν, και δεν το μετανιώσαμε!

Για όλα αυτά πληρώσαμε λογαριασμό 34 €, που είναι ποσό πολύ λογικό, για το φαγοπότι μας στο συγκεκριμένο περιβάλλον. Στο άτομο, χωρίς κρασί, αναλογεί η κατηγορία του σάιτ 10-16 €, δηλ. value for money, όπως το έχουν βαφτίσει, καθόλα εντάξει!

Στο τέλος μας κέρασαν δικιά τους πορτοκαλόπιτα, μια ευγενική χειρονομία για τη γευστική μας ολοκλήρωση…

Σαν τελικό απολογισμό, θα έλεγα ότι περάσαμε όμορφα, σε ένα χώρο πολύ πρωτότυπα διακοσμημένο, όπου αναβιώνει φαντασμαγορικά το παραδοσιακό μπακάλικο της γειτονιάς, προσαρμοσμένο φυσικά σε σημερινά δεδομένα, διαστάσεις και απαιτήσεις. Καλό vfm και τεράστιες επιλογές. Να πάτε, ίσως μετά από ένα μπάνιο στη θάλασσα του Σαρωνικού και να αποφύγετε, αν γίνεται, τον βραδινό συνωστισμό του Σ/Κ!

Μεζεδοπωλεία - Γλυφάδα, Αθήνα

Βρέθηκα στο Ελληνικό ουζομεζεδοπωλειο, κατόπιν παρότρυνσης φίλης που ειναι κάτοικος νοτίων προαστίων. Το μαγαζι δεν το γνώριζα για να ειμαι ειλικρινής, χάρηκα όμως που ηρθαν ετσι τα πράγματα και το επισκέφτηκα, γιατι άξιζε τον κόπο και τη δοκιμή. Ας πάρουμε ομως τα πράγματα απο την αρχή. Βρίσκεται στη Γλυφάδα στην οδό, Λαζαράκη, πηγαίνοντας, ειναι στο δεξί μας χέρι, λίγα μέτρα μετα απο το πρώην υποκατάστημα ΙΚΑ Γλυφάδας, που τωρα ειναι καρβουνιασμένο και εγκαταλελειμένο.

Μπαίνοντας, εχει μια συμπαθητική αυλή μπροστα, όπου θέλαμε να κάτσουμε, αλλα ωραίος, μεν ο ήλιος του Νοέμβρη, αλλα μην είμαστε και υπερβολικοί. Ο εςωτερικός χωρος ειναι αρκετα καλος. Χωρίς να εχει κατι το ιδιαίτερο, και χωρις να εχει διακοσμητικά είδη, οι τοίχοι έχουν μικρές πινακίδες απο διαφορα προϊόντα, και τα ράφια ειναι γεμάτα απο μπουκάλια, πλαστικά και μη, ή κονσέρβες απο είδη φαγητού, που συντηρούνται εκτός ψυγείου. Το βρήκα προςωπικα αρκετα έξυπνο, γιατι σαν επένδυση, ειναι προφανώς λιγότερο κοστοβορα, αλλα δεν εχει σε τίποτα να υστερήσει έναντι άλλων μεζεδοπωλειων, ακριβως αυτού του τύπου.

Ο χωρος ειναι διαμορφωμένος για καπνίζοντες και μη, με έναν οχι και πολυ ξεκάθαρο τροπο. Το μαγαζι απο μονο του, ως κύριο οίκημα, ειναι μικρό. Εκει υπάρχουν λίγα τραπέζια, τα οποια προορίζονται γις τους μη καπνίζοντες. Χωρίζεται απο τον περιβάλλοντα χωρο, με τζαμαρίες, θεωρητικά, αφου ειναι ημιυπαίθριος, και πολυ καλα αξιοποιημένος -ωραια τραπεζοκαθίσματα, και εκτεταμένη στέγη- και ειναι για καπνίζοντες. Η κουζίνα ειναι ανοιχτή, και η μια πλευρα του τοίχου, εχει αποστάγματα απο διαφορα τσιπουρα ανά την Ελλάδα, αλλα και στολισμένα, μια ευρεία γκάμα απο ούζα απο όλη τη χώρα.

Ο κατάλογος περιλαμβάνει κρύα και ζεστά ορεκτικά, σαλάτες, σαγανάκι τυρι παντός είδους, παστά, λαδερά και κρεατικά της ώρας. Επειδη ήμασταν αρκετα άτομα, παραγγειλαμε πολλα ορεκτικά στη μέση, και ετσι δοκιμάσαμε πολλα απο τα πιάτα τους. Στο σύνολο τους μου άρεσαν, αλλα ας τα δούμε αναλυτικά...

Πηραμε μια σαλάτα απο ντάκο και κολοκύθι, μανιτάρια, και σως με βάση τη μουστάρδα. Πολυ γευστική, δροσερή και μεγάλη μερίδα. Δοκιμάσαμε ολοι αρκετές φορές.

Παραγγειλαμε δυο σαγανάκι τυρι, ένα με αρσενικό Ναξου, εξαιρετικό, και ένα μαστελο Χίου, απερίγραπτο. Είχα διαβάσει μια κριτική ενός χρήστη, που ανέφερε για το συγκεκριμενο σαγανάκι. Πιστέψτε με, οι επιλογές τυριών για σαγανάκι, ειναι τόσες πολλές και τοσο καλές, που ειναι απο μόνες τους ένας λόγος για να το επισκεφτείτε.

Πηραμε κοτόπουλο σαγανάκι με σάλτσα, που ήταν αρκετα καλή μερίδα, γευστική και τα κομματια αρκετα ζουμερά. Μαζί με το κοτόπουλο, δοκιμάσαμε και τις πανσέτες, που ήταν εξαιρετικες και πολυ καλα ψημένες.

Δοκιμάσαμε μπιφτεκακια σχάρας, εγώ τα βρήκα σχετικά καλα, αλλα γενικά δεν ενθουσίασαν τους υπόλοιπους της παρέας, ενώ στα ιδια πλαίσια ψιλό απογοήτευσης ήταν το γιουλμπασι. Το αρνί ήταν άνοστο, άγευστο και καθόλου καλα μαγειρεμένο. Το αναφέραμε ευγενικά στη σερβιτόρα, που ετσι κι αλλιώς το είχε παρατηρήσει, γιατι ήταν το μονο ανέπαφο πιάτο στο τραπεζι.

Δοκιμάσαμε επισης μελιτζανοσαλάτα, η οποια ήταν καλή, με ισορροπία στο σκόρδο, αλλα εμένα προςωπικα μου αρέσει να εχει έντονη γευση. Στους περισσότερους άρεσε. Η φάβα, αντίθετα, ήταν απλά ουδέτερη. Δεν ειναι δυο ορεκτικά που θα ξαναπαιρνα. Οι τηγανητές πατάτες, αρκετα καλές.

Θα ηθελα επισης να αναφέρω, οτι στην αρχή μας έφεραν σε μίνι πιατελιτσες να δοκιμάσουμε κάποια εδέσματα, οπως αλλαντικά, σαλάτες, πιο διαφορετικές, λουκάνικο, και χοιρινό με κρεμμύδια και καρότο. Στο τελος, μας κέρασαν δυο πιάτα με πατάκια σοκολατένια και κάποια με κρέμα. Εγώ τα τίμησα δεόντως, οπως και οι περισσότεροι, άλλωστε! Απο κρασι, πηραμε κοκκινο ημίγλυκο, παρά πολυ καλο.

Η εξυπηρετηςη ήταν πολυ καλή. Καταρχήν εντυπωσιάστηκα, γιατι το μαγαζι είχε επαρκές προσωπικό. Εμείς είχαμε τουλάχιστον δυο άτομα, να μας εξυπηρετούν. Ο χρόνος αναμονής για το φαγητο, σχετικά μικρος, και γενικά, τοσο εγώ ´οσο και η παρέα μου, μείναμε πολυ ενθουσιασμένοι απο όλους τους σερβιτόρους.

Το value for money, ιδιαίτερα καλο, πληρώσαμε 16 ευρω το άτομο και σκάσαμε. Βεβαια, ας το δούμε και απο τη άλλη πλευρα. Ειναι ένα μαγαζι, με ωραίες γεύσεις, και ποικιλια. Προσφέρει πολυ μεγάλο αριθμό ορεκτικων, που ειναι γύρω στα 4-5 ευρω, αλλα σίγουρα θα πρεπει να ειναι μεγάλη παρέα, για να παραγγελετε πολλα απο αυτα, αφενός για να χορτάσετε και αφετέρου για να πληρώσετε γύρω στα 15 ευρω το άτομο. Αν παλι, πίνετε πολυ, ο λογαριασμός ξεφεύγει. Παλι ομως, εγώ προςωπικα, δεν το κρίνω καθόλου απαγορευτικό, και για αυτο έβαλα 3/4.

Αξιζει σίγουρα μια δοκιμή, κατα τη γνώμη μου, εγώ προςωπικα σε πρωτη ευκαιρία θα το ξαναεπισκεφτω.

Μεζεδοπωλεία - Γλυφάδα, Αθήνα

Το εν λόγω μαγαζί είναι πολύ καλό κατα την άποψη μου.
έχω πάει αρκετές φορές και στη θεσσαλονικη αλλά και στη Λευκωσία.

Νομίζω ότι σεβονται καταρχήν τον πελάτη και προσπαθούν να τον εξυπηρετήσουν όσο καλύτερα μπορούν. το προσωπικό είναι εξαιρετικό.

οι γευσεις διάφορες και προσεγμένες. ότι και αν πήραμε σε κρεατικά κυρίως ήταν ξεχωριστά.

οι τιμές είναι διάφορες. μπορείς να περάσεις φθηνά αλλά και ακριβά.

εντύπωση μου έκανε που μόλις είπαμε ότι ένα πιάτο δεν ήταν καλοψημένο, αμέσως το πήραν πίσω και έφεραν άλλο.

τα δύο πράγματα τα οποία πρέπει να προσέξουν είναι η ποιότητα του χύμα κρασιού(κοκκινο), και κάτι για την πολύ φασαρία διότι έχει αρκετό κόσμο.

θα ξαναπάω

Αυγ

Γεια σας!

Όπως πάντα η κριτική μου προέρχεται μετά από επισκέψεις σε βάθος χρόνου.

Χώρος/Ατμόσφαιρα:
Η λογική του καταστήματος είναι τύπου μπακάλικου. Παντού κρεμασμένα προϊόντα και ράφια με κονσέρβες κτλ. Ωραίο σαν χώρος και σε εμπνέει για καλούς μεζέδες(είναι! ). Την πρώτη φορά μου είχε κάνει πολύ θετική εντύπωση αλλά πλέον αρκετά καταστήματα έχουν μια παρόμοια διακόσμηση οπότε λογικά σε κάποιους δεν θα φανεί πρωτότυπο.

Ο χώρος είναι μεγάλος με τα τραπεζάκια μέσα να είναι και ο χώρος των μη καπνιστών στην ουσία όμως δεν τον χωρίζει τίποτα με τον χώρο έξω οπότε δεν ξέρω κατά ποσό δουλεύει αυτός ο διαχωρισμός. Σε μέρες και ώρες αιχμής (κυρίως ΣΚ) το μαγαζί γεμίζει ασφυκτικά κάτι που προσωπικά μου χαλάει λίγο την ατμόσφαιρα.

Η μουσική όπως θα περίμενε κάποιος είναι ελληνικά λαϊκά.
Mε το parking ενδέχεται να ζοριστείτε λιγο γιατι το κατάστημα βρίσκεται κοντά σε καφετέριες της Γλυφάδας.

Εξυπηρέτηση:
Ίσως ένα από τα ατού του καταστήματος καθώς τα παλικάρια που παίρνουν τις παραγγελίες είναι ιδιαιτέρα φιλικά και πλήρως ενημερωμένα για το μενού. Ίσως και παραπάνω από όσο πρέπει γιατί μερικές φορές τους πιάνει παρλαπίπα: P
Γενικά πάντως ποτέ δεν είχα παράπονο και μια φορά που είχε τύχει παρασπονδία σε μια σαλάτα μας την άλλαξαν χωρίς δεύτερη κουβέντα.

ΓΕΥΣΗ:
Στο κυρίως θέμα λοιπόν!
Το κατάστημα παρουσιάζεται ως μεζεδοπωλείο και στην ουσία αυτό ακριβώς είναι και μάλιστα με μεγάλη γκάμα ελληνικών προϊόντων από όλη την χώρα.
Ο κατάλογος είναι πολύ μεγάλος κάτι που είναι θετικό και αρνητικό ταυτόχρονα.

Από την μια έχεις πολλές επιλογές(κρεατικά και ψαρικά) από την άλλη ψηλοχάνεσαι με αποτέλεσμα να επιλεγείς ίσως κάτι κλασσικό για να τελειώνεις.
Το βάρος είναι στους μεζέδες και στα ορεκτικά αλλά υπάρχουν και κυρίως πιάτα. Οι μερίδες είναι σε νορμάλ μέγεθος αλλά είναι προτιμότερο να πάτε στην λογική «πολλά πιάτα στην μέση»…έτσι για την ποικιλία!.

Δεν έχουμε δοκιμάσει ακόμα ψαρικά οπότε σε αυτό το κομμάτι δεν μπορώ να κρίνω αλλά τα κρεατικά και τα ορεκτικά είναι όλα νόστιμα και φαίνονται ποιοτικά (μην παραλείψετε να δοκιμάσετε σαρικοπιτάκια με μέλι! ).
Στα θετικά θα έβαζα ότι μπορείς να επιλέξεις με ποιο προϊόν θα γίνει κάποιο ορεκτικό. Για παράδειγμα αν παραγγείλεις σαγανάκι επιλέγεις εσύ με τι τυρί θες να γίνει (TIP: δοκιμάστε με αρσενικό Νάξου! )

Value for money:
Δεν θα πω πολλά. Οι τιμές είναι σχετικά καλές πόσο μάλλον αν αποφύγετε την κλασσική ελληνική λογική του «φερε και αυτό, φερε και το άλλο» με αποτέλεσμα και να σκάνε όλοι αλλά και να μένει φαΐ: P Κάτι που δυστυχώς κάναμε την τελευταία φορά που πήγαμε (πριν 1 μήνα περίπου). Παρ’ όλα αυτά για 9 άτομα δώσαμε 183€ μαζί με κρασιά, μπύρες και τα σχετικά. Όχι και άσχημα: )

Αυγ

Πηγαμε σχετικα προσφατα μεγαλη παρεα, παραγγειλαμε αρκετα πραγματακια οπως σαρικοπιτακια, πολυ νοστιμα και με καλη ποιοτητα τυριου που ειχαν μεσα, μπιφτεκακια τα οποια εμενα προσωπικα δεν μου αρεσαν διοτι ειχαν μεσα ενα μυρωδικο που εμοιαζε με μεντα, οχι δυοσμο αλλα κατι εντονο, και επισης ειχαν αρκετο ψωμι. Οπως επισης η τηγανια κοτοπουλο δεν μου αρεσε καθολου, ναι μεν ηταν καλα μαγειρεμενο το κοτοπουλο αλλα ειχε σαλτσα μουσταρδας σε ποσοτητα παρα πολυ η γευση ολη ηταν μονο μουσταρδα. Η χοιρινη τηγανια ηταν μια απλη τηγανια δεν με τρελανε αλλα ηταν οκ, χωριατικη κλασσικη, θαλασσινα ομολογω πως δεν δοκιμασαμε αρα δεν μπορω να εχω αποψη. Οι πατατες οι τηγανιτες παρα πολυ νοστιμες και τραγανες, η τυροκαφτερη του αρκετα καλη, το κρασι και η ρακη πολυ καλη ποιοτητα.

Σαν γενικο συμπερασμα σχετικα με το μαγειρεμα και τα υλικα ειναι πως το ατου τους ειναι πιο πολυ οι μεζεδες και οτι περιεχει τυρι, εχουν καλη ποιοτητα στα τυρια οπως και το οτι δινουν βαση σε καποιους μεζεδες με κρεατικα κυριως τα καπνιστα και του τηγανιου, πιστευω πως στα ψητα δεν ειναι πολυ καλοι. Ειχαμε παρει μπριζολακια με σαλτσα μελιου δεν μου αρεσαν καθολου.

Σχετικα με την εξυπηρετηση μπορω να πω πως δεν μειναμε πολυ ικανοποιημενοι, οτι ζητουσαμε το ζητουσαμε 2 φορες για να μας το φερουν ενω το μαγαζι ηταν το μισο αδειο εκεινη τη μερα, επισης ο ενας σερβιτορος στην προσπαθεια του να ειναι φιλικος εφτανε σε σημειο να μιλαει συνεχεια και επειτα απο καθε ερωτηση μας να κλεινει τις φρασεις με διαφορα κατα τη γνωμη του αστεια. Ισως ολο αυτο με το σερβις να ηταν τυχαιο διοτι αλλες φορες που εχουμε παει δεν ειχαμε κανενα θεμα με ολα αυτα.

Απο επιδορπια αδιαφορα και μικρες μεριδες. Οι τιμες του για το μερος που βρισκεται αλλα και για τα υλικα που χρησιμοποιει ειναι παρα πολυ καλες. Αν καποιος θελει να φαει πιο πολυ μεζεδακια με καλη ποιοτητα και χαμηλες τιμες πιστευω πως ειναι αξιοπρεπες μερος διοτι και ο χωρος ειναι πολυ ομορφος με παραδοσιακη διακοσμηση και μεγαλος, θα ξαναπαμε ωστε να δοκιμασουμε διαφορα αλλα που δεν δοκιμασαμε ακομα αποφευγοντας απλα αυτα τα ατυχη πιατα που αναφερω παραπανω.

Μεζεδοπωλεία - Γλυφάδα, Αθήνα

Πρωτοχρονιά και απόφαση να πάμε για πρώτη φορά στο συγκεκριμένο μαγαζί για το οποίο είχαμε ακούσει πολύ καλές συστάσεις. Είχαμε κάνει κράτηση 10 άτομα και ζητήσαμε τραπέζι κατά τις 3 το μεσημέρι. Το προσωπικό ήταν όλοι ευγενέστατοι. Το ψωμί ήταν ζεστό και πολύ νόστιμο. Το νερό σερβίρεται σε μπουκάλι. Προσφέρουν και μεζεδάκι μέχρι να παραγγείλουμε.

Ο σερβιτόρος που μας πήρε παραγγελία ήταν πραγματικά γνώστης του αντικειμένου. Εξαιρετικός επαγγελματίας. Μας καθοδήγησε και ότι μας πρότεινε ήταν πραγματικά εξαιρετικό. Φοβερές γεύσεις. Ακόμα και τα μπιφτέκια που πήραμε για τα παιδιά ήταν στα κάρβουνα καλοψημένα όπως θα έπρεπε να είναι. Επίσης στα θετικά η τεράστια ποικιλία σε ούζο και τσίπουρο. Εμείς προτιμήσαμε το σιγουρακι barbayanni blue.

Τα μεζεδάκια όλα καταπληκτικά, ειδικά τα πατατοδέρματα με στακοβούτυρο, Σουγάνια κρεμύδια γεμιστα (με κιμά), ένα εκπληκτικό μοσχαρακί που δεν θυμάμαι το όνομα, οι σαλάτες πολύ νόστιμες. Δεν μας άρεσε το μπουγιουρντί τυριών. Στα αρνητικά διαβάζοντας και κάποιες προηγούμενες κριτικές είναι ότι έχουν κόψει τα κεράσματα ή το κάνουν επιλεχτικά. Πράγμα πολύ άσχημο.

Επίσης οι μερίδες ήταν νόστιμες αλλά μικρές για τα 6.50 ευρώ κατά μέσο που κυμαίνονταν τα πιάτα.

Πληρώσαμε περίπου 140 ευρώ που την θεωρώ καλή τιμή σε σχέση με την ποιότητα που προσέφεραν. Απλά θεωρώ απαράδεκτο και λόγω και της ημέρας το ότι δεν μας προσέφεραν κέρασμα στο τέλος. Πάντως σίγουρα θα ξαναπάω.

Μεζεδοπωλεία - Γλυφάδα, Αθήνα

Επίσκεψη Κυριακή 2.10, περίπου στις 16:00. Ήταν η πρώτη φορά και αποφασίσαμε να παραγγείλουμε ορισμένα βασικά πιάτα για να αποφύγουμε τυχόν εκπλήξεις.

«Καλώς ορίσατε» μας υποδέχτηκαν. Μας έφεραν δύο μερίδες ψωμί (€2,60) και εμφιαλωμένο νερό (€1,60), δηλαδή ο λογαριασμός ξεκίνησε με ελάχιστη χρέωση €4,2.

Προχωρήσαμε στην παραγγελία (20 λεπτά αφότου καθίσαμε): κοτόπουλο (€7.80), μυζηθροπιτάκια (περίπου €4) και πανσέτες (€7), οι οποίες στην απόδειξη αναγράφονται ως χοιρινά παϊδάκια.

Μετά από 20-25 λεπτά-χρόνος αντικειμενικά μακρύς που προστίθεται στην 20λεπτη, αρχική αναμονή της παραγγελίας- ήρθαν, πρώτα, τα τέσσερα, συνολικά, μυζηθροπιτάκια τα οποία ήταν εύγευστα -θα ήταν δύσκολο ένα τόσο απλό πιάτο να είναι κακό. Ωστόσο, τα μυζηθροπιτάκια συνοδεύονταν-εν είδη «γαρνιτούρας»- με λιγοστή ποσότητα σαλάτας. Κι εδώ αρχίζουν τα παρατράγουδα.

Η λιγοστή αυτή ποσότητα περιείχε κοτσάνι και υπόλειμμα μαρουλιού, τα οποία, προφανώς, δεν πρέπει να σερβίρονται. Ακόμη είχαν κόψει στην μέση (αποσκοπώντας στην αύξηση του περιθωρίου κέρδους;) το… τοματίνι.

Προφανώς, εμείς τα μυζηθροπιτάκια αγοράσαμε, αλλά η γαρνιτούρα σημαίνει πολλά για το είδος της εξυπηρέτησης.

Στη συνέχεια, μας έφεραν τα τρία «καλαμάκια» κοτόπουλο και τις πανσέτες που συνοδεύονταν με πίτες (για σουβλάκι). Όταν παραλάβαμε τα δύο αυτά, επόμενα, πιάτα, διαμαρτυρηθήκαμε για την απαράδεκτη «γαρνιτούρα» στα μυζηθροπιτάκια για να ακούσουμε ως αρχική απάντηση ότι το κοτσάνι είναι στον κύκλο της παραγωγής. Εν συνεχεία, μας είπαν ότι η διαλογή γίνεται με το χέρι, δεν είναι πάντα επιτυχής και εν πάσει περιπτώσει «συγγνώμη».

Έτσι, προχωρήσαμε στις πανσέτες και το κοτόπουλο. Οι πρώτες ήταν γεμάτες λίπος, για την ακρίβεια ήταν μόνον λίπος, δεν υπήρχε κρέας. Οι πίτες ήταν, εξίσου, βουτηγμένες στο λάδι.

Όσον αφορά το κοτόπουλο θα περνούσε τη βάση, εάν:

- το τρίτο καλαμάκι δεν ήταν «τίγκα» στο λίπος και

-εάν σεβαστή ποσότητα των λιγοστών τηγανητών πατατών που το συνόδευαν δεν αποτελούνταν από «ψήγματα» πατάτας, αυτά που συνήθως, σπίτι μας, πετάμε ή βρίσκουμε όταν τελειώνει η συσκευασία των κατεψυγμένων τηγανητών πατατών.

Ως οφείλαμε, επισημάναμε στον, εμφανισθέντα ως υπεύθυνο, υπάλληλο ότι τα πιάτα «είναι απαράδεκτα».

Κατά τη διατύπωση των παραπόνων, ο υπάλληλος μας ζήτησε, αρχικά, «συγγνώμη», μας είπε ότι δεν θα χρεωθούν τα μυζηθροπιτάκια. Ωστόσο, ο διάλογος συνεχίστηκε και στη συνέχεια, μεταξύ άλλων, μας είπε ότι η εξυπηρέτηση στο μαγαζί είναι διαδραστική, οι πανσέτες έχουν λίπος, «αν δεν θέλατε, έπρεπε να ζητήσετε άλλου είδους κρέας». Κατέληξε να μας πει ότι «αν δεν σας αρέσει να πάτε αλλού», όλα είναι σχετικά και ότι η «παρεχόμενη υπηρεσία είναι ακόλουθη της εισπραττόμενης ευγένειας».

Σημειωτέον: από αστική ευγένεια φάγαμε το 60% των πανσετών και το 90% του κοτόπουλου, κάτι που θα μετανιώναμε μετά, καθώς, εγκαταλείποντας το μαγαζί, νιώθαμε τα στομάχια μας ανακατεμένα.

Εν κατακλείδι, δεν το συνιστώ, καθώς φαίνεται να μην υπηρετεί την ιδέα του μεζεδοπωλείου για εκλεκτικούς πελάτες.

2 άτομα με όρεξη να δοκιμάσουμε μεζεδάκια

Γεύση:

Μπουγιουρντί (πήλινο με τυριά): ήρθε καυτό αλλά κρύωσε σε δευτερόλεπτα, οπότε και φάνηκε ότι ήταν ξαναζεσταμένο - αλλά καλό γευστικά.

Ρολάκια μελιτζάνας (κάτι σαν σουτζουκάκια τυλιγμένα με φέτες μελιτζάνας και κόκκινη σάλτσα): ήταν καλό, αλλά δεν υπήρχε καθόλου η γεύση της μελιτζάνας

Γόνος καλαμαριού: όντως τα πιο μικρά καλαμαράκια που έχουμε φάει, τηγανισμένα σε καθαρό λάδι, με πολύ λίγη αλλά νόστιμη σαλτσούλα δίπλα και μεγάλη μερίδα αλλά εντελώς ανάλατα.

Χταποδάκι στη σχάρα: τέλεια ψημένο - επίσης εντελώς ανάλατο και χωρίς ίχνος ξύδι (!!! ;;;) εμείς πάντως ζητήσαμε, χταπόδι χωρίς ξύδι ποτέ.

Σκουμπρί καπνιστό (η πρόταση του σερβιτόρου) εντάξει, τέλειο, εμείς δε θα το φανταζόμασταν τόσο καλό με τπτ.

Εξυπηρέτηση:

Το κατέχουν το άθλημα, ευγενικοί, σπιρτόζοι, αλλά τους έφαγε η υπερβολική αυτοπεποίθηση!!

(-) στην ερώτηση "τί άλλο μεζεδάκι να πάρουμε που να μην το'χουμε δοκιμάσει;"
εεμμμ, μας πρότειναν τηγανητά κολοκυθάκια ή μελιτζάνες.

(-) ξεχάσαν ένα πιάτο και η απάντηση αμέσως "δεν υπάρχει περίπτωση"...

(-) με τον ιδιοκτήτη να περιτριγυρίζει όλο το μαγαζί όλη την ώρα... ήταν σαν big-brother...

(-) μια άσχετη κοπέλα, χωρίς ποδιά, χωρίς προφανώς να την ξέρουμε, όρμηξε να μας ρωτήσει "πώς σας φαίνονται;;"....

(-) ένας άσχετος σερβιτόρος στην κυριολεξία άρπαξε το χαρτάκι της πιστωτικής μέσα από τα χέρια μου με το που έβαλα την υπογραφή!! τι να τους κάνω; χάσανε το μπουρμπουάρ που δεν πρόλαβα να το γράψω!!

Χώρος:

Πρωτότυπη διακόσμηση, σαν παντοπωλείο με τόσα ράφια και τόσα προϊόντα. Μεγάλο, καθαρό, τί άλλο χρειάζεται;
Το 3/4 είναι γιατί θα προτιμούσαμε τη μουσική λίγο πιο δυνατά για να βγάζουμε τους στοίχους! Είχε τόσο ωραία ελληνικά τραγούδια, αλλά ο συνωστισμός τα σκέπαζε...

Χορταστικές μερίδες, μια χαρά για τα χρήματά τους για παρέες.
αλλά για δύο άτομα;; θα θέλαμε να δοκιμάσουμε περισσότερα μεζεδάκια, σε μικρότερες μερίδες, με μικρότερες τιμές. α ρε, Θεσσαλονίκη....