11 Σεπ 2017

Απόγευμα Παρασκευής του Αυγούστου πήγαμε στα Ψαράκια και Θαλασσινά 3 άτομα, μετά από σύσταση του ενός που το είχε επισκεφτεί κι είχε μείνει ευχαριστημένος.

Το παρκάρισμα ήταν εύκολο σχετικά, λόγω της εποχής, διαφορετικά νομίζω ότι ένα θεματάκι θα υπάρχει.

Η ψαροταβέρνα χωρίζεται σε δύο σάλες που ενώνονται μεταξύ τους. Ο χώρος μοντέρνος, φωτεινός κι ευχάριστος. Επειδή είχε λίγη ψύχρα καθήσαμε μέσα, όμως η ατμόσφαιρα δεν ήταν αποπνικτική, αφού τα τζάμια ήταν ανοιχτά και δρόσιζε.

Το σέρβις από νέα παιδιά ήταν επαγγελματικό και σε σωστούς χρόνους.

Στην αρχή μας έφεραν σε έναν δίσκο τα κρύα ορεκτικά για να διαλέξουμε. Πήραμε <αθερίνα: νόστιμη, σωστά τηγανισμένη
Ήπιαμε 2 καραφάκια τσίπουρο με γλυκάνισο.
Στο τέλος μας πρόσφεραν 3 ξυλάκια παγωτό που καλοδεχτήκαμε ως χωνευτικό μετά τα πολλά τηγανιτά.
Ο λογαριασμός ήταν 48€, νομίζω λογικός για όσα πήραμε.
Θεωρώ ότι το τηγάνι είναι το δυνατό σημείο του μαγαζιού μαζί με τις καλές τιμές και το απλό μοντέρνο περιβάλλον.

Ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα, για να δοκιμάσω όχι μόνο τους μεζέδες, αλλά και τα ωραία γλυκά που είδα σε μια βιτρίνα!

25 Ιαν 2016

Επιστροφή στην παλία μου γειτονιά και επίσκεψη στο Ψαράκια στην Νέα Κηφισιά. Ένα μαγαζί που το είδα να ανοίγει με το όνομα Ψαρού δίπλα απο τον φούρνο Αρτόπολις και να είναι συνέχεια γεμάτο απο κόσμο.

Χώρος (3/4):

Ο χώρος δεν λέει κάτι το σπουδαίο. Σίγουρα σε ένα μοντέρνο κτίσμα σε μια περιοχή που έχει πλεόν δύσκολο παρκάρισμα, χωρισμένο σε 2 μέρη με έναν φούρνο-αρτοποιείο στην μέση, ναύλον που προστατεύει απο τον αέρα και το κρύο. Ο εσωτερικός χώρος μικρός ωραία διακοσμημένος, με μια ανοιχτή κουζίνα και με ωραία τραπεζοκαθίσματα και κυρίως άνετα. Μπόρεσα να περιεργαστώ λίγο τον χώρο εάν και δεν είναι τεράστιος, αλλά δεν μπόρεσα να τον καταγράψω απόλυτα.

Γεύση (3/4):

Πήραμε αρκετά πιάτα μιάς και θέλαμε να δοκιμάσουμε:

Κολοκυθάκια τηγανιτά sticks με σώς γιαουρτιού (πολύ νόστιμα, βαθμολογία 7.5/10)

Πατάτες τηγανιτές κυδωνάτες (καλές αλλά αρκετά ξεροτηγανισμένες για τα γούστα μου, βαθμολογία 6.5/10)

Τυρί σαγανάκι (καλή μερίδα αλλά ήταν θα ήθελα λιγότερο λάδι, βαθμολογία 7/10)

Μύδια με σάλτσα λεμονιού εάν θυμάμαι καλά (δεν είμαι φάν εγώ δεν δοκίμασα αλλά η γυναίκα μου ξετρελάθηκε, βαθμολογία 8/10)

Σαλάτα χωριάτικη (φρεσκότατη, μεγάλη μερίδα, βαθμολογία 8/10)

Φέτα τυρί σκέτη (βαθμολογία 7.5/10)

Καβουροσαλατα (πολύ νόστιμη, βαθμολογία 8/10)

Γαριδομακαρονάδα για 2 άτομα (πολύ ωραία σε γεύση, ελαφριά χωρίς πολλά σκόρδα και κρεμύδια όπως συνήθως, πολλές γαρίδες, βαθμολογία 8/10)

Κουτσομούρες φρέσκιες τηγανιτές (νοστιμότατο πιάτο, καλοτηγανισμένες, βαθμολογία 8/10)

Γενικά το μενού καλό με αρκετή ποικιλία καθώς και με πιάτα ημέρας που τα έγραφαν στον πίνακα.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Γρήγοροι, εξυπηρετικοί, ευγενικοί, χαμογελαστοί είναι τα βασικά που μου έρχονται στο μυαλό. Στο τέλος αρκετά υγρά μανταλάκια για να σκουπιστούμε. Ζητήσαμε ένα πιάτο σε πακέτο, χωρίς μούτρα το ετοίμασαν απευθείας και μας το έφεραν.
Όλα τα πιάτα ήρθαν στην σωστή σειρά και στον σωστό χρόνο χωρίς κανένα λάθος γενικά.

Value for money (4/4):

Πραγματικά για αυτά που φάγαμε σε ποιότητα και ποσότητα νομίζω οτι έχει ένα τρελό value for money. Καταρχάς εμείς πήγαμε με ένα κουπόνι προσφοράς με 18.50 ευρώ για 4 πιάτα με έκπτωση περίπου 50% με συγκεκριμένο μενού και πλήρωσα επιπλέον περίπου στα 27ευρώ μαζί με ένα νερό και 1 κόκα κόλα.
Για τις μερίδες, την ποιότητα, τις ωραίες γεύσεις και την εξυπηρέτηση, τα άξιζε τα λεφτά του.

Συμπέρασμα:

Το μαγαζί αυτό που παλιά λεγόταν Ψαρού, έχει άλλα 2 αδερφάκια στο Χαλάνδρι και στην Βάρκιζα, αποτελεί την νέα μόδα στο φαγητό μετά το σουβλάκι και το street food. Είναι οι οικονομικές λύσεις για θαλασσινά και ψαρικά οπου συνήθως από ένα 20άρικο το άτομο μπορεί να φάει θαλασσινά, η Αθήνα έχει πλεόν αρχίσει να γεμίζει και απο αυτά.

31 Δεκ 2015

Φθάσαμε στο μαγαζί βράδυ Κυριακης 27/1 με κάποιο αγχος γιατι δεν είχαν δεχθεί τηλεφωνική κράτηση. Ο χωρος καθαρος μοντέρνος άνετος φωτεινος βαθμολογία 3+

Εντύπωση μας έκανε ο λίγος κόσμος 2-3 παρέες μέχρι που παρατήρησα ότι σε αυτή την ωραία περιοχή και τα αλλα μαγαζιά είχαν λίγους πελάτες, ίσως οι ήμερες να φταίνε για αυτό.

Από έναν δίσκο με ορεκτικά πηρα μόνο μια πολιτικη σαλάτα στα 3 ευρώ μέτρια και μικρή που με την προθήκη ξυδιού και αλατιού σουλουπώθηκε. Στο τραπέζι υπάρχει ένα σετ με όλα τα πρώτης ανάγκης με αλάτι πραγματικά χοντρο που αν και όχι φανατικος του αλατιού χρησιμοποίησα 2-3 φορες.. για ενίσχυση.

Στο τραπέζι ήρθαν σωστά ένα μανούρι ψητο με βαλσαμικο στα 2,80 ένα ουζο Βαρβαγιαννη 200γρ στα 9 ε, και μια καλή μερίδα μύδια αχνιστά στα 6,40 ψωμωμένα που με λίγο λεμονι και αλάτι ήταν νοστιμα και λαχταριστα. Για κυριως μια τσιπούρα μεριδατη στα 8,20 και καλοτηγανισμενη μικρή κουτσομούρα 11-13 τεμάχια στα 10,80 κατά την γνώμη μου το καλύτερο πιάτο..

Να μην ξεχαστώ να αναφέρω ότι ρωτηθήκαμε για νερο βρύσης η όχι. και στο τέλος μας κεράσανε από 2 μικρά μελομακάρονα ποιοτικά και κομψά.
Ο Λογαριασμος 41,50 τίμιος και γενικά αντιπροσώπευε το Value for Money πράγμα που εμείς δίνουμε την πρεπουσα σημασία.

Στο ζήτημα γεύση βαζω 2 αν και αμφιταλαντεύτηκα με το 3, το 2,5 μου φαίνεται πιο δίκαιο, στις λεπτομέρειες είναι το θέμα.. Μου φαίνεται θα ξαναπάω σύντομα με μεγαλύτερη παρεα από τα 2 άτομα..

16 Αυγ 2015

Το περιβάλλον θα το χαρακτήριζα απλό, αλλά το φαγητό εξαιρετικό! Καταπληκτική αθερίνα, ο γόνος καλαμαριού, αλλά τα μύδια με ντομάτα και φέτα είναι πραγματικά ότι καλύτερο έχω φάει!

Όπως επίσης και η σαλάτα "ψαράκια κ θαλασσινά" διαφέρει από όλες τις παρόμοιου είδους που κυκλοφορούν. Αυθεντική μελιτζανοσάλατα, χωρίς μαγιονέζα.

Οι τιμές είναι πολύ προσιτές και το προσωπικό φιλικότατο. Με το λογαριασμό θα σας δροσίσουν και με παγωτάκι!

13 Αυγ 2015

Επισκεφθήκαμε το κατάστημα Κυριακή Αυγούστου, μια οικογένεια 4 ατόμων. Παρότι το κατάστημα ήταν γεμάτο, ο, τι παραγγείλαμε ήρθε γρήγορα, ζεστό και καλοφτιαγμένο, οι μερίδες μεγάλες. Χωρίς να πρόκειται για κάτι εξαιρετικό που να προσθέσει κάτι στην ελληνική γαστρονομία, ό, τι φαγαμε ήταν καλό, τα υλικά ήταν φρέσκα, το τηγάνι ελαφρύ και οι γεύσεις ισορροπημένες. Το σερβις γρήγορο και φιλικό.

Ο, τι πρέπει για μια οικογενειακή μοντέρνα ψαροταβέρνα. Παραγγείλαμε μια μερίδα κουτσομουρες, 1 πατάτες (ωραίες χοντρές, πολύ μας άρεσαν) 1 μυδια αχνιστα, 1 σαγανάκι γαρίδες, 2 σαλατες (το "παριανό" πολύ καλό), 2 γαυρους μαρινατους, τυροκαφτερη, ταραμοσαλατα και την πολύ συμπαθητική τους καβουροσαλάτα, 1 κιλό λευκό κρασί (δικό τους, πολύ καλό) και 2 νερά και πληρώσαμε 62 ευρώ.

Μας κερασανε 4 παγωτίνια στο τέλος. Value for money δεν το συζητώ, θα ξαναπάμε δαγκωτο.

Ιλισίων 27, Νέα Κηφισιά

210 6203622