07 Μαι 2019

Θα ξεκινήσω από το ρεζουμέ. Τυποποιημένο φαγητό χαμηλοκακής ποιότητας, πολύ και κακό τριτοδεύτερο κατεψυγμένο σε τιμές που σκαρφαλώνουν Έβερεστ, σέρβις πιο παγερό κι από την Αλάσκα και λάθη που ενοχλούν φέρνοντας σε άβολη θέση τον πελάτη, γιατί έχει ενεργοποιηθεί ο αυτόματος πιλότος κι εγώ τον αυτόματο πιλότο δεν τον θέλω καθόλου.

Επίσκεψη λοιπόν στα Ψαράκια & Θαλασσινά Νέας Κηφισιάς μαζί με φίλο την Μ. Πέμπτη νωρίς το απόγευμα, με μεγάλη διάθεση για ουζάκι & μεζέδες. Γενικώς όλη η Μεγαλοβδομάδα με ούζα και αποστάγματα μας βρήκε... με την συγκεκριμένη επιλογή - πρόσκληση εμμέσως πλην σαφώς δική του, δεν προέβαλα αντίσταση, αν και εμένα κάτι άρχισε να με τρώει από νωρίς (αλυσίδα με 3 καταστήματα & διάφορες κακές κριτικές αριστερά δεξιά με είχαν υποψιάσει).
Λόγω του κομβικού του πράγματος (στην έξοδο της Εθνικής προς Κηφισιά) έχει ευνοηθεί με μια καλή θέση, μια εντυπωσιακή πρόσοψη - μαρκίζα που δεν περνάει απαρατήρητη και για ευκολότερο παρκάρισμα αναζητήσαμε (και βρήκαμε) την τύχη μας σε παράπλευρο δρόμο, μιας και οι Cayenne ζούσαν την δική τους κατάληψη επί των πεζοδρομίων, ώρα 4 το απόγευμα και εντεύθεν.
Θα ξεκινήσω με το 3άρι στο χώρο, γιατί βαθμηδόν θα τσεκουρώσω, αν και δεν το ήθελα.
Το εστιατόριο εκτείνεται σε 2 διαφορετικά οικήματα, με χωριστές εισόδους, δεξιά οι καπνίζοντες, αριστερά οι μη. Και στη μέση ένας φούρνος κι ένα ΑΤΜ. Ό, τι κατάλαβες εσύ κατάλαβα κι εγώ.
Η υποδοχή & το ξεπροβόδισμα ήταν 2 ταχυτήτων. Θερμό και ευγενικό καλωσορίσατε αρχικώς, πλήρης απουσία μιας καληνύχτας ευχαριστούμε στην αποχώρηση. Όλοι σε παράταξη μέχρι να μπεις και να καθήσεις, όλοι εξαφανισμένοι στο τέλος. Άρα 2 στην κατηγορία αυτή, μαζί με μερικά bonus θεματάκια βλ. παρακάτω.
Το 3 μπαίνει κυρίως λόγω διαχωρισμού μη καπνιζόντων, σχετικώς αραιής διάταξης τραπεζιών για αποφυγή τσουβαλιάσματος, ευχάριστου γενικώς διάκοσμου που ουδόλως θυμάμαι, καθαρών wc, απρόσκοπτης θέας προς ένα όμορφο ηλιοβασίλεμα από το 4άρι μπροστινό τραπέζι που μας έδωσαν αν και 2 άτομα αν και αρκετά γεμάτο το μαγαζί. (Γρήγορο και επιφανειακό συμπέρασμα, οι ΒΠ περί άλλων τυρβάζουν, γεμίζοντας ακόμη μετριοκακά μαγαζιά της μόδας).
Πάντως άχρηστη ηχομόνωση. Οι φωνές των θαμώνων έφταναν πολλαπλασιαστικά ως ακραίος θόρυβος στα αυτιά μας. Μαζί με τον Μαζωνάκη (που τον αγαπώ, αλλά όχι την Μ. Πέμπτη που θέλω να χαλαρώσω).

Από δω και κάτω μπαίνουμε στον αυτόματο πιλότο και αρχίζει μια σχετική αποσυμπίεση -ασφυξία στην καμπίνα του Ράιαν. Πριν βολευτούμε στις καρέκλες μας και πριν καν έρθουν οι κατάλογοι, ήρθε καλάθι με 2 ειδών ψωμί (ασυνόδευτο, μέτριο, πεντάρφανο, δεν ερωτηθήκαμε, 0,80 χ 2) και εμφιαλωμένο γυάλινο Ιόλη (δεν ερωτηθήκαμε, το έστειλα πίσω, υπήρξαν μούτρα. Δεν θέλω απρόσκλητα πράγματα στο τραπέζι μου, τελεία και παύλα).
Ο "αυτόματος πιλότος της ταμιακής" το χρέωσε στην απόδειξη στο τέλος. Φώναξα την υπεύθυνη και της το επεσήμανα. Διορθώθηκε μετά από αρκετή ώρα και συσκέψεις, πάλι με μούτρα. Και ξαναλέω. Δεν είναι τα 2 ευρώ. Είναι που με κοροιδεύεις.

Κεφάλαιο "μεζέδες φθηνοί στο δίσκο" που σου δειγματίζονται ως κρύα ορεκτικά, με μια έμμεση, ανεπαίσθητη βρε αδερφέ, πίεση να πάρεις. Διαφωνώ κάθετα με όλη την σύλληψη. Δεν γνωρίζω πόση ώρα κάθονται τα ταλαιπωράκια στο πάσο/ψυγείο/ντουλάπι, αλλά βλέπω ότι είναι μαραμένα από το διαρκές πήγαινέλα. Η όψη τους προδίδει πολλά. Δυστυχώς, νιώθοντας άσχημα με τον σερβιτόρο να ξεροσταλιάζει περιμένοντας να πάρουμε κάτι από αυτά, πήραμε την τυροκαυτερή (3,90) που ήταν αρκετά συμπαθητική και πολύ τούρμπο και το ξυδάτο χταπόδι που ήταν αίσχος. Βασικά δεν πρέπει να ήταν καν χταπόδι αλλά μικρά κομμάτια & πλοκαμάκια από μοσκιούς. Χάλια μαύρα, ταλαιπωρημένο, δεν είχε καμία γεύση... το απόλυτο τίποτα των 9,20 ευρώ που πήγαν άκλαυτα.

Κάπως καλύτερα γευστικώς ήταν τα (όντως) χειροποίητα και μεγαλούτσικα ντολμαδάκια τους με γιαούρτι (4,60), οι τηγανιτές πατάτες (4,20) μεγάλες, με τη φλούδα τους, αρκετά κρατσανιστές αν και ανομοιόμορφα τηγανισμένες, το καπνιστό σκουμπρί που συνήθως αποφεύγω λόγω υπερβολικής αλμύρας, εδώ ήταν γλύκισμα και όχι παστωμένο υπερβολικά, μου άρεσε πάρα πολύ (3,70).
Ο τηγανιτός γόνος καλαμαριού φυσικά κατεψυγμένος (αλλά τουλάχιστον σε πιο ανεκτή κατάσταση από την κατεψυγμένη ροδέλα) ήταν χμ... ανεκτά καλός, χωρίς κάτι αξιομνημόνευτο. Μεγάλη συγκριτικά ποσότητα στο σκεύος σε σχέση με αλλού, έμεινε αρκετός, στα 8,20.
Τέλος το γιουβετσάκι γαρίδας καλούτσικο, με ένσταση. Θα περίμενες το κριθαράκι να πάρει γευστικά κάτι από την γαρίδα, αλλά πώς να συμβεί αυτό όταν 4 μικρές γαριδούλες, από τις πιο φθηνοκατεψυγμένες, σε ρόλο ντεκόρ, δεν έχουν καμία γεύση να δώσουν; Την ωραία γεύση έδωσε η στάκα. Γι'αυτό και τα 12,50 ευρώ κρίνονται αναίτια πολλά, για ένα γιουβετσάκι στακοβούτυρου και μάλιστα σε μίνι πήλινο πυρεξάκι. Γενικά πάντως το (διαθέσιμο online) μενού τους δεν έχει καμία μαγειρική φαντασία.

Κεφάλαιο ποτά & αποστάγματα. Η ικανοποιητική ποικιλία που διαθέτουν γίνεται εντελώς απαγορευτική έτσι όπως τα έχουν τιμολογημένα. Δεν έδωσα σε όλα προσοχή, αλλά στα ούζα & τα τσίπουρα ο κύριος Ψαροθαλασσινός δαγκώνει. Το να πληρώσεις 9 ή 10 ευρώ για ένα καραφάκι ούζο, είναι εξωφρενικό, δεν θυμάμαι να είδα τίποτε πιο οικονομικό. Παραταύτα, ήπιαμε το δυνατό και αρωματικό ΜΠΑΜΠΑΤΖΙΜ, από τα καλύτερα που δοκίμασα πρόσφατα. Η τιμή του στα 9 ευρώ έτσουξε. Την επόμενη πήγα και το αγόρασα στο 1/3 της τιμής, τόσο πολύ μου άρεσε.
Αυτά που δεν μας άρεσαν δεν φαγώθηκαν, ούτε και μας ρώτησαν τίποτε όταν μάζεψαν τα πιάτα φέρνοντας ως κέρασμα έναν αδιάφορο χαλβά.
Το τελικό σύνολο με απόδειξη προσέγγισε τα 60 ευρώ, ποσό που δεν ανταποκρίνεται σε καμία των περιπτώσεων στις πρώτες ύλες των πιάτων. Σχεδόν θύμωσα, γιατί 2 άτομα με 60 ευρώ έχουν τόσες άλλες επιλογές, για να πληρώνουν τόσα για τυποποιημένο κατεψυγμένο που έχει κατακλύσει πλέον την αγορά.
Το αξιοπερίεργο ήταν ο καλοβαλμένος κόσμος που βλέπαμε να αυξάνεται και μάλιστα σε άκυρες φαινομενικά ώρες, κάτι που μου λέει ότι σε ώρες αιχμής μάλλον θα γίνεται διαδήλωση. Και οι Κηφισιώτες δεν φημίζονται ότι είναι εύκολοι άνθρωποι στο φαγητό...
Περί ορέξεως τί να πεις... Από εμένα πάντως ήταν μια κι έξω.

15 Νοε 2019

Επιστρέφω μετά από καιρό ακούσιας απουσίας για να αναφέρω κυρίως τα καλά της εστίασης όσο τα παρακολούθησα τελευταία. Στα θετικά αξιολογώ πάντοτε την πρώτη ύλη, τον τρόπο αξιοποίησης των υλικών, τη σχέση ποιότητας-τιμής και την συνέπεια με το προφίλ που κάθε εστιατόριο προβάλλει.
Εκτιμώ τους τίμιους παίκτες, ενώ με ενοχλούν οι αρπαχτές της προχειρότητας. Οι τίμιοι παίκτες προσφέρουν αυτό που το μενού τους σε ενημερώνει, προσπαθούν για τη σωστή εκτέλεση, κρατούν σταθερή την ποιότητά τους χωρίς θεαματικές διακυμάνσεις και προσέχουν τις τιμές. Σε αυτή την κατηγορία ανήκουν τα "Ψαράκια και Θαλασσινά". Έχω επισκεφτεί τον χώρο πολλές φορές. Μου αρέσει η απενοχοποίηση των μικρών, φθηνών ψαριών με τα σπουδαία διατροφικά οφέλη και την ελάχιστη προβολή στη χώρα της αστακομακαρονάδας. Θα γευτείτε σαρδέλες άψογα ψημένες και αλατισμένες, γαύρο, προσφυγάκια. Θα δοκιμάσετε επίσης θαλασσινά, κατεψυγμένα φυσικά (όπως παντού σχεδόν). Μοναδική σοβαρή ένσταση για μένα ο γόνος καλαμαριού. Κακώς προσφέρεται. Μύδια αχνιστά με λευκό κρασί υπέροχα. Πατάτες τηγανητές με τη φλούδα τους και χοντρό αλάτι. Μεγάλο ατού τα πρώτα τους. Ταραμοσαλάτα αφρός πάντα με την ίδια μοναδική γεύση, μελιτζανοσαλάτα καπνιστή όσο πρέπει ξυδάτη, γαύρος μαρινάτος, αέρινη φάβα.
Με ενθουσιάζει ιδιαίτερα η τρισοσαλάτα τους (τσιρομεζές) με την πολύ επιτυχημένη ισορροπία υλικών και αρτύματος. Γενικώς εκτιμώ το γεγονός ότι προσπαθούν να προτείνουν και ορισμένα πρωτότυπα πιάτα με μικρά ψάρια ή θαλασσινά, εκτός των ήδη γνωστών. Ζυμαρικά δεν έχω δοκιμάσει, αλλά θα το επιχειρήσω την επόμενη φορά. Προσφέρουν κέρασμα χαλβά και παγωτίνια. Εκτιμητέο. Στα μείον το εμφιαλωμένο νερό που προσγειώνεται χωρίς να το ζητήσεις. Το σέρβις ευχάριστο και γρήγορο. Συνήθως το κόστος δεν ξεπερνά τα 20 ευρώ το άτομο με το δικό τους χύμα κρασί. Εν κατακλείδι, ξεχωρίζει από πολλά αντίστοιχα που είτε προσφέρουν μικρό ψαράκι σε τιμές κοσμηματοπωλείου, είτε το ταλαιπωρούν αναίσχυντα με κακής ποιότητας πολυτηγανισμένο λάδι. Θα ξαναπάω, εννοείται.