24 Σεπ 2017

- Δεν παίρνεις εδώ να πάμε αφού ο μικρός θέλει α φάει ψαρί ? Μιας και στις τζιτζιφιές δεν το σηκώνουν...
- οκ έκλεισα τραπέζι για 3 στης 14:00 μου είπαν ότι γίνεται χαμός αλλά βρήκαν τραπέζι μέσα.
- ελπίζω να έχει κλιματισμό γιατί έχει πολύ ζέστη σήμερα θα λιώσουμε και έχω έναν πονοκέφαλο.
- ε λογικά μέσα και να μην έχει κλιματισμό...

Φτάνουμε στο μαγαζί ακριβός στην ώρα μας. Το μαγαζί μισό γεμάτο αρκετά τραπέζια ελεύθερα καθόλα την διάρκεια της παραμονής μας εκεί οπότε δεν κατάλαβα προς τη το "γίνεται χαμός σήμερα " από το τηλέφωνο.
Καθίσαμε νεράκι εμφιαλωμένο δίχως ερώτηση.
Ψωμί ψημένο 2 ειδών
Η παραγγελία μας

Σαλάτα Παπαϊωάννου
Δεν συμπαθώ τις σαλάτες με τις ντομάτες στα 4 το αγγούρι στα 4 το καρότο στα 4 το μαρούλι σχεδόν ολόκληρο κτλ. περίπου έτσι τις κόβαμε στον στρατό

Φάβα
Δεν μου αρέσει η κρύα φάβα από το ψυγείο, και δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο γευστικά.

Χταπόδι ψητό
Ωραία ψημένο μαλακό αλλά μικρή ποσότητα

Καλαμάρι ψητό
Νόστιμο καλαμάρι άλλα μικρή ποσότητα και αυτό

Ταλαγάνι με καραμελωμένα κρεμμύδια
Ωραία ψημένο και δίπλα σε κουπάκι τα κρεμμύδια

Κριθαρωτο με γαρίδες
Νόστιμο πιάτο με αρκετές γαρίδα μικρού και μεσαίου μεγέθους αλλά σαν κάτι να του έλειπε

Σαρδέλες ψητές
Περίπου 10 σαρδέλες μέτριου προς μικρό μέγεθος φλιταρισμένες συνοδεία ντομάτα κονκασέ και κρεμμυδιού. Σωστά ψημένες ζουμερές αλλά μικρή ποσότητα και αυτές

Κάπου εδώ ο σερβιτόρος μας είπε ότι είαστε καλά οπότε δεν παραγγείλαμε τίποτα άλλο. Ευτυχώς που δεν πείναγα αρκετά γιατί όπως ανάλυσα παραπάνω οι μερίδες ήταν αρκετά μικρές...
Ύστερα άκουσα στο διπλανό τραπέζι να προτείνει ο σερβιτόρος φιλετάκια γόπας ψητά κάτι σαν πιάτο ημέρα δεν κατάλαβα όμως γιατί σε εμάς δεν είπε το πιάτο ημέρα.
Στο τέλος προσφέρθηκαν να μας κεράσουν γλυκό η φρούτα αλλά δεν θέλαμε κάτι. Ο λογαριασμός ήταν 78 εύρω, Αρκετά ακριβά για την ποσότητα τον πιάτων και όχι για την ποιότητα τους.

27 Σεπ 2016

Ισως το καλυτερο μαγαζι ψαροφαγιας στην Γλυφαδα, δεν ειναι τυχαιο οτι ειναι ανοιχτο και Δευτερα μεσημερι και βλεπεις κοσμο μεσα.
Εξω εχει τραπεζακια με ομπρελες (με θεα... τις γραμμες του τραμ)και μεσα ενας λιτος χωρος, κυριαρχει το ασπρο σε καθε περιπτωση.
Ολος ο καταλογος ειναι επιτυχημενος και εκτελειται σωστα.
Θα ηθελα λιγο περισσοτερες επιλογες στα οστρακα.

Τιμω ιδιαιτερα το καπνιστο χελι, πολυ ωραια η σαλατα του μαγαζιου, γενικα ομως δεν υπαρχει κατι που να μην μαγειρευουν σωστα ή να το εχουν παραμελησει, πχ το ταλαγανι θα σας ερθει συνοδεια καραμελωμενου κρεμμυδιου, η ντοματα στην σαλατα θα ειναι ξεφλουδισμενη, θα αλλαξουν τα πιατα, διδεται σημασια στην λεπτομερεια και μπραβο τους γι αυτο.

Οι τιμες ειναι αντικειμενικα υψηλες, αλλα οχι χωρις λογο.
Δυσκολο το parking στην περιοχη, και σε μερα και ωρα αιχμης δεν θα βρειτε τραπεζι.

14 Μαι 2016

Βασικά το Μπαρμπουνάκι είναι δια χειρός Παπαϊωάννου οπότε ότι έχω γράψει για τον Παπαϊωάννου τουλάχιστον γευστικά ισχύει και για το Μπαρμπουνάκι, τουτέστιν ψαράκια πελαγίσια εγγυημένα φρέσκα που όμως εδώ έχεις και την επιλογή επιλογής ψαριού ιχθυοκαλλιέργειας (κάτι που το βρίσκω πολύ ειλικρινές να αναγράφεται στον κατάλογο μιας και εδώ που τα λέμε ελάχιστοι θα το καταλάβαιναν εάν το πλασάρανε και αυτό ως πελαγίσιο) επομένως και φθηνότερη επιλογή. Σαλατούλες ολόφρεσκες και αυτές λες και μόλις κόπηκαν τα λαχανικά και ορεκτικά αυτά που πρέπει σε τέτοια γεύματα λιτά και νοστιμότατα με κορυφαία την ταραμοσαλάτα.

Εξυπηρέτηση που δεν με άφησε ανικανοποίητο σε καμία περίπτωση και στο σέρβις και στην προθυμία του προσωπικού!
Χώρος πολύ καλόγουστος με στοιχεία ας πούμε μοντέρνας ψαροταβέρνας, ευχάριστος, ούτε μεγάλος αλλά ούτε και πολύ μικρός και σίγουρα αρκετά πιο νεανικός.. δηλαδή θα δεις και ζευγαράκια και παιδάκια με γονείς αλλά και σοβαρούς κυρίους να γευματίζουν!

Στις τιμές εντάξει ψιλό το περιμένεις Γλυφάδα, σε κεντρικό και μοδάτο σημείο, ψάρι... παρ' όλα αυτά λόγω εποχής πιστεύω μπορούν να τις κατεβάσουν και με αυτόν τον τρόπο σίγουρα θα μπορούμε να πηγαίνουμε και συχνότερα βρε αδελφέ!!