28 Σεπ 2018

Το Stinking Bishop είναι ένα από τα bar restaurants του Κολωνακίου που συνδυάζουν φαγητό, ποτό και ωραία βραδινή έξοδο. Είναι επίσης από τα μέρη αυτά που προσφέρονται για γρήγορο ποτό, μετά την δουλειά, γι' αυτό δεν είναι τυχαίο ότι είναι σχεδόν πάντα γεμάτο.

Η γωνία Λουκιανού και Σπευσίπου αποτελεί μία από τις γνωστότερες high γωνιές του Κολωνακίου. Πάντα κάτι ωραίο εδράζεται εδώ, όπως και σε όλη την Λουκιανού (βλ. το κλασικό Rock an Roll, το ιταλικό Codice Blu και, λίγο πιο κάτω, το νέο wine bar restaurant, Brunello).

Για τον χώρο και την ατμόσφαιρα συμφωνώ απόλυτα με την κριτική της PP-TINA. Δεν έχω να προσθέσω πολλά. Θα αναφέρω μόνο ότι δεν πρόκειται για μεγάλο χώρο, αλλά κλασικό, μικρό κολωνακιώτικο, που μπορεί να εξυπηρετήσει μέσα-έξω γύρω στα 20 τραπέζια. Και κάποιους στο μπαρ.

Η μουσική ανεβαίνει μετά από κάποια ώρα και τα φώτα χαμηλώνουν, αυτό όμως δεν αφαιρεί από την ζεστή, παρεϊστικη ατμόσφαιρα.

Γενικά πρόκειται για μια casual chic κατάσταση, με κόσμο που συχνάζει στο Κολωνάκι.

Εμείς πήγαμε 3 φίλες, Σάββατο βράδυ, με κράτηση που προηγήθηκε το ίδιο μεσημέρι. Μας έδωσαν ένα από τα κεντρικά τραπέζια που βρίσκονται στον καναπέ. Παρόλο που είναι wine restaurant, η αλήθεια είναι ότι δεν κοίταξα καθόλου τη λίστα κρασιών, γιατί πήρα ένα κοκτέιλ.

Οι φίλες όμως μου είπαν ότι προσφέρει εξαιρετικές ποικιλίες τυριών, για να συνοδεύσεις το κρασί σου. Και ότι γενικά το Stinking Bishop είναι από τις πολύ γνωστές επιλογές wine restaurant στο Κολωνάκι.

Και τα κοκτέιλ πάντως δεν πήγαιναν πίσω. Η λίστα περιλαμβάνει κλασικά κοκτέιλ, που είχα καιρό να δω, μετά την επέλαση των τόσων κοκτειλάδικων. Πήρα ένα apple martini που ήταν άψογο, όπως τον παλιό, καλό καιρό.

Στην αρχή μας έφεραν πανεράκι με ψωμάκια, ελίτσες κι ένα ντιπ ταραμοσαλάτας που χρεώθηκαν ως κουβέρ ανά άτομο. Η ταραμοσαλάτα ήταν καλή, τα ψωμάκια, κάπως αδιάφορα.

Αλλά επειδή δεν είμαστε πολύ του ψωμιού γενικά, όταν άρχισαν να έρχονται τα φαγητά, τους είπαμε να τα πάρουν σχεδόν άθικτα.

Το τραπέζι μας ήταν τόσο μικρό για τρία άτομα, που είμαι σίγουρη ότι οι σερβιτόροι είχαν εξασκηθεί στην τοποθέτηση των πιάτων. Ήδη το ψωμί, το γυάλινο βάζο- κηροπήγιο, τα σερβίτσια και το μπουκάλι νερό (σταθερή αξία στο Κολωνάκι) έπιαναν σχεδόν όλο το τραπέζι.

Τα ορεκτικά, ως ιδέες, τα βρήκα πολύ πιο ευφάνταστα από τα κυρίως. Πήραμε τα εξής:

- σεβίτσε τόνο με διάφορα καρυκεύματα που δεν θυμάμαι. Ήταν κομμένο σε κυβάκια. Δεν μου άφησε κάποια ιδιαίτερη εντύπωση. Παρόμοιο έχω φάει πολλές φορές.

- Bao Buns σε δύο εκδοχές: γαρίδα και πάπια. Το δικό μου ήταν γαρίδα, οι φίλες μου πήραν πάπια. Το δικό μου ήταν κάπως πικάντικο- καυτερό, των κοριτσιών καλό, μου είπαν.

- στρείδια με σφηνάκι Βloody Μary. Την ιδέα την έχω ξαναδεί σε γνωστό και αγαπημένο oyster bar. Εδώ όμως μας άφησαν καραφάκι Bloody Mary να συνοδεύουμε το γεύμα μας. Δυστυχώς ήταν πολύ πικάντικο. Δεν μπόρεσα να πιω πάνω από δύο σφηνάκια. Το στρείδι φρέσκο και ιωδιούχο, όπως πρέπει. Χρεώνονται με το σφηνάκι, 4,5 ευρώ.

Κυρίως πιάτα:

- Τόνος
- Μπακαλιάρος με miso sause
- Crispy Duck για εμένα.

Το δικό μου πιάτο ήταν νόστιμο και υπεραρκετό για ένα άτομο. Δεν κατάφερα να το τελειώσω. Είχε 5 ή 6 πιτούλες και αρκετή γέμιση. Αυτό που με δυσκόλεψε ήταν ότι ήρθε σε ένα μεγάλο, διπλό κουτί μπαμπού (για να διατηρηθεί ζεστή), το οποίο ήταν πολύ μεγάλο για το τραπέζι μας. Παρόλο λοιπόν που σε ποσότητα ήταν αρκετό και ως κυρίως, ορθά προτείνεται στα ορεκτικά, ώστε να το μοιραστούν όλοι και να φύγει το κουτί από το τραπέζι.

Στα γλυκά, μας είπαν προφορικά τρία γλυκά, από τα οποία επιλέξαμε τα δύο:
- ένα προφιτερόλ με ρευστή καραμέλα
- μαρέγκα με σιρόπι φρούτων (?)

Το προφιτερόλ ήταν δύο μικρά σου σε ένα μπολάκι, με στέρεη σοκολάτα που έσπαγε με το κουτάλι. Πάνω σ' αυτήν η σερβιτόρα έριξε την ρευστή καραμέλα και το αποτέλεσμα ήταν να λιώσει η σοκολάτα και να δημιουργηθεί ένα σύνολο απόλυτα γλυκό. Ως προφιτερόλ όμως, κάτι του έλειπε. Περισσότερα σου ίσως; λίγη κρέμα σαντιγί; Ίσως και τα δύο.

Η μαρέγκα δεν με εντυπωσίασε. Το πιάτο ήταν σχεδόν άδειο. Και μόλις περιμετρικά στολισμένο με ένα ταρτάκι μαρέγκας, μαρμελάδα κόκκινων φρούτων και δύο τούφες μαρεγκάκια. Τίποτα ιδιαίτερο σε παρουσίαση και σε γεύση.

Οι σερβιτόροι παρόντες σε όλη τη διάρκεια του δείπνου. Πάντα κάποιος μας έβλεπε και μας εξυπηρετούσε. Αφαιρώ μία ντοματούλα, γιατί διέκρινα μια αδεξιότητα στο άδειασμα των τραπεζιών. Συχνά ακούγαμε μαχαιροπίρουνα να πέφτουν. Πίσω μας υπήρχε ένα ασανσέρ, όπου έβαζαν τα άδεια πιάτα και συνεχώς χτυπούσαν μεταξύ τους τα σερβίτσια και τα μαχαιροπίρουνα. Σε έναν τόσο μικρό χώρο, θα έπρεπε να είναι λίγο πιο προσεκτικοί.

Η σχέση ποιότητας- τιμής είναι ό, τι περιμένεις στο Κολωνάκι. Αλλά σε τέτοια μέρη δεν πας μόνο για το φαγητό. Πας και για την ατμόσφαιρα, για το κάτι διαφορετικό στη γεύση, για να πιεις ένα κρασί και να έχεις μια όμορφη έξοδο. Και αυτά μας τα πρόσφερε το Stinking Bishop και με το παραπάνω. Δεν αποκλείεται λοιπόν, κάποια στιγμή σύντομα, να ξαναπάω.

02 Νοε 2017

Πρόκειται για ένα κοσμοπολίτικο εστιατόριο ή καλύτερα wine restaurant που δημιουργεί ατμόσφαιρα κυρίως λόγω του ρομαντικού φωτισμού και της αισθησιακής μουσικής του. Μάλλον, ο κύριος λόγος που θα έρθει κάποιος εδώ είναι ο συνδυασμός της καλής παρέας συνοδεία κάποιου καλού κρασιού.
Το " Stnking Bishop '', δανείστηκε το όνομα του από το χαρακτηριστικής οσμής αγγλικό τυρί. Αρχικά, αυτοαποκαλούνταν και ως cheese bar... Βρίσκεται στη γωνία της Λουκιανού με τη Σπευσίπου, στα σκαλάκια, σε ένα γραφικό κομμάτι του Κολωνακίου. Έτσι, εκείνοι που θα βολευτούν στον απλό αλλά προσεγμένο εξωτερικό χώρο του εστιατορίου δεν θα μείνουν καθόλου δυσαρεστημένοι, τουλάχιστον χωροταξικά!

Το εστιατόριο λειτουργεί εδώ και τέσσερα χρόνια περίπου. Στην αρχή βρισκόταν στην Πατριάρχου Ιωακείμ. Κάποιο φεγγάρι σεφ ήταν ο Δημήτρης Σταμούδης (βλ. Σπονδή). Τώρα, ρώτησα για το όνομα του σεφ και η απάντηση ήταν κάπως ασαφής....

Εμείς, παρέα πέντε ατόμων, βράδυ της προηγούμενης Τετάρτης (18.10), καθίσαμε στον εσωτερικό χώρο που λόγω καλού καιρού είχε, εξαιτίας των ανοιχτών τζαμαριών, νοητή πρόσβαση προς τα έξω.

Όλα καλά, μόνο που η ωραία μουσική ακουγόταν σχετικά σιγά. Φαντάζομαι ότι τον χειμώνα που κλείνουν τα παράθυρα θα αλλάζουν τα πράγματα. Η μουσική σε κάπως πιο δυνατή ένταση ταιριάζει με την θέρμη που εκπέμπει ο σχετικά περιορισμένος χώρος αλλά και την φυσιογνωμία του χώρου ως bar restaurant ή wine restaurant. Γενικά, ο εσωτερικός χώρος με το ατμοσφαιρικό μπαρ στο βάθος, τα κομψά΄μαύρα και ξύλινα τραπέζια διαφόρων σχεδίων, τα κεράκια, τον χαρακτηριστικό δερμάτινος καναπέ, τα απλά ράφια με τα κρασιά και το μικρό κελάρι σε μία γωνιά, δημιουργούν αναμφισβήτητα ένα κάποιο κλίμα!!

Τα τραπέζια είναι στρωμένα με κομψά σουπλά που έχουν ζωηρές ζωγραφιές.
Το προσωπικό ήταν πολύ πρόθυμο και προσπαθούσε να μας εξυπηρετήσει με κάθε τρόπο!

Τα κρασιά που σερβίρονται είναι άφθονα και για όλα τα γούστα, Ελληνικά, Νέου Κόσμου, Γαλλικά, Ιταλικά. Αρκετά σερβίρονται και σε ποτήρι. Για παράδειγμα, Κτήμα Καριπίδης, λευκό, ΕΥΡΩ 28,00/μπουκάλι ή 7,00/ποτήρι ή το γαλλικό ροζέ Whispering Angel, Cotes de Provence ΕΥΡΩ 48,00/μπουκάλι ή 12,00/ποτήρι! Υπάρχουν, σε ξεχωριστή κάρτα, και μερικά ενδιαφέροντα κοκτέιλ (ΕΥΡΩ 8-12).
Για εκείνους που θα επικεντρωθούν στο κρασί ή το ποτό, χωρίς να επιλέξουν πιάτα από το κυρίως μενού, θα μπορούσαν να διαλέξουν το πλατώ τυριών ή αλλαντικών (16,00) ή τα crispy duck rolls (14,00) ή κάποια σαλάτα. Κατά τα άλλα, υπερισχύουν τα κανονικά πιάτα.

Εμείς λοιπόν από το μενού καταλήξαμε στα εξής:

Ανάμεικτα λαχανικά με berries και βινεγκρέτ βατόμουρο ( 10,00). Μια καταπράσινη και δροσερή σαλάτα σερβιρισμένη σε βαθύ πιάτο.

Σαλάτα εποχής, τοματίνια, ξινομυζήθρα και χαρουπένια παξιμαδάκια (12,00). Απλή και νόστιμη σαλάτα με μπόλικο χοντρό αλάτι!

Πιάτο ημέρας: Κόκορας με πάκερι και τριμμένη γραβιέρα και μανιταράκια (?) στα 14,00. Τα ναπολιτάνικα αυτά ζυμαρικά που μοιάζουν με χοντρές ροδέλες ήταν καλοβρασμένα και περιχυμένα με καφέ σάλτσα από το κρέας Συμπαθητικό πιάτο, χωρίς όμως κάτι το ιδιαίτερο.

Λαβράκι σχάρας, σπαγγέτι λαχανικών και lemon grass (22,00), με ένα κομμάτι ψαριού πάνω σε χονδρά πράσινα φύλλα και γαρνιτούρα από κιτρινοπορτοκαλί ποσότητα λαχανικών, σερβιρισμένο σε φίνο μαύρο πιάτο!
Άψογη παρουσίαση! Από το λίγο που δοκίμασα, ήταν αρκετά συμπαθητικό.

Δύο μερίδες κοτόπουλο φιλέτο με σαλάτα σιτάρι και λάιμ σος (14,00), η σος με το απαλό κίτρινο πιάτο έρχεται σε ξεχωριστό μπολ. Κομμάτι ζουμερού κοτόπουλου, με ντοματίνι και λίγο σιτάρι, που σερβίρεται σε ωραίο στρογγυλό μαύρο πιατάκι.

Black Angus μπέργκερ με γκουακαμόλε, ντομάτα και κατσικίσιο τυρί (μέσα στα ψωμάκια) στα 16,00. Πρόκειται για δύο αδιάφορα σε γεύση μικρά μπέργκερς που συνοδεύονται από πολλές πατάτες τηγανιτές!

Τελικά, το φαγητό δεν μας ενθουσίασε ιδιαίτερα για το συγκεκριμένο μέρος στην καρδιά του Κολωνακίου!

Στην αρχή μας προσέφεραν καταπράσινο μους αβοκάντο με ελίτσες.

Επιπλέον, έρχονται διάφορα ψωμάκια σε ξύλινο πανέρι, όμορφα σε εμφάνιση αλλά εντελώς αδιάφορα σε γεύση. Ζητήσαμε να μας φέρουν καινούργια. Τα άλλαξαν με μεγάλη προθυμία! Χρεώθηκαν 2,50 / άτομο!!

Ήπιαμε νερό Pelegrino (6,00) και από ποτά τα εξής:
Ποτήρι Μαλαγουζιά Γεροβασιλείου (8,00), βότκα Stolichnaya ποτήρι (7,00), κόκα κόλα (2,50). Εγώ προτίμησα ένα κοκτέιλ Bramble (τζιν, σιρόπι, λεμόνι και βατόμουρα) στα 10,00, σερβίρεται με ξύλινο χωνάκι με λίγα βατόμουρα. Ωραία παρουσίαση αλλά το βρήκα αρκετά νερωμένο!!!

Γενικά, είναι κοινό μυστικό ότι πρόκειται για ένα μέρος υπερτιμημένο, με απλά συμπαθητικό φαγητό, ακριβούτσικα ποτά αλλά με ωραία ατμόσφαιρα!

Η απόφαση δική σας...