STOFFA

Μοντέρνες ταβέρνες

Βασιλίσσης Αμαλίας 20, Κηφισιά [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Λειτουργεί καθημερινά, Σαββατοκύριακο ανοικτά και μεσημέρι.
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Take away Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις Επιτρέπονται κατοικίδια

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Σε έναν ιστορικό χώρο της Κηφισιάς, ο οποίος επί σειρά ετών στέγαζε την ταβέρνα των αδερφών Τσαλαβούτα και μετέπειτα το μεζεδοπωλείο "Το Μπέρδεμα", η ομάδα του STOFFA οραματίστηκε μια "άλλη" κουζίνα, με ιδιαίτερο χαρακτήρα σε ένα χώρο μοντέρνο με industrial ύφος και vintage πινελιές.
Τις ηλιόλουστες ημέρες ο καταπράσινος κήπος στην είσοδο θα φιλοξενεί τους επισκέπτες για φαγητό αλλά και cocktails.
Η κουζίνα συνδυάζει ελληνικά και μεσογειακά στοιχεία παρουσιάζοντας ένα λαχταριστό αποτέλεσμα. Πανσετάκια με μέλι και ρακί, σκιουφιχτά με λαχανικά και ξινομυζήθρα, χορταστική σπαλομπριζόλα, μοσχαρίσιο κότσι με σπιτικό κριθαράκι, τρυφερή ταλιάτα αλλά και μεζέδες “για τη μέση”!

Γράψε τη δική σου κριτική

Μοντέρνες ταβέρνες - Κηφισιά, Αθήνα

Ένα εστιατόριο μεσογειακής δημιουργικής κουζίνας, πραγματικά εξαιρετικό από κάθε άποψη. Χωμένο σε έναν ήσυχο δρόμο, γεμάτο δέντρα, πολύ κοντά στην πολύβουη λεωφόρο Κηφισιάς αλλά και απόμερα ταυτόχρονα. Ο χώρος είναι πολύ όμορφος και ελκυστικός από κάθε άποψη: από τη μια είναι ο εξωτερικός χώρος, μεγάλος, με δέντρα και πρασινάδες, ιδανικός όταν υπάρχει καλοκαιρία και από την άλλη ο εσωτερικός ο οποίος είναι επίσης αρκετά μεγάλος, με τα ξύλινα τραπεζοκαθίσματα ιδανικά απλωμένα, κάποια τραπέζια με καναπέδες, ιδανικά για μεγάλες παρέες.

Εντυπωσιάζουν τα μικρά χρωματιστα διακοσμητικά πλακίδια σε έντονα χρώματα στις κολόνες και τα παλιά, ρετρό διακοσμητικά αντικείμενα παντού. Την προσοχή στο κέντρο του εστιατορίου τραβάει σίγουρα μια πραγματική στόφα, δηλαδή μια παραδοσιακή μαγειρική κουζίνα που καίει συνήθως ξύλο, εξ ου και η ονομασία του εστιατορίου που ταυτόχρονα όμως παραπέμπει συνειρμικά και στη "στόφα" ενός ανθρώπου, δηλαδή στον ιδιαίτερο χαρακτήρα και στην προσωπικότητά του.

Δεν είναι επίσης τυχαίο ότι το moto του εστιατορίου είναι "άλλη κουζίνα". Είναι όντως "άλλη" με την έννοια της διαφορετικότητας από το συνηθισμένο και της ιδιαιτερότητας. Ο χώρος είναι αρκετά παραδοσιακός και συμπληρώνεται μοναδικά από το χαμηλό έως και ατμοσφαιρικό ρομαντικό φωτισμό.

Η εξυπηρέτηση θα έλεγα ότι ήταν ιδανική έως και εξαιρετική: αμεσότητα, προθυμία, φιλική διάθεση, οικειότητα, καθόλου διεκπεραιωτική.

Ως προς το φαγητό θα ξεκινήσω από το art de la table που ήταν αρκετά προσεγμένο και όμορφο και σε προδιέθετε θετικά γι' αυτό που θα ακολουθούσε. Κατέφτασε εν είδει καλωσορίσματος πανεράκι με διάφορα είδη ψωμιού και dips.
Ως προς τα λοιπά παραγγείλαμε:

- 2 πιάτα Picanha 300 gr από black Angus που συνοδεύονταν από πατάτες: τι να πω γι΄ αυτό το πιάτο; Έλιωνε στο στόμα. Αυτό κι αν είναι επιτυχία, όταν πρόκειται για μοσχάρι. Νοστιμιά που ξεχείλιζε και απογείωνε τον ουρανίσκο.

- 2 πιάτα κοτόπουλο με παρμεζάνα: θεϊκή γεύση, μυρωδιά, άρωμα. Όλες οι αισθήσεις συγκεντρώθηκαν πάνω από αυτό το πιάτο και απογειώθηκαν ταυτόχρονα.

- 1 πατάτες τηγανιτές stoffa, περιχυμένες με ένα ιδιαίτερο είδος τυριού το οποίο ήταν κάτι σαν ζυμάρι, δεν ξέρω ακριβώς, θυμάμαι όμως ότι αυτές οι πατάτες θα μου μείνουν αξέχαστες όπως και στους υπόλοιπους συνδαιτημόνες μου.

- 1 ρολά μελιτζάνας με προσούτο: το μόνο πιάτο με το οποίο γευστικά δεν ικανοποιηθήκαμε όπως με τα υπόλοιπα. Νομίζω ότι του έλειπε η γευστική σπιρτάδα, ένα κλικ ιδιαιτερότητας που είχαν όλα τα υπόλοιπα πιάτα. Η γεύση του προσούτο νομίζω ότι χανόταν στο πιάτο αυτό, ίσως την περίμενα πιο έντονη.

- 1 sticks κολοκυθιού με dip γιαουρτιού: κρατσανιστά, φρεσκότατα, λεπτοκομμένα και μοναδικά

- 2 πορτοκαλόπιτες: δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψω τη γευστική πανδαισία που ένιωσα με την πορτοκαλόπιτα: τεράστιο κομμάτι, χειροποίητη και φρεσκότατη.

- 2 μπανόφι: άλλο απογειωτικό και εξαιρετικό γλυκό. Θα αδικήσω τα υπόλοιπα πιάτα ίσως, αν ισχυριστώ ότι τα γλυκά είναι ένα πολύ δυνατό σημείο του μαγαζιού και είναι χορταστικότατα και τεράστια. Δεν ξέρεις τι να πρωτοδιαλέξεις.

- 1/2 κόκκινο κρασί χύμα, δροσερό και μυρωδάτο

- 1 κόκα κόλα

- 2 νερά εμφιαλωμένα

Στο τέλος μας πρόσφεραν ωςς κέρασμα λικέρ μαστίχας για τη χώνεψη μετά από όλη αυτη τη δυνατή γευστική συγκίνηση.

Οι τιμές ήταν ικανοποιητικές τόσο για την ποσότητα όσο και για την ποιότητα αλλά και το περιβάλλον. Πληρώσαμε περίπου 18 ευρώ το άτομο αλλά με την επισήμανση ότι τα γλυκά ήταν όλα δωρεάν, γιατί περιλαμβάνονταν σε μια συγκεκριμένη προσφορά. Σε διαφορετική περίπτωση υπολογίστε γύρω στα 25 ευρώ το άτομο. Η αλήθεια είναι ότι αξίζει κάθε ευρώ. 4 άτομα μείναμε απολύτως ικανοποιημένα από το σύνολο της γευστικής μας εμπειρίας στη Stoffa.

Αξίζει επίσης να τονίσω ότι έκανα την κράτηση ηλεκτρονικά και μου τηλεφώνησαν την ίδια ημέρα νωρίτερα, για να ζητήσουν διευκρινίσεις για τον αριθμό των ατόμων σε σχέση με το τραπέζι που ήθελαν να μας τοποθετήσουν. Αυτό δείχνει επαγγελματισμό και άψογη συμπεριφορά. Παρεμπιπτόντως το τραπέζι ήταν από τα καλύτερα του μαγαζιού: μεγάλο, άνετο, σε ωραίο σημείο και υπερυψωμένο. Μπράβο τους σε όλα!

Μοντέρνες ταβέρνες - Κηφισιά, Αθήνα

Πριν από λίγες μέρες, Παρασκευή βράδυ, παρέα πέντε ατόμων βρεθήκαμε στα Βόρεια προάστια και αναζητώντας ένα εστιατόριο για καλό φαγητό, ακολουθήσαμε την προτροπή καλής φίλης, που κατοικεί στην περιοχή της Κηφισιάς, να πάμε στη STOFFA. Ξεκινήσαμε με σκοπό να καθίσουμε στην όμορφη αυλή, όμως η ψύχρα των ημερών και το γεγονός ότι οι κυρίες της παρέας κρύωναν, μας οδήγησαν στο να καθίσουμε στον εσωτερικό χώρο.

Ο εσωτερικός χώρος είναι όμορφα διακοσμημένος, με βιομηχανικό στυλ, όπως επιτυχημένα επισήμαναν οι έμπιστοι χρήστες piperman, evi και aboutspy. Στη διακόσμηση κυριαρχεί το ξύλο, τα τραπεζοκαθίσματα δίνουν την αίσθηση της ζεστασιάς, ζωηράδα προσθέτουν όμορφα χρωματιστά πλακίδια και το όνομα δικαιολογεί μια μεγάλη στόφα, τοποθετημένη λίγο μετά την είσοδο του κυρίως χώρου.

Με το που φτάσαμε η ευγενέστατη υπεύθυνη για την υποδοχή μας κατηύθυνε αρχικά σε ένα τραπέζι στον εξωτερικό, και στη συνέχεια σε άλλο τραπέζι στον εσωτερικό χώρο. Γενικά, όλοι οι εργαζόμενοι ήταν ευγενικοί και διαθέσιμοι να εξυπηρετήσουν, απλά σε μια-δυο περιπτώσεις μπερδεύτηκαν με το τι είχαμε παραγγείλει, αλλά κάτι η δική τους, κάτι η δική μας καλή διάθεση, τακτοποιήθηκαν όλα, τελικά.

Λίγο αργότερα, ένας ευγενικός σερβιτόρος μας έφερε καταλόγους και εμφιαλωμένο νερό (χρεώνεται προς 1,5 ευρώ το μπουκάλι) και πριν έρθει ο υπεύθυνος για την παραγγελία, μας έφεραν ένα πανεράκι με νόστιμες φέτες λευκού και μαύρου ψωμιού, συνοδευόμενες από ελίτσες και ροζ αλάτι Ιμαλαΐων (χρέωση 1 ευρώ το άτομο). Με δεδομένο ότι το εστιατόριο είχε αρχίσει να γεμίζει, ο υπεύθυνος για την παραγγελία έφτασε μάλλον αγχωμένος και βιαστικός, με ευγένεια μεν, χωρίς όμως πολλή προθυμία να δώσει επιπλέον πληροφορίες για τα πιάτα. Στη βιασύνη του μάλιστα, κατέγραψε άλλη σαλάτα από αυτή που παραγγείλαμε, αλλά τελικά τις κρατήσαμε, δοκιμάζοντας έτσι μια επιπλέον δροσερή γεύση.

Μετά λοιπόν, την εμβριθή μελέτη του καταλόγου, παραγγείλαμε και γευτήκαμε:

- Ντοματοπιτάκια: Συμπαθητική γεύση, όχι κάτι το εξαιρετικό, άφηναν την αίσθηση τηγανίλας στο στόμα.

- Μιλφέιγ κολοκυθιού: Πολύ όμορφο στην εμφάνιση πιάτο, αρκετά καλό και στη γεύση.

- Πατάτες STOFFA: Πολύ σωστά τηγανισμένες και περιχυμένες με κρεμώδες τυρί με ελαφρά ξινή γεύση. Από τα πιάτα που ενθουσίασαν γευστικά και τιμήθηκαν δεόντως!

- Μια ελληνική σαλάτα: Η κλασική χωριάτικη, φρεσκοκομμένη και με πολύ καλής ποιότητας φέτα.

- Μια πράσινη σαλάτα με μαρούλι, ντοματίνια, σος ροδιού και κατσικίσιο τυρί chevre: Μας φάνηκε τέλειος ο συνδυασμός του κατσικίσιου τυριού με τα λαχανικά. (Αυτή είχαμε παραγγείλει αρχικά και μας την έφεραν με σχετική καθυστέρηση).

- Μια σαλάτα με ποικιλία μαρουλιών, ξινόμηλο, σύκο και γραβιέρα: Εύγευστη, με καλούς γευστικούς συνδυασμούς. (Αυτή τη σαλάτα μας έφεραν κατά λάθος, αντί της προηγούμενης που είχαμε παραγγείλει).

- Δύο Hang steak: Μοσχαρίσια μπριζόλα, κομμένη σε μπουκιές, σερβίρεται σε σουβλάκι που κρέμεται σε ειδικό σκεύος (σαν τσιγκέλι), εξ ου και το όνομα. Ήρθαν ψημένες μέτρια, όπως τις είχαν ζητήσει οι φίλοι που τις παρήγγειλαν, συνοδευόμενες από πατάτες τηγανιτές, πολύ εύγευστο και μαλακό το κρέας, πλούσια η μερίδα.

- Ένα κοτόπουλο Stoffa: Φιλέτο κοτόπουλου στο τηγάνι με λιωμένη παρμεζάνα και ντοματίνια. Πραγματικά μου άρεσε πολύ, ίσως το πιο νόστιμο από τα κυρίως πιάτα.

- Ένα φιλέτο κοτόπουλο: Καλά ψημένο και νόστιμο, χωρίς κάποια ιδιαίτερη γευστική έξαρση.

- Ένα Stoffa burger: Σερβιρίστηκε με πατάτες τηγανιτές. Η φίλη που το παρήγγειλε διατύπωσε την ίδια άποψη με τον αξιόλογο χρήστη piperman: Χορταστικό πιάτο, αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο.

- Από γλυκά, παραγγείλαμε τρεις πορτοκαλόπιτες μαζί με παγωτό βανίλια και σοκολάτα και τις μοιραστήκαμε. Πραγματικά πολύ πετυχημένη πορτοκαλόπιτα, έδενε γευστικά τέλεια με το παγωτό!

Παράλληλα, έφτασε ως κέρασμα, εύγευστο λικέρ μαστίχας, για να βοηθήσει στη χώνεψη. Ευγενική χειρονομία, εκτιμώ όμως ότι, σε ένα τέτοιου είδους εστιατόριο, θα ταίριαζε το κέρασμα να ήταν το γλυκό...

Ο λογαριασμός ανήλθε στα 28-29 ευρώ το άτομο. Δεν τα λες λίγα! Ενδεικτικά θα αναφέρω ότι τα ορεκτικά κυμαίνονταν στα 6,50-7,50 ευρώ, οι σαλάτες στα 8-8,50 και τα κυρίως από 13,50 (το κοτόπουλο), 14 (το burger) μέχρι 18 (το hang steak). Αλλά και η πορτοκαλόπιτα με παγωτό στα 8,50 ευρώ (για την ακρίβεια 6,50 το γλυκό και 2 η κάθε μπάλα παγωτού), ακριβή μας φάνηκε.

Καταληκτικό συμπέρασμα: Καλό εστιατόριο η STOFFA, με προσεγμένο χώρο, καλής ποιότητας φαγητό, ευγενική εξυπηρέτηση, μας τα χαλάει όμως στο value for money...

Εκτιμώ ότι οι τιμές θα μπορούσαν να είναι λίγο καλύτερες, αλλά σε κάθε περίπτωση, αν βρεθείτε στην Κηφισιά, αγαπητοί χρήστες του ask4food, μπορείτε να επισκεφτείτε το εστιατόριο και να βγάλετε τα δικά σας συμπεράσματα!

Μοντέρνες ταβέρνες - Κηφισιά, Αθήνα

Αν κάνετε εδώ αναζήτηση στα εστιατόρια της Κηφισιάς, νούμερο ένα βγαίνει η STOFFA. Διαβάζοντας όμως στη συνέχεια τις κριτικές μόνο ομοφωνία δεν διαπιστώνεις. Είτε το εκθειάζουν είτε το θάβουν, πραγματικά πολύ μεγάλη διακύμανση απόψεων, θυμίζει ταινία που άλλοι βαπτίζουν αριστούργημα και άλλοι τρίβουν τα μάτια τους για να καταλάβουν τι μπαρούφα βλέπουν. Ε, αυτές τις ταινίες πάντα τις έχω στα υπόψιν. Τρομάρα μου...

Η πρώτη εντύπωση είναι θετική, καθώς αντικρίζουμε έναν όμορφο κήπο με πολύχρωμα φανάρια κρεμασμένα σε φυλλωσιές δέντρων που προσφέρουν απλόχερα δροσιά και από κάτω τους τραπεζάκια με ξύλινες καρέκλες. Στην μια άκρη μάλιστα απλώνεται ένας πολύ μεγάλος ενιαίος καναπές με μαξιλάρια που δείχνουν αναπαυτικά, έτσι ώστε να διαμορφώνονται 4-5 τραπέζια που μας τράβηξαν αμέσως την προσοχή. Εκεί κατευθυνθήκαμε αλλά... μας χάλασαν γρήγορα την πρώτη καλή "γεύση". Τελειώνω την περιγραφή και επανέρχομαι...

Αμέσως μετά ο εσωτερικός χώρος που δε λέει πολλά πράγματα και στη συνέχεια άλλη μια αυλή (! ) πιο "εκδρομική" και με το ξύλο να κυριαρχεί πάλι. Πολύ μοντέρνα διαρύθμιση και ότι πρέπει για καλοκαιράκι. Οι τουαλέτες πάλι με αυτό το "βιομηχανικό" στυλ που προσωπικά με χαλάει (γούστα είναι αυτά), καθαρές βέβαια αλλά πολύ σκοτεινές, με κακό δηλαδή φωτισμό (και επομένως το "καθαρές" ελέγχεται).

Ενώ λοιπόν πάμε διστακτικά προς το σημείο που μας άρεσε πιο πολύ και περιμένουμε να μας προσέξουν, εξίσου διστακτικά έρχεται και μας ρωτάει ένας σερβιτόρος αν έχουμε κάνει κράτηση. Όχι (είναι άλλωστε απόγευμα καθημερινής και με εξαίρεση μια αρκετά μεγάλη παρέα πιο άδειος πεθαίνεις, φυσιολογικό). Περιμένετε. Περιμένουμε.

Έρχεται άλλο ζευγάρι πίσω μας και κάθεται όπου γουστάρει (χαχαχα έτσι έπρεπε). Έρχεται άλλος κύριος και μας ρωτάει αν έχουμε κάνει κράτηση. Όχι. Είμαστε δύο και η μικρούλα μας τρεις. Ωραία, καθίστε εδώ. Και μας δείχνει ένα τραπέζι κυριολεκτικά μέσα στη μέση, δίπλα απο το οποίο μάλιστα και από ένα ψιλοστενό κενό, όπως θα διαπιστώσουμε αργότερα, θα περνάνε συνέχεια οι σερβιτόροι (κι ας μην έχει ακόμη πολύ κόσμο). Κοιτάζουμε γύρω μας με απορία τα άδεια τραπέζια και καθόμαστε. Κατά τη διάρκεια της παραμονής μας βέβαια η κόρη μας κάνει συνέχεια βόλτες και φυσικά μπλέκεται στα πόδια τους, αφού είμαστε λέμε ακριβώς δίπλα στον "άτυπο" σερβιτοροδιάδρομο! Σε άδειο μαγαζί λέμε! (τα νεύρα μου αλλά δε λέω τίποτα)

Πρώτη σημείωση εκτός κειμένου: Όταν κάθεσαι πολύ ώρα σε ξύλινη καρέκλα πιάνεται ο ποπός σου.

Υποψιασμένος από τις τιμές στον κατάλογο παραγγέλνουμε λιγότερα από συνήθως. Πέρνουμε δύο ορεκτικά, σαλάτα και ένα κυρίως. Το κρασί το ποτήρι 7 ευρώ βλέπω, συνήθως στα 5 το βρίσκεις στα κυριλέ μέρη σκέφτομαι, άστο λοιπόν. Φάγαμε:

- 3 αδιάφορα ντιπ (ελιές, τοματοπελτές και κάπαρη) με φρέσκο ψωμάκι σε πολύ μικρά κομματάκια.
- Σαλάτα ελληνική: ντοματίνια, αγγούρι, γλυστρίδα, κρεμμύδι, ελιές, λαδοπαξιμάδια και ένα πολύ πικάντικο άσπρο τυρί. Δροσερή και καλός συνδυασμός γενικότερα, με εξαίρεση το τυρί.
- Πίτα από καλαμπόκι με φιλετίνια, σπανάκι, ρόκα και σως γιαουρτιού. Το καλύτερο πιάτο, μια μπουκιά το κάναμε. Για 8,5 ευρώ βέβαια θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερου μεγέθους από μια αραβική πίτα.
- Τηγανητές πατάτες με κρέμα ελληνικών τυριών και καπνιστό χοιρομέρι. Εδώ έχει γίνει πολύ ντόρος από τις κριτικές των φίλων κριτικών και πρέπει να σταθούμε. Η κρέμα είναι που το κάνει τόσο νόστιμο. Από γαστρονομικής απόψεως πιστεύω όμως είναι το πιο ΤΕΜΠΕΛΙΚΟ πράγμα που έχω δοκιμάσει και κρίμα. Οι κλασικές προτηγανισμένες πατάτες το μαρτυρούν, τα ξερά κομματάκια χοιρινού απλά αντιγράφουν μια χρόνια τακτική στα burger-άδικα όλου του κόσμου και έρχεται η πραγματικά πεντανόστιμη (αλλά πολύ πολύ πολύ βαριά) κρέμα να τα καλύψει όλα σε μια κρούστα. Επιτυχώς ? Καλύτερα να την έτρωγα σκέτη.
- Φιλέτο κοτόπουλο σε λευκή σως με ρύζι αρωματισμένο με μπαχαρικά και ένα είδος ρόκας για γαρνιτούρα. Αξιοπρεπέστατο και αυτή τη φορά χορταστικό.

Σημείωση εκτός κειμένου αριθμός δύο: Η κριτική του καλού χρήστη δε γράφεται αμέσως και στο καπάκι. Περιμένουμε κανένα δίωρο να δούμε πως θα μας "κάτσει" το φαγητό στο στομάχι γιατί πραγματικά κάποιες φορές το φούσκωμα και το βάρος αλλάζει την άποψη μας...

Τα πιάτα προσφέρθηκαν να τα μαζέψουν αμέσως αλλά κέρασμα κανένα. Το κέρασμα πιστεύω δεν είναι προαιρετικό πλέον, σε όλα τα καλά μαγαζιά κερνάνε κάτι στο τέλος και ας είναι και απλά ένα φρούτο, η χειρονομία είναι συμβολική και χαρακτηρίζει τους άξιους και τους έχοντες μεράκι. Αλλιώς και το φιλοδώρημα γίνεται προαιρετικό.

Η τιμή έκατσε στα 41 ευρώ. Αν και πήραμε πολύ λίγα, είναι λογικό συνολικά, άλλωστε είναι όλα τα πιάτα ιδιαίτερα, να σημειωθεί αυτό. Πρώτη φορά φεύγω όμως με τόσα mixed feelings που λένε και στο Αμέρικα. Στο τέλος σπάστηκα από την κρύα αντιμετώπιση της υποδοχής και της διεκπεραιωτικής εξυπηρέτησης και η ζυγαριά έγειρε... καταλάβατε προς τα που.

Τελική σημείωση (εντός κειμένου τώρα): ΚΡΙΜΑ και δε θα μας ξαναδείτε.

Μοντέρνες ταβέρνες - Κηφισιά, Αθήνα

Από καιρό άκουγα και διάβαζα πολλά για τη Stoffa της Κηφισσιάς. Η περιέργειά μου όλο και μεγάλωνε, καθώς το εστιατόριο διαφημίζεται συνεχώς.
Με εξαντλημένες δυνάμεις μετά από πολύωρη βόλτα, πρωινό Σαββάτου στην καταπράσινη, αρχοντική αλλά ταυτόχρονα πολυσύχναστη και πολύβουη Κηφισσιά επιλέξαμε να γεμίσουμε τις μπαταρίες μας σε μία 《άλλη κουζίνα》 όπως είναι το μότο των δημιουργών της.
Η Stoffa φημίζεται για τα εμπνευσμένα μεσογειακά πιάτα, τον εξαιρετικό κήπο της και όχι μόνο!!!
Διαθέτει Josper ξυλόφουρνο που συνδιάζει την ιδιαιτερότητα του παραδοσιακού Ισπανικού φούρνου, με το ψήσιμο στα κάρβουνα δίνοντας μια ξεχωριστή γεύση στο κρέας.
Ήρθε η ώρα λοιπόν να διαπιστώσουμε αν όλα αυτά ισχύουν ή γίνεται πολύ ντόρος για το τίποτα.
Το εστιατόριο βρίσκεται σε έναν ήσυχο, καταπράσινο δρόμο της Κηφισσιάς.
Μπαίνοντας συναντάς πρώτα την αυλή, όπου αντικρύζεις μια καταπληκτική ατμόσφαιρα που σου φτιάχνει τη διάθεση. Θυμίζει όμορφη αυλή σπιτιού με δέντρα, λουλούδια, φαναράκια, καναπέδες. Προτείνω να το επισκεφτείτε μια ηλιόλουστη μέρα, για να απολαύσετε τον όμορφο κήπο.
Εσωτερικά η διακόσμηση είναι βιομηχανική με vintage έπιπλα και χρωματιστά πλακάκια σε κάποια σημεία. Στο πίσω μέρος υπάρχει δεύτερος κήπος όπου πραγματοποιούνται κοινωνικές εκδηλώσεις.
Το πρόθυμο προσωπικό, αφού μας ρώτησε αν είχαμε κάνει κράτηση (δεν είχαμε κάνει) μας υπέδειξε τα ελεύθερα τραπέζια
Τακτοποιηθήκαμε και αρχίσαμε να μελετάμε τον κατάλογο.
Παραγγείλαμε τα εξής:
Σαλάτα με τραγανά φύλλα από πρώιμο σπανάκι, iceberg, μανιτάρια, καπνιστή παντσέτα και Σαν Μιχάλη. 9.00€
Picanha 300 gr Black Angus με πρώιμα λαχανικά βουτύρου. 19.50€
Σταβλίσια μπριζόλα μόσχου με χοντρό αλάτι. 19.00€
Πρώτα ήρθε το εμφιαλωμένο νερό, στη συνέχεια η σαλάτα και πολύ αργότερα το τσαντάκι με τα ψωμάκια, το οποίο συνοδευόνταν από ελιές, κάππαρη και πάστα ντομάτας. Δεν καταλάβαμε που οφειλόταν αυτή η καθυστέρηση, πάντως δεν συνέβη μόνο στο δικό μας τραπέζι.
Καθυστέρηση υπήρχε και στην έλευση των κυρίων πιάτων.
Αν και ήμασταν από τους πρώτους που φτάσαμε, πρόσεξα ότι πρώτα πήγαν τα κυριώς σε άλλα τραπέζια όπου ήρθαν αργότερα οι πελάτες.
Όσον αφορα το φαγητό ήταν καλοψημένο, ακριβώς όπως το ζητήσαμε.
Η σταβλίσια αντάξια της τιμής της.
Η σαλάτα γευστικότατη και καλή σε ποσότητα. Όμως Θα έπρεπε να ήταν κομμένη σε λίγο μικρότερα κομματια.
Η picanha δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε. Αν και δεν είμαι
ειδήμονας στα κρέατα, πρώτη φορά τρώω picanha με ολόκληρα κομμάτια λίπους. Τα ντοματίνια, καλαμπόκι και σπαράγγια που συνόδευαν το κρέας πολύ νόστιμα αλλά λίγα.
Απο τον κατάλογο μου τράβηξαν την προσοχή τα εξής:
-Τραγανά μπαστουνάκια κολοκυθιού με δροσερή σάλτσα γιαουρτιού 6.00€
-Πακετάκια με ανθότυρο σε κρούστα δημητριακών 8.50€
-Γεμιστή πίτα καλαμποκιού με μοσχαρίσια φιλετάκια, κατσικίσιο τυρί, σπανάκι και πέστο από ντοματίνια Σαντορίνης. 8.50€
Black Angus Beef Burger 200gr με καραμελωμένα κρεμμύδια, καπνιστή πανσέτα, cheddar και σπιτική bbq sauce 15.50€
-Αρνίσιο κότσι μαγειρεμένο για 12 ώρες φρικασέ με καυκαλήθρες και σταμναγκάθι 17.50€
-Μαριναρισμένο χταπόδι σε φασκόμηλο, παρθένο ελαιόλαδο και λεμόνι, πάνω σε
carpaccio από μαραθόριζα και σχοινόπρασο 9.50€
Και από γλυκά: creme brulee, Banoffee, Mous, Πολίτικο εκμέκ, όλα στα 7.00€
Για να συνοψίσω, οι εντυπώσεις που μου άφησε η Stoffa είναι ανάμεικτες. Ωραίος χώρος, ιδιαίτερες γεύσεις, ευγενικό προσωπικό όμως υπήρχε έλλειψη συντονισμού και όχι προσωπικού, διότι διέκρινα πολλά άτομα και δυστυχώς τσιμπημένες τιμές για την εποχή μας.
Θα πρότεινα λίγο περισσότερο προσοχή στην επιλογή των υλικών και μεγαλύτερες ποσότητες.
Ένα τελευταίο σημείο είναι το κεφάλαιο κέρασμα!!!
Θεωρώ ότι έστω και ένα υποτυπώδες κέρασμα είναι απαραίτητο, έτσι απλά για την αλλαγή της γεύσης και τη χώνεψη. Εξάλλου οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά.....
Αρνητική εντύπωση μου έκανε το γεγονός ότι προσφέρθηκε κάποιο είδος λικέρ μόνο σε μια διπλανή παρέα επειδή είχε δυσαρεστηθεί με κάτι.
Δεν είμαι απόλυτη γι αυτό θα έδινα μια δεύτερη ευκαιρία, για να διαπιστώσω άν ότι δεν μου άρεσε ήταν τυχαίο ή συμβαίνει επανειλλημένως.. Ίσως οι απαιτήσεις μου να ήταν μεγάλες, αυτό όμως γιατί η Stoffa χαρακτηρίζεται ώς εξαιρετικό εστιατόριο.

Αυγ

Σάββατο 1η Αυγούστου, η πόλη μας και πάλι καμίνι με 38 βαθμούς και ούτε μια βουτιά στα πέριξ δεν μπορώ να κάνω, αφού πρέπει να επισκεφθώ στο ΚΑΤ τον πατέρα του κολλητού μου φίλου που έσπασε προχθές το πόδι του, στραβοπατώντας έξω απ' το σπίτι του...

Λίγο τα λόγια παρηγοριάς στον πατέρα, λίγο κάποιοι γνωστοί μας στους διαδρόμους της πτέρυγας, λίγο η συζήτηση με τον φίλο μου για τον περιβόητο Γιάνη μας, για το τρίτο Μνημόνιο που θα μας επιβάλει το νέο μας Κουαρτέτο - διάδοχο Τρόικας και Θεσμών, λίγο το' να, λίγο τ' αλλο και να' σου που η ώρα έφτασε 3:30. Μέσα, με τον κλιματισμό, ούτε που το καταλάβαμε. Έξω, όμως, στην Κηφισιά, επικρατεί πραγματικό λιοπύρι...

"Ρε φίλε" του λέω "πάμε να βάλουμε μια μπουκιά στο στόμα μας και να δροσιστούμε κομμάτι". Και εδώ αρχίζει η ταλαιπωρία του Αυγούστου, πρωτομηνιάτικα!

Η Κηφισιά σχεδόν άδεια, σαν τα Ταμεία της χώρας μας!! Οι χώροι εστίασης: Dos Hermanos, Tesoro mio, Rakkan, όλοι θεόκλειστοι!! Το Salumaio γεμάτο μέσα-έξω. Κράτηση δεν είχαμε.. Φευ.. Φευγουμε κάθυδροι...

Ξάφνου, μου 'ρχεται μια φαεινή ιδέα. Θυμάμαι τη STOFFA. Άλλωστε, λίγο πριν, παίζοντας με το κινητό μου, είχα ρίξει μια ματιά στην κριτική του aboutspy. "Εκεί θα δροσιστούμε, φίλε, " του λέω. "Έχε εμπιστοσύνη στο ask4food και μάλιστα στους πρωτοκλασάτους καλοφαγάδες του. Ο aboutspy είναι παλαίμαχος στο site, με τις αξιόπιστες κριτικές του, εδώ και χρόνια. Μακάρι το site αυτό να αποκτήσει προσεχώς πανελλήνια εμβέλεια κάλυψης εστιατορίων... Γράψου κι εσύ για να συνεισφέρεις με τις γαστρονομικές σου εμπειρίες, αλλά να ψηφίζεις τον piperman, μόνο εφόσον το αξίζει... ".

Με τα λόγια αυτά περνάμε το κατώφλι του εστιατορίου STOFFA. Η ώρα κοντεύει πέντε και το λιοπύρι συνεχίζεται ακάθεκτο!

Η STOFFA βρίσκεται στην οδό Βασ. Αμαλίας, κοντά στον Σταθμό του ΗΣΑΠ Κηφισιάς. Συνειδητοποιώ ότι στον ίδιο χώρο, απ' το 1998, στεγάζονταν για 14 χρόνια το πολίτικο εστιατόριο ΜΠΕΡΔΕΜΑ...

Μπροστά και πίσω υπάρχουν αυλές και το μέσον ο κυρίως χώρος, που διακρίνεται για το industrial style και τα αντκείμενα και έπιπλα vintage, τα μικρά χρωματιστά πλακάκια σε διάφορες επιφάνειες και μια ποικιλία διακοσμητικών στοιχείων τριγύρω. Στο βάθος της αίθουσας υπάρχει μπαρ, ενώ πιο ψηλά, πάνω απ' τη μπάρα, κρέμονται αποξηραμένα λαχανικά και σκόρδα, όπως τα κρεμασμένα αλλαντικά -chorizo & hamon serrano- των ισπανικών εστιατορίων. Ισπανοφέρνει λίγο η STOFFA, σκέφτομαι...

Και τότε ξαφνικά, παρατηρώ κάτι που μου αποκαλύπτει το όνομα του χώρου. Στο μέσο της αριστερής πλευράς διακρίνω μια θαυμάσια ολόλευκη 'στόφα', μια παραδοσιακή ξυλόσομπα, όπως αυτές που κάποτε χρησιμοποιούνταν και ως μαγειρικές κουζίνες. Μαθαίνω απ' τον σερβιτόρο ότι τον χειμώνα αυτή η στόφα θερμαίνει αποτελεσματικά τον εσωτερικό χώρο.

Η STOFFA λειτουργεί από τον Μάρτιο του 2013, τις καθημερινές μετά τις 6 το απόγευμα, ενώ τα Σαββατοκύριακα, απ' τις 12 το μεσημέρι. Στους τρεις χώρους της εξυπηρετούνται συνολικά περί τα 150 άτομα.

Καθόμαστε με τον κολλητό μου αρχικά έξω. Η ζέστη όμως αφόρητη, όπως και οι μύγες. "Πώς δεν σκέφτηκαν κανένα υδρόψυκτο μηχάνημα εξωτερικών χώρων;" αναφωνούμε αμφότεροι. Και μεταφερόμαστε μέσα, πάραυτα...

Αλλά και μέσα, μία απ' τα ίδια. Ένας τέτοιος ωραίος χώρος και όμως στερείται κλιματισμού!! Δύο ανεμιστήρες, όλοι κι όλοι, τι άραγε να σου κάνουν;; Ο aboutspy, σοφότερος ημών, φρόντισε να πάει βράδυ και φαντάζομαι πριν αρχίσουν οι μεγάλοι καύσωνες...

Το λέμε στα παιδιά του μαγαζιού προκειμένου να το διαβιβάσουν αρμοδίως... Οι σερβιτόροι, 5-6 αγόρια και κορίτσια, ήταν υπεραρκετoί για την ώρα εκείνη και μάλιστα όλοι τους ευγενέστατοι. Τους δίνουμε την παραγγελία, η οποία ώστόσο αργεί να μας έρθει, περί τα 30 λεπτά... Καθυστέρηση κουζίνας για μια ώρα μη αιχμής. Ωστόσο μας δίνει την ευκαιρία να κουβεντιάσουμε κι άλλο...

Το φαγητό, λοιπόν, ήταν συμπάθητικό, αλλά τα εδέσματα τα βρήκαμε ποιοτικά ανομοιόμορφα. Αρχικά ήρθε ένα 'τσαντάκι' με διάφορες φέτες λευκού και μαύρου ψωμιού (2 €), εμφιαλωμένο νερό που δεν ζητήθηκε (1.50 €), καθώς και δύο πιατάκια με ελίτσες και ροζ αλάτι Ιμαλαίων.

Τα ορεκτικά ήταν πράγματι εξαιρετικά (4 στα 4). Δοκιμάσαμε:

-1 πράσινη σαλάτα με μαρτούλι, ντοματίνια, σος ροδιού και 4 κομμάτια κροκέτας κατσικίσιου τυριού chevre. (8.50 € ).

-1 μανιτάρια γεμιστά με κρέμα τυριών και πιπεριές, σε πυρίμαχο σκεύος, με φοβερή ανοιχτόχρωμη πηχτή σάλτσα (7.50 €).

Τα κυρίως, όμως, ήταν μέτρια (2 στα 4). Συγκεκριμένα:

- 1 Stoffa burger (για τον φίλο μου), με πατάτες τηγανιτές. Ναι μεν, χορταστικό αλλά κάθε άλλο παρά απογειωτικό πίατο.. Κάπως άνοστο το κρέας, που το έσωζαν βέβαια τα καρυκεύματα. (13.50 € - τιμή αρκούντως υψηλή! ).

-1 involtini με πέννες (για μένα). Ήταν τρεις φέτες τηγανιτού μοσχαρίσιου κρέατος, με γέμιση τριμμένου τυριού (μάλλον πεκορίνο) και σπεκ (είδος προσούτο). Ήρθε κοκκινιστό, με μπόλικη σάλτσα ντομάτας. (9.50 €). Μου θύμισε κάτι σαν το παραδοσιακό κοκκινιστό μοσχάρι με μακαρόνια και πάντως δεν κατάφερα να το ολοκληρώσω. Ίσως να 'φταιγε ο καυτός καιρός, ίσως η στιγμή...

Για να είμαι πάντως δίκαιος θα βαθμολογήσω τη γεύση με 3, λόγω των νόστιμων ορεκτικών τους και σκοπεύω να ξαναπάω κάποιο βραδάκι δροσερό...

Θεωρώ ότι κάποια φαγητά είναι υπερτιμημένα, όπως και τα γλυκά τους (πορτοκαλόπιτα, γκανάζ σοκολάτας, μπανόφι κ. α. ), όλα στα 6.50 €, τα οποία επιφυλασσόμαστε να δοκιμάσουμε εφόσον ξαναπάμε...

Ο λογαριασμός έφτασε τα 43 €, και τον θεωρώ κάπως τσιμπημένο ειδικά για τις μέρες αυτές... Από την άλλη, όμως, είναι και το 23% του ΦΠΑ.. Τι να πει κανείς... Να μην πάρει κι άλλο τον ανήφορο και μας κάψει τους δόλιους...

Μπορείτε, φίλες και φίλοι, αν είστε στα πέριξ, να δώσετε μια ευκαιρία στη STOFFA. Για να μην υπάρχει πάντως κανένα 'μπέρδεμα' αποφύγετε ει δυνατόν τα καυτά μεσημέρια. Είπαμε: είναι STOFFA, δηλ. Φούρνος που καίει - Όνομα και πράγμα!!

Δοκίμασέ την φίλε χρήστη

μόλις ο καιρός δροσίσει

και προτίμησε ένα βράδυ,

για να φας χωρίς ψεγάδι!!

Μοντέρνες ταβέρνες - Κηφισιά, Αθήνα

Ένα μαγαζί που μας άφησε ανάμεικτα συναισθήματα ως προς το φαγητό του. Πήγαμε βράδυ καθημερινής 3άτομα και καθίσαμε μέσα λόγω ότι η βραδιά δεν μας επέτρεπε να καθίσουμε στον κήπο τους.

Μέσα ο χώρος συμπαθητικός αν και λίγο απο τα ίδια που έχουν τα άλλα μαγαζιά αλλά οκ. Καλή απόσταση πράγματι τα τραπέζια μεταξύ τους άνετα. Καλή υποδοχή και εξυπηρέτηση από το προσωπικό αλλά δεν γνωρίζω τι γίνεται σε περίπτωση δουλειάς λόγω ότι το συγκεκριμένο βράδυ το μαγαζί είχε άλλες 2 παρέες.

Στα του φαγητού τώρα, πήραμε τη σαλάτα με το κατσικίσιο τυρί το οποίο ήταν παναρισμένο και τηγανιτό και θεωρώ ότι του αφαιρούσε κάτι από την γεύση του, ακόμα μία σαλάτα, λουκάνικα μας άρεσαν, ταλιάττα που έχω ένσταση για το ψήσιμο γιατί αλλου ήταν μέτρια όπως τη ζητήσαμε και αλλού καλοψημένη(φτωχή παρουσίαση πιάτου).

Μακαρονάδα δεν τρελαθήκαμε και το πιο αποτυχημένο πιάτο το κοτόπουλο με γραβιέρα νομίζω το οποίο ήταν τόσο στεγνό που δεν μπορέσαμε να το φάμε. ΜΕ 3 μπουκάλια κρασι πήγαμε 150Ε και μας κέρασαν τα γλυκά τους. Ένα συμπαθητικό μαγαζί με συμπαθητικό φαγητό, όχι κάτι ιδιαίτερο. Αν θα ξαναπήγαινα θα ήταν απλά για ένα μεζέ με το κρασί μου λόγω του κήπου.

Μοντέρνες ταβέρνες - Κηφισιά, Αθήνα

Γεια σας, γεια σας και χρόνια πολλά, μέρες που είναι! Πριν μπω αναλυτικά στην κριτική μου, θα ήθελα να μοιραστώ το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό και τη γενική εντύπωση που μου έμεινε μετά από μεσημεριανό γεύμα σήμερα, ανήμερα του Πάσχα, στη “Στόφα”.

Σκεφτόμουν λοιπόν πόσο σημαντικό είναι, και ακόμα περισσότερο τις γιορτινές και κλασικά οικογενειακές μέρες, όταν βγαίνει κανείς για φαγητό να αισθάνεται ότι οι μαγαζάτορες και όλο το προσωπικό σέβονται το γεγονός ότι επέλεξες το μαγαζί τους, και φροντίζουν να περάσεις όσο το δυνατό καλύτερα. Και φροντίζουν όχι μόνο με το φαγητό αλλά και με την υποδοχή, το χαμόγελο και τις μικρές λεπτομέρεις να σε κάνουν να αισθάνεσαι σχεδόν ότι είσαι καλεσμένος σε ένα φιλόξενο σπίτι. Αυτή η αίσθηση μου έμεινε συνολικά από τη “Στόφα”. Και μακάρι αυτή η αντιμετώπιση να υπάρχει όχι μόνο σε γιορτινές μέρες, αλλά σε μόνιμη βάση σε όσα εστιατόρια σέβονται τον εαυτό τους. Χαίρομαι πάντως που το βλέπω να συμβαίνει όλο και περισσότερο, τουλάχιστον σε εστιατόρια που δικαίως τελικά έχουν αναδείξει οι χρήστες του ask4food.

H Στόφα, λοιπόν, εστιάζει κυρίως στο κρέας, το οποίο προσεγγίζεται υπό το μότο της «άλλης κουζίνας». Τα κρεατικά βέβαια, εν γένει, δεν είναι στα δικά μου αγαπημένα, και γι' αυτό δεν θα ήταν στις πρώτες μου επιλογές υπό κανονικές συνθήκες. Eν όψει εξόδου, λοιπόν, ανήμερα του Πάσχα, αναζήτησα κάτι όσο γινόταν πιο «εξευγενισμένο» για κρεατοφαγία. Επιλογή που τελικά δικαιώθηκε.

Η κράτηση έγινε 3 μέρες νωρίτερα. Ευγενέστατη και εγκάρδια υποδοχή όχι μόνο από τον κύριο στην είσοδο αλλά και από όλο το προσωπικό που μας περιποιήθηκε, με μπόλικες χαμογελαστές ευχές. Καθίσαμε στην αυλή, η οποία ήταν πράγματι πολύ ευχάριστη, όπως περιγράφεται σε προηγούμενες κριτικές, υπό τη σκιά εντυπωσιακά μεγάλων δέντρων, με πολύχρωμα φωτιστικά που κρέμονται από τα κλαδιά τους, τα οποία φαντάζομαι ότι το βράδυ θα δημιουργούν πολύ ευχάριστη ατμόσφαιρα. Ο χώρος και η καλαισθησία του έχει περιγραφεί εκτενώς σε προηγούμενες κριτικές, γι' αυτό δεν θα επεκταθώ.

Στα του φαγητού: Πολύ ευχάριστο το ότι το καλαθάκι με το ψωμί (πολύσπορο και λευκό) κατέφθασε μαζί με κόκκινα αβγά για τσούγκρισμα, τα οποία τρωγόντουσαν κανονικότα. Δεν είναι κάτι φοβερό ως κίνηση, αλλά είναι αυτές οι μικρές λεπτομέρειες που λέγαμε παραπάνω.

Λόγω της ημέρας προσφέρθηκαν δύο κατάλογοι: Ο κανονικός και ο πασχαλινός, που περιελάμβανε - εκτάκτως- τα πολύ κλασικά πασχαλινά: αρνάκι, πατάτες φούρνου, τζατζίκι και κοκορέτσι.
Από τα πασχαλινά παραγγείλαμε λοιπόν το τζατζίκι (τεράστια μερίδα και πολύ πετυχημένο) και το κοκορέτσι, το οποίο πρέπει να ήταν στο φούρνο ψημένο και συνοδευόταν από ωραιότατες χερίσιες τηγανιτές πατάτες. Πολύ καλής ποιότητας τα εντόσθια, χωρίς καμία δυσάρεστη οσμή. Φαγώθηκε ευχάριστα και από μη φανατικούς του κρέατος, όπως η αφεντιά μου.

Πάμε και στον κανονικό του κατάλογο, στον οποίο μάλλον έχει νόημα να αναφερθώ λεπτομερέστερα:

- Σαλάτα με ποικιλία μαρουλιών, ξινόμηλο, σύκο και γραβιέρα: Ικανοποιητική ποσότητα, ζουμερή όσο πρέπει και ισορροπημένη στη γεύση.
- Μανιτάρια με τυρί κρέμα, πιπεριές και παρμεζάνα: Συμπαθητικό αλλά αρκετά γαλακτερό και ουδέτερο σε γεύση για τα δικά μου γούστα. Θα το ήθελα με περισσότερη ένταση ενδεχομένως στα τυριά ή σε αρώματα από μπαχαρικά. Αν όμως σας αρέσουν τα γαλακτερά και τα κρεμώδη, μάλλον θα είναι στα γούστα σας.
-Involtini (χοιρινά ρολάκια γεμιστά με τυρί και αρωματικά, και τυλιχτά σε προσούτο) με πένες σε κόκκινη σάλτσα: Μάλλον το καλύτερο πιάτο, πολύ ωραία σάλτσα, καλή ποιότητα του προσούτο, σωστά βρασμένες οι πένες.
-Φιλέτο κοτόπουλο με mozzarella και καπνιστή πανσέτα: Νόστιμο αλλά μάλλον θα το προτιμούσα λίγο πιο ζουμερό. Ίσως το φιλέτο μπούτι να του ταίριαζε περισσότερο. Καλές πρώτες ύλες, πάντως, και εδώ, οι οποίες φάνηκαν τόσο στην καπνιστή πανσέτα όσο και στη mozzarella. Συνοδεύεται από ωραία μαριναρισμένα ντοματίνια.

Όλες οι μερίδες ήταν σε ικανοποιητικότατες ποσότητες. Το δε σέρβις, πέρα από χαμογελαστό, ήταν και άκρως αποτελεσματικό και σωστά συντονισμένο: Όλα ήρθαν στην ώρα τους, με άψογο timing ανάμεσα στην ολοκλήρωση των πρώτων πιάτων και του σερβιρίσματος των κυρίως.
Τα παραπάνω συνοδεύτηκαν από 1 κιλό κρασί χύμα Μοσχοφίλερο, το οποίο πινόταν ευχάριστα. Επιδόρπιο δεν πήραμε, αλλά προσφέρθηκαν μαστιχάκια κέρασμα στο τέλος μαζί με πολλά χαμόγελα και ευχαριστίες από το προσωπικό κατά την αποχώρησή μας. Όπως φαντάζεστε, συστήνεται ☺

Μοντέρνες ταβέρνες - Κηφισιά, Αθήνα

Πάρα πολύ μου άρεσε ότι πήραμε εξ ου και το 4/4 φανταστικές σαλάτες που βρήκαμε στον κατάλογο που καλύπτουν όλα τα γούστα, πολύ νόστιμα και τα ορεκτικά που πήραμε και από αυτά έχει μεγάλη ποικιλία στον κατάλογο του για όλους και στα κυρίως πάλι μείναμε ευχαριστημένοι στην παρέα μου και ως προς την γεύση και ως προς την ποσότητα και μια χαρά τα τσακίσαμε!!

4/4 βάζω και στην εξυπηρέτηση, ήταν όλοι τους ευγενέστατοι, χαμογελαστοί, γρήγορα ήρθαν και όλα μας τα πιάτα με την σωστή σειρά.. τι άλλο να θέλει κανείς δηλαδή ότι ζητήσαμε μας ήρθε άμεσα!

4/4 έβαλα και στον χώρο που τον βρήκα σωστά μοντέρνο και όσο πρέπει ωστόσο παρόλο που θέλει να θυμίζει λίγο saloon τύπου το πετυχαίνει άψογα χωρίς να ξεφεύγει στο όριο του κιτς

3/4 βάζω στις τιμές του που εντάξει ok το δέχομαι είμαι Κηφισιά σε πολύ όμορφο σημείο όλα μια χαρά αλλά ένα τσικ παρακάτω σας παίρνει ρε παιδιά... τουλάχιστον λόγο εποχής που απ' ότι ξέρω και εσείς οι βόρειοι κάτι έχετε αντιληφθεί από κρίση!!

Μοντέρνες ταβέρνες - Κηφισιά, Αθήνα

Ναι. Είχα διαβάσει για τη Stoffa, όμορφα άρθρα συνοδευόμενα με όμορφες φωτογραφίες, και έτσι πήρα και την παρέα στο λαιμό μου.
Όχι, αυτή εδώ δεν θα είναι μία καλή κριτική. Αν αυτό θέλετε να διαβάσετε, πάτε παρακατω.

Ή κράτηση μας ήταν για χώρο καπνιζόντων. Όταν φτάσαμε, οι σερβιτόροι κοιτιοντουσαν ανήσυχοι, ώσπου ήρθε κάποιος και μας είπε ότι επειδή είχε κακοκαιρία, οι κρατήσεις της αυλής μεταφέρθηκαν στον κλειστό χώρο, οπου απαγορεύεται το κάπνισμα. Καλύτερα για όλους μας, δεν θα χρειαζόταν να λουστω την τσιγαριλα. Όμως, κραταω ότι μας τοποθέτησαν αρχικά σε τραπέζι έξω, με πρόγνωση για ψυχρα μερες τώρα. Πρώτη ξενερα, της λεπτομέρειας.

Ο χώρος:
Καθησαμε σε τραπέζι με πάγκο και μαξιλαρες. Όμορφο μαγαζί. Παλέτες στους τοίχους, οικοδομικά υλικά γυμνα, μία μίξη industrial με diy ύφος που προσωπικά μου αρέσει πολύ. Χαλάρωσα λιγάκι, ήρθε ή κάρτα, συμπαθής. Γνώριζα ότι ήταν σύγχρονη ελληνική κουζίνα, αυτό δεν το ειδα, τα κυρίως του ήταν όλα μα όλα τα τζενερικ εξοχικης κυριλε ταβέρνας.

Το σερβις:
***κα κι στο***. Είναι η πρώτη φορά που σε λογαριασμό μεγάλο αφήνουμε μόλις 2 € φιλοδώρημα. Έχει τεράστια σημασία η ποιότητα του σέρβις σε μαγαζί που χρεώνει 30€ το κεφάλι. Όταν ο πελάτης σου παραπονιέται ότι καθυστερεί το φαγητό σου, δεν του απαντας πέσανε μαζεμένοι ή έτσι είναι ή ροή των παραγγελιών. 1 ώρα και 10 λεπτά από όταν μαζευεις τα πιάτα των ορεκτικών (που παρεμπιπτόντως δεν ήταν άδεια αλλά δεν προλαβαμε να αντιδράσουμε) δεν είναι ροή των παραγγελιών, είναι προφανής δυσλειτουργία του μαγαζιού. Και τότε, κάνοντας σωστά τη δουλειά σου, παίρνεις το γλυκύτερο ύφος σου και λες στον πελάτη, συγνώμη για την καθυστέρηση, θα κάμω ότι είναι δυνατόν να επισπευσουμε την παραγγελία σας. Κερνας και το κατιτις σου. Μα ένα ποτάκι, μα έναν μεζε, μα ένα γλυκό. Κάτι. Φεύγοντας δεν μας είπαν ούτε γεια. Δύο ευρώ φιλοδώρημα νομίζω ήταν υπερβολικό ποσό.

Τα πιάτα:
2 σταβλισιες: ζητήσανε medium rare, ήρθαν κατά τόπους well done και κατά τόπους medium. Medium rare πουθενά. Fail.
1 κρέας medium σε ένα πλατώ σερβιρισμενο με δύο κομμάτια καλαμπόκι και 3 σπαράγγια. Ή κοπέλα που τοφαγε είπε ήταν καλό.
1 black angus burger που ζητήθηκε καλά ψημένο και ήρθε έτσι. Σερβίρονταν με σως (δεν την είδα στο burger μου που την εψαξα πάντως), καραμελωμενα κρεμμύδια (μία κουταλια του γλυκού μα το θεό) και πατάτες. Επειδή έλειπαν οι σάλτσες, το μπεργκερ ήταν στεγνό. Επίσης, ήρθε το μπεργκερ κρυο και οι πατάτες ζεστές. Ούτε αυτό να κάνουν σωστά δηλαδή.

1 σαλάτα με φράουλα και κατσικίσιο τυρί: το κατσικίσιο τυρί δεν είχε καλό πανάρισμα. Άφηνε λαδιλα. Ή φράουλα δεν υπήρξε στη σαλάτα ως φρούτο. Πρέπει να χρησιμοποίησαν ένα τζενερικ σιρόπι για τη σως, που την γλυκαινε και στο τέλος καταλαβαινες μόνο γλύκα.
Ντοματοπιτακια, που ήταν εξαιρετικά σαν γέμιση, αλλά είχαν ετοιμο φύλλο, κάτι που σε τέτοιο μαγαζί είναι αστείο.

Αβγά με καβουρμά. Οι-κροκοι-ηταν-ψημενοι. Και αυτό το κατά τα άλλα απλουστατο αλλά νόστιμο πιάτο το έφεραν στο τραπέζι. Νο. Νο. Και δεν το έφεραν και μαζί με τα υπόλοιπα ορεκτικά, το θυμήθηκε η κουζίνα κάνα τέταρτο μετά που μας μάζεψαν τα πιάτα του πρώτου.
Πατατες τηγανιτές με sour cream και τραγανή πανσετα: ή πανσετα δεν ήταν τραγανή, ήταν ίσα περασμένη από το τηγάνι που κρίμα στην σπατάλη του υπέροχου αυτού υλικού.

Στικ κολοκυθιου με σως γιαούρτι/δυόσμο. Τα στικ δεν ήταν τραγανά, ήταν νοτισμενα, το δε γιαούρτι άφηνε πικριλα κατά τόπους.
Για γλυκό δεν μειναμε, ξενερωσαμε με την αναμονή και φύγαμε.
Ποτά: 4 μπύρες, 2 σοδες, 2 κοακολες
Δώσαμε περίπου 34 € το κεφαλι.
Όχι, δεν θα ξαναπαω εκτός αν μου κάνει η διεύθυνση το τραπέζι.

Μοντέρνες ταβέρνες - Κηφισιά, Αθήνα

Ημέρα επίσκεψης: Σάββατο 23/4.

Εϊχε προηγηθεί κλείσιμο τραπεζιού 2 ημέρες πρίν για 5 άτομα στο εσωτερικό του μαγαζιού.

Πήραμε 5 ορεκτικά και 5 κυρίως. Αναλυτικά:

Μανιτάρια γεμιστά, τα οποία ήταν πολύ νόστιμα με τη γεύση του τυριού να τα απογειώνει και ουδεμία σκέψη για μικροκύμματα

Αυγά μάτια με πατάτες και ενα αλλαντικό το οποίο ήταν TOYMΠΑΝΟ

Σαλάτα Caesars, χωρίς να είμαι fan των σαλατών, τη θεωρώ πολύ καλή

Λουκάνικο χωριάτικο, στο οποίο κυριαρχούσε η γεύση του πορτοκαλιού και μου θύμισε την καταγωγή μου, άρα όντως χωριάτικο!

Πατάτες Stoffa: Συνοδευόμενες από 1 είδος τυριού το οποίο αγνοώ... Το αποτέλεσμα όμως δεν είναι δυνατόν να αγνοηθεί!!!!!!!!!!!!!

3 Hang Steak, medium rare τα οποία ήταν Εξαιρετικά!

1 Σταβλίσια, η οποία ήρθε welldone ¨οπως ζητήθηκε και η οποία ήταν πραγματικά σταβλίσια και αυτό φάνηκε από το ότι έμεινε η μισή και με πραγματική λύπη την είδα να μένει έτσι.

1 Πικάνια η οποία άρεσε πολύ, τόσο σε γεύση, όσο και σε μέγεθος.

Σχετικά με το επιδόρπιο δοκιμάσαμε:

1 Banofee, αν και αρχικά ο φίλος που το ζήτησε δήλωνε πως αποκλείεται να το πετύχει το μαγαζί, εν τέλει σαν άλλος Γαλιλαίος είπε: Κι όμως το πέτυχε

1 Καλτσόνε με μασκαρπόνε και σοκολάτα, το οποίο ήταν Φ-Α-Ν-Τ-Α-Σ-Τ-Ι-Κ-Ο!

1 Cheesecake Σοκολάτα πολύ καλό, χωρίς ιδιαίτερα άλλα σχόλια!

Από ποτά πήραμε:

6 Heineken Drafts

2 ποτήρια λευκό κρασί

Οι σερβιτόροι εξυπηρετικότατοι και συνεχώς δίπλα σου χωρίς να είναι όμως κουραστικοί.

Στο σύνολο η απόδειξη έγραψε € 177, τα οποία για όσα φάγαμε και ήπιαμε ήταν πάρα πολύ ικανοποιητικά.

Περιμένω πως και πως την επόμενη επίσκεψη για να δοκιμάσω και τα υπόλοιπα πίατα που είδα.