04 Ιούλ 2016

ειχα την εντύπωση ότι είχα ήδη γράψει κριτική για το White Elephant το οποιο θυμάμαι να έχω δοκιμάσει τουλάχιστον 5-6 φορές, συνήθως με την εκπτωτική του προσφορά (κουπόνι) κ πάντα χειμώνα (τυχαίο).

Ήταν πάντα η σταθερή μας επιλογή γιατί το σούσι το αγαπάμε και εκεί έχουμε δοκιμάσει ένα από τα καλύτερα.

Η χθεσινή επίσκεψη όμως, η πρώτη της σεζόν, μας απογοήτευσε απίστευτα. Μάλλον έχει αλλάξει ο σεφ?
η ομάδα του?
μήπως φταίει ότι η κουζίνα διαθέτει τώρα και ιταλική κατεύθυνση?
πώς γίνεται ένα εστιατόριο να είναι ιταλικό από τη μία μεριά της πισίνας και σούσι από την άλλη?

Πάντως κάτι φταίει και τα απλά sushi που επιλέγουμε σταθερά κάθε φορά, αυτήν την φορά ήταν χάλια. όχι απλώς χειρότερα από άλλες φορές... ήταν χάλια. Σαν να τρώγαμε αλλού...

Και ήταν η τρίτη φορά στην σειρά που δεν είχε διαθέσιμο τόνο....

Νομίζω ότι θα αναζητήσω άλλες σούσι επιλογές στην περιοχή...

5 επιλογές σούσι
2 ποτήρια λευκό κρασί
κέρασμα ούτε κατά διάνοια αλλά αυτό το ήξερα

2 άτομα, 25€ κουπόνι και άλλα τόσα επιτόπου, σύνολο 50€. Αν ήταν νόστιμα όπως τις άλλες φορές θα το δεχόμουν.... Αλλά...

16 Νοε 2015

εκμεταλλευομενη προσφορα εκπτωτικη σιτε με 50% εκπτωση αποφασισα να το επισκευτουμε μιας και το ασιατικο/κινεζικο φαγητο ειναι στις αδυναμιες μου. αυτο σημαινει οτι εχω δοκιμασει σχεδον στα περισσοτερα τετοιου ειδους μαγαζια της Αθηνας. να πω οτι τα 2/4 στο value for money αναφερομαι για τις κανονικες τιμες του καταστηματος και οχι με την προσφορα που πηγα εγω.
υπηρχε μενου συγκεκριμενο βεβαια αλλα επειδη το ειχα ελεγξει πιο πριν απο το σιτε ειδα οτι ηταν κοντα στις γευσεις μου. πηραμε λοιπον μεταξυ καποιων επιλογων:

GREEN SALAD (Πράσινη σαλάτα εποχής - Sauce lime venegraite)

CHICKEN WINGS (Αρωματικές φτερούγες κοτόπουλου - Sauce Teriyaki - 6 κομμάτια)

SPRING ROLLS (Φρέσκα ρολά λαχανικών σε τραγανό φύλλο - Sweet & sour sauce, γλυκόξινη σως - 4 κομμάτια)

SWEET & SOUR CHICKEN (Τρυφερό κοτόπουλο σε γλυκόξινη σως ανανά φρούτων με ρύζι ατμού)

GINGER PORK (Χοιρινό με φρέσκο τζίντζερ, κρεμμυδάκι & ρύζι γιασεμιού) και
Εμφιαλωμένο Νερό

ολα τα ανωτερω κοστισαν 29 ευρω. συνεπως με προσφορα οι τιμες ειναι ασυναγωνιστες.

απο θεμα γευσεις τωρα. εμενα προσωπικα μου αρεσαν πολυ οι γευσεις και κανοντας συγκριση με αλλα ομοειδη καταστηματα βρηκα αρκετα πιατα του καλυτερα μαγειρεμενα και πιο γευστικα. απο θεμα προσεγγισης ειναι επανω στον κεντρικο δρομο και εχει παραπλευρα χωρο που ειναι παρκινγκ για το μαγαζι. απο θεμα χωρου επισης μου αρεσε η διακοσμηση και γενικα η εισοδος του μαγαζιου. η εξυπηρετηση ηταν καλη.

το προτεινω αλλα θεωρω οτι αν καποιος βρει την προσφορα αξιζει απολυτα

11 Ιούλ 2016

Στο White Elephant έχω πάει δύο φορές φέτος, μία το χειμώνα και μία, πιο πρόσφατη, το καλοκαίρι, και τις δύο έχοντας μείνει συνολικά ικανοποιημένοι και εγώ και η παρέα μου.
Ξεκινώντας από το χώρο, τόσο ο εσωτερικός όσο και εξωτερικός γύρω από την πισίνα είναι αρκετά μεγάλοι, με ικανοποιητικές αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών, που, σε συνδυασμό με ωραία μουσική σε σωστή ένταση, δημιουργούν μία πολύ ευχάριστη αίσθηση κατά την παραμονή στο εστιατόριο.

Στην ευχάριστη παραμονή συμβάλλει και το ίδιο το προσωπικό, που είναι ευγενέστατο, διακριτικό και αποτελεσματικό.

Το φαγητό ήταν ικανοποιητικό και στις δύο επισκέψεις μου. Τα πιάτα που δοκιμάσαμε περιελάμβαναν κυρίως κινέζικες γεύσεις (spring rolls, iceberg rolls, sweet and sour chicken, special fried rice, crispy duck) και λίγες ιαπωνικές (σούσι, ενταμάμε). Όλα τα πιάτα ήταν από καλά έως πολύ καλά, τόσο από πλευράς ποιότητας όσο και από πλευράς ποσότητας. Ο κατάλογος είναι ιδιαίτερα μεγάλος, κάτι που δε μου αρέσει γενικά - περιλαμβάνει μάλιστα και λίγες ινδικές επιλογές. Σε τέτοιο κατάλογο, θεωρώ σημαντική έλειψη να μη διατίθεται έστω μία επιλογή κινέζικης μπύρας.

Στην πιο πρόσφατη επίσκεψή μου, διαπίστωσα με έκπληξη ότι στο εστιατόριο φιλοξενείται και ιταλική ενότητα, με διαφορετικό όνομα. Στα τραπέζια στη μία πλευρά της πισίνας προσφέρεται η ιταλική κουζίνα, και είναι σαφώς διαχωρισμένα από τα υπόλοιπα, όχι μόνο χωροταξικά αλλά και στην εμφάνισή τους. Το εγχείρημα είναι κάπως ασυνήθιστο, να δούμε πώς θα πάει...
Οι τιμές, χωρίς να είναι απαγορευτικές, δεν επιτρέπουν πολύ συχνές επισκέψεις. Η προσφορά εκπτωτικών κουπονιών από sites προσφορών είναι πολύ χρήσιμη σε αυτό το θέμα.

Συνολικά, θα ξαναπήγαινα ευχαρίστως στο White Elephant για την κινέζικη/ιαπωνική κουζίνα του. Πιστεύω ότι διαθέτει την απαραίτητη υποδομή (χώρος, εξυπηρέτηση) για μία πολύ ευχάριστη έξοδο. Κατά την προσωπική μου άποψη, αν εστίαζε σε ένα πιο περιορισμένο εύρος γεύσεων (πχ. κινέζικων), τόσο ως προς την ποιότητα όσο και ως προς την ποσότητα των επιλογών, θα γινόταν μία εξαιρετική επιλογή για μία ωραία έξοδο.

23 Μάρ 2016

Δεν εχω εμπειρια απο παρομοια εστιατορια σουσι. Πρωτη φορα εφαγα και μου αρεσε εκπληκτικα. Ολα ειναι πολυ νοστιμα και εχει και καταπληκτικα κοκτειλ. Ο ιδιοκτητης Αρης ειναι ευγενης και το σερβις καλο και γρηγορο.

Οι τιμες χωρις να ειναι ακριβες για την κατηγορια απο οτι εχω δει στο διαδυκτιο, δεν ειναι φθηνες. Με χαλασε ομως πολυ την τελευταια φορα που πηγαμε το σαββατο που οταν παραγγειλαμε την ποικιλια με 36 κομματια στα 40€ μας ειπαν οτι λογω ημερας οι ποικιλιες θα κανουν 45 λεπτα. Απαραδεκτο κατα την γνωμη μου, γιατι τα ιδια τα πληρωσαμε 60€ πιατο πιατο. Η δικαιολογια ηταν οτι για να ερθουν ολα μαζι που ειναι διαφορετικα θελει ωρα. Του ζητησα να φερνει σταδιακα τα 36 κομμαια αλλα δεν γινοταν.

Ο χωρος ειναι πολυ ωραιος και η αποσταση μεταξυ τν τραπεζιων αρκετη ωστε να μην ακους τον διπλα. Το καλοκαιρι με την πισινα επισης πολυ ωραια.

05 Νοε 2015

Επισκέφτηκα πρόσφατα το συγκεκριμένο εστιατόριο. Ο χώρος είναι πολύ εντυπωσιακός και ιδιαίτερα ευχάριστος. Ωστόσο, η δική μου κακή εμπειρία με το συγκεκριμένο εστιατόριο ξεκίνησε από την αρχή. Είχα κάνει κράτηση για ένα τραπέζι 4 ατόμων για την εξαργύρωση κουπονιού που είχαμε προμηθευτεί από site προσφορών. Η κράτηση είχε γίνει 5 ημέρες νωρίτερα.

Όταν έφτασα στο εστιατόριο την ώρα που είχαμε κλείσει, η κοπέλια διαπίστωσε ότι το όνομά μου δεν υπήρχε στην λίστα των κρατήσεων και γιαυτό απευθύνθηκε στον υπεύθυνο και ίσως και ιδιοκτήτη του καταστήματος. Συνήθως, ο υπεύθυνος σε καλωσορίζει και προσπαθεί να σε εξυπηρετήσει. Ο συγκεκριμένος από την πρώτη στιγμή με αντιμετώπισε με απίστευτη επιθετικότητα και αγένεια. Με αμφισβήτησε ότι έχω κάνει την κράτηση ή ότι την έκανα για άλλη μέρα και πήγα σήμερα. (λες και είχα όρεξη να ξεκινήσω από το σπίτι μου να κάνω 20χλμ έτσι για πλάκα). Δεν έδινε ούτε μία πιθανότητα να έχει γίνει κάποιο λάθος και να χειριστεί τον πελάτη με ευγένεια ώστε να υπάρξει η πιθανότητα να έρθει ξανά. Μετά από τα πολλά αναγκάστηκε και μας έβαλε σε ένα τραπέζι. (Είχε άδειο το μισό μαγαζί οπότε δεν καταλαβαίνω την αντίδρασή του. )

Το προσωπικό του service ήταν πολύ ευγενικό και γενικά έσωζε την κατάσταση.
Το φαγητό ερχότανε με μεγάλη καθυστέρηση. Παραγγείλαμε extra από το μενού sushi, το οποίο ήταν καλό. Επίσης, φάγαμε κάτι μπουτάκια κοτόπουλου με γλυκόξυνη σος τα οποία ήταν καλά, καθώς και τα springrolls ήταν συμπαθητικά. Τα κυρίως πιάτα ήταν μέτρια και πολύ πρόχειρα.

Το μενού στο συγκεκριμένο εστιατόριο είναι πολύ ακριβό σε σχέση με την ποιότητα του φαγητού ( όπου μοιάζει με ταχυφαγείου). Δεν θα το πρότεινα σίγουρα, ειδικά με τα λεφτά αυτά μπορείς να φας πολύ καλύτερα σε άλλα εστιατόρια.

30 Οκτ 2015

Μεσω ενος φιλου γνωρισαμε το εν λογω μαγαζι κ ετσι μεσα στο 2015 το επισκεφτηκαμε 3 φορες.

Κ τις 3 φορες μειναμε παρα πολυ ενθουσιασμενοι.
Διαβαζω τα αρνητικα σχολια διαφορων επισκεπτων κ εκπλησσομαι.
Εμεις βρηκαμε αμεσως τραπεζι (κ τις 3 φορες) κ ο, τι κ αν δοκιμασαμε το βρηκαμε θεσπεσιο. Πηραμε crispy duck (υπεροχη οπως παντα), noodles (δεν θυμαμαι βεβαια με τι συνοδευονταν αλλα ηταν υπεροχα), το ψιλοκομμενο μοσχαρακι με τις τηγανιτες πατατες (μοναδικο!!!!!! ), το γλυκοξινο κοτοπουλο (μιαμ μιαμ... ), τα πουγκια με το καβουρι κ το τυρι (πολυ ωραια), κ κατι ακομα σαν κυριως πιατο που αυτη τη στιγμη μου διαφευγει... Ολα ηταν τοσο ωραια... Κ καθε φορα παραγγελνουμε τα ιδια γιατι οι γευσεις αυτες μας ειναι τοσο γνωριμες κ νοστιμες...

Οσον αφορα στις τιμες, ομολογω οτι ειναι λιγο τσουχτερες αλλα πραγματικα αξιζει-σου μενει αξεχαστο το γευμα... Αλλωστε δεν τρως κ σουβλακια. Μια στο τοσο το δικαιουμαστε. Την αλλη εβδομαδα παντως εχω κανονισει με την παρεα μου να ξαναπαμε...
ΑΞΙΖΕΙ!!!!

11 Οκτ 2015

Επισκεφτήκαμε ο εστιατόριο 4 άτομα παρασκευη 11 Σεπτεμβρίου. Καθίσαμε στον κήπο. Ο χώρος έξω ειναι πολυ όμορφος, οτι πρέπει για μια χαλαρή βραδιά.
Θα ξεκινήσω με το μεγάλο μείον του μαγαζιού. Η ταχύτητα στο σέρβις. Καθήσαμε στο τραπέζι 10 και τέταρτο και το γλυκό μας έφτασε στο τραπέζι στη 1. Οχι επειδή τρώγαμε αργά αλλα επειδή οι σερβιτόροι θεωρούσαν οτι ανάμεσα στα πιάτα έπρεπε να υπάρχει ενα κενό μισής ώρας τουλάχιστον. Και το μαγαζί δεν ηταν και φίσκα να πεις οτι δεν προλάβαιναν.

Πάμε στο φαγητό. Είχαμε παει με κουπόνια και είχαμε επιλέξει το κινεζικό μενού.
Το μενού είχε spring rolls, φτερούγες κοτόπουλο, σαλάτα και νουντλς για ορεκτικά, ολα ανα δυο άτομα. Όλα καλά και νόστιμα με τα νουντλς να ξεχωρίζουν. Κυρίως πιάτα ηταν χοιρινό σετσουαν και κοτόπουλο γλυκόξινο. Το γλυκόξινο ηταν καλό αλλα το καυτερό ακόμη και για μένα που λατρεύω τα καυτερά δεν τρωγόταν εύκολα γιατι είχε πιπεριά που μες στο σκοτάδι δεν έβλεπες κι έσκαγαν στο στόμα με δυσάρεστο αποτέλεσμα. Στο τέλος είχαμε και γλυκάκι μους λεμονι εξαιρετική.

Επιπλέον πήραμε 2 σειρουλες σούσι. Ενα maki salmon, κι ενα maki Alaska salmon με ωραιότερο το πρώτο γιατι το δεύτερο είχε καπνιστό σολομό και ηταν έντονο και ενα μπουκάλι βύσσινοκήπο ροζε και 3 εμφιαλωμένα νερά.
Γενικά για όποιον παει με το μενού για το κινεζικό να ξέρει οτι θα σκάσει.

Εγω προσωπικά θα πήγαινα ξανά αλλα οχι με κουπόνια. Θα επέλεγα σούσι αλλα απο τον κατάλογο γιατι αυτά που είχε το ιαπωνικό μενού δε μου άρεσαν. Και σίγουρα θα πήγαινα νωρίτερα και θα ήμουν πιο πιεστική στο θέμα της ταχύτητας για να φάω πιο σύντομα.

29 Οκτ 2015

Επισκεφτηκαμε το White Elephant μεσω ενος κουπονιου.
Ο χωρος ειναι πολυ ωραιος και προσεγμενος.
Το φαγητο ειναι σε μικρες ποσοτητες αλλα γευστικο.

Το πρόβλημα ειναι ο υπεύθυνος, οπου ισως εγινε παρανοηση με το γεγονος οτι ειχαμε κουπονι και μας εκλεισαν τραπεζι Σαββατο απογευμα. Ενω δεν υπηρχε κοσμος, μας δημιουργησε πρόβλημα λεγοντας οτι χαριστικα μας αφηνει να κατσουμε. Αυτου του τυπου οι συμπεριφορες ειναι που απομακρυνουν τους πελατες, ειναι απαραδεκτες και μας εθιξε ο αγενής τρόπος που μας το ανακοίνωσε. Θα μπορουσε να εκφραστει πολυ πιο ευγενικά απο τη στιγμη που έγινε παρανοηση.

Θα το προτεινα μονο στη περιπτωση που θελετε να παρετε το δείπνο σας σε ενα ομορφο χωρο, αλλιως πιστευω οτι ειναι υπερεκτιμημενο.

Αγίας Παρασκευής 124, Χαλάνδρι